پیش نگاهی به بازی اسپایدرمن شگفت‌انگیز

توسط : در تاریخ : سه شنبه, می 15th, 2012

چندی پیش در گردهمایی سالیانه GDC بخش هایی از بازی The Amazing Spiderman ساخت شرکت Activision و Beenox به نمایش درآمد که میخواهیم پیش نگاهی به جزئیات این بازی داشته باشیم.از آنجایی که این اولین بازی اسپایدرمن شرکت بیناکس نیست، تیم بازی سازی این بار با ساختاری متفاوت و البته سورپرایزی بزرگ برای علاقه مندان به این شخصیت کمیک استریپی همزمان با اکران این فیلم بازی آن را روانه بازار خواهند کرد، ظاهراً تیمی که روی بازی Spider-Man: Shattered Dimensions کار کرده بود نیز وظیفه ساخت بازی رو بر عهده گرفته و مدت زمان ۲ سال هست که روی این بازی کار می کنند. بازی از لحاظ ساختار، مبارزات و همچنین تاب خوردن با تار که یکی از مهیج ترین بخشها در این سری بازی ها بوده تحول عظیمی رو شامل میشود. با نگاه اول به گرافیک بازی میشود حدس زد که بالاترین گرافیک تا به حال در سری بازی ها اختصاص به این شماره دارد و از لحاظ بصری و همچنین جزئیات ساختمان ها خیلی خوب از آب درآمده است ( البته به نظر میرسد تیم گرافیکی زیاد به جزئیات مردم عادی در شهر اهمیت نداده است ).

 


پایه اصلی بازی بر اساس ۴ المان دسته بندی میشود:
۱- داستان بازی: با توجه به اکران فیلم، داستان بازی دقیقاً از پایان داستان در فیلم شروع خواهد شد. خوبی این قضیه در این است که محدودیت هایی که داستان فیلم میتواند ایجاد کند در این حالت وجود ندارد. به گفته سازندگان دو کاراکتر Gwen Stacy و Curt Connors نقش کلیدی را در بازی دارند. حضور شخصیت Rhino هم قطعی شده است اما به دلیل اینکه در دنیای دیگری قرار دارد، سازندگان قصد دارند مبداء داستانی این شخصیت را در ابعاد دیگری به نمایش دربیاورند.

 


۲- پایه اصلی دیگر داستان حس اسپایدرمن بودن در بازی است، در شروع ساخت بازی تمرکز سازندگان بر این بود که چگونه حس فانتزی بودن اسپایدرمن رو به مخاطب منتقل کنند. اولین مسئله تغییر زاویه دید دوربین است، این بار دوربین نزدیکتر به کاراکتر است و اکثر اوقات، گیمر زوایا را از بالای شانه های اسپایدرمن میبیند، این باعث میشود که وقتی روی ساختمونها پرش می کنید این حس کاملاً به شما منتقل شود که خودتان دارید این کارها را انجام میدهید! وقتی روی هوا در حال تاب خوردن هستید توضیحاتی راجع به اتفاقات داخل شهر بروی صفحه نمایان می شود و هنگامی که بروی زمین فرود میایید می توان صدای جمعیت رو شنید که اسپایدرمن رو تشویق میکنند.

 


۳- المان اصلی سوم قابلیت جدیدی به نام “Web Rush” است، این قابلیت امکان کنترل کامل کاراکتر رو در بازی به شما میدهد، به طوری که می توانید از حرکت آکروباتیک استفاده کرده و حتی به طور سریع مسیر حرکت کاراکتر رو در هوا تغییر بدهید. یکی دیگر از امکانات این قابلیت (که دقیقاً همانند قابلیت گلوله زمان در بسیاری از بازی های امروزی است) این است که با زدن دکمه ای زمان به صورت آهسته به نمایش درمی آید و مکان هایی که می توانید به آن مراجعه کنید به صورت هاله ای زرد رنگ مشخص می شوند. با رها کردن دکمه مکانیزم بازی بهترین مسیر به نقطه مشخص شده را به نمایش می گذارد. این طور که به نظر میرسد Web Rush کاربردهای مهم و زیادی در بازی دارد.

 


۴- پایه اصلی چهارم بازی بازگرداندن و بازسازی جزیره مانهاتان است. آخرین باری که شهر به طور کامل به نمایش درآمد ۴ سال پیش در بازی Spider-Man: Web of Shadows بود، این بار در جزیره مانهاتان توجه بسیاری به جزئیات ساختمان ها شده است، شما می توانید روی یک دکل ساختمان ایستاده و کل شهر را از بالا به نظاره بپردازید، همچنین به خاطر خطی نبودن داستان بازی مأموریت های جانبی بسیاری از قبیل کمک به پلیس، عکاسی از بعضی مناطق، تعقیب ماشین سارقان و … در بازی گنجانده شده است. لباس اسپایدرمن دقیقاً همان لباسی که در فیلم جدیدش به تن دارد، به جزئیات این لباس بسیار توجه شده است، در طول بازی می توانید پارگی لباس را مشاهده کنید، حتی خراش ها و زخم هایی که روی بدن پیتر پارکر می افتند هم قابل ملاحظه است!


داستان بازی در مکان های بسته هم اتفاق می افتد، که در این جور مواقع سبک بازی تغییر کلی خواهد کرد. همچنین مراحل مخفی کاری هم همانند بخش هایی که در قسمت قبلی وجود داشت در این بازی نیز خواهد بود و تکنیک های متفاوتی برای از پا درآوردن دشمنان در نظر گرفته شده است. در مبارزات قابلیت پرتاپ تار وجود دارد که در مراحل اول فقط قادر به پرتاب تارهای کوچک هستید اما به مراتب و با آپگرید این مکانیزم می توانید دشمنان را با تار بتنید، که البته در این مکانیزم محدویت وجود دارد و مخزنی نشان دهنده میزان تار های شماست. همچنین در قسمتی از تریلر مبارزه اسپایدرمن و راینو نشان داده شد که نحوه انعطاف پذیری اسپایدرمن و استفاده از قابلیت Web Rush به خوبی به نمایش گذاشته شد و شخصیت منفی جدیدی به نام Iguana (سوسماری بزرگ) معرفی شد. اطلاعات بیشتری در مورد صداگذاری شخصیت ها و اطلاعات تکمیلی دیگری در دسترس نیست و باید تا تاریخ عرضه فیلم یعنی سوم جولای صبر کرد.

با اینکه قسمت های قبلی انصافاً حرفی برای گفتن نداشته اما خود من به شخصه امید بسیار زیادی به این بازی دارم.


درباره The Amazing Spider-Man

پیتر پارکر نوجوان توسط یک عنکبوت رادیواکتیو شده نیش می خورد، که باعث می شود قدرت های یک عنکبوت را بدست آورد. بعد از مرگ عمویش بن، که جلوی چشمش اتفاق می افتد، او یاد می گیرد که “قدرت زیاد، مسئولیت زیادی به همراه دارد” و قسم می خورد که از انسان های بی گناه حفاظت کند، پیتر پارکر به مرد عنکبوتی شگفت انگیز تبدیل می شود.