نقد و بررسی فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان Captain America: The Winter Soldier

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, ژوئن 5th, 2014

ترمیناتور فیلم‌های ابرقهرمانی


کارگردان : آنتونی روسو، جو روسوپوستر فیلم کاپیتان آمریکا

نویسنده : کریستوفر مارکوس، استفان مک فلی

بازیگران : کریس ایوانز، ساموئل ال جکسون، اسکارلت جوهانسون، سباستیان استان و…

خالق : جو سیمون، جک کربی

تاریخ اکران : ۴ آپریل ۲۰۱۴ (مصادف با ۱۵ فروردین ۹۳) در آمریکا

مدت زمان : ۱۳۶ دقیقه

دریافت تریلر با زیرنویس فارسی

منتقد : راس کورنت (IGN)

نقد و بررسی فیلم کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان Captain America: The Winter Soldier
میانگین امتیاز کاربران از 95 رأی


نهمین رویداد در جهان سینمایی مارول (Marvel cinematic universe) فیلم کاپیتان آمریکاست. کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان، شاید یکی از پیچیده ترین و رمزالودترین فیلمهای ساخته شده از این دست نیز باشد. مقدمه‌ی فیلم به قدر کافی سرراست است: وقتی که سازمان شیلد مورد حمله قرار می‌گیرد کاپیتان آمریکا و بیوه‌ی سیاه (Black Widow) دست به همکاری با نیک فیوری می‌زنند.

کریس ایوانز و اسکارلتبدون اعتماد به کسی آن‌ها باید تهدیدی پنهان، قبل از آن‌که همه‌شان را نابود کند کشف کنند. این فیلم نه تنها به طرز قوی‌ای در خدمت قسمت اول آن یعنی کاپیتان آمریکا: اولین انتقام جو و همچنین اونجرهای جاس ویدون است بلکه محکم ترین و بیشترین ارتباط و تاثیر را بر کل دنیای سینمایی مارول دارد. عواقب رویدادها و اتفاقات این فیلم در تمام آثار تولیدی مارول انعکاس خواهد یافت.

نکته‌ی دیگر اینکه، اگر این فیلم قویترین فیلم اقتباسی نباشد، بدون شک یکی از قویترین‌های آن تا به امروز است.  یک بخش آن تریلری جاسوسی، بخش دیگر سفر شخصیت فیلم، بخش دیگرش اکشن احساسی، و بخش دیگر دقیقاً یک فیلم ماجرایی ابرقهرمانی است. فیلم سرباز زمستان، تمام شاخصه های مثبت را به عنوان نمونه ای از آنچه که کتابهای کمیک عرضه می دارند، دارا می باشد.  معیار خود فیلم به تنهایی برای شرکت مارول چیز بی سابقه ای است، گویی که استودیو تمام آموخته های خود را برای ساخت و اجرای موثر یک سکانس اکشن و هماهنگ ساختن آن با یک اجرای استادانه  و جذاب و دیدنی به کارگرفته است.

12940_001

با شهرت فراوانی که این دو کارگردان مشهور-آنتونی و جو راسو- در زمینه ی ساخت کمدی های تلوزیونی چون “گروه” و “سرانجام های خوش” دارند  دیگر هیچ کس تردیدی در مورد توان آنها برای خلق صحنه های جذاب و دیدنی و ابتکاری توسط این دو نخواهد داشت. سرباز زمستان ضرباهنگ بسیار سریعی دارد و هرگز نمی توان تصور کرد که لحظه ای از ۱۳۶ دقیقه‌ی فیلم به هدر رفته باشد. تعقیب و گریز ماشینها، لحظات داغ، جنگ تن به تن، نبرد هوایی جنگنده ها، و جنگ فشرده ی اسلحه هم چنان در هم تنیده شده و با یک فیلم‌نامه‌ی چند لایه همراه گشته اند که عناصر حداقل سه ژانر را با هم می آمیزد.

یکی از شگفت انگیزترین ابعاد “سرباز زمستان” این است که حضور شخصیت های مارول در آن بسیار پررنگ و مشهود است. فیلم نه تنها کل ساختار فیلمهای سینمایی را تغییر داده و بهبود بخشیده است، بلکه سازندگان این اثر شناخت کاملی از یک ماجرای سیاسی برای ساخت اثری در موردش دارند که البته این کار را هم به خوبی انجام داده اند، سپس دیدگاه قوی خود را در مورد موضوعی که با جهان معاصر پیرامون ما ارتباط دارد بیان می کنند و به خوبی از پس این کار نیز بر می آیند.جنگ کاپیتان آمریکا

سرباز زمستان دیدگاه قدرتمندی را در مورد موضوع داغ ژئوپلیتیک – معنا و ارزش آزادی- به نمایش می گذارد. اجرا بسیار جذاب و منظم اتفاق می افتد، بدین معنا که  این کار را بدون تغییر جهت یا تلاش بسیار برای القای دیدگاه خود به مخاطب یا پیچیدگی بسیار انجام می دهد. اگرکسی تمایل داشته باشد, ایده های بسیاری هست که می توان در مورد آنها به بحث پرداخت اما سرباز زمستان در درونمایه ی اصلی خود تکه‌ای سریع و باضرباهنگ بالا از سرگرمی به شمار می آید.

شخصیت به خاطر داستان قربانی نمی شود. به این دلیل سرباز زمستان فیلمی است متعادل که همزمان کمدی، درام و اکشن را با هم به نمایش می گذارد. لحظات مهم و غیر مهم هر دو به یک اندازه جلوه داده شده اند و فیلم به طرز قدرتمندانه ای رو به جلو می رود.

کاپیتان آمریکا

 در حقیقت در فیلم شخصیت استیو راجرز/کاپیتان آمریکا (با بازی کریس ایوانز) به گونه‌ای  بهترین نقل از کاراکترش را در میان قهرمانان این فیلم دارد که البته کمی غیر عادی منشأ خود را نمایش می دهد. این مزیتی بود که در (انتقامجویان) برای او ایجاد شد که البته در این فیلم نیز به خوبی از آن بهره برده است. سرباز زمستان هزینه ی کاپیتان بودن: مردی به دور از دوران و زمانه‌ی خود و از بسیاری جهات متعلق به هیچ چیز و  هیچکس، را با شیوه ای دردناک بررسی می کند.

 در ابتدای فیلم سکانسی وجود دارد که مخصوصاً به عنوان یکی از طرفداران کاراکترهای کمیک‌بوکی فیلم دیدنش شوکه‌کننده است. ما حقیقتاً به آسیب پذیری او در این فیلم پی می بریم امَا او ده ها بار شخصیت درجه یک و نام آور داستان است. هرگز از سپر کاپیتان آمریکا با این همه تحرک و پویایی استفاده نشده و تا این حد خشن و سخت نشان داده نشده است.

فالکون

به طور کلی، به استثنای بعضی که در فیلم معرفی شده اند،  به تمام شخصیت ها زمینه ی پررنگی برای ارائه نقش داده شده. شارون کارتر(با بازی امیلی ون‌کمپ) پرداختی سرسری دارد و در عین حال آنتونی مکی در نقش فالکون عملکرد قوی دارد که دلیل اصلی حضورش انجام وظیفه به عنوان دستیار کاپیتان است. زوج واقعی راجرز در این فیلم ناتاشا رومانوف یا همان بیوه‌ی سیاد با بازی اسکارلت یوهانسون است.

ناتاشا بر اساس همانچیزی که ویدون (نویسنده و کارگردان) در انتقامجویان برای او ساخته بود, فیلم سرباز زمستان همانچیزی را که به یک شخصیت جذاب منتهی می شود , پرورش می دهد.

استیو راجرز

 او و کاپیتان گفتگوی عالی با هم دارند که یادآور گفتگوهای عاشقانه در فیلمهای قدیمی است (گرچه در آن صحنه‌ی رمانتیک و عاشقانه وجود ندارد). او خود تنهایی یک قدرت به شمار می آید. بیوه، که لحظات جالب و طنز و یک داستان پیش زمینه‌ی کامل در میان کاراکترها دارد، در اینجا با یک چالش بزرگ روحی مواجه می شود و در انتهای فیلم در یک دوراهی جالب رها می شود.

در فیلم به نیک فیوری هم صحنه های با حس واقعی داده شده است. طنز، احساس قلبی و ترس واقعی همه در بازیش مشهودند و خود او نیز در نهایت داستان به جایگاه  جالب و هیجان انگیزی می رسد.  از خیلی جهات فیوری در مقایسه با فیلمهای دیگرش، در این فیلم حرف های بیشتری برای گفتن دارد.

یک نقش بسیار برجسته ی دیگر نقش الکساندر پیرس است که به رابرت ردفورد داده شده است. فیوری و کاپیتاناین چیزی بیش از یک حضور افتخاری است و جای تعجب نیست که ردفورد بازی بسیار زیبا و جذابی را به نمایش می گذارد و می داند که دقیقاً در چه فیلمی بازی می کند. بازیگر با چنان کیفیت عالی بازی می کند که باعث می شود فیلم به اندازه ی یک فیلم جاسوسی دهه‌ی هفتاد فروش داشته باشد. او تمام اعتبار سینماییش را نیز به همراه خود می آورد که ما را نیز وادار می کند بیدرنگ فیلم را به خاطر قدرت و عظمت او ببینیم. ما قصد زیاده روی نداریم اما می گوییم که دیدن او در چنین جایگاه و ظرفیتی برای عاشقان سینما و علاقمندان به کتابهای ماجراجویانه و کمیک به یک اندازه شگفت انگیز و جالب خواهد بود.

و بالاخره در مورد خود “سرباز زمستان” اغراق نخواهد بود اگر بگوییم نقش سباستیان استان به عنوان سرباز زمستان، به غیر از لوکی، تاکنون موفق‌ترین و به مراتب وحشت‌انگیزترین ابرشرور سینمایی مارول تا به امروز است. ما در این صفحه از جزئیات بیشتر صرف نظر کرده از بینندگان می خواهیم که خود از این تجربه به طور کامل لذت ببرند. امَا باید بگوییم که استان هم اندوه‌آور و هم بسیار ترسناک است. او بی‌رحم، توقف‌ناپذیر، اساساً ترمیناتور جهان ابرقهرمانی و قطعاً یکی از هیجان انگیزترین شخصیت های جدید یونیورس سینمایی مارول است.

نتیچه‌گیری: با ترکیب لحظه‌های تأثیر گذار کاراکترها، اکشن مناسب، طنز، توطئه‌چینی و لحظات شوکه‌کننده، کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان یکی از قویترین کارهای استودیوی مارول تا به امروز است. این کار در حقیقت ورق را برمی‌گرداند.

Cap 2 Review Box

مترجم: حجت مزارعی
کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

 


  • امیرحسین
   در پاسخ به امیرحسین

   سلام من تو این نقد هیچ اشکالی از این فیلم پیدا نکردم پس چرا از ۱۰ بهش ۹ دادید؟

   • حجت مزارعی
    در پاسخ به امیرحسین

    بهتره با آقای منتقد صحبت کنید…تو IGN

   • MEHRAN
    در پاسخ به امیرحسین

    چرا دیگه اون قسمت پرداخت کم به یه سری کاراکترها جز اشکالات فیلم بود، کیفیت خوب فیلم اومد می شه سر درست بودن یا نبودن این نقد یا این که چقدر نظرمون نزدیکه به این نقد صحبت کرد. البته ۱۰ یعنی کامل مطلق که خیلی کم پیش میاد منتقدای IGN به فیلمی امتیاز ۱۰ بدن.

  • mados
   در پاسخ به mados

   مثل اینکه قرار بوده هیکای هم باشه ولی حذفش کردن

  • حمید
   در پاسخ به حمید

   از نظر منم هیچ فیلمی نمیتونه ۱۰ بگیره. هیچ فیلمی انقدر کامل نیست. 🙂

  • soldier of Wolverine
   در پاسخ به soldier of Wolverine

   واقعا فیلم در پیتی بود!!!!! باید فیلم هایی مثل wolverine یا dark knight بیاد تا بفهمیم کاپتان آمریکا چقدر فیلم مزخرفیه!!!

   • اميرعلي
    در پاسخ به soldier of Wolverine

    دوست من شما تو گذشته زندگی میکنی ؟!؟!؟!؟!!؟!؟!
    فیلم the batman the dark knight سال ۲۰۰۸ یعنی ۶ سال پیش اومد ( حتی هیث لجر بازیگر نقش جوکر هم دار فانی رو وداع گفت )
    فیلم the wolverine هم در سال ۲۰۱۳ یعنی ۱ سال پیش اومد ( اونوقت شما میگی باید بیاد؟؟؟؟؟؟)
    که wolverine از imdb نمره ی ۱۰/۸٫۶ گرفت و the dark knight هم نمره ی ۱۰/۹ گرفت
    ولی captain America : winter soldier نمره ی ۱۰/۸٫۲ گرفت و یکی از پر فروش ترین های box office بود

    پس خواهشاً بدون search نظر نده و ما رو هم الکی خسته نکن 😀

    یا حق

    • soldier of Wolverine
     در پاسخ به اميرعلي

     آخه اول منظور منو بگیر!!!! من نگفتم باید ادامه سری فیلم‌های wolverine یا dark knight بیاد منظورم این بود که باید اون فیلم هارو ببینی تا بفهمی کاپیتان آمریکایی چقدر فیلم ضعیفیه در ضمن کاپیتان آمریکا به خاطر تبلیغات آمریکا اینطور طرفدار داشته و فروش کرده!!!
     پس به جای اینکه خودت رو خسته کنی جواب منو بدی یه نگاه کوچیک به کامنت من بکن تا منظورمو بفهمی
     البته فقط اینکه نظر شخصی خودم بود!!!

     • mayhem
      در پاسخ به soldier of Wolverine

      البته به نظر من هم کاپتان آمریکا فیلم بیخودی بود ولی خب حتی یه فیلم خوب رو هم نمیشه با سه گانه شوالیه تاریکی مقایسه کرد چون اون واقعا شاهکار و خیلی ها با ارباب حلقه ها مقایسش میکنند ولی کاپتان آمریکا در برابر فیلم هایی مثل ثور آیرون من ۳٫ و ولورین فیلم ضعیفی بود

  • soldier of Wolverine
   در پاسخ به soldier of Wolverine

   من تعجب میکنم!!!!!!!! یعنی تو واقعا فکر کردی من انقدر الاغم!!!؟!؟!؟!
   که ندونم dark knight مال ۶ سال پیش؟

   • دردویل
    در پاسخ به soldier of Wolverine

    مشکل از خودتونه چرا به ایشون ربطش میدین؟ خب قبل از ارسال کامت یه بار بخونش ببین چی نوشتی بعد مردم رو گناهکار بدون.

    • soldier of Wolverine
     در پاسخ به دردویل

     یکم قبل از اینکه نظر چرت و پرت بدین به کامنت من نگاه کنین منظورم رو متوجه میشین منظور من از اینکه بیاد این نبود که اکران اون دو تا فیلم بیاد منظور من این بود که باید یه همچین مدل فیلم هایی ساخته شه تا بتونیم مقایسه کنیم با یه نگاه راحت میشه منظور حرف من رو فهمید در ضمن این بحث ها هم همش بیخوده چون فکر میکنم شما طرفدار کاپیتان آمریکایید دارید اینطوری مینویسید در هر حال من فقط منظور خودم رو گفتم

     • دردویل
      در پاسخ به soldier of Wolverine

      من اون “مثل” رو ندیدم و فقط بیاد رو دیدم. بعله بنده شخصا طرفدار کاپیتان آمریکا توی کمیک ها هستم و فیلم جدیدش رو هم ندیدم. فیلم ولورین هم که بسیار قبولش دارم اما اون فیلم dark knight بتمنش زیاد به کمیک وفادار نبود اما خدایی فیلم زیبایی بود مخصوصا بازی هیث لجر خدا بیامرز.

    • soldier of Wolverine
     در پاسخ به دردویل

     آخه یه نگاه به کامنت من بکنین تابلو میشه منظور من من که در باره اکران فیلم حرفه نزدم منظور من این بود باید همچین مدل فیلم هایی بیاد تا بفهمیم این بحث ها هم همه بیخوده فکر میکنم اینجا فقط چون طرفدار کاپیتان آمریکایید دارید بحث میکنید لطفا کامنت من رو هم بزارید بلاخره هر کسی نظری داره

     • دردویل
      در پاسخ به soldier of Wolverine

      یک بار گفتید تو کامنت بالا همه فهمیدن. ما معذرت میخوایم اشتباه فهمیدیم.

     • اميرعلي
      در پاسخ به soldier of Wolverine

      معلومه فیلم های مارول ، خصوصاً فیلم های شخصیت هایی که تو avengers هستن از dark knight بهتره ، در ضمن شما از دو فیلم dark knight و wolverine یاد کردی ، و از کلمه ی یه همچین فیلم هایی استفاده نکردی!

      • دردویل
       در پاسخ به اميرعلي

       فیلم dark knight یک فیلم خوب و عالیه اما به کمیک وفادار نیست. کلا خیلی دست کاری شده بود بتمن. فیلم dark knight rises هم که شخصیت بین اصلا به کمیک وفادار نبود. یک فیلم کمیک بوکی خوب و زیبا یعنی avengers. این فیلم هم اصلا فیلم بدی نیست و اتفاقا حقش از ۱۰ نمره ی ۸ یا ۸٫۵ هست چون یک فیلم کمیک بوکی قشنگه.

  • پاری
   در پاسخ به پاری

   خاک تو سر هرکی به این نه داده عععااااااااااااالی بود یک………… دوما یه بار دیگه… خااااااااااک عالم تو سر دی سی و اون کارگردان اسکول نفهمو بیشعور زک اسنایدر که هیچ ادم ایده الی واسه کارگردانی نیست حالم ازش به هم میخوره با اون فیلم های …….. مزخرفش ………. ولی حالا فیلم کاپتان امریکا سرباز زمستانی عالی بود هر چی باشه از اون فیلم اشغالی مرد پولادین بهتره دیگر عرضی نیست…….. تو گلوم گیر کرده بود اخیش D-;………………. گور بابای کاپتان امریکا فقط استیو راجرزو عشقه …… 🙂

  • پاری
   در پاسخ به پاری

   ممنون از نقدت حجت جان من به کسی و عقیده کسی هم توهین نکردم…….. ببخشید اگه یکم بی ادبانه و دور از ادب صحبت کردم چون کاپتان امریکا شخصیت دوست داشتنی من از کودکی است از اینکه یکم بر علیهش صحبت شه خوشم نمی یاد با تشکر

  • حائری نیا
   در پاسخ به حائری نیا

   ببینید دوستان، اول از همه، توهین کردن کار درستی در یک بحث نیست، واقعاً توصیه می کنم، «در روش نگارشتان تجدید نظر کنید».

   اما در مورد این فیلم، ذکر چند نکته حساس لازم است:
   ۱) بعضی از شخصیتها در این فیلم، مرتبط به «جهان مارول» هستند که برای درک آن باید حداقل مجموعه ماموران شیلد، فصل اول را ببینید.
   ۲) کاپیتان امریکا یکی از جالبترین و غم انگیزترین شخصیتهای خلق شده در جهان داستانی است. او شخصی است که به عنوان یک شخصیت تبلیغاتی در جنگ جهانی دوم خلق شد، با این نظریه که امریکا با اتکا بر دانش برتر و قبول همه انسانهای نیکوصفت به برتری جهانی می رسد. اما بعد از جنگ، معلوم شد که امریکا هم فرقی با دیگر ابرقدرتهای قبلی نداشته است. به قول یکی از سیاستمداران امریکائی: «ما موفق شدیم، دکتر مصدق را سرنگون کنیم، اما بعد از آن کلمه امریکائی در هیچ کجای دنیا، عبارت شرافتمندانه ای محسوب نشد.» در نسخه دهه هفتادی کاپیتان امریکا، وقتی استیو راجرز بعد از پنجاه سال از خواب بیدار می شود، در امریکا اتوموبیلهای تویوتا و در همه جا عبارت «ساخت ژاپن» را می بینید و تصور اولیه او این است که امریکا فتح شده و او باید فرار کرده و به نهضت مقاومت بپیوندد! حتی در فیل «انتقامجویان» نیز، در ملاقات به فیوری می گوید: به من گفتند که ما جنگ را بردیم، نگفتند که ما باختیم».
   ۳) در واقع استیو راجرز، ترکیبی است از مفاهیم متناقض از قبیل:
   فردی ضعیف/بسیار قوی
   ساده (نه احمق)/بسیار با هوش
   باورمند/ باورهائی که خودش هم می داند که مرده اند
   با معلومات بسیار بالا/عقب مانده از زمانه
   بسیار محبوب/ضعیف در ارتباطات انسانی
   و این فهرست قابل ادامه است.

   کلنل لورنس (لورنس عربستان مشهور) در کتاب هفت رکن خرد می نویسد: «پس از پیروزی لحظه های سرخوردگی یکی پس از دیگری فرا می رسند و پرده تاریکی سایه افکن می شود و کسانی که جنگیده اند، در می یابند که به تمامی آرزوهایشان خیانت شده است».

   شاید این تعریف (با این که بیش از بیست سال قبل از تولد کاپیتان امریکا نوشته شده است)، بهترین تعریف برای کاپیتان امریکا باشد.

  • Cap
   در پاسخ به Cap

   بهترین فیلم کمیک بوکی سال بود امیدوارم قسمت ۳ هم به این خوبی و بهتر باشه

  • آرام
   در پاسخ به آرام

   بین فیلم های اکشنی که تا حالا تو عمرم دیدم کاپیتان آمریکا از همشون بهتر بود ….
   به نظرم کاپیتان آمریکای۲ بهترین فیلم اکشن تاریخه
   البته من فقط و فقط بخاطر کریس ایوانز دانلودش کردم ولی شیفته ی استیو راجرز شدم…..
   فکر نمی کردم هم فیلمش تا این حد قشنگ باشه خصوصا آخرای فیلم جنگ بین باکی و کاپ!!!
   با اینکه آدم بی احساسیم ولی اشک جمع شد توی چشمام… صحنه ی زیبایی بود…
   هنوزم که هنوزه وقتی فیلمش رو برای هزارمین بار میبینم برام تازگی داره!!!!
   .
   .
   موفق باشید خیلی خیلی ممنون

  • رضا
   در پاسخ به رضا

   انصافا فیلم خوبی بود چیزی کم نداشت.انقدر به dark knight گیر ندین اون تموم شد رفت جدیدارو بچسبید 😇