زامبی کمیک

توسط : در تاریخ : دوشنبه, آگوست 24th, 2015

پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم مردان جوان که مخاطبان اصلی کمیک‌ها بودند، علاقه‌ی خود را به داستان‌های ابرقهرمانی یا به عبارتی مبارزان نقاب‌دار از دست دادند. مردم خواهان خشونت بیشتر در کمیک‌ها بودند و در همین سال‌ها بود که وحشت به عنوان ژانری جدید وارد رسانه‌ی کمیک شد.

احتمالا وان شات «کمیک‌های وهم‌آور Eerie Comics» منتشر شده در سال ۱۹۴۷، اولین کمیک ترسناک بوده است. «سفرهایی به ناشناخته Adventures into the Unknown» که در سال ۱۹۴۸ آغاز شد، اولین مجموعه کمیک وحشت بود که در حدود دو سال انتشارش محبوبیت زیادی به دست آورد.

طرح جلد کمیک داستان‌هایی از سردابه

طرح جلد کمیک داستان‌هایی از سردابه

از سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۵ انتشارات EC Comics کمیک ترسناک «داستان‌هایی از سردابه Tales from the Crypt» را منتشر کرد که توجه اصلی داستان‌های آن ارواح، مردگان و زامبی‌ها بودند. برخی از داستان‌های این مجموعه اقتباس‌هایی از داستان‌های آلن پو، لاوکرافت و دیگر نویسندگان وحشت بود. این مجموعه به همراه دو کمیک ترسناک دیگر انتشارتEC، توانستند مخاطبان زیادی به دست آورند؛ اما اعتراض والدین، معلمان و روحانیون در اوایل دهه‌ی پنجاه انتشار این کمیک‌ها را با مشکل روبرو کرد. آن‌ها معتقد بودند این کتاب‌ها باعث گسترش بی‌سوادی و سرپیچی از قانون در بین جوانان می‌شوند. در نهایت حکم مجلس سنا انتشار این کمیک‌ها را با مشکل مواجه کرد و EC انتشار کمیک‌های ترسناک خود را به همراه کمیک‌های جنایی و علمی‌تخیلی‌اش متوقف کرد.

همچنین در سال ۱۹۵۳ داستانی یک قسمتی به نام «زامبی» نوشته‌ی استن لی Stan Lee و با طراحی‌های بیل اورت Bill Everett در «کمیک آنتولوژی Anthology Comic Book» با نام «تهدید Menace» منتشر شد. داستان در مورد شخصی به نام سیمون ویلیام گارث Simon William Garth است که دزدیده می‌شود و قرار است توسط یک گروه کالت وودو Voodoo Cult قربانی شود.

داستان زامبی

داستان زامبی

اما دختری به نام لایلا که از کارمندان سیمون بوده و عاشق اوست، خود راهبه‌ی این کالت بوده و سعی می‌کند او را نجات دهد. تلاش‌های لایلا بی‌نتیجه می‌ماند و در نهایت او مجبور می‌شود سیمون را تبدیل به زامبی کند. در طی داستان لایلا سعی دارد به سیمون کمک کند تا بتواند به آرامش ابدی برسد.

در اوایل دهه‌ی هفتاد، استیو گربر Steve Gerber و پابلو مارکوس Pablo Marcos از این شخصیت در کمیک «داستان‌های زامبی Zombie Tales» استفاده کردند. این کمیک با وجود داشتن داستان خوب نتوانست در کنار عناوین موفقی مانند «آرامگاه دراکولا» و «گرگینه در نیمه‌شب» مخاطبان زیادی به دست آورد و در نهایت بعد از ۲ سال انتشار آن متوقف شد.

در طول دهه‌های هشتاد و نود هم کمیک‌هایی در مورد زامبی‌ها منتشر شدند. از جمله اقتباس کمیکی «ارتش تاریکی» که سم ریمی نویسنده‌ی مجموعه‌ی اول آن بود. کمیک‌های دیگری نیز در مورد زامبی‌ها منتشر شدند که هیچ کدام موفقیت چندانی به دست نیاوردند.

اما در سال ۲۰۰۳ کمیکی منتشر شد که نه تنها به یکی از موفق‌ترین کمیک‌های مستقل تبدیل شد، بلکه باعث ایجاد موج جدیدی در کمیک‌های ژانر وحشت و به خصوص زامبی‌ها شد. «مرده‌های متحرک The Walking Dead» نوشته‌ی رابرت کرکمن Robert Kirkman در مورد پلیسی به نام ریک گرایمز است که در حین انجام ماموریتی زخمی شده و به اغما می‌رود. ریک بعداً در بیمارستان بیدار می‌شود و خود را تنها و در میان اجساد زنده می‌یابد. او پس از اندکی جستجو می‌تواند همسر و پسرش را در گروه کوچکی پیدا کند و خیلی زود می‌تواند اعتماد بقیه اعضای گروه را به خود جلب کرده و رهبر این گروه کوچک شود.

طرح جلد شماره 19 کمیک مردگان متحرک-طراحی از تونی مور

طرح جلد شماره ۱۹ کمیک مردگان متحرک-طراحی از تونی مور

رابرت کرکمن خود گفته که این کمیک قرار نیست ترسناک باشد و هدف اصلی او این است که نشان دهد جوامع چه مشکلاتی دارند و انسان‌ها در شرایط سخت چه واکنش‌هایی نشان می‌دهند و چگونه تغییر می‌کنند. با این حال مرده‌های متحرک تبدیل به یکی از بهترین کمیک‌های ترسناک شد. این کمیک در سال ۲۰۱۰ برنده‌ی جایزه‌ی آیزنر برای بهترین سری دنباله‌دار شد و محبوبیت بالای آن باعث شد در همان سال یک مجموعه‌ی تلویزیونی بر اساس آن پخش شود.

تقریباً در همان زمان شروع انتشار مرده‌های متحرک، کمیک موفق دیگری در مورد زامبی‌ها توسط انتشارات دارک‌هورس منتشر شد. با این تفاوت که فضای این کمیک به جای ترسناک بودن، مخلوطی از طنز و خشونت بود و فضایی شبیه بازی‌های «سام و مکس» داشت. این کمیک که «ابله The Goon» نام دارد، در مورد کشیشی دیوانه است که قصد دارد ارتشی از نامرده‌ها را برای خودش ایجاد کند و در این میان شخصی به نام گون سعی دارد این کشیش و سپاهیانش را سر جایشان بنشاند.

حدود دو سال بعد و در سال ۲۰۰۷، مارک میلار Mark Millar کمیکی با محوریت گروه «چهار شگفت‌انگیز Fantastic Four» نوشت که در آن اعضای این گروه به جهان موازی سفر می‌کنند که در آن قهرمانان به زامبی تبدیل شده‌اند. این داستان کوتاه ایده‌ی اولیه‌ی مجموعه زامبی‌های مارول شد. رابرت کرکمن که توانسته بود در طی این مدت شهرتی به دست آورد، نویسنده‌ی سری‌های اول این مجموعه شد. در سری اول این مجموعه می‌بینیم که همه‌ی ابرقهرمان‌های مارول با پخش ویروسی روی کره‌ی زمین تبدیل به زامبی می‌شوند. تفاوت آن‌ها با زامبی‌های معمولی این است که هم قدرت‌های خاص خود را دارند و هم هوش و عقل انسانی خود را از دست نداده‌اند. به نظر می‌رسد که مگنیتو Magneto تنها شخصی است که هنوز تبدیل به زامبی نشده است. در این میان موج سوار نقره‌ای Silver Surfer از راه می‌رسد و اعلام می کند که گالاکتوس Galactus قرار است به زودی از راه برسد و کل سیاره را متلاشی کند.

زامبی‌های مارول

زامبی‌های مارول

از سال ۲۰۰۵ هر ساله حدود یک یا دو کمیک از این مجموعه منتشر می‌شود، ولی هیچ کدام از آن‌ها نتوانسته‌ مانند مجموعه‌های دوم و سوم که نوشته‌ی فرد ون‌لنته Fred Van Lente هستند، نظر مخاطبان را جلب کند. در این دو مجموعه ددپول Deadpool که تبدیل به زامبی شده، وارد جهان اصلی مارول می‌شود و بعضی از ابرقهرمانان را تبدیل به زامبی می‌کند.

اما شاید معروف‌ترین کمیک در مورد زامبی‌ها، «سیاه‌ترین شب Blackest Night» به نویسندگی جف جانز Geoff Johns و با طراحی‌های ایوان ریس Ivan Reis باشد. این کمیک که یکی از داستان‌های متقاطع بزرگ دی‌سی محسوب می‌شود، در حقیقت بخشی از داستان طولانی جف جانز و پایانی بر سه‌گانه‌ی است که با «گرین لنترن: تولد دوباره» شروع شد و در جنگ سپاه سینسترو ادامه یافت. در این کمیک موجودی به نام نکرون قصد دارد با زنده کردن اجساد ابرقهرمانان، حیات و احساس را در جهان نابود کند. بسیاری از ابرقهرمان از جمله بت‌من Batman و مارشن من‌هانتر Martian Manhunter کشته شده‌اند. گرین لنترن Green Lantern و فلش Flash که اخیراً زنده شده‌اند، از معدود ابرقهرمان‌های باقیمانده‌ی زمین هستند. جانز که به انتقال بسیار ماهرانه احساسات در کمیک‌ها معروف است، در این کمیک سراغ ماهیت «احساس» می‌رود.

bn_01_030-031

سیاه‌ترین شب

حالا دوازده سال از انتشار مرده‌های متحرک گذشته و این مجموعه از معدود کمیک‌های مستقلی است که شمار فصل‌های آن از صد می‌گذرد. انتشار مجموعه‌های موفقی مانند «من، زامبی» I, Zombie و The New Deadwardians توسط انتشار ورتیگو نشان دهنده‌ی افزایش محبوبیت کمیک‌های ژانر وحشت در چند سال اخیر است.

کپی‌رایت © ۲۰۱۵ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد

 


  • goblin beyond
   در پاسخ به goblin beyond

   کلا از زامبیها خوشم نمیاد.
   برای من دنیای زامبیها تو مارول یکی از ۵ بدترین های ماروله

  • j ali
   در پاسخ به j ali

   سریال i zombie ارزش دیدن داره یا وقت تلف کردنه

  • green archer
   در پاسخ به green archer

   سلام من عضو جدید سایت هستم

  • green archer
   در پاسخ به green archer

   من واقعا عاشق سریال واکینگ دد هستم واقعا این سریال از هر لحاظ عالی و فوق العاده است
   اسپین آف سریال واکینگ دد هم ساختند که اسمش ترس از واکینگ دد استرس از مردگان متحرک Fear the Walking Dead» در واقع اسپین آف سریال «مردگان متحرک The Walking Dead» می باشد که قصد دارد تا داستان روزهای نخست بروز بحران بشریت و آلوده شدن مردم به ویروسی که آنان را تبدیل به زامبی کرده را به تصویر بکشد

  • DR.HANNIBALLecter
   در پاسخ به DR.HANNIBALLecter

   عالی بود

  • FEIZ
   در پاسخ به FEIZ

   چه جالب ،ممنون.بیچاره EC ,هنوز هم وجود داره این انتشارات؟

   چه خر تو هری بود این«در سری اول این مجموعه می‌بینیم که همه‌ی ابرقهرمان‌های مارول با پخش ویروسی روی کره‌ی زمین تبدیل به زامبی می‌شوند. تفاوت آن‌ها با زامبی‌های معمولی این است که هم قدرت‌های خاص خود را دارند و هم هوش و عقل انسانی خود را از دست نداده‌اند. به نظر می‌رسد که مگنیتو Magneto تنها شخصی است که هنوز تبدیل به زامبی نشده است. در این میان موج سوار نقره‌ای Silver Surfer از راه می‌رسد و اعلام می کند که گالاکتوس Galactus قرار است به زودی از راه برسد و کل سیاره را متلاشی کند.».

   تو سیاه ترین شب هم که بت من مرده اگه زنده می بود خیلی دیدنی بود ،البته همون بهتر که مرده،من تحمل دیدن بتمن زامبی رو هیچ وقت ندارم یا هر تغییر دیگه تو بتمن.
   فکر کنم این دو کمیک رو بخونم،نظرم رو جلب کرد.

  • red hood
   در پاسخ به red hood

   من از زامبی ها می ترسم
   کلا

  • Master of Magnetism
   در پاسخ به Master of Magnetism

   یه سوال اون قضیه ی white lantern تو همین ایونت blackest night بود؟
   راستی اسم اون کمیکی که بتمن جزو گرین لنترن ها میشه چی بود؟

  • Mr.Osborn
   در پاسخ به Mr.Osborn

   به نظر من از بعد از اینکه واکینگ دد شروع شد مردمم شروع کردن به خز کردنش…تو ۵-۶ تا بازی… ۷-۸ تا فیلم … انیمیشن !!(transylvania) حتی تو آهنگ ها هم هی میگفتن …like a zombie …
   ولی خب به نظر من از ۲۰۱۳-۱۴ استفاده بهتری از زامبی ها داره میشه…بازی واکینگ دد….کمیک ها و سریالش و … خوبه که مردم مثل قبل قاطی نمیکنن 😀