کمیک 3

کاپیتان آمریکا Captain America

ناشر : Marvel

خالق : جو سایمون، جک کربی

اولین حضور : شماره 1 Captain America Comics (مارس 1941)

نام واقعی : استیون «استیو» راجرز

توانایی خاص : توان بدنی بالا، بهره‎گیری از سپری با جنس آلیاژ ویبرانیوم، رزم آور ماهر و فرمانده نیروی زمینی

نژاد : انسان

در جریان جنگ جهانی دوم، سرباز ارتش آمریکا، استیو راجرز Steve Rogers برای دریافت سرم ابر سرباز آزمایشی، داوطلب شد. به دلیل دست یافتن به اوج پتانسیل فیزیکی انسان، او به کاپیتان آمریکا تبدیل شد. بعد از یک عملیات ناموفق و دفن شدنش در یخ برای دهه‎ها، کاپیتان آمریکا توسط انتقام‌جویان Avengers پیدا و احیا و بعدها تبدیل به رهبر آن گروه شد.

معرفی کاراکتر | کاپیتان آمریکا Captain America

توسط : در تاریخ : جمعه, آگوست 21st, 2015

در دوران تیره و تار جنگ جهانی دوم، اِستیو راجِرز جوان تصمیم گرفت تا به جای ارتش در پروژه‌ی فوق سرّی ابر-سرباز دولت، که عملیات احیا نام داشت داوطلب شود. با تزریق این سرم او به انسانی با بدنی بی نقص، به کاپیتان آمریکا تبدیل شد.

خاستگاه


921103-108_the_marvels_project_4_epting_variant_

ابر-سرباز آمریکا: کاپیتان آمریکا

بعد از طغیان جنگ جهانی دوم در اروپا، یک آمریکایی جوان و وطن پرست به نام استیو راجرز، شوق خدمت به کشورش به وسیله پیوستن به ارتش ایالات متحده آمریکا را داشت.

استیو هنگامیکه قصد نام نویسی داشت، به علت لاغری بیش از حد و هیکل ضعیف و نحیفش، طبق درجه‎بندی اف-۴ توسط ارتش آمریکا رد صلاحیت شد. در هر حال، او توجه افراد سرشناسی را جلب کرد؛ افرادی چون دکتر آبراهام ارسکین Abraham Erskine دانشمند که در جستجوی داوطلبانی برای یک برنامه آزمایش فوق سری طراحی شده برای ساخت ارتشی از ابر سربازان بود. در نتیجه این عملیات که عملیات احیا Operation: Rebirth نام گرفت استیو راجرز دوباره متولد شده، سرعت، قدرت، انعطاف پذیری، پایداری و چابکی نزدیک به ابرقهرمانان را به دست آورد. سرانجام این توانایی‌های تشدید شده به همراه نگرش «هرگز نگو مرگ» و رشادت تزلزل ناپذیرش، او را به کاپیتان آمریکا تبدیل کرد، یک اسطوره زنده.

آفرینش


طرح جلد شماره 1 کمیک Captain America Comics

طرح جلد شماره ۱ کمیک Captain America Comics

کاپیتان آمریکا توسط جو سایمون و جک کربی، در پاسخ به شهرت بمب مانند ابرقهرمان‌هایی با زمینه میهن دوستی در دهه ۱۹۴۰، خلق شد. او برای اولین بار در شماره یک کمیک کاپیتان آمریکا در مارس ۱۹۴۱ معرفی شد؛ گر چه برای هر کاراکتری، مخصوصا کاراکترهای جدید سخت بود که بخواهد در آن روزها شهرتی برای خودش دست و پا کند. او روی طرح جلد این کمیک در حالی به تصویر کشیده شد که شخصا در حال مبارزه با آدولف هیتلر بود، درحالیکه آن زمان ایالات متحده هنوز وارد جنگ نشده بود و تا ۹ ماه آینده هم وارد نشد. همراه او، همکار جوانش باکی و دشمن اصلی‌اش رد اسکال یا جمجمه سرخ Red Skull هم معرفی شدند. این شماره نزدیک به یک میلیون نسخه فروش داشت و طولی نکشید که کاپیتان آمریکا تبدیل به پرفروش‎ترین کاراکتر مارول شد.

«کپ» (لقبی که او از روی محبت با عام برای خود انتخاب کرد) جنگ جهانی را با مشت و لگد زدن و شکست دادن نازی‌ها، ژاپنی‌ها و دیگر اعضای متحدین سپری می‌کرد. علاوه بر کمک باکی، او به همراه دیگر بی‌­باکان کمیک‌های مارول (که آن روزها با نام تایملی شناخته می‎شد) به جنگ با نیروهای متحدین می‌‌پرداخت. بی باکانی چون: ساب – مارینر Sub-Mariner و هیومن تورچ Human Torch. سایمون و کربی ده شماره از این کمیک را کار کردند تا اینکه برای کار به دی‌سی ملحق شدند. هنگامیکه سرانجام جنگ به پایان رسید، ابر قهرمان‌ها رضایت عمومی را از دست دادند و فروششان کاهش یافت. کمیک‌های کاپیتان آمریکا ۷۵ شماره چاپ شد، ولی پس از آن به یک کتاب کمیک با ژانر ترسناک تبدیل شد و طولی نکشید که منحل شد.

کاپیتان آمریکا توسط استن لی و یکی از دو خالق اصلی‌اش، جک کربی در طی سال ۱۹۶۴ در شماره ۴ کمیک انتقام‌جویان احیا شد. این شروع کار همان کاراکتری است که امروز می‌شناسیم. او سریعا مشهور شد و به موفقیت رسید و طولی نکشید که رهبر گروه انتقام‌جویان شد. کمی بعد او در کمیکی به نام Tales of Suspense (داستان‌های معلق) به همراه دوست انتقام‌جویش، آیرون من (مرد آهنین) شریک شد. او بعدها به یکی از پایه‌های اصلی یونیورس مارول تبدیل شد و حتی پایش را فراتر گذاشت و به یک نماد آمریکایی واقعی بدل گشت. ضمناً، کاپیتان آمریکا بارها در طی سال‌ها در کمیک‌هایی به همراه داستان‌هایی که در جهان‌های موازی اتفاق می­افتند، از نو خلق شده. یکی از شناخته شده‌ترین نسخه‌های جهان موازی کاپیتان آمریکا، کاراکتر او در دنیای آلتیمت یا نهایی Ultimate Universe  است.

ادامه دارد…

کپی‌رایت © ۲۰۱۵ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد