نقد و بررسی فیلم ایکس من: روزهای سپری آینده X-Men: Days of Future Past

توسط : در تاریخ : شنبه, اکتبر 4th, 2014

فردا، دیروز است


ایکس من روز های سپری شده ی زمان آیندهکارگردان: برایان سینگر

فیلم­نامه‌­ و داستان:سیمون کینبرگ، جین گلدمن

بازیگران: هیو جکمن، جیمز مک‌آوی، مایکل فاسبندر، جنیفر لارنس و …

خالق: کریس کلرمونت، جان بایرن

تاریخ اکران: ۲۳ می ۲۰۱۴ در آمریکا

زمان فیلم: ۱۳۱ دقیقه

دریافت تریلر با زیرنویس فارسی

منتقد: جیم ویودا (IGN)

نقد و بررسی فیلم ایکس من: روزهای سپری آینده X-Men: Days of Future Past
میانگین امتیاز کاربران از 122 رأی


فیلم «ایکس من:روز های سپری شده ی زمان آینده» (یا ایکس من: روزهای گذشته ی زمان آینده) اقتباسی آزاد از مجموعه داستان کمیکی کلاسیک به همین نام اثر کریس کلرمونت است.ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 8 این فیلم داستان شخصیت های اصلی ایکس من (ولورین، پروفسور ایکس، استورم، کیتی پراید، آیس من، کلوسس و دشمن دیرینه ی آن ها مگنتو) و نیز اعضای جدید این گروه (بیشاپ، وارپت، سان اسپات و بلینک) را روایت می کند که در آینده ای ویران شده زندگی می کنند. زمانه ای که در آن شکارچیان جهش یافتگان (Sentinels) دست به نابودی و کشتار جمعی این افراد زده اند. در این زمان، بازماندگان افراد جهش یافته و انسان هایی که به نوعی به آن ها کمک کرده اند در بازداشتگاه هایی زندانی شده اند. تنها راه نجات از مرگ برای ایکس من آن است که یکی از اعضای خود را از طریق تله پاتی به زمان گذشته برگردانند تا از تروری که در نهایت موجب کشتار جمعی افراد جهش یافته در آینده می‌شود، جلوگیری کند.

ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 5در کمیک کلاسیک، کیتی پراید کهن سال ذهن و آگاهی خود را به خود جوانش منتقل می کند تا به هم گروهی هایش اخطار دهد. در حالی که در فیلم، تنها کسی که قدرت انجام این کار را دارد پروفسور ایکس است، اما چون او از لحاظ جسمی قادر به تحمل چنین سفر زمانی بلندی نیست، این ماموریت به ولورین محول می شود.

لوگان که به خود جوان‌ترش در سال ۱۹۷۳ منتقل شده، پس از به هوش آمدن به دنبال اگزاویر جوان (با بازی جیمز مک آوی) می گردد. برخلاف آنچه در «افراد ایکس:درجه یک X-Men First Class» دیدیم، اکنون چارلز اگزاویر از دنیا کناره گرفته و در وضعیت نابه سامانی به سر می برد.

ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 1شیوه ی زندگی او را می توان به بروس وین در «بازگشت شوالیه ی سیاه» شبیه دانست. اگزاویر در حالی که اکثر مواقع ربدوشامبر و پیژامه به تن دارد، در خانه‌ی مجلل خود روزگار می گذراند و حتی بهبود اوضاع نیز تاثیری در او نداشته و او در اندوه چیزهایی است که از دست داده است.

تنها کسی که هنوز در مدرسه‌ی تعطیل و متروکه‌ی اگزاویر مانده و او را همراهی می کند «بیست» (Beast) است. بیست سِرومی شگفت انگیز برای مشکل فلج بودن اگزاویر ساخته است اما این سروم او را از قدرت های ذهنی اش محروم کرده است.

ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 6هرچند که چارلز مشکلی با این اتفاق ندارد. زیرا او از زمانی که خواهرش «میستیک» (با بازی جنیفر لارنس) به مگنتو (مایکل فسبندر) ملحق شد، امیدش را از دست داده است و دیگر مایل به شنیدن صداهای ذهنی و احساس کردن عذاب افراد نیست.

اکنون میستیک کلید تغییر آینده است زیرا او درصدد ترور خالق شکارچیان جهش یافته ها یعنی دکتر «بولیور ترسک» (با بازی پیتر دینکلج /در کمیک اصلی هدف سناتور رابرت کلی بود) می باشد. لوگان اگزاویر و بیست برای پیدا کردن میستیک به کمک مگنتو و شخص دیگری به نام پیتر مکسیموف (ملقب به کوییک سیلور) نیاز دارند. مگنتو به دست داشتن در ترور جان اف کندی متهم شده و اکنون در زیرزمین پنتاگون زندانی است. اینجاست که تلاش برای بازداشتن میستیک از ترور، برگرداندن امید به اگزاویر جوان و نیز جلوگیری از کشتار ایکس من در آینده آغاز می شود.

ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 3این داستان علمی تخیلی-سفر در زمان، طرح پرجزییات و پر و پیمانی دارد. وظیفه ی برایان سینگر، کارگردان، و سیمون کینبرگ، فیلمنامه‌نویس، برقراری تعادل میان اجزای مختلف این داستان بوده است و می توان گفت که در اجرای این کار نسبتا موفق بوده اند، هرچند هنوز بخش هایی از فیلم گیج کننده باقی مانده است. در لحظاتی از فیلم چنین احساس می شود که طرح داستانی درست عمل نکرده اما روی هم رفته، «ایکس من:روزهای سپری آینده» در بیان شفاف و مختصر و مفید داستان خود بسیار خوب ظاهر شده است.

پس از مدتی پرداختن به ایده ی «آینده ی ویران شده» و تکرار این موضوع از زبان شخصیت ها به ورطه ی تکرار کشیده می شود. با این وجود تصمیم سازندگان برای انجام این کار به جا بوده است، زیرا با این کار مخاطبان عام فیلم نیز به راحتی از اعمال شخصیت ها در طول فیلم سر در می آورند و ابهامی برایشان به وجود نمی آید.ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 4 بسیار جالب است که شخصیت های جوان در مواجهه با فردی که از آینده آمده متعجب نمی شوند و به راحتی با این موضوع کنار می آیند چون در زمانی که توسط افرادی جهش یافته با قدرت های ماورایی احاطه شده باشید، برخورد با شخصی که از آینده آمده چندان عجیب به نظر نمی رسد.

همچون مجموعه فیلم های «سفرهای میان ستاره ای» (Star Trek)، در فیلم «ایکس من:روزهای سپری آینده» هر یک از شخصیت های اصلی نقش مهمی در روند داستان ایفا می کنند و فیلم به طرزی هوشمندانه همه ی ستارگان فیلم را اساس طرح داستانی خود قرار داده است (به ویژه جنیفر لارنس که در زمان امضای قرارداد برای بازی در سه فیلم از مجموعه ی ایکس من، در حال بازی در عطش مبارزه بوده و هنوز اسکارش را نبرده بود).

ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 10سیر تحول اگزاویر از فردی ترحم جو به رهبری امیدوار (با بازی پاتریک استوارت) تحسین برانگیز است. اگرچه فضای کلی داستان تاریک و غم زده است اما فیلم خالی از شوخی و شوخ طبعی نیست. این فیلم می تواند در لحظاتی بامزه و مفرح باشد، بیش تر شوخی های فیلم مربوط به بخش بازگشت به آینده ی لوگان است.

بزرگ ترین سورپرایز فیلم شخصیتی است که بزرگ ترین سوژه ی خنده و تمسخر در اینترنت بوده است: یعنی کوییک سیلور. نه تنها کوییک سیلور در این فیلم فوق العاده است بلکه در لحظاتی نبض فیلم را به دست می گیرد. این شخصیت مثال خوبی برای این جمله است که نمی‌شود از ظاهر چیزی درموردش قضاوت کرد. حداقل در مورد این شخصیت که چنین صدق می کند.

ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 2عجیب است که شخصیت «بولیور ترسک» با بازی پیتر دینکلج چنین معمولی و پیش پا افتاده از آب در آمده باشد. درست است که بازیگر این نقش در کارش عالی است اما علی رغم اینکه سرنوشت همه به زنده ماندن او وابسته است، ترسک شخصیت منفی راضی کننده ای از آب در نیامده است. البته می توان این طور گفت که این شصیت هیچ گاه چنین نبوده است.

صحنه های اکشن فیلم گیرا و جذاب هستند و ترتیب قرار گیری این صحنه ها در فیلم به خوبی انجام شده است. این قضیه درمورد همه ی صحنه های اکشن صدق می کند، چه  صحنه‌ی آغازین فیلم و شکست ایکس من از شکارچیان، چه صحنه ی رویارویی آن ها در پاریس و نیز اوج فیلم یعنی نبرد در واشینگتون دی سی. اما در این میان صحنه ی فرار از زندان پنتاگون برجسته و چشمگیر است و همه چیز از شوخی و جلوه های ویژه گرفته تا تعلیق فیلم به خوبی و متعادل در کنار هم قرار گرفته اند.

ایکس من روز های سپری شده ی زمان آینده 9آیا فیلم «ایکس من:روزهای سپری آینده» همچون فیلم های «شوالیه ی سیاه» و «کاپیتان آمریکا:سرباز زمستان» کلیشه ها را کنار زده و شیوه‌ی جدیدی در به تصویر کشیدن کمیک بوک ها به وجود می آورد؟ جواب خیر است. با این وجود «ایکس من:روزهای سپری آینده» فیلمی منسجم است و از پس ماموریت خود در بازیافتن آبروی از دست رفته‌ی این مجموعه بر آمده است و کار خود را که با «درجه یک» و «ولورین Wolverine» آغاز شده بود، به خوبی به اتمام می رساند.

علی رغم اینکه این فیلم سوال های زیادی را در مورد آینده ی ایکس من در نسخه ی گذشته و آینده مطرح می کند،  اما مجالی است تا این مجموعه فیلم پس از فیلم ناامید کننده ی «ایکس من:آخرین ایستادگی X-Men: The Last Stand» دوباره جانی بگیرد.

نتیجه گیری
«ایکس من:روزهای سپری آینده» جاه طلبانه ترین شکل برای به تصویر کشیدن این مجموعه اما در عین حال فیلمی بسیار ارزشمند است. این فیلم فرصتی برای هواداران این مجموعه فراهم می کند تا بازیگران سه گانه ی اصلی و «درجه یک» را در کنار هم ببینند. بی شک دیدن شوخ طبعی در فیلمی ماجراجویانه، در کنار شخصیت هایی که با یک دیگر متحد شده اند و برای نجات نسل خود به دل خطر می زنند، فرصت ارزشمندی به شمار می رود.

در لحظه ای از فیلم پروفسور ایکس سوالی را مطرح می کند که آیا با جبران گذشته می شود آینده را تغییر داد. در مورد مجموعه فیلم های ایکس من، پاسخ بله است.

X-Men Review Box


مترجم: فرید کرمی
کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

 


  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   از اول هم امیدم به این فیلم نسبت به سایر فیلم های کمیکی سال بیشتر بود…این فیلم هم در فروش و هم در نقد از دو فیلم کمیک بوکی امسال جلو زده…اسپایدر شگفت انگیز ۲ خداییش ناامیدم کرد…فقط یه هفته صدر جدولو داشت و بعدش واگذارش کرد به همسایه ها و الانم که رقته پنجم…اما خداییش سینگر پس از این همه ماجرایی که داشت خوب با طرفدارای ایکس من تسویه حساب کرد

  • alishaka
   در پاسخ به alishaka

   کی کیفیت خوبش میاد…

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   احتمال میدم این فیلم و فیلم هایی نظیر مردعنکبوتی شگفت انگیز۲،ترانسفورمرز،لاک پشتا و…یا اواخر سال (یعنی بین نوامبر و دسامبر)یا سال آینده بصورت بلوری منتشر میشن…تازه اگه فروش ایکس من به همین خوبی ادامه پیدا کنه ممکنه خیلی بیشتر از اونی که برنامه ریزی شده رو پرده ها بمونه…البته فیلم هایی هم هستن مثل non-stop یا لگو فیلم که بعد از سه ماه کیفیت بلوری ازشون اومد…بیشتر بستگی داره به فروش و شرکت سازنده

  • علی
   در پاسخ به علی

   خیلی ممنون واسه نقد و اینکه خیلی زحمت میکشید
   بی صبرانه منتظر کیفیت خوب این فیلم هستم

  • کوروش
   در پاسخ به کوروش

   عاشق ایکس من و به خصوص هیو جکمن هستم و خیلی ممنونم از نقد خوبتون!بی صبرانه منتظر کیفیت عالی این فیلم هستم!!

  • sali
   در پاسخ به sali

   خیلی باحال بود !! نبینین از دستون رفته !!!!!!!!

  • علیرضا
   در پاسخ به علیرضا

   فیلمی عالی و جذاب بود . تضمینی ، اگه نبینین از کفتون رفته .

   • حجت مزارعی
    در پاسخ به علیرضا

    منم امروز دیدمش…مشکلی که باهاش داشتم این بود که صحنه مبارزه جذابی وجود نداشت که آدمو جذب کنه…دقیقا همین مشکلو با امیزینگ ۲ هم داشتم اما لااقل ما تو اون مبارزه پایانی داشتیم اما اینجا هیچ…
    اما درکل فیلم خوبی بود اما به‌پای کاپیتان ۲ نمیرسه

  • امیر
   در پاسخ به امیر

   اقا این اخر فیلم بعد پایانش چه معنیی داشت؟اهرام ثلاثه او اونمرده او چهارتا سرباز؟
   ربطی به سریهای قبلش داشت؟!

   • MEHRAN
    در پاسخ به امیر

    اگه دقت می کردید اونایی که داشتن طرف رو می پرستیدن می گفتن “ان صباح نور”.
    این در واقع اسم آپوکالیپس ابرشرور بعدی فیلم ایکس من: آپوکالیپس هست. آپوکالیپس از نظر تاریخی اولین جهش یافته تمام دورانه. ۵۰۰۰ سال پیش تو عقبه اردن زندگی می کرده. یه سری اتفاقات پیش میاد که حالا توضیحش در این جا نمی گنجه ولی در نهایت فرعون اون زمان رو سرنگون می کنه و حکمران کل مصر می شه و ملتش هم به عنوان خدای اون زمان پرستشش می کنن. حالا اون صحنه ای که نشون داد احتمالا بعد از این اتفاقات و زمان حکمرانیش رو نشون داد.
    ——————–
    آقا این کوئیک سیلورش خیلی عالی بود. من تازه دیدم فیلم رو و بسیار لذت بردم.

    • حجت مزارعی
     در پاسخ به MEHRAN

     منم امروز بلو ریشو دان کردم بیشتر لذت بردم…بیشتر فاز داد…منتظر آپوکالیپس خواهیم بود….
     رقابتی سخت بین bvs و آپوکالیپس در راهه…اما خب برنده معلومه :دی

     • MEHRAN
      در پاسخ به حجت مزارعی

      زیاد ربطی نداره ولی آقا یه سوال. من زیاد با این نسخه هایی که ارائه می شه آشنا نیستم. این بلوری واقعی باید چقدر حجمش باشه بعد رزولوشن تصویری و فرمت و ایناش به چه صورته؟

      • اشکان
       در پاسخ به MEHRAN

       بلوری ۷۲۰p داریم و ۱۰۸۰p
       اولی حجمش حدود ۱ گیگ میشه , دومی حول و حوش ۱٫۸ گیگ
       بستگی به انکودر داره , بعضی انکودرها الکی حجم رو میبرن بالا ولی کیفیت تصویر تفاوتی نداره
       به نظرم معمولا ریلیز انکودینگ های گانول یا اسکورپ رو بگیرین , اینا هم حجم و هم کیفیت تصویری بهتری دارن

  • watcher the universe
   در پاسخ به watcher the universe

   آقا الان بیاید دربارش بحث کنید که حسابی فاز میده . دیگه همه با کیفیت خفنش رو دیدن یا حداقل میتونن ببینن .
   خلاصه حیفه دربارش بحثی شکل نگیره ، ملت فقط باید همت کنند … .

   • دکتر دووم
    در پاسخ به watcher the universe

    من نمیدونم چرا ولی با فرست کلس و ایکس ۲ بیشتر حال میکنم. کلا برام سخته بین فیلم های عالم مارول بهترین رو انتخاب کنم امّا یا اینه یا فرست کلس…

   • watcher the universe
    در پاسخ به watcher the universe

    گفتیم بیاید بحث کنید ، نگفتیم عبارت های ناواقعی بگید .
    این فیلم ، بهترین فیلم مجموعه ی ایکس من هست تا الان ولی بهترین فیلم تاریخ مارول نیست .

    • watcher the universe
     در پاسخ به watcher the universe

     یه دلیل درست و حسابی بیار . top 250 که چیزی رو ثابت نمیکنه . یا یه دلیل منطقی بیار یا حداقل از یه منتقد کارکشته نقل قول کن یا از یه سایت معتبر عنوان کن ، اینکه جز top 250 یه سایتی باشه که ملت رای دادن که دلیل نشد .
     ضمن اینکه رتبه ی محافظین کهکشان ، از این فیلم بالاتره که همونجا هم . یه چیز قابل قبول بگو حداقل .

     • watcher the universe
      در پاسخ به watcher the universe

      اتفاقا بدمن ماجرا ، زیاد قوی نبود ، یه کاراکتر معمولی که اگه بازی peter dinklage هم نبود که اصلا چنگی به دل نمیزد . داستان نتونسته بود کلیشه های رایج رو کنار بزنه و یه روایت معمولی از داستان داشت . یه چیزی که نمونش توی خیلی از فیلم های دیگه دیده میشه . این از داستان .
      درباره ی جلوه های ویژه هم میشه گفت که صحنه هایی بود که اصلا خوب در نیاورده بودن ، مثل صحنه ی قطار یا نبرد مگنیتو با ولورین یا محل اختفای میوتنت ها توی چین و … . پایین هم اشاره کردم که بیشتر جلوه هاش شبیه هالک Louis Leterrier بود تا یه چیز قابل قبول تر از این قسمت .
      شخصیت ها هم بد نیستند ولی بیشتر خاکستری هستن و تقریبا توی یه شکل و شمایل کار شدند ، هر چند نمیشه گفت ضعیف بوده یا حتی متوسط .
      بعد اینکه از این سوژه ی عبور از زمان بارها استفاده شده ، موضوعی هست که خیلی ها هم از پسش بر اومدند ، هر چند این موضوع ، صرفا مربوط به سفر زمانی نیست و فقط ادراک لوگان به لوگان جوون تر منتقل میشه .
      یه مسئله ی مهم هم اینه که چرا مدام داری این رو اسپایدرمن شگفت انگیز ۲ مقایسه میکنی ؟ مگه کسی هست که فکر کنه اون بهتر از اینه ؟ یا حتی بهترین فیلم ماروله ؟ خود اون فیلم رو میشه کلی روش نقد نوشت .
      ضمن اینکه همون اول اکران هم نمره ۸٫۵ رو گرفته بود تا جایی که خاطرمه ، اونقدر ها هم بالا نبود . هر چی تعداد مخاطب بیشتر بشه ، احتمال اینکه رتبه تنزل پیدا کنه ، بیشتر میشه و کاملا هم منطقی ، فی الواقع داره به نظر کلی و میانگین همه نزدیک تر میشه و توی این زمینه ، فیلم های کمیکی که بالاتر از این قسمت باشند ، وجود داره .
      خلاصه اینکه بهترین فیلم تاریخ مارول نیست اصلا .

      • watcher the universe
       در پاسخ به watcher the universe

       ببین ، اولا کی گفته این رو :
       ” هدف من این بود که شما که میایید میگید فیلم باید سه ساعت باشه تا خوب بشه، این فیلم در مقایسه با DOFP داستانش فوق العاده ساده اس و از شخصیت های کمتری استفاده میکنه. ”
       جایی دیدی از این کلمات بهره ببریم که داری اعلامش میکنی ؟
       هیچ بحثی سر فیلم اسپایدی و مسائلش نداریم و قیاس بین این دو ، یه قیاس بی مورده ؛ پس الکی هی ارجاع نشه به فیلمش .
       میگی کلیشه ی داستان کجاست ؟ کلیشه از اونجا شروع میشه که لوگان وارد بدن جوونش شده و برای اثبات اینکه فراتر از حال اومده ، شروع میکنه به اطلاعات دادن به طرف که باور کنه ، به همین جا هم ختم نمیشه . حالا تعداد فیلم و سریال هایی که از این اصل استفاده کردن ، بیشتر از اون چیزیه که بتونه حسابش دستت باشه ، فیلم بین باشی ، متوجه میشی ، یه نمونه ی مشابه امسالیش ، لبه ی فردا بود .
       بعد سوژه ی سفر زمانی توی فیلم های موفق زیادی استفاده شده ، مثل Back to the Future یا Looper یا Primer که فیلم های خوبی بودند از قضا یا حتی edge of tomorrow که کار خوبی بود . حتی Back to the Future جز فیلم های برتر همون سایت هست که داری مدام آدرسش رو میدی .
       درسته کاپیتان آمریکا : سرباز زمستان جلوه های بصری تا این سطح نداشت ولی تمام صحنات دارای این ویژگی به بهترین نحو ایجاد شده بودند ، به شدت باور پذیر و حس واقعی بودن رو توی مخاطب میدمید .
       بعد اینکه درست نخوندی چی گفتم ، این جمله ی بالا رو دقیق بخون :
       ” شخصیت ها هم بد نیستند ولی بیشتر خاکستری هستن و تقریبا توی یه شکل و شمایل کار شدند ، هر چند نمیشه گفت ضعیف بوده یا حتی متوسط . ”
       جایی از این جمله استنباط میشه که داریم به شخصیت پردازی ایراد میگیریم ؟ پایانش ذکر کردیم شخصیت پردازی رو حتی نمیشه متوسط در نظر گرفت ، یعنی این کار به خوبی پرداخت شده ، چیزی که اشاره شد ، این بود که کاراکترها رو میشد متمایز تر از این هم کرد ولی سطح فعلی کار هم هیچ مشکل به خصوصی نداره .
       در مورد امتیاز هم که پیشتر توضیح دادیم و فقط توی یه جمله ی دیگه ، همون رو تکرار کردی .
       همون طور که گفتیم ، بهترین فیلم تاریخ مارول نیست ولی یکی از بهترین فیلم های اقتباسیه ماروله ؛ شاید نه در رده ی اول ولی در رده های بعد ، حتما هست .

       • حجت مزارعی
        در پاسخ به watcher the universe

        حالا من نمیخوام خودمو قاطی بحثتون کنم اما از هیچ نظر نمیشه کاپ ۲ رو ضعیفتر از این دونست…درواقع کاپ ۲ میتونه گزینه خوبی برا بهترین فیلم مارول باشه….

       • حجت مزارعی
        در پاسخ به watcher the universe

        یه سوال از آقای ولورین…کدوم top 250؟ منظورت imdb?

   • m. goblin
    در پاسخ به watcher the universe

    به نظر منم بهترین فیلم مارول نیست.
    شما محافظان کهکشان رو ندیدی اگر میدیدی ممکنه حرفتو پس بگیری.محافظان کهکشان الان از نظر بیشتر ادم های معروف دنیا بهترین فیلم مارول و یکی از بهترین فیلم های دنیاست.

  • the bat has fallen
   در پاسخ به the bat has fallen

   یه سوال این بلوریش نسخه director cut هستش

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   از این دفعه با ریلیز نسخه بلوری تمام نقدا دوباره میاد بالا که دوستانی که دیدن نظرشون رو بگن.

  • اشکان
   در پاسخ به اشکان

   من این فیلم رو چند وقتی هست دیدم , خوشحال شدم دیدم مطلب اومده بالا
   راستش از انسجام کلی فیلم لذت بردم , وقایع حال و گذشته و آینده در دو فیلم به خوبی به هم وصل شدن و فیلم از لحاظ جلوه های ویژه هیچ مشکلی نداره
   بازی مک آوی و فاسبندر خیلی عالیه , بخصوص حالات چهره فاسبندر که واقعا دوگانگی شخصیت مگنیتو رو نشون میده ( شروری که به وقتش میتونه قهرمان باشه )
   وولورین رو دوست داشتم , جکمن کاری با وولورین کرده که هربار فیلم هاش رو میبینم میگم کاشکی اگه یه روز قراره جکمن از فیلم ها بره , کلا وولورین رو تو یونیورس ایکس من بکشنش 😐 نمیتونم کسی رو جاش تصور کنم
   بولیوار تراسک به نظرم خبیث واقعی فیلم نیست و کاشکی نقش استرایکر رو بیشتر میکردن , مثلا اون بوده که تراسک رو مجاب کرده رو این پروژه بیشتر کار کنه
   صحنه های مربوط به کوییک سیلور عالی بود , بخصوص اون قسمت اشپزخونه پنتاگون , یعنی از جلوه های ویژه کف کردم :دی
   در کل فیلم موفقی بود , ایده قشنگی داشت و خوب پرورشش داده بود
   بازی ها عالی بودن , به جز یه سری حفره های شخصیتی تو میستیک , بقیه های شخصیت ها عالی بودن
   امیدوارم اپوکالیپس از اینم بهتر بشه و یه نبرد منحصر به فرد داشته باشیم
   ممنون

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   من تنها مشکلی که بااین فیلم داشتم نبود صحنه مبارزه پایانی بود وگرنه کل کار خوب بود…

   • watcher the universe
    در پاسخ به حجت مزارعی

    اتفاقا مبارزه هاش خوبه واینکه مبارزه پایانیش به صورت صحنه ی گفت و گوی متقابل اگزاویر با ریونه ، بهتر از یه صحنه نبرد الکی فول اکشنه .
    نکته ی رو اعصابش ، کیفیت پایین جلوه های بصریشه ، خوب در نیاوردنش واقعا .

    • m. goblin
     در پاسخ به watcher the universe

     فیلمی که بعد از اواتار پرخرج ترینه تو فاکس جلوه های بصریش خوب نیست؟البته من با کیفیت پرده ای عالی دیدم نه ۷۲۰ نمیتونم نظر بدم.
     کدوم صحنه کیفیتش پایینه؟

     • watcher the universe
      در پاسخ به m. goblin

      صحنه هایی مثل قسمت مگنیتو و قطار حامل روبات ها و افزودن فلز ریل قطار به اونا ، یا جاییکه مگنیتو میل گرد ها رو وارد بدن لوگان میکنه یا بک گروند چینه یا … ، همه حالت انیمیشنی داشتند تا یه چیز قابل قبول تر ، باورپذیرتر ، یه چیزی تو مایه های هالک Louis Leterrier شده بود . توقع یه چیز بهتری رو از این قسمت داشتیم .

  • detective
   در پاسخ به detective

   بهترین فیلم کمیکی سال بود که دیدم. هنوز فیلم هایی که تاریخ اکرانشون بعد اینه نگاه نکردم ولی باید اعتراف کنم که به گرد پاش نمیرسن!

  • ali
   در پاسخ به ali

   کاپیتانو ببین بعد نظر بده
   شخصیتاشم درنظربگیر

   • detective
    در پاسخ به ali

    گفتم فیلم هایی که تاریخ اکرانشون بعد از مردان ایکس بوده نگاه نکردم. کاپیتان قبلش بوده. اونم خفن بود. رابطه ی کاپیتان و سرباز زمستان منو یاد رابطه ی بتمن و جیسون تاد انداخت. اینکه دستیاراشون از مرگ برگشتن و حالا دشمنشونن.

  • cinema
   در پاسخ به cinema

   بنظرم بعد از x2 بهترین فیلم ایکس من بود.من عاشق صحنه هایی ام که ولورین توشون هست

  • S.i.S
   در پاسخ به S.i.S

   من فیلم دیدم ولی چندتا سئوال برام باقی مونده :

   سوال ۱: مگه کوییک سیلور پسر مگنیتو نیست؟ چرا نمیشناختن همدیگه رو؟

   سوال ۲: مگه کوییک سیلور و اسکارلت دوقلو نیستن؟ پس چرا اسکارلت کودک بود کوییک سیلور نوجوون؟

   سوال ۳: آخر فیلم کپتن آمریکا این دوتا رو نشون داد که انگار قراره که تو اونجرز نقش مهمی رو داشته باشن ولی با یه حساب سر انگشتی میشه گفت از ۱۹۷۳ تا الان کوییک سیلور باید ۶۰ سالش باشه! WTF ؟

   سوال ۴: تو این ۵۰ سال که سنتینال ها ساخته میشدن استارک چیکار میکرده؟ مگه اسلحه ساز اول دنیا نیست؟ چرا جلوی ترسک رو نگرفته بود؟
   پ.ن ۱: به قول راجش این استن لی تو انتخاب اسم شخصیتهاش خیلی تنبله حروف استارک رو جابجا کرده شده ترسک! هردو هم اسلحه ساز!
   پ.ن ۲: اینکه ترسک تو دهه ی ۷۰ تونسته زرهی بسازه که فلزش نابود نشدنی و تطبیق پذیر باشه ولی تونی استارک تو این زمان زره هاش درب و داغون میشن و ته قابلیتشون کنترل از راه دوره استارک رو له کرد.
   پ.ن ۳: این دیزنی و فاکس اصلا هماهنگ نیستن با هم، Get it Together Guys

   سوال ۵: قبل اینکه آینده تغییر کنه چرا پنجه های وولورین فلزی شدن دوباره؟

   سوال ۶: اگه آخرسر استرایکر (که نفهمیدم خودش بود یا میستیک) وولورین رو از کف رودخونه جمع میکنه قضیه ی Sabretooth چی میشه؟ چرا لوگن یادش نمیاد، گلوله نخورده تو سرش که…

   • DK
    در پاسخ به S.i.S

    ۱)کوییک سیلور در دنیای فیلم فاکس معلوم نیست باباش کیه(یکی از ایستر اگ های فیلم Days of future past هم همون تیکه بود که به مگنتو میگفت “مامانم یکیو میشناخت که میتونست آهنو کنترل کنه” یا یه چیزی شبیه این
    ۲)خوب ببین توی دنیای فیلم که ایکس من و اونجرز اصلا مال یک دنیا نیستن(مثلا توی ایکس من اصلا اسکارلت ویچ درکار نبود, در حالی که در اونجرز هست)
    ۳)آخر فیلم کاپیتان آمریکای ۲ اون صحنه هه مال زمان حال بود فکر کنم(مطمئن نیست البته)
    ۴)توی دنیای کمیک موقعی که سنتینل ها ساخته شدن استارک هنوز بدنیا نیومده بود(البته فکر کنم)
    ۵)چون یه چیزایی عوض نمیشن(استرایکر به هرحال ولورین رو گرفت و آدمانتیوم بهش پیوند زد)
    ۶)سیبرتوث میره با میستیک(اون یارو که آخر فیلم اومد میستیک بود نه استرایکر)

   • watcher the universe
    در پاسخ به S.i.S

    این دوستمون DK سعی کرده جواب سوال ها رو بده ولی بعضی هاش رو درست نگفته ، بذار خلاصه و جمع و جور بگم :
    ۱٫ کوئیک سیلور اشاره کرد مادرش یکی رو میشناخته که مثل اون بوده و ته فیلم هم مادرش یه نگاه آشنا به مگنیتو مینداخت که یعنی میشناسدش . یعنی در هر صورت علامت داده بودن که این پدرشه .
    ۲٫ تو این فیلم اریجینش رو تغییر دادن ، احتمالا چون تعداد کاراکترها زیاد میشده این کار رو کردن ، احتمالش هست توی قسمت بعدی ظاهر بشه .
    ۳و۴ . هیچ ارتباطی بین دنیای فاکس و مارول وجود نداره ، پس تمام سوالات بی مورده ، توی دنیای فاکس ، اصلا استارک وجود نداره .
    ۵٫ این فیلم مال زمانیه که ولورین فلزی نشده ، ژنرال استرایکر جوون رو که دیدی . بعد از این زمان ، ولورین آدامانتیومی میشه که توی آینده هم به وضوح مشخصه .
    ۶٫ نیازی نبود یادش بیاد ، نیاز بود ؟!

  • nima
   در پاسخ به nima

   یه سوال مگه تو قسمت وولورین ۲۰۱۳ پنجه های آدامانتیوم رو از دست نداد؟ پس چطوری تو این فیلم از اول پنجه فلزی داره؟؟؟؟

   • mahdi
    در پاسخ به nima

    منم همین سوالو دارم !!!
    چطور پنجه های استخونیش به آدامانتیوم تغییر یافته بود !؟

    دیگه اینکه ۱۰۰% بهش آدامانتیوم طزریق میشه دیگه ؟ با اینکه ایندش تغییر کرد !
    (( تو اخر فیلم پنجه هاشو نشون ندادن یکم ادم و گیج میگنن ))

  • سعید
   در پاسخ به سعید

   همین الان فیلم رو دیدم و دلیلم تا الان که انقد دیر شد دیدنش با اینکه عاشق این فیلمم نبود دسترسی به دانلود و قول سر خرمن یکی از دوستام بود !! بگذریم…. فیلم به نظرم (به دور از تعصب ) خیلی کلیشه ای بود و ادامه ای برای مبارزه بین مگنیتو و چارلز بود (مثل فرس کلاس) در کل فیلم ضعیفی بود ولی خیلی روی جلوه های بصری کار شده بود نقش وولورین (هیو جکمن) خیلی ساده و اصلا تاثیر گذار نبود انقد که مثل اینکه کل قدرتاش از دست رفته بودن و هیچ جذبه و ابهتی ازش دیده نمیشد !!! طوری که تو فیلم اواسطش گم شده بود تا انتها… در مقایسه با فیلم های مارول امسال به گرد کاپتان ۲ نمیرسه به هیچ عنوان

  • میلاد
   در پاسخ به میلاد

   دوستان مگه چارلز(پروفسور ) در ایکس من ۳ کشته نشد؟؟! کلا تجزیه شد رفت…. حالا چطوری در آینده زنده بود؟!!! مثلا جین و اسکات اینا که مرده بودند که در آینده نبودن ولی چارلز بود!!!

   و اینکه وقتی آخر لوگان بیدار شد، در واقع در چه زمانی بیدار میشه؟!! در واقع قبل اتفاقات قسمت های ۱ تا ۳ است یا اینکه کلا دیگه اتفاقات ۱تا ۳ نیوفتاده؟!! (آخه لوگان معلم شده و …)
   کلا این فیلم خیلی ابهام داشت…

  • dark claw
   در پاسخ به dark claw

   سلام. خسته نباشید
   دو تا سوال داشتم
   ۱: وقتی لوگان در اینده بیدار شد و هیچکس نمیدونست چه خبره که اخر چارلز فهمید به بقیه هم میگن یا نه ؟
   ۲: لوگان در The Wolverine پنجه اش تغییر کرد چرا دوباره در Days of Future Past دوباره همون شد ؟