بررسی قسمت ۲۱ کمیک Hawkeye

توسط : در تاریخ : شنبه, فوریه 14th, 2015

جدا از تأخیرهای زیاد و میدل استوری‎های اعصاب خورد کن و از همه مهم‌تر غیبت دیوید آجا، هاکای مت فرکشن و دیوید آجا همانند ۲۰۱۲ با اختلاف بسیار هنوز هم بهترین عنوان مارول یا حتا بهترین عنوان کمیک در میان کمیک‌های حال حاضر است.

Hawkeye #21Hawkeye #21

  • نویسنده: Matt Fraction
  • طراح: David Aja
  • رنگ‌زن: Matt Hollingsworth
  • ناشر: Marvel Comics

هاکای، دوره‌ی جدیدی از روایت داستان گویی مصور و حتا ابداع سبک های بدیع در ترکیب‌بندی و پنل بندی مدرن در این رسانه است. هاکای با اینکه فرمی غیر یکنواخت و محدود به یک دایره خاص در تعریف داستانش داشت (این نوشته تنها قسمت‌هایی که فرکشن و آجا به روایت داستان کلینت بارتون پرداخته است را ملاک قرار داده) اما عنوانی است که تا سالیان در ذهن‌ها حک خواهد شد. بدون اغراق می‌گویم شماره‌های ۱۱ (قسمتی که تمام روایت از دید یک سگ است) و ۱۹ (قسمتی که کلینت بارتون شنوایی‌اش را از دست داده و اکثر دیالوگ‌ها با زبان اشاره پیش می‌رود) و همین قسمت که پایانش یک تراژدی است از برترین تک قسمتی‌های تمام عمر کمیک‌خوانی‌ام است و هرگز خلاقیت فرکشن در تعریف داستانش را از یاد نخواهم برد. هاکای بسیار فراتر از یک داستان مرسوم ابرقهرمانی در مورد مردی با یک تیر و کمان است.

متأسفانه قسمت ۲۱ این کمیک یکی مانده به آخرین داستان فرکشن و آجا است و همه چیز با مبارزه پایانی کلینت با آدم بدها پرونده‌اش بسته می‌شود. قسمتی که استفاده بجایی از پتانسیل تمام شخصیت‌های مکمل می‌کند.

دیوید آجا با صفحات ترکیبی از خطوط و چینش مینیمال در کنار رنگ‌بندی‌های گرم و تاریک هالینگزورث فضای نوآر به خصوص در صفحات پایانی کمیک را عالی به نمایش می گذارد که نتیجه کار بسیار تحسین برانگیز است. علاوه بر اینکه در این قسمت روایت آرام و فکر شده فرکشن با اکشن‌های تمام عیار فینال ترکیب شده.

قسمت ۲۱ نقطه عطف تمام چیزی است که در این سری روایت شد و به واقع این همه انتظار برای نشر کاری با این کیفیت ارزشش را داشت. از این به بعد کمی سخت است کلینت بارتون را به قلم تیم جدیدی تصور کردن.

مهران فلاح
۱۰ از ۱۰


 کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.