پایان کار آلن مور با انتشار آخرین جلد از مجموعه «انجمن نجیب‌زادگان عجیب»

توسط : در تاریخ : جمعه, جولای 21st, 2017

در روز پنجشنبه و در جریان نمایشگاه کامیک‌کان سن دیگو، انتشارات IDW دو خبر غافل‌گیر کننده منتشر کرد. اولین خبر به انتشار جلد چهارم و آخرین جلد از مجموعه کمیک‌های انجمن نجیب‌زادگان عجیب (The League of Extraordinary Gentlemen) توسط آلن مور (Alan Moore) و کوین اونیل (Kevin O’neil) تعلق داشت. دومین خبر نیز به نام این اثر که طوفان (The Tempest) نام دارد اشاره داشت و این‎‌طور که به نظر می‌رسد، این اثر قرار است آخرین اثر منتشر شده از آلن مور کبیر در دنیای کمیک باشد.

123

همان‌طور که می‌دانید، آلن مور یکی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های دنیای کمیک به شمار می‌آید. خالق آثاری مانند واچمن (Wathmen)، ک مثل کین‌خواهی (V For Vendetta) و بتمن: شوخی کشنده (Batman: The Killing Joke) تاثیر بسزایی در شناساندن کمیک به عنوان یک اثر ادبی و رسانه‌ای هنری در اواسط دهه هشتاد داشته است. همچنین آلن مور انقلابی در دنیای کمیک‌های امریکایی برپا کرده است؛ تحولی که به موجب آن کمپانی‌های دی‌سی و مارول به جذب افراد با استعداد از سرتاسر دنیا روی آوردند.

سال گذشته آلن مور اشارات مبهمی بر بازنشستگی خود کرده بود، اما در عین حال نیز عنوان داشت که هنوز یک اثر نیمه تمام در دست دارد. حال این‌طور به نظر می‌رسد این اثر نیمه تمام چیزی نیست جز جلد آخر «انجمن نجیب‌زادگان عجیب».

در «انجمن نجیب‌زادگان عجیبِ» آلن مور، شخصیت‌های شناخته شده‌ی آثار ادبی و نیز شخصیت‌های خیالی بسیاری حضور دارند. در دو جلد اول این مجموعه شاهد حضور شخصیت‌هایی مانند مینا موری (Mina Murray) از داستان دراکولا، مستر هاید، کاپیتان نمو از داستان بیست‌هزار فرسنگ زیر دریا و شخصیت ماجراجوی محبوب بریتانیایی‌ها، یعنی آلن کوارترمین (Alan Quartermain) و بسیاری دیگر از شخصیت‌های برجسته‌ی رمان‌های کلاسیک هستیم.

در جلد بعدی اما با شخصیت‌هایی از دنیای سینما و تلویزیون مانند جیمز باند، هری پاتر و حتی مری پاپینز رو به رو می‌شویم.

Alan-Moore

در حقیقت «انجمن نجیب‌زادگان عجیب» ابتدا توسط کمپانی Wildstorm و تحت نام تجاری این شرکت یعنی «America’s Best Comics» منتشر شد. اما بعدها در پی خریداری Wildstorm توسط کمپانی DC و در ادامه مشاجرات شکل گرفته بین مور و کمپانی دی سی بر سر اقتباس سینمایی از برخی دیگر از آثار این نویسنده،درنهایت آلن مور به همراه کوین اونیل تصمیم گرفتند اثر خود را برای انتشار به کمپانی دیگری بسپارند. به این ترتیب این اثر در سال ۲۰۱۵ توسط کمپانی IDW خریداری شد.

این‌طور که به نظر می‌رسد داستان اصلی مجموعه «انجمن نجیب‌زادگان عجیب» با انتشار جلد سوم در سال ۲۰۱۲ به پایان رسیده‌ است. از آن زمان به بعد آلن مور و کوین اونیل به خلق اسپین‌آف‌هایی از این اثر با حضور شخصیت‌هایی فرعی مانند دختر کاپیتان نمو و خدمه زیردریایی ناتیلوس روی آوردند.

در حال حاضر از جلد آخر این مجموعه اطلاعات کمی در دسترس است، اگرچه تصویر کاور منتشر شده روی توئیتر کمپانی IDW از سیر و سفر این مجموعه در میان قهرمانان دوران طلایی خبر می‌دهد.

پیش از این آخرین کمیک منتشر شده توسط آلن مور به اثری لاوکرفتی به نام Providence تعلق داشت؛ هم‌چنین این نویسنده بزرگ سال گذشته رمانی ۱۲۰۰ صفحه‌ای با نام اورشلیم (Jerusalem) را منتشر کرد.