کمیک 3

بَری آلن Barry Allen

ناشر : DC

خالق : رابرت کانیگر - کارمین اینفانتینو

نام واقعی : بِرتولُما هنری «بری» آلن

توانایی خاص : علم والای شیمی - سرعتی برابر سرعت نور - کنترل چگالی مولکولی - سفر در زمان - ربودن سرعت از دیگران - مهارت در نبردهای تن به تن

دنیای محل زندگی : زمین

نژاد : انسان

وضعیت : زنده

مامور بررسی صحنه‌های جنایی/دانشمند پزشکی قانونی، بَری آلن، بعد از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سپس برخورد صاعقه، سرعتی فوق العاده به دست آورد. بری تبدیل به «فلش Flash» شد، سریع‌ترین انسان زنده جهان. با دریافت انرژی از نیروی سرعت Speed Force او از شهروندان محل تولدش، شهر سنترال سیتی محافظت می‌کند. او مهره‌ای کلیدی برای جهان خود است؛ زیرا پس از اتفاقاتی که در جریان زمانی افتاد او همه چیز را به سر جای اولش برگرداند. بری اَلن از اعضای اصلی «اتحادیه عدالت Justice League» نیز می‌باشد.

معرفی کاراکتر | بَری آلن Barry Allen

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, سپتامبر 23rd, 2015

بروزرسانی: آرک‌های داستانی مهم (دادگاه فلش و قرن ۳۰) اضافه شد.

سریعترین انسان زنده دنیا.

خاستگاه


تولد یک قهرمان

تولد یک قهرمان

وقتیکه بری اَلن یازده سال بیشتر نداشت، مادرش به قتل رسید. پدرش به اشتباه محکوم شد و بعدها در جلوی چشمان بری در زندان مرد. او باور نداشت که پدرش گناهکار باشد.بری بخش بزرگی از زندگی‌اش را به پیدا کردن قاتل و از همه مهمتر انگیزه قتل اختصاص داد. به این دلیل در رشته علم بررسی صحنه‌های جنایی تحصیل کرد و به حل نه تنها پرونده مادرش بلکه پرونده دیگر مردمی که به او شباهت داشتند، مشغول شد.

بعد از فارغ التحصیلی بری بعنوان دانشمند پلیس شغلی در اداره پلیس سنترال سیتی پیدا کرد که در آن شغل به عادت کندی و دیر رسیدنش معروف بود. شبی که تا دیروقت در حال کار در آزمایشگاهش بود به قفسه‌ای از مواد شیمیایی که او در کنارش ایستاده بود صاعقه برخورد کرد و تمام مواد روی بری سقوط کردند. او به طور شگفت انگیزی جان سالم به در برد، سپس اتاق را تمیز کرد و به کارش ادامه داد ولی طولی نکشید که متوجه شد دنیا بیشتر از حالت معمولی کند حرکت می‌کند. کمی بعد متوجه شد دنیا نبود که کند شده بود بلکه او بود که سرعتش زیاد شده بود. بعنوان طرفدار دو آتیشه کمیک بوک‌ها ، به خصوص ماجراهای «جی گریک Jay Garrick»، اولین فلش، بری تصمیم گرفت که جا پای قهرمان خود بگذارد و با جرم و جنایت مبارزه کند. از این رو او از روی احترام نام ابرقهرمانی جی گریک را برای خود انتخاب کرد: فلش. پس از بررسی قدرت‌هایشبری متوجه شد که فقط سرعتش زیاد نشده بلکه می‌تواند مولکول‌هایش را هم بلرزاند که این قابلیت را به او می‌دهد تا نامرئی شود و از داخل یک شئ جامد عبور کند. او حتی می‌توانست در سرعت نور هم فکر کند و اطلاعات را پردازش کند. دوست دختر بری، «آیرا وست Ira West» که دختر پدرخوانده او بود لباسی را برای بری ساخت که در برابر قدرت او مقاومت داشته باشد و از جهت سهولت حمل آن را به طور شیمیایی فشرده کرد تا در یک انگشتر گنجانده شود. با اینکه بیشتر مبارزه‌ بری با جنایت به سنترال سیتی محدود میشد یک «تردمیل کیهانی Cosmic Treadmill» ساخت که با آن بتواند به دنیاهای موازی سفر کند.

بعد از فلشپوینت Flashpoint، فلش تا حدودی بخاطر خط زمانی جدیدی که بوجود آمد مسئول بود. خط زمانی که کل جهان را فشرده کرد و آن را به یک خط زمانی ۵ ساله تبدیل کرد. تابحال در خاستگاه بری اَلن مقدار کمی تغییر بوجود آمده است. همانند خاستگاه اصلی‌اش، پدر بری به قتل مادر او متهم شده است. بعد از اینکه پدرش به زندان میرود «داریل فرای Darryl Frye» مسئول نگهداری او می‌شود، افسر پلیسی که احتمالا در گذشته با مادر بری رابطه داشته است. بری در کنار فرای بزرگ و بخاطر رابطه او با نیروی پلیس به کار کردن برای آن‌ها علاقه‌مند می‌شود. در دوره‌ای که بری به کالج می‌رفت، در یک پارتی با پسری به نام «منوئل لاگو Manuel Lago» آشنا می‌شود و طولی نمی‌کشد که با هم دوستانی صمیمی می‌شوند؛ تا اینکه منوئل وارد یک برنامه مربوط به ارتش شده و اینکار موجب کمرنگی روابطشان می‌شود. برخلاف التماس‌های پدرش مبنی بر نیامدن و فراموش کردن این موضوع، بری سال‌ها به زندان می‌رفت تا پدرش را ملاقات کند. او حتی در اوقات فراغتش در آزمایشگاه روی پرونده مادرش تحقیق می‌کرد و سعی داشت که بیگناهی پدرش را اثبات کند. شبی از شب‌ها بری خشمگین می‌شود و یکی از دستگاه‌های آزمایشگاه را به بیرون پرتاب می‌کند. شکستگی شیشه باعث می‌شود که یک رگه از رعد و برق وارد آزمایشگاه شود  او را به فقسه مواد شیمیایی بکوبد، مواد شیمایی روی او بریزند و او سرعتی فوق العاده به دست بیاورد. بعد از این موضوع او به فلش تبدیل می‌شود. بعدها، در جریان حمله دارکساید Darkseid به زمین، بری مجبور می‌شود که به اتحادیه عدالت بپیوندد. او از اعضای اصلی اتحادیه عدالت می‌باشد.

سیر تکاملی کاراکتر


فلش

فلش

بری و گروهی از قهرمانان بعد از اینکه با یکدیگر متحد شدند و جلوی تهاجم یک بیگانه را گرفتند، تصمیم گرفتند که یک تیم مبارزه با جرم و جنایت تشکیل دهند. این تیم نقش مهمی در پیشرفت و تکامل بری بعنوان یک قهرمان داشت. بری که به طور شگفت انگیزی در جامعه معروف شده بود با بقیه اعضای جامعه ابرقهرمانان هم صمیمی‌تر شد، مخصوصا با «هل جوردن Hal Jordan» (فانوس سبز) که بعدها تبدیل به دوستانی صمیمی شدند. با سفری اتفاقی در بُعدی دیگر، بری با قهرمان دوران کودکی‌اش ، جی گریک روبرو شد. آن‌ها با یکدیگر یک نقشه شیطانی را نقش بر آب کردند.

دوست دختر و بعدها همسر بری، «آیریس وست Iris West» خواهر زاده‌ای داشت به نام «والی Wally». از آنجایی که والی پدر و مادر سرد و بی محبتی داشت آرزو داشت که از خانه‌اش در Blue Valley  واقع در ایالت نبراسکا فرار کند و به سنترال سیتی بیاید. جاییکه تنها فامیلش، آیریس و تنها قهرمانش، فلش، در آن‌جا زندگی می‌کردند. تابستانی، آیریس از والی دعوت کرد که با او و بری زندگی کند. بری والی را به آزمایشگاهش برد و به طور شگفت‌انگیزی همان اتفاقاتی که برای بری افتاد و او تبدیل به فلش شد، برای والی هم افتاد. از آن پس بود که والی با عنوان «بچه فلش Kid Flash» و درکنار بری با جرم و جنایت مبارزه می‌کرد.

در جریان اتفاقات دهه ۸۰، بری از یک سری تراژدی شخصی رنج می‌برد. همسرش، آیریس، توسط «پروفسور زوم Professor Zoom» (ایبورد ثاون) به قتل رسید. در آخر بری تصمیم گرفت با شخص دیگری ازدواج کند ولی او هم توسط «زوم Zoom» مورد هدف قرار گرفت. بری می‎توانست او را نجات دهد ولی با این حال به سراغ زوم رفت و او را کشت و در همین حین موفق نشد که بموقع به محل ازدواجش برسد. در نتیجه نامزدش دیوانه شد و برای بری هم یک دادگاه تشکیل شد. دادگاه با اینکه مشخص بود که هیئت منصفه توسط «آبرا کادابرا Abra Kadabra» که در لباس «فلش معکوس Reverse Flash» ظاهر شده بود، شست و شوی مغزی داده شده است او را گناهکار شناخت. بری به آینده فرار کرد و کادابرا را شکست داد. روح آیریس به آینده کشیده شده بود و زندگی جدیدی به او داده شده بود؛ بنابراین بری و آیریس دوباره پیش همدیگر برگشتند. بری خودش را بازنشست کرد و در کنار آیریس، در قرن ۳۰، زندگی خوبی را شروع کردند.

بازنشستگی بری زیاد طولانی نبود و اتفاقات آرک داستانی «بحران در زمین‌های بی نهایت Crisis on Infinite Earths» رزوهای خوبش را خراب کرد. «آنتی مانیتور Anti-Monitor» او را گیر انداخت و به سال ۱۹۸۵ برگرداند. بری از چنگال آنتی مانیتور فرار کرد و دستگاهی که «آنتی متر Anti-Matter» با آن می‌خواست که گردباد سرعت راه بیندازد تا زمین نابود شود را نابود کرد. او نتوانست قدرت گردباد را کنترل کند، بنابراین متلاشی شد و روحش به درون نیروی سرعت کشیده شد. از آن پس، والی عنوان فلش را یدک می‌کشید.

اما این پایان بری اَلن نبود. او سه بار در زمان‌های مختلف به یاری والی وست آمد تا او را در بدترین روز های زندگیش حمایت کند. در جریان آرک داستانی «بحران بینهایت Infinite Crisis» بری که هنوز در نیروی سرعت مستقر بود همراه با دیگر تندپاها وارد جهان حقیقی شد. آنها به نبرد «سوپر بوی پرایم Superboy Prime» رفتند و او را به درون نیروی سرعت کشاندند تا جلوی خشم ویرانگرش را بگیرند. بری اَلن در جریان آرک داستانی «آخرین بحران Final Crisis» به طور دائم به زندگی و جهان حقیقی بازگشت و شکست «دارکساید Darkseid» را نیز به ارمغان آورد. از آنجایی که او مطمئن نبود چرا زنده است، مرتبا به وظایفش در جهان می‌اندیشید. طولی نکشید که مشخص شد او دارد به «فلش سیاه Black Flash» تبدیل می‌شود و اینکه بازگشتش به زندگی جزوی از دسیسه پروفسور زوم می‌باشد. همچنین مشخص شد که زوم مسئول تمام تراژدی‌های اتفاق افتاده در زندگی بری بوده است و این شامل قتل مادر بری نیز می‌باشد. بری توانست با کمک بقیه فلش‌ها و چندین تیم دیگر زوم را شکست دهد.

در جریان آرک داستانی «شب تاریک‌ترین Blackest Night» بری نور امیدی برای کل سیاره بعنوان «فانوس آبی Blue Lantern» انتخاب شد. او برای مدت کوتاهی یکی از اعضای «ارتش فانوس سفید White Lantern Corps» هم بود. بعد از این اتفاقات او به کارش در اداره پلیس، زندگی‌اش در سنترال سیتی و شغلش بعنوان فلش بازگشت. طولی نکشید که گروه «مرتدها Renegades» هم به سراغ بری آمدند. گروهی متشکل از نیروی پلیس که از قرن ۲۵ به سراغ بری آمده‌اند و اعتقاد دارند که او یکی از اعضای گروهشان به نام «میرر مونارک Mirror Monarch» را به قتل رسانده است. بری متعهد شد که قانل واقعی را پیدا کند. در آخر مشخص شد که این قتل، دسیسه‌ای بوده از طرف ورژن آینده آن نامبرده.

بری برای مدتی کوتاهی، میزبان روح «پارالاکس Parallax» بود ولی با کمک «پروسلایت Proselyte» از آن فرار کرد.

بروزرسانی

آرک‌های داستانی مهم


دادگاه فلش و قرن ۳۰ Trial of the Flash and the 30th Century

دشمن خونی بری، زوم، عروس بری، آیریس را به قتل رساند. بعدها، وقتیکه بری با عروس دومش، «فیونا وب Fiona Webb» در مراسم ازدواج بود، زوم دوباره حمله کرد. بری به زوم حمله کرد و او را به قتل رساند. برای او دادگاه تشکیل شد و او را به قتل متهم کردند. اتحادیه عدالت هم به علت نقض سیاست انجام ندادن قتل، بری را از این تیم اخراج کرد. در آخر مشخص شد که آیریس در قرن ۳۰ زنده است. بری به آنجا رفت تا با همسرش زندگی کند. او تعدادی جراحی پلاستیک انجام داد تا خصیصه‌های چهره‌اش را تغییر دهد. بری و آیریس در کنار یکدیگر به همراه دو قلوهایشان، دان و دون اَلن در آینده به زندگیشان ادامه دادند.

ادامه دارد…

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد

برای آشنایی با دیگر کاراکترها به این بخش مراجعه کنید.


  • ادموند
   در پاسخ به ادموند

   می گم بیاین ما مارول فن ها الکی غرغر کنیم بگیم گیر دادین به دی سی :hammer:

   تشکر و خسته نباشید :))))

   • M.Bagher Sobhani
    در پاسخ به ادموند

    من دی سی فنم البته مارول رو هم دوست دارم اما با پخش فیلم افتضاح چهار شگفت انگیز ۲۰۱۵ از مارول نا امید شدم و علاقم به دی سی بیشتر شده.

    • ali
     در پاسخ به M.Bagher Sobhani

     دوست عزیز اون فیلمو مارول نساخته که فاکس ساخته شما هم خواستی ناامید شو دیگه امیدوار نشو:D

     • M.Bagher Sobhani
      در پاسخ به ali

      دوست گرامی هر فیلمی که ساخته بشه در دنیای مارول هر فیلمی، زیرنظر شرکت ماروله و مارول با همکاری فاکس اون فیلم رو ساخته. اگه مارول در ساخت فیلم دخالت نکنه، این فیلم حق کپی رایت را نقض میکنه و اون شرکت باید به شرکت مارول که اون شخصیت ها رو به وجود آورده جریمه بده. شاهد حرفم هم لگوی شرکت ماروله که در ابتدای فیلم پس از لگوی فاکس پخش میشه. پس علت بد شدن فیلم به مارول هم مربوطه و اونم مقصره.

    • comic fan
     در پاسخ به M.Bagher Sobhani

     فیلم unfantastic 4 چه ربطی به مارول داره :-\
     رفع اسپم:ممنون بابت معرفی،خیلی این کرکتر رو دوست دارم.

     • M.Bagher Sobhani
      در پاسخ به comic fan

      اگه ربطی نداره پس چرا در ابتدای فیلم پس از لگوی فاکس، لگو یا نشان شرکت مارول پخش میشه؟ پس مارول با همکاری فاکس فیلم رو ساخته.

      • Artemis
       در پاسخ به M.Bagher Sobhani

       نه باز هم ربطی نداره.فاکس این فیلم رو خودش به تنهایی ساختا.لوگوی مارول هم برای این به نمایش در میاد که شخصیت های فیلم برای مارول هستن و فقط حق استفاده از اونها از مارول خریداری شده.
       یعنی ولی فاکس به تنهایی فیلم رو ساخته

       • M.Bagher Sobhani
        در پاسخ به Artemis

        نگاه کنید این فیلم ها از کمیک بوک های مارول ساخته میشند، خیلی ها اهل کمیک نیستند و شخصیت ها رو از روی فیلم میشناسند و در مورد مارول قضاوت میکنند پس مارول یه قسمتی از فیلم را قبول میکنه و روی ساخت فیلم نظارت میکنه و بر اساس کمیک بوک در بیاد. تازه لگوی ابتدای هر فیلمی فقط و فقط و فقط مربوط به شرکت توزیع کننده یا تهیه کننده فیلمه و مربوط به شرکتیه که تمام هزینه های فیلم رو قبول کرده و اصلا به اینکه فاکس شخصیت ها رو از مارول خریداری کرده نداره. مارول و فاکس مشترکا هزینه های فیلم رو پرداخت کردند. تازه فیلم هایی که تحت نام فیلم های دنیای سینمایی مارول میشناسیم در ابتدای فیلم لگوی پارامونت به نمایش در میاد بعد لگوی مارول این یعنی پارامونت شخصیت ها رو از مارول خریده؟ خیر چون همه میدونیم این فیلم را هم مارول و هم پارامونت به صورت قراردادی و اشتراکی ساختند.

        • HULK SMASH
         در پاسخ به M.Bagher Sobhani

         اصلا مارول استدیوز تو کار ساخت این فیلم هیچگونه دخالتی نداشته
         این فیلم هم مال MCU نیست

        • HULK SMASH
         در پاسخ به M.Bagher Sobhani

         اینم بگم که مارول مال والت دیسنیه این فاکس هم قبل از اینکه مارول توسط والت دیسزنی خریداری بشه اکس من و چهار شگفت انگیز رو از مارول گرفت

  • green archer
   در پاسخ به green archer

   آقا کارتون خیلی درسته
   میگم خیلی وقته که سایت هیچ ترجمه کامیکی نداشته نظرتون چیه کامیک سیاه ترین شب را ترجمه کنید؟

  • pourya
   در پاسخ به pourya

   اسمیست

  • M.Bagher Sobhani
   در پاسخ به M.Bagher Sobhani

   بچه ها کسی میگه پارالاکس و پروسلایت قضیه اش چیه؟

  • Ali Hamraz
   در پاسخ به Ali Hamraz

   اقا یکی به من بگه بینم این black flash داستانش چیهَ؟َََََ؟؟؟؟دمتون گرم

  • Matin
   در پاسخ به Matin

   و بالاخره معرفی یکی از شخصیت های مورد علاقم 😀
   ممنون عالی بود 🙂

  • M.Bagher Sobhani
   در پاسخ به M.Bagher Sobhani

   خیلی بری آلن شخصیت محبوبی داره آدم دلش میسوزه تو ۱۱ سالگی مادرش جلو چشاش میمیره.
   ایشا… نفر بعدی کیه؟ کدوم بخت برگشته را تو نوبت بعدی معرفی میکنید؟

  • pourya
   در پاسخ به pourya

   یه سوال
   ربودن سرعت از دیگران چیه؟؟؟

  • Artemis
   در پاسخ به Artemis

   ممنون عالی بود
   مورد علاقه ترین شخصیت من در دز سی بعد از بروس وین

   • M.Bagher Sobhani
    در پاسخ به Artemis

    من با سریال فلش علاقم صد برابر شد به این شخصیت، مخصوصا با بازی گرانت گاستین که قشنگ این شصیت رو از آب در اورد.

  • M.Bagher Sobhani
   در پاسخ به M.Bagher Sobhani

   آقا یه سوال: در تریلر فصل دوم فلش اون تندروی آبی رنگ کیه؟ فلش چطوری به رنگ آبی تبدیل میشه؟

  • محمد
   در پاسخ به محمد

   سلام…من تازه با سایت شما و کلا دنیای کمیک اشنا شدم و این اشناییم اول با دیدن دو فصل سریال انیمه Young Justice شروع شد…الان هم دارم سریال Justice League رو نگاه میکنم…..الان یه سوال دارم…اون فلشی که توی سریال Young Justice هست کیه؟ و اون فلشی که توی سریال Justice League هست کیه؟؟…قطعا اون باید کید فلش یعنی والی وست باشه و این یکی هم بری الن فلش اصلی…..پس چرا بت من تو قسمت ۲۵ فصل ۲ به فلش میگه تو والی وستی و من بروس وینم سوپر من هم کلارک کنته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • فرزان رحمانی
    در پاسخ به محمد

    فلش Young Justice بری آلنه. فلش Justice League والی وسته.
    سریال Justice League تو سال ۲۰۰۱ شروع به پخش کرد که اون موقع بری آلن مرده بود و والی وست فلش بود.

   • davoid123
    در پاسخ به محمد

    با وجود این که همه مون اینو میدونستیم (که بتمن بروس وینه و …) لطفا از این به بعد اپیزودای سریالا رو اسپویل نکن.
    و همون طور که گفتن والی وست فلش دنیای DC animated Universeه, که البته یه کم داستانش با والی وست کمیکا فرق میکنه

  • marc
   در پاسخ به marc

   با تشکر از مقاله زیباتون.ممنون میشم اگر لطف کنید و شخصیت ری پالمر رو معرفی کنید یا حداقل اطلاعات مختصری ازش قرار بدید.من به این کاراکتر خیلی علاقه دارم و تا الان موفق نشدم پیشینه اصلی این شخصیت رو پیدا کنم.باز هم بخاطر این مقالات مفید و زیبا از شما تشکر میکنم

  • اميررضا
   در پاسخ به اميررضا

   من هر جا گیرم بیاد مینوسم.اگه میشه یه مقاله در مورد کاراکتر دوست داشتنى سیسکو بنویسید.