غار بتمن در یک نگاه

توسط : در تاریخ : سه شنبه, ژانویه 1st, 2013

در این قسمت از این سری مقالات قصد داریم به مخفیگاه زیرزمینی بتمن بیشتر بپردازیم.

 

batcave-big

گرچه این موضوع که بتمن به طور مخفیانه بروس وین همان میلیونر بود از ابتدای شروع به کار او در سال ۱۹۳۹ معلوم بود اما سایر تکه ها و جزییات زندگی او در دهه های بعد به تدریج اضافه شده است. رابین بلافاصله بعد از یک سال از ظهور بتمن شروع به کار کرد. دوچهره در سال ۱۹۴۲ پدیدار شد و Alfred Pennyworth در سال جاری در عمارت خانوادگی وین جان گرفت.در همین بازه زمانی, ایده یک اتاق یادگاری برای بتمن و رابین شکل گرفت. اتاقی که در مکان قفل شده در قصر وین وجود داشته باشد, تالار جوایز فقط یک مکان جالب برای یاد آوری پرونده های گذشته بود.

Batman-Vol.-1-12-1942-1024x910

در سال ۱۹۴۳ لانه زیزمینی بتمن به طور رسمی معرفی شد. البته نه در میان صفحات کمیک بلکه در اولین سریال بتمن. این سریال که هر هفته یک قسمت آن پخش میشد و به مدت ۱۵ هفته ادامه داشت سینمارو ها را با شوالیه شنل پوش آشنا کرد. همچنین نخستین جایی بود که طرفداران جایی را که به نام “Bat’s Cave.” نامیده میشد مشاهده کردند. این مکان به طور رسمی در دومین قسمت سریال معرفی شد.

در این سریال غار بتمن به نظر میرسید که فقط از یک میز,چند صندلی,یک یا دو شمع و چندین میله آهنی تشکیل شده است.که به یکی از ساعت های پدر بزرگ در عمارت وین در اتاق مطالعه وصل شده بود. ویژگی که ایکاش برای چندین سال به تاخیر میافتاد. به زودی اتاق جوایز و غار بتمن با هم ترکیب شدند و تبدیل به یک مکان شدند. اولین برش عرضی از غار در سال ۱۹۴۸ یک طراحی بسیار ساده را نشان میداد. در این ماجرا یک جنایت کار به غار دسترسی پیدا کرده بود

بتمن و رابین او را دستگیر کردند و در جریان این کار به خوانندگان جزییات و طراحی غار را نمایش دادند.

Batman-Vol.-1-48-1948-1024x530

چندین سال بعد, بتمن و رابین به اتاق جوایز قدم گذاشتند که اکنون به نظر میرسید که در یک اتاق جداگانه از بقیه غار قرار داشت. طراحی غار به طور پیوسته در حال تغییر بود و تا به امروز هم در حال تغییر است تا جایی که هر نویسده و طراح غار را به سلیقه خود برای تناسب در داستان و استایل طراحی خود تغییر میدهد.نکته واضح درباره این دو نسخه سال ۱۹۴۸ و ۱۹۵۰ غار این است که یک پیوستگی درباره تالار جوایز وجود دارد.دو تا از سرشناسترین وسایل موجود در غار یعنی دایناسور غول پیکر و سکه ۱سنتی بزرگ در واقع از دو پرونده آمده اند که به صورت کمیک چاپ شده اند.

Detective-Comics-Vol.-1-158-1950-1024x590

به عنوان مثال دایناسور از یک پرونده سال ۱۹۴۶ آمده که در آن دایناسور های مکانیکی یک مبارزه را علیه اجرای عدالت انجام میدهند.اگرچه دایناسوری که بتمن برای نمایش گذاشته در طول زمان از Brachiosaurus به Tyrannosaurus Rex بر اساس این که چه کسی کمیک را طراحی میکرد تبدیل میشد اما آن چه که مسلم است این است که این مجسمه قطعا از این پرونده آمده است.

Batman-Vol.-1-35-1946-1024x477

به همین صورت سکه بزرگ معروف از یک مبارزه ای که احتمالا همگی فراموش کرده ایم در برابر یک شرور به نام Penny Plunderer(غارتگر سکه) به دست آمده است. او یک دزد خرده پا بود که از سکه در حین جرایمش استفاده میکرد. فکر کنم که او سرانجام به خاطر تورم موجود و کمبود سکه متوقف شد.

Worlds-Finest-Comics-30-1947-1024x570

هر چند غار بتمن در طول سال ها خلق شد اما هیچوقت یک داستان قرص و محکم مخصوص به خود برای زمان زیادی نداشت.همیشه فرض میشد که Batcave از ابتدا وجود داشته است.سرانجام نویسندگان بتمن به گذشته رفتند و داستانی را بازگو کردند که چگونه بروس وین غاری را در زیر عمارت وین کشف میکند و آن جا مخفیگاه خود را میسازد.

در این داستان ها. قصر وین خانه ای نبوده که نسل به نسل در میان خاندان وین منتقل شود( ارث پدری) بلکه فقط یک ملکی بوده که وقتی بروس وین مشغول خرید در اطراف بود از آن خوشش آمده و آن را خریده است. بعد از افتادن درون چوپ های پوسیده یک طویله در اطراف خانه اش بروس وین غار معروف را کشف کرد. او به سرعت غار را به عنوان مخفیگاه خود آماده کرد. این کار خیلی راحت تر بود تا این که بخواهد بخش بزرگی از ملک خودش را زنجیر کشی کند تا غریبه ها و مهمانان به آن جا نروند. غار سرپناه و محل آرامش او بود.

Detective-Comics-Vol.-1-205-1954-1024x448

همه چی وقتی Dick Grayson برای رفتن به کالج او را ترک کرد تغییر کرد. ناگهان عمارت وین بزرگ و خالی به نظر میرسید.برای جلوگیری از ناراحت شدن بروس تمامی ماموریت های بتمن را از حومه شهر به مرکز شهر گاتهام منتقل کرد.

در آن جا او چندین طبقه از ساختمان Wayne Foundation را تصاحب کرد و آن جا را از یک زیرزمین مخفی به غار جدید خود بدل کرد.

Limited-Collectors-Edition-C-44-1976-763x1024

خوشبختانه در ساختمان به انداره کافی اتاق برای دایناسور و سکه معروف که بروس آن ها را خیلی دوست داشت موجود بود. الفرد نیز با بروس باقی ماند و همچنین سامانه حمل و نقل را نیز راه اندازی کرد. چندین سال بعد بروس دوباره به عمارت وین برگشت و عملیات های خود را مجددا به غار اصلی برگرداند.

در سال ۱۹۸۵ غار خیلی بزرگ شده بود. آن غار را در سال ۱۹۴۸ یادتان میاید؟ دیگر وجود نداشت. حالا غار بتمن شامل کل یک رشته کوه شده بود. همه چیز طبقه بندی شده بود و فقط به وسیله آسانسور هایی که بین اتاق های مختلف وجود داشتند قابل دسترسی بود. این جا کاملا بزرگ و دیوانه وار و از نظر ساختاری ناقص بود. همیشه با خودم فکر میکردم که چرا با وجود خالی بودن زیر زمین هیچ وقت یک گودال داخل عمارت به وجود نمیاد؟

Whos-Who-The-Definitive-Directory-of-the-DC-Universe-2-1985-887x1024

بعد از داستان Crisis on Infinite Earths ریشه های شخصیت ها تغییر کرد. در داستان جدید بتمن نویسنده آن یعنی Denny O’Neil تایید کرد که عمارت وین همان خانه ای است که بروس در آن بزرگ شده نه ملکی که بروس از آن خوشش آمده و آن را خریده باشد. یک روز در حال فرار کردن از دست پدر و مادرش پایش را روی چوب های پوسیده حیاط گذاشت و خود را در جایی یافت که به زودی تبدیل به غار او میشد. اگر این مورد برایتان آشنا میاید به این خاطر است که این همان داستانی است که در سال ۲۰۰۵ در فیلم Batman Begins مورد استفاده قرار گرفته است.

Secret-Origins-of-the-Worlds-Greatest-Super-Heroes-1989-1024x825

در جریان Zero Month, معلوم شد که بروس وین بالغ غار را چندین سال بعد کشف کرده است. به وسیله ایجاد سوراخی در صخره ها یک راه پله ساخت که به ساعت پدر بزرگ در اتاق مطالعه وصل میشد و همچنین اتاقی ساخت تا لوازم مربوط به بتمن رانگه داری کند.

Detective-Comics-Vol.-1-0-1994-1024x874

در حالی که دیگر خواننده ها یک برش عرضی از غار را در طول نسخه Who’s Who دهه ۹۰ مشاهده نکردند اما چهره زیبایی از این غار را از زمان آغاز آن مشاهده کردند. مشخص کردن Ace the Bat-Hound و محفظه های نمایش برای لباس های Dick Grayson و Jason Todd و همچنین لباس اصلی Red Hood.

Whos-Who-in-the-DC-Universe-13-1991-1024x492

غار در سال ۱۹۹۸ وقتی یک زمین لرزه بزرگ در گاتهام به وقوع پیوست تغییر کرد. مشخص شد که غار در اصل نشانه ای از یک طرح ناموفق بوده که در منطقه قصد اجرا داشتن داشته اند. زلزله غار را خراب کرد. بخش زیادی از عمارت وین نیز تخریب شد و بسیاری از مجسمه هایی که بتمن برای سال ها از آن ها نگه داری کرده بود نیز خراب شدند.آن گودالی که قبلا هم اشاره کردم واقعا رخ داد. یک گودال بزرگ در جلوی عمارت وین دهان بازکرد که تقریبا ساختمان را نابود کرد. خوشبختانه بروس وین آنقدر پولدار بود که بعد از اینکه ثبات به گاتهام و محیط اطراف آن بازگشت او توانست غار خود و خانه اجدادیش را نیز بازسازی کند. در جریان No Man’s Land بتمن از Batcaves ماهواره ای استفاده کرد که اتاق های کوچکی بودند که در اطراف شهر گاتهام مخفی شده بودند و در زمان پرواز میتوانستند مورد استفاده قرار بگیرند. از این مکان های سیار بتمن هنوز هم میتوانست به تمامی اطلاعاتی که برای مبارزه با جنایتکاران نیاز داشت دسترسی داشته باشد.

Batman-Shadow-of-the-Bat-73-1998-652x1024

چندین سال بعد وقتی بروس وین به خاطر قتل دوست مونث خود مورد اتهام قرار گرفت او تمامی چهره مردمی خود( یعنی بروس وین بودن) را کنار گذاشت و دیگر به صورت تمام وقت به شکل بتمن به کار پرداخت. بعد از این که متوجه شد تمامی کسانی که در زندگی میشناخته با این تصمیم مخالف بوده اند بتمن تمامی آن ها و غار خود را ترک کرد و به صورت یک فرد مستقل شروع به فعالیت کرد.این وضعیت جدید با یک غار سیار دیگر همراه بود.

Batman-Vol.-1-600-2002-1024x706

البته همه چیز بعد از ۶ ماه به وضع عادی خود برگشت و جوری به نظر رسید که انگار تمامی این داستان هرگز اتفاق نیفته است. وقتی بروس در جریان داستان Final Crisis مرد. Dick Grayson وسایل او را گرفت. بعد از تصمیم گرفتن این موضوع که حرکت کردن به سمت عمارت وین بعد از اتمام هر ماموریت به خاطر دوری از شهر خیلی زیاد طول میکشید او غار قدیمی را که در زیر ساختمان Wayne Foundation بود انتخاب کرد. وقتی بروس به دنیای مردگان برگشت دوباره شروع به استفاده از غار قدیمی زیر خانه خود نمود.

Batman-Vol.-1-687-2009-1024x933

Batcave در New 52 چه تغییری کرده است؟ بر اساس آن چه که در اولین داستان بتمن دیده ایم خیلی تغییرات زیادی نکرده است. هنوز مجسمه دایناسور و سکه مشهور وجود دارد. ماشین های زیاد هنوز موجود است و کارت بزرگ جوکر نیز به چشم میخورد. البته فکر نکنم که داستانی در مورد این کارت موجود باشد اما چون جالب به نظر میرسد طراحان زیادی از آن استفاده میکنند.

Batman-Vol.-2-1-2011

به نظر میرسد که داستان غار بتمن در عنوان جدید همچون Zero Month خواهد بود. ایا از زمان Flashpoint چیزی تغییر کرده است؟ آیا بروس غار را در بچگی یا بزرگسالی پیدا خواهد کرد؟ تمامی این ها را با هم خواهیم فهمید.

اگرچه کارکرد اصلی غار هنوز هم یکی است. هنوز به مصابح اولین فروشگاهی است که بتمن در آن هر چه که برای مبارزه نیاز دارد را تهیه میکند. اما همه میدانیم که چقدر هزینه نگه داری از اینجا بالا است. امیدواریم هیچ وقت بودجه بتمن ته نکشد.


ترجمه امیر حسین‌زاده
منبع: Ifanboy