بررسی شماره ۳۳ کمیک Batman | آخرین شماره از آرک سال صفر

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, جولای 24th, 2014

دقیقاً پارسال بود که با انتشار شماره‌ی آخر مرگ خاندان بتمن اسنایدر بلافاصله نقدی گروهی از این کمیک را بروی وبسایت قرار دادیم. امسال نیز تصمیم گرفتیم با انتشار شماره‌ی ۳۳ یعنی پایان سومین آرک بزرگ داستانی بتمن، «سال صفر» که ساعاتی پیش منتشر شد این کمیک را برایتان توسط اعضای تحریریه تحلیل و بررسی کنیم. لینک دریافت کمیک نیز آماده است کافی است برای دریافت آن بروی نام کمیک کلیک کنید. این هم هدیه‌ای است از طرف اعضای فانتزی کمیک به مناسبت روز جهانی بتمن.


Batman #33

  • نویسنده: Scott Snyder
  • طراح: Greg Capullo
  • جوهرزن: Danny Miki
  • رنگ‌زن: FCO Plascensia
  • ناشر: DC Comics

خب پایان آرک سوم یکی از بهترین کمیک‌های در حال چاپ هم از راه رسید. یک سال انتظار. خانم‌ها، آقایان! اسکات اسنایدر، گرگ کاپولو.

خواندن بتمن‌های اسنایدر همیشه حس عجیبی در من ایجاد می‌کرد احساس خواندن یک داستان حماسی. شاید به خاطر این است که اسنایدر در بتمنش ارجاعات فراوانی به هر چیزی که فکرش را بکنید می‌دهد. احساسی که به واقع در هیچ کمیکی تجربه‌اش نکرده‌ام. حسی که آرک آخر این کمیک به من داد تجربه‌ی دیدن فاجعه‌ای پست آپوکالیپتیک از نزدیک بود. البته در قسمت آخر آن همه چیز به خوبی و خوشی تمام شد. اگر آرک مرگ خاندان به شکنجه بتمن و خاندانش توسط جوکر محدود می‌شد در این آرک ریدلر تمام گاتهام را زیر سلطه‌اش می‌گیرد وچشم تمام مردم به بتمن است که خب مگر می‌شود بتمن پیروز میدان نباشد؟

در قسمت پایانی آرک سال صفر، ریدلر آخرین تلاش‌هایش را برای به زانو درآوردن بتمن می‌کند، آخرین معماهایش را هم طرح می‌کند. متأسفانه اسنایدر به قدری این آرک را بسط می‌دهد که مجبور می‌شود قسمت آخر را خیلی سرهم‌بندی شده و فیلم‌هندی‌وار تمام کند. نه این‌که این آرک بد باشد، به هیچ‌وجه اما پایانش به خوبی آرک‌های قبلی نبود. اسنایدر به خوبی نمی‌تواند از تمام پتانسیل کاراکتر ریدلر به سبک خودش در قسمت آخر این آرک استفاده کند، ریدلر سال صفر حتی به خوبی جغدهای تازه‌خلق‌شده در آرک اول هم تمام نمی‌شود.

طراحی گرگ کاپولو کلاس درسی برای تمام طراحان کمیک است. لوکیشن‌های عظیم. پنل‌بندی‌های چشم نواز. اسپلش‌پیج‌های پرجرئیات و ارجاعات فراوان و ادای دینی به کار بزرگان این هنر همگی قطعاً کاپولو را در تاریخ اسطورگان طراحان قرار خواهد داد.

یادمان نرود اشاره‌ای به جوهرزنی‌های دنی میکی و رنگ‌زنی‌های پلاشنسیا داشته باشیم که اگر نبودند تصاویر این‌گونه جان نمی‌گرفتند.

در مجموع اگرچه پایان این آرک به خوبی قبلی‌ها نبود اما باز هم به قدری توئیست‌های فراوان در طول روایتش دارد که میخ‌کوبتان کند. در انتها برای تهیه‌کنندگان وارنر یک پیشنهاد ویژه دارم:

زک اسنایدر و بتمن علیه سوپرمن لعنتی‌اش را بی‌خیال شوید. از داستان اسکات اسنایدر یک سینمایی بسازید!

مهران فلاح
۸٫۵ از ۱۰


بالاخره ” سال صفر ” اسکات اسنایدر به پایان رسید. پایانی که در خور این آرک بود. حالا بتمن با اخرین دشمنش ریدلر روبرو شد. ریدلری که در دنیای چیستان و معماها غرق شده و مثل همیشه سرنخ آخر را هم به صورت معما در اختیار بتمن گذاشت. این آرک شاید بهترین آرک بتمن نباشد اما بدون شک یکی از خوب هاست. مخصوصا نیمه ی دوم آن که به نظرم هیجان و ریتمش به کلی سر و سامان می گیرد.

شاید ریلدر هیچ گاه به اندازه ی دشمنان دیگر بتمن مثل جوکر یا هاروی دنت محبوب نباشد ( چون هیچوقت در دنیای سینما موفق نبود ؟ ) ولی در دنیای کمیک یکی از بهترین هاست و جذابیت های خاص خودش را دارد. معماهای دیوانه واری که به قلم دیوانه وار اسنایدر به خوبی نوشته شده بود و میتوان گفت که یک ” بحران واقعی ” برای بتمن به وجود آورد… آرک سال صفر درکل مجموعه ای تاریک و سنگین است. وزنی را که یک کمیک ابرقهرمانی میتواند تحمل کند را به امتحان میگذارد. شاید به خوبی آرک هایی نظیر مرگ خاندان نباشد ولی پایان بندی محترمانه ای دارد.

اسنایدر در فرایند قابل تحسین نوشتنش این ارک را به یک ماشین عظیم علت و معلولی بدل کرده است. با چرخ دنده هایی در هم پیچیده و یک نظام منطقی و متقاعد کننده. داستانی که رفته رفته پیش میرود و در هرقدم بازتر میشود و با نشانه های ملموس از دنیای واقعی خواننده خود را تسخیر میکند.

برای چنین آرک طولانی ای کیفیت کمیک بیش از حد معمول خوب بود. با اینکه افت و خیزهایی داشت اما باید اقرار کرد که اسنایدر و کاپولو توانستند از عهده ی حفظ کردن کیفیت اکثر شماره های این آرک بربیایند.

طراحی بی نظیر گرگ کاپولو زیبایی کمیک را چندبرابر کرده بود و پلن هایی چشم نواز خلق کرده که میتوان بارها و بارها آنها را خواند.  روی هم رفته بتمن به پایانی که درخور یکی از بهترین ابرقهرمانان نسل جاری است رسید. با اینکه میتوان از این شماره ی اخر ایرادهایی گرفت. شخصا فکر میکنم بعضی از دیالوگ میتوانستند بهتر باشند. تاثیر گذاری دیالوگ های ریدلر به حدی نبود که حداقل من را تحت تاثیر قرار دهد. نسبت به از پای درآمدن ریدلر و شکستش حس چندانی ندارم و پایان نسبت شاد کمیک کمی توی ذوق میزد.

اما روی هم رفته این آرک و پایان بندی اش راضی کننده بود و فقط میتوان خواندنش را به دوست دارن کمیک توصیه کرد.

پوریا کاظمی
۹ از ۱۰

 


 

یک سال پیش، وقتی آرک داستانی سال صفر شروع شد، خیلی ها این آرک کمیک بتمن را رقیبی برای سال یک فرانک میلر پیش بینی میکردند و خیلی ها هم میگفتند که این کمیک به هیچ وجه به گرد پای شاهکار فرانک میلر نخواهد رسید. اما هر دو گروه اشتباه میکردند…

سال صفر، به هیچ وجه سرآغاز بتمن نبود، بلکه داستانی مستقل بود. داستانی که در دوران جوانی بتمن رخ میداد. اسنایدر با بردن داستان این آرک به زمان قدیم، دو هدف را در سر داشت: یکی اینکه از نوشتن داستانهای سوگ دیمیان (رابین) خودداری کند و دیگری اینکه بتواند بدون اینکه تاثیری بر سیر اتفاقات فعلی دنیای دی سی بگذارد، شهر گاتهام را نابود کند.

بهتر است در این نقد به جای شماره آخر، به کل آرک داستانی سال صفر نگاه کنیم. ریدلر ابرشرور بسیار جذابی است، اما داستان نوشتن برای چنین شخصیتی کار بسیار سختی است. در داستانی که ریدلر ابرشرور آن است، صحنه های اکشن به حداقل خود میرسد و نبرد نبرد ذهنی است. نبردی که در حالت داستان بینهایت جذاب است، اما آوردنش در قالب رسانه کمیک کار هر کسی نیست و اسکات اسنایدر توانست ریدلر خوبی را به ما معرفی کند.(هرچند که در چند قسمت از این آرک داستانی از ابرشرورهای دیگری هم کمک گرفت تا بار اکشن کمیک را حفظ کند.)
آخرین شماره این آرک داستانی جذابیت کمتری نسبت به آخرین شماره آرک های پیشین داشت و این امر را میتوان به دو مورد نسبت داد:
اول اینکه داستان در زمان گذشته اتفاق می افتد و ما به عنوان خواننده میدانیم که هیچ بلایی بر سر بتمن و نزدیکانش نخواهد آمد و همه چیز به خوبی و خوشی تمام خواهد شد. و این امر از هیجان داستان میکاهد.

دوم اینکه انتظارات خواننده ها از این شماره کمی بیش از حد بود: باید به این نکته توجه داشت که ابرشرور این آرک ریدلر است. کسی که با معماهایش میجنگد. و نبرد آخر بتمن در این آرک نه با مرد جغدی و دادگاه جغدهاست و نه با جوکر. بلکه نبرد آخر بتمن در این آرک با یک معما است. معمایی که وقتی حل شود آرک به پایان میرسد.

اسنایدر تمام تلاشش را برای به نحو احسن نوشتن این معمای نهایی کرده بود و نتیجه هم رضایتبخش بود. معمایی که دو پاسخ درست داشت و دیدگاه افراد را نشان میداد. اینکه مرد عمل هستی و یا اهل فکر و منطق…

حرف زیادی در مورد آرک سال صفر بتمن باقی نمانده است. داستان خوبی بود که باید از مسیر آن لذت برد و نه پایانش.

پوریا تقوی‌مقدم
۸ از ۱۰


کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.