شهر در بطری Kandor (هشدار: خطر لو رفتن داستان!)

توسط : در تاریخ : دوشنبه, فوریه 25th, 2013

در ادامه سری مقالات تاریخچه ها میخواهیم این بار درباره شهر گمشده کریپتون یعنی Kandor در سری سوپرمن صحبت کنیم (وقایع داستان تا قبل از شروع آرک قسمت هشتم New 52 را روایت می‌کند).

در سال ۱۹۵۸ سوپرمن برای اولین بار به سراغ Brainiac بیگانه رفت. او یک شرور بین کهکشانی بود که دچار وسوسه دریافت دانش زیادی از دنیا شده بود( دنبال تمام علم ها و دانش های موجود بود) برای رسیدن به این هدف او به میان ستاره ها میرفت و شهر های مختلف فضایی را کوچک میکرد و آن ها را در سفینه فضایی خود نگه داری میکرد. وقتی او به زمین رسید و تلاش کرد تا بزرگترین شهر های ما را بدزدد سوپرمن متوجه شد. بعد از وارد شدن به سفینه برای پس گرفتن شهر های دزدیده شده سوپرمن غیر قابل تصورترین چیز ممکن را یافت: یک شهر از سیاره Krypton در یک بطری. سال ها قبل از این که کریپتون منفجر شود Brainiac به سرزمین مادری سوپرمن رسیده بود. در آن جا او شهر Kandor را کوچک کرد و در کشتی خود نگه داری کرد. قبل از اینکه هیچ کدام از ساکنان کریپتون بتوانند راهی پیدا کنند تا Brainiac را شکار کنند و بتوانند شهر خود و مردم کوچک شده اش را پس بگیرند کریپتون منفجر شد. مردم کاندور برای سال ها در کشتی او به اسارت ماندند تا زمانی که سوپرمن از راه رسید. زمانی که او متوجه شهر شد آن را از کنترل Brainiac خارج کرد و به قصر تنهایی خود منتقل کرد.

From Action Comics (Vol. 1) #242 (1958)از کمیک Action Comics-Vol.1 شماره ۲۴۲(۱۹۵۸)

 

متاسفانه سوپرمن راهی نداشت تا اخرین شهر کریپتون را بزرگ کند. تکنولوژی که Brainiac برای کوچک کردن شهر استفاده کرده بود چیزی تک و خارج از محدوده دانش سوپرمن به شمار میرفت.اگرچه اکنون شهر بر روی زمین قرار داشت اما مردم آن همچون سوپرمن دارای قدرت های فرابشری نشدند. Brainiac محیط زندگی آن ها را کاملا شبیه به کریپتون طراحی کرده بود. با جاذبه و نور خورشید نزدیک به سیاره محل سکونت آن ها. این به آن معنی بود که هر زمان که سوپرمن میتوانست خود را کوچک کند تا به درون شهر برود او نیز قدرت هایش را از دست میداد. داشتن یک شهر کوچک پر از مردم کریپتون منجر به تعدادی ازبهترین داستان های دوران نقره ای کمیک و البته داستان های احمقانه نیز شد. در دهه ۱۹۶۰ داستان های سوپرمن حالتی رویاگونه داشت. اتفاقات فقط به خاطر این که به نظر جالب میرسیدند در کمیک ها رخ میدادند بدون توجه به اینکه ممکن بود بی علاقگی مردم و تحمل آن ها سرانجام تمام شود. برای مثال یک کاندوریانی به نام Van-Zee که یک فرد مرده برای سوپرمن به حساب میامد. گهگاه او میتوانست از شهر بیرون بیاید، خود را بزرگ کند و به سوپرمن در مبارزه با شرور ها و یا کمک به حفظ راز کلارک کنت کمک کند. زمانی که Lois Lane و زن Van-Zee به طور اتفاقی جایشان با هم عوض شد. لوییس فهمید که Van-Zee یک برادر دوقلو به نام Dik-Zee دارد که تمام روز با لباس سوپرمن به اطراف میرود و البته که لوییس عاشق او نیز میشود.

 From Superman's, Lois Lane #21 (1960)
از کمیک Superman’s Gir**riend, Lois Lane شماره ۲۱(۱۹۶۰)

 

سری دیگری از ماجراهای شهر شامل ماجراهای سوپرمن و Jimmy Olsen در شهر میشود. در جریان یک تحقیق درباره ریشه های یک گروه شرور دارای نیروهای فرابشری، سوپرمن و جیمی وارد کاندور میشوند در حالی که مردم شهر آن ها را نمیپذیرند. آن ها برای خود هویت مخفی برمیگزینند تا بتوانند بهتر به تحقیقات خود ادامه دهند.آن ها نام خود را براساس دو پرنده کمیاب سیاره کریپتون یعنی Nightwing و Flamebird انتخاب کردند.

From Superman (Vol. 1) #158 (1963)از کمیک Action Comic-Vol.1 شماره ۱۵۸(۱۹۶۳)

 

به خاطر از دست رفتن قدرت های سوپرمن گروه دو نفره آن ها همچون بتمن و رابینی با جت پک به نظر میرسید. آن ها حتی مکانی به اسم Nightcave یا هر چیزی که اسمش بود داشتند. این که چرا Dick Grayson تصمیم گرفته تا نام خود را بر اساس هویت سوپرمن در کاندور بگذارد همیشه یک سوال مهم بوده است. سال ها بعد Van-Zee و دستیار جوانش نقش های Nightwing و Flamebird را در میان صفحات داستان Superman Family بر عهده گرفتند.بعد از گذشت دو دهه از زمانی که سوپرمن اولین بار کاندور را پیدا کرد. او سرانجام یک راهی پیدا کرد تا تمامی شهر را یکجا بزرگ کند. در حالی که تمرینات بزرگ کردن گروه های کوچکی از مردم انجام میشد اما بزرگ کردن در مقیاس بزرگتر هرگز امتحان نشده بود. در سال ۱۹۷۹ سوپرمن و سوپر گرل سرانجام کاندور را به شکوه سابق خود بازگرداندند. تصمیم گرفته شد که یک سیاره خالی که دور یک خورشید قرمز میگردد میتواند بهترین مکان برای افراد کاندور برای احیای کریپتون باشد.
متاسفانه سوپرمن در محاسبات خود دچار اشتباه شده بود. اگرچه مردم از تغییر نجات پیدا کردند اما خود شهر کاملا از هم پاشید.سوپرمن به تنهایی بیش از هر کس دیگر نقاط زیادی از شهر را خراب کرد اما مردم نجات یافتند و شروع به بازسازی شهر کردند. بعد از این که سوپرمن به زمین بازگشت او یک مدل جایگزین برای شهر ساخت تا در قصر خود قرار بدهد و نتوانست به بقیه گروه عدالت توضیح بدهد که چه بلایی به سر شهر آمد. وقتی Wonder Woman به عنوان هدیه تولد به سوپرمن یک مدل از شهر کاندور را هدیه داد برای مدتی صحنه مسخره ای پدید آمد.
بعد از مدت کوتاهی از گرفتن هدیه تولد، ماجرای Crisis on Infinite Earths شروع شد. گذشته سوپرمن عوض شد و سری جدیدی از داستامن های سوپرمن آغاز شد. این بار سوپرمن واقعا آخرین بازمانده کریپتون به حساب می آمد بنابراین دیگر krypto و supergirl وجود نداشت. حتی وقتی یک سوپر گرل ظاهر شد دیگر اهل کریپتون نبود. این کاملا به این معنی بود که دیگر شهر کوچکی پر از کریپتونی های بازمانده وجود نداشت اگرچه نه این که کاندوری وجود ندارد. در سال ۱۹۹۵ کاندور دوباره بازگشت اما مقدار بسیار کمی تبدیل به شهر دیگری شده بود.

Action Comics (Vol. 1) #725 (1996) Coverاز کمیک Action Comics-Vol.1 شماره ۷۲۵(۱۹۹۶)

 

یک بیگانه جادوگر به نام tolos مشغول انجام گناه بود. او یک شهر درون بطری به نام کاندور ساخت و آن را با موجوداتی که دارای قدرت های مورد نظرش بودند پر کرد.سوپرمن این شهر را نجات داد و آن را به زمین برگرداند. کاندور با هر نوع موجود فضایی به غیر از کریپتونی پر شده بود. این موضوع دوباره با Superman: Birthright یک بار دیگر تغییر کرد. کاندور یک شهر کریپتون بود. برای منطبق کردن این نسخه جدید از کاندور با نسخه قبلی گفته شد که سایر نژاد های مختلف نیز در شهر زندگی میکنند. هنوز موضوع همچون یک آش شله قلمکار بود. در جریان داستانی که اگر بخواهیم منصف باشیم غیر قابل فهم بود. سوپرگرل و پاور گرل نوظهور وارد این شهر جدید شدند تا فردی را که به نظر میرسید سوپرمن است شکار کنند. گروه تصمیم گرفتند تا از لقب قدیمی سوپرمن و جیمی اولسن یعنی نایت وینگ و فلیم برد استفاده کنند.

From Supergirl (Vol. 5) #7 (2006)از کمیک Supergirl-Vol.5 شماره ۷(۲۰۰۶)

 

در این نسخه خوانندگان زیاد با داخل شهر آشنا نشدند اما یک رونمایی مهم این بود که Booster Gold شهر را نجات داد.

From 52 #37 (2007)از کمیک ۵۲ شماره ۳۷(۲۰۰۷)

 

خیلی زود شهر کاندور به مرکز توجهات دنیای dc تبدیل شد. بعد از پی برن به این نکته که تمام نسخه های گوناگونی که ما تا امروز از Brainiac دیده بودیم تمامی روبات بوده اند. سوپرمن با فرد واقعی رو در رو شد. در حالی که وارد سفینه مادر او میشد سوپرمن دوباره شهر Kandor را پیدا کرد. توجه کنید که داستان های قبلی دیگر هیچ کدام اصل نبودند. این اولین باری بود که سوپرمن شهر را در کشتی Brainiac پیدا میکرد. بعد از شکست دادن دشمن او شهر را به قصر تنهایی خود برد اگرچه برخلاف داستانهای قبلی که سوپرمن شهر را در بطری نگه میدارد خود شهر به طور ناگهانی شروع به بزرگ کردن خودش کرد. بدون کنترل Brainiac شهر به سایز واقعی خود بازگشت.

From Action Comics (Vol. 1) #870 (2008)از کمیک Action Comics-Vol.1 شماره ۸۷۰(۲۰۰۸)

 

اکنون سوال بزرگی به وجود آمد و آن اینکه اگر این کاندور است پس آن شهری که در قصر تنهایی سوپرمن تبدیل به خاک شد چه بود؟ خوشبختانه لکس لوتر جواب سوال را میدانست. ان شهر فقط یک شهر کهکشانی دیگر بوده که به نام کاندور اصلی شناخته میشده و اسم خود را به خاطر دلایل نامعلومی گرفته و هیچ ربطی به کاندور ما ندارد.

From Action Comics (Vol. 1) #871 (2009)از کمیک Action Comics-Vol.1 شماره ۸۷۱(۲۰۰۹)

همزمان با خود شهر ۱۰۰,۰۰۰ مردم کریپتون اکنون در قطب شمال زندگی میکردند. به خاطر اینکه آن ها نزدیک خورشید زرد بودند تمامی این ها قدرت هایی مشابه سوپرمن به دست آوردند. این شروعی برای داستان بزرگ New Krypton بود که برای یک سال ادامه داشت. ژنرال Lane پدر لوییس و یک بیگانه ترس جهانی( کسی که از بیگانه ها وحشت دارد) نگران تعداد زیادی از افراد دارای قدرت فرا بشری روی سیاره اش بود بنابراین سعی کرد تا آن ها را از معادله حذف کند. وقتی مشخص شد چند کریپتونی در ماجرای مرگ چند افسر پلیس دست داشته اند ماجرا ها به جای جالب رسید. وقتی به این نتیجه رسیدند که دیگر زندگی صلح آمیز بین مردم زمین و کریپتون در جریان نیست، Alura مادر سوپر گرل و رهبر کاندور شهر را به فضا پرتاب کرد و در آنجا یک دنیا در اطراف آن ساخت. New Krypton به دنیا آمد و بلافاصله در مدار خورشید قرار گرفت.

From Action Comics (Vol. 1) #873 (2009)از کمیک Action Comics-Vol.1 شماره ۸۷۳(۲۰۰۹)

 

حتی جدا شدن کاندور از زمین ژنرال لین را از توطئه علیه بیگانگان در منظومه شمسی منصرف نکرد. او هنوز تلاش میکرد تا شهر را نابود کند. در کریپتون جدید مردم متوجه شدند که آن ها به یک فرمانده نظامی احتیاج دارند تا با تهدیدات بین کهکشانی مقابله کنند. بنابراین آن ها ژنرالZod و پیروانش را از Phantom Zone آزاد کردند. جایی که Jor-El و سوپرمن با کمک هم آن ها را به آن جا تبعید کرده بودند.سوپرمن تصمیم گرفت تا در شهر بماند و مراقب باشد که اتفاقات از کنترل خارج نشود اما در این ماموریت شکست خورد.

From Superman War of the Supermen #0 (2010)از کمیک Superman: War of the Supermen شماره ۰(۲۰۱۰)

 

در حالی که کاندور به وسیله یک حمله از جانب Brainiac با هماهنگی ژنرال لین مشغول بود. لکس لوتر Reactron را آزاد کرد. او یک زندانی به شمار میرفت و دارای قلبی از جنس کریپتون زرد بود که میتوانست قدرت های کریپتونی ها را برای ۱۵ ثانیه جذب کند و در چند نوبت با شهر مبارزه کرده بود. لوتر Reactron را تبدیل به یک بمب انسانی کرده بود که کل سیاره را منفجر کرد و تمامی مردان، زنان و کودکان را کشت. مبارزان کاندور به فضا پرتاب شدند در حالیکه شاهد مرگ عزیزان خود بودند. به این گونه کاندور قبل از Flashpoint تمام شد. فقط مقداری خرده سنگ و سیارک های معلق در فضا.

From Superman War of the Supermen #1 (2010)از کمیک Superman: War of the Supermen شماره ۱(۲۰۱۰)

 

کاندور در حال حاضر در new 52 برگشته است. به وسیله Brainiac کوچک شده و سوپرمن آن را نجات داده است. اما برخلاف ۲۰۰۸ دیگر بزرگ نشد و در قصر تنهایی سوپرمن آرامیده است. اطلاعات زیادی در دست نیست اما احتمالا اطلاعات زیادی را به زودی به دست خواهیم آورد.

Action Comics (Vol. 2) #8 (2012)طرح روی جلد سری جدید کمیک Action Comics-Vol.1 شماره ۸(۲۰۱۲)

بهترین داستان های کاندور به نظر من همان داستان های دوران نقره ای بود اما عنوان جدید new krypton باعث شد تا دوباره فکر کنم.این داستان ها خیلی جذاب بودند و به وسیله نویسندگانی همچون Geoff Johns, James Robinson, Sterling Gates و Greg Rucka و طراحی های Gary Frank و دیگران انجام شده اند. داستان هایی که ارزش وقت شما را دارند.


امیر حسین‌زاده
منبع: Ifanboy