کمیک‌های هفتگی به روایت تصویر (آگوست ۲۰۱۴ و هفته اول و دوم سپتامبر)

توسط : در تاریخ : یکشنبه, سپتامبر 14th, 2014

نقدهای هفتگی این هفته آماده‌اند. حالا چرا نقد؟ قطعا با بخش کمیک‌های هفتگی به روایت تصویر آشنایی دارید. هر عضو تحریریه که صفحه، پنلی، طرح جلد یا هر بخش از کمیکی را که خوانده و باب میلش بوده با چند خط توضیح کوتاه و با زبان عامیانه با شما به اشتراک می‌گذارد. اما تصمیم بر این شد از این هفته تغییراتی در این بخش صورت گیرد. دیگر فقط به بهترین بخش‌های یک کمیک اکتفا نمی‌کنیم بلکه اگر کمیک بد یا متوسطی هم خواندیم و تمایل داشتیم که به شما هم بگوییم این کمیک بد یا متوسط است تصویر آن را نیز به اشتراک می گذاریم و علاوه بر آن نمره خود را به کمیک هم می‌دهیم. به این ترتیب این بخش به نوعی نقد کمیک هفتگی به همراه تصویری از کمیک و نمره ما به آن قسمت و همچنین توضیحات کوتاهمان در مورد قسمت مورد نظر خواهد بود. پس اگر احساس می‌کنید نقد و بررسی هفتگی خواندنش برایتان سخت است یا فقط نمره‌های ما به کمیک‌ها برایتان مهم است این بخش را به هیچ عنوان از دست ندهید. شما عزیزان نیز می‌توانید در بخش نظرات آن‌چه را که خوانده‌اید با لینک به تصویر و چند خط کوتاه توضیح با ما اشتراک بگذارید. این پست ها نیز در بخشی جدا در قسمت نقد و بررسی در منوی بالای سایت اضافه شد. برای مطالعه پست‌های قبلی به آن مراجعه کنید.

برای مطالعه نقد و بررسی کمیک‌های این هفته‌ها به بخش‌های زیر مراجعه کنید:

 


[انتخاب‌های فرزان رحمانی]

Batman/Superman #13 -1 (صفحات ۶، ۷ و ۱۳) | نمره: ۹ از ۱۰

انصافاً تک تک صفحات این کمیک حقشونه که تو این بخش باشن. طراحی‌های جائه لی فوق‌العادست. دعوتتون میکنم به دیدن این صفحات: گاتهام به سبک جائه لی.

Batman Eternal #21 -2 (صفحه ۱۵) | برای مشاهده نمره به این لینک مراجعه کنید

هاش وارد می‌شود!


[انتخاب‌های مهران فلاح]

۱- Rocket Racoon #2 (صفحات ۸، ۹، و ۱۰) | نمره: ۹ از ۱۰
راکت راکون به جرم قتل هایی که داره تو کهکشان های مختلف انجام می ده دستگیر می شه. در واقع یه نفر دیگه شبیه راکون داره این کار رو می کنه ولی همه فکر می کنن کار راکونه. تو این صفحه اون تو زندانه، یه چوب از دهنش میاره بیرون و خاک می کنه. باقیش رو نظاره‌گر باشید:دی

 

۲- Rocket Racoon #2 (صفحه ۱۱) 
فرار از زندان. نقطه شروع و نقطه پایان مشخصه. هزارتوی اسکوتی یانگ را خودتان کشف کنید.

۳- Rocket Racoon #3 (صفحه ۷) | نمره: ۸٫۵ از ۱۰
یه ۲ صفحه ای صامت جالب‌انگیز.

۴- Rocket Racoon #3 (صفحه ۱۲) 
دیدن این هم خالی از لطف نیست. خیلی جالبه با این که گروت همیشه یه جمله رو تکرار می کنه ولی بازم راکت راکون زبونشو می‌فهمه:دی

۵- The Amazing Spider-Man #6 (صفحه ۵) | نمره: ۲٫۵ از ۱۰
توقع داشتید در این قسمت هویت مخفی پیتر پارکر آشکار شود؟ حتی یک لحظه هم به این فکر نکنید که در کمیک اسلات از این اتفاق‌ها بیافتد. اگر هم بیافتد با یه ترفند دیگر همه چیز راست و ریس می‌شود. این قسمت یکی از عذاب‌آورترین و بدترین قسمت‌های این سری بود و تمام کردنش عذابی مضاعف.

۶- Iron Fist – The Living Weapon #6 (صفحه ۲۰) | نمره: ۹ از ۱۰
چقدر گاهی طراحی های این کمیک برداشتی آزاد از کارهای میلر است. به نویسندگی و طراحی کاری کایل اندروز دنیای زرد و تاریک آیرون فیست دنیایی ستودنی است.

۷- Miles Morales – Ultimate Spider-Man #4 (صفحه ۱۱) | نمره: ۷ از ۱۰
این شما این هم پیتر پارکر! (البته احتمالا)

۸- Original Sin #8 (صفحه ۱۷) | نمره: ۵ از ۱۰
قسمت آخر کمیک اریجیتال سین. حدس زدن چنین تصویری زیاد هم غیرممکن نبود. اگر دوست داشتید بدانید نظر من در مورد رویداد اریجینال سین چیست، این سری در مجموعش متوسط بود و ضعفش دقیقا از توئیست بسیار بد مرگ نیک فیوری‌ای که ربات از آب درآمد شروع شد. در واقع تا این قسمت کار کمیک خوب بود اما با پایان کمیک می بینیم رویداد اریجینال سین یک ویلین مترسک ارائه داد، یک سری ترفند برای خواندن قسمت‌های بعدی رو کرد، بی هیچ دلیلی واچر را کشت، تعدادی از کاراکترهای مارول را بازیچه خود کرد، شخصیت نیک فیوری را نابود کرد و تعدادی سوال بی‌جواب برایتان گذاشت.

۹- Death-of-Wolverine #1 (صفحه ۳) | برای مشاهده نمره به این لینک مراجعه کنید
بوی باروت، بوی خون…

۱۰- Death-of-Wolverine #2 (صفحه ۹ و ۱۰) | نمره: ۷٫۵ از ۱۰
فکر می‌کنید این آقای ریشو با موهای دم‌اسبی چه کسی باشد؟ بله، ولورین بدون بهره‌گیری از چنگال‌هایش با اتکا به فنون رزمی است.

۱۱- Superman Unchained #8 (صفحه ۲، ۷ و ۱۲) | نمره: ۹ از ۱۰
قسمت هشتم سوپرمن رسته از بند به قدری نقاشی‌های پرزد و خورد و اکشن نفس‌گیر بین سوپرمن و ریث دارد که یک لحظه نمی‌توانید از آن چشم بردارید. نمونه‌ای از آن‌ها را ببینید.

 

۱۲- Robocop #3 (صفحه ۶) | نمره: ۶٫۵ از ۱۰
نمایی با تکنیک کابوی شات(دید از پایین به بالا) و مغز متلاشی شده مقتول!

۱۳- Southern Bastards #4 (صفحه ۱۳) | نمره: ۹٫۵ از ۱۰
یکی از بهترین صفحات این قسمت کمیک جدید جیسون آرون، حرام‌زاده‌های جنوبی. این کمیک داستان اِرل تابز را دنبال می‌کند که بعد از ۳۰ سال به روستای قدیمی‌اش در آلاباما آمریکا بازگشته تا آن‌چه مانده را بردارد و خانه را بفروشد. اما تنها یک دلیل مانع رفتن او می‌شود: نظام فئودالیسم حاکم بر روستایش و ایستادگی در برابر شخصیت بد داستان.


[انتخاب‌های فرزاد خلیلیان]

Batman/Superman #13 -1 (صفحات ۲۰) | نمره: ۸

وقتی صحبت به طراح هایی مث جائه لی و کمیک هایی مث بتمن سوپرمن می رسه سخته انتخاب کردن یک صفحه از کمیک.
جائه لی حقیقتاً از نظر سبک وارث راهیه که پیشگامانی مث اشلی وود و دیو مک کین در کمیک باز کردن. هر صفحه از طراحی های جائه لی مدام مرز تصویر سازی و یک صفحه ی کمیک رو کمتر می کنه.
عجالتاً از کمیک بتمن سوپرمن این صفحه انتخاب شده. به خاطر طراحی فوتوریستی غریب، سطوح سیال و قاب بندی پیچیده ی صفحه و البته دو تا قاب در قاب ساده ولی چشمگیر در دو تا از پنل های پایینی صفحه. به چشم های روبات نگاه کنید.

۲- Lazarus #11 (صفحه ۱۹) | نمره: ۹

صد البته مایکل لارک طراح فوق العاده ایه. این رو چه تو کارای قبلیش( مثلاً گاتهام سنترال) و چه توی شماره ی قبلی و همین شماره ی کمیک هم می تونیم ببینیم.
اما علت انتخاب این صفحه بیشتر نحوه ای هست که گرگ روکا نوشته.
شاید بهتر بود صفحات دیگه ی کمیک هم گذاشته می شد تا نحوه ی فضاسازی فوق العاده ی گرگ لارک با چند زاویه دید محدود و یه لوکیشن هم بررسی شه منتها متاسفانه ظرفیت این مطلب محدوده.
اما علت انتخاب این صفحه چیه؟
کادرهای مستطیلی شکل که در کمیک به طور معمول دو کاربرد دارن. یا برای بیان مونولوگ راوی ان یا برای ادامه ی دیالوگ گوینده ای که در اون پنل ها حضور نداره.
گرگ روکا هوشمندانه زمانی که هر لحظه ما انتظار یه درگیری رو در نقطه ی اوج این شماره داریم شروع می کنه به ادامه دادن دیالوگ هایی پدر در صحنه ی قبل روی پنل های بعدی می کنه. از این طریق شرح وقایع این صفحه رو ما از طریق پدر یا همون کارلایل بزرگ می خونیم. این طوری هم ابهتی دو چندان به کاراکتر پدر می بخشه و هم این که بدون از نفس انداختن ریتم داستان و دراماتیزه کردن بی مورد یه نقطه ی بحران قابل قبول رو تو داستان شکل می ده.

۳- Lazarus #11 (طرح جلد کمیک)

طرح جلد شماره ۱۱ لازاروس. فیگور زیبای کاراکترها طرحی از مایکل لارک


 کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.