کمیک یا کمیک‌ استریپ؟ مسئله این است!

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, آگوست 22nd, 2012

متاسفانه مشاهده می‌شود که اکثر افراد در مکالمات، وبلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی و حتی در سایت‌های اختصاصی کمیک و کمیک استریپ، این دو کلمه را به جای همدیگر استفاده می‌کنند.

هدف این مقاله کوتاه، بیان تفاوت‌های میان دو کلمه کمیک و کمیک‌استریپ است.

comic vs comicstrip

«کمیک‌استریپ» در حالت کلی دارای ۲ تا ۸ پنل است و در یک صفحه (و گاهی دو صفحه) نمایش داده می‌شود.

پنل ها معمولا حالت کلاسیک دارند و به صورت جدولی و یا به صورت افقی یا عمودی، طراحی می‌شوند.

کمیک استریپ‌ها معمولا دارای محتوای طنز می‌باشند. در مقایسه هر قسمت از «کمیک»، معمولا بین ۲۰-۵۰ صفحه دارد و تعداد پنل ها بسته به نظر نویسنده تغییر می‌کند و اجباری بر استفاده از پنل‌بندی کلاسیک نیست.

کمیک‌ها معمولا طرح داستانی محکمی دارند که در آن ماجراهای شخصیت‌های اصلی کمیک روایت می‌شود. مضمون عمده کمیک‌ها برخورد ابرقهرمان داستان با مشکلات و ضدقهرمان‌ها و شکست دادن آن‌هاست.(دسته‌بندی جزئی کمیک‌ها را از این‌جا بخوانید).

همچنین معمولا یک نفر کمیک استریپ را خلق می‌کند، اما برای تهیه یک کمیک به تیم نسبتا بزرگی احتیاج است.

کمیک‌استریپ‌ها معمولا به صورت ضمیمه روزنامه‌ها و مجلات منتشر می‌شوند، درحالی که کمیک رسانه‌ای کاملا مستقل است و در حد فاصل کتاب و سینما قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال داستان‌های من و بابام، گارفیلد، کالوین و هابز، پیناتز و… کمیک‌استریپ می‌باشند. از کمیک‌های معروف نیز میتوان به کمیک‌های شرکت DC و Marvel اشاره کرد که سایت فانتزی‌کمیک تعداد قابل توجهی را برای شما ترجمه کرده است.

لازم به ذکر است که چیزهایی که این روزها با نام «ترول» در شبکه‌های اجتماعی رونق گرفته است، زیر مجموعه کمیک‌استریپ می‌باشند.


  • داردویل
   در پاسخ به داردویل

   ممنون مقاله ی بسیار خوبی بود.

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   ممنونم پوریا جان، البته منظور از کمیک همون کمیک بوک هست//

   • پیشگو
    در پاسخ به MEHRAN

    خواهش میکنم.
    دقیقا همینیه که مهران جان گفت. ما توی ایران هم برای رسانه کمیک ، هم کمیک بوک و هم گرافیک نوول واژه کمیک رو استفاده میکنیم.
    البته بعضی ها به گرافیک نوول ها میگند داستان مصور. ولی همون ها به کمیک هم میگن داستان مصور. پس زیاد مشخص کننده نیست.

  • داردویل
   در پاسخ به داردویل

   حتی کسایی رو من دیدم که به کمیک و کمیک استریپ و مانگا میگن کتاب مصور بدون این که این هارو تشخیص بدن و بفهمن واقعا اینا با هم فرق دارن.
   این افرادیم که میگم کم نیستن خیلی زیادن.حتی بعضیاشون فکر میکن مانگا یا ساخت چین هست یا امریکا!!!

  • قرقیزستانی
   در پاسخ به قرقیزستانی

   مطلب مهم و تعیین کننده ای بود. پیشنهاد می کنم اگه برای این مقاله، منابع قابل توجهی دارید، توی ویکی پدیای فارسی هم چنین مقاله ای ایجاد کنید تا افراد بیشتری متوجه این تفاوت ها بشن.

  • سعید
   در پاسخ به سعید

   سلام.
   واقعا خیلی کوتاه و خوب بود. از جهل مرکب منو نجات داد. حالا اگه یه کمیک استریپ از دو صفحه بیشتر بشه اسم دیگه ای به خودش میگیره؟
   چند تا گرافیک نوول هم مثال میزنی؟

   • هادس
    در پاسخ به سعید

    مثل این‌که یه مدته پوریا نیست. من جواب می‌دم.
    کمیک استریپ از اسمش هم معلمومه. یعنی یه تیکه کوچولو هست. حالا با تخفیف زیاد ممکنه بشه یه صفحه. در موارد نادر میشه ۲ صفحه. بیشتر از اون ندیدم ولی اگه بشه باز کمیک استریپه چون مسثقل نیست و بخشی از یه مجله یا روزنامه‌س.

    اما گرافیک نوول.
    دو نوع گرافیک نوول داریم. اورجینال و کالکشن.

    اورجینال اونیه که از همون اول به صورت کتاب با جلد سخت یا نرم منتشر میشه. اولین گرافیک نوول اورجینال اسمش A Contract with God هست که توسط ویل آیزنر نوشته شده. خود لفظ گرافیک نوول رو هم آیزنر برای اولین بار استفاده کرده.

    کالکشن یعنی مجموعه‌ای از کمیک استریپ یا کمیک بوک که یک جا منتشر شدن. مثلا بیور و استیو که تو یه جلد سخت تقریبا ۲۰۰ منتشر بشه میشه گرافیک نوول. البته خیلی‌ها علاقه ندارن بهش بگن گرافیک نوول چون اون حالت جدی و کتاب‌گونه رو نداره. ولی از لحاظ فنی گرافیک نوول محسوب می‌شه.

  • وارونا
   در پاسخ به وارونا

   خیلی هم عالی

  • رضا
   در پاسخ به رضا

   یعنی یک کمیکی مثل Kingdom Come اول به صورت کمیک بوک منتشر شده بعد به صورت گرافیک نوول در آمده ؟

   • AMIR
    در پاسخ به رضا

    بله دوست عزیز. kingdom come ابتدا در ۴ شماره به صورت مجله منتشر شد و بعد شرکت dc مجموع این ۴ شماره را به صورت یک کتاب منتشر کرد