نقد و بررسی شماره ۱۷ام کمیک بتمن: آخرین قسمت آرک داستانی «مرگ خاندان»

توسط : در تاریخ : سه شنبه, فوریه 12th, 2013

لینک‌های دانلود شماره ۱۷ام بتمن همین چند ساعت پیش در سایت‌های مختلف گذاشته شد. چون می‌دانیم شما طرفداران کمیک، مدتهاست که چشم به راه شماره ۱۷ بتمن هستید، نقد و بررسی این کمیک را خارج از برنامه هفتگی نقد کمیک روی سایت قرار میدهیم تا اشتیاق شما علاقه‌مندان کمیک را زودتر فرو بنشانیم.

در ادامه مطلب سه نقد از اعضای هیئت تحریریه سایت فانتزی کمیک مشاهده خواهید کرد که یکی از آن‌ها فاقد اسپویل است. پس چه بتمن شماره ۱۷ را خوانده‌اید و چه نخونده‌اید، این نقد را بخوانید.


Batman #17Batman #17

 • نویسنده: Scott Snyder
 • طراح: Greg Capullo
 • ناشر: DC Comics

 

گمانه زنی ها به پایان رسید. شماره ۱۷ بتمن آمد و آرک داستانی «مرگ خاندان» به پایان خود رسید.

وقتی یک ماه چشم به راه یک شماره کمیک باشید و در مورد آن فکر کنید، چندین و چند پایان برای خود در نظر می‌گیرید. در چنین حالتی اگر پایان داستان مطابق انتظاراتتان نباشد ناراحت خواهید شد. اگر پایان داستان دقیقا چیزی باشد که تصور میکردید هم ناراحت میشوید.

اما اسکات اسنایدر با جادوی نویسندگی خودش، پایانی کاملا محتمل و در عین حال شوکه کننده برای «مرگ خاندان» نوشت. پایانی که آرک داستانی «مرگ خاندان» را به زیبایی به اتمام میرساند و در عین حال مسیر را برای داستان های جذاب آینده باز نگه می‌دارد.

گرگ کاپولو یکی از بهترین طراحان حال حاضر صنعت کمیک است و همیشه کمیک بتمن را عالی طراحی کرده است. اما او در این شماره سنگ تمام گذاشت. طراحی ها فوق العاده هستند. در این شماره با هر مشت بتمن صورت جوکر تکان میخورد. در این شماره میتوان وحشت را در چهره تک تک اعضای بت فامیلی احساس کرد. خشم بتمن دراین شماره لمس شدنی است، و زد و خورد ها عالی هستند. شماره ۱۷ بتمن از نظر جلوه‌های بصری هیچ چیزی کم ندارد.

در این شماره بتمن میگوید: «خوب جوکر؟ نظرت چیست که این بار کمی فراتر برویم…؟»

و داستان این شماره فراتر هم میرود. از جنبه دیگری از روابط میان بتمن و جوکر پرده برداری میشود. و چهره واقعی هر دو شخصیت برای خواننده‌های کمیک نمایان تر میشود. شاید بشود گفت که چنین رابطه ای میان بتمن و جوکر را از زمان داستان «شوخی کشنده» به بعد در کمیک‌ها ندیده بودیم.

خیلی سخت است که شماره آخر یک آرک را بدون اسپویل کردن چیزی نقد و بررسی کرد؛ چون که همه چیز در شماره آخر اتفاق می افتد و خواننده در این شماره چند بار توسط نویسنده غافلگیر می‌‍شود.

پس بیش از این چیزی نمیگویم. اگر کمیک را نخوانده‌اید، حتما آن را بخوانید و اگر خوانده اید میتوانید از نقد‌های کامل تری که در زیر می‌آید لذت ببرید.

پوریا تقوی‌مقدم


از همین اول بگویم که اگر این قسمت را نخوانده‌اید این نقد را نخوانید چون ممکن است اسپویل شوید و اگر این کمیک را نخوانده‌اید پس بروید همین امشب دانلود کنید، بخوانید و به سراغ این نقد بیایید.

مردی که می‌خندد، مردی که سال‌هاست با خنده‌هایش داستانهای تراژیک زیبایی را رقم زد و این بار با نمایشی که اسنایدر از جوکر داشت نشان داد که هنوز هم می‌شود با وجود ۷۳ سال از گذشت عمر این موجود مفهموم‌گرا باز هم مخاطب را در فکر فرو برد.

«مرگ خاندان» پر از حس نوآر است، حسی که هنگام خواندن هیچ کمیکی به من دست نداده بود، حس هیجان همراه با اضطراب و دلشوره‌ای عجیب. اسنایدر تمام آن زمینه‌چینی‌ها را کرد تا نشان دهد چقدر راحت می‌تواند ذهن شما را به بازی گیرد و در آخر هم خنده‌ای زیرکانه سر دهد. این حالت چندین بار در هنگام خواندن این قسمت هم به سراغتان میاید، جایی که صورت تمامی اعضای خاندان بتمن برای سرو آماده‌اند، جایی که بتمن می‌خواهد هویت واقعی جوکر را فاش کند و به قول خودش این‌بار کمی فراتر رود، جایی که جوکر می‌میرد، جایی که زنده می‌شود و صفحه آخر کمیک با آن کنایه نیش‌دار همیشگی شما را شوکه می‌کند، شوکی که تا ساعت‌ها از سرتان نمی‌پرد.

گرگ کاپولو، گرگ کاپولو، گرگ کاپولو. این نام را انقدر تکرار کنید تا ملکه ذهنتان شود. چه کسی فکر می‌کرد استایل خاص طراحی‌اش تا به این حد به اسکریپت اسنایدر بنشیند؟ فضای دلهره‌اوری که او در این کمیک طرح کرد قابل وصف نیست، به او باید ایمان آورد.

این قسمت را بخوانید، بعد از خواندن به خودتان مسلط باشید و یک دوش آب سرد بگیرید!

مهران فلاح


شاید آن قول معروف برنارد شاو کمدی نویس شهیر را شنیده باشید که می گوید دو تراژدی در زندگی وجود دارد یکی آن که موفق نشوید و دیگری آن که موفق بشوید. اگر بخواهیم منطق برنارد شاو را تعمیم دهیم شاید به این نقطه برسیم که در کل دو تراژدی وجود دارد: بمیرید یا زنده بمانید. با این استثنا که گاهی دومی از اولی دردناک تر و کنایه آمیز تر است.

نه در شماره ی هفده بتمن که فیناله ی آرک مرگ خانواده هم هست هیچ کسی نمی میرد، بتمن کسی را نمی کشد و حتی هیچ اتفاقی مهمی رخ نمی دهد که کل دنیای خانواده ی بتمن را تحت تاثیر قرار دهد. اما دقیقاً کمدی و تراژدی همین جاست. از قضا شماره ی اخیر بتمن مثل شماره های دیگر بتمنی که اسنایدر نوشته یکی از ارتدوکس ترین و پایبندترین بتمن ها به قواعد وضع شده برایش و قواعد کلی حاکم بر صنعت کمیک است، اما در عین حال به طرز زیرکانه ای در باب همین مرز هاست. چیزی که بتمن اسنایدر را با فاصله ی زیادی بالاتر از بتمن فیلم های نولان قرار می دهد. این است که عوض این که به مانند بتمن های نولان به طرز محافظه کارانه ای تنها بیانیه ی اخلاقی و اجتماعی صادر کند مستقیم به سراغ مرز های ناپیدای تنیده شده حول شخصیت می رود. سرخوشی ناشی از بازی را نشان می دهد. فقط صحنه ی هولناک صورت های کنده شده ی شخصیت ها را به یاد آورید که به طرز کنایه آمیزی شوخی دروغینی از کار در می آید.

برتری کار اسنایدر این است که ما را وارد بازی می کند. اگر در آرک هیئت جغد ها ایمان بتمن را به واقعیت زیر سوال می برد. این جا آرام پرده از نقاب بتمن بر می دارد، از ترس ها و از انگیزه هایش اما در عین حال دستش را برای ما رو نمی کند. همه چیز بازی است و جوکر برایش مهم نیست پشت بتمن  کیست. این که بتمن هویت جوکر را می داند تنها بلوف و بازی است و مدرکش دفترچه ی سفید بتمن است. همه چیز بازی است و دروغین و به طرز بی رحمانه ای واقعی. بازی جسم را نمی کشد. بازی بر ملا می کند. این دفعه دلقک سلطنتی طنازانه حقیقت را به شاه بتمن می گوید. همین است که در انتها خانواده از هم می پاشد. اما تراژدی این است که بازی نمی تواند شکسته شود چون خارج از آن تنها ترس هست. و در آخر این نویسنده است که انگار از درون نمایشگر بروس وین بی رحمانه لبخند می زند، با مگس متعفنی که به صورت طعنه آمیز روی آن نشسته، به ما، بتمن و تمام خانواده اش.

فرزاد خلیلیان


بدون شک نمره تمامی اعضا به این کمیک ۱۰ از ۱۰ است.


  • پیشگو
   در پاسخ به پیشگو

   دقیقا همون چیزی بود که اسنایدر گفت:
   «کاملا محتمل و در عین حال شوکه کننده.»

  • Abolfazl3007
   در پاسخ به Abolfazl3007

   اسنایدر واقعا Has outdoned himself !!

   بدون شک این کل این Arc جزو Top 5 همیشگی من بین کمیک ها هست ….
   ( که یکی از اصلی ترین دلایلش – همین جلد آخر هست …)

   اینقدر این قسمت Quote های به یاد موندنی داره ، اینقدر صفحات پر از Art های به یاد موندنیه ، که عملا این قسمت هیچ وقت از ذهن آدم پاک نمیشه …

   و حالا حالا ذهن ما ر مشغول خودش میکنه ….

   Ha …………

  • MAMAD
   در پاسخ به MAMAD

   لینک دانلودش رو دارید؟

  • قرقیزستانی
   در پاسخ به قرقیزستانی

   قصد ترجمه ش رو ندارید؟ با این همه تعریف جا نداره؟ یا هنوز بر این سیاست پا بر جایید که کمیک های کمتر خونده شده رو ترجمه کنید؟

   • پیشگو
    در پاسخ به قرقیزستانی

    سیاست کلی عوض نشده. و این کمیک هم حداقل توی سری بعدی کمیکهایی که ترجمه خواهند شد نیست.
    منتها اواخر اسفند ماه که اکثر این کمیک های فعلی تموم شدند و یا فقط چند قسمت ازشون باقی مونده بود، برای انتخاب پروژه جدید، توی صفحه فیسبوکمون یه نظرسنجی میگذاریم و کمیک و یا شخصیتی که بیشترین رای رو بیاره، انتخاب میکنیم.
    (البته اگه چیزی که انتخاب میشه شرایط ترجمه شدن رو داشته باشه و به فرض چیزی مثل «ساگا» نباشه.)

  • MahdiPOnline
   در پاسخ به MahdiPOnline

   این آرک معرکه بود. الان نقدشو دیدم و واقعا نمرش ۱۰ از ۱۰ بود. نسبت به مرگ جوکر حس خیلی بدی دارم ولی مسلما طبق معمول برمیگرده. بیشتری لذت رو از این آرک وقتی بردم که بلاخره یه سکانسی رو دیدم که واقعا جوکر داره عذاب میکشه (وقتی بتمن کنار پرتگاه گذشته جوکر رو به رخش میکشه).
   ولی نفهمیدم رابین چطور مرد. حوصله هم ندارم برم سراغ بتمن و رابین توی اون بگردم. یکی میتونه توضیح بده؟

  • اتنا
   در پاسخ به اتنا

   اخه ی بتمننننننن جون . ولی توی داستان جدید بتمن پسرش هم میاد .به جای بتمن پسرش میاد . داستانش اینه که بتمن از زن قبلیش حامله است وبعد از چند سال بچه هم جنگ جو میشه خلاصه کارتون خیلللللللللللللللللللللللللللللی خیییییییییییییییییییییییلی قشنگی هست اما هنوز نیومده حتما ببینید…

  • اتنا
   در پاسخ به اتنا

   خیلی خوب است

  • amirx
   در پاسخ به amirx

   آقا میشه کمک کنین؟اونجا وقتی در ظرف رو باز کرد صورتای نایتوینگ و بت گرل و…. بودن بعد چجوری وقتی بتمن نجاتشون داد و باند هارو از صورتشون باز کرد صورتاشون سرجاشون بود.؟؟
   بعد مگه جوکر ماسک نمیزاره و طبق چیزی که من دیدم زیر ماسک حتما صورت خونی وجود داره پس چرا آخرش صورت جوکر از صورت منم خوشگل تر بود؟!؟!؟