بررسی شماره ۲۴ کمیک Fatale

توسط : در تاریخ : شنبه, آگوست 16th, 2014

نقد و معرفی شماره پایانی کمیک مرگبار و نگاهی به مجموع این سری.


شماره 24 کمیک FataleFatale #۲۴

نویسنده: Ed Brubaker
طراح: Sean Phillips
ناشر: Image

کم پیش آمده که اد بروبیکر و شان فیلیپس در خلق کاری همکاری کنند و نتیجه کار بدی باشد. مرگبار Fatale هم از این قاعده مستثنی نیست. از همین حالا هم مرگبار چند نامزدی آیزنر و هاروی دیگر به کارنامه ی پر بار خالقینش اضافه کرده. چیزی که نشان می دهد ایمیج در بستن قرارداد پنج ساله با این دو هنرمند چندان به خطا نرفته.

فتاله( مرگبار) عنوان کمیک در واقع قسمت دوم عبارت فرانسوی فم فتال است. فم فتال یا زن اغواگر به تیپ شخصیتی در داستان های جنایی اطلاق می شود که با زیبایی فریبنده ی خود سر راه قهرمان یا کارآگاه داستان قرار می گیرند تا در جهت اهداف شخصی خود با وسوسه ی قهرمان، او را از مسیر حقیقت دور کنند و به تباهی بکشند. قهرمان این کمیک که زن اغواگر داستان هم هست، یعنی جوزفین حاصل تلاش بروبیکر برای نشان دادن تصویر دیگری از این نوع شخصیت است.

جوزفین که به اختصار جو صدایش می زنند زنی است با زیبایی خیره کننده اما این تنها چیز غیر عادی در مورد او نیست. او بدون این که خود بداند مرد ها را شیفته و مفتون خود می کند. اما اوضاع به این جا ختم نمی شود چون بعد از مدتی علاقه ی مردان به او حالتی تملک خواهانه و دیوانه وار می گیرد. به غیر از این بدون این که جوزفین خودش متوجه باشد به نظر می رسد او عمری جاودانه دارد. همه ی این ها باعث شده زندگی جوزفین کاملاً از هم فرو بپاشد و امکان داشتن هر نوع زندگی شخصی را از او بگیرد.

اوضاع زمانی بدتر می شود که به نظر می رسد فرقه ای غریب به رهبری فردی با قدرت های ماورایی که کله ای به شکل اختاپوس دارد به دنبال قربانی کردن او هستند.

داستان بروبیکر مملو از ارجاعات فراوان به دو نویسنده ی مشهور ژانر وحشت آلن پو و لاوکرافت( که این دومی با نام ریون کرافت در یکی از قسمت ها به نوعی به او ادای دین شده) و البته جنایی نویس مشهوری مانند ریموند چندلر است همه ی این ها در کنار داستان پر پیچ و خم بروبیکر که پر شده از عناصر فرهنگی و تاریخی از هالیوود عصر طلایی گرفته تا گروه های راک دهه هفتادی ترکیب لذت بخشی را برای خواننده ی این کمیک می سازد.

صفحات این کمیک خصوصیت دیگری هم دارند. خصیصه ای که به مرور در کارهای جدید بروبیکر تکامل یافته( برای مقایسه نگاه کنید به کمیک های جدید تر او مثل ولوت و کاپیتان آمریکای قبل از مارول ناو) صفحات مرگبار پر است از پنل بندی های رئالیستی و کلاسیک که در عین دادن نوعی تعلیق و آرام کردن روند، باعث دقت بیننده به فضاهایی می شود که حاصل بلا واسطه ی سایه زنی شان فیلیپس و رنگ زنی های دو رنگ زن کمیک یعنی الیزابت بریتویزر و دیو استیوارت است. چیزی که شاید در نگاه اول می تواند جدا از همه ی تجربه گری های سال های اخیر در نحوه ی پنل بندی نوعی بازگشت به دو دهه ی پیش جلوه کند در واقع روش های کمیک های قدیمی تر را وام می گیرد تا در جهتی یک سره متفاوت از آن استفاده کند. پنل بندی های تو در تو و کم دیالوگ کار بروبیکر و شان فیلیپس به نوعی در جهت تعمیق سایه ها و ایجاد فضاهای بصری تو در تویی است که همگی متناسب با کمیک هستند.

در مورد مرگبار چیز های زیادی می توان گفت. از جمله این که مرگبار چقدر داستان خود را خوب شروع می کند و تا چه اندازه خوب به پایان می رساند. از اشاره های ظریف داستان می توان گفت به طور مثال در صفحات آب تنی شماره ی آخر داستان که چگونه با زیرکی نقش زن اغواگر را واژگونه می کند. می توان از کاراکتر های خوب پرداخت شده ی داستان صحبت کرد که چطور مثل یک داستان نوآر کلاسیک راه خود را به سمت تباهی می پیمایند. اما همه ی این حرف ها باشد برای زمانی که افراد بیشتری این کمیک را خوانده باشند.

برای کسانی که مرگبار را نخوانده اند من تنها توصیه می کنم که لذت غرق شدن در هراس این کمیک را از دست ندهید.

فرزاد خلیلیان
۸٫۵ از ۱۰


کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.


  • haganeno
   در پاسخ به haganeno

   با تشکر بابت معرفی این کمیک.
   با این توضیحاتی که شما دادین،نمیشه نخوندش.

  • Acgod
   در پاسخ به Acgod

   داداش لینک دانلودشو نمیزارین

  • Desmond
   در پاسخ به Desmond

   برادران. یه سوال. میشه بگین شما این کمیک هارو از کجا تهیه میکنین؟
   من هرجا که میرم فقط نقد هست و معمولا هم لینک های دانلودشون خرابه یا اینقدر سرعتش پایینه که آدم پشیمون میشه دانلودشون کنه.

   • MEHRAN
    در پاسخ به Desmond

    ما که داریم لینک دانلود هفتگی می دیم. کمیک های درخواستی هم همون جا می ذاریم فقط خواهشاً نگید که از اون لینکا نمی شه دانلود کرد چون خودم همیشه دارم با سرعت داغون ۲۵۶ام دانلود می کنم و هیچ مشکلی هم ندارم. حتی قابلیت ادامه هم داره لینکا.

  • Desmond
   در پاسخ به Desmond

   ببخشید، ولی شما متوجه منظورم نشدید. من لینک های مرجع رو برای این میخوام که برم و کمیک های خیلی قدیمی رو از اول شروع کنم به خوندن. من دنبال یه سایتی هستم که سابقه ی کاری بالایی داشته باشه.
   مثلا میخوام کمیک های بتمن رو وقتی نویسندگان شما تو یه پست ازش نام بردن، برم و خودم هم از اول بخونمش تا تمومش کنم.
   *در ضمن این رو هم بگم که سرعت دانلود و امکانات این سایت نسبت به دیگر سایتای ایرانی فوق العادست. اصلا همین که درخواست اکانت وی آی پی ندارید نشون دهنده ی عالی بودن شماست.
   و همینطور بگم که سایت شما اولین سایتیه که تونستم باهاش اولین کمیک عمرم رو دانلود کنم و این همیشه برام یه خاطره خوش باقی خواهد ماند.
   با تشکر از سایت بسیار عالیتان.