نقد و بررسی فیلم اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ The Amazing Spider-Man

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, آوریل 9th, 2014

تاری پیچیده


The Amazing Spider-Man 2 Posterکارگردان: مارک وب

فیلم­نامه‌­ و داستان: الکس کرتز‌من، روبرتو ارسی

بازیگران: اندرو گارفیلد، اما استون، جیمی فاکس، دین دیهان، پائول جیاماتی و …

خالق: استن لی، استیو دیتکو

تاریخ اکران: ۲ می ۲۰۱۴ در آمریکا

زمان فیلم: ۱۴۲ دقیقه

دانلود آخرین تریلر فیلم 

منتقد: دنیل کروپا (امتیاز: ۶٫۹ از ۱۰)

 
نقد و بررسی فیلم اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ The Amazing Spider-Man
میانگین امتیاز کاربران از 141 رأی


ریبوت اسپایدرمن مارک وب یک کار تفرقه انداز بود. المان‌های مثبت زیادی مثل بازی گارفیلد در نقش اسپایدرمن داشت اما همیشه جای شبهه باقی می‌گذاشت و عواقب آن را می‌شود در ادامه‌ی این فیلم دید. اکشن و عملکرد عالی‌ای در این فیلم است اما با گسترده شدن یونیورس اسپایدرمن مشخصاً فشاری بر فیلم است که آن را به سمت از ریل خارج شدن تهدید می‌کند.

AS 2 (2)وقایع فیلم کمی بعد از پایان فیلم اول اتفاق می‌افتد. هنوز هم غم از دست دادن پدر گوئن و قولی که پیتر نتوانست به آن عمل کند (که با تنها گذاشتن دختر سروان استیسی امنیتش را تأمین کند) با او است. اما به نوعی قدمهای رو به جلویی هم دارد، در حال فارق‌التحصیلی از مدرسه است، از زندگی‌اش لذت می‌برد و نقش نگاه‌بان نیویورک را کاملاً پذیرفته است. بر خلاف اکثر ابرقهرمانان هویت اسپایدرمن نه تنها یک بار سنگین نیست بلکه آزادی‌ای برای پیتر نیز محسوب می‌شود، او با قدرت‌هایی که حالا دارد دلگرم و جسور است.

AS 2 (3)اتفاقات زیادی در اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ می‌افتد و متأسفانه همه‌ی آن‌ها به هم نزدیک نمی‌شوند. تمام باید و نبایدهای وضعیت دشوار رابطه‌ی گوئن و پیتر بخش اعظم فیلم را تشکیل می‌دهند. و بیشتر آن جنبه‌های سنتی پلات توسط دین دیهان در نقش هری آزبورن شکل پویا به خود می‌گیرند، کاراکتری که به نیویورک بازگشته تا سکان شرکت آزکورپ را به دست گیرد. می‌بینیم که او و پیتر دوستان قدیمی هستند و زمانی که این قضیه حسی از آشناپنداری را پدید می‌آورد (ریبوت اخیر نیز با این مشکل در جدال بوده است) که هنوز دیهان در نقش هری غیرعادی است و همین رابطه‌ی میان آن‌ها نیز اوضاع را بدتر می‌کند.

AS 2 (7)هری از وضعیتی وخیم رنج می‌برد و برای زنده ماندنش به خون اسپایدرمن احتیاج دارد و این مسأله داستان را دوباره به سمت راز مرگ والدین پیتر می‌برد. در انتهای فیلم ما با حقیقت روبرو می‌شویم، اگرچه این آشکارسازی به هیچ‌وجه در خور میزان معمایی که در حال حاضر پیرامون اتفاقات فیلم شکل گرفته است نیست.

در صدر همه‌ی این‌ها، با وجود حضور پائول جیاماتی در نقش کرگدن و جیمی فاکس در نقش الکترو فیلم هنوز هم کمبود اکشن دارد. نقش پائول جیاماتی کمرنگ است، افتخاری است، صحنه‌های اکشن کوتاهی رقم می‌زند و الکترو در میان فیلم به عنوان یک دشمن اصلی معرفی می‌شود، اما هنوز عملکردش شبیه به جیاماتی است.

فیلم سعی دارد مکس دیلون را کاراکتری که باید با او ابراز همدردی کرد معرفی کند، اوضاع اجتماعی خوبی ندارد، تنهاست، کسی او را درک نمی‌کند و از زمانی که اسپایدرمن جانش را نجات داده عقده‌ی روحی‌ای نسبت به این قهرمان پیدا کرده است.

AS 2 (6)بعد از یک اتفاق کسل‌کننده، افتادن در تانکری ژنتیکی که برای تغییر ژنتیک مارماهی‌ها به کار می‌رفته، تمام دنیا سرهایشان به سمت مکس می‌چرخد اما فیلم او را سرافکنده می‌کند و این ماجرا هم او را در نقش خبیث اصلی فیلم با انگیزه‌های واقعی قرار نمی‌دهد، بلکه بیشتر دلیلی بر پرکردن بخش‌های فیلم و درنهایت پادوی هری موجودیت می‌یابد.

 این به این معنی نیست که اکشن کار بزرگ نیست، صحنه‌ی انتهایی میدان تایم یک صحنه‌ی مقابله‌ی خوب است، به زیبایی ویتیرنی از قدرت‌های اسپایدرمن به خصوص حس عنکبوتی‌اش را به نمایش می‌گذارد اما هرگز آن حس همدردی که فیلم با الکترو از شما می‌خواهد را نمی‌کنید، او فرسخ‌ها با دکتر اختاپوس تراژیک آلفرد مولینا فاصله دارد، فاکس بازیگر خوبی است اما نقشش کامل نیست، نمایش او بسیار عجولانه است و یک یا دو ریسمان چاپلوسانه‌ی بی‌ارزش به او تحمیل شده است که او را چیزی شبیه به فیلم‌های ابرقهرمانی خانگی در اواسط دهه‌ی نود جلوه می‌دهد.

AS 2 (8)زمان فیلم ۱۴۲ دقیقه است، اتفاقات زیادی می‌افتد اما خیلی سخت می‌شود با این مسأله کنار آمد که اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ چیزی بر جای می‌گذارد. درمی‌یابیم که پیتر به دانشگاه می‌رود اما نمی‌بینیم او در کلاسی حضور پیدا کند. درمی‌یابیم که او برای روزنامه‌ی دیلی بیوگل عکس می‌گیرد اما هرگز پا به ساختمان این نشریه نمی‌گذارد. خیلی از این قبیل اتفاقات است که مسیر را برای فیلم‌های بعدی یا مرتبط ناهموار می‌کند و این به کل فیلم نیز ضربه می‌زند.

وقتی این ضعف‌های کاراکتر پارکر را حذف کنید، در نهایت درک شما از کاراکتر و رفتارش تغییر خواهد کرد، دیگر متوجه این‌که او چقدر جوان است و یا دیگر فشارهایی که دائماً با آن روبرو می‌شود نیستید. اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ سر فرود نمی‌آورد، شاید به دلیل محبوبیت گارفیلد باشد، اما قطعاً مشکل بزرگی است که می‌روید.

AS 2 (4)قوی‌ترین بخش فیلم بخش رمانتیک آن است، چه پیچیدگی‌های رابطه‌ی پیتر و گوئن و یا روابط حسی صاف و ساده‌اش با زن‌عمو می. بعضی اوقات صحنه‌های میان پیتر و گوئن عمیق می‌شود که احساس می‌کنید نقش سومی در این روابط بازی می‌کنید، و شاید این مقیاسی برای موفقیت آن‌ها و روابط عاطفی خارج از کار گارفیلد و استون باشد و این بدون شک راحتترین بخش کارگردانی وب بوده است.

اکشن کار نیز به تنهایی بسیار قوی است. بسیار در فیلم اسپایدرمن را با صحنه‌‎های تاب‌خوردنش اطراف منتهن همراهی می‌کنیم، لباسش زمانی که با او هستیم و به سطح زمین می‌رسد یا دوربین با چرخشی سریع چسبیدن او به گوشه‌ها را نشان می‌دهد همانند آب موج‌دار می‌شود. ویژگی آکروباتیک اسپایدرمن اندرو گارفیلد بیشتر از قبل است و نمایش حس عنکبوتی‌اش در صحنه‌های اکشن‌های کلیدی عالی است(زمان برای خزیدن اسپایدرمن آهسته می‌شود و به او اجازه می‌دهد تجزیه و تحلیل کند و بی‌درنگ از حادثه جلوگیری کند).

AS 2 (5)اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ با این‌که ناشی‌گری‌های مداومی در پلات کار دارد یا صفحات و آف کمراهای کامپیوتری هستند که دائماً به شما می‌گویند که آن چیست و یا کار آن یکی چیست، فقط برای این‌که افراد پشت نرده‌ها حواسشان نیست و این کمی با هوش احساسی فیلم مطابقت ندارد ولی خوبی‌های زیادی هم دارد.

اما استون اگرچه در صحنه‌هایی به دام وظایف تفسیری می‌افتد گزینه‌ی خوبی برای پیتر و اسپایدرمن است و اما این اندرو گارفیلد است که کارایی ممتازی نشان می‌دهد،  اسپایدرمن بسیار بی‌پروا، بامزه و دوست داشتنی است، زمانی که از کودکی در برابر قلدرها محافظت می‌کند و یا مستقیم با شهروندان نیویورک صحبت می‌کند.

طرح جلد شماره‌ی 33 کمیک اسپایدرمن شگفت‌انگیز

طرح جلد شماره‌ی ۳۳ کمیک اسپایدرمن شگفت‌انگیز

بعد از نمایش تیتراژ پایانی به تمام چیزی که فکر می‌کردم طرح جلد شماره‌ی ۳۳ اسپایدرمن شگفت‌انگیز بود. این یکی از آن معروف‌ترین و به یادماندنی‌ترین لحظه‌ها در تاریخ کاراکتر است. اسپایدرمن در زیر بار سنگینی یک آزمایشگاه مخروبه، علاوه بر درمان زن‌عموی مریضش باید از آن مخمصه نیز بگریزد.

اسپایدرمن شگفت‌انگیز ۲ نیز کاری مشابه کرد، علاوه بر این‌که می‌خواست پایه‌ی فیلم‌های آینده‌اش و اسپین‌آف‌ها را بریزد، مقدار زیادی اتفاقات ماشین‌وار ساخت تا خطر له‌شدن قهرمان داستان را تهدید کند اما در نهایت با عملکرد گارفیلد، استون و دیهان و تعدادی اکشن خوب و صحنه‌های رمانتیک جان سالم به در برد، البته فعلاً.


ترجمه از مهران فلاح
کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

 

 


  • K.Montaghed
   در پاسخ به K.Montaghed

   هممم… کاملا حدس میزدم یک همچین چیزی از آب دربیاد. ای کاش نقد برادینلی رو هم میذاشتین.

  • mirabilis
   در پاسخ به mirabilis

   چه کاریه ، ۷ میداد از ده ! 🙂
   هوووم ، نقد تامل برانگیزی بود ، آیا میتونه نمره ی خوبی بگیره ؟ باید صبر کرد و دید .

  • mtm
   در پاسخ به mtm

   نقد سایت IGN UK رو ترجمه کردید، درسته؟

   • MEHRAN
    در پاسخ به mtm

    بله. کلاً منتقدای IGN یه ذره عجیب غریب نمره می دن. ولی خب چون نقدا رو سعی می کنیم از منتقدای کمیک‌بوکی بزاریم معمولاً یا از آی جی ان هست یا کامیک واین.

  • کمیک دوست کبیر
   در پاسخ به کمیک دوست کبیر

   ببخشید یکی میشه جواب بده
   من بالاخره نغهمیدم که گوئن مرد یا نه؟

   • MEHRAN
    در پاسخ به کمیک دوست کبیر

    احتمالاً همچین اتفاقی نیافتاده چون من ندیدم تو نقدی اشاره ای به این قضیه بشه و خب یه مقاله ای تو سایت Moviepilot بود که مشخص شده که گوئن نمی میره و یه سری دلایل محکم آورده بود که تو قسمت بعدی پیتر می‌میره احتمالاً.

    • mirabilis
     در پاسخ به MEHRAN

     هان ؟ پیتر تو قسمت بعدی میمیره ؟ حاجی ، میشه این رو هم دلایل و برهانش رو بیاری و اینا ؟ مشتاقیم ببینیم چی گفته ! یا اگه برات دشواری داره ، آدرس بده ، خودمون میریم میخونیم !

   • aref
    در پاسخ به کمیک دوست کبیر

    بله دوست عزیز گوئن میمیره خودم فیلم رو دیدم 🙁

  • fotokian
   در پاسخ به fotokian

   موندم تو این نقدایی که شده سرنوشت گوئن استیسی لو نرفته؟؟؟؟ما که خیلی امیدوارم نمره خوبی کسب کنه!

  • DC
   در پاسخ به DC

   فیلم دارای شخصیت های زیادی است و ممکن است به سرنوشت اسپایدرمن۳ دچار شود
   از من گفتن بود.

  • AMIN.ES
   در پاسخ به AMIN.ES

   لطفا اگه امکانش هست نقد کاپیتان آمریکا ۲ رو هم بزارید

  • آرش
   در پاسخ به آرش

   الان من کاملان هنگ کردم
   کی اکران شد؟

  • spidervenom4738
   در پاسخ به spidervenom4738

   این فیلم مگه اکران شده؟

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   امتیاز نسبت به انتظاری که از فیلم میرفت پایینه…قطعا نمیشه به این فیلم نمره کامل رو داد اما ۸ منصفانست…

   • K.Montaghed
    در پاسخ به حجت مزارعی

    ۸?! ۸ یعنی یه فیلم شاهکار. فیلمی که تا سالیان سال از یادها نخواهد رفت.

    واقعا فکر میکنی این فیلم لیاقت همچین چیزی رو داره؟

    • حجت مزارعی
     در پاسخ به K.Montaghed

     دیگه اونقدرهاهم بد نیست…درسته که لیاقت کاملو نداره اما فکر نکنم ۸ یعنی شاهکار…میتونه معنی خوب رو بده اما شاهکار رو ۹٫۵ به بعد میگن…مثل شاهکار “شوالیه تاریکی”…مثلا داخل این نقد به نکته مثبت موسیقی یا نکته منفی شلوغی زیاد،سکانس های پوچ که بود و نبودشان فرقی نداره اشاره نکرده…حالا که دارم فکرشو میکنم ۷٫۵ آخرشه

     • فرزاد.خ
      در پاسخ به حجت مزارعی

      ده یعنی شاهکار. هشت یعنی عالی و شش یعنی خوب و چهار متوسط. دو هم ضعیف معنی می ده. هفتی هم که منتقد داده به نظرم از هر نظر نگاه کنیم زیادشه. واقعاً فیلم خوب مایل به عالی بود؟

      • mirabilis
       در پاسخ به فرزاد.خ

       فرزاد ، مگه فیلم رو دیدی که داری میگی در اون حد بوده یانه ! بذار فیلم بیاد ، بعدا درباره ی محتوایات کلی نقد صحبت میکنیم .

       • فرزاد.خ
        در پاسخ به mirabilis

        عوامل فیلم که تغییر چندانی نکردن. خود فیلم اول هم شدیداً داشت رو سه گانه ی سام ریمی اسکی می کرد. تیزرا هم چیز چندان دندون گیری نداشت. رو همین حساب من می گم بعیده چیز خوبی واقعاً از توش در بیاد.

        • mirabilis
         در پاسخ به فرزاد.خ

         هوووم ، یادم میاد یه سری تریلر خفن از فیلم ها بیرون میومد ، بعد معلوم میشد فیلم آب زیپوئه ! با دو تا تیزر که نمیشه فیلم رو تا آخر حدس زد !
         ضمن اینکه مارک وب داره زور میزنه یه چیز متفاوت با آثار ریمی بیرون بده ، برای همین فکر کنم اون تیکه ی اسکی رو خوب اومده باشی . بازیگراش هم کار درستن ، باید دید فیلمنامه و صحنات چقدر جون میدن به فیلم .

     • K.Montaghed
      در پاسخ به حجت مزارعی

      یعنی شوالیه تاریکی لیاقتش ۹٫۵ هست؟! شما با این روش نمره دادن که باید به بعضی از فیلمها خارج از سطح نمره بدید.
      مثلا به پدرخوانده چند میدین؟ ۱۵؟!

      درمورد نمره کامل هم خب مسلمه نباید نمره کامل رو داد من با این که فیلم رو ندیدم اما براساس مشاهدات یا حداقل قسمت قبل میتونم این حرف رو بزنم که اگر کسی بالاتر از ۶ به فیلم بده مطمئنا فن بوی بازی دراورده اگر هم نمره کامل رو بده (که مطمئنا هیچ منتقد سلیمی همچین کاری نمیکنه) دیگه خیلی حرکت احمقانه ایست.

      • حجت مزارعی
       در پاسخ به K.Montaghed

       شاید…من بغییر از شاهکار نمیتونم چیز دیگه ای بدم…شایدم من خودم انتظارمو از این فیلم زیاد کردم … فیلم رو نمیشه گفت عالی نه میشه گفت ضعیف…متوسط…درست مثل سری قبل…امتیاز فانتزی کمیک هم خوب بود…واقعا منتقدی که به این فیلم نمره کامل بده خیلی تو توهمه…من دیگه نظری ندارم…بنظر من بهترین فیلم کمیک بوکی امسال یا ایکس منه یا لگو فیلم فیلمی که درحال اکرانه و خود من دیدمشه و نقدشم کردم میتونید برید تو مووی مگ کل نظراتمو راجبش ببینید…راستی آقا مهران بابت ترجمه تشکر

  • assassin
   در پاسخ به assassin

   خیلی بهش امید داشتم ولی انگار همچین هم آش دهن سوزی نشده

  • احسان
   در پاسخ به احسان

   کمیکهای هفته دوم آپریل رو کی قرار میدین ؟

   • MEHRAN
    در پاسخ به احسان

    راستش کمیکای دی سی لینک مستقیم نیومده ازش. تا شب صبر می کنم اگه نیاد یه فکر دیگه می کنم برای لینکا.

  • شایان
   در پاسخ به شایان

   ببخشید یه سوال مگه تاریخ اکران ۲می نباید باشه خب۲ می میشه ۱۲ اردیبهشت الان که ۲۴ فروردینه

  • آسمان
   در پاسخ به آسمان

   از فیلم قبلی که خیلی بهتره لباسش خیلی خوب شده ولی گوئن نباید به دست هری می مرد