کمیک 3

پانیشر Punisher

ناشر : Marvel Comics

خالق : گری کانوی، جان رومیتا پدر

اولین حضور : شماره 129 The Amazing Spider-Man (فوریه 1974)

نام واقعی : فرانسیس کسیولونه

توانایی خاص : استاد فرار، استراتژی، قدرت فیزیکی بالا، استاد مبارزات تن به تن

سرباز سابق نیروی ویژه دریایی آمریکا، فرانک کسل پس از کشته شدن خانواده اش به دست خلافکاران تبدیل به ارتشی تک نفره در مقابل جرایم سازمان یافته شد. با طراحی سمبل مرگ روی سینه اش، فرانک کسل به پارتیزانی تبدیل شد که حالا به پانیشر (مجازاتگر) معروف است.

معرفی کاراکتر | پانیشر Punisher

توسط : در تاریخ : جمعه, آگوست 26th, 2016

قصاص‌گر

 

خاستگاه

در آغاز

در آغاز

فرانک کسل که از همه نظر بهترین سرباز بود در دوره جنگ ویتنام خدمت می‌کرد. او پدر و همسری مهربان بود، به همین دلیل در سال های آخر جنگ پس از اتفاقی خطرناک، تصمیم به استعفا از ارتش گرفت تا بتواند وقت بیشتری با همسرش «ماریا Maria» و دو فرزندش «لیزا Lisa» و «فرانسیس Francis» بگذراند.

سالها بعد این خانواده برای پیک نیک به «پارک مرکزی Central Park» رفتند و آنجا بود که پانیشر بوجود آمد. او و خانواده اش شاهد یک قتل بودند، بنابراین خلافکاران به خانواده اش شلیک کردند و هر سه آنها را پیش چشمان فرانک به قتل رساندند.

سیستم برقراری عدالت فاسد بود و فرانک توانایی فراموش کردن قتل خانواده اش را نداشت، بنابراین با اینکه در آستانه دریافت مدال آزادی بود، ناپدید شد. هنگامی بازگشت که به پانیشر معروف شده بود، کسی که جلیقه ضد گلوله از جنس کولار با جمجمه بزرگ سفیدی روی آن بر تن می‌کند و به انواع تسلیحات نظامی مجهز است. او نه تنها سوگند خورد که انتقام خانواده اش را بگیرد، بلکه خودش را وقف مبارزه با جنایت به روش خود کرد.

 

آفرینش

پانیشر ناجی می‌شود

پانیشر ناجی می‌شود

فرانک کسل نخستین بار در سال ۱۹۴۷ در کمیک The Amazing Spider-Man شماره ۱۲۹ حضور پیدا کرد. او پارتیزانی قاتل بود که توسط «شغال Jackal» اجیر شده بود تا اسپایدرمن را به دلیل قتل واضح «نورمن آزبورن Norman Osborn» به قتل برساند. کمی بعد پانیشر متوجه شد که شغال او را گول زده و اسپایدرمن قاتل آزبورن نبوده است. در اینجاست که خواننده با خاستگاه پانیشر بیشتر آشنا می‌شود. سپس او به کمک اسپایدرمن می‌رود.

فرانک کسل توسط نویسنده «گری کانوی Gerry Conway» و طراح «جان رومیتا پدر John Romita Sr» و «راس اندرو Ross Andru» خلق شد. نام پاینشر را استن لی پیشنهاد داده است. کانوی در اصل پانیشر را در نقش یک شرور خلق کرده بود ولی با پیشرفت داستان، او را به یک ضدقهرمان تبدیل کرد. کانوی متذکر شد که بزرگترین منبع الهام او برای خلق این شخصیت، «مک بولان Mack Bolan» ملقب به «جلاد Executioner»* می‌باشد.

* این شخصیت در سری رمان های بسیاری حضور پیدا کرده و خالقش «دان پندلتون Don Pendleton» می‌باشد.

 

سیر تکاملی کارکتر

پانیشر اغلب بعنوان یک کارکتر تنها و کسی که بقیه کاراکترها اغلب با او همراه نمی‌شوند، به تصویر کشیده شده است. او تعریف دقیق واژه ضد قهرمان است، کسی که از قوانین اخلاقی اغلب ابرقهرمانان تبعیتی نمی‌کند ولی قانون سفت و سخت خود مبنی بر محافظت از بیگناهان و مبارزه ابدی با خلافکاران و جنایتکاران را همیشه رعایت می‌کند.

پانیشر سری اختصاصی خود را نداشت تا اینکه در سال ۱۹۸۶ «مایک زک Mike Zeck» و «استیون گرنت Steven Grant» پیشنهاد دادند که این کارکتر ارزش داشتن سری مخصوص خود را دارد. از آن زمان تا کنون نویسنده و طراحان زیادی مسئولیت این کارکتر را بر عهده گرفتند از جمله : «مایک بارون Mike Baron» ، «چاک دیکسون Chuk Dixon» ، «بیل رینهولد Bill Reinhold» ، «جان رومیتا پسر John Romita Jr» ، «جیسون آرون Jason Aaron» و «گارث انیس Garth Ennis».

با گذشت زمان پانیشر نه تنها با جنایتکارانی خطرناک تر از «جیگسا Jigsaw» دست و پنجه نرم می‌کرد، بلکه با قهرمانانی چون دردویل و اسپایدرمن و ابرشرورانی مانند دکتر دووم و «کینگپین Kingpin» نیز درگیر شد، بنابراین شخصیتی خشن تر پیدا کرد و داستان هایش با دعوت خواننده به آشنایی با روان از هم گسیخته او، عمق بیشتری پیدا کرد. به نظر میامد او قهرمانی نیست که مردم انتظارش را داشتند بلکه یک بمب ساعتی است که میخواهد غیر قابل تغییرها را تغییر دهد.

دو سال پس از سری محبوب اختصاصی پانیشر، سری «خاطرات جنگ War Journal» معرفی شد و کارکتر به معروفیت عظیمی دست پیدا کرد. به جز خاطرات جنگ چند سری محبوب دیگر از پانیشر نیز وجود دارد از جمله «منطقه جنگ War Zone»، «نقطه نظر P.O.V.» و «زرادخانه Armory». پانیشر آنقدر مشهور شد که به غیر از حضور در کنار ولورین، اسپایدرمن، دردویل و «گوست رایدر Ghost Rider»، در کراس اوری با بتمن نیز حضور پیدا کرد.

این کارکتر در دهه ۹۰ مشکلات زیادی داشت از جمله داستان های مسخره و بحث برانگیزش که طرفدارانش را از خود میراند. در اواسط دهه ۹۰ که کمپانی مارول با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کرد، پانیشر جزو چندین کارکتری بود که به نظر میامد دوران خلاقیتش به سر آمده، تا اینکه گارث انیس کارکتر را وارد داستان هیجان انگیز و دارک «شوالیه های مارول Marvel Knights» کرد.

در طی سالیان متوالی دشمنان پانیشر زیاد و عمرشان کوتاه بوده است. از «جیگسا Jigsaw» تا «کلونل دی ساد Colonel De Sade» زندگی اغلبشان با سرانجامی وحشتناک به پایان می‌رسد. از دشمنان جالب او می‌توان به «ما نوچی Ma Gnucci»، «روس The Russian» و «باراکودا Barracuda» اشاره کرد و از دشمنان مشهور او می‌توان از کینگپین، «بولزآی Bullseye»، دکتر دووم، نورمن آزبورن و «هود The Hood» نام برد.

ادامه دارد…

برای آشنایی با دیگر کاراکترها به این بخش مراجعه کنید.


  • امید
   در پاسخ به امید

   مثل همیشه عالی

  • امید
   در پاسخ به امید

   آقا من تو کامنتم در معرفی شزم بود فکر کنم یه مسئله ای مطرح کردم لطفا اگه ممکنه اطلاعتی بدید درموردش که مربوط به بحث beyonderوtoaaبود

  • magnus
   در پاسخ به magnus

   خیلی مقاله خوبی بود ولی یه ایرادی که داشت این بود که اولین حضر پانیشر تو سال ۱۹۷۴ بود نه ۱۹۴۷٫ تو کراس آوری که با بتمن داشت خیلی کراس اور دارک و خشنی بود و برای مخاطبین کم سن و سال مناسب نبود که در اون پانیشر به دنبال قتل جوکر بود که جالبه بدونید در آخر بتمن از جوکر دفاع کرد و بخاطرش با پانیشر جنگید و اونو شکست داد!

  • Pooria.m
   در پاسخ به Pooria.m

   فکرکنم اولین حضور پانیشر تو سال ۱۹۷۴ بود نه ۱۹۴۷

  • Pedram.EP.the.Joker.Vendetta pedram.alireza
   در پاسخ به Pedram.EP.the.Joker.Vendetta pedram.alireza

   مثل همیشه کاری عالی از بروبچ فانتزی کمیک : )

  • mahdimalek
   در پاسخ به mahdimalek

   ببخشید ی سوال داشتم سایت cosmicbooknews در زمینه اخبار معتبره؟ یعنی اخبارش قابل اعتماد هس؟ چون ی خبری درباره اینده دیسی جدیدا گذاشته خیلی جالبه

   • Comic.Ville
    در پاسخ به mahdimalek

    اونا در حد rumor هستن … اما احتمالش زیاده… قبل از بی وی اس خبر هایی اومده بود که قراره دو نفر از اعضای جاستیس لیگ به جون هم بیفتن … خیلی ها فک نمیکردن سوپرمن و بتمن باشن (اخه احمقانه به نظر میرسید! بتمن مقابل سوپرمن؟!) الانم همینجوریه..شایعاتن فعلا اگر تایید بشه خبر همه جا میپیشه….

    • mahdimalek
     در پاسخ به Comic.Ville

     اره در حد شایعه هس ولی خیلی جالبه مثلا نوشته mos 2 رو jj میسازه به نویسندگی زک و جف. آنتاگونیست فیلم هم briniac هس . supergirl هم نشون میدن و آخر فیلم هم jl کمک سوپرمن میکنن که briniac رو شکست بده .

     • Comic.Ville
      در پاسخ به mahdimalek

      آره… اگر بشه جالب میشه… نویسندگی جف جانز + اسنایدرر ترکیب کمیکی جالبی میشه 🙂

      ولی الان خبر میاد کارگردانش اسنایدره…. فیلمنامشو تام هالند مینویسه ویلن اصلیشم خاله ی سوپرگرل هستش 😐
      در کل هیچوقت انتظاراتو بالا نبرین 🙂

  • Comic.Ville
   در پاسخ به Comic.Ville

   دمت گرم ایلیا جان مثل همیشه عالی … فقط تو ویکی پدیا نوشته ۱۹۷۴🤔 فک کنم اشتباه تایپیه دیگه 😄 … خسته نباشید

  • springman
   در پاسخ به springman

   سلام
   دستتون دردنکنه سایت خوبی دارین
   خیلی عالیه که کاراکترارو معرفی می کنید
   یه سورپرایز دارم براتون
   بزودی اولین ابر قهرمان ایرانی رو خواهیم دید
   شخصیتی که دو سال رو داستان و شخصیتش کار شده