همه چیز در مورد کاوابانگا!

توسط : در تاریخ : سه شنبه, آگوست 12th, 2014

بچه‌های دهه ۶۰ شاید این کلمه را خوب یادشان باشد یا به گوششان آشنا به نظر برسد. کاوابانگا. کلمه‌ای که کاراکتر مایکل‌آنجلو در کارتون دهه ۱۹۸۰ لاک پشت‌های نینجا بسیار به کار می‌برد و البته خیلی‌ها شاید با شنیدن این کلمه منوی ابتدایی بازی کنسول نینتندو(همان میکروی خودمان) که ابتدا در دستگاه‌های آرکید عرضه شد در خاطرشان تداعی شود. مدتی پیش زمانی که آخرین سری تبلیغات تلویزیونی فیلم جدید لاک پشت ها عرضه شد با کمال تعجب این جمله را کاراکتر رافائل در ورژن ۲۰۱۴ آن استفاده کرد(برای دیدنش از این جا تیزر سوم با نام Rise را مشاهده کنید). همان زمان کنجکاو شدم تا به دنبال تاریخچه این کلمه بروم و همین بهانه‌ای نیز شد تا با اکران فیلم جدید نتایج جستجویم را با شما شریک شوم.

در دهه ۹۰ متداول ترین اصطلاحی که مردم برای مکالمات روزانه از آن استفاده می‌کردند کاوابانگا بود. برای افراد جوان‌‎تر این کلمه در مواقع تعجب، خوشحالی یا رضایت معمولاً به همراه کلمه Dude به کار گرفته می‌شد و به قدری در آن روزها پرکاربرد بود که حتی به فرهنگ لغات آکسفورد نیز راه پیدا کرد.

این روزها این کلمه مخصوصاً در فرهنگ بومی آمریکا تقریباً هیچ کاربردی ندارد اما بهتر است بدانیم از کجا آمده.

اولین بار این کلمه در برنامه تلویزیونی کودکان با نام Howdy Doody در دهه ۵۰ میلادی(سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۶۰) توسط خالق آن ادی کین مورد استفاده قرار گرفت. این سریال که شخصیت اصلی اش عروسکی با نام هاودی دودی بود، شخصیتی بومی آمریکایی با سبیلی هیتلری به نام فرمانده ثاندرثاد داشت که در هنگام ورودش از کلمه کاواکوپا استفاده می کرد (کین نمی توانست از کلمه How (چطورید) برای خوش آمدگویی به خاطر شباهت به زبان بومی آمریکایی استفاده کند) . بعد از آن کین کلمه کاوابانگا را برای زمان عصبانیت یا از کوره در رفتن این کاراکتر ابداع کرد.

سریال هاودی دودی. در سمت چپ بوفالو باب اسمیت و در سمت راست فرمانده ثاندرثاد

در دهه ۵۰ تقریباً اکثر کودکان با این کلمه آشنا بودند اما دهه ۶۰ بود که این کلمه به فرهنگ ورزش موج سواری راه پیدا کرد. از این کلمه برای نشان دادن رکوردهای عالی برای موج‌های بلند استفاده می‌شد. همچینن اکثر موج‌سواران برای سلام و خداحافظی از این کلمه استفاده می‌کردند.

در دهه ۸۰ به لطف کاراکتر مایکل‌آنجلو در سریال تلویزیونی لاک پشت های نینجا این کلمه دوباره بر سر زبان‌ها افتاد و چند سال بعد در سریال تلویزیونی سیمپسون‌ها نیز چند بار توسط کاراکتر بارت مورد استفاده قرار گرفت.

ادوارد جرج کین خالق این کلمه در ۱۳ آگوست ۲۰۱۰ دیده بر جهان بست و شاید در زمان ابداع این کلمه هیچ وقت فکرش را هم نمی کرد که تا این حد در میان مردم رواج پیدا کند.

در انتها همکار خوبمان امیرعلی آصفی ویدئویی از تصاویر فیلم TMNT تهیه کرده است که به همراه آهنگ رپ رسمی این فیلم تقدیم حضورتان می‌کنیم.


مهران فلاح

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.