چه کسی نظاره‌گران را ناظر است؟

توسط : در تاریخ : جمعه, جولای 16th, 2010

یادداشتی بر کمیک‌های جدید قبل از نگهبانان Before Watchmen.


beforewatchmen

پیتر هاندکه در نمایشنامه‌ی معروف خود ، دشنام به تماشاچی پیکان حمله‌ی خود را به سمت مخاطب می‌گیرد. اما هر چند مخاطبان و طرفداران یک کمیک در روند پیش آمده بی تقصیر نیست اما ما این بار انگشت اتهام را به سوی دی‌سی گرفته ایم.

ما نمی خواهیم منکر این شویم که این صنعت برای ادامه ی حیات به پول نیاز دارد و همین طور نمی خواهیم منکر این شویم که تولید بسیاری از کمیک هایی که در طول سالیان بسیار دوست داشته ایم و دوست داریم مدیون هنرمندان و نویسندگان خلاقی بوده که درون این سیستم کار را کرده اند. اما الان ضرورت طرح یک سوال اخلاقی بیش از پیش حس می شود. این که مرز مالکیت یک ناشر بر یک اثر هنری تا کجاست؟

آیا به فرض در مورد جنگ و صلح و همشهری کین هم می توان دنباله ساخت یا پیش در آمد نوشت. صرف این که ناشر آن ها چنین حقی دارد. خود هنرمند در این بین چه جایگاهی دارد. عنوانی مانند قبل از نگهبانان Before Watchmen همان قدر مسخره است که کمپانی تصمیم بگیرد فیلمی با عنوان کودکی چارلز فاستر کین بسازد. قبل از نگهبانان تنها تمسخر یک اثر و خالق آن نیست بلکه دهن کجی به تمام مخاطبانی است که آن را دوست داشته اند. اشتباه نکنید ما امیل زولا نیستیم و دریفوسی در آستانه ی اعدام نیست که بخواهیم او را نجات دهیم. اما ما خشمگینیم از این بابت که احساس می‌کنیم کمپانی دی سی با در آوردن این سری به مای مخاطب دهن کجی می کند و دشنام می دهد.

نمی‌خواهیم به آن نگاه رمانتیک بغلتیم که هنرمندان می‌مانند و شما نه. سیمای اورسن ولز که امروز به طرز عجیبی آلن مور شبیه اوست در آخرین اثر نیمه تمامش دن کیشوت هویداست: درخشان، تلخ و رویابین. ما مایوسانه می‌دانیم که امکان اثر گذار بودن این متن اندک است. ولی ما یاد گرفتیم رویابین باشیم به خاطر همین این متن به نگارش در می آید. این متن به نشانه‌ی اعتراض به این اقدام دی‌سی است اما بیشتر ادای احترام به نویسنده‌ای است که کارهایش را دوست داشته‌ایم.

من به نمایندگی از کلیه‌ی دست اندرکاران سایت فانتزی کمیک اعلام می کنم این سایت در جهت دفاع از حقوق مولف در برابر کمپانی ها و دفاع از نویسندگی خلاق از هر گونه نقد و پرداختن به سری کمیک هایی موسوم به “پیش از نگهبانان” خودداری می‎کند و هم‏چنین از خوانندگان خود هم این خواهش را دارد که این سری کمیک ها را نخوانند.

فرزاد خلیلیان
جولای ۲۰۱۲


  • احمد
   در پاسخ به احمد

   سلام
   من چند وقتیه با کمیک آشنا شدم و می خونم . بارها دیدم در کتابها یا وبسایت های کمیک نوشته شده watchmen بهترین کمیک تاریخه . متأسفانه من روی زبان انگلیسی تسلط ندارم و به خاطر همین ، با وجود اینکه نسخه ی زبان اصلی در دسترسم بود چیزی ازش سر در نیاوردم . فقط با دیدن طراحی ها کنجکاویم بیشتر شد . هرجا هم که رفتم ( میون سایت های فارسی زبان ) جز چند تا اشاره ی یکی دو خطی چیزی نبود . می شه یک نفر منو راهنمایی کنه که اصلاً این کمیک درباره ی چیه .

   • MEHRAN
    در پاسخ به احمد

    سلام خوش آمد میگم بهتون خوشحالم که با این کمیک شروع کردید، من خودم برای شروع با الف مثل انتقام شروع کردم و خب چند باری خوندمش تا سردربیارم ازش، اصلاً نگران نباشید عادیه این قضیه.
    نگهبانان گرافیک نوولی است با حضور قهرمانان غیر کلیشه‌ی این ژانر با درونمایه ای سیاسی. ابرقهرمانانی با رفتارهای غیرهنجار فردی و اجتماعی، نگهبانانی که حالا بیشتر از انسانهای عادی به کمک احتیاج دارند اما کیست از نگهبانان نگهبانی کند؟ این کمیک یک داستان تصویری نیست، نگهبانان از شاهکارهای ادبی آلن مور به روایت تصویر دیو گیبونز در دهه ی هشتاد است.
    داستان در زمان جنگ سرد و در خلال یک جنگ هسته ای رخ می دهد، یکی از ابرقهرمانان که حالا یا برای دولت کار می کنند یا بازنشسته شده‌اند به قتل می رسد و رورشاک یکی از این قهرمانان سعی در پیدا کردن این قاتل و به عبارتی بهتر کردن دنیای کثیف اطرافش دارد. نگهبانان در اصل به نوعی اتفاقات دوران جنگ سرد را پیشگویی کرد.
    مدتی هست که خودم فکر ترجمه این کمیک افتادم اما زمان زیادی در مورد تحقیق می طلبه، اگه واقعاً بخواییم بدون چند بار مطالعه و استفاده از معادل های مناسب بگیم خب این نگهبانانه، ۱۲ قسمته، یه بارم که خوندمش پس شروع میکنم به ترجمه واقعاً ظلم بزرگی در حقش شده.
    البته اینم بگم سری کمیکایی که تو این پست فانتزی کمیک به نوعی تحریم کرد کمیکهایی است با عنوان Before Watchmen، اتفاقاتی قبل از کمیک اصلی رو روایت می کنه هیچ ارتباطی با آلن مور و دیو گیبونز و سری اصلی نداره و متأسفانه تنها هدف دی سی استفاده از نام بزرگ نگهبانان برای فروش بیشتر بود.

   • قرقیزستانی
    در پاسخ به احمد

    به ویکی پدیا مقاله ی «واچمن» یا «نگهبانان (کمیک)» مراجعه کنید. (بنده ی حقیر تازه مقاله رو ترجمه کردم و گذاشتم روی ویکی پدیا.)

  • shayan
   در پاسخ به shayan

   سلام دوستان من به شخصه با این کمیک مخالفم چون وقتی فیلمش رو تماشا کردم واقعا ناراحت شدم در این فیلم مسائل غیر اخلاقی زیادی وجود داشت و حتی اعتقادات مذهبی نه تنها ما بلکه تمام اقلیت هایی که به خداوند ایمان دارند را به چالش کشید(با حضور یک شخصیت که اون رو به عنوان نیرومندترین در تمام جهان به تصویر کشیدن) واقعا خلق این شخصیت از اشتباهات DC بود البته من فکر میکنم شخصیت رورشاک نمونه ی یک قهرمان واقعی بود که بر راستگویی معتقد بود و من فکر میکنم جای چنین شخصیتی میتونست در دیگر کمیک ها مانند بتمن -سوپرمن و……….. باشه نه در این کمیک