۱۰ کمیک برتر بتمن

توسط : در تاریخ : دوشنبه, سپتامبر 29th, 2014

«جلوی قبر والدینم عهد کردم تا این شهر را از شیطانی که جان آن‌ها را گرفت پاک کنم. در طول روز من بروس وینم. میلیاردر خیّر. و در شب جنایت‌کارها یا ترسوها و خرافاتی‌ها به من می‌گویند…
…بتمن»

۱۰ مورد از بهترین کمیک‌های بتمن را آماده کرده‌ایم. طبیعتا در این لیست سلیقه شخصی نویسنده نیز دخیل بوده است اما قطعا این کمیک‌ها ۱۰ کتابی است که باید قبل از مرگ بخوانید!


۱۰- تیمارستان آرکام: بنایی خطرناک بر زمینی خطرناک Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth

 • نویسنده: Grant Morrison
 • طراح: Dave McKean
 • تاریخ انتشار: اکتبر ۱۹۸۹

کارت های تاروت، نمادگرایی فرقه‌ای، روانشناسی غیر طبیعی، الیستر کراولی، نمادهای مسیحیت و به خصوص شوخی های مریض گونه…. همه این ها آشنا به نظر میاید نه؟ انگار گرنت موریسون جوان با آن رفتارهای عجیبش و طراح شجاعی همچون دیو مک کین خودشان را در داخل این دنیا گیر انداخته اند. دنیای داخل ذهن بیمار و آشفته دشمنان بتمن و مکانی که آن‌ها درش زندانی شده اند. با این اوصاف لازم نیست که به وضعیت روانی خود بتمن اشاره کنم؟ پس یادتان باشد: گاهی اوقات این جنون است که مشخص میکند ما چه کسی هستیم.


 

۹- بتمن: هاش Batman: Hush  (برای دریافت نسخه فارسی این‌جا کلیک کنید).

 • نویسنده: Jeph Loeb
 • طراح: Jim Lee
 • تاریخ انتشار: دسامبر ۲۰۰۲

همه چیز از یک گروگان گیری آغاز می‌شود. بت‌من سعی دارد کودکی را نجات دهد. او متوجه می‌شود که شخصی که پشت این جریان است دشمن قدیمی او کیلر کراک است. اما کیلر کراک هیچ وقت آن‌قدر باهوش نبوده که دست به چنین کاری بزند. دشمنان قدیمی بت‌من یک به یک باز می‌گردند. رفتار هیچ کدام از آنها همانند گذشته نیست. در این حین فردی ناشناس با سری باندپیچی شده بت من را زیر نظر دارد. بت‌من به تنهایی نمی‌تواند با این همه دشمن مقابله کند و رفته رفته یاران و دوستان قدیمی بت‌من وارد این ماجرا می‌شوند. چه کسی پشت این اتفاقات است و هدف او چیست؟

«بتمن: هاش» کمیکی است که دقیقا برای کسی نوشته شده که هیچ چیز از دنیای بتمن، هم‌پیمانانش و دشمنانش نمی‌داند. هر مونولوگ بتمن در این کمیک پر از اطلاعات ریز و درشتی است که از ابتدای خلقتش به پیشینه‌‌ی شخصیت‌های این سری افزوده شده، این اطلاعات را با طراحی‌های یکی از بهترین‌های دنیای کمیک، جیم لی و داستانی معمایی از کاراکتر مرموز «هاش» از جف لوب ترکیب کنید تا بهترین تجربه زندگی‌تان را خوانده باشید.


۸- محفل جغدها The Court of Owls

 • نویسنده: Scott Snyder
 • طراح: Greg Capullo
 • تاریخ انتشار: سپتامبر ۲۰۱۱

«از محفل جغدها بر حذر باش، که همواره ما را می‌نگرند، حکم می‌رانند بر گاتام از لانه‌ای در سایه، پشت گرانیت و آهک، از شومینه مراقب تو‌اند، در تختت مراقب تو‌اند، یک کلمه نگو زیر لب از آن‌ها وگرنه…

…یک جغد می‌فرستند برای سرت.»

این شعری بود که مدت ها توسط مردم گاتام زمزمه می‌شد. گروهی که مدتهاست گاتام را کنترل می‌کردند. بتمن میتواند جلوی گروهی که گاتام را حتی از او هم بهتر می‌شناسند بگیرد… شاید نه!

اسکات اسنایدر واقعا در خلق بتمن کار خود را به خوبی انجام داده است. بتمن اسنایدر هم دچار ضعف هست و شکست ناپذیر نیست و این یعنی چیزی که از یک داستان عالی و نویسنده ای عالی انتظار می‌رود.


۷- مردی که می‌خندد The Man Who Laughs

 • نویسنده: Ed Brubaker
 • طراح: Doug Mahnke
 • تاریخ انتشار: فوریه ۲۰۰۵

مردی مجنون به افراد معروف گاتام حمله می‌کند و هدف بعدی وی میلیاردر معروف بروس وین است. این داستان آشنایی بتمن با معروف‌ترین دشمن تاریخ خود را روایت می‌کند. در حالی که لطیفه مرگ بار آلن مور به چگونگی شکل‌گیری شخصیت جوکر می‌پرداخت این داستان به اولین برخورد این دو شخصیت می‌پردازد.

بروبیکر یکی از بهترین جنایی نویسان دنیای کمیک است. او موفق شده در حالی که ویژگی های همیشگی یک داستان بتمن را حفظ کند ذره ای حس نوآر به داستان بیفزاید. جوکر نیز همچون بروس وین برای رسیدن به حد اعلا باید تمرین کند و این چیزی است که در نهایت جوکر را بی نهایت ترسناک می‌کند. کارهای روانی او آشوب گرایانه و بی هدف نیست. او آنقدر هم که شما فکر میکنید بی گدار به اب نمی‌زند. در پس هر حرکت او هدف و نقشه ای عمیق نهفته است.


۶- پیروزی تاریک Dark Victory

 • نویسنده: Jeph Loeb
 • طراح: Tim Sale
 • تاریخ انتشار: نوامبر ۱۹۹۹

ادامه‌ای بر عنوان موفق هالووین طولانی، پیروزی تاریک داستان یک سال از زندگی بتمن را در نخستین سال‌های فعالیتش نشان می‌دهد. این داستان دنباله هالووین طولانی است و برخی از گره‌های داستانی که در داستان قبلی رها شده اند را انتخاب کرده و چندان داستان مستقلی ندارد. بزرگترین موردی که به این داستان اضافه شده رابین است. داستان شکل گیری رابین این بار با عمقی بیشتر از همیشه بازگویی شده است. چرا بتمن به یک دستیار نیاز دارد؟ نه، بهتر است سوال رو این‌طور بیان کنیم: چرا کسی باید بخواهد که دستیار بتمن شود؟

بزرگترین وجه داستانی این عنوان بازگویی هوشمندانه و موثر داستان شکل گیری اولین رابین بود. ما در این داستان می‌خواهیم بپذیریم که چون دیک گریسون توسط بتمن به فرزند خواندگی قبول شده بود تبدیل به رابین شد. این دلیل بسیار سطحی و پیش پا افتاده ای است اما این عنوان باعث می‌شود تا بیشتر به ماهیت این اتفاق پی ببریم.


۵- هالووین طولانی The Long Halloween

 • نویسنده: Jeph Loeb
 • طراح: Tim Sale
 • تاریخ انتشار: آگوست ۱۹۹۶

فردی در گاتام تصمیم گرفته تا در تعطیلات دست به قتل بزند. هر شماره به یکی از تعطیلات سال میپردازد. این قاتل تعطیلات از مافیا تا پلیس، دیوانه های گاتام و حتی بتمن را هم عصبانی و نگران کرده است. هالووین طولانی هم یک داستان رازآلود عالی است  که در میان بهترین ها در بین تاریخچه طولانی داستان های بتمن قرار میگیرد و هم نگاهی تازه به روزهای نخستین فعالیت های بتمن دارد، یعنی وقتی که وضعیت موجود گاتام در حال تغییر بود.

هالووین طولانی تمامی مشخصه های داستان های کلاسیک بتمن را داراست: قاتلی مرموز، حضور شرورهای آشنا، طراحی های خیره کننده و پایانی ناقص برای پرونده. باید به لوب برای خلق یکی از کم هوش ترین شخصیت های تمام دوران یعنی مرد تقویمی تبریک گفت. شخصیتی که خیلی جذاب و به موقع خودش را نشون داد.


۴- لطیفه مرگبار The Killing Joke

 • نویسنده: Alan Moore
 • طراح: Brian Bolland
 • تاریخ انتشار: مارس ۱۹۸۸

جوکر. بزرگترین دشمن بتمن. هدف نهایی وی هرج و مرج است اما زیبایی جنونش در این است که در پس هر حرکت احمقانه، میزان غیر قابل باوری فکر و نقشه نهفته است. در لطیفه مرگبار، شاهزاده دلقک جنایت تصمیم گرفته تا به همگان ثابت کند که با تلنگری که درست انجام شود، هرکسی میتواند به جنون کشیده شود. برای این کار او شروع به شکنجه جیم گوردون می‌کند. در همین حال ما گوشه هایی از شکل گیری جوکر را مشاهده می‌کنیم و درمیابیم چه چیزی او را این چنین به لبه پرتگاه کشانده است.

لطیفه مرگبار فقط یک داستان عالی درباره شکل گیری معروف ترین شرور دنیای کمیک نیست بلکه مشخص می‌کند که چه چیزی افراد خوب را از افراد روانی جدا و متمایز می‌کند. وقتی تلنگر به سمتتان میاید، افراد سالم سعی می‌کنند که مقابلش بایستند، اما دیوانگان به خودشان اجازه می‌دهند تا به لبه بلندترین پرتگاه های جنون کشیده شوند.


۳- بازگشت شوالیه تاریکی The Dark Knight Returns

 • نویسنده: Frank Miller
 • طراح: Frank Miller
 • تاریخ انتشار: فوریه ۱۹۸۶

این داستانی است که بتمن سوپرمن را له می‌کند! داستان یک دهه بعد از بازنشستگی بتمن اتفاق میفتد. بازگشت شوالیه تاریکی تصویری ترسناک از آینده شهر گاتام را ارائه می‌دهد. همه جا سرد و بی روح شده و گاتام اکنون بیش‌تر از هر وقت دیگر به یک قهرمان نیاز دارد. و بروس وین چه می‌کند؟ خب، او برای یک دهه با این مشکل در درون خودش مبارزه کرده. اما دیگر نمی‌تواند تحمل کند. بار دیگر نقاب به چهره میزند تا به مصاف قدیمی ترین دشمن و همچنین قدیمی ترین دوستش برود.

بازگشت شوالیه تاریکی الماس نایاب داستان گویی کمیکی است. صفحات فشرده و گاهی پر از پنل هستند و همه چیز شلوغ است اما میلر موفق شده تا سرعتی مناسب را ایجاد کند تا هر صفحه همان گونه که باید پیش برود و شاید بتوان گفت پایان داستان یکی از خوشبینانه ترین پایان های داستان های بتمن است.

خواندن مجدد این داستان باز هم به اندازه بار اول جذاب و خوشایند است، خلق شخصیتی تاریک و عبوس برای شوالیه شنل پوش ما که تا به امروز نیز از آن استفاده میشود، و برای پاسخ دادن به این سوال تاریخی که چه کسی پیروز میدان است؟ بتمن یا سوپرمن؟

برای مطالعه نقد و تحلیل کامل این کتاب به این لینک مراجعه کنید.


۲- سال یک Year One

 • نویسنده: Frank Miller
 • طراح: David Mazzucchelli
 • تاریخ انتشار: فوریه ۱۹۸۷

اون چه کسی است که همچون یک خفاش لباس میپوشد و با جنایتکاران مبارزه میکند؟ فکر کنم همه ما جواب این سوال رو می‌دانیم. سوالی که می‌خواهیم پاسخ دهیم این است که چه کسی با او همکاری خواهد کرد؟ بتمن و گوردون تقریبا همزمان و با دست پر به گاتام می‌رسند. هر دوی آن‌ها در این مدت اشتباهاتی مرتکب شده اند و با همدیگر متحد می‌شوند. اتحادی که در ابتدا خیلی برایشان خوشایند نیست اما این همکاری تا پایان کارشان باقی خواهد ماند.

همیشه وقتی داستان یا فیلم بتمن را شروع می‌کنیم این سوال را میپرسیم که دشمن اصلی در این داستان چه کسی خواهد بود؟ اما در این داستان از این خبرها نیست! داستان درباره دو مرد است که میخواهند در شهری که همه چیزش اشتباه است کار درستی را انجام دهند. خبری از شروری قوی یا اتفاقی که منجر به نابودی کل گاتام شود نیست. این داستان وسط خیابان‌های تاریک و آلوده به جنایت اتفاق میفتد. این بار داستان درباره مبارزه است. مبارزه ای که بتمن و جیم گوردون هرگز پیروز اون نخواهند بود.


۱- آن‌چه بر سر شوالیه شنل‌پوش آمد Whatever happened to the Caped Crusader

 • نویسنده: Neil Gaiman
 • طراح: Andy Kubert
 • تاریخ انتشار: آوریل ۲۰۰۹

بتمن مرده است. دوستان و دشمنانش در کافه ای در خیابان جنایت جمع می‌شوند تا برای او مراسم یادبود بگیرند. خیابانی که او کارش را از آن جا شروع کرده بود. مردی که زمانی با کشیدن ماشه تفنگ باعث شده بود بروس وین جوان به این مسیر کشیده شود اکنون در کافه مشغول گردگیری لیوان هاست…

چه اتفاقی برای شوالیه شنل پوش آمد؟ این کمیک همچون غم نامه ای برای بتمن است. هر کدام از دوستان و دشمنان وی دور هم جمع شده‌اند تا به یاد بیاورند که گاتام بدون خفاش سقوط کننده چگونه است. این داستانی است که به عنوان آخرین داستان بتمن از آن یاد می‌شود. مهم نیست چه اتفاقی برای وی میفتد. ذره ای از وی در این جا دفن می‌شود.


امیر حسین‌زاده

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.


  • THE CROW
   در پاسخ به THE CROW

   دسستون درد نکنه.
   مقاله جالبی بود.
   من ۶ تاشو خونده بودم.

  • دانیال عربزاده
   در پاسخ به دانیال عربزاده

   متن ها خیلی عالی بود
   ممنون

  • اشکان
   در پاسخ به اشکان

   ممنون بابت اپلود کمیک ها
   از لطیفه مرگبار انگار خیلی تو فیلم شوالیه تاریکی کریستوفر نولان اقتباس شده
   جالب بود , تشکر مجدد

  • the dark knight
   در پاسخ به the dark knight

   همشو میگیرم.اگه ندیدین

  • اميرعلي
   در پاسخ به اميرعلي

   من ٧ تا رو خونده بودم ، ٢ تا رو به لطف حسین شبستری عزیز

  • آریا
   در پاسخ به آریا

   عالی بود! حتماً باید شماره های ۱ و ۵ و ۱۰ رو بخونم!

  • سهند
   در پاسخ به سهند

   دستت شما درد نکنه خیلی ممنون کلی دنبال killing joke بودم
   یک سوال شما کمیک V for Vendetta قرار نمیدین

  • cinema
   در پاسخ به cinema

   اقا دستتون درد نکنه سکته کردم از خوشی سایتتون حرف نداره!

  • cinema
   در پاسخ به cinema

   بتمن(و در کل دی سی ) برترین شخصیت هارو داراست یادم میاد با این که دیگر در سنی نیستم که بخواهم به راحتی گریه کنم وقتی دیدم بتمن در dark knight rises مرد(البته همه میدونیم که زنده بود ) داشتم گریه میکردم یا وقتی پدر کلارک در (man of steel ) مرد سر درد عجیبی گرفتم و به زور جلوی گریه ام را گرفتم

  • سهند
   در پاسخ به سهند

   ببخشید لیچ کردن یعنی چی
   ممنون بابت لینک دانلود البته

  • مهدی
   در پاسخ به مهدی

   استاد یه سوال.همه ی این کمیک ها در اون مجموعه ی ۷۱۳ تایی هست یا نه

  • detective
   در پاسخ به detective

   نظرسنجی من درباره ی بعضی از آنها:
   بتمن هاش برای من اولین کمیکی بود که خوندم و از بهترین داستانهای مورد علاقه ی منه. البته قبلش هم بتمنو میشناختم. ولی صحنه ی پایانی داستان نا امیدم کرد.
   محفل جغدها به نظر من شروع یک دوره ی طلایی برای اسکات اسنایدر بود و تو ادامه ی کارهاش هم شاهکار کرد. ایشون یکی از بهترین نویسنده های بتمنه.
   پیروزی تاریک رو بعد از هالووین طولانی میخونم. (این داستان مورد علاقه ی کریسشن بیل هم هست)
   هالووین طولانی رو هم قسمت اولش که خوندم دیدم یکی از صحنه هاش شبیه یکی از صحنه های فیلم شوالیه تاریکی بود. گذشته از این فضای تاریک و طراحیش خیلی جذابن. به علاوه ی پیروزی تاریک.
   لطیفه ی مرگبار که بهترین شخصیت پردازی رو جوکر انجام شد و تو بازی ها و فیلم ها هم ازش تقلید کردن. بی صبرانه منتظر انیمیشن اقتباسیش هستم اونم با صدای مارک همیل بهترین صدا پیشه ی جوکر که داستان مورد علاقشش هم هست و در کنار کوین کانروی که ۲۴ ساله صداپیشه ی بتمنه و یکی از دوست های صمیمی مارک همیل هم هست.
   بازگشت شوالیه تاریکی هم که لازم نیس چیزی ازش بگم از بس طرفدار داره. بتمن اینجا ثابت کرد که میتونه با سوپرمن مقابله کنه. تنها اشکالی که داشت این بود که بتمنو خیلی گنده نشون میداد، انگار یه بتمن چاق بود در صورتی که فقط هیکلش گنده بود. خخخ
   سال اول هم یکی از بهترین سرچشمه های بتمن بود. بهترین صحنش همونجایی بود که میگه:yes father. IShall become a bat .
   ولی هنوز هم از فرانک میلر متنفرم بخاطر سرچشمه ی کثیفی که برا کتوومن ساخت. دلم میخواد گردنشو بشکونم.

   • طرفدار
    در پاسخ به detective

    به یه دلیل از شوالیه تاریکی بازمیگردد میلر بدم میاد، اونم ابنه که میخواد بتمنو قوب تر از سوپرمن نشون بده…حتی تو اون کمیک هم اگه با دقت نگاه کنیم درواقع بتمن نبرد، یعنی سوپرمن حتی با اثن که تیر کریپتونیت بهش خورده بود، با بتمن جنگید و موقعی بی خیال شد که دید بروس الانه که حمله قلبی کنه، و کل دعوا هم کلارک داشت جلویرخودشو میگرفت…

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   مهران راست میگی:دی

   شاید باید یه پاورقی تهش اضافه کرد:دی

   ولی بیشتر هدف روی قبل از سری ۵۲ بود

  • سهند
   در پاسخ به سهند

   ممنون درست شد
   خیلی کمیک خوبی هست

  • mohammad
   در پاسخ به mohammad

   با سلام این کمیک ها ترجمه شده ؟

  • cinema
   در پاسخ به cinema

   با هاتون موافقم دلیلی نداره که کل کل کرد چون فقط عصبی میکنیم همدیگه رو اقا مهران چند نفر میگن شزم رو کریستوفر نولان کارگردانی میکنه(من که میگم الکیه)ولی چون اخبار سینما زود تر به دست شما میرسه گفتم بپرسم

   • MEHRAN
    در پاسخ به cinema

    والا ما تو هالیوود فعالیت نمی کنیم که اخبار زودتر دستمون برسه 😀 ما هم مثل همه از منابع خارجی اخبار رو پیگیری می کنیم.
    فقط این چیزی که می فرمایید اگر هم مطرح شده باشه در حد شایعه است. راستش من بعید می دونم نولان دیگه برای دی سی کارگردانی کنه.

    • حجت مزارعی
     در پاسخ به MEHRAN

     مرگ گوئن استیسی برای زمان خودش فوق العاده بود از نظرمن…ما داریم با الان مقایسش میکنیم که کار درستی نیس…اتفاقا از نظرمن یکی از غم انگیز ترین لحاظات کمیک مرگ گوئنه…مهران فکرکنم منم یه بار شنیدم بهتر داستان مارول شده اما نمیدونم رسمیه یا نه…گزینه خوبیه برای این عنوان….

  • cinema
   در پاسخ به cinema

   اقا مهران نظرتون درمورد این انیمیشن ها و فیلم ها چیست؟ چون طول میکشه و برای این که خسته نشید فقط نمره بدید
   هتل ترانسیلوانیا
   men in black
   son of batman
   justice league war
   سقوط کاخ سفید

  • سهند
   در پاسخ به سهند

   آقا با اون سایت که شما دادید درست نشد
   ( باید پول به حسابش واریز کنم )
   سایت دیگری برای لیچ کردن نیست؟
   ممنون

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   یادش بخیر هالووین طولانی…عجب چیزی بود…ممنون امیر جان
   دقت کردین برخی از کمیک ها صرفا به خود بتمن مربوط نمیشن و درمورد شخصیتای مختلف کمیکای بتمنن…این نشون میده شخصیتای بتمن هم مثل خودش شخصیتای پردازی عالی و کاملی دارن…
   واقعا برای کسایی متاسفم که کار و زندگیشونو ول کردن و به فکر تخریب این شخصیت در نگاه مردمن…

  • Farid
   در پاسخ به Farid

   بچه ها کار تون عالی بود…ممنون از این مطلب خوب.

  • arkham knight
   در پاسخ به arkham knight

   شادم کردید
   خیلی ممنون

  • nightboy
   در پاسخ به nightboy

   سلام عااااااشق سایتتون هستم یه دونه هستین ممنون راستی دوستان ماجرای این سریال niightwing که تازه ازش خبر دار شدم چیه ؟ لینک بهم بذین

  • Stewie
   در پاسخ به Stewie

   در بد بودن این لیست همین بس که vol 1 کمیک red lanterns و catwoman New 52 درش حضور دارن و بالاتر از کارای خوبی مثل batman Inc و blackest night!قضیه این لیست چیه؟کی انتخاب کرده؟

  • پوریا
   در پاسخ به پوریا

   سلام ، مطلب فوقالعاده ای بود
   فقط می خواستم بدونم که آیا این رتبه بندی خودتون ( اعضای سایت)ـه چون من تا حالا ندیده بودم کمیک Whatever happened to the Caped Crusader بالاتر از کمیک فرانک میلر قرار بگیره ، راستش رو بخواین اصلاً اسمش رو نشنیده بودم !!

   • MEHRAN
    در پاسخ به پوریا

    بله نوشتیم که انتخاب نویسنده هست و خب سلیقه هم توش دخیل بوده. بتمن نیل گیمن هم از نظر من تو رتبه اول نه ولی جز بهترین های بتمن هست.

  • amir
   در پاسخ به amir

   میشه همین برنامه top ten رو برای بقیه شخصیتهای دنیای کمیک پیاده کنید با لینک
   خیلی خوب میشه ممنون

  • DK
   در پاسخ به DK

   تازه وسطای court of owlsم, حرف نداره
   یه دلیلی داره که یه شخصیت محبوب میشه یه شخصیت از محبوبیت میفته, واقعا نمیخوام بدونم اگه اسلات نویسنده ی حتی یکی از کمیک های بتمن(یه سری, مثل batman eternalیا هرچی) بود, چه بلایی سر بتمن میومد…

  • NotAFanboy
   در پاسخ به NotAFanboy

   نظرتون درمورد کمیک Teen titans, Judas contract چیه(میخوام بخونمش ببینم خوبه یا نه)

  • nightboy
   در پاسخ به nightboy

   ممنون بسیار عالی راستی اقای مزارعی یا دوستان گرامی اکه میشه کمیک kiling joke ترجمه شده رو لینکش بگید ممنون میشم

  • پوریا
   در پاسخ به پوریا

   آقا میگم بد نیست راجع به چندتایی از این کمیکها ( مخصوصاً کمیک های اول و آخر ) مقاله های جداگونه ای بنویسید ، مثل مقاله ای که راجع به کمیک فرانک میلر نوشتین

  • batfan
   در پاسخ به batfan

   آقا من با PC دان میکنم فایل به صورت JPG باز میشه…چرا؟؟؟؟!

  • M.S.A.A
   در پاسخ به M.S.A.A

   از نظرم Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth از همه کمیک هایی که خوندن یه سر و گردن بالاتره
   واقعاً متفاوت و کم نظیر ـه

   • مانی
    در پاسخ به M.S.A.A

    منم موافقم
    تیمارستان آرکام: بنایی خطرناک بر زمینی خطرناک Arkham Asylum: A Serious House on Serious Earth

    از همه متفاوت تر بود برام چندبار خودم عالیه

  • amir
   در پاسخ به amir

   لینکا هیچ کدوم کار نمیکنن …
   لطفا لینکارو عوض گنید.
   ممنون.

  • Hooman
   در پاسخ به Hooman

   کاش اینا رو به زبان اصلی مثل the wake و sandman میذاشتید
   عالی میشد!

  • nightwing 2230
   در پاسخ به nightwing 2230

   ببخشید. قبلا لینک های دانلود موجود بود ولی حالا نه !!! لطفا لینک ها را دوباره قرار دهید.
   ممنون

  • ary
   در پاسخ به ary

   این جوکر هیچ orgin خاصی نداره؟

  • nazanin k
   در پاسخ به nazanin k

   اگه امکانش هست لینک های دانلودشون هم بذارید.من خیلی دنبال the killing joke هستم ولی پیدا نکردم.
   و مرسی از سایت خوبتون

  • سجاد
   در پاسخ به سجاد

   یه سایت معرفی کنید که تمام اینارو فارسی گذاشته باشه

  • tmnt
   در پاسخ به tmnt

   بهترین کمیک بتمن شوخی کشنده هست

  • amir
   در پاسخ به amir

   بتمن هیچوقت نمیمیره تقریبا مطمینم که اخره کمیک یجا نشسته نگاه میکنه حتی اگه ذکر نشده باشه 🙂

  • sanan latifi
   در پاسخ به sanan latifi

   پس گاتیک کو؟ به نظر من فوق العادس این کمیک کیلینگ جوک هم به نظرم سوم بود بهتر میشد

  • خورشید
   در پاسخ به خورشید

   سلام بت من ۷۰سال به دنیا کمیک بوک وسینمابه مردم منتشر می شود فوق العاده بود من خوش می اید

  • Soroosh
   در پاسخ به Soroosh

   ببخشید میخواستم بدونم کمیک the man who laughs رو از کجا دانلود کنم یا اگه تو این سایت هستش تو کدوم قسمتشه

  • Soroosh
   در پاسخ به Soroosh

   ببخشید میخواستم بدونم کمیک the man who laughs رو از کجا دانلود کنم یا اگه تو این سایقسمتشه تو کدوم قسمتشه؟

  • damian wayne
   در پاسخ به damian wayne

   سلام دستان
   کسی کمیک dark knght returns ترجمه شده رو خونده ؟ تو چه سایتی دانلودش کردید ؟
   ممنون میشم اگر اطلاعات بدید

  • فریبرز
   در پاسخ به فریبرز

   جالب بود کاش لینک دانلودش رو هم میذاشتین که بخونیم نخوندش واقعا ظلم ب خود ادمه !