کمیک 3

سوپرمن Superman

ناشر : DC

خالق : جری سیگل، جو شوستر

اولین حضور : شماره اول Action Comics (آوریل ۱۹۳۸)

نام واقعی : کلارک جرومی کنت – کال-ال(نام در زمان تولد)

توانایی خاص : نیرو، سرعت، شنوایی، طول عمر، استقامت و هوش ابرانسانی، آسیب‌ناپذیری، قدرت پرواز، حواس چندگانه و قدرت بینایی بسیار بالا، توانایی ترمیم

نژاد : کریپتونی

وضعیت : زنده

در نوزادی توسط سفینه‌ای از سیاره‌ی محکوم به فنای کریپتون به زمین فرستاده می‌شود، کال ال (Kal-El) توسط خانواده‌ی مهربان کنت به فرزندخواندگی پذیرفته و با نام کلارک کنت Clark Kent در منطقه‌ی مرکزی آمریکا بزرگ می‌شود. از طریق قدرت بسیار زیاد ابرانسانیش که نیروی خورشید به او داده بود، کلارک تبدیل به سوپرمن می‌شود تا از بشریت در مقابل تهدیدات مختلف در کنار حقیقت، عدالت و روش آمریکایی پشتیبانی و دفاع کند!

معرفی کاراکتر | سوپرمن Superman

توسط : در تاریخ : شنبه, آگوست 29th, 2015

به‌روزرسانی شد

دومین سری از مقالات جامع معرفی کاراکترها را امیر حسین‌زاده یکی از اولین مقاله‌نویسان و نویسندگان فانتزی کمیک از کاراکتر سوپرمن آماده کرده است. حجم این مقالات بسیار بالاست به همین دلیل در بازه‌ی زمانی مختلف و طی چند مرحله به صورت جامع به تاریخچه ۷۶ساله کاراکتر سوپرمن و کمیک‌هایش خواهیم پرداخت.


خاستگاه


در حال ترک کریپتون

در حال ترک کریپتون

هرچند خاستگاه سوپرمن تاکنون چندین و چند بار در کمیک‌های گوناگون گفته شده اما اصل داستان بطورکلی ثابت مانده است. داستان سوپرمن روایتگر سرنوشت کودکی تازه متولد شده با نام کال-ال، فرزند دانشمندی به نام جور-ال Jor-El و همسرش لارا است که در سیاره‌ای خارجی با نام کریپتون Krypton زندگی می‌‌کنند. وقتی جور-ال متوجه می‌شود کریپتون در معرض نابودیست، کال-ال را داخل سفینه‌ای به سمت زمین ارسال و سفینه در مزرعه‌ای در ایالت کانزاس آمریکا سقوط می‌کند.

جاناتان و مارتا کنت، خانواده‌ای کشاورز سفینه و بچه داخلش را پیدا کرده و او را به عنوان فرزند خود می‌پذیرند. هر چه کودک بزرگ‌تر شد قدرت و توانایی‌هایش که انرژی خود را از خورشید زمین دریافت می‌کردند به همراه آن رشد کرد. در زمان بزرگسالی، کلارک به کلان‌شهر آینده، متروپلیس Metropolis، عزیمت و به عنوان خبرنگار میدانی در روزنامه دیلی پلنت Daily Planet مشغول به کار می‌شود، او لقب سوپرمن رو برای خود انتخاب می‌کند.

آفرینش


چهره‌ی مدرن سوپرمن در اکشن کامیکس شماره‌‌ی 902

چهره‌ی مدرن سوپرمن در اکشن کامیکس شماره‌‌ی ۹۰۲

سوپرمن توسط نویسنده‌ای آمریکایی به نام جری سیگل Jerry Siegel و طراح آمریکایی متولد کانادا به نام جو شوستر Joe Shuster در سال ۱۹۳۳ خلق شد. برخلاف مدلی که هم اکنون در کمیک‌ها به تصویر کشیده شده این شخصیت در ابتدا به صورت شروری بی‌مو، دارای قدرت‌های تلپاتیک که قصد تصرف دنیا را دارد معرفی شد. نام او سوپر-من (ابر-مرد) بود و در مجله‌ی مستقل علمی تخیلی در داستانی به اسم حکمرانی سوپرمن(Reign of Super-man) توسط همین دو نفر در ۱۹۳۳ چاپ شد. بعدها سیگل و شوستر تصمیم گرفتند تا دوباره داستان را تغییر دهند و خط تیره‌ی میانی نام شخصیت را حذف کردند و او را به صورت یک قهرمان به تصویر کشیدند، طراحی جدید شخصیت هیچ شباهتی به طرح اولیه آن نداشت.

تلاش‌های اولیه‌ی آن دو برای فروختن ایده‌ی این شخصیت کاملا ناموفق بود. برای مثال، سیگل سعی کرد تا داستان‌ها را به شرکت Tip Top Comics بفروشد اما این درخواست رد شد و دلیلش هم شخصیت خیالی و عدم علاقه خوانندگان به آن اعلام شد. منبع الهام سیگل و شوستر افراد تاریخی و افسانه‌ای مثل سامسون، هرکول، موسی و … بود. در آن زمان شخصیت‌های قهرمان مدرنی چون داک سویج Doc Savage و باک راجرز Buck Rogers طرفداران بیشتری داشتند. این شخصیت‌ها باعث شدند آن‌ها از ایده‌هایشان مبنی بر تصرف دنیا توسط سوپرمن صرف نظر کنند و او تبدیل به شخصیتی شد که قصد دارد دنیا را تبدیل به جای بهتری برای زندگی کند. شخصیتی که در عین مبارزه با جرایم خیابانی با افرادی مثل هیتلر و استالین نیز مبارزه می‌کند. سیگل و شوستر تمام تلاششون را به کار بردند تا این شخصیت را تاجایی که امکان دارد برجسته و متفاوت طراحی کنند، به همین منظور برای لباس او از تلفیقی از لباس‌های فضانوردان در داستان‌های علمی تخیلی عامه و لباس سیرک‌بازان قوی هیکل استقاده کردند که بعدها تبدیل به لباسی مشخص برای همه ابرقهرمان‌ها شد. از آن‌جایی که این دو نفر شیفته‌ی سینما بودند شخصیت را کلارک کنت نامیدند. ترکیبی از نام کلارک گیبل و کنت تایلور، از هنرپیشگان معروف سینما در دهه‌ی نود. مقداری هم از ویژگی‌های هاروید لوید به او اضافه شد.

همچنین گفته می‌شود شوستر طرح اصلی چهره‌ی سوپرمن را براساس بازیگر معروف، داگلاس فیربنکس طراحی کرده است. این زوج هنری تصمیم گرفتند ابتدا سوپرمن را در فرمت کمیک‌استریپی به چاپ برسانند که در نهایت موفق شدند تا امتیازش را به شرکت کمیک‌های کاراگاهی Detective Comics که بعدها به کمپانی DC تغییر نام داد بفروشند و این شرکت تا سال‌ها کمیک‌هایی با حضور سوپرمن را چاپ می‌کرد. در ماه ژوئن سال ۱۹۳۸، سوپرمن در کمیک مختص به خودش به نام اکشن کامیکس Action Comics حضور یافت و از آن زمان به بعد او نه تنها یکی از معروف‌ترین و نمادین‌ترین شخصیت‌های کمیک در تمام دوران بلکه به عنوان یکی از محبوبت‌ترین شخصیت‌های تخیلی جهان نیز شناخته می‌شود.

بسیاری از تاریخ نگاران کمیک و محققان دانشگاهی درباره تاثیراتی که افسانه‌ها و مذهب بروی شخصیت سوپرمن داشته‌اند مقالاتی نوشته‌اند. سیگل و شوستر از طرفداران داستان‌های علمی تخیلی بودند و کارهایی مثل جان کارتر شباهت‌های آشکاری با نسخه‌ی اولیه‌ی سوپرمن دارند. آن‌ها همچنین از مذهب یهود و افسانه‌هایش مثل موسی و موجودی افسانه‌ای به نام گولم Golem که از ملت یهود محافظت می‌کند در طراحی این شخصیت استفاده کردند(سیگل و شوستر هر دو از پدر و مادری یهودی و مهاجر متولد شدند). در واقع سوپرمن براساس سه شخصیت خیالی یا افسانه‌ای شکل گرفته است: باک راجرز، موسی و هرکول. در سال‌های نخست انتشار عناوین سوپرمن، وی همچون سایر ابرقهرمان‌ها در سال‌های جنگ جهانی دوم توسط دولت آمریکا به عنوان ابزاری برای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گرفت. از همان‌جا بود که این شخصیت به عنوان نماد حقیقت، عدالت و آزادی ایده آل آمریکایی معرفی شد.

تحولات شخصیت


دوران طلایی

سوپرمن دوران طلایی توسط جو شوستر

سوپرمن دوران طلایی توسط جو شوستر

در دوران طلایی سوپرمن، جور-ال، دانشمند ساکن سیاره کریپتون که متوجه شده بود که سیاره محل سکونتشون در حال نابودی است سعی کرد تا به همکاران دانشمندش درباره این اتفاق قریب‌الوقوع خبر بدهد و آن‌ها را آگاه کند اما تنها نتیجه‌ای که در بر داشت این بود که  همه به چشم یک دیوانه به او نگاه کردند و توسط جامعه علمی مورد تمسخر قرار گرفت. به عنوان آخرین تلاش او به همراه همسرش «لارا» فرزندشان «کال-ال» را درون سفینه‌ای قرار دادند و به سمت فضا پرتاب کردند. سفینه مدت‌ها در فضا سرگردان بود تا این که به داخل کره زمین سقوط کرد و جاناتان و مارتا کنت سفینه را پیدا کردند.

خانواده کنت در ابتدا قصد داشتند تا نوزاد را به پرورشگاه تحویل دهند اما در آخرین لحظات دلشان به رحم آمد و تصمیم گرفتند او را به عنوان فرزند خودشان بپذیرند، آن‌ها اسم نوزاد را «کلارک» گذاشتند. همین‌طور که کلارک بزرگتر می‌شد قدرت‌های شگفت‌انگیزش نیز شروع به ظاهر شدن کردند و پدر و مادرش قبل از مرگشان به او لقب سوپرمن دادند و از وی خواستند که از قدرت‌هاش در راه عدالت استفاده کند. بعد از فوت پدر و مادرش او به عنوان خبرنگار روزنامه «دیلی‌استار Daily Star» (که بعدها به عنوان دیلی‌پلنت Daily Planet شناخته شد) استخدام شد و به شهر متروپلیس نقل مکان کرد. این‌جا جایی بود که اون می‌توانست در قلب حوادث باشد و از اخبار مطلع شود. دوران قهرمانی سوپرمن با جنگ جهانی دوم همزمان شد، او توانست هیتلر و استالین را به سازمان ملل در ژنو ببرد تا برای جنایت‌هایشان محاکمه شوند.

او همچنین تبدیل به محافظ متروپلیس شد اما برخلاف رفتارهای قبلی این‌بار کاملا پرخاشگر و شریر بود، اکثر اوقات دشمنانش ضعیفترش را به قتل می‌رساند و از خسارت‌های عظیمی که به شهر وارد می‌کرد هیچ باکی نداشت. این رفتار وی تا پایان دهه ۱۹۴۰ ادامه یافت تا این که ادیتور جدید ویتنی السورث Whitney Ellsworth مانع کشتن افراد توسط سوپرمن شد، حتی باعث شد تا سوپرمن عهد کند هرگز کسی را نکشد و اگر این کار را کند بازنشسته شود. تعداد زیادی از کاراکترهای پشتیبان داستان‌های سوپرمن در این دوران معرفی شدند. افرادی همچون «لوییس لِین Lois Lane» خبرنگار و همکار سوپرمن که تبدیل به عشق سوپرمن و بعدها همسر او شد و همچنین «لکس لوتُر Lex Luthor» مهم‌ترین و اصلی‌ترین دشمن سوپرمن.

دوران نقره‌ای

سوپرمن دوران نقره‌ای توسط کورت سوآنز

سوپرمن دوران نقره‌ای توسط کورت سوآنز

در این دوران، کمپانی دی‌سی تصمیم گرفت تا به جای به روز کردن سوپرمن دوران طلایی از دو سوپرمن استفاده کند. به همین خاطر، شخصیت جدیدی به نام «سوپربوی Superboy»، شخصیتی که نسخه‌ی جوان‌تر کال‌-ال بود و به آینده در سال ۳۰۰۰ سفر می‌کند تا به گروهی با نام «لژیون ابرقهرمانان Legion of Superheroes» کمک کند با شر و بدی مبارزه کنند را معرفی کرد. همچنین «سوپرگرل Supergirl» که در ابتدا به عنوان دختر عموی سوپرمن در سال‌های پایانی ۱۹۵۰ معرفی شد و به عنوان دستیار وی به همراهی تعدادی از ابرحیوانات (مثل کریپتو، بیپو، استریکی و کامت) ظاهر شد.

تعداد زیادی از نمادین‌ترین دشمنان سوپرمن در این دوران خلق شدند و بیشتر آن‌ها پایه و اساسی علمی تخیلی داشتند. شخصیت‌هایی همچون «برینیاک Brainiac» و «بیزارو Bizzaro». سوپرمن همچنین در شکل‌گیری گروه «عدالت آمریکا Justice League of America» نقش داشت که یکی از اولین تیم‌ها با حضور شخصیت‌هایی از تمام برندها بود. در دهه‌ی ۱۹۶۰، خاستگاه وی نیز رونمایی شد: سوپرمن در کریپتون به دنیا آمده، پدرش جور-ال Jor-El (نام پدر او در دوران طلایی Jor-L بود) و مادرش «لارا لور-وان Lara Lor-Van» نام داشتند. پدر وی که از جامعه علمی طرد شده بود وسیله‌ای ساخت تا وی و خانواده‌اش را از فاجعه‌ای قریب‌الوقوع دور کند. اما نابودی سیاره زودتر از آن‌چه که اون پیش‌بینی کرده بود شروع شد و آن‌ها فقط توانستند فرزندشان را به فضا بفرستند.

سفینه کال-ال در اسمال‌ویل SmallVille فرود آمد و توسط جاناتان و مارتا کنت یافت شد (نام نسخه‌ی اولیه‌ آن‌ها ایتان و سارا کنت بود) آن ها او را به فرزندخواندگی قبول کردند و نام نوزاد را کلارک (که نام قبل از ازدواج مارتا بود) گذاشتند. کلارک وقتی بچه بود متوجه قدرت‌هاش شد (دوران کودکی‌اش با نام سوپربیبی Superbaby شناخته می‌شود) و وقتی بزرگ‌تر شد کنترل بیشتری روی قدرت‌هاش پیدا کرد. وی مادرش را راضی کرد تا برای وی یک لباس بدوزد و با نام سوپربوی با ظلم و ستم مبارزه کند و همان زمان بود که به عضویت لژیون ابرقهرمانان در سال ۳۰۰۰ درآمد (برای اطلاعات بیش‌تر حتماً کمیک سوپرمن: سرآغاز پنهان را مطالعه کنید). دستیار وی سگی به اسم کریپتو بود که او هم توسط جور-ال در یک سفینه اولیه و قبل از کلارک از کریپتون فرار کرده بود و بنابراین دارای قدرت‌هایی همچون پسر پولادین بود.

دوستان کودکی وی «لانا لنگ Lana Lang» و «پیت راس Pete Ross» به عنوان شخصیت‌های کمکی او ظاهر شدند و به خو گرفتن وی با کره زمین بیشتر کمک کردند. وقتی جاناتان و مارتا به خاطر بیماری که حتی سوپربوی نیز نمی‌توانست درمانش کند جان خود را از دست دادند، کلارک به شهر متروپلیس رفت و در دانشگاه متروپلیس مشغول تحصیل شد و در عین حال به ماجراهای خودش در حین زندگی دانشجویی نیز ادامه می‌داد. وقتی موفق به گرفتن مدرک در رشته روزنامه‌نگاری شد لقبش را به سوپرمن تغییر داد  و موفق شد تا شغلی در روزنامه دیلی‌پلنت برای خودش دست و پا کند. سوپرمن دوران نقره‌ای بیشتر به خاطر قدرت مافوق تصورش و همچنین ظاهر شدن قدرت‌هایی که سوپرمن قبلا از آن‌ها بی‌بهره بود شهرت دارد.

دوران برنزی

در این دوران نیز داستان‌های سوپرمن ادامه یافت و به غیر از تغییرات جزئی کاملا با دوران نقره‌ای منطبق بود.

مهم‌ترین مجموعه‌های داستانی


برای مردی که همه چیز دارد

در روز تولد سوپرمن، بتمن، رابین( جیسون تاد) و واندرومن به قلعه تنهایی Fortress of Solitude سوپرمن می روند تا کادوهای تولدش را به او هدیه کنند. اما به محض ورود متوجه می شوند که سوپرمن در  حالتی از  زندگی نباتی به سر می برد  که علت آن گیاهی به اسم بلک مرسی Black Mercy است که به عنوان کادوی تولد توسط مانگل Mongul برای سوپرمن فرستاده شده بود وقتی بتمن و واندرومن در مورد این گیاه تحقیق می کنند بالاخره مانگل از مخفیگاه خود بیرون می آید . مغول و واندرومن مشغول نبرد با همدیگر می شوند و بتمن و رابین هم شروع به جستجو برای یاقتن راه حل درمان سوپرمن می کنند.

در این حین سوپرمن نیز درون رویای خود وارد دنیایی خیالی از کریپتون شده بود. در این دنیا او ازدواج کرده بود و با همسر و فرزندانش زندگی خوبی را می گذراند. تنها مشکلی که در این دنیا وجود داشت اختلاف او با پدرش بود. به خاطر اشتباه پدرش جور-ال در مورد نابودی سیاره، وی صندلی علمی خودش را از دست داده بود و توسط همکارانش مورد تمسخر قرار می گرفت. جور-ال که تصمیم گرفته بود کریپتون را به وضع قبلی برگرداند و همچنین جایگاه خود را دوباره به دست آورد دست یاری به طرف عده ای از تندروهای سیاسی دراز کرد و به کمک آن ها دست به شورشی بر علیه وضع موجود زد. بعد از مدتی کال-ال به این نتیجه رسید که این دنیا واقعی نیست و از خواب بیدار شد.

سوپرمن که هنوز درک درستی از واقعیت پیدا نکرده بود و اندکی از اتفاقات پیش آمده گیچ شده بود شروع به مبارزه با مانگل می کند و هنگامی که به نظر می رسید دارد مبارزه را به دشمن خود واگذار می کند رابین بلک مرسی را به سمتش پرتاب می کند که باعث می شود این توهم در او به وجود بیاید که وی دنیا را تسخیر کرده و اکنون مالک دنیاست. سرانجام واندرومن و بتمن که از تمامی ماجراها فارغ می شوند موفق می شوند تا کادوهای تولد وی را به او تقدیم کنند. ماکتی از شهر در بطری کاندور از طرف واندرومن و شاخه گلی که اکنون دیگر له شده بود به اسم کریپتون.

مرگ سوپرمن

سوپرمن علیه دومزدی - مبارزه تا سر حد مرگ

سوپرمن علیه دومزدی – مبارزه تا سر حد مرگ

موجودی مرموز بر روی زمین سقوط می کند. با تلاش بسیار این موجود از اعماق زمین خودش را به سطح می رساند و در مناطق روستایی اطراف متروپلیس دست به غارت می زند و هر کسی که سر راهش قرار بگیرد را به قتل می رساند. گروه لیگ عدالت بدون همراهی سوپرمن وارد صحنه می شوند اما موجود به راحتی آن ها  را شکست می دهد  و درحالی که  یکی از دستانش هم به پشتش بسته شده و نمی تواند از آن استفاده کند موفق می شود به بیشتر اعضای گروه عدالت صدمات شدیدی وارد کند. مرد فولادی خودش را به شهر می رساند تا جلوی هیولا که اکنون با اسم Doomsday شناخته می شود را بگیرد اما متوجه می شود که قدرت هایشان با هم دیگر برابر هست و قهرمان ما  توانایی این که نگذارد هیولا به مرکز شهر برسد را ندارد. دو گلادیاتور با هم گلاویز می شوند و سرانجام با ضربه ای مرگ آور که همزمان به همدیگر وارد می کنند باعث از پای درآمدن یکدیگر می شوند. این اتفاق غم و اندوه شدیدی را در بین طرفداران این قهرمان محبوب ایجاد کرد.

بازگشت سوپرمن

سلطنت سوپرمن

سلطنت سوپرمن

بعد از مراسم تدفینی که توسط تمامی قهرمانان حاضر در دنیای دی سی صورت گرفت سوپرمن با آرامش در تابوت خودش به خواب ابدی فرو رفت اما راه و روش او هرگز نخواهد مرد. چهار موجود که هر کدام خودشان رو ادامه دهنده راه آخرین فرزند کریپتون می‌دانستند از نقاط مختلف سر بلند کردند. سوپر بوی جوان، نابود کننده شرور، سایبورگی مرموز و مرد فولادی. به زودی معلوم شد که سوپرمن از دنیا نرفته است  و وی طی اتفاقاتی دوباره به دنیای زندگان بازگشت ولی هیچ یک از قدرت هایش را به همراه نداشت و مبارزه‌ای نیز در پیش داشت که باید به اتمام می‌رساند. بعد از مشخص شدن چهره واقعی سایبورگ که در واقع دیوانه ای تغییر زنتیکی یافته بود.  نابود کننده با سوپرمن متحد می‌شود و باعث برگشتن تمامی قدرت های از دست رفته سوپرمن می‌شود. و سوپرمن موفق می‌شود این مبارزه را هم به نفع خود به پایان برساند.

آخرین فرزند

لر-زاد

لر-زاد

یک شهاب سنگ در حال برخورد به متروپلیس است و سوپرمن بعد از متوقف کردن شهاب سنگ به این نکته پی می‌برد که کانتینری  کودکی را با خود حمل می‌کند. دپارتمان مسائل افراد غیر طبیعی با سوپرمن ملاقات می‌کنند تا در مورد این کودک با او صحبت کنند، با اطلاع از این که این کودک از افراد سیاره کربپتون هست توجه سوپرمن به این قضیه جلب می‌شود و به این فکر فرو می‌رود که دولت به این کودک چه نیازی دارد و می‌خواهد با او چه کند. نگرانی سوپرمن وقتی که کودک بدون اطلاع وی منتقل می‌شود به حقیقت مبدل می‌شود و سوپرمن که از این کار به خشم آمده کودک را از ماشین برمی‌دارد و به مزرعه خانوادگی کنت در اسمال ویل کانزاس می‌برد.

ناامید از پیدا کردن جواب در قلعه خود به لوئیس پیشنهاد می‌دهد تا کودک را به عنوان فرزند خوانده بپذیرند اما لوئیس کمی در قبول ابن موضوع احساس ناراحتی می‌کند. بعد ها معلوم می‌شود که کودک می‌تواند به زبان انگلیسی حرف بزند. اخبار ناپدید شدن کودک کریپتونی در همه جا منتشر می‌شود و در کنفرانسی خبری سوپرمن اعلام می‌کند که کلارک کنت و لوئیس لین کودک را به فرزندخواندگی قبول خواهند کرد اما ناگهان بیزارو از راه می‌رسد و با سوپرمن درگیر می‌شود. این مبارزه باعث به خطر افتادن جان مردمی که در محل کنفرانس بودند می‌شود و سرانجام سوپرمن  با کمک نفس خارق‌العاده خود  بیزارو را به نقطه‌ای دوردست پرتاب می‌کند. در همین حال در منطقه‌ای دیگر زاد Zod، نُن Non، و اورسا Ursa ظاهر می‌شوند.

با وارد شدن آن ها به قلعه سوپرمن. ژنرال زود هوش مصنوعی قلعه را قعال می‌کند و تمامی اطلاعات موجود را به دست می‌آورد. سپس با حمله به سوپرمن در محل کارش دیلی پلانت اعلام می‌کند که نام کودک که اکنون توسط کلارک و لوئیس کریس نام گذاشته شده در اصل لر-زاد Lor-Zod  و فرزند ژنرال زاد می‌باشد. زاد سپس سوپرمن را در Phantom Zoneاسیر می‌کند. سوپرمن با کمک مون-ال موفق به فرار می‌شود و بعد از بازگشت متوجه می‌شود که کره زمین توسط کریپتونی ها تسخیر شده است. سرانجام با کمک لکس لوتر موفق می‌شود همه را به داخل پرتال هدایت کند اما هنوز یک نفر برای بسته شدن پرتال لازم است و او هم کسی نیست جز کریس.

برینیاک

سوپرمن و برینیاک

سوپرمن و برینیاک

سوپرمن هواپیمای بدون سرنشین برینیاک را که برای نابودکردن مرد پولادین فرستاده شده بود پیدا و منهدم می‌کند. با آزمایش هواپیما در قلعه‌اش متوجه این نکته می‌شود که تمامی رویارویی هایی که تاکنون با برینیاک داشته فقط عروسک هایی بودند که توسط هوش مصنوعی واقعی کنترل می‌شدند. سوپر گرل با شنیدن اسم برینیاک  یه سوپرمن خبر می‌دهد که وقتی وی در کریپتون بود سوپر کامپیوتر به شهر کاندور حمله کرد، شهر را کوچک و سپس دزدید.

سوپرمن به سوی فضا پرواز می‌کند تا قبل از رسیدن وی به زمین او را متوقف کند و سرانجام وقتی در کهکشانی دور از سیاره ما با وی که در حال دزدیدن سیاره ای بوده روبرو می‌شود، سوپر کامپیوتر با فعال کردن یک ابرنواختر باعث انفجاری شدید شده و باعث از حال رفتن قهرمان ما می‌شود. با به هوش آمدن سوپرمن که خود را درون سفینه برینیاک می‌بیند شروع به جستجو در سفینه می‌کند و در این حین به اتاقی برمی‌خورد که از شهرهای درون بطری پر شده و شهر کاندور نیز در بین این شهرها جای دارد. قهرمان ما توانست با برخی از اقوامش که هنوز جانشان را از دست نداده بودند و درون بطری زندانی شده بودند گفت و گو کند.

برینیاک سرانجام پرده از راز کارهایش برمی‌دارد که قصد دارد شهر ها رو بدزدد و بعد با فعال کردن یک ابرنواختر سیاره را نابود کند. و همچنین اعلام می‌کند که هدف بعدی وی کره زمین می‌باشد. گروه عدالت با نیروهای برینیاک مبارزه می‌کنند و سوپر گرل هم  موشکی که قصد نابودی خورشید زمین را دارد می‌گیرد. برینیاک که هویت مخفی سوپرمن را می‌داند موشکی  به سمت مزرعه کنت شلیک می‌کند. با وجود این که به کسی آسیبی نمی‌رسد اما جاناتان کنت دچار حمله شدید قلبی می‌شود و سوپرمن با یکی از معدود لحظاتی روبرو می‌شود که نمیتواند جان کسی را از چنگال مرگ نجات بدهد. جزئیات کامل این داستان را در این‌جا بخوانید.

به‌روزرسانی

حق قانونی

3101197-brcover

طرح جلد سری کمیک حق قانونی

این داستان به عنوان جایگزین رسمی مینی سری قبلی مرد پولادین Man of Steel نوشته جان برن که از سال ۱۹۸۶ به عنوان ریشه‌های سوپرمن شناخته می‌شد به بازار عرضه شد. در حالی که بیشتر ویژگی‌های رایج ریشه‌های سوپرمن دست نخورده باقی مانده بود، اضافات و تغییرات اندکی نیز لحاظ شده بود. این بار کلارک در سن ۱۸ سالگی بعد از دریافت چندین مدرک دانشگاهی سفرهای خود به دور دنیا را به عنوان یک خبرنگار بدون مرز آغاز کرد در حالی که قبلا مستقیما از اسمال ویل به متروپلیس می‌رفت. در سن ۲۵ سالگی کلارک مشغول فرستادن گزارش از مقاومت‌های مردم در برابر ظلم مسئولان فاسد در آفریقای غربی بود و آن جا بود که بعد از مرگ ناگوار یک دوست، پی برد که باید بعد از بازگشت به خانه به عنوان یک محافظ از خود گذشته و نگهبان عمل کند.

در زمان بازگشت به خانه کلارک تصمیم گرفت تا با ایجاد یک هویت جدید با جنایات مبارزه کند و به عنوان سوپرمن از دنیا محافظت به عمل بیاورد. پدر و مادرش که او را به فرزندی پذیرفته بودند به او کمک کردند تا شاکله یک نسخه کاملا جدید از خودش را شکل بدهد. همه رفتارهایش از جمله نحوه ایستادن، لباس پوشیدن، حالت بدن و حتی صحبت کردن تا هرگونه شک و شبهه که مردم ممکن بود نسبت به هویت مخفی او پیدا کنند را از او دور کند. یک ویژگی کاملا متفاوت این داستان نسبت به سایر داستان‌ها این بود که سوپرمن به جای این که به سرعت توسط مردم متروپلیس مورد استقبال و پذیرش قرار بگیرد، به خاطر نقشه‌های لکس لوتر به صورت یک بیگانه و فرد غیر قابل اعتماد جا افتاد. لوتر بعد از یافتن میراث او و ترجمه کردن امواج ارسال شده گمشده توسط پدر و مادر بیولوژیکی اهل کریپتون او تلاش کرد تا برای سوپرمن پاپوش درست کند. لوتر یک ارتش مصنوعی از مهاجمان اهل کریپتون درست کرد که قصد داشتند به زمین حمله کرده، آن را تسخیر کنند و به عنوان یک زیرمجموعه تحت فرمان خود دربیاورند. همه این کارها و تلاش‌ها برای متقاعد کردن مردم متروپلیس و دنیا به این بود که سوپرمن نه تنها یک ناجی نیست بلکه اولین نفر از یک نیروی متخاصم است.

سوپرمن با کمک لویس لین و جیمی اولسن حصار اطراف متروپلیس را که قدرت‌هایش را محدود کرده بود از بین می‌برد و ارتش لوتر را متوقف می‌کند و این راز را برملا می‌کند که در حقیقت خود لوتر پشت پرده تمام این حملات بوده. بعد از این ماجرا سوپرمن به عنوان یک قهرمان در متروپلیس و دنیا شناخته می‌شود. بعدها کلارک شغل خبرنگاری در روزنامه دیلی پلنت را پیدا می‌کند و در کنار لوییس لین مشغول به کار می‌شود.

برای آشنایی با دیگر کاراکترها به این بخش مراجعه کنید.

ادامه دارد…


کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

 


  • باسوات
   در پاسخ به باسوات

   خیلی ممنون!
   توی reign of super-man سوپر-من یک چیزی تو مایه های ultra man بود؟
   پ.ن:(مخاطب:مهران:دی)هنوز وقت نکردی متنارو بزاری یا اینکه ادیت من خیلی بد بوده داری از اول میادیتی؟

  • nightboy
   در پاسخ به nightboy

   عالی بود منتظر ادامه هستیم

  • Flash
   در پاسخ به Flash

   خیل عالی بود ممنون !!!

  • فرید
   در پاسخ به فرید

   عالی بود…خسته نباشی امیر جان

  • عرفان
   در پاسخ به عرفان

   جامع وجالب

  • Strix
   در پاسخ به Strix

   البته من یک بار یه زندگی نامه از جری سیگل رو تو یه سایت خارجی خوندم که نوشته بود : جری سیکل در بچگی پدر خود را از دست میدهد و دلیل آن ، این بود که سارقی به مغازه پدرش حمله می کنند و او را به قتل می‌رسانند برای همین سیگل همیشه مردی رو در ذهن خود مجسم می کرده که هیچ چیز نمی تواند او را از بین ببرد . و بعد ها هم با شستر سوپرمن رو خلق می کنند.
   کلا سیگل شخصیتی بوده که بسیار منزوی بوده برای همین تونست آدمی مثل سوپرمن که همه حتی دختر ها عاشق اون هستن رو خلق کنه چون اصلا سیگل همچین آدمی نبوده و هیچ محبوبیتی نداشته !

  • دردویل
   در پاسخ به دردویل

   خیلی ممنون.
   روی سوپر من تیر اثر نداره ولی توی بعضی کمیکا دیدم لباس فولادی پوشیده!
   بعد این کلارک کنت چطوری عینکشو بر میداره هیچ کس نمی فهمه سوپرمنه؟

  • the flash
   در پاسخ به the flash

   چون سوپرمن شخصیتی نیست که از کسی بترسه و بخواد مخفیانه و نامحصوص با دشمنانش مبارزه کنه برای همین ماسک نمی زنه(بر عکس بتمن)البته دلیل این که مثلا افراد در محل کار کلارک اون رو نمی شناسند بیشتر جنبه ی خالی بندی داره
   قرار نیست که همه چی در دنیای کامیک واقعی باشه.مگه قدرت های سوپر من باور پذیره؟!
   در اقتباس های کامیک بهتره از فاز واقع گرایانه بودن بیرون بیاییم وبه جنبه ی داستانی ان توجه کنیم و لذت ببریم نا سلامتی این داستان ها بالاخره باید از روی کامیک ساخته بشن.
   اگه تو فیلم سوپر من ماسک می زد شما معترض نمی شدید که چرا قیلفش باکمیک فرق داره?

   • دردویل
    در پاسخ به the flash

    خدایی حیلی خنده داره. بروس و کلارک جفتشون تو یه یونیورسن… منم نمیگم مخفیانه کار کنه میگم چرا هویتش بین کارکنا مخفی میمونا که خودتون گفتین این کمیکه و نباید همه چیزش واقعی باشه.

  • Amir
   در پاسخ به Amir

   با تشکر از دوستان و همچنین مهران که زحمت ویرایش رو میکشه

   سوپرمن برای این ماسک نمیزنه چون مولکول های صورتش رو با سرعت مافوق صوت تکون میده که باعث میشه وقتی کلارک کنت هست کسی نتونه درست صورتش رو ببینه

  • Flash
   در پاسخ به Flash

   البته قهرمانا اگه نقاب می زنند برای حفظ جون عزیز شون مثلا تو شوالیه تاریکی بر می خیزد بلیک به بروس می گه از بدون نقاب مبارزه کردن نمی ترس بعد بروس می گه که نقاب زدن برای حفظ جون عزیزای آدم!!

  • Amir
   در پاسخ به Amir

   جزییات صورتش خیلی معلوم نمیشه برای کسی که داره نگاش میکنه. مثلا یه حالتی مثل تاری

  • دردویل
   در پاسخ به دردویل

   ممنون از آپدیت. خدایی این که معرفی جامعی از کرکتر ها رو ترجمه می کنید خیلی کار بزرگیه.

  • حجت مزارعی
   در پاسخ به حجت مزارعی

   آقا ممنون…خوشحال میشم نفر بعد مال مارول باشه…اسپایدی یا ایرون من گزینه های خوبین

   • دردویل
    در پاسخ به حجت مزارعی

    به نظرم بریم سراغ کاپیتان آمریکا یا آیرون من. اسپایدی رو بذاریم برای آخرای کار که کرکتر کم آوردیم چون سایت دوست و رفیقمون کلا در مورد اسپایدیه و باید تنوع داشته باشه کار.

  • dc
   در پاسخ به dc

   ایرون من رو ترجیح میدم

  • کیان
   در پاسخ به کیان

   سلام دوستان یه سوال
   من کمیک justice league new 52 رو تا قسمت ۲۳ خوندم ولی بقیه اون رو پیدا نکردم…
   اصلا اومده ادامه این کمیک؟؟
   ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • رایان
   در پاسخ به رایان

   راستی توی قدرت های سوپرمن ۵۰ نا دید مختلف و دید حرارتی و ابر فوت رو نگفتی

  • اولترون
   در پاسخ به اولترون

   ببخشید یه سوال اون بالا نوشتین هوش ابر انسانی سوپر من هوش ابر انسانی داره آیا؟؟؟منظورم اینکه زیادی هم باهوش نیست؟؟

  • شوالیه تاریکی
   در پاسخ به شوالیه تاریکی

   خب مغز متفکر لیگ عدالت بدون شک مارشن منهانتره. و همه اعضا به نحوه مغز تکامل یافته تری نسبت به مردم معمولی دارن.مثلا اینکه فلش میتونه درکی از ریزترین ابعاد ثانیه ها داشته باشه یا فانوس سبز که با هوشش(البته با کمک حلقه)بخشه مربوط به خودش رو اداره میکنه.یا سوپرمن که به عقیده خیلی ها میتونه با کمک مغزش پرواز کنه یا مثل واندرومن که یک امازونی و یه خدازاده هستش.
   منتها بتمن استفاده بیشتری از مغزش نسبت به مغز مردم معمولی داره و یه استراتژیست به تمام معناست.

  • بهزاد
   در پاسخ به بهزاد

   مبارزه با دومزدی خیلی جالبه

  • دردویل
   در پاسخ به دردویل

   beelzbub توی فنزین هم یه مقاله ی طولانی در مورد داستان مرگ سوپرمن و ماجرا های بعدش نوشته. اون مطمئنا اجازه میده که اون مقاله رو بزارین این جا. میشه بزارینش؟

  • arkham knight
   در پاسخ به arkham knight

   برای مردی که همه چیز دارد توی کارتون لیگ عدالت توی یکی از قسمت ها اقتباس شده(فکر کنم قسمت دوم فصل ۳ که هر ۵ فصل این کارتون با زیرنویس تو دانلود ها موجوده)
   راستی کسی این کارتون رو دیده?

  • mohammadamin
   در پاسخ به mohammadamin

   سلام وبسایتتون عالیه میخواستم بدونم مرگ سوپرمن تو کدو کمیک وشماره چند اتفاق میوفته اگ لینک دانلود داری ممنو میشم بزارید

  • air
   در پاسخ به air

   من یه جا خوندم سوپرمن و دوومزدی چند روز فکر کنم ۵ روز با هم جنگیدن وبعد مردم میبینن که جنازه ی هر دوشون از اسمون میفته پایین مردم میرن ببینن چی شده مینن که جنازه دوومزدی هست جنازه ی سوپرمن نیست بعدا نشون میدن که سوپرمن زنده است فقط نیروهاش رو از دست داده که بعد از اون میگن که سوپر من داره کم کم همه ی نیرهاش رو دوباره بدست میاره

  • فرزاد.خ
   در پاسخ به فرزاد.خ

   آقا چیزه فقط بگین این مردی که همه چیز دارد سوپرمن رو آلن مور نوشته و بعد هم مترجم به اسم حضرتش تعظیم کنه. ممنون و اینا دی:

  • Desmond
   در پاسخ به Desmond

   داداش ممنون بابت به روز رسانی
   اگه میشه یه قابلیتی هم اضافه کن که با هر به روز رسانی کامنت های قبلی پاک بشن، این جوری ما میفهمیم که کدوم کامنتا مربوط به این به روزرسانی هست و میتونیم بهشون جواب بدیم.

  • ExpressMovie
   در پاسخ به ExpressMovie

   خیلی عالی و جامع بود

  • Slade
   در پاسخ به Slade

   سلام. دث استروک plz

  • مردعنکبوتی
   در پاسخ به مردعنکبوتی

   ببخشید میشه یک مقاله هم در مورد معرفی شوالیه ماه بزاربن ممنان میشم

  • S.DC
   در پاسخ به S.DC

   خیلی خوب بود دست مترجم درد نکنه.
   سوپرمن برخلاف خیلیا که میگن شخصیت مسخره ای داره و نویسندش هر چی قدرت بوده بهش داده به نظرم سوپرمن، هم خیلی شخصیت باحالی داره و هم اینکه در کنار قدرت زیاد نقطه ضعف های بزرگی هم داره.
   من متأسفانه هیچکدوم از کمیک های سوپرمن (به جز رد سان و سرآغاز پنهان) رو نخوندم و دیگه باید شروع کنم به خوندنشون.
   منتظر ادامشم هستم.

  • Artemis
   در پاسخ به Artemis

   ممنون دستتون درد نکنه عالی بود…بعدی بی زحمت دث استروک باشه

  • مردعنکبوتی
   در پاسخ به مردعنکبوتی

   آقا یک سوال چه جوری سوپرمن با یک عینک مردم رو گول میزنه یعنی مگه میشه یک عینک بزنه بعد کسی نشناستش نمیگم ماسک بزنه ها فقط میگم آخه چه جوری ؟

  • ali
   در پاسخ به ali

   هالک هم بزارین بیزحمت کارتر هالک رو مثل سوپرمن اینقدر جامع توضیح بدین

  • M.Bagher Sobhani
   در پاسخ به M.Bagher Sobhani

   لطفا شزم رو هم قرار بدید. شزم اگه پرطرفدارتر و محبوب تر از سوپرمن نباشه مطمینا کم نیست. لطفا هم شزم رو معرفی کنید هم کمیک ازش ترجمه کنید و قرار بدید.
   راستی لطفا کمیک های سری ۵۲ از فلش، بتمن و دیگر قهرمانان ترجمه کنید و قرار بدید واسه کسایی که خوندن کمیک رو تازه شروع کردند.

  • سراج
   در پاسخ به سراج

   ۷۶سال سوپرمن مشهوری جهان است کمیک بوک وکارتون وفیلم ها بسیارارزش بیشتر منشتر می شود خیلی عالی