کمیک 3

بیلی باتسون Billy Batson

ناشر : DC Comics

خالق : بیل پارکر، سی سی بک

اولین حضور : شماره 1 Thrill Comics

نام واقعی : ویلیام جوزف باتسون

توانایی خاص : قدرتی دیوانه کننده، احیا، پرواز، کنترل الکتریسیته، نامیرا، تلپورت

نژاد : انسان/خدا

وضعیت : زنده

هنگامیکه جادوگر باستانی، شزم اراده کرد تا صاعقه‌ای جادویی به جوان شایسته «بیلی باتسون Billy Batson» برخورد کند، نه تنها به بیلی قدرت‌ها و قابلیت‌های «سلیمان Solomon»، «هرکول Hercules»، «اطلس Atlas»، «زئوس Zeus»، «آشیل Achilles» و «مرکوری Mercury» عطا شد بلکه هر زمانیکه او می‌خواست به قدرتمندترین قهرمان فانی دنیا تبدیل شود، فقط می‌بایست با صدای بلند فریاد می‌زد: شـــزم!

معرفی کاراکتر | بیلی باتسون Billy Batson

توسط : در تاریخ : شنبه, جولای 16th, 2016

کاپیتان تندر

خاستگاه


قدرتمندترین قهرمان فانی دنیا: کاپیتان مارول

قدرتمندترین قهرمان فانی دنیا: کاپیتان مارول

هنگامیکه والدین «ویلیام جوزف (بیلی) باتسون William Joseph (Billy) Batson» توسط دستیار خائنشان «تئو آدام Theo Adam» (در واقعیت، شروری باستانی به نام «تث-آدام Teth-Adam» یا همان «آدام سیاه Black Adam» شرور) کشته شدند، بیلی از خواهرش جدا شد و برای ادامه زندگی، نزد عمویش فرستاده شد. متاسفانه طولی نکشید که عمویش او را از خانه بیرون کرد و ارث و میراثش را دزدید. سال‌ها زندگی در خیابان‌ها، بیلی از راه فروش روزنامه زندگی‌اش را می‌گذراند. روزی از روزها مردی مرموز و پوشیده در عبا، او را به بخشی از راه‌های زیر زمینی مترو برد که او تابحال ندیده بود. قطاری شگفت‌انگیز و پوشیده شده با  خط های رونی و تصاویر هیروگلیفی منتظرشان بود. بیلی و آن فرد مرموز سوار قطار شدند و به اعماق زمین سفر کردند و نهایتا در غاری طویل توقف کردند که محل استقرار مجسمه‌های «هفت دشمن مرگبار انسان‌ها Seven Deadly Enemies of Man» بود. در آنجا بود که او جادوگر باستانی، شزم را ملاقات کرد. شزم جادوگر باستانی‌ای بود که برای هزاران سال از بشر در مقابل هفت دشمن مرگبار انسان‌ها محافظت کرده بود. او سال‌ها رنج، سختی و محنت‌های بیلی جوان را مشاهده کرده بود. شزم تحت تاثیر نوع دوستی و مثبت نگری بی حد و مرز بیلی قرار گرفت و اعلام کرد که بیلی شایسته دریافت قدرت بزرگان می‌باشد. اینطور بود که بیلی بعنوان آخرین نماینده شزم انتخاب و به او قدرت‌های سلیمان ، هرکول، اطلس، زئوس، آشیل و مرکوری اعطا شد. هر زمان که او نام جادوگر (شزم !) را با صدای بلند ادا کند، قدرت بزرگان به او عطا می‌شود.

بیلی باتسون در قالب یک نوجوان

بیلی باتسون در قالب یک نوجوان

بیلی باتسون جوانی مهربان با قلبی پاک می‌باشد. او مهربان، مثبت نگر، پر دل و جرئت و نوع دوست است. با اینکه معمولا سعی می‌کند از مجادله‌های فیزیکی دوری کند، همیشه برای دفاع از حق و عدالت به پا می‌خیزد و هیچ ریسک و خطر و بهای لازمه را هم در نظر نمی‌گیرد. بیلی سوپرمن را در حد پرستش دوست دارد و جدا از تمام درگیری‌هایی که داشتند، او سعی در این داشته که راه قهرمانانه مرد پولادین را دنبال کند. چه قبل و چه بعد از تبدیل شدن خواهرش به «ماری مارول Mary Marvel»، بیلی با تمام وجود از او محافظت و پشتیبانی کرده است. بخش فاحشی از نوع دوستی و پشتیبان بودن بیلی هنگامی مشهود می‌شود که او از «فردی فری­من Freddy Freeman» در برابر «کاپیتان نازی Captain Nazi» محافظت می‌کند و حتی جادوگر شزم را متقاعد می‌کند تا که بخشی از قدرت‌های بزرگان را به «فِرِدی» زخمی و آسیب دیده بدهد تا بهبود پیدا کند. این طور به که فردی فری­من به «کاپیتان مارول جونیور Captain Marvel, Jr» تبدیل شد و بعنوان یکی از اعضای «خانواده مارول Marvel Family» از این قابلیت‌های جدیدش در راه مبارزه با جنایت، ناعدالتی و شرورت استفاده کرد. قلب و ذات پاک کاپیتان مارول شخصیتی را ساخته که سخت می‌شود از او متنفر بود.

آفرینش


نسخه کلاسیک کاپیتان مارول و بیلی باتسون

نسخه کلاسیک کاپیتان مارول و بیلی باتسون

با توجه به موفقیت‌های بی حد و مرز سوپرمن در «کمیک‌های ملی National Comics» (سری کمیک‌های کمپانی Quality Comics که امروزه با نام کمپانی دی‌سی شناخته می‌شود)، «انتشارات فاوست Fawcett Publications» تصمیم گرفت که کمیک بوک‌های انتشارات خودش را منتشر کند. در سال ۱۹۳۹، «سی سی بک C.C. Beck» طراح و «بیل پارکر Bill Parker» نویسنده، « کاپیتان تندر Captain Thunder» را خلق و سری «کمیک‌های فلش Flash Comics» را (همچنین با نام «کمیک‌های هیجان Thrill Comics» نیز شناخته می‌شود) منتشر کردند. برای جلوگیری از مشکلات مربوط به نام تجاری، کمیک‌های فلش از شماره دوم به «کمیک‌های ویژ۱ Whiz Comics» تغییر نام داد. قبل از چاپ، «پیت کاستانزا Pete Costanza» طراح پیشنهاد داد که نام شخصیت اصلی این سری با نام «کاپیتان حیرت انگیز Captain Marvelous» تغییر کند به نام «کاپیتان مارول Captain Marvel». کاپیتان مارول اولین بار در شماره دوم کمیک‌های ویژ ظاهر شد. شکل و شمایل فیزیکی کاپیتان مارول بر اساس بازیگر هالیوودی، «فرد مک­ماری Fred MacMurray» طراحی شد.

۱- Whiz: صدای ناشی از چرخاندن چیزی در هوا

در سال ۱۹۴۱، کمیک‌های ملی، انتشارات فاوست را برای نقض قانون کپی رایت محکوم کرد. پس از سال‌ها دعوی قضایی، در سال ۱۹۴۸ پرونده نهایتا به دادرسی فرستاده شد و در سال ۱۹۵۱، قاضی به این نتیجه رسید که سوپرمن به درستی توسط کمیک‌های ملی کپی رایت نشده بود. پس از یک درخواست استیناف، قاضی «بیلینگز لرند هند Billings Learned Hand» متوجه شد که کپی رایت سوپرمن معتبر می‌باشد و کاپیتان مارول هم آن را نقض نکرده مگر در چند داستان. برای جلوگیری از اتفاقات بعدی، در سال ۱۹۵۳ فاوست قبول کرد که انتشار کمیک‌های این کاراکتر را متوقف کند و با پرداخت چهارصد هزار دلار پرونده را از دادگاه خارج کند. کمی بعد از این اتفاقات، بعلت افت میزان فروش، انتشارات فاوست بخش کمیک خود را تعطیل کرد. به طرز خنده داری، کمپانی دی‌سی در سال ۱۹۷۲ مجوز این کارکتر را از فاوست گرفت. با این حال، دی‌سی نتوانست به طور رسمی کمیکی به نام کاپیتان مارول چاپ کند و به فروش برساند، چونکه در جریان سال‌های بین ۱۹۵۳ (هنگامیکه فاوست انتشار کمیک‌های کاپیتان مارول را متوقف کرد) تا ۱۹۷۲، حق کپی رایت فاوست برای این نام، منقضی و بلافاصله به رقیب اصلی کمپانی دی‌سی تعلق گرفت: کمپانی مارول کامیکس.

بعلت این پیچیدگی‌های قانونی (کپی رایت و نام تجاری)، دی‌سی مجبور شد تا نام دیگری را برای این کمیک انتخاب کند. تصمیم بر آن شد که نام کمیک را شزم ! بگذارند. در کمیک‌ها و تبلیغ‌هایی که دی سی منتشر کرد و به فروش رساند، آن‌ها به طور رسمی به کاپیتان مارول، «شزم» و به خانواده‌اش «خانواده شزم Shazam Family» می‌گویند. با وجود این تغییر نام قانونی، هنوز هم در داخل داستان‌های کمیک‌ها، کاپیتان مارول، کاپیتان مارول جونیور و خانواده مارول، با نام‌های اصلی “مارول” ای خودشان خوانده می‌شوند.

سیر تکاملی کارکتر


قبل از بحران Pre-Crisis

اولین حضور کاپیتان مارول

اولین حضور کاپیتان مارول

کاپیتان مارولِ قبل از بحران، از زمینی متفاوت از زمین اصلی قهرمانان دی سی می‌آید (زمین اس Earth-S)، دلیل وجود شخصیتی در کراس اور های دوره نقره‌ای به نام «کاپیتان تندر Captain Thunder» که شباهت زیادی به کاپیتان مارول دارد نیز همین است. کاپیتان تندر، «پستیش Pastiche» ای۲ از کاپیتان مارول می‌باشد. خاستگاه کاپیتان مارول قبل از بحران فقط مقدار کمی با کاپیتان مارول امروزی فرق دارد. جادوگر شزم کمی بعد از تبدیل کردن بیلی به کاپیتان آمریکا مرده و بعنوان یک روح در قسمت‌هایی از داستان ظاهر می‌شود.

۲- Pastiche: تقلید ادبی یا صنعتی از اثار استادان فن

در مکان «سنگ ابدیت Rock of Eternity» بیلی متوجه شد آن مرد مرموزی که او را نزد جادوگر برد، در واقع پدرش بوده است. بیلی تصمیم گرفت که کاپیتان مارول بماند و از موهبت شزم در راه درست استفاده کند. همچنین به دنبال خواهر دوقلویش، ماری نیز گشت و در نهایت او را پیدا کرد. هنگامیکه به یکدیگر رسیدند، بیلی تصمیم گرفت قدرتش را با او شریک شود. پس از دریافت قدرت بزرگان از برادرش، ماری نیز با ادا کردن کلمه شزم ! به «ماری مارول Mary Marvel» تبدیل شد. بعدها بیلی قدرتش را با دوست مشترک خود و خواهرش، فردی فری­من نیز شریک شد. هر زمان که فری­من بگوید کاپیتان مارول به کاپیتان مارول جونیور تبدیل می‌شود. قدرت بزرگان به طور مساوی بین این سه قهرمان تقسیم شد.

ورژن دهه ۱۹۴۰ کاپیتان مارول تحت مالکیت عمومی می‌باشد، ولی ورژن دی‌سی او اینطور نیست.

ادامه دارد…

برای آشنایی با دیگر کاراکترها به این بخش مراجعه کنید.

کپی‌رایت © ۲۰۱۶ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد