بررسی قسمت ۸ کمیک Original Sin

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, سپتامبر 25th, 2014

نگاهی به قسمت پایانی رویداد گناه اصلی و معرفی کلی این سری.


Original Sin #8

 • نویسنده: Jason Aaron
 • طراح: Mike Deodato
 • ناشر: Marvel

نگهبان در محل زندگی اش در ماه به طرز مشکوکی به قتل رسیده و جسدش در حالی پیدا شده که دو چشمش را از حدقه در آورده اند. چهار گروه مختلف از ابر قهرمانان هر کدام به طریقی درگیر معمای قتل واچر هستند.

گناه اصلی آخرین کراس اور بزرگ از سری کراس اور های مارول است. کراس اوری که با وجود پایان نه چندان خوبش شاید بشود آن را بهترین کراس اور مارول بعد از شروع !Marvel NOW در نظر گرفت. مخصوصاً اگر خواننده ی مداوم کمیک های مارول باشید شاید کراس اور رسماً بد سال گذشته ی مارول یعنی زمانه ی اولترون Age of Ultron را به یاد بیاورید. گناه اصلی داستان نسبتاً محکم و جذابی دارد. ( البته مطمئناً مطابق معمول این داستان محکم و جذاب چندان شامل حال کمیک های فرعی این سری نمی شود.)

گناه اصلی را دو نفر از کهنه کارهای مارول یعنی جیسون آرون و مایک دئوداتو خلق کرده اند. جیسون آرون داستان خوبی نوشته اما مطمئناً کمیک بیشتر از قلم آرون پیش از هر چیز مدیون طراحی های زیبای دئوداتو و حتی بیشتر از آن مدیون رنگ زنی های چشم نواز فرانک مارتین است.

گناه اصلی به خاطر همکاری این دو نفر بیش از هر چیزی سرشار از فضاسازی های گروتسک و خوش پرداخت است که خیلی اوقات جور ضعف های داستان را به دوش می کشد به طور مثال صحنه ای را به یاد آورید که قهرمانان داستان ناگهان متوجه می شوند بر فراز سیاره ای قدم می زنند که کسی آن را به قتل رسانده. یا بعضی اوقات در بهترین لحظه های کمیک این طراحی ها تاثیر کمیک را دو چندان می کنند. به طور مثال صحنه ی افتتاحیه ی کمیک که نیک فیوری درباره ی استیک و سلاخی شدن گاو حرف می زند یا زمانی که نیک فیوری نقاب از چهره ی واقعی خود بر می دارد به وضوح چیره دستی دئوداتو را در پنل های زیبایی که کشیده می توانیم ببینم و این که تا چه اندازه درکی عمیق از داستان دارد.

در مورد جیسون آرون شاید بشود این را خیلی کوتاه گفت. جیسون آرون نویسنده ای است که به خصوص در سال های اخیر دوست دارد در کارهایش شکسپیرین باشد. خصوصیتی که در خیلی از کارهایش کم رنگ تر است( به طور مثال ولورین و ایکس من هایی که نگاشته) و در برخی کارهایش شاخصه ای پر رنگ تر( اگر ثور را خوانده باشید. خصوصاً آرک اول کمیک یعنی سلاخ خدایان) قهرمانان جیسون آرون قهرمانانی معمولاً آرمان خواه درگیر دو راهی های شکسپیری اند. نیک فیوری این کمیک هم چنین قهرمانی است. اما متاسفانه کمیک با وجود شروع جذاب و داستانی که درست پیش می رود در این راه چندان موفق نمی شود. شاید چون گره گشایی نهایی داستان چندان قوی نیست و کاملاً قابل حدس است و در نتیجه آن تاثیری که می باید ندارد. و شاید با وجود ابر شرور پیچیده و چند لایه ای مثل چشم، وجود ابرشروری مثل میداس کاملاً تحمیلی و نچسب به نظر می رسد.

اما با همه ی این اوصاف گناه اصلی با وجود ضعف های داستانی اش کمیکی است که مطمئناً ارزش خواندن دارد. کمیکی که در سطح بهترین کار های جیسون آرون نیست ولی نا امیدتان نمی کند.

فرزاد خلیلیان
۷ از ۱۰


کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.


  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   فرزاد با بخش طراحی موافقم. واقعا بخش اعظمی از این دست کارها استایل خوب طراح به کمک کار میاد. و منظورت از شکسپیرن چیه؟ ارجاعات کتاب مقدسی که می ده رو می گی؟ و امتیاز ۷ رو به کل سری دادی یا به قسمت آخر؟ خدایی قسمت آخر خوب نبود اصلا.

   • Farzad
    در پاسخ به MEHRAN

    امتیاز هفت رو به کل سری دادم و خب اگر قسمت آخر بهتر بود شاید کل سری امتیازش به هشت یا حتی هشت و نیم هم می رسید.
    و نه شکسپیرین بودن یعنی مدل شکسپیر نوشتنه. و بیشتر تمرکز رو کاراکتراش هست که یه درگیری های هستی شناسانه ی عجیب غریب به سبک قهرمانای تراژدی های شکسپیر دارن و توی یه روند تقدیری گیر افتادن و بعد اینا همه ش تو یه بستر خیلی عظیم و حماسی داره روایت می شه. یاروهای قهرمان کل کائنات و قوانینش رو به چالش می کشن و یه جورایی در برابر خدایان می ایستن ولی تو اون روند تقدیری محکومن به شکست و نابود شدن. این دقیقاً روند تراژدی های شکسپیره.
    و خب نکته اینه که جیسون آرون خیلی علاقه داره به این روند و هر جا که می تونه شکل قضیه رو خوب در آره به نسبت کارای بهتری می نویسه و هر جا که نمی تونه کاراش چندان تعریفی نداره. مثلاً همین جا مشکل در واقع تو این که گره گشایی چی هست نیست. مشکل اینه که گره گشایی بد جاست و نمی تونه هم درش بیاره. یعنی زمانی که تو قسمت چهارم پنجم راز نیک فیوری رو می فهمیم بقیه کمیک رسماً اضافه است. داره کشش می ده و که هشت قسمت شه و خب این گند می زنه به کار.

    • Fan
     در پاسخ به Farzad

     یعنی بخاطر این که کمیک بعدی رو هم بفروشن, یه داستان ۵ شماره ای رو کردن ۸ شماره؟؟؟
     من به flashpoint امیدوار شدم, حداقل ۵ جلدش کش دادن در کار نیست…

  • babaee78
   در پاسخ به babaee78

   اقا من یک در خواست دارم از تیم شما
   الان که original sin تموم شد و uncanny avengers هم داره تموم میشه ،میشه این دو تا سری رو بزارید رو سایت؟

   • اميرعلي
    در پاسخ به babaee78

    تو کمیک های هفتگی بصورت کامل ، هر هفته گزاشتیم ، ولی اگه منظورتون دانلود کل آرک بصورت “یکجا” هست باید ، با دوست خوبم حسین شبستری صحبت کنید 😀

   • MEHRAN
    در پاسخ به babaee78

    البته اگر خودتون زحمت بکشید و دونه دونه دانلود کنید احتیاجی به آپلود مجدد توسط ما هم نیست 🙂

    • babaee78
     در پاسخ به MEHRAN

     بعضی شماره ها تو سایت نیست
     من هم نمیگم دوباره ،فقط مثل کمیک مرگ ولورین،همه ی اون هارو بزارید تو یک پست
     بعد uncanny avengers کلا توسایت نیست
     البته درسته کمیک قابل توجهی نیست ولی چون اتفاقات جالبی(نصف شدن صورت هاوک،مرگ و تولد دوباره روج و اسکارلت ویچ،از بین رفتن قابلیت درمان ولورین،و …
     کلا چون یونیورس رو تا حدودی تحت تاثیر قرار میده خوندنش برام جالبه
     به هر حال ممنون میشم از سایت تون اگر اون کاری رو که با کمیک avengers کردید با این هم بکنید با تشکر

  • cinema
   در پاسخ به cinema

   ببخشید یه چند هفته ای نبودم در مورد کمیک بگم که بد نبود(از نظر من) راستی با این که بی ربطه ولی از نظر من فانتزی کمیک بهترین وب سایت پارسی زبان هستش