کمیک 3

واسپ Wasp

ناشر : Marvel

خالق : استن لی - جک کربی

نام واقعی : ژانت ون داین

توانایی خاص : تغییر اندازه - پرواز - پرتاب انفجارهایی با انرژی بیو الکتریک - کنترل تلپاتیک حشرات

دنیای محل زندگی : زمین

نژاد : انسان

وضعیت : زنده

«ژانت ون داین Janet Van Dyne» توسط دکتر «هنری پیم  Dr. Henry Pym» از لحاظ ژنتیکی دستکاری شد و قابلیت تغییر اندازه، پرواز با سرعتی تند و پرتاب نیش‌هایی با انرژی بیو الکتریکی را دارا شد. او خود را «زنبور بی عسل Wasp» نامید و به همکار پیم و بعدها به یکی از اعضای اصلی و اولین عضو مونث انتقام‌جویان تبدیل شد.

معرفی کاراکتر | واسپ Wasp

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, سپتامبر 23rd, 2015

بروزرسانی: آرک‌های داستانی مهم (پیدایش انتقام‌جویان) اضافه شد.

زنبور وحشی.

خاستگاه


در حال تبدیل شدن به واسپ

در حال تبدیل شدن به واسپ

ژانت دختر دانشمند مشهور  «ورنون ون داین Vernon Van Dyne» است. در اوایل دوران زندگیش او دختری زیبا ولی دمدمی مزاج، خود محور و ناشی بود که زیر سایه شهرت پدرش، زندگی راحت و دور از مشکلی داشت. او بعضی اوقات با سرباز مزدوری با نام «پالادین Paladin» روابطی عاشقانه و رمانتیکی بر قرار می‌کرد. وقتیکه در نتیجه یکی از آزمایشات پدر ژانت، یک بیگانه مرگبار به نام Kosmosian به زمین آورده شد، تراژدی غمناکی رخ داد: ورنون توسط این بیگانه به قتل رسید. ژانت عزادار با همکار پدرش، دکتر هنری پیم تماس برقرار کرد و راجع به تصمیمش برای اجرای عدالت در حق قاتل پدرش صحبت کرد. پیم که به ژانت علاقه‌مند شده بود و از طرفی هم راجع به کمک به او دو به شک و مضطرب بود، هویت مخفی‌اش بعنوان «مرد مورچه ای Ant-Man» را برای او افشا کرد و به او پیشنهاد داد تا قدرت‌هایی مانند قدرت خودش را بدست بیاورد. ژانت تحت فرایندهای پیشرفته شیمیایی قرار گرفت که شامل «ذرات پیم» هم می‌شد. ذرات پیم، ذرات زیر اتمی بود که پیم کشف کرده بود و در اثر استفاده صحیح به فرد قابلیت تغییر اندازه می‌دهد. ذرات پیم باعث شد بال‌های شفاف مخصوص حشرات روی کمرش رشد کنند و به او نیرویی داد که خود را به اندازه یک حشره کوچک کند. علاوه بر این پیم برای او دستگاه‌هایی ساخت که روی مچش نصب شدند و به او قابلیت پرتاب انفجارهایی با انرژی بیو الکتریک بخشید. ژانت این انفجارها را «نیش‌های زنبور Wasp Stings» نامید. او برای خود لباسی رنگارنگ طراحی کرد و به ابر قهرمانی به نام «زنبور بی عسل Wasp» نبدیل شد.

آفرینش


Wasp در اصل در سال ۱۹۶۳ توسط استن لی و جک کربی ، بعنوان شاگرد و معشوقه «هنک پیم Hank Pym» خلق شد. هنک پیم در آن زمان بعنوان شخصیت مرد مورچه‌ای در سری کمیک‌های «داستان‌هایی برای تحیر Tales to Astonish» ظاهر شد. اولین حضور ژانت در این کمیک در شماره ۴۴ آن بود. او بعدها به یکی از اعضای اصلی و اولین عضو مونث گروه انتقامجویان تبدیل شد.

سیر تکاملی کاراکتر


در دوران نقره‌ای او به یک الگوی واقعی در میان کاراکترهای مونث تبدیل شد. به علت قابلیت‌های فوق العاده‌اش به طور کلی او خودش را وابسته به شریک مذکرش (هنک پیم) می‌دانست و بیشتر مواقع هم از درک علم قابلیت‌ها و قدرت‌هایش ناتوان بود. او اکثر اوقاتدر نقش دختر به دردسر افتاده۱  ظاهر می‌شد که البته یک ویژگی مشترک بین شخصیت‌های مونث دوران نقره‌ای بود. از دیگر ویژگی‌های رایجش در آن دوران، اخلاق سرد و غیر دوستانه با کسانی بود که بخاطر ثروتش در کنارش بودند. بعدها، همزمان با مشارکت Wasp در فعالیت‌های ماهانه تیم ابر قهرمانانه‌اش بیشتر اخلاقیات کلیشه‌ای او از بین رفت و به جای آن او به متحدی قدرتمند و هم تیمی‌ای وفادار برای اعضای تیمش تبدیل شد. با فرا رسیدن دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی و کمرنگ شدن کمیک‌ها و تغییر یافتن مضمون آن‌ها برای قشر بزرگسالان، کاراکتر او تحت تغییراتی زیادی قرار گرفت تا واقع گرایانه‌تر جلوه کند.

بروزرسانی

آرک‌های داستانی مهم


 

پیدایش انتقام‌جویان

لباس اصلی جنت در نقش واسپ

لباس اصلی جنت در نقش واسپ

با استفاده از قدرت‌هایشان، جنت و هنک رد Kosmosian را که پدر جنت را به قتل رسانده بود گرفتند، او را شکست دادند و به جهان خودش تبعید کردند. بعد از گذراندن ماجراجویی‌های دیگر، هنک و جنت به تدریج عاشق همدیگر شدند؛ جنت هنک را یاد همسر مرده‌اش، ماریا می‌انداخت. جنت و هنک با یکدیگر تیم مبارزه با جنایت تشکیل داده بودند و تبدیل شدند به دو موسس انتقام‌جویان (به همراه ثور، مرد آهنین و هالک). در واقع این واسپ بود که نام انتقام‌جویان را برای گروه پیشنهاد داد و پذیرفته شد. یکی دیگر از افتخارات برجسته در طول تاریخ انتقام‌جویان این بود که جنت و بقیه موسسین (به غیر از هالک) کاشفان قهرمان جنگ جهانی دوم، کاپیتان آمریکا بودند که از آخرین روزهای جنگ تا آن روز در یخ منجمد بود. چونکه جنت یک طراح مد بود، در کمیک‌ها واسپ را به مرتبا تغییر دادن لباس‌هایش می‌شناسند.

ادامه دارد…


۱- موضوعی کلاسیک و روتین در ادبیات تمامی کشورها که در آن، دختر زیبا و یکی یک دانه (بیشتر مواقع دختر پادشاه) در چنگال دیو سیاه و بد ذات اسیر می‌شود و درخواست کمک می‌کند. سپس پهلوانی رشید و جوان با اسبش می‌تازد و دیو را قلع و قمع می‌کند و در اکثر مواقع با او ازدواج می‌کند و تا پایان عمر زندگی شیرینی را با یکدیگر می‌گذرانند.


کپی‌رایت © ۲۰۱۵ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد

برای آشنایی با دیگر کاراکترها به این بخش مراجعه کنید.