نقد و بررسی فیلم مرد پولادینـMan of Steel

توسط : در تاریخ : یکشنبه, ژوئن 16th, 2013

ریبوت اسنایدر، گویر و نولان در زمین بزرگ مُد علمی تخیلی.


man_of_steel_poster_3_-625کارگردان: زک اسنایدر

 فیلم­نامه‌­ و داستان: دیوید اس گویر، کریستوفر نولان

بازیگران: هنری کاویل، ایمی آدامز، مایکل شنون، دایان لین، راسل کرو و …

خالق: جری سیگل، جو شوستر

تاریخ اکران: ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳

زمان فیلم: ۱۴۳ دقیقه

دانلود تریلر سینمایی فیلم با لینک مستقیم و کیفیت HD

منتقد: مت گالوین (امتیاز: ۸/۱۰)

نقد و بررسی فیلم مرد پولادینـMan of Steel میانگین امتیاز کاربران از 84 رأی

خلاصه داستان: پسری جوان درمی‌یابد که قدرتهای غیر عادی دارد و اهل این زمین نیست. در قالب یک مرد جوان، او سفرش را آغاز می‌کند تا کشف کند که از کجا آمده و برای چه به زمین فرستاده شده است. اما قهرمان درونش باید رها شود تا دنیا را از نابودی نجات دهد و به سمبلی از امید برای بشریت تبدیل گردد.


Man-of-Steel-Review-starring-Henry-Cavill-Amy-Adams-Michael-Shannon-and-Laurence-Fishburneمرد پولادین همان فیلم سوپرمنی است که همه‌ی ما در انتظارش بودیم. این فیلم سوپرمن را دوباره برای مخاطبان مدرن بازسازی کرد، و از همه مهم‌تر ما را مجاب کرد تا دوباره به این ابرقهرمان اهمیت دهیم.

زمانی که زک اسنایدر به عنوان کارگردان معرفی شد، بسیار نگران بودم. اسنایدر سابقه‌ی درخشانی در فیلم‌هایش ندارد، ساکر پانچ افتضاح بود و ۳۰۰ و نگهبانان با وجود جلوه‌های بصری بسیار خوبی که داشتند دچار فقدان عمق نسبت به آثار اصلی شدند. اسنایدر به ظاهر در استایل کارهایش قوی عمل می‌کند اما ذات و جوهره‌ی آثار او دچار مشکل‌اند. اما سوپرمن از این قائده چه در داستان، شخصیت‌پردازی، اکشن و چه در عمق مستثنی است. این فیلم اولین فیلم سوپرمنی است که در آن سوپرمن به واقع حال تعدای از ابرشروران را جا می‌آورد!

Man-of-Steel-Full-Trailer-Spoilersفیلم‌های قبلی سوپرمن احساس مشاهده‌ی قوی‌ترین، سریع‌ترین و خداگونه‌ترین کاراکتر ابرقهرمان را آن‌طور که هست به مخاطب نمی‌دادند. در این فیلم هر مشت او یا حتی اوج گرفتن‌هایش را احساس خواهید کرد. شعار فیلم‌های دهه‌ی هفتاد سوپرمن این بود: “باور خواهید کرد که یک انسان می‌تواند پرواز کند” اما بهتر است این فیلم را با این شعار توصیف کنیم: ” باور خواهید کرد که یک انسان می‌تواند پرواز کند و یکی را با مشتهایش به فضا پرتاب کند!” به شخصه از فیلم‌های دهه‌ی هفتاد سوپرمن هم لذت میبرم اما باید قبول کرد که این فیلم‌ها دیگر تاریخشان گذشته است (جلوه‌های ویژه‌ی وحشتناک آن زمان، دغدغه‌های از مد افتاده‌ی دهه‌ی هفتاد).

Michael-Shannon-and-Antje-Traue-in-Man-of-Steel این فیلم سوپرمن مدرن ۲۰۱۳ است که برای فن‌های نسل جدید ساخته شده. «بازگشت سوپرمن» در سال ۲۰۰۶ سعی داشت تا آهنگ و استایل فیلم‌های دونر را بازسازی کند اما در نهایت شکست خورد. چیزی که ۴۰ سال پیش بیینده را راضی کرده امروز موفق نخواهد بود. اگر توقع سوپرمن کریستوفر ریو را از مرد پولادین داشته باشید شاید از فیلم نامید شوید، اسنایدر سوپرمنی خلق کرده است در خدمت منشاء کاراکتر با خشونتی در حجم وسیع. اکشن این فیلم از مسائل عاطفی‌اش بسیار بیشتر است و افکت‌های ویژه شگفت‌انگیزند. اکشن‌هایی بالاتر از سطح مبازرات نیویورکی اونجرها. فن ترتیب رقص(choreography) به درستی رعایت شده است تا سلسله‌ بهترین مبارزات در تاریخ فیلم‌های ابرقهرمانی رقم بخورد و مارول کار سختی در مقابل اکشن بزرگسال و استخوان‌شکن برادران وارنر دارد. Kevin-Costner-as-Jonathan-Kent-in-Man-of-Steelاین فیلم همانند سه‌گانه‌ی نولان فیلمی تاریک، عمیق با رعایت تم بزرگسال است. طبیعتاً در این المان‌ها کریستوفر نولان نقش پرنگی را ایفا می‌کند. ایده‌های نوآر نولان را با کله‌شقی اسنایدر در اکشن‌های خشونت‌بار و جلوه‌های بصری هالیوودی ترکیب کنید تا به قدرت این فیلم پی ببرید، البته که همانند شوالیه‌ی تاریکی خشونت واقعی نیست و قرار نیست تا کسی در این فیلم بمیرد.

مرد پولادین به روایت پیشینه‌ی ابرقهرمان‌ها جانی تازه می‌دهد اگرچه این روایت در وهله‌ی اول کمی کلیشه است اما وقتی جای دستتان در فیلم محکم شود شما را به اوج خواهد برد. شاید این فیلم چندان به پیشینه‌اش وفادار نباشد و کمی عجولانه عمل کند( همانند صحنه‌ی آشنایی سوپرمن با لوئیس) اما با تیم بازیگرانی که اسنایدر در اختیار دارد به خوبی لم کار را در دست می‌گیرد و کاری می‌کند که کاراکترها دوست‌داشتنی باشند.

Amy-Adams-and-Laurence-Fishburne-in-Man-of-Steelاین فیلم دیدگاهی متفاوت بر افسانه‌ی سوپرمن دارد که آن‌ها را با طرح سوالاتی مطرح می‌کند. چه می‌شد اگر زمین احتیاجی به سوپرمن نداشت؟ واکنش ما در برابر حمله‌ی یک خارجی، یک بیگانه با قدرتهایی خدا مانند به سیاره‌ی مان چیست؟ چگونه با او رفتار می‌کنیم؟ دولت‌مردان ما چه واکنشی دارند؟

ضعف‌هایی که این فیلم دارد شاید به کلیت آن ضربه نزند اما در بعضی اوقات آن را زمین‌گیر می‌کند و بی‌برنامگی اسنایدر در فیلم‌های قبلی‌اش را به خوبی توجیه می‌کند، این که صرفاً اسنایدر عاشق جلوه‌های ویژه و یک سری حقه‌های تصویری است می‌تواند برای قشر نوجوان هیجان ایجاد کند اما به راستی شاید افراد بزرگسالی که با فیلم ارتباط برقرار می‎کنند را دلسرد خواهد کرد، افکت‌هایی همچون لرزیدن دوربین نیز از آن حقه‌های قدیمی و ازکارافتاده است.Henry-Cavill-as-Clark-Kent-Kal-El-Superman-in-Man-of-Steel بازیگران بازی باشکوهی از خود دارند که باعث می‎شود شما از این ضعف‌ها صرف نظر کنید. سوپرمن قاپ نمایش را می‌دزدد، زود یک ابرشرور واقعی است. لارنس فیش‌برن در نقش پری عالی است. لوئیس پرحرارت است اما کار زیادی نیست که انجام دهد. بازی همگی لذت‌بخش است و ساخت ادامه‌ی فیلم را نشانه گرفته است. در فیلم اشاره‌هایی به شرکت لکس و آرم تجاری وین می‌شود، اینجاست که در مورد Easter Eggهای جاستیس لیگ باید کمی در فکر فرو رفت.

مرد پولادین فیلم کاملی نیست، این فیلم جلوه‌های ویژه‌ی خاص یا روایت داستانی جدیدی که تا به حال در فیلمی ندیده باشیم را ارائه نمی‌دهد، موفقیت این فیلم در صحنه‌های نمایش آن است. مرد پولادین پرچم اکشن در فیلم‌های ابرقهرمانی را برافراشته کرد و بالاخره عنوانی در خور سوپرمن ساخت تا بار دیگر سرها به سوی این کاراکتر بچرخد.

مترجم: مهران فلاح


هرگونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.