نگاهی کوتاه به قسمت هفتم از فصل اول سریال “گاتام Gotham”

توسط : در تاریخ : دوشنبه, نوامبر 10th, 2014

هیچ چیز به اندازه ی یک مرد درستکار خطرناک نیست.

اپیزود “چتر پنگوئن” قرار بود نقطه ی عطفی برای سریال باشد و گاتهام را دگرگون کند. در اینکه مانند اپیزودهای قبل، اصول کلیشه ایش -که شامل حل یک پرونده و معرفی شخصیت های فرعی می‌شد- را رعایت نمی‌کند، شکی نیست اما به واقع نه تنها اپیزود قدرت مندی نیست بلکه به سختی می‌توان آن را یک نقطه ی عطف نامید.

داستان از جایی آغاز می‌شود که گوردون پس ماجرای زنده بودن پنگوئن آزاد می‌شود. و این موضوع تاثیر به سزایی در تمام عناصر گاتهام می‌گذارد، به اصطلاح تمام ستون های شهر را به لرزه درمیاورد. گویی یکی از چرخدنده های ساعت به درستی نچرخیده باشد. نیمه ی آغازین کار فوق العاده عالی پرداخته شده و به ما قول یک اپیزود حماسی و منحصر بفرد را می‌دهد. اما پس از ظاهر شدن لوگوی گاتهام سریال رنگ دیگری به خود می‌گیرد.

اولین روبرویی ما با شخصیتی‌ست بنام “ویکتور زز (ساز؟)”، شاید زز را از بتمن نولان به یاد داشته باشید -البته که در فیلم نولان صرفاً حضوری کوتاه داشت و فیلم صرفاً نگاهی سطحی به وی داشت- اما خب از آنجایی که مشخص است بعدها باز هم با وی بیشتر روبرو می‌شویم پس لازم است توضیح مختصری درباره اش بدهم:
“ویکتور زز یکی از بیماران تیمارستان آرکهام است که از گذشته ی سخت است رنج میبرد… زز زمانی که تنها بیست و پنج سال داشت، تمام خانواده اش را از دست میدهد و از آنجایی که پسر ساده و احمقی بود شروع می‌کند به خرج کردن مال و اموال و به جای کار کردن تمام دارایی اش را بر روی قمار سرمایه گذاری می‌کند. در نهایت زز دار و ندارش را به بزرگترین جنایتکار گاتهام یعنی پنگوئن میبازد. و این موضوع در امتداد از دست دادن خانواده اش او را به جنون میکشد. زز پس از این واقعه به یک قاتل زنجیره ای مبدل میگردد. قاتل دیوانه ای که پس از هر قتل یک خط بر روی دستش حک میکند!”

نکته ی اصلی درباره ی “چتر پنگوئن”، این است که در لفافه ی این ماجرای ضربتی که آدرنالین خون شما را بالا میبرد، پرونده ای درحال حل شدن است… اما پرونده ای که کاراگاه ندارد و شما عملاً آن را تا انتهای اپیزود نمیبینید.

نه تنها قلم هِلر مرا متعجب میکند بلکه کارگردانی بیلی را نیز درک نمیکنم (شاید بیلی را از سریال “وایر” به یاد داشته باشید.) چراکه مهم ترین ضعف این اپیزود فیلمنامه ی آن است. شاید بتوان آن را به دو قسمت تقسیم کرد.

قسمت اول آن واقعاً بلاهت وار پرداخت شده. پر است از سوتی ها و چاله های ریز و درشت که اگر بخواهم هرکدامشان را به نگارش درآورم برای خودش فیلمنامه ای می‌شود! برای مثال میتوان به همان سکانس ویکتور زز اشاره کرد… ویکتور بعنوان یکی از افراد دُن فالکونی دستور تخلیه اداره ی پلیس را میدهد و آنها نیز بی درنگ اداره را ترک میکنند! بارها در هفته های پیش اشاره کردم که گاتهام روایتی سورئال و اغراق آمیز نسبت به دنیای واقعی ما دارد اما سکانسی که شاهدش بودیم، مشابه اش در “چتر پنگوئن” کم نیست. گاتهام از حالت اغراق آمیز کم کم دارد به سمت سمبولیک بودن پیش میرود. درحالی که یک داستان و سیستم سمبولیک به هیچ وجه با این سریال سنخیت ندارد و در نهایت احمقانه جلوه میکند.

نه فقط این موضوع بلکه روایت های زورکی و ساخت محیط های احساسیِ تصنعی از جمله ی عناصر قسمت اول و تا حدودی قسمت دوم هستند.

نیمه ی دوم فیلمنامه، هیجان خاص خود را دارد و میتوان آن را قابل قبول خواند. که از جمله میتوان به سکانس های فوق العاده ی پنگوئن اشاره کرد. کابلپات با بازی تیلر اینبار به اوج خود میرسد. تیلر از آن بازیگرهای استثنایی‌ست که برای نقششان به دنیا آمده اند. قبلاً گفته بودم که تیلر بهترین پنگوئنی‌ست که به تصویر کشیده شده (نسبت به پنگوئن تیم برتون و ورژن کلاسیک سریالی) اما به جرئت میتوان گفت که یکی از بهترین پنگوئن های کل تاریخ دی‌سی‌کمیکز است. سکانس جنون آمیزی که بر روی سر قربانی خود بوسه میزند را میتوان بهترین سکانس کل سریال دانست و واقعاً حیف که درمیان این فیلمنامه ی ضعیف گم میشود.

فیلمبرداری “چتر پنگوئن” نیز به اندازه ی فیلمنامه تو ذوق میزند. یکی از سکانس هایی که واقعاً فیلمبرداری نچسبی داشت، ملاقات گوردون با بروس وین بود. تغییر شات ها واقعاً عجیب بودند و اصلاً با فیلمبرداری خاص گاتهام سنخیت نداشتند، گویی کودکی دوربین به دست گرفته باشد و از دیالوگ بین مادر و پدرش فیلمبردای کند.

البته که سکانس پایانی توانست تمام این ایرادات را جمع و جور کند. در سکانس پایانی، درواقع پرونده ی کذایی حل میشود. و این سکانس خیال تمام بینندگان را ازین بابت که گاتهام بی برنامه پیش میرود و هیچ ساختاری ندارد، راحت میکند. حداقل همینک میدانیم که پرسنل برنامه های بلند مدتی در ذهن دارند.

اپیزود “چتر پنگوئن” نتوانست خواسته ی طرفداران را براورده کند اما فکر میکنید روند گاتهام چطور ادامه میابد؟ آیا این اپیزود واقعاً نقطه ی عطفی بود؟ یا صرفاً کلاهبرداری ای بود برای ادامه دادن روند کلیشه ای؟

کامیاب قربان‌پور
۵ از ۱۰

 


  • مهدی
   در پاسخ به مهدی

   بهترین سریال تاریخ و بهترین قسمت

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   کامیاب جان ممنون برا نقد. بعد من یه چیز جالب تو پیش نمایش قسمت بعد دیدم که تامی الیوت هم گویا هست.

  • محمد
   در پاسخ به محمد

   خدایی انتظار چنین سریال خوبی رو نداشتم فکر میکردم یچی مثل اروو و فلش بشه یه سریال متوسط ولی خیلی سریال خوبی شده قسمت ۶ خیلی خیلی خوب بود همچنین قسمت ۷ فقط اوایل سریال این الفرد اون چیزی که ما میدونیم نبود ولی تو این سه قسمت اخر یکم بهتر شده. امیدوارم سریال تا اخر به این خوبی باشه

   • محمد
    در پاسخ به محمد

    فقط این دختره مادر باربارا گوردن نیست دیگه؟ (راست می گن پسراه اسم عشق اولشون رو روی دخترشون می زارن 😀 )

   • اميرعلي
    در پاسخ به محمد

    Arrow رو قبول دارم ، اما flash چشه!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟

    • محمد
     در پاسخ به اميرعلي

     منظورم این نیست که سریال های خیلی بدی هستن اتفاقا جزو سریال های مورد علاقم هستن یه سری مشکل دارن که بیشتر برا جذب مخاطب این کارها رو می کنن مثل تعداد خیلی زیاد شخصیت های زن و لاو بازی که این سبک فیلم رو لوس می کنه ولی باعث میشه یکی مثل خواهر من که اصلا اهل کمیک و سوپر هیرو نیست سریال رو ببینه ولی یه مخاطب مثل من یه باسریال های مثل the walking dead و game of thronesو breaking bad بیشتر ارتباط برقرار میکنه ضعیف به نظر بیاد

  • arkham knight
   در پاسخ به arkham knight

   این اپیزود برای یک سریال خوب بود ولی نه برای گاتهام

  • Milan
   در پاسخ به Milan

   از نظر داستانی نسبت به سریال هایی تاپ همشون مشکل دارن ولی بین فلش و ارو و گاتهام قطعا آخره بازم میگم نظر من
   بازیگر پنگوئن و ریدلر عالین ولی من نمیفهمم کم مونده کت وومن تو بتمن شدن بروس رو هم ببینه !!! (تو هر اتفاقی هست کلا) و تقریبا تمام اتفاقا قبل از بتمن شدن بروس داره اتفاق میفته (ونوم منظورمه) بعد زز الان وقتی بروس بتمن شه باید ۴۰ سال سن داشته باشه دیگه و و و 😐
   یه سوال از آقای قربان پور , میشه بهم لطف کنین بگین زز تو فیلم نولان کجا بود متاسفانه من متوجه نشدم 🙁

  • detective
   در پاسخ به detective

   در واقع گاتهام تقریبا مثل اسمالویله. کلارک کنت قبل از اینکه عنوان سوپرمن رو داشته باشه با تمام دشمناش آشنا شد.
   من موندم این سریال میخواد چنتا فصل داشته باشه. باید زودتر تمومش کنن. اگه قراره فاصله ی زمانی داستان فصلها سال به سال باشه، باید ۱۲ سال دیگه صبر کنیم تا بروس وین ۲۵ سالش بشه و تبدیل بشه به بتمن. از همین بازیگر هم استفاده کنن.

  • green lantern
   در پاسخ به green lantern

   تا الان بد نبوده..ینی نه بالاتر از انتظار ظاهر شده نه پایین تر…قسمت۷هم به نسبت خوب بود..ولی موندم در این که این سریال هم مثل فلش و ارو به bvsو لیگ عدالت ربط داره یا نه!
   خیلیا هم منتظر حضور بتمن بودن و هستن و به همین خاطر سریالو میبینن..به احتمال۹۹٫۹۹درصد بتمن نیست و فقط آخرای سریال بروس میشه بتمن و تموم میشه..اما اینکه چقدر بخوان اینو ادامه بدن هم جای بحث داره…ینی دو یا سه فصل(اگر تمدید بشه)هر فصل۲۳قسمت ما بروس رو در کودکی یا جوانی میبینیم؟داستانو چجوری میخوان تا اونجا ادامه بدن و خیلی موارد دیگه…ارو تا سه فصل جلو اومده چون داستان های مشخص داره و میتونه با تغییراتی تا۵فصل هم جلو بره و همینطور فلش..ولی گاتهام فک نمیکنم بتونه و اگر بیشتر از یک فصل باشه ممکنه با کمبود مواجه بشه و مثل شیلد وسط کار درجا میزنه…هرچند گاتهام خیلی سرتر از شیلد بوده و شاید پتانسیل دو فصل رو داره ولی بیشتر نه!
   اما اگر بخواد بهbvsمربوط بشه نمیتونم در ذهنم تحلیلش کنم…چون در این صورت باید بتمن در گاتهام هم باشه!و حضور بتمن در گاتهام(که به احتمال قوی نیست)شاید منجر به یک شکست بشه…بتمن رو نمیشه در این سریال یا کلا در سریال نشون داد چون سطح بالایی داره و حضور در سریال خیلی شخصیتشو پایین میاره..علاوه براین کلی هزینه برای لباس و تجهیزات و…بازیگر مناسب و اینکه دیگه بیننده بعداز بتمن نولان هرکسیو نمیتونه به عنوان بتمن قبول کنه!
   با همه ی اینها گاتهام اگر با دوفصل تموم بشه خیلی بهتره تا اینکه کشش بدن..

  • green lantern
   در پاسخ به green lantern

   ی خبر…ربطی نداره به اینجا ولی فیلم سینمایی Warcraft در ۱۱ مارس ۲۰۱۶ (مصادف با ۲۱ اسفند ۹۴) اکران می شود.:D
   برای گیمرها بود:D