۱۰ مرگ دردناک تاریخ کمیک (هشدار: خطر لو رفتن داستان!)

توسط : در تاریخ : شنبه, سپتامبر 22nd, 2012

مجله‌ی Complex از جمله مجلات برتر اختصاصی مردان در آمریکاست. هر از چند گاهی تحریریه‌ی سایت این مجله به معرفی برترین‌های دنیای کمیک می‌پردازد. امروز برای شما لیستی از ۱۰ مرگ دردناک تاریخ کمیک را انتخاب شده است.


۱۰: Sue Dibny

رویداد:Identity Crisis #1

identitycrisis1_zps7fe378da

اگرچه موضوع مرگ های دردناک معمولا به مرگ قهرمانانه یک ابر قهرمان در نبردی سخت اطلاق میشود اما مرگ Sue Dibny یکی از لحظات نادری هست که همسر بی دفاع یکی ابر قهرمانان قربانی میشود. به عنوان همسر Elongated Man او در برابر تمامی خطرات و تهدید هایی که از طرف افراد شرور انجام میشد قرار گرفت (یکی از دردناک ترین لحظات تاریخ کمیک برای او رخ میدهد که از ذکر آن معذورم)ولی کسی فکرش را نمیکرد که او توسط زن دیوانه ابر قهرمانی مانند atom یعنی Jean Loring به قتل برسد. نحوه قتل او نیز به نوبه خود دردناک است. جین تلاش میکند تا سو را از میدان بردارد تا دوباره ری را به سمت خود جذب کند. او یکی از لباس های سابق ری را برمیدارد و خود را کوچک میکند و از طریق خط تلفن خود را به مغز سو میرساند. او قصد دارد تا ذهن او را فلج کند اما همه چیز به خوبی پیش نمیرود….


۹: Kraven the Hunter

رویداد:Amazing Spider-Man #294

Kraven the Hunter

kraven آدمی معمولی  و ساده بود. او به خود به عنوان شکارچی درنده خو افتخار میکرد اما بر خلاف تصور خود  معمولا به سادگی توسط اسپایدرمن مغلوب میشد. این امری معمولی و عادی  بود تا این که او تصمیم گرفت  هویت خود را به عنوان شکارچی برتر و مخوف  ثابت کند. او چه کار کرد؟ اسپایدرمن را با شلیک تیرهای سمی به خوابی شبیه مرگ فرستاد  و سپس او را در حالتی بین مرگ و زندگی زنده به گور کرد  جالب به نظر میرسید مگر نه؟ از آن جالب تر وقتی به وقوع پیوست  که او تصمیم گرفت لباس اسپایدرمن را بپوشد و به جنگ تبه کاران برود اما به زودی این واقعیت را دریافت که این عمل دروغی بیش نیست و او نمیتواند خود را به دیگران اثبات کند. او تصمیمی گرفت که او را در لیست ما جای میدهد. او با یک شاتگان به زندگی خود پایان داد


 ۸: Wolverine

رویداد: Uncanny X-Men #142

Wolverine

 

در حالی که عنوان داستانی Days of Future Past به نوعی پیشگویی کننده یکی از هزاران آینده احتمالی بود که سرنوشت مردان ایکس ممکن است به سمت آن پیش برود با این وجود به عنوان موردی کلاسیک در میان طرفداران این گروه از آن یاد میشود. در این داستان روبات هایی موسوم به Sentinel ها که برای یافتن و کشتن افراد جهش یافته طراحی شده اند قدرت های بسیاری پیدا کرده اند و گروه موسوم به Omega Sentinels تقریبا بر ایالات متحده آمریکا مسلط شده اند.درمواجه افراد ایکس با این گروه ولورین به تنهایی قصد مبارزه با یکی از اعضای این گروه را میکند


۷: Krypto The Superdog

رویداد:Action Comics #583

Krypto The Superdog

 

در این داستان Krypto به  دشمنی به نام Kryptonite Man حمله میکند. او برای  برای حفاظت از سوپرمن با وجود اینکه میداند این کار به مرگ حتمی خودش منجر میشود این کار را انجام میدهد .بعد از موفقیت در مبارزه اندکی بعد او جان خود را از دست مدهد. با یک زوزه ناراحت لحظاتی قبل از مرگ خود در برابر چشمان سوپرمن. تصویر  بدن بی جان کریپتو هنوز یکی از لحظات غم انگیز تاریخ کمیک به شمار میرود.


۶:Jean Grey

رویداد:Uncanny X-Men #137

x-men_jean_grey_comics_girls_desktop_1077x1351_hd-wallpaper-855158

مرگ او به عنوان Dark Phoenix یکی از به یاد ماندنی ترین ها است. او که توسط یک نژاد بین کهکشانی به خاطر نابود کردن یک منظومه محکوم به مرگ شده باید توسط امپراطوری Shi’ar با مرگ مواجه شود.در حالی که او به خانه خود روی زمین برمیگردد افراد ایکس با اومبارزه میکنند و پروفسور ایکس موفق میشود که یک قفل در ذهن او قرار دهد که باعث میشود او کنترل خود را به دست آورد. سپس امپراطوری آن ها را میدزدد و به آن ها درباره قتل عامی که او انجام داده میگویند و از افراد ایکس  میخواهند که او را تحویل دهند. پروفسور ایکس که درگیر رابطه عاشقانه ای با پرنسس امپراطوری یعنی Lilandra شده است او را به یک مبارزه برای جان جین گری دعوت میکند. مبارزه ای برای افتخار که کسی نمیتواند آن را رد کند. فردای آن روز افراد ایکس و لشکر امپراطوری وارد مبارزه ای میشوند که توسط گلادیاتور رهبری میشود. افراد ایکس به راحتی شکست میخورند و فقط تک چشم و جین گری باقی میمانند. درحالی که با شلیک انرژی تک چشم زخمی میشود ناراحتی جین باعث میشود قفل ذهن او شکسته شود و او به تمام قدرت خود دسترسی پیدا کند. پرنسس دستور میدهد که برنامه omega اجرا شود که به معنی نابودی کامل منظومه برای جلوگیری او است. افراد ایکس با او مبارزه میکنند و او دوباره کنترل خود را به دست میآورد. آن ها به پناهگاه خود در کره ماه  میروند. جایی که او بعد از خداحافظی احساسی از تک چشم با فعال کردن سلاحی خود را تجزیه میکند.در حقیقت او تصمیم میگیرد تا به زندگی خود پایان دهد تا هم دوستان خود را نجات دهد و هم به خاطر گناهان خود جبران کرده باشد.

درپایان ما Uatu نگهبان را میبینیم که میگوید: جین گری میتوانست زندگی کند تا یک خدا باشد  اما چیزی که برای او مهم بود این است که او مرد …….به عنوان یک انسان


۵: Robin

رویداد:Batman #428

Robin

 

 

Jason Todd رابینی باهوش بود که بعد از اینکه Dick Grayson بتمن را ترک کرد  و تبدیل به Nightwing قهرمانی جدید در شهر گاتهام شدبه بتمن پیوست. در A Death in the Family او با سرنوشت مرگبار خود مواجه میشود. او  اسنادی را از پدر خود دریافت میکند و در آن ها با مدرک تولد خود مواجه میشود که در آن  حرف اول نام مادرش با s شروع میشود نه با c پس Catherine Todd دیگر مادر او نیست.او سپس در دفتر تلفن پدر خود سه زن با نام های s پیدا میکند و سفر خود را جهت پیدا کردن مادر خود آغاز میکند که همه آن ها در آسیا و افریقا حضور دارند. بعد از ناامید شدن از دونفر از آن ها او به سراغ نفر سوم یعنی Sheila Haywood میرود و بالاخره مادر خود را پیدا میکند. بعد از اتفاقاتی درادامه  داستان به دلایلی نامعلوم مادر او اورا به جوکر تحویل میدهد و او نیز رابین رابا میله ای آهنی تا حد مرگ کتک میزند و سپس او را درحالی که در خون غوطه میخورد به همراه مادرش و بمب ساعتی در آن جا رها میکند.با وجود تلاش آن ها برای فرار آن ها موفق نمیشوند و بتمن نیز زمانی به محل میرسد که دیگر زمانی باقی نمانده است. در ادامه داستان بتمن جسد بی جان آن ها را به گاتهام میاورد تا خاکسپاری انجام شود اما چون هیچ کسی به عنوان فامیل آن ها وجود نداشت. بتمن و الفرد و کمیسر گوردون و دختر او باربارا که خود از قربانیان جوکر است در مراسم خاک سپاری حضور پیدا میکنند

کمپانی dcتصمیم گرفت  در اقدامی جالب نظرسنجی برگزار کند که  مشخص میکرد رابین دوم در اثر انفجار  بمیرد یا زنده بماند و از آن جایی که طرفداران هیچ وقت نتوانستند با رابین دوم کنار بیایند و او را همانند رابین اول بپذیرند رای به مرگ او دادند.

 

البته مرگ ابر قهرمان ها در دنیای کمیک تنها به عنوان مانعی سطحی و گذرا محسوب میشود و او بعد ها دوباره به زندگی برگشت


۴: Captain America

رویداد: Captain America #25

Captain America

 

شاید با خواندن این موضوع نگران شوید که شخصیت محبوب دوران کودکی خیلی از مردم از دنیا رفته اما نگران نباشید.Steve Rogers از مرگ برگشته و مشغول مبارزه با جنایتکاران است.اما برای مدتی مردم فکر میکردند که او واقعا مرده است. در جریان  داستان civil war کاپیتان  به خاطر مخالفت با ایرون من و  عدم امضای قانون شناسایی ابر قهرمانان که به جنگی بزرگ منجر شد و سبب جبهه گیری بسیاری از دوستان صمیمی در مقابل هم شد و خسارات مالی و احساسی بسیاری به بار آورد به خاطر اقدام علیه دولت دستگیر شد. در حالی که او با دستبند به طرف دادگاه میرفت توسط فردی شستشو مغزی داده شده به نامSharon Carter ترور شد. عکس های بدن بی جان به طوری مردم را منقلب کرد و تکان داد که حتی در اخبار های تلیوزیون شبکه آمریکا همانند Cnn نیز به این موضوع پرداختند.

این کمیک زیبا توسط سایت  فانتزی کمیک به فارسی ترجمه شده و شما دوستان میتویند ان را بخوانید و از داستان زیبای آن لذت ببرید


 ۳: Elektra

رویداد:Daredevil #181

Daredevil_Vol_1_181 (1)

Daredevil  با تمام توانایی های خود هیچ کاه در برابر زنان شانس زیادی نداشته است. بعد از قتل دو دوست او توسط Bullseye و بعد از روانی شدن زنش Milla Donovan توسط Mr. Fear به وسیله داروهای روانگردان. مهم ترین لحظه از بین این تراژدی ها مرگ الکترا توسطBullseye بود.در مبارزه ای بین این دو که کدام یک از آن ها باید ادم کش اختصاصی kingpin باشد. او الکترا توسط سلاح های خودش نابود کرد و خود را دربین جمعیتی که به تماشا آمده بودند پنهان کرد تا تماشاچی تقلای او باشد. الکترا خودش را به زور روی زمین میکشید تا به خانه دردویل برسد و برای آخرین بار او را در آغوش بگیرد. تصویر در آغوش گرفتن او توسط Matt Murdock (یکی از نسخه های دردویل ) یکی از زیباترین و غم انگیز ترین لحظات تاریخ کمیک است. بعد ها گروه the hand بدن بیجان او را دزدید و قصد داشت او را به زندگی برگرداند که daredevil به کمک Stone توانست جلوی این کار را بگیرد. حتی خود او نیز زمانی برای این کار اقدام کرد اما تلاش او نیز نتیجه ای در بر نداشت. البته  بعدها او دوباره به زنددگی برگردانده شد.


۲: Superman

رویداد:Superman #75

Superman

 

زمانی که سوپرمن در سال ۱۹۹۲ کشته شد. شوکی بزرگ  در جامعه کمیک و حتی در جهان ایجاد کرد. بازتاب این واقعه به قدری عظیم بود که بازتابی جهانی داشت. سوپرمن در جریلان یک جنگ حماسی با Doomsday کشته شد.  او که به طور اتفاقی به زمین سقوط کرده بود چندین بار با سوپرمن مبارزه کرد. گروه عدالت نیز تمام تلاش خود را انجام داد اما او حتی با وجود یک دست به راحتی تمامی آن ها را شکست داد. دوستان سوپرمن و نیروهای پلیس به سوی او شلیک کردند اما این کار ها هیچ تاثیری نداشت و سوپرمن زخمی دوباره به میدان مبارزه برگشت. او و doomsday با هرچه در توان داشتند به یکدیگر حمله ور شدند . آن ها با نیرویی به هم حمله میکردند که ضربه مشت هایی که به هم وارد میکردند باعث شکستن شیشه ها میشد. در درگیری بزرگ در برابر ساختمان روزنامه شهر این دو تایتان به زور آزمایی پرداختند و لحظاتی بعد بدن بی جان سوپرمن بر روی زمین افتاد.تصویر Lois Lane که جسد بی جان سوپرمن را در آغوش کشیده هنوز باعث میشود تا افراد برای ادای احترام سکوت کنند. البته مرگ در دنیای کمیک چیزی موقتی است و به زودی سوپرمن واقعی در آسمان متروپولیس به پرواز در آمد.

 


۱: Gwen Stacy

رویداد:Amazing Spider-Man #121

Gwen Stacy

 

طولی نکشید که گرین گابلین از گوئن استیسیبه عنوان وسیله ای در راه انتقام خود از اسپایدرمن جهت شکنجه او استفاده کرد. بعد از دزدیدن او و کشیدن اسپایدرمن به طرف پل بروکلین(پلی که هنوز در دست ساخت بود) . او را از پل پایین پرتاب کرد. اسپایدرمن تلاش خود را کرد و تارهای خود را به سمت پاهای او پرتاب کرد و او راگرفت. در حالی که او خوشحال بود که جان او را نجات داده است وقتی او را در آغوش گرفت متوجه مرگ او شد. معلوم نیست که حرکت ناهانی اسپایدرمن برای بالاکشیدن او باعث شکستن گردن او شده بود یا خود گرین گابلین قبلا گردن او را شکسته بود. البته بعدا در یک نوشته در قسمت نوشته ها گفته شد که باعث ناراحتی ما است که اعلام کنیم حرکت ناگهانی که اسپایدرمن موقع بالا کشیدن او انجام داد سبب مرگ او شده است.

اما در حقیقت مرگ او در June 1973 به یاد ماندنی ترین  مرگ در تاریخ دنیای کمیک است. مرگ او باعث تحول و نقطه بازگشتی شد که بعد از این هیچ کسی از چنگال پلید جنایتکاران در امان نیست و حتی فردی بیگناه نیز میتواند کشته شود.


 

امیر حسین‌زاده

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.


  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   من خودم مرگ سوپرمن رو دردناک ترین مرگ دنیای کمیک میدونم هم به خاطر حس ناراحتی کهداشتم چون از بچگی اولین کمیکی بود که دنبال میکردم و تقریبا تو ایران رواج داشت هم این که نشون داد که شخصیت نیمه خدایی مثل سوپرمن هم ممکنه با سرنوشت ناگوار روبرو بشوند.

  • غلام
   در پاسخ به غلام

   اینکه “مرگ ابر قهرمان ها در دنیای کمیک تنها به عنوان مانعی سطحی و گذرا محسوب میشود” دقیقا یعنی چی؟ یعنی با اینکه داستان پس از مرگ اونها داره روایت میشه، ظاهر میشن؟
   برای مثال استیو راجرز چه جوری از مرگ برگشت؟

   • پیشگو
    در پاسخ به غلام

    یعنی اینکه شرکت های سازنده نمیان یه شخصیت محبوب رو برای همیشه مرده نگه دارند. یه راهی برای برگردوندنش پیدا میکنند.
    یا کلا داستان رو بدون توجه به اتفاقات گذشته از اول روایت میکنند.
    مثلا اگه شوالیه تاریکی برمیخیزد رو دیده باشید ، بتمن آخرش میمیره. اما مطمئنا شرکت دی سی در آینده هم در مورد بتمن فیلم میسازه.

    ماجرای کاپیتان آمریکا هم خیلی طولانیه و اینجا جای توضیح دادنش نیست.

    • غلام
     در پاسخ به پیشگو

     ممنون.

    • شروین
     در پاسخ به پیشگو

     البته در مورد پایان dark knight rises اینو هم باید یادآور شد که تفاوت نظر هست، یعنی یه سری (مثل خودم) معتقدند که بتمن مرد، اما درصد بالایی میگن نه!

     • KillingJOKE
      در پاسخ به شروین

      اقا کی گفته تو اون فیلم بت من مرد اگه کامل تا اخرش دیده باشین تو سکانس پایانی بروس وین و سلینا کیال تو رستوران نشستن و الفرد هم از یک میز دیگه بهشون چشمک میزنه…
      چیزی که از اون فیلم به دلم نشست ظاهر عجیب bane,catwoman و رابطه ی شکراب تالیا ال غول با بت من بود و اینکه حتی مترسک هم بدون ظاهرش از فیلم اول در فیلم حضور داشت!

    • amir
     در پاسخ به پیشگو

     شما مثل این که به فیلم دقت نکردین در آخر بتمن زنده میمونه و هلیکوپترشو رو حالت اتوماتیک گذاشته.

  • jacklock
   در پاسخ به jacklock

   نمیدونم کسی کمیک بوک “walking dead” رو خونده یا نه ولی کشته شدن “Glen” در شماره ۱۰۰ این کمیک بوک واقعا دردناک بود

  • امیرحسین
   در پاسخ به امیرحسین

   باید منتظر اسپایرمن شگفت انگیز۷۰۰ باشیم شاید یک مرگ دیگه اظافه شد.

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   هنوز معلوم نیست که پیتر پارکر خواهد مرد یا نه. و حتی در صورت مرگ این شخصیت باید دید ان قدر مرگ او حماسی هست که ارزش قرار گرفتن در لیست را داشته باشه یا نه

  • اشوزدنگهه
   در پاسخ به اشوزدنگهه

   سلام.
   یک سؤال داشتم،‌ آیا X-23 هم کشته شده است تا نامش در این فهرست قرار گیرد؟
   موفق باشید

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   یه موردی رو توضیح بدم برای دوستان:

   این لیست شامل مهم ترین مرگ های تاریخ کمیک هست به طوری که هر ساله در سالگرد این مرگ ها هواداران در سراسر دنیا به احترام سکوت میکنند.

   بنابراین مرگ هر شخصیت در دنیای کمیک دلیلی بر قرار گرفتن در این لیست و لیست های مشابه نیست

  • سیاوش
   در پاسخ به سیاوش

   راستی کاش به اینکه مرگ گوئن استیسی باعث شد دوران نقره ای کمیک تموم شه و دوران برنزی شروع شه هم اشاره میکردید!

  • احمد
   در پاسخ به احمد

   این شماره ی ۷۵ کمیک superman به جز اهمیتش ،
   ارزش داستانی و هنری داره یا نه

  • THE MIX
   در پاسخ به THE MIX

   ﺳﻮﺑﺮ ﻣﻦ ﺑﻌﺪ ﻣﺮﺩﻧﺶ ﺑﻪ ﺷﻜﻞ ﺳﺎﻳﺒﺮﻭﻙ ﺑﺮﻛﺸﺖ .ﺭﺍﺑﻴﻦ ﻫﻢ ﺭﺩﻫﻮﺩ ﺷﻮﺩ.ﺑﺎﻟﺎﺧﺮﻩ ﻳﻚ ﻗﻬﺮﻣﺎﻥ ﻳﻚ ﺭﻭﺯ ﻧﻤﻲ ﻣﻴﺮﻩ? ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺯﻧﺪﻩ ﻛﺮﺩﻥ ﻫﻣﻪ ی ﺍﻳﻦ ﻗﻬﺮﻣﺎﻧﺎ ﺑﻪ ﻧﻔﻊ ﻛﺒﺎﻧﻲ ﻫﺎﺳﺖ.

  • Mohammad 15
   در پاسخ به Mohammad 15

   پس پیتر کو اون که از همه بدر مرد

  • spiderbat
   در پاسخ به spiderbat

   وای پسر دلم برای سوپر من و مردعنکبوتی کباب شد.

  • K.Montaghed
   در پاسخ به K.Montaghed

   گوئن اسیسی اوله؟! بعد سوپرمن دوم؟! 😐

   • DK
    در پاسخ به K.Montaghed

    باید قبول کنی, سوپرمن مرد ولی بعد زنده شد تاثیر مرگش کم شد, ولی گوئن استیسی مرد, زنده هم نشد(یعنی شانس اسپایدیه! همه نزدیکانش که بمیرن هیچ جور زنده نمیشن, حتی بابا مامان بتمن هم یه جایی زنده شدن(البته تو دنیای فلشپوینت به خاطر گندی که فلش زده بود, ولی اون یه داستان دیگه ست) اما گوئن و عمو بن نه(باید گفت که گوئن توی دنیا های موازی اسپایدرمن ممکنه زنده باشه, مثلا Edge of spiderverse, اما گوئن استیسی Ultimate Universe کلون گوئنه, اون گوئن هم توسط گابلین اون دنیا کشته شد…)