کمیک 3

اسپایدرمن Spider-Man

ناشر : Marvel

خالق : استن لی، استیو دیتکو

اولین حضور : شماره ۱۵ کمیک Amazing Fantasy (آگوست ۱۹۶۲)

نام واقعی : پیتر بنجامین پارکر

توانایی خاص : استقامت، سرعت، چالاکی، قدرت بدنی، انعطاف ابرانسانی، توانایی چسبیدن به هر سطحی، قابلیت احیاء با سرعت کم، توانایی پرتاب تارهای ضخیم از طریق مچ‌بندهای تارانداز، حس عنکبوتی قبل از وقوع اتفاق، درک هوشی بالا، استاد مبارزات تن به تن

نژاد : انسان

وضعیت : زنده

پیتر پارکر نوجوان توسط یک عنکبوت رادیواکتیو شده گزیده می‌شود و بدین ترتیب قدرت‌هایی عنکبوتی بدست می‌آورد. بعد از مرگ عمویش بن، که پیتر می‌توانست جلویش را بگیرد، او آموخت که «قدرت زیاد مسئولیت زیادی را می‌طلبد». پیتر پارکر سوگند خورد بی‌گناهان را از گزند آسیب محافظت کند و تبدیل به اسپایدرمن شگفت‌انگیز شد.

معرفی کاراکتر | اسپایدرمن Spider-Man

توسط : در تاریخ : دوشنبه, آگوست 24th, 2015

به‌روزرسانی: مهم‌ترین مجموعه‌های داستانی (بخش ۱)

همسایه مهربان شما.


خاستگاه


اسپایدرمن متولد می‌شود

اسپایدرمن متولد می‌شود

پیتر بنجامین پارکر از دو مأمور سی.آی.اِی به نام‌های ریچارد Richard و مری پارکر Mary Parker متولد شد که در زمان کودکی او به قتل رسیدند. بعد از مرگ والدینش، پیتر توسط عمویش بن Uncle Ben و زن عمویش مِی Aunt May در خانه‌ای کوچک در فارست هیلز Forest Hills نیویورک بزرگ شد. دز زمان دبیرستان پیتر در یک بازدید از نمایشگاه علمی با موضوع رادیولوژی توسط یک عنکبوت رادیواکتیو شده نیش می‌خورد و تمام قابلیت‌های یک عنکبوت، از جمله قابلیت “حس عنکبوتی Spider-Sense” که در زمان خطر به او هشدار می‌دهد، را بدست می‌آورد. پیتر برای تست کردن توانایی‌های جدیدش و برای بدست آوردن پول وارد یک مبارزه‌ی زیرزمینی با “کراشر هوگان Crusher Hogan” می‌شود. او به راحتی هوگان را شکست می‌دهد و توجه رسانه‌ها را نیز به خود جلب می‌کند. بعد از مبارزه، با دزدی مواجه می‌شود که از کنار او می‌گذرد و پیتر به او توجهی نمی‌کند. در عصر یکی از روزها زمانی که پیتر به خانه می‌رسد، مشاهده می‌کند که عمویش توسط دزدی که به خانه‌ی آنها دستبرد زده بود کشته شده است، پلیسی که در صحنه جرم است به پیتر می‌گوید که رد دزد را در یک انبار گرفته‌اند. پیتر با عصبانیت لباس مبارزه‌ی خود را بر تن می‌کند و به دنبال دزد می‌رود. بعد از رسیدن به محل انبار و مغلوب کردن قاتل عمویش متوجه می‌شود که دزد همان مردی است که پیتر با بی‌تفاوتی از کنارش رد شد و جلوی او را نگرفت… این‌گونه است که پیتر پارکر درک می‌کند که

“قدرت زیاد، مسئولیت زیادی را نیز می‌طلبد”.

 آفرینش


اولین حضور اسپایدی

اولین حضور اسپایدی

در سال ۱۹۶۲، ویراستار و سرپرست نویسندگان مارول کامیکس، استن لی Stan Lee به دنبال یک ایده‌ی جدید ابرقهرمانانه بود. او به دنبال نیاز بازار برای کمبود داستان‌های نوجوانان تصمیم گرفت کاراکتری با نام اسپایدرمن را خلق کند که نوجوانان بتوانند با او همزاد‌پنداری کنند، در واقع ایده‌ی خلق این شخصیت بعد از دیدن یک عنکبوت که در حال راه رفتن روی دیوار بود به ذهن لی خطور کرد.

لی ناشر مارول یعنی مارتین گودمن Martin Goodman را متقاعد کرد که اسپایدرمن را در آخرین قسمت‌های کمیک کنسل شده‌ی فانتزی بزرگسال شگفت‌انگیز Amazing Adult Fantasy، که در قسمت ۱۵ این کمیک در آگوست ۱۹۶۲ به فانتزی شگفت‌انگیز Amazing Fantasy تغییر نام داد، قرار دهد. سپس لی با طراح افسانه‌ای جک کربی Jack Kirby برای کشیدن اولین طرح شخصیت صحبت کرد. اما او از طرح‌های اولیه این شخصیت از سوی کربی ناراضی بود زیرا این طرح‌ها به هیچ وجه به یک شخصیت نوجوان نزدیک نبود و یک قهرمان به تمام معنا بود. بعد از آن لی با استیو دیتکو Steve Ditko وارد مذاکره شد و ظاهر معروف اسپایدرمن خلق شد.

سیر تکاملی کاراکتر


در اصل پیتر پارکر در نظر داشت تا از توانایی‌های خود برای پول درآوردن استفاده کند اما بعد از مرگ عمویش او تصمیم می‌گیرد تا از قدرت‌هایش در راه درست استفاده کند همین موضوع که پیتر از قدرتش برای پول درآوردن استفاده کند در وهله اول باعث شد تا مخاطبین راحت‌تر با او همزادپنداری کنند و ذهنیت آن‌ها از یک کاراکتر پیش‌آهنگ تغییر کند. در ابتدا پیتر پارکر پسری خجالتی و ترسو بود و همه او را به عنوان پسری بی‌دست و پا می‌شناختند، بعد از تبدیل شدن به اسپایدرمن او به پسری با اعتماد به نفس بالا، ترکیبی از آزادی و شجاعت بدل می‌شود. اسپایدرمن از او شخصیتی باهوش و بذله‌گو ساخت. پیتر پارکر با توجه به مهارت ذایتش در علوم موفق می‌شود دستگاهی به نام تارانداز (Web-Shooter) بسازد و از آن برای تاب خوردن و شلیک تار استفاده کند.

اسپایدرمن شخصیتی به شدت اخلاقی است که فقط در راه مثبت از قدرت‌هایش استفاده می‌کند، به عوامل بالا دست نمی‌پیوندد و در کنار بی‌تجربگی از ارشاد و راهنمایی دوستانش بهره می‌جوید.

همچنین او به شدت خلقی مهربان و دلسوز دارد که این امر اسپایدرمن را به یکی از دلسوزترین شخصیت‌ها در کهکشان مارول تبدیل کرده است.

از دیگر بارزه‌های اسپایدرمن شوخ طبعی او در عصبانی کردن دشمنانش است و گاهی اوقات در مبارزه با آن‌ها اجازه می‌دهد که حریفش برنده میدان باشد. در کنار مشکلات اسپایدرمن بودن او همچنین در دنیای غیرقهرمانی خود باید با مشکلات شخصی نیز دست و پنجه نرم کند که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها بعد از مرگ عمویش تأمین مخارج زندگی خود و زن عمویش می است. در صحنه‌ای از کمیک در حالی که اسپایدرمن برای اولین بار با یک اسلحه تهدید می‌شود و در حین مبارزه با مجرمان به حس عنکبوتی خود پی می‌برد. دستگیر کردن این تبهکاران اسپایدرمن را به باور این مسئله که باید با استفاده از قدرتش به دیگران کمک کند سوق می‌دهد.

اسپایدرمن ویل را می‌بیند

اسپایدرمن ویل را می‌بیند

اتفاقات بین دستگیری قاتل عمویش بن و تبدیل شدن پیتر پارکر به اسپایدرمن ۳۰ سال پس از خلق او و در شماره ۱۶ تا ۱۸ کمیک فانتزی شگفت‌انگیز در دسامبر ۱۹۹۵ توسط کرت بیوسیک Kurt Busiek ادامه پیدا کرد. بعد از دستگیری قاتل عمویش، پیتر اسپایدرمن بودن را به دلیل رفتار غیرمسئولانه‌اش که منجر به قتل عمویش شد رها کرد. بر خلاف میل باطنی پیتر، ماکسی شیفمن Maxie Shiffman مدیر برنامه‌هایی که پیتر در زمان مبارزات ابتدایی‌اش در کشتی انتخاب کرده بود، تبلیغاتی برای پیداکردن اسپایدرمن منتشر کرد. بن تنها نان‌آور خانه بود و بعد از مرگش پیتر و زن عمویش با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کردند. در همین گیر و دار مرد فروشنده‌ای با نام آقای ویل Mr. Vale سعی کرد تا با فریب دادن زن عمو می تعدادی لوازم خانه را به آن‌ها پیش فروش کند، پیتر در آن زمان برای رفع اتهاماتش در طول روز زمانی را به پوشیدن لباس اسپایدرمن اختصاص می‌داد و در شهر گشت می‌زد که در یکی از همین گشت‌زنی‌ها با آن مرد فروشنده برخورد کرد که باز هم سعی داشت بیوه دیگری را فریب دهد. پیتر آقای ویل را تا یک انبار تعقیب کرد و با گروهی سازمان‌یافته از تبهکاران به سرکردگی فردی به نام مرده‌شور The Undertaker که کارشان اخاذی از زنهای بیوه است برخورد کرد. اسپایدرمن با این تبهکاران مبارزه کرد و همه را به پلیس تحویل داد. از نظر تاریخی این اولین باری بود که اسپایدرمن با یک اسلحه تهدید می‌شد، به طور دقیق‌تر این اولین باری بود که اسپایدرمن حس عنکبوتی خود را کشف کرد. دستگیری این مجرمان پیتر را مجاب کرد که اعتقاد پیدا کند در مرگ عمویش حکمتی در کار بوده، استفاده از قدرت‌هایش برای کمک به دیگران.

اسپایدرمن در مقابل جوئی

اسپایدرمن در مقابل جوئی

بعد از آن اسپایدرمن به کارهایی از جمله مبارزه با تبهکاران و کمک به مردم پرداخت و به چهره‌ای مشهور در رسانه‌ها بدل شد اما همچنان به این مسئله برای کسب درآمد نگاه نمی‌کرد. حتا بعد از اینکه شیفمن پیشنهادی میلیونی برای کسب درآمد از طریق شهرتش داد پیتر مسئولیت‌پذیری را به پول ترجیح داد و پیشنهاد را رد کرد. شجاعت و قهرمانی اسپایدرمن برایش یه طرفدار واقعی به نام فلش تامپسون Flash Thompson نیز ساخت. بعد از آن پیتر با نوجوانی هم سن وسال خودش و دارای قدرت‌های فرابشری با نام جوزفین «جوئی» پولاسکی Joey Pulaski آشنا شد. اما بعد از مدتی مشخص شد که جوئی برای کینگ‌پین The Kingpin کار می‌کند و این آشنایی در اثر شکست جوئی توسط پیتر و دستگیری‌اش به هم خورد. اگرچه جوئی نوجوانی فریب‌خورده به تصویر کشیده شد اما از نظر تاریخی اولین ابرانسانی بود که اسپایدرمن با او رودرو شد.

بعد از شکست جوئی شهرت اسپایدرمن بیش از پیش شد. بعد از اینکه در یکی از روزها پیتر زن عمویش را در حال بحث و جدل با صاحب‌خانه‌شان دید به طور جدی تصمیم به کسب درآمد گرفت. او با ماکسی شیفمن که مصاحبه‌ای برای اسپایدرمن در تلویزیون ترتیب داده بود تماس گرفت و در تلویزیون مقابل جی. جونا جیمسون J. Jonah Jameson روزنامه‌نگار پدر جان جیمسون John Jameson فضانورد قرار گرفت. زمانی که مجری تلویزیون قصد معرفی میهمانان برنامه را داشت ابرشروری با نام سوپرشارژر Supercharger به او حمله می‌کند، سوپرشارژر برای معرفی این‌که چقدر خطرناک کرد اعلام کرد که تمامی حضار را می‌کشد.

از آنجایی که اسپایدرمن قبل از آن با هیچ ابرتبهکاری روبرو نشده بود فکر می‌کند که برای مبارزه با یک ابر تبهکار باید قهرمانان واقعی با این قضیه روبرو شوند و به همین دلیل با گروه ۴ شگفت‌انگیز The Fantastic Four تماس می‌گیرد اما بعد از اینکه سوپرشارژر به یکی از افراد جمعیت حمله می‌کند خود او وارد عمل می‌شود چون… «این کاری است که ابرقهرمانان انجام می‌دهند».

به‌روزرسانی

مهم‎ترین مجموعه های داستانی


تبدیل شدن به یک قهرمان

پیتر در حال عزاداری برای مرگ عمویش

پیتر در حال عزاداری برای مرگ عمویش

اولین رویارویی پیتر با یک ابرتبهکار با جاسوسی کمونیست با نام کامیلیون Chameleon بود که می‌توانست خودش را به شکل هر شخصیتی دربیاورد. او سعی داشت تا با تغییر شکل خودش به اسپایدرمن اسنادی مهم را به سرقت ببرد که توسط پیتر مغلوب شد و باعث شد تا نگرش منفی که بر اثر این اتفاق مردم نسبت به اسپایدرمن پیدا کرده بودند از بین برود. پس از مدتی پیتر در سمت عکاس مشغول کار در روزنامه دیلی بیوگل Daily Bugle شد و عکس‌هایی از اسپایدرمن را به سردبیر آن جی. جونا جیمسون J. Jonah Jameson فروخت که البته اکثر اوقات این تصاویر بر علیه اسپایدرمن استفاده می‎شد. پیتر پس از مدتی با دومین دشمن خود به نام کرکس The Vulture روبرو شد. از آن‌جایی که اسپایدرمن هنوز خام و بی تجربه بود از او شکست خورد اما زمانی که کرکس بیش از حد مغرور شد، اسپایدرمن با ابزاری که خودش ساخته بود او را شکست داد. بعد از آن اسپایدرمن با خطرناک‌ترین دشمنش، مردی دیوانه با بازوان اختاپوس به نام دکتر اختاپوس Doctor Octopus رودررو شد. در اولین رویارویی آن‌ها به دلیل اعتماد به نفس پایین پیتر، اسپایدرمن از دکتر اختاپوس شکست خورد اما پس از نصایح دلگرم کننده هیومن تورچ Human Torch به مبارزه ادامه می‌دهد. اسپایدرمن با مشتی که به چانه دشمنش وارد می‌کند در نهایت موفق می‌شود او را نقش زمین کند. بعد از آن او با کسانی چون مرد شنی Sandman، مارمولکی کشنده با نام لیزرد Lizard که مربی و دوست پیتر، فردی با نام کرت کانرز Curt Connors بود، Enforcers، Electro، Mysterio، کریون شکارچی Kraven the Hunter، دکتر دووم Doctor Doom و دشمن اصلی‎اش یعنی گرین گابلین Green Goblin مبارزه می‌کند و در آن‌ها پیروز می‌شود.

دکتر اختاپوس پس از چند شکست از اسپایدرمن مصمم می‌شود تا دشمنش را شکست دهد و گروهی به نام شش خبیث Sinister Six، گروهی متشکل از ۶ دشمنی که نسبت به اسپایدرمن کینه دارند را تشکیل می‌دهد. اختاپوس به صورت جدا هر فرد را به مبارزه با اسپایدرمن می‌فرستد تا یک نفر در نهایت افتخار مرگ او را کسب کند اما مطمئن می‎شود که هر بار آن‌ها از اسپایدرمن شکست بخورند. بعد از خسته کردن اسپایدرمن و دزدیدن زن عموی او و اولین معشوقه‌اش (منشی دفتر دیلی بیوگل) بتی برنت Betty Brant، اختاپوس با چیدن طعمه‌ای برای پیتر او را به مبارزه می‎کشاند. در نهایت پیتر از این مبارزه پیروز بیرون می‌آید و دو گروگان را نیز نجات می‌دهد. پیتر و بتی پس از مرگ برادر بتی رابطه‌شان را قطع می‌کنند چون بتی از این‌که پیتر را در راه گرفتن عکس‌هایی از اسپایدرمن از دست بدهد می‌ترسد. در طول دوران قهرمانی پیتر با ابرقهرمانان زیادی چون دردویل، کاپیتان آمریکا، ایکس من و … همکاری می‌کند.

ادامه دارد…


کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

 


  • محمد
   در پاسخ به محمد

   اقا ما یادمونه قدیم شبکه دو یه برنامه می داد پشت صحنه فیلم ونحوه تولید فیلم رو نشون می داد یه قسمت مردعنکبوتی ۱ بود تو اون استن لی گفته بود که بادیدن یه مگس رو دیوار فکر مردمگسی که بعد شد عنکبوتی (با دخالت استیو ) به ذهنش رسید

  • فرید
   در پاسخ به فرید

   عالی بود مهران…خسته نباشی…

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   خب سایت mul.ir بسیار بهتره. ۳ تومن ۱۶ گیگ. اکثر سایتها رو هم پشتیبانی می کنه.

  • 3D
   در پاسخ به 3D

   تار مردعنکبوتی از بدنش میاد یا از دستگاهی که درست کرده؟؟بالاخره نفهمیدم!!!

  • mirabilis the great
   در پاسخ به mirabilis the great

   الان که بحثش شده ، باید بگم از قضا استن روی دیوار مگس میبینه و توی ذهنش قهرمانی شکل میگیره که بتونه روی دیوارها بخزه و راه بره ، بعدتر این ایده تبدیل به اسپایدرمن معروف میشه !
   به ترجمه ی شبکه ۲ ایراد نگیرید … ! 🙂

   • MEHRAN
    در پاسخ به mirabilis the great

    In his autobiography, Lee cites the non-superhuman pulp magazine crime fighter the Spider as a great influence, and in a multitude of print and video interviews, Lee stated he was further inspired by seeing a spider climb up a wall
    این نوشته ایه که تو ویکی پدیا هست و هر منبعی تقریباً به خود کلمه عنکبوت اشاره کرده بماند که خود استن لی گفته بود اصلاً مطمئن هم نیست همچین چیزی صحت داره یا نه و نقریباً ایده ی خلق اسپایدرمن از همون کاراکتر اسپایدری که بالا اشاره شده اومده.

  • Shidi16
   در پاسخ به Shidi16

   میشه لینکی بجز turbobit بدید برای دانلود annualها؟ پلیز؟

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   دوست عزیز سوالاتتون رو تو ایمیل از من بپرسید. خیلی کامنتای اسپم دارید می دید و منم مجبور می شم همش رو پاک کنم.

  • 3D
   در پاسخ به 3D

   لطفا بیوگرافی شخصیت جوکر رو هم بعدا قرار بدید…

  • حسین
   در پاسخ به حسین

   اقا ی سوال این دستکش دستشه چطور به در و دیوار میچسبه؟؟؟؟

  • ary
   در پاسخ به ary

   برترین شخصیت کمیک فقط و فقط اسپایدی

   • Marvel fan
    در پاسخ به ary

    منم به نظرم اسپایدرمن بهترین ابرقهرمانه چون هم داستانای جذابی و هم دشمنای بهتر و زیادی داره و همینطور در داستاناش شخصیتای فرعی بسیار زیاد و جالبی هست

  • S.DC
   در پاسخ به S.DC

   خیلی ممنون منتظر ادامش هستیم. این اسپایدی شخصیت خیلی باحالی داره ازش خیلی خوشم میاد.
   لطفا در مورد کنستانتین و مارشن منهانترم توضیح بدید.

  • j ali
   در پاسخ به j ali

   قضیه فیلم شش خبیث چیه کی فیلمش میاد؟؟

   • s.kravinoff
    در پاسخ به j ali

    سلام دوست عزیز
    قضیه فیلم شش خبیث به شرخ زیره:
    ار اونجا که سونی و مارول به توافق رسیدند و قرار شد اسپایدی در یک فیلم اختصاصی و یک فیلم دیگر مارول حاضر باشه، انگار شش خبیث به تعویق افتاد(احتمالا برای فیلم دکتر استرنج).بعید هم نیست که سونی با مارول اون رو بسازه؛چقدر حیف.اگه بود دو فیلم راجع به شرور ها تو ۲۰۱۶ داشتیم.یکی جوخه دیگری هم شش خبیث؛یکی دشمنای بتمن و دیگری اسپایدرمن…حیف
    ———————
    تشکر بابت مقاله

    • Marvel fan
     در پاسخ به s.kravinoff

     بعضیا هم قبلا می گفتن مارول می خواد فیلم Thunderbolts رو بسازه ولی مارول گفتش چون وارنر فیلم جوخه ی انتحار رو اکران کنه این ایده دیگه تکراری شده

     • goblin beyond
      در پاسخ به Marvel fan

      به نظرم مارول میخاست که نورمن آزبورن رو اول تو فیلم اسپایدی معرفی کنه یکی دو تا حرکت گابلینیش رو نشون بده بعد بره سراغ تاندربولتز.خداییش نورمن به تاندربولتز یه حال دیگه ای میده و البته اگه همینطور ادامه بده به تاندربولتز و شش خبیث هم میرسه.شاید یک فیل اونجرز با حضور شش خبیث که از کمیک آلتمیت سیکس یا به نوعی از شوالیه ی مارول اسپایدرمن اقتباس کرده باشه تا بقیه ی قهرمانها هم توش حاضر باشن؛خیلی خوب میشه

      • parsa
       در پاسخ به goblin beyond

       اقای کریون مگه فایگی نگفته بود تو فیلم جدید اسپایدی قرار از یک ویلین جدیدپرده برداشته شود بعدش چون فیلم اوله به نظرم یکم زوده تا بزرگترین دشمن اسپایدی رو بیارن
       به نظر شما یکم زیادی کلیشه ای نمیشه اگر شش خبیث (اسپایدی خودش به تنهایی همه اونها رو شکست داده)برای اونجرز مشکل ایجاد کنه و همه اونها رو تو چالش قرار بدن به نظر شما دوازده خبیث بهتر نیست هم جلوه های ویژه ی بهتری میشه هم واقعا جنگ بهتری میشه

  • j ali
   در پاسخ به j ali

   مرد عنکبوتی جدید ادامه مرد عنکبوتی شگفت انگیزه یا بازسازیه؟؟

  • Ali
   در پاسخ به Ali

   میشه یه قسمتی هم در باره مرگ اسپایدی بذارین

  • goblin beyond
   در پاسخ به goblin beyond

   اسپایدرمن دنیای اصلی هرگز کامل نمرده ولی تا مرزش رفته؛البته کلونش مرده!
   اما اسپایدرمن دنیای آلتمیت توسط گرین گابلین کشته شده ولی بعد ها بازگشت 🙂
   در ضمن کمیک مرگ اسپایدرمن ترجمه شده در این سایت

  • A.A
   در پاسخ به A.A

   با سلام.میخواستم بدونم مگه شما یه کمیک با نام مرگ اسپایدر من نزاشتید؟پس چجوریه که وضعیتش رو تو این بیوگرافی نوشتید زنده؟

   • مهران فلاح
    در پاسخ به A.A

    سال انتشار اون کمیک برای ۲۰۱۱ هست و در دنیای آلتیمت اتفاق می افته. چیزی که در معرفی کاراکترها می نویسیم اتفاقات حال حاضر کمیکها هست که در حال حاضر پیتر تو کمیک ها زنده است.

  • N
   در پاسخ به N

   تو قسمت ۷۰۰ کمیکش پیتر واقعا میمیره؟

  • parsa who
   در پاسخ به parsa who

   ممنون از مقاله عالی ات
   میشه در مورد دلیل بودن تار های زیربغل لباسش توضیح بدی؟

  • کوروش
   در پاسخ به کوروش

   ببخشید ولی اون اصلا مرد مگسی نیست گرین گابلین هست یعنی غول سبز یا جن سبز ربطی به مگس نداره