هرآنچه از «اکسیس AXIS» باید بدانید

توسط : در تاریخ : شنبه, اکتبر 4th, 2014

چهارشنبه هفته آینده، نخستین قسمت از رویداد عظیم مارول با نام “اونجرز و ایکس من: اکسیس” منتشر می‌شود. با ما باشید تا تمام اطلاعاتی که قبل از خواندن این رویداد باید بدانید را بدست آورید. دیدن این ویدئو با زیرنویس امیرعلی آصفی برای روشن‌تر شدن قضیه نیز به شدت توصیه می‌شود.

هنوز گرد و خاک مینى سری “گناه اصلی Original Sin” فرو ننشته است که مارول اعلام کرده قصد دارد Event جدیدی را با عنوان Axis شروع کند؛ رویدادی که ظاهرا بزرگترین رویداد مارول بوده و قرار است دومرتبه دو تیم اونجرها و مردان ایکس را دور هم جمع کند. سال ۲۰۱۲، این دو گروه در کمیک Avengers vs X-Men با یکدیگر به مبارزه پرداختند اما اینبار آنها با همدیگر متحد خواهند شد تا تهدیدی را که جمجمه سرخ (Red Skull) ترتیب داده خنثى کنند. اما برای آنکه داستان این سری را کامل متوجه شده و سردرگم نشوید، لازم است که مجموعه ای از اطلاعات و پیش نیاز ها را بدانید. در این مقاله قصد داریم ۵ موضوع مهم را به نقل از IGN بررسی کنیم.


قهرمانان متحد

در آخرین حضور مشترک اونجرها و جهش یافته ها، ابرقهرمانان مشهور مارول پس از حضور فینیکس فورس (Phoenix Force) ماجرای AvX را رقم زده و در پایان نیز پروفسور ایکس کشته شد. اینبار نیز بعلت مداخله های فینیکس، جهش یافته های جدیدی متولد شده اند که تهدیدی جدی برای جامعه بشری بشمار میروند. کاپیتان آمریکا سعی میکند گروه انتقام جویانش را با میوتانت های اصلی متحد کرده تا امید را به ساکنین زمین برگردانند. ثور، ولورین، روگ، اسکارلت ویچ، هاووک و سایر شخصیت های Avengers و X-Men. البته پوشاندن جامه عمل به ایده ی حضور اینهمه قهرمان در یک داستان، سخت و دشوار است؛ آخرین حضور مشترک این دو گروه به زمانی بازمیگردد که آپوکالیپس از نیروی اسکارلت ویچ استفاده کرده و بعضی از میوتانت ها را به جهانی دیگر میفرستد، جهش یافته های باقی مانده با انتقام جویان متحد میشوند اما بدلیل ضعف در کار گروهی، در این جنگ شکست می خورند.

گروهی که در آن داستان با یکدیگر متحد شدند و “گروهان متحد” (United Squad) نام داشتند، تا بحال موفق عمل نکردند و اکسیس فرصت مناسبی برای خودنمایی شان است. اما این گروهان باید بدون ولورین کارشان را پیش ببرند زیرا زمان شروع رویداد، ولورین در کمیک Death of Wolverine در ماجرای مرگش قرار داشته و تا دو سال دیگر نیز سر و کله اش پیدا نخواهد شد؛ این کار را برای گروه سخت خواهد کرد.


رداسکال؛ ابرشرور اصلی اکسیس

در طی ماجرای AvX، پروفسور چارلز اگزویر کشته شد و در شماره نخست کمیک اونجرز غیرطبیعی (Uncanny Avengers) شاهد مراسم تدفینش بودیم. رهبر مردان ایکس سرانجام در کمیک های اخیر ظاهر شد اما این رداسکال بود که مغزش را از سرش بیرون آورده و قدرت تلپاتی اش را دزدید. میتوانید تصور کنید رداسکال با قدرتهای پروفسور ایکس چقدر نیرومند خواهد شد.

به لطف انواع و اقسام کلون ها و فناوری های روباتیک و علمی، رداسکال از مرگهای بیشماری که تجربه کرده گریخته و اینبار قصد دارد یونیورس مارول را به نابودی بکشاند. او اینبار از یوهان اشمیت که در جنگ جهانی دوم زیست میکرده استفاده کرده تا برای چندمین بار بتواند حیاتش را بدست آورد و این بدان معنی است که با رداسکالی که در عهد بوق (!) با کاپیتان آمریکا پیکار میکرده روبرو نیستیم و اینبار او از تکنولوژی های قرن ۲۱ بهره خواهد برد و درکنار دستیابی به نیروهای ماورایی رهبر میوتانت ها، فوق العاده خطرناک بنظر میرسد. در آرک نخست کمیک اونجرز غیرطبیعی شاهد داستانی جذاب و دراصل پیش زمینه ای برای آشنایی مخاطبان با رداسکال بودیم که در آن داستان، رداسکال گروهی از جهش یافته های ژنتیکی را جمع کرده و قصد نابودی انتقام جویان را دارد، درنهایت در طی مبارزه ای اونجرها موفق شدند این گروه را (که نام S-Men را روی خود گذاشته بودند) شکست دهند و در پایان داستان نیز ولورین یکی از دستهای رداسکال را بعنوان یادگاری (!) از جایش بیرون می آورد. اما این آرامش قبل از طوفان بود و رداسکال آمده تا دمار از روزگار مارولی ها در بیاورد، البته او نمیتواند از ولورین انتقام بگیرد و مرگ لوگان توفیقی اجباری است!

اما پیش از شروع رویداد اکسیس، رداسکال دستخوش تغییراتی شده که از مهمترین آنها میشود به استفاده ی او از نیروهای موجودی بنام Red Onslaught اشاره کرد. این موجود یک قدرت شیطانی است که در طی کراس آور “جاذبه ی مرگبار” (Fatal Attractions) که سال ۱۹۹۳ منتشر شد، بوجود آمد. پس از آنکه پروفسور ایکس ذهن مگنتو را از بین برد، بخشی از قسمت تاریک ذهن مگنتو به ذهن چارلز سرایت کرده باعث آلودگی آن شد. این موجود تا مدت ها در ذهن او باقی ماند تا اینکه به موجودی حقیقی بدل گشت و رداسکال از نیروی او بهره خواهد گرفت. (برای اطلاعات بیشتر این کراس آور را بخوانید. لینک دانلود بزودى در قسمت نظرات درج خواهد شد).

اما درمورد چگونگی رسیدن رداسکال به قدرت این موجود، میتوانیم به شماره ۲۴ از کمیک Uncanny Avengers رجوع کنیم که اگر آنرا خوانده باشید میدانید که اگرچه چارلز مرده است اما هنوز آثاری از آن قدرتها در ذهن او باقی مانده و رداسکال میتواند با استفاده از قدرت تلپورت چارلز، مگنتو را مجاب به آزادسازی قوای ذهنی اش و متعاقبا تولد Red Onslaugt شود. باید بگوییم رداسکال واقعا خطرناکتر از قبل شده است.


وارونگی

احتمالا متوجه شده اید لوگوی اکسیس طوری طراحی شده که بصورت وارونه نیز قابل خواندن است، اما این تصادفی است؟ البته که نه! مارول با طراحی خاص لوگویش و با وارونه کردن دو طرف مثبت (نیمه بالایی تصویر) و منفى (نیمه پایینی تصویر) سعی داشته بدیع بودن سبک این کمیک را نشان دهد. در این داستان شاهد قدرت نمایی رداسکال خواهیم بود و او قصد دارد قهرمانان داستان را وارد یک فضای مجازی کرده و یک دگردیسی را پدید آورد. درواقع در اکسیس، شاهد وارونه شدن شخصیت ابرقهرمانان خواهیم بود، همانند آنکه شخصی خودش را در آینه تماشا کرده و نسبت به خط عمودی قرینه میشود، اونجرها و جهش یافته ها نیز دچار وارونگی شخصیتی میشوند. توضیح بیشتر در این زمینه سخت و دشوار است و ما نیز اطلاعات زیادی در دست نداریم، در این مورد خاص بهتر است تا ۸ اکتبر صبر کنیم.

مارول درمورد اینکه این آشفتگی چه تأثیری در کمیک های شخصیت های درگیر خواهد داشت چیزی نگفته اما از قبل میدانیم کارنیج و هاب گابلین بواسطه این رویداد دچار تغییر شده و Tie-Inهای اختصاصی شان را خواهند داشت. کارنیج بجای آنکه قاتلی روانی باشد، به مدافع ارزشهای انسانی تبدیل میشود و هاب گابلین هم تغییر مشابهی خواهد داشت! بعلاوه، خزنده شب Nightcrawler هم موجودی درنده و کینه توز معرفی خواهد شد که به دنبال سیبرتوث میگردد تا او را از بین ببرد، ددپول به شخصی آرامش طلب و متین (ددپول و آرامش؟!) تبدیل خواهد شد، دکتر دووم به اونجرز ملحق میشود، هالک به شخصیت شروری بنام KLUH (وارونه ی HULK) بدل میگردد، و تغییرات آیرون من نیز آنقدر زیاد خواهد بود که یک کمیک Ongoing با نام “آیرون من برتر” برایش منتشر می‌شود.


چهار کاراکتر در رویداد اکسیس مورد توجه هستند:

لوکی؛ که گفته شده نقش برجسته و تأثیرگذاری در هر دو سری اکسیس و کمیک خودش خواهد داشت.

آپوکالیپس؛ که در مرکز داستانهای ایکس فورس غیرطبیعی (Uncanny X-Force) و اونجرز غیرطبیعی خواهد بود که البته همانطور که میدانید او درحال حاضر نوجوانی با نام مستعار جنسیس (Genesis) است اما در پیش نمایش هایی که مارول در اختیارمان گذاشته میتوانیم چهره ی آپوکالیپسی وی را ببینیم، و در نهایت، برادران سامرز یعنی سایکلوپس و هاووک؛ گفته شده هاووک به رئیس “گروهان متحد” تبدیل می‌شود و اسکات نیز تغییر بزرگی را تجربه خواهد کرد.

بنابراین پرواضح است که طرح رداسکال برای غلبه و سلطه بر جهان، چیزی نیست جز اینکه او قصد دارد از ضرب المثل معروف “تفرقه بنداز و حکومت کن” استفاده کرده و با درگیر کردن قهرمانان و ضدقهرمانان بتواند از این آشفتگی استفاده کرده و ضربه نهایی را وارد کند. اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که با داستانی متفاوت روبرو هستیم و برخلاف بسیاری از داستان های آبکی (که یک ابرشرور قصد تسخیر جهان را دارد، و سپس قهرمانان رشید داستان با چند ضربه ی استادانه او را نابود میکنند، و درنهایت نیز یک باد میوزد و شنلشان در پشتشان به احتزاز در می آید!!) اینبار با داستانی جذاب و منحصر بفرد رودررو هستیم. البته مطمئنا خوش شانس ترین قهرمان مارول در این ماجرا ولورین است که قسر در رفته و دو سال دیگر وقتی همه چیز آرام شد باز خواهد گشت!


تغییرات در کمیک های انتقام جویان

مارول پس از آنکه دو سال پیش طرح جدید کمیک هایش بنام “حالا مارول!” (Marvel Now!) را اجرا نمود، تا بحال تغییراتی را نیز در داستانهایش اعمال نموده (بطور مثال اسپاک در اسپایدرمن برتر) و اینبار نیز تصمیم دارد در این رویداد، کمیک های اصلی گروه انتقام جویان را دستخوش تغییرات کرده و اکسیس را در آنها تأثیر داده و برای سایر شخصیت ها نیز تای-این منتشر کند. (که در بخش پایانی مقاله درمورد آنها خواهید خواند).

اگرچه طرح Now! کمیک هایی نظیر Ms. Marvel و Inhuman را نیز شامل میشود اما تنها کمیک های اونجرز و آن هم فقط کمیک های آیرون من، ثور و کاپیتان آمریکا هستند که بطور کامل تحت الشعاع اکسیس قرار میگیرند. استیو راجر که ابتدا سرباز نحیفی بود و پس از تزریق مایعی به رگهایش به کاپیتان آمریکا تبدیل گشت، اینبار میتواند کمی استراحت کند (!) تا دوست صمیمی اش سم ویلسون ملقب به فالکون (Falcon) لباسش را بر تن کرده و سپرش را در دست بگیرد. نقش آفرینی فالکون بعنوان کاپیتان آمریکای جدید، از شماره ۲۵ کمیک All New Captain America آغاز خواهد شد و فعلا او جای استیو را در شیلد خواهد گرفت.

اما در کمیک ثور قرار است شخصیتی مؤنت، با همان ویژگی های ثور قبلی باشد. همانطور که اطلاع دارید طی وقایعی که در کمیک گناه اصلی رخ داد، ثور دیگر استحقاق نگهداری از چکش اودین را ندارد. ولوم جدید ثور با حضور قهرمانی اسرارآمیز که قدرتهای ثور را داراست پیگیر خواهد شد. البته ثور هنوز در داستان حضور داشته و برای رسیدن به رستگاری تلاش خواهد کرد. ظاهرا ثور مؤنت در اکسیس حضور نخواهد یافت اما جایگزین شدن او با ثور قبلی در اکسیس احتمالا روایت میشود. اما درمورد آیرون من برتر، تونی استارک پس از وارونگی ای که Red Onslaught’s بوجود می آورد، احتمالا همان “برتر”ی خواهد شد که پیش از این پیتر پارکر تجربه کرده بود! سوپریور آیرون من در سری جدیدش فردی متکبر، و بطور کلی فردی با جنبه های منفى خواهد بود. آیرون من برتر، در سان فرانسیسکو صاحب یک مرکز تکنولوژی است. این شخصیت بنظر نمیرسد تفاوت خاصی با اسپایدرمن برتر داشته باشد زیرا در هر دوی آنها، یک شخصیت منفى ذهن قهرمان داستان را تسخیر میکند. اما ما فکر میکردیم مارول از فاجعه ای که بر سر اسپایدرمن آورده بود درس عبرت گرفته باشد اما ظاهرا اینگونه نیست و اینبار تونی استارک است که زیر تیغ جراحان مارول قرار خواهد گرفت.

درنظر داشته باشید رویداد اکسیس سال ۲۰۱۵ جای خود را به رویداد جدید مارول با نام “زمان بپایان میرسد” (Time Runs Out) خواهد داد و شاهد ولوم های جدیدی برای شخصیت های اونجرز خواهیم بود. امیدواریم مارول نویسنده های حاذقی را برای اکسیس انتخاب کند.


تای-این های فراوان

همانند سایر رویدادهای مارول، اکسیس نیز با مجموعه ای از تای-این همراه میشود که نتیجه ی این وارونگی بر سایر شخصیت ها نظیر کارنیج را روایت میکند. کمیک اصلی اکسیس شامل ۹ شماره خواهد بود و از اکتبر الی دسامبر سال جاری، و بصورت ۳ شماره در هر ماه منتشر خواهد شد. تیم سازنده آن نیز شامل ریک رمندر (نویسنده) و جیم چونگ (طراح کاورها) و همچنین آدام کوبرت، لینیل یو، تری دادسون، و چونگ (تیم طراح) میباشند.

مارول قصد دارد تا ماه های پایانی سال ۲۰۱۴ را بطور کامل با رویداد جدیدش پر کند که این کمیک ها روی نتایج اکسیس در زندگی سایر کاراکتر ها زوم خواهد کرد. تای-این های “اکسیس: کارنیج” و “اکسیس: هاب گابلین” به اثرات این رویداد روی شخصیت های شرور اسپایدرمن پرداخته و نشان میدهند که وارونگی رداسکال چه تأثیراتی بر آنها خواهد داشت.

فهرست کامل این تای-این ها را که از ماه سپتامبر آغاز شده و تا پایان سال ادامه دارد را در ادامه مشاهده میکنید:

سپتامبر

 • Captain America #24-25
 • Loki: Agent of Asgard #6
 • Magneto #9-10
 • Uncanny Avengers #24-25

اکتبر

 • Avengers & X-Men: AXIS #1-3
 • All-New X-Factor #15
 • AXIS: Carnage #1
 • AXIS: Hobgoblin #1
 • AXIS: Revolutions #1
 • Deadpool #36
 • Loki: Agent of Asgard #7
 • Magneto #11

نوامبر

 • Avengers & X-Men: AXIS #4-6
 • All-New X-Factor #16
 • Avengers World #15
 • AXIS: Carnage #2
 • AXIS: Hobgoblin #2
 • AXIS: Revolutions #2
 • Captain America and the Mighty Avengers # ۱-۲
 • Deadpool #37
 • Loki: Agent of Asgard #8
 • Magneto #12
 • Nova #23-24
 • Wolverine and the X-Men #12

دسامبر

 • Avengers & X-Men: AXIS #7-9
 • Amazing X-Men #14
 • Avengers World #16
 • AXIS: Carnage #3
 • AXIS: Hobgoblin #3
 • AXIS: Revolutions #3-4
 • Captain America and the Mighty Avengers #3
 • Deadpool #38-39
 • Inhuman #9-10
 • Loki: Agent of Asgard #9 Nova #25

البته همانطور که گفتیم، وقایع اکسیس در کمیک اصلی اش رخ خواهد داد و اگر مایلید این رویداد را پیگیر باشید، خواندن کمیک ۹ قسمتی اکسیس کفایت میکند اما اگر میخواهید سه ماه را بطور کامل سرگرم شده و در دنیای اکسیس غرق شوید، تمام تای-این ها را مطالعه کنید. شما میتوانید تمام این کمیک ها را بصورت لحظه ای و آنی و البته با بالاترین کیفیت ممکن از بخش کمیک های هفتگی دریافت کنید. ضمنا برای پیگیری نقدهای دقیق و اخبار و مقالات بیشتر، فانتزی کمیک را بصورت روزانه دنبال کنید 🙂


  • اشکان
   در پاسخ به اشکان

   این کار مارول دیگه یکم زیاده روی نیست ؟؟!!

  • THE CROW
   در پاسخ به THE CROW

   عجب مقاله پرباری!!!
   خسته نباشی..
   کلا هر اتفاقی بایفته مارول بعد یه مدت همه چی رو جمع میکنه.
   اون یارو که تو پوستر اخر قیافش معلوم نیست کی میتونه باشه!!!
   ایده مثبت کردن کارینج و هاب گابلین جالب بنظر میاد.اما منفی کردن هالک و برگردوندن اپوکالپیس یه کم زیاده رویه!!!

  • SOPER BOY
   در پاسخ به SOPER BOY

   بانظرت موافقم این کار نتنها خیلی زیاده رویه بلکه کل دنیای مارولی رو که ما میشناسیم میفرسته به درک انگار اینجا یک بعد دیگست!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   فوق فالوده بود…
   البته من دیگه حوصله این کارای مارولو ندارم…رو اعصابه…اما میخونیم ببینیم چی میشه

  • کیان
   در پاسخ به کیان

   یکم تو ذوق میزنه

  • arkham knight
   در پاسخ به arkham knight

   عالی
   طرح جالبی رو پیاده کردی ادامه بده

  • DK
   در پاسخ به DK

   چرا یه احساسی به من میگه مارول هوس کرده یه ریبوت راه بندازه؟
   احتمالا این ریسک رو میکنن که بعد از فاجعه ی اسلات, کسی حال و حوصله ی تغییر شخصیتا رو نداره و با تور و کاپیتان جدید حال نمیکنه(بی خیال آیرون من برتر شیم, من واقعا موضوعشو نمیدونم که بخوام نظر بدم, اگه کسی راجع بهش بهم توضیح بده ممنون میشم)…
   حتمالا میذارن یه سال دیگه گنداشونو بزنن, بعد هم دنیا رو ریبوت میکنن…(اسم time runs out احتمالا چیزیه که باعث شده من این فکر رو بکنم)

  • سجی
   در پاسخ به سجی

   مرسی از مطلب شما! من واقعا خوش بینم به این کراس اور اما احساسی به من میگه که در آخر این کراس اور خبری از استیو راجرز میشود و اتفاقاتی برای او می افتد.
   در قلم ریک رمندر شکی نیست اما به نظرم مایکل برایان بندیس نویسنده بهتری بود!

  • Abz
   در پاسخ به Abz

   جریان اینکه میگن ولورین تا دو سال آینده نیست چیه؟ کسی می تونه اطلاعاتی به من بده؟

   • NotAFanboy
    در پاسخ به Abz

    ولورین چند وقت پیش healing factorش رو از دست داده, الان هم توی کمیک هایDeath of wolverine هرچی دشمن داشته(که باید بگیم دشمناش خیلی خیلی زیادن) افتادن دنبالش میخوان بکشنش…
    آخر این سری احتمالا میمیره
    این که چرا فقط ۲ سال طول میکشه تا دوباره بیارنش رو من نمیدونم

   • cinema
    در پاسخ به Abz

    خود فانتزی کمیک مقاله شو گذاشته برو بالا صفحه سرچ کن
    میدونی میگن ولورین میمیره

    • َAbz
     در پاسخ به cinema

     والا می دونم تو این کمیک میمیره و قدرتش رو از دست داده
     اما چیزی که نمیدونم اینه که چرا ۲ سال؟
     جریان این ۲ سال چیه!!!

     • MEHRAN
      در پاسخ به َAbz

      خود نویسنده یعنی چارلز سول تو مصاحبه‌ای که داشته گفته به احتمال زیاد ولورین تا ۲ سال دیگه برنخواهد گشت.