نقد و بررسی فیلم ددپول Deadpool

توسط : در تاریخ : سه شنبه, فوریه 9th, 2016

ابرقهرمان سورئال

نقد و بررسی فیلم ددپول از تیم میلر 


کارگردان: تیم میلرdeadpoolver10xxlgjpg-0d72a2_765w

نویسنده: پاول وارنیک – رت ریس

بازیگران: رایان رینولدز – مورنا باکارین – اد اسکرین – تی جی میلر – جینا کارانو –

تاریخ اکران: ۱۲ فوریه ۲۰۱۶ در آمریکا

مدت: ۱۰۸ دقیقه

ژانر: اکشن، علمی‌تخیلی ، کمدی

خالقان: فابیان نیکیزا – راب لیفلد

دریافت تریلر

منتقد: دنیل کروپا از IGN

مترجم : فرنوش فدایی

امتیاز: ۷٫۴ از ۱۰


هشدار : نقد زیر چیز بزرگی از داستان فیلم لو نمی دهد، ولی به کسانی که دوست دارند تجربه ی بکر و تازه ای از فیلم داشته باشند، خواندن آن قبل از تماشای فیلم توصیه نمی شود.

 

می توانید ددپول را آتش بزنید، شکمش را سفره کنید، حتی سرش را بزنید، و او باز هم بازمی گردد. البته در این میان یک فاجعه هم بود که او به سختی از آن جان سالم به در برد، منظور فیلم Wolverine: X-Men Origins است که در آن دهان “مرس” به معنای واقعی کلمه به هم دوخته شد. ددپول، آن زخم های کهنه را با یک داستان اورجین متهورانه ی سرگرم کننده التیام بخشیده که بالاخره استعداد این قهرمان غیر معمول را به تصویر می کشد. ریسکی که سازندگان با انتخاب بازیگر مرد اول فیلم مرتکب شدند، متاسفانه در جاهای دیگر فیلم به چشم نمی خورد. در زمینه ی ویلین ها و پلات و داستان، ددپول به شدت قراردادی و کلیشه ایست. ولی خوشبختانه به اندازه ی کافی وقایع و عناصر عجیب در این فیلم وجود دارند که آن عناصر پیش بینی پذیر را جبران کنند.

deadpoolver11xxlgjpg-19c132_765w

یکی از دلایلی که ددپول خوب از آب درآمد، رایان رینولدز است که به موقعیتش برای احیای حیثیت در حق کاراکتر چنگ می زند. او با کاریزما، پر از جذابیت و کشش است، که با توجه به اینکه بخش اعظمی  از فیلم را در لباس قهرمانی تمام هیکلش یا زیر پروتز و گریم سنگین سر می کند، اصلا کار آسان نیست. این حقیقت که گویی لباس مستقیما از درون کمیک های مارول بیرون آمده به رینولدز کمک می کند، ولی چیزی که حقیقتا آن را به زندگی آورده، بازی فیزیکی رینولدز است و البته شمار زیادی جلوه های سی جی آی هوشمندانه روی ماسک که ترکیبا باعث شده اند کاراکتر به شکل و شمایل و سطحی از تجلی ظاهری که نیاز است برسد.و رینولدز در تمام طول فیلم یک لحظه هم خفه نمی شود. از دقیقه ی اول با شوخی های تک خطی، تمسخر های مداوم، و جملات قصار و من درآوردی بمباران می شوید. چیز بی رحمانه ایست. وقتی این تعداد دیالوگ حواله ی بیننده می شود، طبیعی است بعضی از آن ها نتوانند درست کار کنند. ولی تعداد دیالوگ های به بارنشسته ی ددپول به صورت نسبی بسیار خوب است.

چند تایی شوخی گل درشت در فیلم هست، ولی ددپول وقتی به قوی ترین حالت کمدی خود می رسد که عجیب می شود و قهرمانش را در وضعیت های غیر منتظره ی بیشتری قرار می دهد. وضعیت هایی از قبیل تاکسی گرفتن، یا استراحت کردن در خانه، آن هم وقتی هم خانه ای مسن نابینایش لوازم خانگی IKEA میسازد.لحنی عجیب و در عین حال سورئال، زیر بنای بهترین صحنه های ددپول است، و این متفاوت با هرچیزی است که تا کنون در تمام فیلم های ابرقهرمانی دیده ام.
بدون شک یک تاثیر مانتی پیتونی در سراسر کار به چشم می خورد که با برداشت خارق العاده ی ددپول از جام مقدس توقف ناپذیر “شوالیه ی سیاه” این تاثیر به سطح می آید. فیلم گاهی بیشتر حس و حالی شبیه یک سیتکام سورئال را دارد تا یک اکشن-کمدی بزرگ، و این اصلا چیز بدی نیست. در واقع دلم می خواست که بیشتر از این گریز های نامتعارف در فیلم وجود داشت.

deadpoolmoscow-166813

گرچه ددپول درباره ی کاراکتر اصلی اش ریسک پذیر است، ولی وقتی کار به انتخاب پیرنگ و ویلین ها می رسد، فیلم در حاشیه ی امنش بازی می کند. فیلم به طور کلی یک داستان اورجین سر راست است که به یک داستان انتقام همان قدر سر راست تکامل می یابد. وید ویلسون عاشق می شود، برایش تشخیص سرطان داده می شود، و در نهایت وارد یک برنامه ی تحقیقاتی می شود که ممکن است او را درمان کند. در عوض، او شکنجه می شود و در تلاش برای تبدیل شدن به یک سلاح سری، از قیافه می افتد. بقیه ی فیلم را ویلسون صرف شکار کردن آژاکس، مردی که مسئول این پروژه ی تحقیقاتی است، می کند.
ایده ی انتقام در رساندن این موضوع که چطور ددپول از بقیه ی کاراکترهای لباس پوش (قهرمان ها) متفاوت است به خوبی عمل می کند. بیشتر فیلم های ابرقهرمانی به طور معمول زنجیره ای از سکانس ها را نشان می دهند که در ابتدا قهرمان با آزمودن توانایی های تازه به دست آورده اش تفریح می کند – که معمولا شامل پریدن از روی پشت بام هاست – و بعد مسئولیت قدرت هایش و تبدیل شدنش به یک قهرمان را می پذیرد. برداشت ددپول از این زنجیره متفاوت است و شامل دنبال شدن سرنخ ها توسط او و بعد به قتل رساندن کسانی که در حق او بدی کرده اند – آن هم به شیوه ای خون آلود – می شود. با اینکه دیدن یک کاراکتر قهرمانی کاستوم پوش که از توانایی های تازه به دست آمده اش برای آسیب زدن به جای کمک کردن به مردم استفاده می کند، غیر منتظره است، پیرنگ انتقام در نهایت به خاطر ضعیف بودن هدف های ددپول، فقدان حس رضایت پایانی و هیجان را در خود می بیند.

deadpool-gallery-03

 

اد اسکرین، به عنوان آژاکس، از آنجایی که کار زیادی برای انجام دادن نداشته ، در تبدیل شدن به یک ویلین واقعا خطرناک یا به یاد ماندنی شکست خورد. ابهام عمومی خاصی که پروژه ی او برای ساختن ابربردگان را احاطه کرده هم در این موضوع به او کمکی نمی کند. در نهایتش ، این حس به ما دست می دهد که این ابر برده ها، برای ثروتمندان و شروران به حراج گذاشته شده اند، ولی هیچ نشان و سرنخی از یک داستان عمیق تر که به تصویر کشیده شود، وجود ندارد. هیچ نقشه ی شیطانی خاصی که او بخواهد به اجرا درش بیاورد وجود ندارد. در پایان، او فقط  هست برای اینکه شکار شود. در عین حال، هدف وجودی کاراکتر “انجل داست” که جینا کارانو نقشش را به تصویر کشیده، تا جایی که من توانستم بفهمم این است که به نیابت از آزاکس به افراد و چیزهای مختلف ضربه بزند و گه گاهی هم دمدمی مزاج به نظر برسد.

در کامیک ها، ددپول با به هجو کشاندن قهرمان های دنیای مارول و به تصویر کشیدن ضرب و شتم های دیوانه وار، دنیای مارول را غارت می کند. اما در فیلم، به نظر می رسد او کمی محدود شده است. از اکس-من ها در فیلم افرادی را می بینیم – خب درواقع، دو تا – و حضور آن ها در تلاش برای این است که کمی به ددپول مقیاس بزرگ تری ببخشند و او را به دنیای بزرگتری وصله بزنند. اینکه بیشتر کلوسوس را بر روی پرده می بینیم، عالی است و نقش او این بار بیش از حضور های قبلی اش کمدی بازی شده. نگاسونیک تین ایج وارهد که به عنوان کارآموز عبوس کلسوس حضور دارد ، افزودنی با مزه ای به معجون فیلم است ، ولی از آن ها خیلی کم استفاده شده. در نهایت، اینطور به نظر می رسد که ددپول در اولین تفرجش، اندکی محدود شده است. شاید به این خاطر باشد که خط زمانی حال حاضر X-Men کمی روی هواست، یا به سادگی دلیلش بودجه باشد. با این حال این اعتبار را باید به فیلم داد که به این مشکلات کاملا آگاه بوده است و با روشی کاملا ددپولی آن ها را تبدیل به یک شوخی دیگر می کند.

new-deadpool-promo-images-offer-hints-movie-s-unconventional-tone-492440

یک زمینه  که ددپول در آن اصلا عقب نمی کشد، خون بار بودنش است، اکشن به خوبی طراحی شده و فریبده است. طراحی حرکات همه جا چشم نواز و با سلیقه است که ددپول را در حالی نمایش می دهند که مرتب جای هفت تیر ها و کاتاناهایش را عوض می کند و سر ها را یکی بعد از دیگری قطع می کند و آن ها را چرخ خوران روانه ی میانه ی صفحه ی نمایش می کند . او همزمان استخوان ها و دیوار چهارم را می شکند و نظرات لذت بخش و سرگرم کننده ای در باب وقایعی که در حال رخ دادن هستند می دهد، مثل اینکه دقیقا چند تا گلوله برایش باقی مانده است یا اینکه اجاق گاز را روشن گذاشته است یا نه؟ مجموع این ها سکانس هایی پر از خشونت و شوخ طبعی خلاقانه می آفرینند.

نتیجه ی نهایی : وید ویلسون با موفقیت و در فیلمی پر از شوخی های تک خطی سرگرم کننده، اکشن چشم نواز و انبوهی از فن سرویس، توانسته بر روی پرده ی سینما زنده شود و بدرخشد. ویلین های ضعیف و پلات انتقامی که نمی تواند مخاطب را راضی کند، در نهایت فیلم را از اینکه چیزی متمایز تر باشد مانع می شود. ولی ددپول توانسته دوز بالایی از سرگرمی ناسالم برای مخاطبینش فراهم کند.

امتیاز : ۷٫۴ از ۱۰

ترجمه از فرنوش فدایی
کپی‌رایت © ۲۰۱۶ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.


  • محمد
   در پاسخ به محمد

   بالاخره متور این سایت روشن شد امیدوارم تخته گازبرین جلو چون تنها مرجع مناسب کمیک تو ایران هستین سایت های دیگه که شبی جوک می مونن 😐

  • سلمان
   در پاسخ به سلمان

   ابتدا باید بگم خیلی ممنون بخاطر زحماتت و بعد خواست ازتون بخوام لطفا حداقل یکی از دو مقاله زیر رو ترجمه کنیم و در سایت قرار قرار دهید یه به ایمیل [email protected] ارسال کنید
   ‘Batman v Superman’ and ‘Suicide Squad’ are crushing Marvel on social media interest by 500%
   لینک : http://batman-news.com/2016/01/31/batman-v-superman-suicide-squad-marvel-social-trends/
   Over 25 interesting details from the ‘Batman v Superman’ issue of Empire magazine
   لینک: http://batman-news.com/2016/01/30/batman-v-superman-empire-march-2016/
   خیلی ممنون میشم اگه بتونید این کار رو انجام بدین

  • fan of marvel
   در پاسخ به fan of marvel

   واقعا سپاسگزام… ولی این سایت قبلا خیلی بیشتر فعال بود… خیلی وقته ترجمه کمیک صورت نمی گیره!!!!

  • کسری
   در پاسخ به کسری

   امتیازی که به ددپول دادین خیلی کمه imdb الان امتیازش بیشتر از واس شماس ?

   • محمد سوری
    در پاسخ به کسری

    نقد از ما نیست. از آی جی انه. ما فقط ترجمه کردیم

   • علی
    در پاسخ به کسری

    با سلام خدمت به تو دوست عزیزم.من کاری به کسی ندارم داداش ولی از نظر من نمره اش درسته.چون بخوایم نگاه کنیم کلی٬فیلم ددپول کلی ایراد داستانی داره.درسته فیلم قشنگ و سرگرم کننده ایه و کسی مخالفش نیست ولی این فیلم داستانش کاملا نغص داره.اره اگه بخوایم اصول داستان نویسی و فیلنامه نویسی رو بذاریم کنار.نمره اش ۸٫۲ هستش ولی بخوایم به عنوان یه فیلم نگاه کنیم خیلی ایراد داره.مثلا میشه گغت اخرش٬با تاسف یکی از بدترین پایان ها بود.من منکر باحال بودن نیستم اصلا کاری با اون ندارم ولی این فیلم پایانی نداشت اصلا گره ای نداشت که بخواد باز شه.تا فیلم رو استارت میکنی تموم میشه.نه بخاطر اینکه فیلم خوبیه بخاطر اینکه عملا نه گره ای داشت فیلم نه چیز دیگه ای.این فیلم شخصیت پردازی بدی داشت٬اصلا آدم نگران این نیست چی میشه اصلا براش مهم نیست سرشخصیت های اصلی چی میاد و هزاران دلیل دیگر که خیلی جا بحث داره.:)

  • FEIZ
   در پاسخ به FEIZ

   با تشکر (البته فقط نتیجه نهایی رو خواندم)
   راستی یه سایت داخلی با رعایت قانوکپی رایت نقد و بررسی این فیلم رو با ترجمه شما و از سایت شما در سایتش قرار داده و در انتها نوشته :
   *(ترجمه از فرنوش فدایی – کپی‌رایت © ۲۰۱۶ فانتزیِ کمیک)*

   در آخرین خبر نیز فاکس تصمیم بر ساخت ادامه فیلم گرفته که با گندی که در ff زد و موفقیت ددپول، تابلو بود.

  • محمد سوری
   در پاسخ به محمد سوری

   بعضی از کامنت ها پاک شدند.
   مسائل سایت های دیگه و کیفیت کارشون ارتباطی به فانتزی کمیک نداره. لطفا رعایت کنید و در چارچوب پست نظر بدین. متشکرم.

  • Marshall
   در پاسخ به Marshall

   من هم با ویلین های ضعیف موافقم. فیلم خیلی خوبی بود ولی خیلی ساده بود. که ددپول دنبال فرنسیس(!) میگشت و بعد خیلی راحت پیداش کرد و انتقامشو گرفت. این جا نمیشه با ویلین ارتباط برقرار کرد. مثل اینکه ب ی مدرسه جدید بری و بهت بگن اون دانش اموزه قلدره و نباید بهش نزدیک شد یا باید باهاش مبارزه کرد! کارکتر ددپول مشکلی نداشت و خیلی عالی بود.

  • white lantern
   در پاسخ به white lantern

   فقط یکم با صحنه های اکشنش حال کردم و یکم از جوکاش جالب بودن.
   بفیه فیلم هیچ چیز خاصی نداشت.
   به نظرم امتیاز ۷ براش کافی بود.

ددپول Deadpool

img

وید ویلسون نمونه‎ی سابق آزمایشی پروژه «سلاح ایکس Weapon X»، پس از آزمایشات به قابلیت احیای بدنی (چیزی شبیه به ولورین) دست پیدا می‎کند. قدرت‎ها و صفات خاص ددپول در کنار هم از او یک شخصیت خشن، از نظر روانی متزلزل و مزدوری غیر قابل پیشگویی ساخته است. ددپول تاکنون عضو دو گروه «نیروی ایکس X-Force» و «تندرها Thunderbolts» و یکی از اعضای خود سر دو گروه «افراد ایکس X-Men» و «انتقام‌جویان Avengers» بوده است. «مزدور وراج» برای شکستن دیوار چهارم نیز زبان‎زد است.