نقد و بررسی فیلم لاک پشت های نینجای جهش یافته نوجوان Teenage Mutant Ninja Turtles

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, نوامبر 26th, 2014

به‌روزرسانی: نسخه بلوری منتشر شد دوستانی که فیلم را مشاهده کرده‌اند می‌توانند به بحث و تبادل نظر در مورد فیلم و همچنین نقد بپردازند.

همکاری لاک پشت ها و فاکس.


tmnt-560-103811کارگردان: جاناتان لیبرمن

نویسنده: جاش اپل‌بام، آندره نِمِک

بازیگران: مگان فاکس، ویل آرنت، ویلیام فیچنر و …

تاریخ اکران: ۸ آگوست ۲۰۱۴ در آمریکا

مدت: ۱۰۱ دقیقه

ژانر: اکشن، طنز، ماجراجویی

خالقان: کوین ایست‌من، پیتر لِیرد

دانلود تریلر با لینک مستقیم

منتقد: اریک گلدمن از IGN

نقد و بررسی فیلم لاک پشت های نینجای جهش یافته نوجوان Teenage Mutant Ninja Turtles
میانگین امتیاز کاربران از 109 رأی


دیدن این‌که بعضی مردم چقدر نگران این نسخه لاک پشت های نینجا بودند خود نکته جالبی است،  از آن‌هایی گرفته که از شوق دوباره اکران این فیلم به گریه می‌افتادند تا کسانی که از تغییرات داده شده خشمگین بودند. از زمانی که این فرنچایز بارها و بارها و بارها تغییر کرده برای من غریب بود که وسواسی به خرج دهم.  مگر این‌که شما طرفدار واقعی سری اصلی کمیک‌های سیاه و سفید ۱۹۸۴ باشید. سخت است که ادعا کنید طرفدار لاک پشت‌های نینجای واقعی و اصلی هستید، چون روی هم رفته این انیمیشن اواخر دهه ۱۹۸۰(و اسباب بازی‎های عرضه شده همراه آن) بود که لاک پشت ها را به یک پدیده فرهنگی تبدیل کرد  و به تنهایی تأثیر زیادی در تغییر نگرش کاراکترها داشت.
تمام حرفم این است که، بهتر است با پذیرفتن این‌که فیلم جدید لاک پشت‌های نینجا دقیقاً ایده‌آلتان از لاک پشت ها نیست به دیدنش بروید، این ایده‌آل شاید همان چیزی است که در کودکی از این کاراکترها بهتان معرفی شد. قبل از آن ورژن‌های زیادی از لاک پشت‌های نینجا وجود داشت و بعد از این هم خواهد داشت. این فقط مدل ۲۰۱۴ آن است.

خب این ورژن چطور است؟ در واقع، بد نیست.

پایه‌ی اصلی داستان ضرورتاً همان چیزی است که در بسیاری  از سری‌ها دیده‌ایم. نیویورک تحت محاصره تبهکارانی با نام فوت کن یا قبیله فوت Foot Clan و تحت فرماندهی رهبری با نام شردر است.
 آوریل اونیل (با بازی مگان فاکس) جوانی گزارشگر و جسور به طور اتفاقی با یاغیان مروموزی که می‌خواهند جلوی فوت بایستند برخورد می‌کند و خیلی زود درمی‌یابد این یاغیان، نوجوان… و جهش‌یافته… و نینجا… و لاک‌پشت‌اند!

فیلم جدید لاک پشت ها تهیه کنندگی کمپانی اختصاصی مایکل بی(Platinum Dunes) را دارد، فیلم نامه را جاش اپل‌بام و آندره نِمِک (مأموریست غیر ممکن: گوست پروتوکول) با همراهی ایوان دائرتی (سفیدبرفی و شکارچی) نوشته‌اند و جاناتن لیبرمن(قتل عام اره‌برقی تگزاس: ابتدا و خشم تایتان‌ها) آن را کارگردانی می‌کند و بله، همین تیم تعدادی پیچش داستانی برجسته به کار داده‌اند، این پیچش از قبیله فوت آغاز می‌شود که در واقع نینجا نیستند(یا روبات، بستگی دارد کدام نسخه مد نظرتان باشد!) و بیشتر شبیه نیروهای شبه نظامی‌اند.
بعلاوه، این فیلم در همان تله‌ای گرفتار می‌افتد که چندین فیلم ابرقهرماتی قبلی افتاده‌اند، (سریع بتمن سال ۱۹۸۹ خاطرمان می‌آید) این‌که باید تمام تاریخچه کاراکترها را به طریقی بازگو کرد. آوریل، پدر مرحومش و رئیس پدرش، اریک ساکس (با بازی ویلیام فیچنر) همگی به طور مشخصی در پیشینه لاک پشت ها و استادشان اسپلینتر نقش دارند که به نوعی غیر ضروری حس می‌شود، و این معنی را می‌دهد که خیلی اتفاقی آوریل در طول فیلم با تمام آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

این فیلم شایستگی‌هایی هم دارد. اگرچه طراحی‌ها کمی ضعیف است، کار خوبی که فیلم می‌کند فعل و انفعالاتی واقعی بین هر چهار لاک‌پشت را به تصویر می‌کشد. بعد از یک شروع ضعیف در ابتدای فیلم، با خروج لاک‌پشت ها از میان سایه‌ها کمی حس شوخی و جذابیت فیلم بالا می‌رود و حرکات دوربین بیشتر می‌شود، لاک پشت‌ها بامزگی و دست انداختن همدیگر را شروع می‌کنند.
پیچ و تاب، سر خوردن و اسکیتینگ آن‌ها در مجرای فاضلاب بر نوجوان بودن این کاراکترها تأکید دارد، سکانس آسانسور انتهایی فیلم نیز سرگرم‌کننده است. ویژگی اصلی کاراکترها حفظ شده است و برای اضافه شدن تاریخچه‌ای بامزه در رسانه‌های مختلف باید آن را ستایش کرد.

میکل‌آنجلو احتمالاً بهترین کاراکتر این فیلم است، قلبی مهربان دارد و علاقه‌ای هم به آوریل دارد که همیشه با شوخی آن را بیان می‌کند. فیلم کمی دوناتلو را کاراکتری نِرد نشان می‌دهد، که عینکی بر سرش دارد اما در عوض رافائل همان بی اعصاب همیشگی و لئوناردو همان رهبر واقعی است که انتظارش را دارید. به این هم باید اشاره کنیم که نسخه CGI لاک پشت ها و استادشان بسیار بهتر از چیزی است که در شبکه FX پخش شد و البته در بعضی اوقات حرکات خیلی سریع و کارتونی است.

بهتر است کمی درباره کاراکترهای انسانی فیلم هم صحبت کنیم. فاکس در نقش آوریل خوب است، اما به طرز باورنکردنی و بدی او تحت تأثیر کاراکتر مهربان اریک ساکس، که در واقع رازهای تاریکی را مخفی می‌کند و تفسیرهای خیلی احمقانه‌اش قرار می‌گیرد.

ویل آرنت به تنهایی چند صحنه بامزه در نقش ورن فون‌ویک، فیلمبردار آوریل که از سری انیمیشنی اصلی به این فیلم آمده، رقم می‌زند.

فیچنر که همیشه شخصیتی کاریزماتیک و خونسرد دارد این نقشش از معدود نقش‌های او است که انگار در خواب بازی کرده. ووپی گلدبرگ در نقش رئیس آوریل به طور رندوم در چند صحنه حضور دارد و متقاعد کننده نیست و تقریباً هیچ بازی‌ای نمی کند.

نکته برجسته اصلی فیلم که نگاهی اجمالی در تریلرها به آن داشتیم اکشن آن است. سرخوردن لاک پشت ها در کوه‌های برفی در لاک‌هایشان که اعضای فوت و یک کامیون در حال فرار و چند چیز دیگر را در برمی‌گیرد. این بخش ریتم عالی و تندی دارد، هجان‌انگیز و یکی از هوشمندانه‌ترین سکانس‌هاست که از بهترین صحنه‌های اکشن فیلم‌های تابستانی امسال است. متأسفانه، هیچ کدام از صحنه‌های دیگر فیلم لاک پشت‌های نینجای جهش یافته نوجوان با این بخش هماهنگی ندارد، اما این چیزی از ارزش فیلم کم نمی‌کند. در واقع به طور خلاصه هیجانی مضاعف به کار می‌دهد. اگر سازندگان فیلم اهمیت بخش نینجای فیلم را کم کرده‌اند اما در عوض بخش لاک‌پشت های آن به خصوص لاکش از طرق مختلف به کار می‌آید.

ضعف بزرگی است که این هیجان در طول فیلم ادامه نمی‌یابد، و انرژی کار گاهی اوقات لنگ می‌زد، مخصوصاً صدمه‌ای جدی به داستان فیلم و صحنه‌های اکشن وارد می‌کند. درست است این یک فیلم لاک پشت های نینجاست و کسی انتظار داستان پیچیده و پرجزئیات ندارد، اما سخت است به این اشاره نکرد که رخنه‌های بزرگی در بدمن‌های داستان است.

نتیجه گیری

لاک پشت‌های نینجای جهش یافته نوجوان عالی نیست، اما یک فاجعه هم نیست. داستان‌های بهتری هم از این کاراکترها نوشته شده، مخصوصاً فیلم ۱۹۹۰، اما بهتر از داستان‌های ضعیف‌ترش است.

با وجود تحول عجیب لاک پشت ها به غول‌هایی عظیم الجثه با قدرت‌های ماورایی که انگار می‌خواهند با کاراکترهای ثینگ یا کلاسس شرکت مارول دست و پنجه نرم کنند، فیلم کار خوبی را در نمایش برادری، همراهی و ارتباط  آن‌ها در مبارزات  انجام می‌دهد.


ترجمه مهران فلاح

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

 


  • REDMONSTER
   در پاسخ به REDMONSTER

   اقا دمتون گرم خیلی سایت فعالی دارید

  • haganeno
   در پاسخ به haganeno

   خوب خیالم راحت شد.
   توقع خاصی از فیلم نداشتم و فقط دلم میخواست که افتضاح نشه که نشد.
   یه فیلم متوسط باحال و برای طرفدارای لاکپشتا،یکمی بیشتر باحال.
   ولی مطمعنن اگه براش دنباله بدن(که به احتمال زیاد هم میدن)مصلما با اثر بهتری طرف خواهیم بود.
   چون دیگه شخصیت ها به ما معرفی شدن و دیگه نیازی با ساعت ها معرفی این و اون و تاریخچه ی زندگیش و گذشتش نیست و ما مستقیم تو دل داستان میوفتیم.
   دقیقا مثل بازی Final Fantasy XIII-2 که اگه میخواست داستان سفر در زمانشو با شخصیت های جدید بگه عمرا میتونست به این خوبی ظاهر بشه.
   ولی خیلی هوشمندانه با استفاده از دنیا و شخصیت های خلق شده در نسخه ۱۳ دنباله ای کاملا عالی و حتی میشه گفت بهتر عرضه کرد.
   که اگه همین اتفاق برا لاکپشت ها هم بیوفته …،دیگه چی از این بهتر

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   فیلم جالبی میتونه باشه…برای سرگرمی خوبه

  • .......
   در پاسخ به .......

   کاشکی کیسی جونز هم تو فیلم بود.
   من از بچگیم منتظر یه فیلم از لاکپشت های نینجا بودم که توش عروسکی نباشن و از اسلحه شون استفاده کنن

  • m. goblin
   در پاسخ به m. goblin

   با این که ندیدم ولی فک کنم فیلم خوبی در اومده باشه

  • cinama
   در پاسخ به cinama

   من با این که ندیدمش ولی مطمعنم عالیست و هیچی کم ندارد

  • mahan
   در پاسخ به mahan

   ما هم هنوز منتظریم. ممنون بابت نقد روان و خوب فیلم. پوستر هم همون نسخه مورد مناقشه برای استرالیاست که البته قبل سالگرد برج های دوقلو (فیلم ۱۱ سپتامبر اکران شد) از همه خیابان ها و اتوبوس ها جمع شد.

  • مسعود
   در پاسخ به مسعود

   انصافا هیچ صحنه ای ب اندازه ی صحنه ی تو آسانسورشون منو نخندوند!
   ینی انقد خندیدم ک از رو صندلی افتادم پایین!!!!!

  • احمدرضا
   در پاسخ به احمدرضا

   به نظر من هیچی جای سریال انیمیشنیش رو نمیگیره….این فیلم هم داستان خیلی خیلی ضعیفی داشت و شریدر هم خیلی الکی باخت

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   یه مسئله ای که دقیقا تو نقد بهش اشاره شده اینه که بدون ایده آلی که از لاک پشت ها دارید به سراغ فیلم برید و خب من دقیقا با همین ایده فیلم رو دیدم و به نسبت راضی بودم. جدا از بازی بسیار عروسکی مگان فاکس لاک پشت ها انصافا عالی بودن مخصوصا مایکی خیلی به دل می نشست. مبارزات هم تا حد خوبی رضایت بخش بود، اکشن برف خیلی خوب بود و شردر هم چیز جالبی از آب درنیمده بود.
   پ.ن: عاشق اون صحنه ایم که مایکی می گه کاوابانگا! 😀

  • آرش
   در پاسخ به آرش

   به نظر من افتضاح به تمام معنا بود!
   بعد از سین سیتی۲ بدترین فیلم کمیک بوکی امسال بود!
   اون مگان فاکس هم که دیگه شورشو دراورده!

  • ِDC fan
   در پاسخ به ِDC fan

   ب نظر من قشنگ بود…
   ا
   لبته داستان و نقشه شرورا واقعا ضعیف بود همونجور ک تو نقد گفته شد…

   ولی مگان فاکس بازیش خوب بود ب نظر من خوب روحیه ایپریل رو نشون داده بود…
   رافایل و لیوناردو خیلی خوب بوب بودن ولی داناتلو(ک لاکپشت مورد علاقه منه) رو دیگه خیلی زیادی گیگ نشون داده بودن مثلا اون عینکه ک خیلی مشخره بود…و مایکی هم یکم زیادی اسکل نشون داده شده بود…ولی در کل خوب بود…

   البته من خیلی کم کمیکشون رو خوندم و بیشتر بر اساس انیمیشن سریالی و سینمایی کشون نقد کردم فیلم رو بنابراین دوستانی ک کمیکش رو دنبال میکنن بگن ک اونجا شخصیت ها بیشتر ب این فیلم نزدیکن یا سریال قدیمیش؟؟؟مخصوصا در مورد داناتلو و عینکش بگن…

  • detective
   در پاسخ به detective

   از نظر ریبوت بد نبود. تو قسمت بعد باید بیشتر روش کار کنن. سرنوشت شخصیتهای منفیش هم تقریبا ناتمام موند. فقط خدا کنه توقسمت بعد اون بیباب و راکستدی و کرنگ رو نیارن واقعا شخصیت های خیلی بیخودین.

  • gomar filmbaz
   در پاسخ به gomar filmbaz

   من این فیلمو حدود ۳ هفته پیش با کیفیت webdl دیدم.ارزش دیدن داره ولی امیدوارم قسمت دومش تو سال ۲۰۱۶ بهتر ار آب در بیاد.

  • امین
   در پاسخ به امین

   با اون بخش برنامه احمقانه شرور های داستان کاملا موافقم. چه نقشه چرتی بود 😐
   ولی در کل بد نبود فیلمش. ارزش ۷۰۰ مگ رو داشت

  • MARVEL
   در پاسخ به MARVEL

   واقعا فیلم خسته کننده و چرتی بود
   مگان فاکس که از اول تا اخر یه دوربین دستش بود و داشت فیلم برداری می کرد
   لاک پشت ها مثل غول بیابونی شده بودن
   شریدر هم بیشتر شبیه رباط های ترنسفرمرز بود
   در کل اصلا از این فیلم خوشم نیومد

  • S.i.S
   در پاسخ به S.i.S

   بازی مگان فاکس فوق احمقانه بود

  • ِDC fan
   در پاسخ به ِDC fan

   الان چرا نظر من حذف شد؟؟؟ 🙁

  • GBFC
   در پاسخ به GBFC

   آقا هر چه قدرم که بد باشه(که از نظر من بد نبود)حداقل چند تا صحنه فان عالی داشت بعلاوه اون اکشن برفش هم عالی بود.

  • Mohammad Hossein 13
   در پاسخ به Mohammad Hossein 13

   هنوز وقت نکردم ببینمش ولی خب صد در صحنه های فان خوبی داره
   بنظرم عاااالی نباشه ولی بدم نباشه

  • بهداد
   در پاسخ به بهداد

   یه کم سریع بود و هیجان بالا نداشت فقط صحنه ی برفشو آسانسور خوب بود

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   الان دیدمش…اول بازی مگان فاکس بدجوری تو ذوق میزد گاهی اوقات بدجور مصنوعی بود خداییش…جالب اینجاست که خیلی تو فیلم بهش پرداخته بودن…بجاش به لاک پشتا کمتر بها داده بودن بخصوص دانی که من عاشقشم اما خب تو این فیلم حضورش گاهی اوقات حس نمی‌‌شد…مایکی عالی بود دریک کلام بخصوص تیکه‌های عشق و عاشقیش به اپریل…ویل ارنت هم بازیگر جالبیه پیش من و هرچقدر مگان تو ضایع بود، ارنت حضورش جالب و بامزه بود…راف هم چیز خوبی بود و منتظرم تو قسمت دوم درکنار کیسی ببینمش…اسپلینتر یجوری بود، همش ریشش رو میگرفت آخه یعنی چی؟؟؟…داستان هم بدجور مشکل داشت…یکی از مواردش نقشه بد ابرشرور بود و اینکه اسپلینتر چطور با یه کتاب شده استاد رزمی کاری اگه اینجور بود هر روز یه استاد بوجود میومد…
   درکل فیلم خوبی بود من لذت بردم…البته امیدوارم تو قسمت دوم بهای بیشتری به لاک پشتا و البته شردر بدن…البته از نظرمن این فیلم اگه دوساعت و نیم بود بهتر میشد

  • as
   در پاسخ به as

   دقت کردین که لاک پشت ها چقدر فرق کردن خیلی عضله ای شدن ولی در کل فیلم خیلی خوبیه من که خوشم اومد