تاریخچه کمیک | مرگ سوپرمن Death of Superman | بخش اول

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, سپتامبر 17th, 2014

در مورد داستان مرگ سوپرمن اخیرا در سری مقالات معرفی جامع سوپرمن اشاره‌ای کوتاه به آن داشتیم اما این بار در سری دیگر از مقالات تاریخ کمیک به بررسی کامل زندگی و مرگ و بازگشت دوباره سوپرمن می‌پردازیم. داستانی که دنیا را در سال ۱۹۹۲ تحت تآثیر قرار داد.


موجودی مرموز بر روی زمین سقوط می کند. با تلاش بسیار این موجود از اعماق زمین خودش را به سطح می رساند و در مناطق روستایی اطراف متروپلیس دست به غارت می زند و هر کسی که سر راهش قرار بگیرد را به قتل می رساند. گروه لیگ عدالت بدون همراهی سوپرمن وارد صحنه می شوند اما موجود به راحتی آن ها  را شکست می دهد…

  • نام: مرگ سوپرمن
  • ژانر: ابرقهرمانی، کراس‌اور
  • ناشر: DC
  • منتشر شده به سال: در ۳ آرک، اکتبر تا نوامبر ۱۹۹۲، ژانویه تا ژوئن ۱۹۹۳، ژوئن تا اکتبر ۱۹۹۳
  • نوشته شده توسط: دن جارگنز، لویسی سیمونسون، راجر استم
  • طراحی شده توسط: جون بوگدانوی، تام گرامت، جکسون گایس، دن جارگنز
  • ویراستار: مایک کارلین
  • دانلود کمبک با لینک مستقیم

 

کاملا معلوم بود که نویسندگان عناوین سوپرمن تحت فشار بودند. در سال ۱۹۹۲، چهار عنوان وجود داشت که همه آن‌ها حول محور سوپرمن می‌چرخیدند: Action Comics،  Superman: The Man of Steel، Superman و Adventures of Superman.

و تمامشان هم به شدت به یکدیگر از نظر داستانی متصل بودند. همه این عناوین توسط گروه ویراستاری سوپرمن یعنی Mike Carlin بررسی می‌شد. گروه تصمیم گرفت کلارک و لوییس با هم ازدواج کنند. چون رابطه این دو تا بعد از ریبوتی که از سال ۱۹۸۶ شده بود به خوبی شکل گرفته بود پس ازدواج حرکت درستی به نظر می‌رسید. هر چند دستوری از طرف رهبران برادران وارنر رسید که آن‌ها می‌خواهند ازدواج این دو را در یک سریال درام تلویزیونی در دست ساخت به اسمLois and Clark: The New Adventures of Superman به تصویر بکشند و این اتفاق باید همزمان با کمیک باشد. پس این ایده دست‌نخورده باقی ماند و گروه به شدت برای ایده جدید تقلا کرد تا این خلا را تا زمان آماده شدن سریال پر کند. بالاخره آن‌ها ایده‌ای که تا سال ها فقط به عنوان لطیفه‌ای نقل می‌شد را انتخاب کردند: آن‌ها تصمیم گرفتند سوپرمن کشته شود!

داستان مرگ سوپرمن به آرامی شروع شد. وقتی سوپرمن در حال مقابله با خطری در متروپلیس مقابله بود، یک موجود زندانی در یک تانکر که در اعماق زمین مدفون شده بود خود را نجات داد. او وقتی به سطح زمین رسید هیکل عظیمش به سرعت طبیعت خشنش را نمایان کرد.

بعد از گردشی که در چندین ایالت داشت، این موجود آسیب های زیادی را به اموال عمومی زد و باعث مرگ عده زیادی شد. گروه Justice League America یا به اختصار JLA وقتی باخبر شدند به سرعت خودشان را به محل رساندند و سعی کردند که کنترل اوضاع رو به دست بگیرند. اما هیولا با این که یک دستش هم از پشتش بسته شده بود (هنوز موفق نشده بود دستش را آزاد کند) تقریبا توانست کل گروه رو تار و مار کند. Blue Beetle به کما رفت، مارشن من‌هانتر تقریبا به قتل رسید (البته بعد ها گفته شد که او شخصی به نام Bloodwynd بوده)، GuyGardner کتک مفصلی خورد و چنان مشتی به Booster Gold زد که لباسش که منبع قدرتش هم بود تا سال ها از کار افتاد.

بوستر به این موجود نام Doomsday را داد. بعد از این که گروه عدالت از دور خارج شد، نوبت سوپرمن بود که وارد صحنه شود. و مبارزه ای آغاز شد که چندین شماره، صفحه به صفحه ادامه پیدا کرد. هر چه بیشتر مبارزه طول می‌کشید، روکشی که دومزدی رو پوشانده بود کنار می‌رفت. در زیر آن لباس سبز رنگ موجودی خاکستری  با استخوان هایی مثل میخ پوشیده شده بود. این مبارزه وقتی جدی شد که دومزدی در گردشش به دور ایالت معلوم شد که هدف واقعیش رفتن به متروپلیس است.

سرانجام در خیابان مقابل دفتر دیلی‌پلنت هر دو شخصیت آخرین مرحله مبارزه خودشون را انجام دادند و در ولوم دوم از شمار ۷۵ کمیک سوپرمن بود که در اثر مواجهه با نیرویی مافوق تصور که دو شخصیت به هم وارد کردند، هر دو نفر کشته شدند. کل این شماره تماما تمام صفحه طراحی شده بود که هیچ جای خالی باقی نمانده بود. مثل یک شمارش معکوس تمامی شماره های قبلی یک سری شماره پنل در هر صفحه داشتند اما شماره یکی مانده به آخر در هرصفحه دو پنل داشت. شماره قبلیش سه تا و آخرین شماره هم به کمترین تعداد رسیده بود که میزان ملو درام داستان را به عرش اعلا رسانده بود.

این داستان خواننده‌ها را به دو دسته کرد. سوال‌هایی که دسته مخالف می‌پرسیدند شامل «سوپرمن تو یه مسابقه ای مثل بوکس مرد؟ یعنی هیچ نقشه شرورانه ای از طرف لکس لوتر در کار نبود؟ هیچ هیولای مکانیکی از طرف Brainiac نیومده بود؟ یا حتی یه انفجار کریپتونی که باعث مرگ اون شده باشه؟ نه!» می‌شد.

سوپرمن تا حد مرگ از طرف کسی که خواننده حتی نمی‌شناختش و هیچ احساسی به او نداشت کتک خورده و مرده بود. اما این داستان برای دسته‌ای دیگر از خواننده ها خیلی جالب به نظر آمد.

هر چند مرگ سوپرمن هیچ نقطه قوتی از نظر شخصیت پردازی نداشت اما داستان‌هایی که پس از آن بیرون آمد سرشار از ویژگی ها بود. بعد از داستانی که بلافاصله بعد از مرگ سوپرمن با نام «Funeral for a Friend سوگواری برای یک دوست» بیرون آمد تاثیر مرگ سوپرمن بر طرفداران و دیگر قهرمانان دنیای دی سی مشخص شد. برای مثال وقتی بدن سوپرمن برای قرار گرفتن در یادبودی که برایش در متروپلیس ساخته بودند در حرکت بود، عده زیادی از ابرقهرمانان تابوتش رو به طرف ایستگاه آخر زندگیش بدرقه می‌کردند.

ادامه دارد…


ترجمه و تألیف: امیر حسین‌زاده
کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.