نگاهی به تاریخچه نمایشگاه بین‌المللی کامیک‌ کان سن‌دیگو

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, جولای 8th, 2015

کامیک‌کان بزرگترین گردهم‌آیی سالیانه فرهنگ پاپ و کمیک در آمریکای شمالی به شمار می رود و هر سال جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر در لباس قهرمانان خیالی از نقاط مختلف جهان در آن شرکت می کنند. این نمایشگاه از تاریخ ۲۴ تا ۲۷ ژوئن به مدت ۴ روز هر ساله در سن‌دیگوی آمریکا برگزار می‌شود و خبرها، مسابقات و فستیوال‌های مهم فرهنگ عامه مردم از جمله سریال، فیلم، بازی، انیمه و از همه مهم‌تر کمیک را تحت پوشش قرار می‌دهد.

امسال نیز فانتزی کمیک برای پوشش خبری کامل این واقعه برنامه‌ی ویژ‌ه‌ای در نظر گرفته است و قرار است با یاری اعضای تحریریه تمامی این خبرها را در تمامی ژانرها پوشش دهیم. به همین منظور امروز تاریخچه‌ای از این نمایشگاه را برایتان آماده کرده‌ایم تا مقدمه‌ای برای آشنایی شما عزیزان باشد.


cci_logoنمایشگاه بین المللی کامیک کان :سن دیگو کار خود را در سال ۱۹۷۰ شروع کرد. گروهی از طرفدران فیلم و داستان‌های کمیک و علمی تخیلی – از جمله شل دورف، کن کروگر و ریچارد الف- با همکاری یک‌دیگر اولین گردهمایی کتاب‌های کمیک را در جنوب کالیفرنیا برگزار کردند. کامیک کان در ابتدا یک گردهمایی یک روزه به نام مینی کان بود. این گردهمایی با نام «گلدن استیت کامیک مینی کان شهر سن دیگو San Diego’s Golden State Comic-Minicon» در تاریخ ۲۱ مارس سال ۱۹۷۰ در گرانت هتل، واقع در مرکز شهر سن دیگو، برگزار شد. در این گردهمایی یک روزه مهمانان ویژه‌ای چون فارست جی اکرمن و مایک رویر به همراه ۱۰۰ تن دیگر حضور داشتند و هدف از برگزاری آن جذب سرمایه و علاقه مند کردن افراد به برگزاری همایشی بزرگ تر بود. موفقیت این مینی کان در نهایت برگزاری اولین همایش سه روزه ی کامیک کان سن دیگو با نام «کامیک کان گلدن استیت سن دیگو» از تاریخ ۱ تا ۳ آگوست همان سال در گرانت هتل را به دنبال داشت. این گردهمایی سه روزه میزبان افرادی چون جک کربی، ری بردبری و ای.ای ون وت بود و بیش ار ۳۰۰ تن دیگر نیز برای شرکت در این رویداد عظیم در زیر زمین هتل جمع شده بودند. این گردهمایی فضایی برای دست اندرکاران کمیک، برنامه سازان تلویزیون، فیلمسازان و برگزارکنندگان این رویداد و… فراهم آورد و شکل برگزاری این همایش بعدها به الگویی برای برگزاری چنین گردهمایی هایی تبدیل شد.

cci_1970logo (1)از همان آغاز، برگزارکنندگان این رویداد تصمیم گرفتند تا علاوه بر پرداختن به سوژه‌ی مورد علاقه ی خود یعنی کتاب های کمیک، دیگر جنبه های هنرهای مردم پسندی چون فیلم و ادبیات فانتزی و علمی تخیلی را که کم و بیش مورد کم لطفی قرار گرفته اند نیز پوشش دهند. نام این رویداد چند بار تغییر کرد و در سال ۱۹۷۲ نام گردهمایی «کمیک وست کوست سن دیگو San Diego’s West Coast Comic» را بر آن گذاشتند ولی در چهارمین سالگرد برگزاری این گردهمایی در سال ۱۹۷۳، نام آن رسماً به  کامیک کان سن دیگو (به اختصار SDCC) تغییر پیدا کرد. در سال ۱۹۹۵ بود که این رویداد خصوصی به گردهمایی بین المللی کامیک کان تغییر نام داد.

محل اصلی برگزاری این مراسم در دهه ی ۱۹۷۰ هتل به یادماندنی ال کورتز در مرکز شهر سن دیگو بود. در سال ۱۹۷۹ این گردهمایی به «مرکز اجتماعات هنرهای نمایشی» تغییر مکان داد و تا قبل از گشایش مرکز همایش سن دیگو در سال ۱۹۹۱، در این مکان به کار خود ادامه داد. اکنون بیش از دو دهه است که محل برگزاری این گردهمایی «مرکز همایش سن دیگو» می باشد.

در سال های اخیر و با توجه به شرکت حداکثر ۱۳۰ هزار نفر در این رویداد، فضای مرکز همایش‌ها دیگر گنجایش این تعداد نفرات را ندارد به همین دلیل در اطراف محل اصلی مکان هایی نظیر هتل ها و پارک ها نیز میزبان برگزاری این گردهمایی شده اند. برنامه های نمایشی، بازی های رایانه‌ای، انیمه و جشنواره‌ی فیلم مستقل کامیک کان و جوایز آیزنر همگی خارج از مکان اصلی همایش برگزار می‌شوند و در مرکز شهر سن دیگو فضایی را مانند مکان اصلی گردهمایی به وجود آورده اند.

سن‌دیگو کامیک‌کان ۲۰۱۲-عکس از کوین گرین

با گذشت سال ها کامیک کان به کانون اصلی همایش های کمیکی تبدیل شده است. کامیک کان با دارا بودن نمایشگاه بزرگ (بیش از ۱۴۰۰۰۰ متر مربع) و با برنامه ریزی گسترده (بیش از ۶۰۰ رویداد مختلف در سال ۲۰۱۲) در زمینه ی کمیک و نیز پرداختن به جنبه های دیگر هنرهای عامه‌پسند از جمله برگزاری کارگاه های عملی و برنامه های آموزشی و آکادمیکی نظیر کنفرانس هنر کمیک، انیمه و فیلم (نظیر جشنواره ی فیلم مستقل)، بازی های رایانه ای، برگزاری مراسم اهدای جوایز شرکت کمیک ویل آیزنر(اسکار دنیای کمیک)، برگزاری مسابقه ی لباس های مبدل و با اهدای جایزه و یادبود مراسم به برندگان، محل گرفتن امضا، نمایشگاه هنر، به نمایش گذاشتن گزیده ی آثار هنرمندان و نیز گردآوردن هنرمندان و شرکت های بزرگ این عرصه، تجربه ی بی نظیری را برای شرکت کنندگان در این گردهمایی به ارمغان می آورد.

کامیک کان در سال های مختلف میزبان هزاران مهمان ویژه بوده است. در این گردهمایی افرادی نظیر خالقان کتاب های کمیک، نویسندگان داستان های فانتزی و علمی تخیلی، کارگردانان و تهیه کنندگان و نویسندگان آثار تلویزیونی و سینمایی و دیگر دست اندرکاران هنرهای عامه، زمانی را صرف بحث و گفت و گو با طرفداران خود در زمینه های مختلف هنر می کنند. دوره های مختلف کامیک کان شاهد حضور ناشران و کتب کمیک بی نظیری در سالن نمایشگاه مراسم بوده است. در طول چهار دهه فعالیت، نمایشگاه بین المللی کامیک کان پیوسته هنر کمیک و کتب کمیک را برای طرفداران روز افزون این پدیده به نمایش گذاشته است.

در دومین دهه‌ی فعالیت مهم ترین گردهمایی کمیک و هنرهای عامه در جهان، عشق به پدیده ی کمیک همچنان  سرمشقی برای ادامه‌ی فعالیت این رویداد بزرگ می باشد.

 کمیک‌ها مدخلی به سواد درست نوشتن و خواندن است
“آرت اسپیگل‌من”


فرید کرمی

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد. 


  • THE FLASH
   در پاسخ به THE FLASH

   چی می شد اگه ما هم می تونستیم در این جشنواره شرکت کنیم؟!
   واقعا حیف
   من که برای اغازش لحظه شماری می کنم
   و از همه بیشتر مشتاق قسمت جدید اونجرز و بتمن علیه سوپرمن هستم(گرچه دیسی برنامه ای براش اعلام نکرده ولی مطمئنم خبر هایی از این فیلم خواهد شد)

  • رضا
   در پاسخ به رضا

   متن بسیار عالی بود.
   خواهشاٌ بمحضی که کوچکترین اخباری از سریال walking dead بدستتان رسید، اطلاع رسانی کنید. اگر هم خبری از تریلر فصل ۵ شد ، زحمت آنرا هم بکشید.
   بسیار بسیار ممنون از زحمات شما

  • دردویل
   در پاسخ به دردویل

   بسیار ممنون از مقاله. آقا یه مینی بوس می گیریم میریم نشد هم موتور و دوچرخه هست.

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   فرید خیلی خیلی تشکر. ایشالا سال بعد خودمون مصاحبه اختصاصی خواهیم داشت.

   • ِDC fan
    در پاسخ به MEHRAN

    مهران جا اینو جدی گفتی؟؟اینجور چیزا رو اگه جدی یا شوخی میگین لطفا ی اخطار بزارین ک یکم اماده باشیم ی دفعه سکته نکنیم!!! 😮

    • مهران فلاح
     در پاسخ به ِDC fan

     اینو پارسال گفتم اگر تاریخش رو دقت کنین و واقعا امسال یه نفر رو داشتیم که به عنوان خبرنگار از سمت ما بره منتها من برای گرفتن کارت خبرنگاری دیر عمل کردم.

     • ِDC fan
      در پاسخ به مهران فلاح

      اهااان..راست میگین حواسم نبود…من ب تاریخ پست دقت کردم دیدم جدیده بعد فک کردم ک ماله امساله لابد نظراتم 😀
      ولی واقعا حیف شد…البته در هر صورت دستتون درد نکنه…سال دیگه احتمالش هست؟؟!

  • ِDC fan
   در پاسخ به ِDC fan

   واقعا عالی…خیلی ممنون
   واقعا چرا ما نمی تونیم بریم؟!!!!! خیلی ظلمه !!!! 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁
   یکی از ۵ تا ارزوی بزرگ زندگیم اینه ک حداقل ی بار بتونم تو کامیک کان شرکت کنم…اگه بتونم خودمو با پنل های مختلف خفه میکنم 😀 😀
   ولی واقعا از بچه های فانتزی کمیک ممنونم ک حداقل میتونیم در جریان اخبار و اتفاقات قرار بگیریم 🙂

   پ.ن: ببخشید اونجا ک گفتین :” امسال نیز فانتزی کمیک برای پوشش خبری کامل این واقعه برنامه‌ی ویژ‌ه‌ای در نظر گرفته است و قرار است با یاری اعضای تحریریه تمامی این خبرها را در تمامی ژانرها پوشش دهیم. ” منظور از پوشش کامل تمام فیلم ها و سریال ها و … حتی ب غیر از اونایی ک مربوط ب کمیکن هستش؟؟!یعنی اگه این باشه ک در حال حاضر بزرگترین لطفه ممکن ب هممون ه فک کنم!!

   پ.ن ۲: جوایز ایرنز توی روز چندم نتایجشش اعلام میشه؟؟و اینکه اون مراسم ک نداره درسته؟؟یعنی مثه چ میدونم همین اسکار ک بشه دانلود کرد و دید؟!!!

   • comic fan
    در پاسخ به ِDC fan

    اون بخش اولو گل گفتین،واقعا حضور در کمیک کان ارزوی من هم هست،فکر کنم ارزوی همه ی کمیک دوستان هم باشه،واقعا رویداد فوقالعاده ایه.

  • joker
   در پاسخ به joker

   امیدوارم خودتون اخبارو کامل پوشش بدین ممنون از زحماتتون

   پ.ن;بچه ها کسی future fight یا contest champions بازی میکنه ؟

   • AGENT OF JUSTICE
    در پاسخ به joker

    تا وقتی بازی هایی مثل batman arkham city و batman arkham knight باشه کی به بازی های مارول نگاه میکنه

    • comic fan
     در پاسخ به AGENT OF JUSTICE

     دوست عزیز،کامنت های تحریک کننده نده،فقط پرسید کسی بازی کرده یا نه،در ضمن سری ارکهام برای pc و کنسول هاست، اما این ها بازی های موبایل و تبلتن،ربطی به هم ندارن.
     در جواب به این دوست عزیز هم بگم که اره من کردم،البته contest of champions رو چون یکم برام تکراری شده بود و علاقه ای کمب به سبک فایتینک fighting در سیستم عامل ها دارم،مدتیه کنار گزاشتمش، ولی از future fight که در سبک rpg هست خوشم اومده و گاهی اوقات بازیش میکنم، سوالی داشتین؟

  • saeeDC
   در پاسخ به saeeDC

   کاش خودمون اونجا بودیم.
   خیلی دوست دارم اعضای لیگ عدالت رو ببینم. همینطور لباس اکوامن.

  • comic fan
   در پاسخ به comic fan

   ازتون تمام تشکر رو دارم بابت پوشش اخبار،امیدوارم موفق باشید.;-)

  • speed force
   در پاسخ به speed force

   یه سوال داشتم آیا سریال فلش هم تو این نمایشگاه هست؟

  • بتمن شوالیه ی تاریکی
   در پاسخ به بتمن شوالیه ی تاریکی

   شما اگه میرفتید به نمایشگاه بین‌المللی کامیک‌ کان سن‌دیگولباس کدوم قهرمان رو می پوشیدین من که لباس بتمن رو میپوشیدم

   • DC fan
    در پاسخ به بتمن شوالیه ی تاریکی

    مارشن منهانتر…
    برعکس شما من ب هیچ وجه بتمن نمی شدم 😀

   • comic fan
    در پاسخ به بتمن شوالیه ی تاریکی

    واندروومن{بخاطر جلب توجه} راستی تو SUPER POWE BEAT DOWN اون جایی که میرفتن از مردم مصاحبه میکردن همه لباس قهرمان ها رو پوشیده بودن اونجا کمیکان بود؟

  • DC fan
   در پاسخ به DC fan

   با عرض تسلیت (البته با تاخیر) برای تموم شدن SDCC 2015 !!
   😀
   ی درخواست داشتم از همه کسایی ک تونستن ویدیو پنل ها رو ببینن(من تازه بعد از کلی سختی و مشقت تونستم ب یوتیوب دسترسی پیدا کنم…سرعت اینترنتم این چند وقت **** شده بود)…
   اینکه ب غیر این پنل هایی ک این پایین مینویسم و قراره ک بگیرم چ پنل مهم ی رو ممکنه جا انداخته باشم یا…

   Warner Bros DC TV Comic Con Panels – Arrow, The Flash, DC’s Legends of Tomorrow, Gotham,Supergirl

   Warner Bros DC Movies Panel – Suicide Squad &Batman v Superman: Dawn of Justice

   Once Upon a Time Comic Con Panel

   و اینکه پنل های فیلم های فاکس رو کلا بگیرم!؟ خوب بودن!؟ یا جدا جدا اونایی ک خوب بودنو بگیرم!؟!؟
   و پنل آی زامبی ام شک دارم ک خوبه یا و ارزش داره!؟!؟

   ممنون میشم دوستانی ک پنل های امسال رو دیدن راهنمایی کنن 🙂
   پیشاپیش تشکر