Kingdom Come یا سوپرمنی دیگر

توسط : در تاریخ : شنبه, اکتبر 27th, 2012

در این قسمت نگاهی داریم به کمیک «شروع سلطنت» و معرفی آن

Kingdom Come (شروع سلطنت)

KingdomCome Cover

 • نویسنده: Mark Waid، Alex Ross
 • طراح: Alex Ross
 • سال انتشار: ۱۹۹۶
 • تعداد قسمت‌ها: ۴
 • ناشر: DC

 


در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ صنعت کمیک از یک مشکل یزرگ رنج می‌برد: استفاده مفرط از ضد قهرمان‌ها. خیلی مشکل بود که قهرمان واقعی رو شناسایی کرد. خشونت تنها عاملی بود که نظر کمپانی‌های عظیم کمیک را جلب می‌کرد اما در سال ۱۹۹۶ با معرفی شاهکار Alex Ross و Mark Waid یعنی Kingdom Come همه چیز تغییر کرد.

دنیایی را فرض کنید که فرزندان قهرمانان  و شروران امروز، هر کاری که مایل هستند انجام می‌دهند در حالی که کسی مراقب آن‌ها نیست. با همدیگر بدون داشتن هیچ هدفی می‌جنگند. مردم عادی تماشگرانی هستند که گاهی اوقات سر راه قرار می‌گیرند… پس به همین خاطر صدمه می‌بینند. این‌ها آن اسطوره شناسی کمیک که ما با آن بزرگ شده‌ایم نیست.KingdomComeTPB 018

چه اتفاقی برای حقیقت، عدالت افتاده؟ چه اتفاقی برای سوپرمن افتاد؟

۱۰ سال از بازنشستگی سوپرمن به خاطر اتفاقاتی که در دفتر روزنامه Daily Planet به وسیله جوکر افتاد و باعث مرگ عده‌ای از جمله Lois Lane شد می‌گذرد (بعد از این اتفاق جوکر توسط فردی تازه وارد به نام MAGOG به قتل می‌رسد اما بعدا از دادگاه حکم بی‌گناهی دریافت می‌کند). بعد از این جریان بود که سوپرمن تصمیم گرفت خود را کنار بکشد و دیگر برای نجات مردم تلاش نکند به سبب همین تصمیم او دنیا کم‌کم دچار آشوب می‌شود. او به دژ تنهایی خود (Solitude Of Fortress) بازگشت و مردم را برای دفاع از خود تنها گذاشت. وقتی سوپرمن شنل خود را آویزان کرد تا راه را برای نسل جدیدی از ابرقهرمان‌هایی که هیچ گونه ملاحظه‌ای ندارند باز کند. بدون وجود مردی از سیاره کریپتون به عنوان نقش اصلی به سرعت مرزهای بین خوب و بد کم رنگ شد. خشونت در خیابان‌ها فوران کرد و هیچ کس در امان نبود.

قهرمانان دنیای امروز از افراد بد آن غیر قابل تشخیص شده‌اند. مردم بی‌گناه را در وسط میدان جنگ بی‌پناه باقی می‌گذارند، دشمنان خود را به جای شکست دادن و اسیر کردن به قتل می‌رسانند و قدرت‌های خود را به رخ می‌کشند. ارزش‌های قدیمی نکشتن و جنگیدن برای خوبی‌ها دیگر استفاده ندارند.KingdomCome 031

یک فاجعه در کانزاس موجبات بازگشت سوپرمن را فراهم می‌آورد که باعث می‌شود مبارزه در برابر آخرالزمان احتمالی سرعت بگیرد. او شروع به جمع کردن قهرمانان جدید و قدیم می‌کند. گاتهام هنوز به وسیله بتمن حفاظت می‌شود. فلش هنوز دور شهر Keystone می‌گردد و فانوس سبز منتظر هر گونه تهدید فضایی است. بعد از یک دهه غیبت آیا سوپرمن برای منافع انسانی بازگشته است یا همه افراد باید تاوان پس بدهند؟ به عنوان یک ابر قهرمان شما باید از حقوق بیگناهان دفاع کنید. شما دو راه پیش رو دارید: آزادانه به سوپرمن بپیوندید یا سوپرمن برای این کار از زور استفاده می‌کند.

Kingdom Come از طریق چشمان یک فرد عادی روایت می‌شود. راهبی به نام Norman McCay که اعتقاد خود را از دست داده است در واپسین لحظات قبل از مرگ خود دچار الهاماتی می‌شود که مسیر زندگی او را عوض می‌کند. او به وسیله روح انتقام همراهی می‌شود (the Spectre) او انتخاب شده است تا تاب دیدن حوادث پیش رو را داشته باشد و عقل خود را از دست ندهد. این وظیفه اوست که کشمکش بین ابرقهرمان‌ها و نوع بشر را ببیند و تصمیم بگیرد که مقصر کیست. او باید مشخص کند که چه کسی مستحق مجازات است. قضاوتی که سرنوشت بشر و ابر قهرمان‌ها را برای همیشه تغییر می‌دهد.

این داستان یک دنیای خیالی نیست که بازگو کننده داستان‌های تاریک برای ابر قهرمان‌ها باشد، این یک داستان اجتناب ناپذیر است. این داستان افراد فراتر از بشری است که بر بشر غلبه کرده‌اند. در دنیای DC افرادی وجود دارند که فقط مردمی عادی بودند اما توانستند به خارق‌العاده برسند(همچون بتمن). این‌ها همان افرادی هستند که نمی‌گذارند افراد دارای قدرت‌های خارق‌العاده بر مردم حکمرانی کنند یا انسان‌ها را تحقیر کنند.KingdomCome 063

فقط صرف اینکه فردی پرواز می‌کند دلیل نمی‌شود که به مردم بگوید چگونه زندگی کنند

بزرگترین سوال داستان هم همین است: “آیا کسانی که دارای قدرت هستند توانایی تصمیم گیری برای کسانی که قدرت ندارند را دارند؟”

سوپرمن نیت‌های خوبی برای زمین دارد اما آیا این به او حق می‌دهد تا از زمین حفاظت کند؟ این حقیقت که او دنیا را میلیون‌ها بار نجات داده به او قدرت می‌دهد که تصمیم بگیرد با مردم چگونه رفتار کند؟

اولین چیزی که شما باید به آن توجه کنید طراحی آن است. شما نمی‌توانید درباره این کمیک صحبت کنید بدون این که از نقاشی های زیبای Alex Ross صحبت نکنید. بله نقاشی، من به شخصه این مدل طراحی را از طراحی‌های کمیک‌هایی مانند Batman:Hush بهتر می‌دانم. در تمامی سایتهای مرتبط با کمیک درباره طراحی‌های او بحث می‌شود. عده‌ای با او موافق هستند اما عده‌ای هم مخالف هستند و طراحی فانتزی را ترجیح می‌دهند اما من همیشه از سبک طراحی او لذت می‌بردم. حتی بحث‌ها درباره‌ی نحوه استفاده او از سایه‌ها برای پیر نشان دادن چهره‌ی ابرقهرمان‌ها نیز وجود دارد که این
KingdomCome 101نیز خود ارزش کار او را نشان می‌دهد

Alex Ross یکی از تلخ‌ترین داستان‌های کمپانی را با طراحی واقع گرایانه به خوبی به تصویر کشیده است و احساسی عمیق‌تر به خواننده دست می‌دهد کاری که نویسنده به تنهایی با وجود داستان عالی نیز نمی‌تواند در خواننده به وجود بیاورد. او هر صفحه‌ها را پر از نکات و یادآوری‌های ریز و درشت پر کرده که برای هر طرفداری لذت بخش است. از حضور Bat-Mite تا ملاقات شرورهای Legion of Doom به سبک کارتون‌های قدیمی سری تا حضور نویسندگان مختلف کمپانی به عنوان مردم عادی و همچنین ارجاعات بسیار زیاد به کامیک‌های دیگر همچون سری نگهبانان ( در انتهای کتاب تمامی این نکات شرح داده شده که میتونه به عنوان یک سرگرمی بعد از خوندن کتاب هم استفاده بشه) و همین ارزش تکرار مجدد داستان رو بالا میبرد.

KingdomCome 179این داستان به نوعی Watchmen زمان خود محسوب می‌شد به این خاطر که تحولی در دنیای کامیک به وجود آورد.
Kingdom Come یکی از بزرگترین داستان های تمام دوران محسوب می‌شود. مرگ و زندگی دوباره‌ای برای قهرمانان. نکته دیگری هم که به نظرم رسید تقابل دوباره سوپرمن با مردی به نام لکس لوتر بود. این تقابل رو هم قبلا در داستان‌های دیگه هم مشاهده کرده بودم اما اینجا هم به خاطر این که هر دو پیر‌تر و پخته تر شده بودند هم شرایط ویژه سوپرمن به نظرم بسیار زیباتر آمد. حضور Capitan Marvel هم به نظرم نکته بسیار جالبی بود که نویسنده و طراح از آن به خوبی استفاده کرده بود. همیشه با خودم فکر میکردم این که سوپرمن با فردی مثل او که قدرت‌های خود را از خدایان باستان گرفته چه شکلی خواهد بود که در این داستان به خوبی متوجه شدم.

یک نکته دیگر هم که به نظرم عجیب اومد این بود که چرا اون نورمن که از دید همه پنهان بود در قسمتی از داستان پدیدار شد و به سوپرمن و بقیه هشدار وقوع آخر الزمان را داد.


امیر حسین‌زاده (قسمتهایی بسیار جزئی از نقد از سایت IGN است)

[rating:10/10]


  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   جهت دریافت این کمیک به لینک زیر مراجعه کنید

   http://fanzine.ir/viewtopic.php?f=39&t=1714

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   بسیارنقدکاملی بود^_^
   راستی نمیدونستمignتوکارکمیک هم هست!

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   راستی ممنون واسه لینک@>–

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   از مدتی قبل تصمیم داشتم اینو بنویسم اما صبر کردم تا نسخه فیزیکیش برسه دستم بعد نظر بدم.

   همون طور که تو نقد هم گفتم طراحی alex ross دیوونه کننده است. من الان دارم دنبال ارجاعاتی که تو صفحه هاش پنهان کرده میگردم :دی

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   انگاربادست کارنکرده…
   بیشترشبیه کارنرم افزارهای قدرتمند۳dهست!واقعایدبیضاکه میگن اینه^_^
   راستی دارم یک چچیش نمایش واسهHulk: Agent of SHIELDمینویسم دوستان خواهشاکسی طرفش نره^_^_^_^_^_^_^_^_^_^_^^_^^_^

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   ایشون نقاش حرفه ای هستن از دانشگاه هنر شیکاگو

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   اکثریت طراحان کمیک نقاش حرفه ای هستن ولی ازنظرمن تایک جایی میشه گفت ایشون طراحی توذاتشونه

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   نام کمیک:Hulk: Agent of SHIELD
   نویسنده: Mark Waid
   هنرمند:Leinil Yu
   ادیت:Jon Moisan
   ناشر:مارول کمیکز

   مدت هاازانتشرنخستین کمی این غول سبزرنگ به دستان پرتوان استن لی میگذرد,کمیک های مشهوری که ماجرای مردی خوشقلب به نام دکتربروس بنر(فیزیکدان هسته ای) راروایت میکندکه همانندهمه ی مردم جهان زندگی عادیی دارد ,امازمانی که اوعصبانی میشودتغیراندازه میدهدوتبدیل به غولی بزرگ میشود!
   اوباخیلی هاملاقات داشته;ولورین,اسپایدرمن,لوکی,آیرون من,گوست ریدروحتی بتمن!
   دراین سال هااوتغیرات زیادی کرده است,کمی باهوش ترشده ومیتواندتاحدودی تصمیم گیری کند,کمی بزرگترشده,قابلیتهای جدیدپیداکرده…

   اولین مهمترین هدفwaidدادن سمت و سویی جدیدبه سری هالک است,ظاهرااوعلاقه شدیدی به واردکردن هالک درعالم تخیلی مارول دادومیخواهداین کاراودرآیندهمچون آثاربزگی ماننددردویل شود;اوگفته که میتوانیم مطمئن باشیم ازاین پس روابط هالک به شدت تقویت خواهدشد(مرسی اعتمادبه نفس)
   همچنین وی ادامداد:بخشی ازاین کمیک به کش مکش با دشمنان قدیمی وی خواهدانجامید.

   مطمئناHulk: Agent of SHپدیده ای عجیب وغیرقابل قبول خواهدبوداماباتمام این مسائلwaidاحساس امیدواری کرده که این کمیک درنمایشگاه های آتی دنیای کمیک آینده ای بسیاردرخشان خواهدداشت.
   ظاهرادراین کمیک خواهیم دیدکه بنرسعی میکندتمام وقت خودرادرآزمایشگاه بگذرانباشدکه ازشرهالک رهایی یابد!اما…به قول نویسنده خوش بین این کمیک:
   “هالک یک بیماری مزمن است,ازاین رو وی غیرقابل تخریب است,مهم نیست که دکتربنرچقدربرای رهایی ازآن درآزمایگاهش سخت تلاش میکند,به هرحال اوهیچگاه به طودائم ازشرهالک رهانخواهدشد.البته این به این معنانیست که او درآینده تنهاکارش سعی برای بنربودن بنرماندن وهالک نشدن است,بلکه به این معناست که اومدتی تصمیم میگیردکه به خودفرصتی دهدو شانسش رابرای رهایی{موقت} ازدست هالک امتحان کند”
   Yuباخوشحال ازاینکه دوباره میتواندباwaidکارکندمیگویدکه او رنگ وبویی جدید به کارهای اومیبخشدوگاهی انگارمیتواندذهن اورابخواهدودقیقانقاط قوت اورادرک میکند.
   waidمیگویدکهyuمیتواندهمانگونه که بایدوشایدوباعظمت خلق کند.اویگویدگویاهالک نشانی ازقدرت طبیعت است وهمیشه اوراباقدرت وباخیی همچون هیولای فرانکشتاین دوست دارد.
   بااین تواصیف میتوان انتظارکمیکی نسبتاخوب را ازwaidداشت امابایددیدتمجیدهای اوتاچه حدحقیقی بوده وآیا این کارمیتواندموفقیت دردویل راتکرارکندیاخیر.
   نویسنده:محمدارشیا

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   آقااین مقاله ی بالاروهم میشه قراربدید؟

   • MEHRAN
    در پاسخ به مرد

    دوست عزیز ممنون از اینکه زحمت کشیدید، اما پیش نمایش کمیکهای جدید مارول قبلاً قرار داده شده و بعد از عرضه این کمیکها مقاله‌ای کامل در مورد آنها نوشته می‌شود:
    http://comics.fantasy.ir/?p=820
    پ.ن: ما مقالات و نقدها رو ترجمه نمیکنیم با توجه به دیدگاهها تجربیات خودمون این مقالات نوشته میشه. در ضمن جای این جور بحث ها در انجمن هست نه اینجا!

    • مرد
     در پاسخ به MEHRAN

     یعنی بایدتوی انجمن برای ارسالمقاله به اینجاهماهنگ رد؟تاپیکی هم داریدبرای این مبحث؟(میشه لینک اون تاپیکوبدیدچون من هرچی گشتم ندیدم)
     به هرحال سعی میکنم از این به بعدقبل ازترجمه هماهنگ کنم ببینم ترجمه شده یانه!ببینم مقاله ی خاص وجامعی مه هنوز برای tmntننوشتین درست میگم؟

  • فرزاد.خ
   در پاسخ به فرزاد.خ

   جناب مرد خب ما توی انجمن گروهی داریم مختص کمیک. شما اون جا برای عضویت در گروه تقاضا بدید. بعد همون جا به شناسه ی من farkh پیغام خصوصی بدید تا راهنمایی کنم چه کار کنید.
   و بله حق با شماست تا به حال مقاله ی جامعی در مورد tmnt نداشتیم.

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   متشکر
   دراسرع وقت خدمت میرسیم.

  • رضا
   در پاسخ به رضا

   کسی می تونه در مورد کمیک استریپی به نام « زات » یا « زوت » اطلاعاتی بده ؟

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   کمیک زیبایی فقط یکم قدیمیه ودرنتیجه طراحیاش ضعیفه…نمیدونم چه طورمیتونیدهب دستش بیاریدولی من قبلاهاتورنتش روداشتم,اینم لینک ویکیپیدیاش:
   http://en.wikipedia.org/wiki/Zot!

  • رضا
   در پاسخ به رضا

   خیلی ممنون

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   خواهش میکنم وظیفه است^_^

  • اشوزدنگهه
   در پاسخ به اشوزدنگهه

   سلام، خسته نباشید.
   خیلی جالب بود. دستتان درد نکند. فقط یک سؤال داشتم که متأسفانه به این پست مربوط نمی‌شود، اما نمی‌دانستم آن را کجا مطرح کنم. سؤآل من این است: آیا مانگاها ژاپنی هستند یا خیر؟
   موفق باشید

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   یکی از بچه ها یه زحمت بکشه عکس های این یکی رو به صورت ویژه دوباره احیا کنه :دی

  • کی کی
   در پاسخ به کی کی

   خیلی عالی. اگر روزی جونمردی پیدا بشه که این کمیک رو ترجمه کنه، خیلی لطف بزرگی کرده.

  • آریا
   در پاسخ به آریا

   عاشق طراحی الکس راس هستم