چرا جهان سینمایی دی‌سی کار نمی‌کند؟

توسط : در تاریخ : جمعه, دسامبر 23rd, 2016

اجازه بدهید روراست باشیم: فیلم‌های دی‌سی بد هستند. برای لذت بردن ازشان یا باید کاملاً کورکورانه فن این کاراکترها باشید یا اینکه مطلقاً چیزی از کمیک‌ها(و حتا از سینما) ندانید.

باید از آن دسته یاروهای طرفدار سریال‌های سوپرهیرویی حریم سلطانی سی‌دبلیو باشید که بتوانید از خوشمزه بازی‌های بی‌مزه‌ی هارلی کوئینِ سوساید اسکواد(جوخه‌ی انتحار) لذت ببرید یا اینکه کلاً در قضیه نوب باشید و مثلاً هارلی کوئین را صرفاً به اسم «دوست دختر دلقکه» بشناسید. در غیر این صورت احتمالاً با تماشای هر فیلم دی‌سی بیشتر حرص می‌خورید. راستش مشکل به این ۳-۴ سال اخیر هم محدود نمی‌شود. دی‌سی ید طولایی در بد فیلم ساختن از کاراکترهای خوبش دارد( و برعکس تخصص غریبی در خوب انیمیشن ساختن از همان کاراکترها دارد). یعنی شاید فقط بتمن‌های نولان و برتون و بعضی از سوپرمن اولی‌ها باشند که بین فیلم‌های ابرقهرمانی وارنر/دی‌سی نمره‌ی قبولی می‌گیرند. همان‌ها هم آخر کاری خراب کردند. بتمن‌‌های برتون نهایتا ختم شدند به بتمن‌های جوئل شوماخر که لکه‌ی ننگ هر هوادار بتمنی به حساب می‌آیند. «شوالیه‌ی تاریکی برمی‌خیزد» اندازه‌ی پنیر سوئیسی پلات هول داشت و سوپرمن ۴ هم که یک فاجعه‌ی زیست محیطی بود! به حال بقیه‌ی کاراکترها مثل گرین لنترن و کت وومن هم که باید با آن فیلم‌هایشان گریست!‌ آدم با این اوضاع فکر می‌کند وارنر بلد نیست فیلم ابرقهرمانی دربیاورد، ولو این که بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ(نه از دیدگاه نویسنده‌ی این سطور که از نظر راتن تومیتوز و متاکریتیک و مابقی اعضای گنگ) «شوالیه‌ی تاریکی» باشد که از همین وارنر است!

موضوع زمانی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم وارنر چقدر به پرستیژ و کیفیت فیلم‌هایش اهمیت می‌دهد- شاید حتا بیشتر از دیزنی- و چقدر دلش میخواهد اسم درجه یک و قابل اطمینانِ صنعت سرگرمی باشد. ولی به هر حال داداش‌های وارنر هم پول نیاز دارند. پس چند سال پیش، وقتی وارنر دید چقدر از دیزنی و مارول عقب است و از طرفی فرانچایز سودآور هری پاترش هم تمام شده بود(هرچند که اخیراً دوباره زورکی شروع شده)، طبیعی بود که برود سراغ مخزن دست نخورده‌ی کاراکترهای دی‌سی و یک جهان سینمایی مثل مارول از آن‌ها بسازد. جهان دی‌سی متأسفانه نگرفته و هرچه هم چکش کاری‌اش می‌کنند خراب‌تر می‌شوند. افتضاح اخیر «جوخه‌ی انتحار» گواه قضیه است و نشان داد مشکل فقط زک اسنایدر نیست و عمیق‌تر از این حرف‌هاست. اما خب کاملاً منطقی است که بپرسیم پس مشکل چیست؟ مگر مارول چه کار کرده که دی‌سی نکرده؟‌ دیزنی چه جادویی دارد که حتا بعد از فیلم‌های بدش هم ملت منتظر فیلم بعدی‌اند و چرا وارنر آن جادو را ندارد و بعد از هر فیلم بدش همه از دستش عصبانی می‌شوند؟‌ آن اوایل همه می‌گفتند یگانه دلیل موفق نبودن دی‌سی عدم وجود شوخی و کمدی در فیلم‌هایش است، و خب ظاهراً در فیلم‌های بعدی با بیل جوک ریختند داخل پلان‌ها. ولی اینطور دلیل تراشی کمی سهل‌انگارانه است. در واقع دلایل خیلی زیادی جلوی درخشیدن جهان دی‌سی و لااقل رسیدنش به جهان مارول را می‌گیرند. در اینجا فقط ۵ دلیل گل درشت از این عوامل پیچیده‌ را آورده‌ایم که توجیه کنیم چرا جهان سینمایی دی‌سی کار نمی‌کند و شاید با این اوضاع هرگز هم کار نکند.


۱-سریالی نیست

 

این شاید مهم‌ترین دلیل کار نکردن مجموعه فیلم‌های دی‌سی به عنوان یک جهان سینمایی باشد و خیلی کم دیده‌ام که جایی به این مشکل اشاره بشود. اول اجازه بدهید منظورم از سریالی بودن را توضیح بدهم. قضیه این نیست که کلی ایستر اگ(جذابیت مخفی) و سرنخ و فلان بگذارید داخل هر فیلم که پاس‌تان بدهد به فیلم بعدی که بعد مثلاً یک داستان عظیم داشته باشید و بخواهید در مجموعِ فیلم‌ها تعریفش کنید. صحبت این است که فرمت فیلم‌های دی‌سی سریالی نیست. دی‌سی با فیلم‌هایش به عنوان «فیلم سینمایی» برخورد می‌کند، برعکس مارول و دیزنی که عملاً به چشم اپیزودهای طولانی از یک سریال عظیم فیلم‌هایشان را می‌بینند و می‌سازند.

فرمت سریال‌سازی با فیلم‌سازی زمین تا آسمان فرق دارد. در صنعت ساخت سریال، یک همه‌کاره بالای سر پروژه دارید که مسئول تمام مدیریت‌ها و هماهنگی‌ها و داستان کلی است و آن یارو لزوماً خودش کارگردان خوبی نیست یا شاید اصلاً کارگردان نیست، ولی واجب است که نویسنده باشد یا لااقل چیزهای پایه‌ای مهمی از داستان نویسی بداند. در انگلستان به این طرف می‌گویند شورانر که از استیون موفاتِ دکترهو و شرلوک تا کریس چیبنالِ برادچرچ و چارلی بروکرِ بلک میرر، همه آدم‌هایی هستند که این سِمَت را دارند. در آمریکا معمولاً به این شخص پشت پرده کریتور یا خالق گفته می‌شود. مثلاً برای بریکینگ بد وینس گیلیگان را داریم یا در گیم آو ترونز دیوید بنیوف و دی بی وایس مشغول گل‌افشانی در کتاب‌های مارتینند و در پریچر هم سث روگن اقتباس عجیب و غریبی از کمیک‌های گارث انیس درآورده(بله!‌ همان سث روگنی که تا ۵ سال پیش کسی آدم هم حسابش نمی‌کرد). حالا هرچه بخواهید اسمش را بگذارید، شورانر یا کریتور یا جعفر، وظیفه‌ی این آدم ایجاد هماهنگی‌های لازم بین اپیزودها و بلاک‌های مختلف سریال و انداختن خط داستانی در ریل پلات اصلی و با آن شمایل بصری و عناصر روایی مورد نظر خودش است. در یک فصل از یک سریال شاید هر اپیزود را یک نفر بنویسد و یک نفر کارگردانی کند و تیم پشت پرده در هر یکی دو اپیزود کاملاً تغییر کند، ولی این وظیفه‌ی شورانر است که سریال را در یک پکیج کلی جا بدهد و نگذارد هر اپیزود ساز ناکوک خودش را بزند. شورانر وظیفه دارد میزان خلاقیت هنری کارگردان و نویسنده‌ی هر اپیزود را کنترل کند که یک وقت اپیزودی تبدیل به چیزی از یک سریال یکسره متفاوت نشود(یا لااقل سهواً اینطور نشود) و پیوستگی مجموعه به هم نخورد! در مقابل در سینما نویسنده روی کاغذ هر فیلمنامه‌ای که دلش خواست را می‌نویسد، کارگردان هرجوری دلش خواست فیلم را می‌سازد و بعد فیلم می‌رود برای اکران!

avengers-post-credit-shwarma-scene-e1480947554430

یک نگاه به لیست کارگردان‌ها و نویسنده‌های فیلم‌های مارول بیندازید. جاس ویدن اصلاً معروف است به سریال‌سازی(و معروف‌تر است به ساختن سریال‌های کنسل شده). دال‌هاوس و فایرفلای فقط چند نمونه از سریال‌هایی هستند که ویدن ساختشان و ایادی شیطانی فاکس کنسلش کردند. برادران روسو که کاپیتان آمریکا را از کلم بروکلیِ مارول بدل به سیب زمینی سرخ کرده‌اش کردند قبلاً سیتکام می‌ساختند. جیمز گان و آلن تیلور و خیلی دیگر از عوامل مارول هم قبلاً دستی در تلویزیون داشته‌اند. مارول، تارانتینو یا دیوید فینچر یا نولان یا زک اسنایدر و خلاصه کارگردان اسم و رسم داری با یال و کوپال پهناور برنداشت که فیلم‌های جهان سینمایی را بسازد و بعدش هم لابد سهم خلاقانه از فیلم‌ها بخواهد و اصرار داشته باشد که فیلم من باید آنطور ساخته بشود و نه اینطور!‌ در عوض آدم‌هایی را آورد که سال‌ها در تلویزیون کار کرده بودند و با فرمت سریالی و فداکاری‌های لازم در هر اپیزود برای بهتر شدنِ مجموع سریال آشنا بودند. آن یکی دو نفری هم که می‌خواستند خلاقیت هنری خودشان را زیاده از حد اعمال کنند کنار زده شدند. مثلاً ادگار رایت سر فیلم انت من می‌خواست حرکت‌های عجیب زیادی بکند و بنابراین جایش را به پیتون رید داد و از پروژه کنار گذاشته شد. البته به نظر خود من اینجا مارول اشتباه بزرگی کرد و انت منِ ادگار رایت می‌توانست یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ شود، ولی لازم است از خودمان این سوال را بپرسیم که آیا انت منی که نهایتاً گرفتیم فیلم بدی شد؟ نکته هم همین است!‌ مارول شاید خیلی کم فیلم خارق‌العاده‌ی هنرمندانه‌ی تکان دهنده بسازد یا اصلاً نسازد، ولی در عوضش به ندرت فیلم بد می‌سازد، چراکه پروسه‌ی مدیریتی‌اش برای تطبیق هر فیلم با روایت کلی جهان را قبل از ساخت هر فیلم اعمال می‌کند(برعکس دی‌سی که این کار را بعد از ساخته شدن هر فیلم با گوشت‌کوب و در اتاق تدوین انجام می‌دهد و نتیجتاً فیلم را به پگاه صبحگاهی می‌دهد).

شورانر در جهان سینمایی مارول «کوین فاگی» است که به چم و خم کار آشناست و خودش هم کمیک‌خوان است و یک پا نرد است و در عین اینکه نیاز هواداران را می‌فهمد، می‌داند باید چطور زیردست‌هایش را به کار بگیرد که یک جهان تمیز و همساز داشته باشد. البته دی‌‌سی هم اخیراً جف جانز را آورد که همین نقش فاگی را ایجاد کند و باید ببینیم موفق می‌شود یا خیر، ولی خب جانز لااقل درباره‌ی دو فیلم بعدی دی‌سی(واندروومن و جاستیس لیگ) توان اعمال قدرت چندانی ندارد. نکته‌ی جالب اینجاست که مارول حتا در تبلیغات فیلم‌هایش هم از یک فرمت سریالی پیروی می‌کند. میزان تبلیغات کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی را با فیلم بتمن علیه سوپرمن یا جوخه‌ی انتحار مقایسه کنید. می‌بینید که دی‌سی چقدر برای هر فیلمش سر و صدا به پا کرد، از یکی دو سال قبل تیزر و تریلر منتشر کرد، تیم هنری اختصاصی‌ای فقط برای طراحی پوسترها و ادیت ویژه‌ی تریلرها استخدام کرد و خلاصه کلی خرج تبلیغات کرد و هایپش کرد که آی ملت این یکی قرار است یکی از بهترین فیلم‌های کمیک بوکی تاریخ بشود و هر بار که هر فیلمش خراب کرد، همین پروسه را تکرار کرد(حالا نوبت رسیده به واندروومن). در مقابل تریلرهای فیلم‌های مارول اغلب افتضاح بودند و صرفاً چیزکی از تم و لحن فیلم نشان می‌دادند(درست مثل پروموی اپیزود بعدی در یک سریال و برعکس تبلیغات عظیم یک پروژه‌ی سینمایی). دی‌سی وعده می‌دهد هر فیلمش قرار است فیلمی عظیم، تکان دهنده، ساختارشکن و متفاوت باشد و بنابراین وقتی فیلمش آب‌دوغ‌خیاری از کار در می‌آید، همه ناامید و عصبانی می‌شوند. مارول در عوض وعده می‌دهد هر فیلمش صرفاً اپیزودی از «سریال طولانی جهان سینمایی مارول» است که هر فصلش با یک فیلم اونجرز که سیزن فینالی سریال است به پایان می‌رسد. بنابراین حتا اگر فیلم بدی مثل «ثور ۲» را هم ببینیم، شانه بالا می‌اندازیم و به خودمان می‌گوییم صرفاً اپیزود بدی از یک سریال که دوستش داریم را دیده‌ایم و مشکلی هم نیست، اپیزود بعدی خیلی بهتر به نظر می‌رسد!


۲-سکانس ساکن ندارد


شاید ادعای عجیبی به نظر برسد ولی این واقعاً یک مشکل اساسی در جهان دی‌سی است. راستش تا قبل از دیدن جوخه‌ی انتحار فکر می‌کردم این مشکل اختصاصی فیلم‌سازی زک اسنایدر باشد -چرا که مشابه این مشکل در فیلم‌های واچمن و ۳۰۰ هم وجود داشت! ولی یا این بیماری اسنایدر به دیگر کارگردان‌های دی‌سی هم سرایت کرده و آن‌ها از بزرگشان تقلید می‌کنند و یا اینکه جوخه‌ی انتحار تصادفی از زیر دست دیوید آیر در رفته(واقعاً امیدوارم اینطور باشد).

اما اصلاً بیایید ببینیم مشکل چیست؟‌ هر فیلمی پر است از نقاط لذت. آن لحظه‌های حیرت‌آوری که به یادمان می‌ماند و بعداً موقع بحث درباره‌ی فیلم تعریفشان می‌کنیم. از آن لحظه‌ی ده فرمان که موسی رود نیل را می‌شکافد تا پرواز دوچرخه‌ها در پس زمینه‌ی ماه کامل در ای-تی یا آن رقص معروف پالپ فیکشن، همه‌ی این‌ها نقاط لذت به یاد ماندنی سینما هستند. نقطه لذت‌ چیزیست که از فیلم‌ با خودمان به خانه می‌بریم. چیزی که یادمان می‌ماند و طی سال‌ها با آن‌ از فیلم یاد می‌کنیم. لحظه‌هایی که معمولاً موسیقی درشان اوج می‌گیرد. لحظه‌هایی که همه چیز در نوعی تعلیق بی‌زمانی و بی‌مکانی غوطه‌ور می‌شود و فیلم با تمام توانش سعی می‌کند یک پیام یگانه را در گوش بیننده فریاد بزند: شگفت زده شو! نقاط لذت فیلم‌ها همان چکیده‌ی جادوی سینما هستند و شاید دلیل فیلم دیدنمان باشند و در اهمیتشان شکی نیست.

superman-batman-v-superman-e1480948227426

با این وجود این نقاط لذت به تنهایی قدرتمند نیستند. اگر نویسنده یا کارگردان را یک تیرانداز فرض کنیم، این نقاط لذت آن لحظاتی هستند که تیراندازمان نشانه می‌گیرد و تیر را به سمت هدف شلیک می‌کند، ولی برای به هدف نشستن گلوله باید قبلاً خشابش را پر کرده باشد. باید زمینه را مهیا ساخته باشد. اینجاست که اهمیت چیزی مثل سکانس یا صحنه یا سین مشخص می‌شود. سکانس‌ها جهان‌های جیبی کوچک قائم به خود هستند که وسط فیلم سر و کله‌شان پیدا می‌شود، داستان کوچک خودشان را تعریف می‌کنند و بعد می‌روند پی کارشان. سکانس‌های خوب در خدمت چیز دیگری نیستند. آنجا نیستند که نکته‌ی مهمی از پلات را به مخاطب گوشزد کنند. وظیفه‌شان این است که واقعیت قابل تجسم و حقیقی‌ای را اطراف کاراکترها بسازند، طوری که بیننده بتواند تصور کند که این کاراکترها می‌توانند از اینجا به هرجایی بروند. که آزادند و قدرت انتخاب دارند و مقید به پلات نیستند. سکانس‌ خوب باید وسیع باشد. باید چیزی باشد مثل آن صحنه‌ی آدم‌برفی‌سازی در «گرند هاگ دی» یا مثلاً مکالمات معروف و طولانی کاراکترهای تارانتینو سر میز شام که هیچ هدف خاصی هم ندارند که به پلات مربوط باشند، بلکه صرفاً آنجا هستند چون از آدم‌های واقعی چنین کارهایی انتظار می‌رود! اصلاً چنین تکنیکی حتا مختص سینما هم نیست، بلکه پیش از هرچیز یک تکنیک داستان‌پردازی است. در کتاب‌ها و رمان‌ها به چنین فصل‌هایی پاساژ می‌گویند. جایی که قرار نیست پلات به جلو رانده شود. قرار نیست اطلاعات داخل حلق خواننده ریخته شود و به هیچ عنوان هم قرار نیست مخاطب شگفت‌زده شود. موقعی که یک فصل پاساژ می‌خوانید یا یک صحنه‌ی سینمایی ساکن تماشا می‌کنید، قرار نیست به جای دیگری بروید، بلکه صرفاً همانجایید. وقتی هری و ران و هرماینی می‌روند هاگزمید خوش بگذرانند منتظر این نیستید که اتفاق خاصی بیفتد. صرفاً همانجا با بچه‌ها خوش می‌گذرانید. با کاراکترها آشنا می‌شوید. با لوکیشن آشنا می‌شوید. کم‌کم باور می‌کنید که این شخصیت‌ها ورای پلات داستان و تفکرات نویسنده هم وجود خارجی دارند. صرفاً آنجا نیستند که آن داستان اصلی را برای شما تعریف کنند و بعد غیب بشوند. فراتر از صفحات کاغذ یا پلان‌های فیلم، این کاراکترها نفس می‌کشند و شمای خواننده یا بیننده کاملاً می‌توانید تصور کنید که وقتی فیلم یا کتاب تمام شد، آن‌ها مشغول چه کاری هستند. حتا اگر خیلی خوره‌شان شده باشید می‌توانید برایشان فن‌فیکشن بنویسید و به اختیار خودتان دوباره زنده‌شان کنید. یک فیلم خوب از امتزاج مناسب و به جای نقاط لذت، سکانس‌های ساکن و اطلاعات دهی پلات ساخته می‌شود. فیلمی که از این میان این سکانس‌های ساکنِ واقعیِ کاراکترمحور یا لوکیشن محور را نداشته باشد و به جایش کلی فیلر و پرکننده جا بدهد به این بهانه که زودتر برسیم به نقطه لذت بعدی ابتر است.

مشکل دی‌سی یا لااقل زک اسنایدر همین است که فیلم‌هایش را خالی از سکانس کرده و به جایش سعی کرده کلی نقطه لذت جعلی خلق کند. در مقابل حتا فیلم‌های بد مارول هم سکانس درست و درمان دارند. مثلاً فیلم دوم اونجرز: دوران التران را نگاه کنید. با وجود اینکه چندان هم فیلم خوبی نیست، یک سکانس ۱۶ دقیقه‌ای طولانی درست وسط اکشن و تمام بزن‌بزن‌ها و خرابکاری‌های التران دارد که ظاهراً جاس ویدن با چنگ و دندان جنگیده که آن سکانس را در فیلم نگه دارد. منظور همان سکانسی است که کل تیم می‌‌روند خانه‌ی هاک-آی و شام می‌خورند و با رئیس فیوری ملاقات می‌کنند و استیو راجرز و تونی استارک با هم هیزم می‌شکنند و بعد از تمام این‌ها، همه راهی ادامه‌ی ماموریتشان می‌شوند. جاس ویدن خوب اهمیت وجود چنین سکانسی را وسط آن هیاهوی «دوران التران» درک می‌کرده و وجود این سکانس صرفاً برای شخصیت سازی هاوک-آی نبوده. مشکل اکثر منتقدین با آن فیلم، ضربآهنگ و ریتمش بود، ولی با این حال اکثراً به فیلم نمره‌ی قبولی دادند. مطمئن باشید که اگر این سکانسِ واقعی وسط فیلم وجود نداشت و جایش یک شبهِ سکانس جعلی بود که مثلاً «بجه‌ها راه بیفتید بریم دهن التران رو صاف کنیم چون ما یه تیمیم»، فیلم نهایتاً چیز خیلی بدتری می‌شد. موضوع مختص ویدن هم نیست و کلاً مارول اهمیت وجود این سکانس‌ها را درک می‌کند. در همان فیلم التران یک سکانس در برج اونجرز داریم که همه مسابقه می‌گذارند چه کسی می‌تواند چکش ثور را بلند کند یا مثلاً در فیلم‌ ثور آن سکانس را داریم که ثور در رستوران سفارش غذا می‌دهد. در نگهبانان کهکشان سکانس‌های داخل زندان را داریم و در آیرن من ۳ مثلا آن سکانس طولانی که تونی استارک در گاراژی وسط یک شهر دوردست پیش یک پسربچه گیر افتاده را داریم.

در مقابل ولی زک اسنایدر را ببینید که چطور همیشه تلاش می‌کند نقطه لذت بسازد و از ساختن سکانس عاجز است. معروف است که اسنایدر خیلی خوب بلد است پنل‌های کمیک را عیناً به فیلم تبدیل کند. خب البته که این کار را خوب می‌کند، چون این‌ها نقطه لذت هستند و خوراک او هستند. ولی آیا هرگز توانسته در هیچ‌یک از فیلم‌هایش، از ۳۰۰ و واچمن بگیرید تا همین بتمن علیه سوپرمن، یک مکالمه‌ی حقیقی در یک لوکیشن با هویت برای کاراکترهایش ترتیب بدهد؟ اسنایدر عاشق این است که یا اطلاعات بدهد یا نقطه لذت بسازد. برای همین هم هست که انقدر فلش‌بک و سکانس رویا داخل فیلم‌هایش می‌چپاند، چون این‌ها بهانه‌های خوبی هستند برای ساختن یک نقطه لذت مصنوعی بدون نیاز به پرداخت پیش‌زمینه‌ای به آن. به هر حال هر کسی بتمن را وسط بیابان مشغول جنگیدن با یک ارتش ببیند می‌گرخد و دفعتاً از موقعیت لذت می‌برد، هرچند که بعدش می‌فهمد کل قضیه رویا بوده و بنابراین طبعاً آن ماجرا را فراموش می‌کند و نهایتاً سالن سینما را با نوعی حس پوچی ترک می‌کند، بدون آنکه سکانس‌هایی را که در لحظه ازشان لذت برده، اصلاً به یاد داشته باشد. و صدالبته برای همین است که اسنایدر انقدر دوست دارد از اسلو‌موشن استفاده کند، انقدر دوست دارد سوپرمن را بفرستد فضا که دست‌هایش را به شکل عیسای مصلوب باز کند و انقدر دوست دارد کات‌های سریع و کلوزآپ از صورت کاراکترها در سکانس‌هایش داشته باشد. متأسفانه مشکل محدود به اسنایدر هم نمی‌شود. وقتی جوخه‌ی انتحار سکانس‌های ده ثانیه‌ای بی‌معنا و بی‌محتوایی دارد که فقط آنجا هستند تا یک پانچ لاین کمدی از طرف هارلی کوئین به سمت بقیه ادا شود یا مثلاً قیافه‌ی حیرت‌زده‌ی بقیه‌ی اعضای جوخه از پر و پاچه‌ی مارگو رابی را نشان بدهد و بعد بلافاصله کات،‌ کم‌کم می‌فهمید شاید این سیاست غلبه‌ی نقطه لذت بر سکانس برای خود دی‌سی و وارنر باشد و نه صرفاً اسنایدر!

suicide-squad-harley-quinn-margot-robbie-killer-crock-david-ayer-dc-movies-2016-e1480946932746

خلاصه‌ی حرف این سوال است: واقعاً می‌توانید تصور کنید کلارک کنت و لوئیس لین و پری وایت، خارج از فیلم در دفتر روزنامه‌ی دیلی پلنت کاری انجام بدهند، قهوه بخورند،‌ با هم درباره‌ی مسابقه‌ی فوتبال دیشب گپ بزنند و خلاصه یک زندگی عادی داشته باشند؟ من که خودم هرموقع سعی می‌کنم چنین چیزی را تصور کنم چهره‌ی هنری کاویل جلوی چشمم می‌آید که دارد یک سخنرانی شعاری خسته‌کننده برای پری وایت ادا می‌کند در باب روحیه‌ی جنگنده‌ی ژورنالیستی و بلا بلا بلا! دلیلش هم این است که هیچ‌یک از سکانس‌های دیلی‌پلنت واقعاً سکانس نبودند. یا قرار بود نقطه لذتی باشند در باب مروت و جوانمردی سوپرمن برای فن‌ سرویس به طرفدارانش یا اینکه اطلاعات‌دهی زورکی درباره‌ی کاراکترها باشند و آن هم نه از نوع ارگانیک و طبیعی‌اش، بلکه از آن نوعش که رسماً می‌توانید صدای کیبورد نویسنده‌ی دیالوگ‌ها را موقع دیدن سکانس بشنوید.


۳-متنوع نیست


جهان کمیک‌های دی‌سی زیباست و رنگارنگ است. اصلاً از جهان کمیک‌های مارول هم زیباتر است. از کوچه پس کوچه‌های نوآر گاتهام بگیرید تا آرمانشهر درخشانی که متروپولیس باشد یا آتلانتیس مغروق و باشکوه که آکوامن در آن می‌پلکد و کهکشان‌های نامکشوفی که گرین لنترن ازشان دفاع می‌کند و المپیوس خشنی که محل ماجراهای واندروومن است، هر گوشه‌ی جهان کمیک‌های دی‌سی ستینگ خارق‌العاده و متفاوتی داریم. این تنوع ستینگ اصلاً یکی از شروط اولیه‌ی صنعت نشر کمیک است. لازم است که مخاطبین با سلایق مختلف لااقل یک کمیک داشته باشند که کاملاً به مذاقشان خوش بیاید و از خواندنش لذت ببرند. اگر کسی تحمل جهان تاریک بتمن را ندارد، خب داستان‌های لایت سوپرمن و فلش هستند که ازشان لذت ببرد. اگر کسی از کاراکترهای خسته کننده‌ی زمینی خوشش نمی‌آید، گرین لنترن و مارشن من هانتر برای او نوشته شده‌اند. تنوع ستینگ، کاراکتر و لحن، کلید اصلی ساختن یک جهان کمیک بوکی موفق و پویاست.

مارول گویا از همان ابتدا اهمیت این تنوع را درک می‌کرده. بعد از فیلم آیرن‌من که یکسره زمینی بود، بلافاصله فیلم ثور را داشتیم که ازگارد و یوتنهایم را نشانمان می‌داد و بعد کاپیتان آمریکا‌ را داشتیم که اصلاً به دوره‌ی زمانی دیگری بردمان و جنگ جهانی دوم را نشانمان داد. بعدتر مارول ریسک‌های بزرگ‌تری هم کرد. در نگهبانان کهکشان یک اپرای فضایی شاد و شنگول دهه هشتادی دیدیم و در دکتر استرنج هم انگار همان تصاویر اسیدی و وهمناک کمیک‌ها را داریم. درست است که چون تمام این‌ها در یک جهانند شباهت‌های بصری لازم است، ولی از طرفی نیاز است که اجازه‌ی تنوع در لحن و رنگ به فیلم‌ها و کاراکترهای مختلف داده شود. این تنوع حتا در داخل هر فیلم مارول هم دیده می‌شود. مثلاً تیم نگهبانان کهکشان را ببینید که چطور ۵ موجود با قیافه، گونه و اخلاق متفاوت کنار هم جمع شده‌اند و تقابل و تعاملشان موقعیت‌های جذاب می‌سازد.

erzlnzdp8tzl-300x200در مقابل دی‌سی انگار مشغول رنگ زدن تمام کاراکترهایش با یک قلم است و خب از بخت بد رنگ آن قلم هم خاکستری است! اینکه گاتهام تاریک باشد مشکلی نیست، ولی اینکه در فیلم بتمن علیه سوپرمن یک بار هم سوپرمن لبخند نزند و تنها چیزی که از سوپرمنش به یاد داشته باشیم میمیک صورت «من اسهال دارم» هنری کاویل باشد و اینکه حتا نتوانیم فرق متروپولیس و گاتهام را در فیلم از هم تشخیص بدهیم و مدام جای همدیگر اشتباهشان بگیریم فاجعه است. و خب البته، ناگفته نماند که آکوامن بیچاره از این موجود گوگولی دوست داشتنی تبدیل شده به این کال دروگوی وحشی:

البته شخصاً به فیلم واندروومن امیدوارم. یعنی وقتی اولین تریلر آن فیلم آمد از این نکته خیلی تعجب کردم که بالاخره یک فیلم دی‌سی رنگ‌ و آبی دارد و نمای خارجی روز دارد و خورشید دارد و واید شات دارد. ولی بیایید اعتراف کنیم از همین تریلرها مشخص است حتا دایانا هم درگیر واقع‌گرایی، جدی‌گرایی و تاریک‌نمایی بیخود و بی‌جهت وارنر و دی‌سی شده،‌ در حالی که مثلاً در کمیک‌ها آرک واندروومن برایان آزارلو را داریم با کلی خدای المپیوسی و هیولای جذاب و آمیختگی مناسب شوخی و تراژدی و شخصیت‌سازی و چیز‌های جذاب از این دست.


۴-استودیویی است


این دلیلی است که خیلی به مذاق فن‌ها و طرفداران سرسخت دی‌سی خوش می‌آید. یعنی مشکل از زک اسنایدر بیچاره و دیوید آیر معصوم و جرد لتوی مظلوم نیست. مشکل از کمپانی شیطانی برادران وارنر است که مثل یکی از آن شرکت‌های مولتی‌نشنال گاتهام پشت پرده دارد همه چیز را خراب می‌کند و یحتمل رودی جولیانی هم رئیس مخفی‌اش است. راستش شاید این توجیه پر بیراه هم نباشد. البته نه با آن اغراق و آب و تاب، ولی خب مشخصاً دخالت استودیویی دیده می‌شود و سینما قبل از هرچیز هنر است و یک استودیو نمی‌تواند با متدهای علمی و تجاری اثر هنری خوب بسازد.

موقع فیلمبرداری جوخه‌ی انتحار بود که خبر رسید وارنر دستور داده بعضی از سکانس‌ها دوباره فیلمبرداری بشوند تا دوز طنز فیلم بالا برود چون ملت از نبودن شوخی و کمدی در فیلم طلوع عدالت ناراضی بوده‌اند. نهایتاً هم دیدیم این جوک‌های صنعتیِ شرکتی چطور جواب دادند و چقدر در فیلم بی‌مزه از آب در‌آمدند. به عنوان یک طرفدار و مخاطب جدی سریال‌های کمدی باید خدمتتان عرض کنم طنز خوب از کمدین خوب سرچشمه می‌گیرد و از یک دید شخصی و انفرادی نسبت به موقعیت. بنابراین یک شرکت هرگز نمی‌تواند شوخی خوب بسازد. فقط شوخی‌های جواد هیلاری کلینتون را که ده هزار نفر کارمندش با هم برایش نوشته بودند که وسط سخنرانی‌هایش تمرین شده اجرایشان کند، با جینگولک‌بازی‌های وحشتناک و احمقانه ولی صادقانه‌ی ترامپ مقایسه کنید تا ببینید در نهایت کدام به دل مردم نشست.

maxresdefault-2-4-e1480947605786

 

مشکل دی‌سی همانطور که قبل‌تر هم گفته شد همین بود که در وارنر یک نفر با یک زاویه‌ی دید شخصی درست وجود نداشت که سکان هدایت را به دست بگیرد. اخیراً جف جانز برای این منظور به خدمت گرفته شده ولی شاید خیلی دیر شده باشد، چون شالوده‌ی یک جهان سینمایی در همان قدم‌های اولیه‌اش پی‌ریزی می‌شود. یک مشکل دیگر وارنر هم این است که چون از اول دید مشخصی نسبت به فیلم‌ها ندارد، به سازندگان اجازه می‌دهد هر چیزی دلشان می‌خواهد بسازند و بعد در اتاق ادیت به جان فیلم می‌افتد تا آن چیزی که خودش می‌خواهد را دربیاورد و آش در‌هم‌جوش و شله‌قلم‌کاری مثل جوخه‌ی انتحار تحویلمان می‌دهد، در حالی که باید فرآیند را معکوس انجام بدهد، یعنی قبل از شروع ساخت فیلم دیدگاه شخصی‌اش را برای سازندگان روشن کند و وقتی فیلم شروع شد دیگر دست عواملش باشد.

به هر حال این مشکل استودیویی بودن شاید با آمدن جف جانز حل بشود،‌ ولی آسیبی که این جهان با این اعمال سلیقه‌ی کورپوریشنی خورد شاید غیرقابل ترمیم باشد. فقط باید صبر کرد و دید فیلم‌های بعد از جاستیس لیگ که با نظارت جف جانز ساخته می‌شوند چطور خواهند شد.


۵-طرفداران راضی‌اند


هرچه که باشد باید قبول کنیم فیلم‌های دی‌سی خوب می‌فروشند. همین جوخه‌ی انتحار که اکثر انسان‌های کره‌ی خاکی(و حتا بسیاری از موجودات کرات دیگر) اتفاق نظر دارند که فیلم خوبی نیست، نزدیک ۹۰۰ میلیون دلار فروخت و یک بازگشت سرمایه‌ی موفق برای وارنر بود. وقتی هم که نقدهای منفی فیلم منتشر شدند، عوامل فیلم مثل دیوید آیر و کارا دلوین و بقیه صدایشان در آمد و بنا را گذاشتند به برخورد خصمانه که اصلاً ما این فیلم را برای هواداران و فن‌ها ساختیم و برای شماهایی که خوشتان نیامده نساختیم و بروید بمیرید و کشکتان را بسابید، مرسی، اه!‌ کمی بعد هم خبر خنده‌داری رسید که یکی از هواداران یک طومار جمع کرده برای تعطیلی راتن تومیتوز و داده هواداران زیرش را امضا کنند، به این بهانه که این سایت برای فیلم‌های دی‌سی نقد منفی می‌نویسد(محض اطلاع هرکس نمی‌داند راتن تومیتوز اصلاً خودش نقد نمی‌نویسند. صرفاً پایگاه جمع‌آوری نقد بقیه است). خیلی از طرفداران دی‌سی هم در مرحله‌ی انکار به سر می‌برند که اصلاً فیلم‌های دی‌سی بد نیستند و مارول به تمام منتقدها رشوه داده که برای فیلم‌های دی‌سی نقد منفی بنویسند. نابغه‌ها و انیشتین‌هایشان البته یک راه در رو پیدا کرده‌اند و می‌گویند که نه، توهم توطئه در کار نیست، صرفاً اینکه مارول طی این سال‌ها ذائقه‌ی منتقدین را جوری تربیت کرده که دیگر نتوانند فیلم‌های دی‌سی را که جسورانه و متفاوتند دوست داشته باشند.

در جواب باید گفت که خیر. اصلاً اینطور نیست‌! همین فیلم ددپول که اخیراً آمد و به شدت هم جسورانه بود کلی نقد مثبت گرفت و ربطی هم به مارول/دیزنی نداشت و کار فاکس بود. توضیح آلترناتیو خیلی ساده و روشنی برای نقدهای منفی فیلم‌های دی‌سی وجود دارد:‌ فیلم‌های دی‌سی بد هستند!‌ با این وجود شاید خطرناک‌ترین پاشنه‌ی آشیل برای جهان دی‌سی همین رضایت هوادارانش باشد به انضمام وجود فن‌گرل‌هایی که برای چشم و ابروی جرد لتو یا پشم و پاقال هنری کاویل می‌روند تماشای فیلم‌ها و فروش فیلم‌ها را حتا بالاتر می‌برند! اینکه فن‌های فیلم‌ها یک کالت تشکیل بدهند و فکر کنند تمام جهان علیهشان متحد شده و دیگر هر آشغالی که وارنر تحویلشان بدهد را با ولع بپذیرند و اصلاً قبول نکنند فیلم بدی است نهایتاً به ضرر خود وارنر تمام می‌شود. اگر اینطور بشود -که به نظر می‌رسد تا حد زیادی شده- ممکن است وارنر کم‌کم بیخیال اصلاح مشکلات فیلم‌هایش بشود و اینطور استدلال کند که ما راضی، ملت هم راضی و گور پدر ناراضی! فن‌بیس خوب، فندمی است که مدام چیزی که دوست دارد را نقد می‌کند و به امید بهتر شدنش به مشکلاتش اعتراف می‌کند و حتا سر سازندگان هوار می‌زند که این کارها را تکرار نکنید. ولی اگر برای فندم دی‌سی یک فرقه‌ی مذهبی داشته باشیم که تحت هیچ شرایطی حاضر نباشد به وجود مشکلات جهان سینمایی دی‌سی اقرار کند، شاید هرگز بوی بهبود ز اوضاع این جهان نشنویم.

 

این مقاله نخستین بار در مجله‌ی اینترنتی سفید منتشر شده بود و در فانتزی کمیک بازنشر گشته است.

3feed_468x60-2


  • aa
   در پاسخ به aa

   از این مقاله مضخرفت معلومه مارول فنی مارگارت رابی بخاطر بازی هارلی کوعین جایزه گرفت اونوقت داری میگی هرلی لوس و بیخوده تو دیگه کی هستی

   • کسری اشرفی
    در پاسخ به aa

    صرفا جهت اطلاع : درستش مارگو رابی هست…
    و اینکه جایزه بردن برای بازی خوب توی یه نقش چه ربطی به جایگاهش توی داستان داره؟

  • ارش
   در پاسخ به ارش

   واقعا این مقاله بود یا عقده های یه متعصب مارولی؟
   بذار برات روشن کنم نویسنده عزیز
   همین مارول یونیورسش با هالک شگفت انگیز شروع کرد که فیلمی دارک بود و شکست تجاری خورد
   بعدش سراغ ایرون من و کپتان امریکا رفت بازم فروش قابلی قبولی نداشتن
   بعد تم فیلمهاش تغییر داد و نگهبانان کهکشان موفق امیز بود ….
   دی سی با گرین لنترن شروع کرد و فروشی مثه هالک شگفت انگیز داشت ولی متاسفانه دی سی عقب نشینی کرد و بلاخره اسنایدر دی سی رو به عرش رسوند و من اف استیل اولین فیلم یونیورس با فروش ۶۶۸ میلیون دلاری و اکشن فوق العاده نظر هواردارن جذب کرد
   دی سی برای اینکه عقب موندگی چندساله رو جبران کنه یه ترفند اسنایدری بکار برد
   جهشی فیلم ساخت که بی وی اس با فروش ۸۷۳ میلیون دلاری و ۶۵ میلیون دلاری دیسک های بلوری از لحاظ تجاری خیلی عالی عمل کرد
   همینطور هوادارها از نسخه اکتسندد خیلی راضی بودن مثه من و یه شاهکار بی بدیل بود
   مارول اگه فروش میکنه بخاطر اینکه فیلمهاش کودکانه س و اون جدیت دنیای دی سی رو نداره
   شما انتظار داشتی تو بی وی اس سوپرمن و بتمن و واندروومن برن مجلس رقص پارتی و برای همدیگه جک بکن (اشاره به اونجرز الترون) : دی سوپرمن اگر غمگین بود و عذاب وجدان داشت بخاطر کشته های متروپلیس و آفریقا بود …اول فیلمو درک کن بعد بیا بگو چهره اسهال ….
   بنظرمن دی سی کارش به نحو احسنت انجام داده
   و فیلمهای واندروومن و لیگ عدالت که لایت تر هستن
   بهترین فیلمهای کامیک بوکی خواهند شد
   در مورد جوخه انتحار باید بگم دیوید ایر کاگردان کمیکی نیست اینو میشه از طراحی لباس ضعیف کرکتر ها و همینطور اکشن خسته کننده و طنز بی مزه فیلم متوجه شد
   تریلر لیگ عدالت منتشر بشه
   یه جواب محکم به همچین نویسنده های متعصب و تازه وارد خواهد بود

   • بابات
    در پاسخ به ارش

    یکی از دلایل بد شدن فیلم های دی سی ایشون هستند که نمی دونن فیلم های مارول با ایرون من شروع شد یکی پرفروش ترین فیلم ها بود واونجرز یک جز ده فیلم پرفروش بود تم محافظین کهکشان مانند بقیه فیلم های مارول کودکانه بود . مارول فقط یک فیلم خیلی بد داره که اونم هالک بود شاید تور ۲ بد بود ولی یادمه اون زمان همه درباره مبارزه اخر فیلم حرف میزدند. همه مارولی ها دعا میکنند که فیلمهای دیسی خوب بشه. نخسوزن
    سوپرمنش. خدایی سوپرمن از بس وجدان درد گرفته بود مونده بود چه جوری توی وان حموم بپره (اشاره به تو وان پریدن بعضی ها با بعضی ها)
    یادش بخیر کمیک کان دو سال پیش که مارول شرکت نکرد یه بنده خدایی(اقای حجت) میگفت مارول از ترسbvs شرکت نکرد خدا رو شکر هم نقد بهتری کاپ گرفت و هم فروش بیشتری. راستی یادی هم از تریلر کاپ کنیم که سرصدا یادش بخیر انشاا… فیلم های دیسی هم خوب میشن.

    • پدربزرگت
     در پاسخ به بابات

     میخواستی ۱۳مین فیلم مارول با اون همه شخصیت ۲۰۰ میلیون بیشتر از بی وی اس نفروشه؟جک نگو
     همین کپ ۳ با اینکه اسپایدی رو هم داشت بازم نتونست رکورد ایرون من ۳ رو بزنه این یعنی پسرفت عموجان
     بی وی اس ۴مین افتتاحیه بزرگ تاریخ سینماس با ۴۴۲ میلیون دلار اون موقع کجا بودی عمویی
     اگه به بازدید تریلر باشه که انیمیشن زوتوپیا با اونکه بازدیدش کمتر از فیلمهای کامیک بوکی بود ولی اندازه جنگ داخلی فروش کرد پس بازدید هیچ افتخاری نداره
     ترنسفورمرز هم تریلرش رکورد زد حتی تریلر اسپایدی به گرد پاش نرسید با اینکه شخصیت پرطرفداریه پس بازدید یه تریلر ملاک بخوب بودن اثر نیست
     ایرون من ۵۸۴ میلیون دلار
     هالک ۲ – ۲۶۳ میلیون دلار
     بعد اینارو با دو فیلم یونیورس دی سی مقایسه کن
     من اف استیل ۶۶۸ میلیون
     بی وی اس ۸۷۳ میلیون دلار
     مارول از همین یونیورس قدرتمند دی سی هراس داره بهت قول میدم اگر لیگ عدالت جنبه فانش خوب باشه و منتقدا ناعادلانه نکوبوننن فیلمو از لحاظ فروش رکورد میزنه همینطور بهترین فیلم کمیکی میشه
     و در اخر مارول تنهای فیلمای خوبش از نظر منکپ ۲ سرباز زمستان و نگهبانان کهکشان بود
     جنگ داخلی میتونست شاهکار باشه ولی اب بندی شده بود اینو خود طرفدارهای غربی هم قبول دارن

     • بابات
      در پاسخ به پدربزرگت

      فکر کردی با بچه طرفی اولا
      ایرومن ۱ فروش: ۵۸۵٫۵ هزینه ساخت:۱۴۰
      مردپولادین ۱ فروش: ۶۸۸ هزینه ساخت:۲۲۰
      حالا بابابزرگ کدوم سود اورتر بود هان اشکال نداره چشات نمیبینه دیگه.
      یادم نمیاد جک کفته باشم ولی الان بهت میگم که فیلم های دیسی اشغالا
      چرا؟ چون انقدر بد بختید که وقتی حرف از فیلم مارول ودیسی میشه پای ترنسفر مر رو میکشید وسط.
      سیزدهمین فیلم مارول کاپ ۳ بود چرا چون وارنر هر سه سال یه فیلم ازدیسی میده خوب تازه الان تونست سومین فیلمش رو تموم کنه ولی یادم نمیاد سر هری پاتر اینطوری هر سه سال یکبار یه فیلم بسازه( بازه زمانی بین مرد پولادینوbvs)
      یادش بخیر bvs وقتی اکان شد هر جا میرفتی همه میگفتد bvsعجب شاخه هفته دوم ۶۸ درصد کاهش فروش چرا چون اشغال بودکسی نپسندید ممنون که یه خاطره خوب رو یاداوری کردی.
      دنبال بهانه نگردید چهار ترول مانند شماست که فیلم های دیسی رو خراب کرده. راستش الان من بوستن ماسا چوست هستم ولی کسی نمیگه کاپ اب بندی شدس ولی همه میگن bvs تف بندی شدس.
      حالا بازم هوس کردی که بازم کامنت بزاری اینجا نزار تو یه سایت فعال تر بزار ببین برادران مارولی چه جوری جوابت رومیدن بابا بزرگ.
      داداشا غلط املایی دید به بزرگی خودتون ببخشید منظور من از اشغال افتضاح بود به دل نگیرید

     • بابات
      در پاسخ به پدربزرگت

      راستی شبا همشخواب میبینم دیسی فیلماش پر فروش شده انشاا… صد سال دیگه به مارول میرسه

  • ارش
   در پاسخ به ارش

   جوخه ۹۰۰ میلیون فروخت؟
   همین جمله ت نشون میده تموم این مقاله فیک و دروغینه
   محض اطلاع جوخه انتحار ۷۴۵ میلیون دلار در گیشه فروخت
   خدایا این نویسنده رو از کجا پیدا کردین؟

  • کمیک خوان
   در پاسخ به کمیک خوان

   این هم تصاویری لو رفته از پول هایی که دیزنی به منتقدین داده!
   http://www.frugalmouse.com/wp-content/uploads/2014/03/disney_dollar.jpg
   و یا
   http://www.perrific.com/disney/money/10front.jpg

   • Siavash Prh
    در پاسخ به کمیک خوان

    از این بخش پارت آخر مقاله خیلی خوشم اومد

    فن‌بیس خوب، فندمی است که مدام چیزی که دوست دارد را نقد می‌کند و به امید بهتر شدنش به مشکلاتش اعتراف می‌کند و حتا سر سازندگان هوار می‌زند که این کارها را تکرار نکنید. ولی اگر برای فندم دی‌سی یک فرقه‌ی مذهبی داشته باشیم که تحت هیچ شرایطی حاضر نباشد به وجود مشکلات جهان سینمایی دی‌سی اقرار کند، شاید هرگز بوی بهبود ز اوضاع این جهان نشنویم.

    قابل توجه برخی دوستان واقعا

  • Kilowog
   در پاسخ به Kilowog

   متاسفانه مشکل از خوده وارنره ک نمیخاد ی استودیو برا دی سی بزنه ک پرسنله مخصوص روی پروژه های دی سی متمرکز باشن،ک اینجوری انسجام _کیفیت فیلمها دی سی حفظ بشه.

  • Hamed
   در پاسخ به Hamed

   مقاله خوبی بود. اما ای کاش مقایسه نمیشد با دیگر فیلمای ابرقهرمانی چون مقایسه کلا درست نیست.
   درکل میشه گفت فیلمای کمپانی وارنر بیشتربرای کمیت هست تا به اینکه به کیفیت اهمیت بده.

  • Mr.X
   در پاسخ به Mr.X

   با سلام
   مقالتون به نظر من بالا و پایین خیلی خیلی زیادی داشت .
   یه جاهایی توی متن بود که درست ، منطقی و به جا بود ، از اونطرف با ۱۸۰ درجه چرخش یه جاهایی کاملا بی منطق و صرفا جهت کوبیدن نوشته شده بودن ( اینطور به نظر میومد )
   توی مقاله یه سری مشکل داشت که بعضی هارو دوستان گفتند ، من دیگه اشاره نمیکنم .
   به نظر من خوب بود تو قسمت هایی مثل ( فیلم های دی سی بد هستند ) مینوشتید نظر شخصی که انقدر کامنت منفی دریافت نکنید ، چون از نظر خیلی ها فیلم های دی سی صرفا ” بد ” نیستند ، بلکه برای هر فرد ممکنه متوسط ، خوب ، خیلی خوب یا عالی باشن . ( طرز نوشته شما یه جورایی تحمیل میکنه که این فیلما بدن در صورتی که مخاطبی که با این فیلما حال کرده با خوندن نوشته شما خب طبیعتا جبهه گیری میکنه ، چون چیزی که شما روش اصرار داری با نظر اون فرد متفاوته )
   در مورد وارنر هم باید بگم این کمپانی ۱۰۰۱ سال نه حداقل ۱۰۰۰ سال داره فیلم میسازه دیگه راه و از چاه تشخیص میده ، داره به نظرات مردم و منتقدا احترام میزاره ، فیلم اول تخریب زیاد داشت و کشته زیاد داد ، تو فیلم بعدی این اتفاق نیفتاد ، توی دومی خنده ای ندیدیم ، تو سومی کلی خندیدیم ، اینا همه دارک بودن ، فیلم چهارم اینطور نخواهد بود . اینا همه احترام به نظراته .

   خلاصه امیدوارم شما هم در آینده از فیلمای دی سی نهایت لذت رو ببری

   بهتره کامیک فن باشیم

   مرسی

   • daredevil
    در پاسخ به Mr.X

    وارنر‌هزار‌ساله داره فیلم میسازه؟
    مرد حسابی یه چیز بگو بگنجه.کل صنعت سینما دویست سال نشده که شکل گرفته
    هزار سال پیش یعنی زمان چرخ‌و درشکه.اون موقع سینما‌کجا بود که برادران‌وارنر‌بخواد وجود داشته باشه؟
    راستش هنوز باورم نمیشه بعضیا هستن از فیلمای کمپانی دی سی دفاع میکنن.اقا بخدا هیشکی بدش نمیاد دی سی فیلم خوب بسازه ولی خب نساخته دیگه.چرا بعضیا زور بیخودی میزنن؟هی به زور میگن اقا نه این فیلم ها عالیه شاهکاره و ….خب نیست دیگه
    اگه بود این همه نقد منفی نمیگرفت.کسی بدش میاد مگه فیلم‌خوب از بتمن‌یا سوپرمن یا بقیه شخصیت ها ببینه؟چرا بیخودی تلاش میکنیین چیزی که خوب نیست رو خوب جلوه بدین.؟خیلی واضحه که فیلمایی‌که وارنر‌ساخته صرفا برای بعضی از دی سی فن ها حوب بوده همین.
    از اونور مارول شاید شاهکار‌ نسازه ولی باز فیلماشو طیف بیشتر از مردم قبول دارن.واقعا هم‌کیفیتش بالاتره

    • Mr.X
     در پاسخ به daredevil

     سلام
     راستش اول میخواستم ۱۰۰۰ رو “هزاااررر” بنویسم یا کنارش ” به معنی ( سال های زیاد ) ” رو هم مینوشتم ، خب فکر میکردم متوجه بشن دوستان . ولی الآن برای این که “بگنجه” میگم تقریبا ۹۴ سال این کمپانی فعالیت داره .
     من دقیقا تو نظر قبلیم نوشتم که برای هر فرد ممکنه متفاوت باشه ( خوب بد متوسط عالی و … ) اونی که به زور داره این جمله ای رو عنوان میکنه من نیستم .
     بنده اگر بحث سر فیلم کامیکی دیگری هم ( مثلا محافظین کهکشان ) بیاد وسط و ببینم داره بر خلاف نظر خودم به این فیلم کلماتی مثل “بد” زده میشه ، خب معلومه از اون دفاع میکنم چون اون فیلم برای من -بد- نبوده .
     اینی که شما خوب بودن فیلمی رو با نقد منتقد در نظر بگیری چیز خیلی بدیه ، ( البته هر کس سلیقه ای داره ) چون به نظر من هر نفر باید منتقد خودش باشه و نظر خودش رو در اولویت قرار بده نه این که فقط خودش رو برده ی منتقدا قرار بده و کورکورانه هر چی که یک منتقد ( یک فرد دیگر ) گفت رو قبول کنه ، میشه از نظرات بقیه استفاده کرد ، ولی چون هر کس نظر متفاوتی داره ، خود فرد باید اولویتش باشه .

     • daredevil
      در پاسخ به Mr.X

      خب ببینید
      منتقد‌ داریم‌تا منتقد.نقد داریم‌ تا نقد.
      بنده صرفا به خاطر این‌ نقد نگفتم‌ فیلمی‌ بد یا خوبه.ولی این متن به موضوعات درستی اشاره کرده که واقعا هم دلیل بد بودن فیلم‌هستن.جدا از اینکه این فیلم‌برای من در کل لذت بخش نبود. با اینکه‌تک و توک لحظات لذت بخش داشت ولی در کل به هیچ وجه فیلم‌قابل قبولی نبود.تبلیغات رسانه ای هم‌بذاریم‌کنارش دیگه‌بدتر.
      منم تا حدودی با شما موافقم.ولی خب همه چی رو هم نمیشه گذاشت پای سلیقه.چون از یه جایی به بعد واقعیات‌ نادیده گرفته میشه.مثلا من‌الان بیام فیلم daredevil محصول فاکس سال ۲۰۰۳ خوبه چون سلیقه من‌اونو پسندیده.این یه نوع قایم شدنه.چون واقعا همه میدونیم اون فیلم فاجعه بوده.جای دفاع نداره.فیلم بتمن علیه سوپر من هم درسته به بدی دردویل نیست ولی در همون دسته جا میگیره. و از اون طرف میشه یک فیلم بلاک باستر کمیک بوکی خوب ساخت که منتقدا و حتی کسایی که این‌فیلما خیلی تو سلیقشون جا نمیگیره نسبت بهش خوب واکنش بدن یا حداقل زده نشن.مثل فیلم اونجرز یا سرباز زمستان یا حتی واچمن‌از همین کمپانی وارنر.
      در کل خواستم بگم‌نقد هایی هستن که درست و منطقی بعضی موضوعات رو پوشش بدن و درست و با احاطه موضوع رو نقد کنن.وقتی نقد کامل یا نزدیک‌به کامل درست و منطقی باشه طیف نظرات شخصی دیگران رو‌هم‌ در خودش جا میده.

  • amir.h.2814.1
   در پاسخ به amir.h.2814.1

   اول از همه بگم که مقاله خوبی بود خسته نباشید.این مقاله رو خوندم و “متاسفانه” با این متن موافقم و مقاله درستی بود…امیدوارم جهان سینمایی دی سی با همه مشکلاتی که داره بهتر بشه و همه کمیک فن ها از تماشای فیلم های دی سی لذت ببرند…
   و خطاب به بقیه دوستانی که از مقاله ایراد میگیرند باید بگویم همانطور که در مقاله ذکر شد: “فن‌بیس خوب، فندمی است که مدام چیزی که دوست دارد را نقد می‌کند و به امید بهتر شدنش به مشکلاتش اعتراف می‌کند و حتا سر سازندگان هوار می‌زند که این کارها را تکرار نکنید” پس لطفا به جای عصبانی شدن و انتقاد از مقاله ، کمی در موضوع این مقاله و ان بخشی که نقل قول کردم تفکر کنید.
   با تشکر

  • siavash
   در پاسخ به siavash

   بعضی جا ها رو کاملا موافقم ولی یکسری جا ها خیلی تعصبی نگاه کردین مثل سایت های مضخرف مارول فن (اشاره به اسپایدی). فیلم های دی سی فعلا متوسط هستن و به اون درجه ی بد نرسیدن فعلا هم باید منتظر موند و دید واندرومن میتونه نقد مثبتی بگیره که امیدوارم بگیره. نویسنده ی عزیر سعی کن واقعیت رو بگی زیاد متعصب نباش امیدوارم از اون دسته آدما نباشی که ۵۰ دلیله نفرت از دی سی رو خوندی و اومدی داری مقاله میدی 😉

   • بابات
    در پاسخ به siavash

    هی رفیق توهین نکن بدی اون سایت اینه که زیادی مرد عنکبوتی رو گنده کرده وگرنه کارشون بد نیست

    • siavash
     در پاسخ به بابات

     اسپادی بدیش اینه که دیسی رو میکوبونه تعصب خالصه یک مشت احمق جمع شدن فکر کردن با خوندن ۴ تا کمیک مردعن کبوتی کمیک فن شدن هر چه قدر هم ازشون بد بگیم و توهین کنیم کمه چون گند زدن به کمیک ایران مطابشون هم که حرف مفته نویسنده هاشونم از بچه ۴ ساله تا ۱۲ سالس که هیچی نمیدونن

     • Aron
      در پاسخ به siavash

      چرا توهین میکنی ؟ اولا سایت اسپایدی بهترین سایت کمیکه تو ایران ( به نظر من ) . اگه به خودت زحمت داده بودی یه بار سر میزدی میفهمیدی . دوما اسپایدر من یکی از بهترین و قابل درک ترین کارکتر کمیک بوکی ( نه با یه مشت سیاره نابود میکنه نه با یه طناب سیاره میکشه ) شکست میخوره صدمه میبینه و درد میکشه مثل یه آدم معمولی ) و همین سایت به نظر شما بد مو رو از ماست میکشه بیرون یه سر بزنی خودت میفهمی منظورم چیه

      • aa
       در پاسخ به Aron

       سایت اسپایدی مضخرف ترین سایت کمیکه ایرانه تو این شکی نیست الکی مرد عنکبوتیو گنده کردن بعد تازه میان ویلن های افتضاح اسپایدر منو با ویلن های ناب بتمن مقایسه میکنن تازه هر مطلبی که از دیسی میزارن میان نظرهای چرتو پرت و مسخره میدن

       • spider.ali
        در پاسخ به aa

        چرا بیخودی اون سایتو میکوبونی؟کی گفته ویلن های مردعنکبوتی افتضاحه؟ویلن های بتمن خوبه قبول دارم اما ویلن های مردعنکبوتی هم خوبه دلیلی نداره مسخرش کنی.بعدشم اگه فکر میکنی برو تو سایت و ببین معرفی جوکر و تاریخچشو هم گذاشته تازه پنج تا از کارهای وحشتناکشم گذاشته.

       • spider.ali
        در پاسخ به aa

        راستی یادم رفت بگم شمایی که میگی اون سایت مضخرفه میدونی دو تا سری از بهترین کمیکای بتمن رو هم ترجمه کرده الانم داره کمیکای جدید بتمن ترجمه میکنه.تازه شما خودت معلومه متعصبی چرا اونارو میکوبونی؟

        • aa
         در پاسخ به spider.ali

         چه ربطی داره چون دو تا کمیک بتمنو ترجمه کرده سایت خوبی شد اصلا اون سایت دربارهی dc مطلب نزاره سنگینتره تا ی خبر از فیلم های dc میاد همهشروع میکنن میگن (( اینم گند میزنه/ اصلا دیسی فیلم بلد نست بسازه/چون زکاسنایدر کار گردانه فیلم فلان میشه بسال میشه و خیلی مضخرفات دیگه)) ی تیزره بیخود از فیلم جدید اسپایدر اومده بود داشتن خودشونو جر میددادن در صورتی که هیچی نداشت خودتم برو ببین

         • spider.ali
          در پاسخ به aa

          اولا که خیلی هاشون به جوخه انتحاری امید داشتن پس بیخودی نگو همین که یه خبر از فیلمهای دی سی میاد بیرون میگن این فیلم بد میشه و… انقدر دی سی اینارو نا امید کرد که دیگه امیدی ندارن اما مارول چی؟مدام فیلم خوب میده(حالا یکی دوتا هم بد داده)ایناهم بهش امید دارن.حالا یه سری دی سی فن متعصب مثل شما اومدن به فیلم های دی سی امید بستن و هر سایتی که بگه فیلمای دی سی بدن میان میگن نه فیلم های دی سی عالین این شماهایین که متعصبین. بابا جمع کنین دیگه😑✋

          • aa
           در پاسخ به spider.ali

           اولا خودتم از اسمت معلومه از همون سایتی بخاطر همینه که داری سنگ اونارو به سینه میزنی دوما من نگفتم فیلمای دیسی عالین ولی افتصاهم نیستن خوبن ارزش دیدن داره بعدشم شما مارولو با دیسی مقایسه نکن مارول خیلی وقته داره فیلم میسازه ولی دیسی تازه شروع کرده و واسه شروع خیلی هم خوب بوده تازه مارول کجا یکی دوتا فیلم بد داره اون از هالک افتضاح اون از مردان ایکس حتی فیلم تکی ولورین مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۱و۲ جنگ داخلی هم بی نقص نبود یکی از مشکلات فیلم اسم فیلم بود اسم فیلم کاپیتان امریکا ۳ بعد تو فیلم کاپیتان از بقیه شخصیت ها سکانساش کمتره بعد اصلا فیلم حس درگیری قهرمانارو به ادم نمیده وسط دعوا جک میپرونن واصلا قشنگ نیستفقط مبارزشون تو اخر فیلم قشنگ بود در اخرم خودتون جمع کنید برید با این قهرمانای مضخرفتون مارول این همه قهرمان ساخته هیچ کدوم ب گرد پای بتمن نمیرسه با اون اسم نویسنده سایتتون عمو مختار مجسمه ساز اسم از این ک* س شر تر نشنیدم

           • spider.ali
            در پاسخ به aa

            آره عضو اون سایتم شما مشکلی داری؟تازه همین که گفتی فیلم ایکس من بد بوده فهمیدم هیچ چیز درست حسابی از دنیای سینمایی نمیدونی.ولورین و ایکس من رایتشون دست فاکسه مارول اونارو نساخته علاوه بر اون مردعنکبوتی شگفت انگیز ۱و۲ وقتی ساخته شدن که سونی با مارول به توافق نریسده بودن به همین خاطر اونم مارول نساخت.جنگ داخلی هم خیلی خوب بود شاهکار نبود اما از bvs بهتر بود در ضمن همه وسط جنگ جک نمیپروندن مردعنکبوتی و انت من بیشتر میپروندن که به ذاتشون وفادار بودن نه مثل بتمن bvs که مدام قتل میکرد.بعدم دیگه این حرف آخرت واقعا مضحک بود مارول به پای بتمن نمیرسه؟مردعنکبوتی به راحتی به بتمن میرسه آقای عشق بتمن. دیگه زیادی بتمنو گنده کردی.میخوای قبول کن میخوای نکن ویلن های بتمن ناب نیستن،مردعنکبوتی از بتمن بهتره،دقتم بکنی بعضی از ویلن های بتمنم از مردعنکبوتی کپی برداری کردن.

           • spider.ali
            در پاسخ به aa

            راستی درباره نظرت هم درباره اسم ایشون باید بگم:
            ۱-خیلی بی ادبی
            ۲-از اسم تو که بهتره که هیچ خلاقیتی براش به خرج ندادی و فقط یه حرف رو دوبار نوشتی

           • MARVEL E.R.F.A.N
            در پاسخ به aa

            آره آره سری شگفت انگیز ساخت MCU بود!
            آره آره اتفاقا سری مردان ایکس و ولورین هم ساخت MCU بود!!
            آره آره فیلمی مثل bvs ارزش دیدن!!!
            الان شما که میگی مارول فیلم های بدی هم داره، خب بیا یک مقایسه کوچکیکی بکنیم:بهترین فیلم جهان سینمایی دیسی مردپولادین بوده،و بدترین فیلم جهان سینمایی مارول ثور:دنیای تاریک بوده، خب نمرات متاکریتیک و راتن تومیتوز(IMBD امتیازش رو حساب نمیکنیم، چون امتیازاتش خیلی معتبر نیست و کاربرا میتوانند حتی اگرم امتیازی دادن، بعدا امتیازشون رو تغییر بدن و متاسفانه همه میتوانند نظر بدن و این باعث میشه بعضی از مردمان و طرفداران متعصب الکی مسخره بازی در بیارن و بدون اینکه حتی فیلم رو نگاه کنند برن imbd و بدترین نمره رو به اون فیلم بدن، تازه بعضی وقتا قبل از اکران فیلم، سایت باز میشه و کاربرا میتونن، نظر بدن، به خاطر همین مثلا قبل از اینکه شوالیه تاریکی اکران بشه، همه هواداران در imdb امتیاز کامل رو به فیلم دادن، به خاطر همینه که اوایل در imdb امتیاز شوالیه تاریکی از پدر خوانده هم بیشتر بود!!! به هر حال اگرم خواستی بدونی در imdb امتیاز هردو فیلم برابره) برای مرد پولادین به ترتیب ۵۵% و ۵۵% ، و برای ثور دنیای تاریک به ترتیب ۵۴% و ۶۶% ، پس همونطور که میبینی جمع امتیاز ثور:دنیای تاریک از مرد پولادین بیشتره، و این یعنی بهترین فیلم جهان سینمایی دیسی حتی در حد بدترین فیلم جهان سینمایی مارول نیست، پس دیگه لطفا از چرت وپرت گفتن درباره این دو جهان سینمایی و مقایسه bvs با جنگ داخلی دست بردارین، البته خوشبختانه شما جرئت مقایسه این دو فیلم رو ندارین، ولی همونطور که حق مقایسه ندارین حق چرت گفتن راجع به جنگ داخلی رو هم ندارین، درسته بی نقص نبود ولی نقص هاش اون مزخرفاتی که شما گفتی نبود، و بدون شک در نوع خودش شاهکار بود، ویکی از بهترین فیلم های کامیک بوکی تاریخ بود، در مقابل bvs چی بود؟ یک فیلم بی سر و ته که وارنر فقط به امید اینکه فروشی بکنه کلی خرجش کرد، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار که اگر قرار بود فروش خوبی داشته باشه و سودی برای وارنر بیاره، باید بیشتر از ۱ میلیارد فروش میکرد، که نکرد، پس این یعنی فروش خوبی هم نداشته، bvs رو باید با همون فیلم هالک باورنکردنی مقایسه کنی، که خوب درحد همونم نیست، این بنده خدا این مقاله رو از روی دلسوزی نوشته و نگران وضعیت دیسی هستش، ولی متاسفانه دیسی یکی از دلایلی که پیشرفت نمیکنه، همانطور که در مقاله گفته شد، وجود هواداران متعصبی مثل شماست، که به همین وضعیت راضی هستین، اونم به خاطر حمایت بیخود از دیسی و وارنر!
            یک چیز دیگه،اگر شخصیت های مارول این همه خواهان دارند و مارول برای بدست آوردن رایت سینمایی تک تکشون، حتی روح سوار ، این همه بدبختی کشید، به خاطر محبوبیت و خاص بودن شخصیت های مارول است، و یکی از دلایلی که باعث میشه شخصیت های مارول واقعا بزرگ و ویژه باشن، وجود حسودان و بد خواهانی مثل شماست، درضمن اگر شخصیت های مشابهی بین مارول و دیسی وجود داره، این به خاطر این هستش که شرکت ها بعضی مواقع برای احترام به شخصیت شرکت مقابل، شخصیتی با الهام( نه تقلید کامل) از آن شخصیت خلق میکنند، مثل ددپول و دث استروک، یا کاپیتان آمریکا و اون شخیتی که در سریال افسانه های فردا میتونه خودش رو فلزی کنه، یا حتی پدربزرگش، هردو برای احترام به کپ، از روش الهام گرفتن، نه اینکه تقلید کرده باشن، و البته بعضی مواقع این تشابهات، کاملا بین شخصیت ها اتفاقی هستند

           • MARVEL E.R.F.A.N
            در پاسخ به aa

            راستی، یادم رفت افتخارات شاهکار(؟) زک اسنایدر یعنی bvs رو بگم،نامزدشدن در گرفتن تمشک طلایی:
            بدترین دنباله در سال ۲۰۱۶
            بدترین فیلمنامه در سال ۲۰۱۶
            و آقای جسی آیزنبرگ برای بدترین نقش مکمل مرد۲۰۱۶،آقای بن افلک و هنری کویل برای بدترین بازیگر مرد۲۰۱۶، و استاد زک اسنایدر کبیر(؟) برای بدترین کارگردان سال ۲۰۱۶ نامزد شدند
            خب، به نظر شما با این اوضاع این فیلم ارزش دیدن داره؟
            آیا این شروع برای جهان سینمایی دیسی مناسبه؟!

    • پشمک
     در پاسخ به بابات

     blah blah blahh

  • Superior avenger
   در پاسخ به Superior avenger

   خسته نباشید مقاله خیلی خوبی بود و من کاملا باهاش موافقم
   بعضی دوستان که نظرات متعصبانه میدن ملعومه که از اون دسته فن هایی ان که از همین جهان سینمایی راضی اند و نمیخوان پیشرفت کنه

  • Amir Khan
   در پاسخ به Amir Khan

   مقاله جامه وکاملی بود!!!!!!!!!!!!!!!!!
   باهش موافقم!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   امیدوارم سایت دوباره رونق بگیر و مقاله, خبر و مطالبه جذابی ارایه بده!!!!!!!!!!
   به امید اون روز

  • عارف
   در پاسخ به عارف

   دیدیت خیلی جالب بود بعضی جاهاش واقعا حقیقت محض بود ولی بعضی جاهاش خیلی متعصب بود ودر آخر قلمت اگر تعصبش کم بشه خیلی دوست داشتنیه
   منتظر مقالات بعدی هستیم:)

  • Pedram
   در پاسخ به Pedram

   موضوع مقاله:
   ۵۰ دلیل برای تنفر از فیلمای dc فقط یه نمه محترمانه تر.دمتون گرم

  • Nima
   در پاسخ به Nima

   واقعا از مقالتون خوشم اومد حقیقت محض بود منتظر بقیه مقاله هاتون هستم.من نمیفهمم چرا بعضیا تو نظرات هی میگن شما متعصبی و نظرت غیر منطقی بود و اینا… آخه دوستان اگه هدف این مقاله صرفا نظر متعصبانه بود و می خواست مثل فلان سایت سر مخاطباشو شیره بماله راحت ۵۰ تا دلیل تنفر از دنیای سینمایی دی سی از خودش در میاورد و مینوشت برای ما اما شما نگاه کنید این مقاله هدفش پیشرفته نه تخریب هر ۴ تا مورد اولی صحیحه و از مواردیه که اگه صادقانه دقت کنید که ناخودآگاه همتونو هنگام تماشای فیلم آزار داده پس هدف این مقاله این نیست که بگه دنیای سینمایی مارول بی نقصه و دی سی و وارنر باید برن بمیرن و… فقط عیب و ایرادایی که استودیوی فیلمسازی باید برطرفش کنه اشاره کرده پس ازتون خواهش میکنم انقدر بی خودی خودتونو گول نزنید و بگید که دنیای سینمای دی سی شاهکاره و فلان برای خودتون به عنوان مخاطب ارزش قائل باشید تا استودیو هم بتونه نیازاتونو برطرف کنه و یه فیلم در خور و قابل قبول کمیکی نشونتون بده.به خدا نه من نه هیچ کمیک فن واقعی دیگه ای دوست نداره از بتمن و سوپرمن فیلمای آشغال و صرفا تجاری ببینه

  • Haganeno
   در پاسخ به Haganeno

   تشکر از اقای سوری بابت این مقاله مفصل و زیبا
   یکی دو ماهی بود به سایت سر نزده بودم که در این ورود دوباره با این متن خوب مواجه شدم. در متنتون به تفاصیل به تمام موضوعاتی که میشد در خصوص دنیای سینمایی دی‌سی پرداخت اشاره کردید و لازم نمیبینم موضوع دیگری رو اضافه بکنم. فقط باید امید داشت که وارنر این روند واقعا بد دی‌سی سازیش رو یه اصلاحی بکنه. حیفه این همه کاراکتر و داستان درجه یکه که به این شکل هدر بروند…

  • علی
   در پاسخ به علی

   یعنی واقعا آدم از خوندن اینجور مقالات دقیقی لذت می بره من خودم با وجود اینکه یه دی سی سرسختم ولی کاملا با مقاله شما موافقم و وقتی هم که داشتم این مقاله رو می خوندم دائما دنیای سینمایی دیسی رو با دنیای جادویی هری پاتر مقایسه می کردم، اصلا یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت فیلم های هری پاتر نوازن خارق العاده و سرعت گرفتن آروم آروم بود برخلاف آقای اسنایدر که همیشه دوست دارند اول کار رو با یه انفجار بزرگ شروع کنن که مثلا ما میخ کوب شیم ولی تاثیر گذار نبود از اون طرف قسمت اول هری پاتر رو نگاه کنید فقط در حد چندتا حقه سادست و در هر قسمت قدرت، رشد و تکامل شخصیت ها رو شاهد بودیم و به راحتی با شخصیت ها اخت می شدیم و این روند ادامه پیدا کرد تا قسمت آخر هری پاتر ضربه نهایی رو زد و گیشه سینما رو منفجر کرد.
   خیلی دوست داشتم جهان دی سی نیز آرام و منطقی کار خودشو شروع می کرد ولی خب دیگه کاریه که شده فقط امیدورام با اومدن جف جانز فیلم های دی سی به اون جایی که لیاقتشو دارند برسند.

  • Emerald Archer
   در پاسخ به Emerald Archer

   فقط یه دلیل داره که دی سی سینماش کار نمی کنه
   گرین ارو نداره، خوب.

  • kian
   در پاسخ به kian

   بزارید روراست باشم واقعا نقد افتضاحی بود کاملا غیر حرفه ای و بچه گانه… هم اول نقد (اگر بشه بگیم نقد!!)رو که خوندم واقعا بدم اومد از طرز نوشتن این دوست عزیز و فهمیدم صرفا یک طرفدار هستن نه چیزی بیشتر که میخواستن در این اوضاع یک جولانی بدن
   به هر حال واقعا امیدوارم که این دوران طلایی ژانر سوپرهیرویی ادامه پیدا کنه و سایت هم به دوران خوب خودش برگرده و از افراد زبده تری بهره ببره

  • kian
   در پاسخ به kian

   ۳ بار کل متنو خوندم و واقعا بدم اومد…..
   ماهیت نقد خوبه ولی لفظ نقد خیلی بد و اصلا در شان یک منتقد نیست…استفاده ضعیف از کلمات رو میشه در جای جای این متن دید…
   آقای سوری یکم به نظرم آرام تر پیش برید در جمع رفیق رفقا که نشستید
   فراستی هم اینجوری نقد نمیکنه

  • the
   در پاسخ به the

   کاملا مقاله چرتی بود اول ازهمه منظور شما از این که هرکی از bvs یا ss خوشش بیاد از سینما سر در نمیاره یعنی چی ؟ فیلم این همه فروش کرده بعد شما این حرفو میزنی دوم اینکه bvs فیلم خوبی بود نمیگم عالی بود ولی خوب بود (بنظر من باید به خاطر بتمنشم که شده فیلمو ادم ببینه چون همون جور که اطلاع دارید اکثر منتقدا از افلک راضی بودن واونو بهتری ن بتمن تاریخ سینما معرفی کردن) واین جوریکه شما فیلمو کوبیدید نبود مطمعنن سوم اینکه من با bvs خیلی بیش تر از civil war حال کردم دلیلم زیاد دارم چون فضای فیلم خیلی فانه اصلا حس در گیری قهرمانارو به ادم نمیده کلن فیلمای مارول همینن چهارم اینکه اگه bvs ,ssانقدر که شما میگی بدبودن جزو لیست ده فیلم imdb که باید تماشا کنی قرار نمیگرفتن تازه اولیشم ssبود در کل مقاله خیلی بدی بود کامل به کسایی که از فیلم خوششون اومده توهی کردین و… لطفا در مورد dc دیگه مقاله ننویسید

  • Emerald Archer
   در پاسخ به Emerald Archer

   چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند؟
   گرین ارو نداره!
   چرا جهان سریالی دی سی کار می کند؟
   گرین ارو داره!
   “از این منطقی تر دیگه”

  • Slade
   در پاسخ به Slade

   چرا جهان سینمایی دی‌سی کار نمی‌کند؟
   بخاطر اینکه وارنر سال به سال ضعیف تر میشه
   ارزش سهامش داره روز به ب روز پایین تر میاد
   درنتیجه به قول سرهنگ علیفر:او اینکاره نیست

   • Kilowog
    در پاسخ به Slade

    متاسفانه wb با رییس جدیدش ک از سال ۲۰۱۳ اومد،دچاره مشکلات امروز شد.
    کسی ک ن اهله ریسکه و ایده جدید برا رو کردن داره!

  • aa
   در پاسخ به aa

   خطاب ب .SPIDER.ALI : حرف از این بیخود تر و چرت تر نشنیده بودم که کسی بگه اسپایدر من از بتمن بهتره کی گفته بتمن از اسپایدر مت کپی کرده تو ی مورد بگو که بتمن از اسپایدر من تقلید کرده باشه ی نگاه به شخصیت هایی که تو کمیک های اسپایدر مت هست بنداز همش تقلید از رو دیسی نمونش گربهی سیاه تقلید از کت وومن این یکی از تقلید های عنکبوتی حالا شخصیت های دیگه فایر استار تقلید از استار فایر حتی ب خودشون زحمت ندادن اسمشو یذره عوض کنن ددپول اسکی از دث استروک مون نایت اسکی از بتمن
   فیلمای مارول همش تینیجری و واسه بچه هاس نمونش همین اسپایدر من ویلناشو ادم میبینه یاد باغ وحش میافته این اخریهم که داره میاد که هیچی با اون لباس ضایش ایرون منم اوردن تو فیلم فیلمشون فروش کنه در ضمن دیگه جایی نگی اسپایدر من پچه گونه از بتمن بهتره بهت میخندن همین جوکر میارزه ب کل ویلن های شخصیت های مارول شماهم برو باون مجسمه ساز بگو دیگه واسه خودش مقاله های بیخود در مورد دیسی ننویسه “پنجاه دلیلیل فلان” همش دلیلای مضخرفو خنده دار اورده ” چرا اکوامن کند حرکت میکرد ” چرا صدای تیک تیک بمب نمیومد ” چرا واندر وومن اینجوری بود و… ی سری چرت دیگه
   بتمن تو فیلم ادم بکشه بهتر از اینکه اسپایدر من وسط دعوا جک بپرونه

   • بابات
    در پاسخ به aa

    خوبه که بدانیم :
    هر کی سبیل داره بابای ادم نیست.
    با شما دیسی فن های عزیز باشه ثور هم کپی یکی از شخصیت های دیسی.

   • spider.ali
    در پاسخ به aa

    اگه حرف های نمن چرت باشه در مقابل شما هیچی نیست تو میخوای من یه مورد بگم بتمن تقلید کرده؟هاش از افتاب پرست بین از ونوم حتی کت وومن از نظر شخصیتی بعد از مدتی شبیه گربه سیاه شد کاتون ماورای بتمنم گه اصلا انگار مردعنکبوتی لباس بتمن رو پوشیده باشه!در ضمن شما چند سالته؟چهل سال؟!همین به قول شما باغ وحش!!!!!!کارای خبیثانه زیاد کردن گریین گابلین هم که اصلا غوغا کرد! والچری هم که شما میگی لباسش داغونه از همین لباس جوکر جوخه انتحاری بهتره!!!(شما اصلا چیزی از لباس میدونی؟)طوری هم میگی ایرون من رو اوردن که فروش کنه انگار کسی نمیدونسته این فیلم میخواد بیاد!!!همین بتمن واقعا چه لزومی داره تو جاستیک لیگ دارک باشه؟آهان فهمیدم به خاطر فروش!محض اطلاع این رو به خیلی ها گفتم(بهتر بودن مردعنکبوتی از بتمن)خیلی ها هم موافقت کردن اونایی هم که نکردن باز هم بیخودی از فیلمای دی سی دفاع نکردن.شما هم نگو جوکر میاارزه به ویلن های شخصیت های مارول!!بهت حسابی میخندن.شما خدایی یه احظه از تعصبت بگذر و گرین گابلین رو باهاش مقایسه کن کدوم بهتره؟در مورد اون پنجاه مقاله هم مگه دروغ گفته؟شما از اون آدمایی هستی که فیلمای نولان رو دیدن د سری آرکام رو بازی کردن(که انصافا هم خوب بودن) فکر کردن دیگه همه چیز رو از بتمن میدونن.از شما هم میخام نظر ندی که آبروی دی سی فن ها رو بردی با این نظرهای مضحکت!

  • spider.ali
   در پاسخ به spider.ali

   ممنون مقاله خوب و کاملی بود به حرف اونایی هم که میگن چرت نوشتی گوش نده واقعا خوب نوشتی

  • spider.ali
   در پاسخ به spider.ali

   ممنون مقاله عالی بود به حرف اونایی هم که میگن چرت نوشتی گوش نده واقعا خوب نوشتی

   • Dark
    در پاسخ به spider.ali

    هیچم خوب ننوشته اگه ی مقاله در مورد مارول ب این شکل توهین امیز مینوشت بازم میگفتی خوبه مارولی متعصب

    • spider.ali
     در پاسخ به Dark

     اگر دنیای سینمایی مارول هم این شکلی بود معلومه که میگفتم مثلا من خودم از کارتون ultimate spiderman به شدت ناراضیم و به نظرم گند زدن توش اما از یه طرفی عاشق بتمن مجموعه کارتونی هستم. شما هم زود قضاوت نکن و به هرکی که میگه دنیای سینمایی مارول خوبه نگو متعصب.

  • black bat
   در پاسخ به black bat

   نمی تونم با محتوا و متن مقاله مخالفتی داشته باشم ولی نویسنده با یه لحن تند و تعصب مانندی مقاله رو نوشته که ازش خوشم نیومد 😒

   • Mr. M
    در پاسخ به black bat

    مشکل یه عده هم اینه که نمیتونن لحن انتقادیو درک کنن… این لحن به نظرم مناسبت ترین و دلسوزانه ترین لحنی بود که می‌شد به کار برد.
    اگه قرار بود با لحن مثبت و توصیف دنیای دیسی با کلماتی مثل شگفت انگیز و پرعمق، کاری درست بشه احتمالا تا الان دیگه باید جواب میداد؛ متن وقتی انتقادی باشه به یه لحن انتقادی قوی هم نیاز داره، خیلی خوب میشه اگه هر نویسنده ای که قراره چنین مدل انتقادی وارد کنه از ترس حمله کاربرا لحنشو آروم تر نکنه و کاربرا هم در عوض شعور کافی برای انتقاد پذیری رو داشته باشن.

    • پشمک
     در پاسخ به Mr. M

     باید بگم ب عنوان ی دی سی فن ، با همه موارد موافقم :))) خیلی موشکافانه و دقیق ! مث مقاله های ابکی اون سایت همسایه نبود (۵۰ دلیل شخماتیک برای … ی مشت فن بوی ک خودشونو مرجع کمیک تو کل اسیا میدونن :)) جهان شاید .. خخخخ ) لحنشم عالی بود ، اتفاقا این شوخی های نیشدار ادمو جذب میکنه تا اخر بخونتش ،
     در عین حال منطقی بود !
     حال کردم با این قسمت : فن‌بیس خوب، فندمی است که مدام چیزی که دوست دارد را نقد می‌کند و به امید بهتر شدنش به مشکلاتش اعتراف می‌کند و حتا سر سازندگان هوار می‌زند که این کارها را تکرار نکنید.
     واقعا دلیل این تعصب بچه گانه بقیرو درک نمیکنم ، شخصا عاشق دی سی ام ، ولی یکم واقع بین و منطقی باشین ، اینکه بگیم کسشر تحویلمون دادن ، هیچی از ارزش های دی سی کم نمیکنه !
     اتفاقا تعصب بی جا کم میکنه ! اینکه با فلان فیلم حال میکنید دلیل نمیشه بگید شاهکاره !
     وارنر ریده با این برنامه ریزیش ، امیدوارم این ریدمان رو جمش کنن و دی سی ب اوج برسه ، با یونیورس خفنش ♠

  • the_old_detective
   در پاسخ به the_old_detective

   بسیار مقاله ی خوبی بود…اساساَ دونستن اینکه یه نفر دیگه هم متوجه این اشکالات بزرگ میشه خیلی خوب بود،اشکالاتی که همه شون هم وارد اند در صورتی که شاید روی کاغذ اینطور نباشه مثلاَ همین قضیه ی سریالی بودن روی کاغذ دی سی خیلی بیشتر از مارول فیلم هاش سریاله چون علت اتفاقات BVS دقیقاَ پیامد های man of steel بود یا علت کل فیلم suicide squad مرگ سوپرمن بود که توی فیلم قبلی یعنی BVS اتفاق افتاد در صورتی که رسما فیلم های مارول از هم تاثیر نمیگیرن مثلا استارک تو آیرون من ۳ تقریبا میمیره ولی فیلم بعدی جهان مارول یه طوریه که انگار همه میگن it`s cool…nothing ever happend! ولی نمیدونم چرا برعکس این قضیه ها حس میشه در صورتی که روی کاغذ واقعا اینطور نیست….به هر حال امیدوارم دی سی از این مسیر مزخرف فعلی خارج بشه چون با این جهان و کاراکتر هاب غنی ای که داره کار سختی برای شکست دنیای کودکانه ی مارول نداره!

  • کمیک خوان
   در پاسخ به کمیک خوان

   مارول عرفان=اسپایدر علی
   مارول عرفان انقد اسمتو برای اینکه ثابت کنی یکی عقیدته عوض نکن
   راستی به اسم دیگه همش داشتی خودت بگو بخندیما:)

   • MARVEL E.R.F.A.N
    در پاسخ به کمیک خوان

    داداش تو فازت چیه؟
    اسممو میگم ولی نباید بخندی، بلکه باید ببندی☺
    اسم اول و آخرم MARVEL E.R.F.A.N بوده، البته فکر کنم اگه به تو باشه همه کاربران فانتزی کمیک منم، مگه نه!؟
    چی مصرف میکنی! کمتر بزن🤗

   • spider.ali
    در پاسخ به کمیک خوان

    مرد حسابی من که مارول عرفان نیستم

   • spider.ali
    در پاسخ به کمیک خوان

    با کمال احترام:بنده مارول عرفان نیستم.

    • کمیک خوان
     در پاسخ به spider.ali

     لطفا از آقای فلاح، اقای اشرفی خواهش می کنم نظرات این آقا رو با آی پی چک کنند و تایید نکنند!
     واقعا دیگه سطح سایتو داره میاره پایین. بی احترامی به کاربران زیاد می کنه و فک می کنه با تغییر نام ملت رو خر کرده. اینجور آدما جاشون تو همون سایت که خودشون می دونن، بهتره! پس لطفا:
     نظرات این آقا رو تایید نکنید!
     مطمئنم این تنها حرف من نیس.

     • کمیک خوان
      در پاسخ به کمیک خوان

      لطفا اینکارو بکنید و این آقایی که با خودش درگیره و اسمشو عوض می کنه و باز از خودش دفاع می کنه رو با آی پی بسنجید و تاییدش نکنید!
      حتی خود سایت متعصبان مارولی هم همینکارو کردن!:(ببینید این دیگه کیه که از اونجا حدف شده!!!)

  • کسری اشرفی
   در پاسخ به کسری اشرفی

   دوستان تا جای ممکن ما مراعات کامنت های این مقالرو کردیم…به هر حال بحث بین فن بوی های دوتا کمپانی همیشه هست..این وسط از توهین هایی که به نویسنده کردین (علیرغم این واقعیت که مثلا زمانی که ایشون کمیک میخونده یه سری از افرادی که کامنت میدادن هنوز پایه ابتدایی رو تموم نکرده بودن) هم چشم پوشی کردیم. ولی وقتی جایی برسه که کاربرا به همدیگه توهین کنن دیگه چشم پوشی جایز نیست.
   پس مراقب لحنتون باشید.

   • MARVEL E.R.F.A.N
    در پاسخ به کسری اشرفی

    عذرخواهی میکنم آقای اشرفی
    ولی این کمیک خوان دیگه پاشو از گلیمش واقعا بیشتر دراز کرده و شورشو درآورده!
    اصلا حد خودشو رعایت نمیکنه و نمیدونه که شوخی هم حدی داره و همینطوری داره چرت و پرت میگه، آخه خودش همینجا دوتا اسم داره یکی همین کمیک خوان و یکی هم Emerald Archer، به خاطر همین فکر کرده همه مثل خودش بیکارن تا چندین نام کاربری داشته باشن😂
    بیخیال، از این آدما که میخوان خودشونو الکی مطرح کنند زیاده (نباید جدی گرفتشون😏)
    به هرحال از طرف خودم واین آقا معذرت میخوام

    • کمیک خوان
     در پاسخ به MARVEL E.R.F.A.N

     خیلی فانتزی کمیک دوست داشتم!خیییلی!
     اما خوب چه میشه کرد باید به یه سایت کمیک بوکی دیگه مهاجرت کنم نه برای اینکه فانتزی کمیک دیگه بهترین نیست؛نه.
     فقط برای زیاد شدن کاربرانی مثل مارول عرفان که دیگه ماشالا ایشون نوبرشو اوردن!
     ممنون از اینکه منو با کمیک آشنا کردید و خداحافظ.

  • حسین
   در پاسخ به حسین

   عالی بود کیف کردم

  • احمد
   در پاسخ به احمد

   به طرز وحشتناکی موافقم با متنش. یادمه اولین تریلری که از فیلم طلوع عدالت دیدم توی یه پیج مخصوص طرفدارای دی سی گفتم که این فیلم یه فاجعه میشه همه توپیدن بهم که تو فیلم نمیشناسی!!!! تو مارول فنی برو بیرون یادمه با یکی سه چهار ساعت بحث کردم اونم بحث های فنی که چرا میگم فیلم قشنگ نمیشه ولی اخرشم قانع نشد ولی بعد از دیدنم فیلم هرچی گشتم طرف رو پیدا نکردم. توی جوخه ی انتحار جوکر به طرز وحشتناکی بد بود و غیر واقعی جرد لتو در مقابل هیث لجر مثل کریستیانو رونالدو در مقابل آرش برهانیه ینی از این مقایسه بهتر نتونستم پیدا کنم فوق العاده بد و مزخرف هرچند به شخصه میدونستم هیچوقت نمیشه جرد لتو رو جوری گریم کرد که کمترین شباهتی به جوکر داشته باشه و بعلاوه که لجر هم استانداردهای نقش جوکر رو به سقف چسبونده طوری که کمتر کسی حاضره این ریسک رو بکنه که اعتبار سالها هنرپیشگیش رو در مقابل جوکر هیث لجر به معرض قضاوت بذاره. بتمن بن افلک هم به هیچ وجه بتمنی نیست که بتونه ادم رو قانع کنه کریس بیل در نقش بتمن فوق العاده نبود اما همونطور که بریتانیایی ها توی بیگ پراجکت ها همیشه عملکرد قابل قبولی دارن(نگاه کنید به بازی کمبربچ و مارتین فریمن در هابیت، خود کریس بیل در بتمن و حتی اگر استرالیایی ها و کانادایی ها رو هم اضافه کنیم امثال هیو جکمن و رایان رینولدر و هیث لجر و خیلیای دیگه هم اضافه میشن) اما همونطور که توی متن گفته شد مشکل اصلی بازیگرها نیستن بلکه کارگردان ها و تم اصلی فیلم ها هستن که جذاب نیستن یک بازیگر خوب مثل هیث لجر میتونه یه سکانس به یاد ماندنی مثل تشویق جیمز گوردون توی زندان زمانی که خبر ترفیع رتبه اش رو میگیره درست کنه اما یک کارگردان خوب میتونه یه شاهکار به یادماندنی مثل شوالیه ی تاریکی رو بسازه در کل به شخصه ترجیح میدم اگه هزار بار بین دوراهی دیدن دوباره فیلم بی وی اس و ددپول گیر کنم هر هزار بار ددپول رو انتخاب میکنم

  • عباس
   در پاسخ به عباس

   مارول بسیاری از فیلماشو به فیلم جنگ ابدیت مرتبط کرده که میشه گفت سریالیه ولی دی سی چطور هر شخصیتی از راه میرسه می خواد فیلمشو بسازه مثل بلک آدام راستی فیلم های مارول رو همه میتونن نقد و توضیح بدن ولی تو فیلم های دی سی به غیر از کارگردانش هیچ کس از سر در نمیاره الان اگه به هر کی بگی جنگ داخلی رو نقد کن از سیر تا پیازش رو نقد میکنه ولی دی سی چطور الان هیچ کس تو فیلم bvs هیچ کس دلیل دشمنی لوتر با سوپر من نمی دونه

  • Arya
   در پاسخ به Arya

   خدمت دوستان متعصب دی سی مارول عرض کنم بنده که طرفدار متعصب نه دی سی و نه مارولم ولی اگر بخواهیم خوب مقایسه کنیم این دو کمپانی در یک سطح هستند
   به خاطر اینکه فوکوس کاری دو کمپانی فرق داره مارول روی فیلم هاش فوکوس کرده و دی سی هم روی کمیک ها انیمیشن ها و بازی هاش فوکوس کرده که انصافاً هم خوب کار کرده مخصوصاً روی کمیک شوخی مرگبار که معروف ترین و پر فرش ترین هم بود
   ولی مارول و دی سی به نظام توی فیلم هاشونم تو یه سطح هستند و به قول منتقد محترم سایت علاوه بر دی سی مارول هم قلم خاکستری روی شخصیت هاش کشیده
   مثل شخصیت باحال و محبوب پانیشر که واقعاً پتانسیل اینو داشت که بهترین بشه و همینطور که فن های مارول میدونن پانیشر یک بار تمام شخصیت های مارول رو میکشه (ویکی پدیا) ولی وقتی نگاه به اون دوتا فیلم ابکی میکنیم واقعاً نا امید میشیم و به نظام پانیشر بعضی از طرفدارهاش به خاطر فیلم ضعیفش پریدن
   یا شخصیت روح سوار که قسمت اولش تا حدودی قابل قبول بود ولی قسمت دومش واقعاً افتضاح بود و منی که مزخرف ترین فیلم های سینمائی جهان رو دیدم این یکی غیرقابل تحمل بود
   البته ناگفته نمونه که دی سی هم با فیلم bvs خرابکاری کرد ولی خوب به نظرم طرفدار های دی سی به خاطر سه گانه نولان از این کمپانی هنوز راضین چون معتعقدند که اگر یه کارگردان خوب و عالی مثل نولان و عجوبه تکرار نشدنی مثل لجر باشه باز میتونه بترکونه و جایزه اسکار بگیره و رتبه بالایی تو سایت ها داشته باشه
   ولی فعلاً به نظرم کارگردان های خوبی فیلم های اخیر dc رو به دست نگرفتن
   مخصوصاً فیلم های مردی از اهن و bvs که افتضاح بودن
   ولی مارول هم به نظر من این قلم خاکستری رو هم دوبار رو مرد عنکبوتی گشید، من خودم به شخصه عاشق مردعنکبوتی ٢٠٠٢ با بازی توبی بودم ولی مردعنکبوتی شگفت انگیز واقعاً افتضاح بود اگه بخوایم واقعه بینانه مورد برسی قرار دهیم
   و به نظرم مردعنکبوتی بازگشت به خانه بیش از حد زده تو کار تخیلی و کمیکی بعضی وقت ها چاشنی واقعیت بد نیست

   و خوب خیلییی ها سر بهتر بودن مرد عنکبوتی و بتمن بحث داشتن که در اون مورد نظر نمیدم چون کامله سلیقه ایی است

   ولی بعضی ها بحث برتری گرین گابلین و جوکر رو پیش گشیدن که بنده هم تو سایت spidey این نظریه رو خوندم و واقعا به نظرم نظریه بدی بود چون جوکر از همه جانب بهتره

   همینطور فیلم جنگ داخلی یه جاهای تقلید از سه گانه نولان قسمت دوم کرده
   چون اگه دقت کنید کاری که شخصیت منفی میکنه و ایرون من رو میندازه به جون باکی و کاپیتان مثل کاریه که جوکر با هاروی دنت میکنه

  • Maziar
   در پاسخ به Maziar

   بیخود خودتون رو خسته نکنین ما رفتیم تو گروه سایت دی سی فن (البته باید کنار اسمش هم متعصب رو گذاشت)، کلا کارشون اینه که به مارول فحش میدن ! تازه میگن کپ ۳ ریده بود BvS از همه سرتر بود!!!
   خب ریدین رفت دیگه حالا برین آفتابه بیارین و جمعش کنین نه اینکه برین به بقیه فحش بدین !
   تازه موقعی که فیلم های X-Men میرینه میگن مارول ریده، حالا Deadpool عالی شده میگن ماله فاکسه ؟! What The Faz ??? امیدوارم برن یکم مغز ماهی و گردو بخورن لااقل عقل بگیرن 😐 با اون مارتا و دومزدیشون 😐 😐 😐