کمیک 3

ناشر : DC

خالق : جوزف ساماکسون، جو سرتا

اولین حضور : شماره 225 Detective Comics (نوامبر 1955)

نام واقعی : جان جُنز

توانایی خاص : سرعت، قدرت و چابکی ابرانسانی، قدرت ترمیم، پرواز، تغییر شکل و فرم، تلپاتیک، حرکت اجسام، دید مریخی، حواس نه گانه

دنیای محل زندگی : مریخ

نژاد : مریخی

وضعیت : زنده

چندین دهه قبل، جآن جُنز از مریخ به زمین فرستاده می‎شود و آنجا تنها می‌ماند. از آن زمان، او از قابلیت‌های خارق العاده‌اش برای محافظت و خدمت به مردم زمین استفاده می‌کند. او تا بحال با استورم واچ Stormwatch و لیگ عدالت Justice League همکاری داشته است. جان اکنون لیگ عدالت متحد Justice League United را رهبری می‌کند.

معرفی کاراکتر | مارشن من‌هانتر Martian Manhunter

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, آگوست 26th, 2015

من‌هانتر مریخی.

خاستگاه


79672-153741-martian-manhunter

جان جنز

یک نسخه از خاستگاه او به کاراکتر جان جنز بازمی‌گردد. او شکارچی جنایتکاران است، او نماد اقتدار و حافظ صلح در سیاره مریخ است و در مهارت‌های گوناگونی تمرین دیده است؛ مهارت‌هایی شامل تلپاتی، تغییر شکل و دستکاری انرژی، و اینکه او دارای زیرکی یک کارآگاه و قلبی مهربان است، جان جزو بزرگترین شکارچیان انسان‌های جانی تاریخ است و سال‌ها از خانه‌اش محافظت کرده است.

در سال ۱۹۵۵، یک دانشمند زمینی به نام «دکتر سائول اردل Dr. Saul Erdel» در هنگام مخفیانه آزمایش کردن یک تکنولوژی بیگانه (احتمالا یک تکنولوژی مریخی)، به صورت اتفاقی جنز را از مریخ به زمین کشید. ظهور ناگهانی یک بیگانه با قد ۲متر و ۱۳ سانتی‌متری، چنان شوکی به دکتر وارد کرد که قلبش از کار ایستاد و موجب شد تا جان برای برگشت به خانه‌اش با مشکل مواجه شود و در زمین تنها بماند.

جنز تصمیم گرفت که وقتش را همان‌طور که سال‌ها این کار را در مریخ انجام می‌داد صرف کمک به مردم زمین و محافظت از حقیقت و عدالت کند. در طول سال‌ها او به شکل‌های متفاوتی ظاهر شد. کارآگاه، جاسوس، ابر قهرمان، دیپلمات، رییس یک کمپانی و…  جان همیشه از قدرت و قابلیت‌های خارق العاده‌اش برای محافظت از ضعفا و کمک به آنها استفاده کرده است.

داستان جان در زمان شروع به انتشار کمیک‌های New 52 کمی متفاوت است. حکایت سری جدید ۵۲ از مارشن منهانتر در صفحه‌های پایانی کمیک لیگ عدالت آمریکا Justice League of America نوشته شده است. اکنون نژاد مریخی‌ها یک نسل تله پاتی کننده است. بر خلاف حکایات قبلی، مریخی‌های سبز و سفید با دیگر سیاره‌ها در صلح و آرامش زندگی می‌کنند.

جان باید رهبر بعدی ملت خود باشد، بنابراین باید با خود قول و قرارهایی بگذارد (مناسک گذاری را به عهده گیرد) که خودش را از ملتش جدا کند و معنای واقعی تنهایی را متوجه شود. نژاد مریخی‌ها با اینکه یک نژاد همگانی بوده مفهوم کلی‌اش را از دست داده است و جان باید تعلیم ببیند تا مردمش را رهبری کند.

پس از بازگشت به سیاره‌اش، جان مشاهده می‌کند بهشتی که زمانی می‌شناخته حالا سوخته و فقط خاکسترش به جا مانده. او هیچ حضور فیزیکی و غیر فیزیکی را حس نمی‌کرد. او به معنای واقعی کلمه تنها بود. هنگامی که روی ویرانه‌های سوخته بهشتی که زمانی می‌شناخت، ایستاده بود، نام «منهانتر یا شکارچی انسان» را از آن جایی که اکنون تنهاست و به دنبال کسی است که این بلا را سرش آورده است، برای خود برگزید.

آفرینش


مارشن منهانتر توسط جوزف ساماکسون (نویسنده) و جو سرتا (طراح) خلق شد و اولین بار در کمیک‌های کارآگاهی شماره ۲۲۵ ظاهر شد.

سیر تکاملی کاراکتر


در ابتدا، او بعنوان یک کارآگاه با قدرت‌هایی فوق العاده به تصویر کشیده شد. همزمان با طلوع دوران نقره‌ای و محبوب شدن ابر قهرمانان، بیشتر و بیشتر صفات رایج ابر قهرمان‌ها در او ظاهر می‌شد. در دهه ۱۹۶۰، جان یکی از اعضای بهترین تیم ابر قهرمانان دی سی بود؛ لیگ عدالت آمریکا. و داستان‌های انفرادی‌اش از مبارزه با گنگسترها و خلاف‌کارها به تهدیدهای عجیب علمی تخیلی/فانتزی و یا سفر در دنیا با عنوان «مارکو اگزاویر Marco Xavier» یک ابر جاسوس و مبارزه با جاسوسی شرور بنام «کرکس Vulture» تغییر کرد.

در دوران برنزی یا دوران نوین می‌بینیم که جان لیگ عدالت آمریکا را ترک می‌کند و به مردمش در مریخ دوم می‌پیوندد. او گاهی اوقات در بعضی کمیک‌ها حضوری افتخاری داشت، ولی در جریان دهه ۱۹۷۰ غیبتی طولانی پیدا کرد. با تغییر بزرگی که در بین اعضای لیگ عدالت آمریکا در اوایل دهه ۱۹۸۰ پیش آمد، او در آرک داستانی جنگ دنیاها War of the Worlds سال ۱۹۸۴ دوباره به این تیم پیوست و برای چندین دهه بعد به یکی از اجزای اصلی لیگ عدالت تبدیل شد. سپس خصوصیات او دستخوش تغییراتی شد. از میان خصوصیات جان، بر روی عناصر نوآر کارآگاهی و همچنین بیگانگی او در میان زمینی‌ها تاکید بیشتری شد.

بعد از آرک داستانی «بحران در زمین‌های بینهایت Crisis On Infinite Earths» جان تبدیل به فردی مهم‌تر در یونیورس دی سی شد و در کراس اورهایی چون آرک‌های داستانی اسطوره‌ها Legends، تهاجم Invasion، هزاره Millennium ظاهر شد. او همچنین در کمیک‌های لیگ عدالت بین المللی Justice League International هم معمولا بعنوان رهبر گروه ظاهر می‌شد. یک سری داستان کوتاه، خاستگاه او را در حضورش در لیگ عدالت مورد بررسی و دومین سری کمیک‌های خاستگاه او را در دهه شصت، در جریان انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار می‌دهد.

با ریبوت لیگ عدالت آمریکا توسط «گرنت موریسون Grant Morrison»، لیگ عدالت به پله‌های بالاتر شهرت رسید، منهانتر مریخی به بزرگترین نقش آفرینی‌اش در این دوره دست یافت و به همین دلیل او در یک سری دیگر انفرادی ظاهر شد که ۳۷ شماره از آن چاپ شد. «جان آستراندر John Ostrander» نویسنده، تاریخ مریخ را گسترده‌تر کرد، او بین مریخ و سیاره «آپوکالیپس Apokolips» یک جنگ راه انداخت. بعلت این جنگ، تعاملات بین مریخ و زمین و دسیسه «ملفیک Malefic»، نژاد مریخی‌ها در آستانه نابودی قرار گرفت. همچنین، او نژاد مریخی‌ها و زحلی‌ها را با هم مرتبط کرد و نام افرادی که با هویتی مخفی به قصد جستجو از فضای بیرونی به آنجا می­‌آمدند را گسترده‌تر کرد.

همزمان با بحران‌هایی که در دهه ۲۰۰۰ اتفاق افتاد، کمیک‌های انفرادی جان لغو شد و او بیشتر و بیشتر از گود خارج می‌شد. رویداد داستانی «یک سال بعد One Year Later» برای او یک مینی سری جدید به همراه داشت که در آن، جان دید محافظه کارانه‌ای دارد. در ابیات آغازین آرک داستانی«آخرین بحران Final Crisis» جان کشته شد تا چند سال بعد در آرک داستانی «سیاه‌ترین شب Blackest Night» به زندگی برگردانده شود. در داستان انفرادی‌‎اش در مجموعه آرک‌های داستانی «روشن‌ترین روز Brightest Day» او به نگرش عقلانی دلسوزانه خود باز می‌گردد.

جان در سری New 52 ریبوت یونیورس دی‌سی، دنیای بیگانگان نقش سفیر را به خود می‌گیرد. استورم واچ بعنوان بخش اولیه تیم وارد یونیورس می‌شود. بنیان‌گذار لیگ عدالت، حالا کارش را در سایه‌ها و پشت صحنه‌ها انجام می‌دهد. او اغلب با استفاده از تلپاتی ذهن کسانی که به آن‌ها کمک کرده است را پاک می‌کند ولی هنوز هم او را به عنوان عضو سابق لیگ عدالت یا عنوان نسبتا عمومی «ابر قهرمان» می‌شناسند. نویسنده لیگ عدالت آمریکا، «جف جانز Geoff Johns» گفته است:

…من مارشن منهانتر را تبدیل به خطرناکترین کاراکتر یونیورس دی سی خواهم کرد.

ادامه دارد…

کپی‌رایت © ۲۰۱۵ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد

برای آشنایی با دیگر کاراکترها به این بخش مراجعه کنید.