نقد و بررسی قسمت سوم از فصل دوم بازی The Walking Dead

توسط : در تاریخ : یکشنبه, می 18th, 2014

زیر سقفی نا امن


کاور فصل دوم بازی Walking Deadنام کامل: The Walking Dead Season 2 Episode 3

سازنده: TellTale

ناشر: TellTale

تاریخ انتشار: ۱۳ می ۲۰۱۴

زمان بازی: حدود ۹۰ دقیقه

دانلود تریلر ( پیشنهاد می‌شود در صورتی که قسمت‌های پیشین را بازی نکرده‌اید این تریلر را نبینید)

منتقد: مهران فلاح

نقد و بررسی قسمت سوم از فصل دوم بازی The Walking Dead
میانگین امتیاز کاربران از 35 رأی


سال ۲۰۱۲ شرکت کم نام و نشان آمریکایی تل تیل بازی‌ای را عرضه کرد که کمتر کسی تصورش را می‌کرد که این بازی بتواند عنوان بهترین بازی سال را کسب کند. بازی‌ای ماجرایی و اپیزودیک با نام «مردگان متحرک».

مردگان متحرک تنها نامش را از کمیک کرکمن وام گرفت و توانست برای خود دنیایی مستقل با کاراکترهای جدید که هر کدامشان خلقیات و مشکلات خود را داشتند در قالب یک سریال تعاملی بسازد. تصمیمات شما در این بازی  در روند قصه‌گویی بازی تأثیر داشت، کمی چاشنی گیم‌پلی به بازی اضافه شد و بخش اعظم آن از دیالوگ‌ها تشکیل می‌شد. روایت داستانی و چالش‌های پیش روی بازی چیزی فراتر از کمیک و سریال ارائه داد و نظر مثبت اکثر منتقدان را به خود جلب کرد. فصل دوم بازی در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ منتشر شد، باز هم طرفداران را راضی نگه داشت اما نتوانست به قدرت داستانی و شخصیت‌پردازی کاراکترها در فصل ابتدایی ظاهر شود.

شخصیت جدید قابل بازی در فصل دوم کلمنتاین (از لحاظ روحی و شخصیت بزرگسالانه‌ای که دارد به نظر من شباهت زیادی به کارل در سریال دارد) بود، اپیزود اول با مرگ یکی ازشخصیت‌ها شروع می‌شود، همین‌جاست که سازندگان بازی به شما یادآوری می‌کنند که در فصل دوم هم با هیچ‌کس شوخی ندارند و دنیای مردگان متحرک رحم سرش نمی‌شود، کاراکترهای جدید به یک دختر بچه هم اعتماد ندارند و شما هم باید یاد بگیرید که نمی‌شود به هیچ‌کس اعتماد کرد چون همانند همان سگ معصوم در قسمت اول نهایت دست خودتان را گاز می‌گیرند.

عدم اعتماد در داستان را کرکمن در کمیک‌هایش پایه‌ریزی کرد، دوست امروز دشمن فردای شماست. با این تفکر در فصل دوم بازی در ذهنتان بسیار بیشتر دست و پنجه نرم می‌کنید.

پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در گیم‌پلی و حتی گرافیک بازی در فصل دوم صورت گرفت. خبری از لگ‌های اعصاب‌خورد کن فصل اول نبود و مکانیزمی جدید به صحنه‌های فرار اضافه شد. هنوز هم تصمیمات شما در بخش‌هایی از روند بازی تأثیر داشتند که البته به قوت فصل اول نبودند.

چند روزی است قسمت سوم از فصل دوم این بازی منتشر شده است. من هم همانند تمام مشتاقان دنیای Walking Dead بلافاصله بازی را تمام کردم و در یک کلام می‌شود گفت هنوز هم همه چیز عالی است.

داستان بازی دقیقاً از جایی که به پایان رسید آغاز می‌شود، کلمنتاین و گروهش در بند کارور اسیرند و به سمت مخفیگاه آن‌ها پیش می‌روند، یک فروشگاه بزرگ با تمام امکانات و غذا البته با گاردهای سلاح به دستش کوچکترین احساس سرپناهی را دارد که بیشتر شما را یاد زندان می‌اندازد(یکی از دیالوگ‌هایی که چند بار حق انتخاب دارد زندان است).

تو این خراب شده فقط باید کار کنید وگرنه می‌میرید!

تو این خراب شده فقط باید کار کنید وگرنه می‌میرید!

شروع بازی روندی کند دارد، مکان جدید، کاراکترهای جدید و مثل همیشه فکرهای جدید برای فرار از زندان!

کارور شخصیت منفی این اپیزود بی‌رحم، ترسناک و خطرناک است. یکی از دیوانه‌ترین کاراکترهای سری Walking Dead. به بانی هنوز هم نمی‌شود اعتماد کرد و از مرموزترین شخصیت‌ها در این قسمت دختر صورت زخمی است که اسمش یادم نمی‌آید.

کاراتر «نگان» تو کمیک یا «گاورنر» تو سریال باید جلوی این لنگ بندازن.

کاراکتر «نگان» تو کمیک یا «گاورنر» تو سریال باید جلوی این لنگ بندازن.

 حدوداً ۹۰ دقیقه تمام کردن این اپیزود زمان می‌طلبد، گیم پلی‌ بازی بسیار کمتر از دو اپیزود قبلی است(شاید نهایتاً ۵ دقیقه!). تقریباً ۸۰ دقیقه از بازی صحبت‌ها و نقشه فرار کاراکترها است و ۱۰ دقیقه پایانی نقطه اوج بازی است.

یکی از بزرگترین تصمیمات در این قسمت که روح کلمنتاین را هدف قرار می‌دهد در انتهای بازی گنجانده شده است. در مورد عکس‌العملتان نسبت به کاراکتر سارا خوشبختانه هنوز هم قدرت انتخاب دارید می‌توانید به او کمک کنید، بگویید که بزرگ شود این دنیا جایی برای سوسول‌ها نیست یا نسبت به او بی تفاوت باشید. اما در نهایت اتفاقات پیش روست که از یک بچه‌ی بی دست و پا یک بازمانده خواهد ساخت. می‌توانید با تصمیم‌هایتان زندگی کسی را بگیرید یا حتی کسی را نجات دهید. هر اپیزود در بازی روایت بسیار سریع‌تری نسبت به سریال یا کمیک دارد، می‌دانید که اگر بخشی از اپیزود خسته‌تان کند در نهایت پایانش راضی نگه‌تان می‌دارد و ۲ماه صبر برای بازی کردن یک اپیزود زیاد زمان زیادی نیست.

لباس جدید کلمنتاین فقط یه چیزی رو یاد ما می‌ندازه، که زمستانی سخت در پیش است.

لباس جدید کلمنتاین فقط یه چیزی رو یاد ما می‌ندازه، زمستانی سخت در پیش است.

قسمت سوم فصل دوم بازی مردگان متحرک فراز و نشیب‌های‌ زیادی دارد، از قسمت قبلی بهتر است و مثل همیشه در نقطه‌ی اوجش شما را منتظر می‌گذارد. اما همچنان معتقدم به پای قسمت اول نمی‌رسد( یکی از بهترین سکانس‌ها در قسمت اول، بخیه‌ی دست کِلِم است) .

تصمیم با خودتان است، حدود 80 درصد گیمرها ماندند و لذت بردند!

تصمیم با خودتان است، حدود ۸۰ درصد گیمرها ماندند و لذت بردند!

اگر تا بحال به سراغ این سری از بازی‌ها نرفته‌اید و احساس می‌کنید که همانند اکثر بازی‌های ساخته شده از فیلم یا کمیک ضعیف است سخت در اشتباهید. علاوه بر این بازی به شدت تجربه‌ی بازی The Wolf Amoung Us که اقتباسی از کمیک Fables است را نیز به شما توصیه می‌کنم.

Walking Dead Game Review Box


کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.