نکاتی جالب درباره فیلم‌‌های دنیای مارول | بخش پایانی

توسط : در تاریخ : شنبه, مارس 21st, 2015

همان طور که می‌دانید شرکت های فیلم سازی و کمپانی های معروف علاقه دارند نکاتی را در دل فیلم هایشان مخفی کنند تا فقط طرفداران پروپاقرص بتوانند آن ها را پیدا کنند. در این مقاله به معرفی این نکات در فیلم‌های مارول میپردازیم تا ببینید شما چند مورد آن ها را توانسته بودید کشف کنید؟ این مقاله مجموعا شامل ۹۰ نکته گنجانده شده در تمامی فیلم‌های ساخته شده زیر نظر کمپانی مارول است. برای مطالعه بخش اول به این پست و بخش دوم به این پست مراجعه کنید.

توجه: این مطلب ممکن است فاش کننده بخشی از داستان باشد.


۶۱) اشاره‌ای به دشمن اصلی قسمت دوم در قسمت اول فیلم آیرون‌من

در صحنه تعقیب و گریز آیرون‌من توسط جنگنده‌ها، نام عملیاتی یکی از جنگنده‌ها Whiplash یا شلاق نام دارد که در واقع نام دشمن اصلی وی در قسمت دوم سری فیلم های آیرون‌من خواهد بود.


۶۲) شلوار بزرگ بنفش در فیلم هالک شگفت انگیز

وقتی بتی راس از فروشگاه برمی‌گردد همراه خود شلوار سایز بزرگ و آشنای بنفش را برای بروس خریده است. این شلوار همواره جزو نمادهای شخصیت هالک بوده اما فقط در اولین فیلم از این شخصیت قابل مشاهده بود.


۶۳) تکیه کلام مشهور انتقام جویان در فیلم Avengers

در صحنه گفتگوی تونی استارک با لوکی، تونی استارک در جمله‌ای می‌گوید که ما قدرتمندترین قهرمانان زمین یا (Earth’s Mightiest Heroes) هستیم که در واقع این کلمه تکیه کلام معروف گروه به شمار می‌رود.

?Loki: What have I to fear

.Tony Stark: The Avengers. It’s what we call ourselves, sorta like a team. “Earth’s Mightiest Heroes” type thing


۶۴) پادشاهی دکتر دووم

در انتهای فیلم چهار شگفت انگیز، مشاهده می‌کنیم که دکتر دووم را درون کانتینری گذاشته و مشغول انتقال او هستند. اگر به نوشته‌های مربوط به انتقال توجه کنیم مشاهده می‌کنیم که مقصد انتقال Latveria است. این همان کشوری است که دکتر دووم کنترل آن‌جا را به دست دارد و در واقع به نوعی پادشاه آن کشور می‌باشد.


۶۵) ساعت در فیلم اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲

انگار زمین و زمان دست به دست هم داده بودند تا گوئن استیسی در این فیلم به سرنوشت شوم خود همچون کمیک‌ها دچار شود. اما جالب‌ترین نکته وقتی بود که عقربه‌های شکسته ساعت در ساعت ۱:۲۱ از کار افتاد. مرگ گوئن استیسی در کمیک شماره ۱۲۱ اسپایدرمن اتفاق افتاده.


۶۶) هاوارد اردک در فیلم نگهبانان کهکشان

این اردک معروف و دوست داشتنی نیز در صحنه‌ی بعد از اتمام فیلم نیز ظاهر شد. او قبل از این در فیلمی مخصوص به خود در سال ۱۹۸۶ که توسط جورج لوکاس کارگردانی شده حضور یافته بود.


۶۷) کاراگاه جک کربی در فیلم دردویل

کاراگاه مربوط به قتل‌های مشکوک در این فیلم که نقش وی توسط کارگردان و نویسنده کمیک Kevin Smith بازی شده بود دارای اسم جذابی است. اسم این شخصیت در فیلم جک کربی است! کربی یکی از بزرگترین و معروف‌ترین طراحان کمیک است که بخش بزرگی از یونیورس مارول را با همکاری استن لی طراحی کرده است.


۶۸) زنگ موبایل رودز در فیلم آیرون‌من

وقتی که تونی استارک با تلفن همراه جیمز رودز تماس می‌گیرد، زنگ موبایل او در واقع آهنگ و تم کارتون آیرون‌من محصول سال ۱۹۶۶ می‌باشد. این آهنگ در طول سری فیلم‌های آیرون‌من در چند موقعیت دیگر نیز پخش شده.


۶۹) Ravencroft در فیلم اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲

راون کرافت که همان زندان و تیمارستان مخوف و مورد شناخت همگان در دنیای اسپایدرمن می‌باشد بالاخره پای خود را به دنیای سینما نیز باز کرد. این زندان که محل نگه داری کارنیج و سایر شخصیت های دنیای عنکبوت میباشد در فیلم به همراه دکتر کافکا حضور داشت. البته یادمان نرود که شخصیت کافکا تبدیل به مرد شده بود و به سرنوشت ناخوشایندی دچار شد.


۷۰) فین فنگ فوم در فیلم آیرون‌من

فیم فنگ فوم یک بیگانه با هیبتی همچون اژدها هست که توسط استن لی خلق شده است. در نخستین فیلم از آیرون‌من می‌توان برای لحظه‌ای پوستری از وی را مشاهده کرد.


۷۱) مرغ سوخاری در فیلم X-Men: Days of Future Past

در صحنه‌ای از فیلم که Mystique از لباس یک کلنل نظامی استفاده می‌کند، اگر به نام نوشته شده بر روی لباس دقت کنید به این نام می‌رسید: Colonel Sanders

کلنل ساندز در واقع همان کسی است که مرغ کنتاکی را تولید و رواج داد. (در واقع کلنل اسم این شخصیت می‌باشد و سازندگان از یک بازی با کلمه استفاده کرده اند).


۷۲) کاپیتان آمریکا در زیر برف و یخ در فیلم هالک شگفت انگیز

در صحنه آغازینی که از فیلم نهایی حذف شده است می‌توانیم کاپیتان آمریکا را به همراه سپر خود در حالی که در برف و یخ مدفون شده مشاهده کنیم.


۷۳) کیک تولد الکترو در فیلم اسپایدرمن شگفت انگیز ۲

در حالی که سازندگان تصمیم گرفتند تا لباس الکترو را مدرن سازی کنند و از زمینه سیاه استفاده کنند اما در عوض با پختن کیک تولدی با طرح لباس معروف وی از این طرح دوست داشتنی نیز یاد کردند.


۷۴) سیگار برای سلامتی ضرر دارد در فیلم چهار شگفت انگیز

Thing و ولورین از جمله کسانی هستند که بیشتر اوقات در حین مبارزه با جرم و جنایت با سیگاری بر گوشه لب مشاهده می‌شوند. اما از آن جایی که فیلم چهار شگفت انگیز فیلمی مخصوص خانواده‌ها بود در صحنه ای از فیلم او به اقای شگفت انگیز می‌گوید که به تازگی سیگار کشیدن را ترک کرده است!

لازم به ذکر است به تازگی دیزنی نیز در اطلاعیه‌ای سیگار کشیدن در فیلم‌های خود که شامل دنیای سینمایی مارول نیز می‌شود ممنوع کرده است.


۷۵) اسامی آشنا در فیلم دردویل

در صحنه‌ای از فیلم وقتی یکی از خلافکاران قصد دارد جک مورداک را از مبارزه کردن منصرف کند، او می‌گوید: “Mack, Miller, Bendis… they’re all my fighters”
تمام این ۳ نامی که اسم برده می‌شود همگی از مشهورترین نویسندگان کمیک‌های مارول و به خصوص کمیک های دردویل هستند.


۷۶) پروژه‌های ویژه در فیلم اسپایدرمن شگفت انگیز ۲

در این صحنه و در لیست پروژه‌های ویژه ازکورب، اسامی بسیاری از دشمنان معروف اسپایدرمن قابل مشاهده است از جمله ونوم، دکتر اختاپوس و موربیوس. البته بعدا این اتفاق با نمایش بازوهای دکتر اختاپوس و بال‌های کرکس و لباس کرگدن کاملا مشخص می‌شود که قرار است شاهد تشکیل شش خبیث باشیم!


۷۷) داستان عامیانه در فیلم کاپیتان امریکا: سرباز زمستان

بر روی سنگ قبر نیک فیوری در فیلم این جمله نوشته شده است: “The Path of the Righteous Man, Ezekiel 25:17”

این همان دعایی است که در فیلم داستان عامیانه ساخته تارانتینو توسط ساموئل . ال. جکسون (بازیگر نیک فیوری) خوانده می‌شود.


۷۸) جان رومیتا در فیلم دردویل مبارزه می‌کند

در فیلم بنری وجود دارد که بر روی آن نوشته شده: “Matt the Devil Murdock vs. John Romita” همان طور که می‌دانید جان رومیتا یکی از شاخص‌ترین طراحان کمیک‌های مارول می‌باشد.


۷۹) رئیس جمهور الیس در فیلم آیرون‌من ۳

رئیس جمهور آمریکا در این فیلم الیس نام دارد. که در واقع اشاره‌ای به نویسنده معروف کمیک‌های آیرون‌من یعنی وارن الیس است.


۸۰) لیست استیو راجرز در فیلم کاپیتان امریکا: سرباز زمستان

در این فیلم، استیو راجرز لیستی به همراه دارد که شامل کارهایی است که باید و می‌خواهد بکند تا بتواند بهتر با مردم و جامعه همراه شود. این لیست در هر کشوری که فیلم به نمایش در می‌آمد دچار تغییراتی می‌شد!


۸۱) صدایی آشنا در فیلم آیرون‌من

صدایی که در هنگام قفل کردن سلاح بر روی دشمنان پخش می‌شود در واقع همان صدای معروف بازی Space Invaders می‌باشد.


۸۲) کینه و دشمنی در فیلم آیرون‌من

پیانویی که در فیلم اول توسط Obadiah Stane نواخته می‌شود ساخت موسیقی دان معروف قرن ۱۸، یعنی Antonio Salieri می‌باشد. او به خاطر حسادت و کینه با موسیقی دان معروف تر آن زمان یعنی موتزارت شناخته شده و حتی گاهی گفته می‌شود که او موتزارت را به قتل رسانده است. این امر دقیقا بیان گر رابطه استین و تونی استارک نیز هست!


۸۳) پوستر لورفته آیرون من

در انتهای فیلم تونی استارک مشغول خواندن روزنامه است و بر روی صغحه اول آن تصویری بی کیفیت و آماتور از آیرون‌من به چشم می‌خورد. این تصویر در واقع همان تصویری است که قبل از تاریخ انتشار توسط مردم منتشر شده و به نوعی لو رفته بود!


۸۴) اسامی آشنا در فیلم هالک شگفت انگیز

بعد از مبارزه هالک با ژنرال راس و بلانسکی در محوطه دانشگاه، خبرنگاران با دو جوان مصاحبه می‌کنند که شاهد ماجرا بوده‌اند. اسامی آن‌ها Jack McGee و Jim Wilson بود. مک گی در واقع نام خبرنگاری است که در سریال دهه ۷۰ هالک در تعقیب هالک بود. و ویلسون نیز در واقع برادر زاده فالکون است. همکار و دستیار هالک که در کمیک شماره ۴۲۰ از سری دوم به خاطر ایدز از دنیا رفت.


۸۵) نیم نگاهی به آینده در فیلم Thor: The Dark World

در صحنه نبرد فیلم، شاهد این هستیم که گوشه‌هایی از ۹ سرزمین به نمایش در می‌آید. یکی از این دنیاها که شبیه به سرزمینی آتشی و جهنمی به نظر می‌رسد در واقع Muspelheim یعنی زادگاه و وطن خطرناک‌ترین دشمن ثور Fire Giant Surtur می‌باشد.


۸۶) تئوری‌های علمی در Thor: The Dark World

در این صحنه در فیلم بر روی تخته مواردی به چشم می‌خورد که برای طرفداران کمیک‌های مارول آشنا به نظر می‌رسد. به عنوان مثال ۶۱۶ Universe در واقع همان طراحی جهان‌های یونیورس مارول است و یا Fault که در واقع پارگی در کهکشان است که در سری کمیک War of Kings چاپ سال ۲۰۰۹ به کار رفته بود. همچنین Crossroads نیز بعدی از کهکشان است که در آن پرتال‌هایی به سوی سایر ابعاد وجود دارد و این جا نیز همان مکانی بود که دکتر استرنج هالک را برای مدتی به آن جا تبعید کرده بود.


۸۷) نقشه شیلد

نقشه پایانی فیلم دوم آیرون من به طور مشخص مکان‌هایی آشنا را مشخص کرده است. آفریقا(محل سکونت بلک پانتر) و اقیانوس اطلس(محل سکونت نیمور).


۸۸) کماندوهای هاولینگ

تیم کاپیتان آمریکا در جنگ جهانی دوم. این تیم ترکیبی از گروه Invaders و Howling Commandos در کمیک‌بوک‌هاست، گروهی که نیک فیوری در دهه ۱۹۷۰ رهبری می‌کرد و در واقع هسته اصلی شیلد را تشکیل می‌دهند.


۸۹) حضور افتخاری استن لی در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول

نکته‌ای که احتمالا همه شما طرفداران کمیک می‌دانید. استن لی یکی از تأثیرگذارترین و اسطورگان دنیای مارول همیشه در فیلم‌هایی که در دنیای سینمایی مارول ساخته می‌شود نقشی کوتاه و افتخاری دارد. حتا اخیرا در انیمیشن ۶ قهرمان بزرگ بعد از تیتراژ پایانی انیمیشن نیز حضور داشت.


۹۰) صحنه‌های بعد از تیتراژ پایانی

و در پایان نکته‌ای که در فیلم‌های یونیورس مارول به یک سنت تبدیل شده است. در میانه یا پایان تیتراژ فیلم‌های این کمپانی اشاره‌ای به آینده دنیای آن‌ها در فیلم بعدی می‌شود. در ابتدا کمی دانستن این موضوع سخت بود اما حالا کمتر کسی است که منتظر نکته‌ای جالب بعد از اتمام فیلم نباشد یا آن را از دست بدهد.

 

تمامی این نکات تنها بخشی از ظرافتی است که تیم مارول برای ساخت فیلم‌هایشان به خرج داده‌اند. به جز این موارد شما چه نکاتی را در این فیلم‌ها کشف کرده‌اید؟

پایان


گردآوری و ترجمه: امیر حسین‌زاده

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.