تاریخچه کاراکتر | لاک‌پشت‌های نینجا

توسط : در تاریخ : دوشنبه, اکتبر 6th, 2014

چهار لاک پشت نوجوان در اثر ماده‌ای با نام میوتاژن به لاک‌پشت‌هایی جهش یافته تبدیل شده و زیر نظر استاد اسپلینتر تحت آموزش‌های هنر نینجوتسو تعلیم می‌بینند. هر کدام از لاک‌پشت‌ها سبک مبارزه و شخصیت منحصر به فردی داشتند در کنار یکدیگر آن‌ها لاک‌پشت‌های نینجای جهش یافته نوجوان هستند.

همه چیز از یک طراحی ساده شروع شد

دو طراح این عنوان به نام های Kevin Eastman و Peter Laird در نورثهمتون ماساچوست زندگی میکردند. در نوامبر ۱۹۸۳ ایستمن برای شوخی و خنده تصویر یک لاکپشت را کشید که رو پاهای عقبی اش ایستاده بود، نقاب به چهره زده و به دستانش نانچکو وصل کرده بود. ایستمن بر روی بالای کاغذ اسم لاکپشت نینجا(Ninja Turtle) را نوشت. لیرد هم خندید و لاک پشت را دوباره طراحی کرد. هنوز کارشان تمام نشده بود، ایستمن چهار لاک پشت کشید که هرکدام با یکی از سلاح های مختص به نینجاها مسلح شده بودند. لیرد هم کار جوهر زدن و اتمام طرح را انجام داد و کلمه “Teenage Mutant” را به اسم اولیه اضافه کرد.

بعد از آن وقتی این دو شروع به اضافه کردن جزئیات به شخصیت ها برای چاپ داستان کمیک کردند، باید برای شخصیت ها اسم انتخاب میکردند. در ابتدا به سراغ نام های ژاپنی رفتند اما موفق نشدند، پس تصمیم گرفتند تا از اسم های هنرمندان دوران رنسانس استفاده کنند. لئوناردو، رافائل، دوناتلو و مایکل آنجلو. لیرد در مصاحبه ای گفت که این اسم ها آنقدر عجیب و غریب بودند که به تم داستان ما میخوردند.

در می ۲۰۱۲، این طرح اولیه در حراجی به میزان ۷۱٫۷۰۰ (هفتاد و یک هزار دلار) فروخته شد.

ارتباط با دردویل

بسیاری از ویژگی های موجود در لاکپشت ها با شخصیت کمپانی مارول یعنی بی باک تشابه بسیاری داشت. برای مثال استاد اسپلینتر که به عنوان پدر لاک پشت ها و استاد آن ها بود در واقع ادای دینی به استاد بی باک یعنی چوب دستی (The Stick) بود. The Foot Clan که نام سازمان نینجای بد داستان بود در واقع شبیه به همان گروه نینجای بی باک به نام The Hand بود. از همه این ها مهم تر این بود که خاستگاه بی باک و لاک پشت ها تقریبا به یک شکل صورت گرفته بود.

در شماره اول بی باک، شخصیت اصلی داستان یعنی مت مورداک Matt Murdock کامیونی را مشاهده میکند که در حال زیرگرفتن پیرمردی است. او پیرمرد را از تصادف با ماشین نجات میدهد و در حالی که کامیون عبور میکند یکی از محموله های کامیون به صورت او میریزد. محموله کامیون مواد رادیواکتیو بوده و باعث میشود که او بینایی خود را از دست بدهد اما بقیه حس های پنجگانه وی به صورت ابرانسانی بافزایش میابد و تقویت میشود. او بعدها به کمک توانایی های خود و با نام بی باک Daredevil به جنگ با جنایت میرود.

داستان لاک پشت ها هم همین گونه بود اما با این تفاوت که روزی بچه ای با ظرفی که شامل چهار بچه لاک پشت کوچک بود در خیابان در حال حرکت بود، در همین حین کامیونی که در خیابان در حال حرکت بود نزدیک بود که پیرمردی را زیر کند، پسر جوانی که برای کمک به پیرمرد حرکت میکرد به پسرک برخورد میکند و باعث میشود که ظرف چهار بچه لاک پشت از دست پسر رها شود و به داخل فاضلاب بیفتد. بشکه ای از کامیون نیز رها میشود که داخل فاضلاب میفتد و لاک پشت ها را در بر میگیرد. در همین حین اسپلینتر که موش یکی از استادان هنر های رزمی بود لاک پشت ها را مشاهده کرد و آن ها را نجات داد اما خود متوجه نشد که به آن مواد آلوده شده است. بعد از تماس با این مواد لاک پشت ها و اسپلینتر تبدیل به قهرمانانی با هوش و توانایی و همچنین امکاناتی شبیه به انسان ها شدند.


زیبایی در نگاه اول

در ماه مارس ۱۹۸۴، ایستمن و لیرد کمپانی جدید به نام Mirage Studios افتتاح کردند که استودیو در واقع همان اتاق نشیمن خانه لیرد بود. ایستمن از ۵۰۰ دلار مالیاتش استفاده کرد و لیرد هم حساب بانکی اش که شامل ۲۰۰ دلار بود را خالی کرد و ۱۳۰۰ دلار هم از عموی ایستمن قرض کردند تا ۳۰۰۰نسخه از اولین کمیکشان را منتشر کنند. بعد از اتمام هزینه ای چاپ، با پولی که برایشان باقی مانده بود تبلیغی در مجلهComics Buyer’s Guide منتشر کردند. به خاطر همین تبلیغ تعدادی از پخش کنندگان کمیک از سراسر کشور تماس گرفتند و تمامی سه هزار نسخه در عرض چندین هفته به فروش رفت و تعداد سفارش ها بیشتر نیز شد. آن ها حدود شش هزار نسخه دیگر هم چاپ کردند و همه را به فروش رساندند به طوری که تا پایان ماه می موفق شدند نه تنها قرض عموی ایستمن را پس بدهند بلکه حدود دویست دلار هم سوددهی داشتند.اگرچه این عنوان قرار بود تک شماره باشد و داستانی مستقل و تک قسمتی بود اما آن ها به این نتیجه رسیدند که شاید بهتر باشد این کار را ادامه دهند.در ژانویه ۱۹۸۵ شماره دوم کمیک را هم تهیه کردند و بلافاصله سفارش پانزده هزار نسخه را دریافت کردند. شماره دوم به قدری موفق بود که توزیع کنندگان سفارش ۳۰۰۰۰ نسخه مجدد از شماره اول را دادند و و حتی درخواست های برای شماره دوم نیز افزایش یافت. نسخه سوم این عنوان ۵۰۰۰۰نسخه فروخت و میزان فروش همین جور به صورت پلکانی بالا میرفت.که بالاترین میزان فروش مربوط به شماره هشتم این عنوان به میزان ۱۳۵۰۰۰ نسخه بود که بخشی از این فروش به خاطر حضور افتخاری کاراکتر ساخته دیو سلیم به نام Cerebus بود که یک موجود کفتار مانند بسیار وحشی بود. اولین شماره این نسخه با مبلغی حدود ۱٫۵۰ دلار(۱ دلار و پنجاه سنت) فروخته میشد اما اگر امروز بخواهید نسخه اول این عنوان را خریداری کنید مبلغی حدود ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برایتان خرج برمیدارد!


کمیک بوک ها

TMNT در سال های ۱۹۸۴-۱۹۹۵ توسط کمپانی Mirage Studios منتشر شد که در این سال حدود ۷۵ شماره کمیک و تعداد زیادی وان-شات و مینی سری و شماره های محدود نیز منتشر شد.

شرکت Archie Comics نیز ۷۲ شماره از لاک پشت های نینجا کارتونی را منتشر کرد که در سال های ۱۹۸۸-۱۹۹۵ طول کشید و به اسم Teenage Mutant Ninja Turtles Adventures منتشر میشد.

لاک پشت های شرکت میراژ در سال ۱۹۹۶ به کمپانی Image Comics منتقل شدند و در آن جا ۱۳ شماره و یک مینی سری تولید شد.و در سال ۱۹۹۹ انتشار کمیک در این شرکت تعطیل شد. لاک پشت های نینجا در این شرکت دچار تغییرات عجیبی شده بودند: اسپلینتر تبدیل به خفاش شده بود.دوناتلو تبدیل به یک سایبورگ نیمه ربات نیمه لاک پشت شده بود.لئوناردو یک دستش را از دست داده بود. و رافائل نیز تبدیل به شردر شده بود.

لیرد در سال ۲۰۰۱ لاک پشت ها را به میراژ برگرداند و اعلام کرد که داستان هایی که کمپانی ایمیج منتشر کرده به عنوان داستان شناخته نمیشود و از تاریخ لاک پشت ها حذف شده است. کمیک جدید لاک پشت های نینجا تا سال ۲۰۱۰ انتشار یافت که شامل ۳۰ شماره بود و شماره ۳۱ فقط از طریق اینترنت قابل دریافت بود. داستان در این شماره ها به پایان نرسید اما لیرد تصمیم گرفت که دیگر کمیک ها را منتشر نکند.

از آگوست ۲۰۱۱، کمپانی IDW شروع به انتشار کمیک جدیدی از این سری نموده است که طراحی بعضی از قسمت های آن را ایستمن برعهده دارد.


تعدیل در کمیک

کمیک هایی که کمپانی میراژ منتشر میکرد برای خوانندگان کم سن و سال ساخته نشده بود، لاک پشت ها به دشمنان اسیب میزدند و گاهی هم از کلمات ناشایست استفاده میکردند. ضمن این که یکی از همیارانشان فردی با ماسک هاکی به نام Casey Jones بود که همه را با چوب های بسیبال و ضربه و چوبدستی های هاکی کتک میزد.در سال ۱۹۸۶ شرکت Playmates Toys برای تولید اکشن قیگورهای لاک پشت ها اعلام علاقه کرد اما درجه سنی کمیک ها PG-13 بود و مخاطبان اکشن فیگورها کودکان ۴ تا ۸ سال بودند. علاوه بر این پلی میتس قصد داشت به عنوان تبلیغ عروسک ها سریال انیمیشنی تولید کند که باید از تعدیلات تلویزیون نیز عبور میکرد. به همین خاطر برای مناسب کردن لاک پشت ها برای کودکان کم سال تر باید این سری تعدیل میشد.

در میان تغییرات شکل گرفته این بود که لاک پشت ها تبدیل به موجودات شوخ طبع و بذله گویی شده بودند که عاشق پیتزا هستند، شردر تبدیل به شرور همیشگی این مورد کارتون ها شده بود که همیشه در حال لاف زدن است و همیشه هم شکست میخورد، اعضای گروه نینجایی فوت نیز تبدیل به روبات شده بودند تا والدین دیگر نگویند که چرا لاک پشت ها مردم عادی را کتک میزنند( مگر نینجا هم مردم عادی است؟) و به جای کلماتی مثل لعنتی لاک پشت ها از کلمات تبلیغاتی مثل“Turtle Power!” و “Cowabunga!” استفاده کردند.

مهم ترین تغییر نحوه لباس پوشیدن شخصیت ها بود.در کمیک ها طراحی شخصیت ها به صورت سیاه وسفید بود و رنگ آمیزی نیز تمامی لاک پشت ها با ماسک های قرمز رنگ میشدند و فقط از روی سلاح هایشان بود که میشد آن ها را از همدیگر تشخیص داد. برای این که دیگر نیاز به دقت و توجه به سلاح از بین برود برای هرکدام از لاک پشت ها رنگ مخصوص به خود در نظر گرفته شد که این رنگ ها بر روی ماسک و پدهایی که بر روی آرنج و پا بسته بودند قابل مشاهده بود. رنگ آبی برای لئوناردو-نارنجی برای مایکل آنجلو-قرمز برای رافائل و بنفش برای دوناتلو. همچنین کمربندی به همراه سگگ نیز به همراه داشتند


تصمیمات دشوار

به عنوان خالقان این شخصیت ها، ایستمن و لیرد باید نظر نهایی را در مورد این تغییرات ایجاد شده بیان میکردند اما هیچ کدام آن ها از این تغییرات هیجان زده نبودند.

ایستمن در سال ۱۹۹۸ در مصاحبه ای با Comics Journal اعلام کرد:

در پایان روز ما تصمیممون رو گرفتیم، با این که هم من و هم پیت موافق بودیم که ، خب، یه سری چیزا بود که ما خیلی دوست نداشتیم، و یه چیزایی بود که آرزو میکردیم کاش بهشون چراغ سبز نشون نداده بودیم، چیزایی که اون ها میخواستن انجام بدن….اما ما با خودمون گفتیم که….ما همیشه کمیک سیاه وسفیدمون رو داریم و میتونیم هر داستانی که بخوایم رو توش بگیم

لیرد تاکنون اعلام نکرده که چقدر او از تعدیلاتی که در شخصیت هایشان انجام گرفته ناراحت است اما در سال ۲۰۱۲ در بلاگ خود چنین متنی را قرار داد:

اگر قرار بود که من( دوباره میگویم، که من از جانب خودم حرف میزنم نه از جانب کوین) طراحی های کلیدی آن سریال انیمیشنی را برعهده بگیرم، آن سریال کاملا متفاوت میبود. اگر من بودم هرگز آن دو دستیار احمق گونه یعنی Bebop و Rocksteady وجود نداشتند. شردر کاملا فردی پلید و بدخواه بود.آپریل یک خبرنگار نبود و لازم نبود که همیشه لاک پشت ها نجاتش بدهند. لاک پشت ها به طرز مسخره ای عاشق پیتزا نبودند و شردر هم مغازه پیتزا فروشی به اسم Ninja Pizza نداشت ولازم هم نبود که هر پنج ثانیه یه نفر تو سریال جوک بگه یا مسخره بازی دربیاره

بالا تصویری از دستیاران شردر قابل مشاهده است.

کارتون ها

قبل از این که شرکت Playmate عروسک های این شخصیت ها را عرضه کند تصمیم گرفت تا با عرضه سریالی کارتونی در پنج قسمت طرفداران را به خود جلب کند. پخش سریال در دسامبر ۱۹۸۷ شروع شد و برای این که مخاطبی پیدا کند مجبور شدند سه بار آن را پخش مجدد کنند. و بعد از این که سریال محبوبیت خود را به دست آورد کمپانی پلی میت قسمت های بیشتری را سفارش داد و این سریال در سال های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶ و در ۱۸۸ قسمت پخش شد.صداپیشگان این سریال همگی از افراد مشهور زمان خود بودند.

صداگزاری رافائل بر عهده Rob Paulsen بود که صداگزاری بسیاری از شخصیت های کارتونی را بر عهده دارد.Townsend Coleman به جای مایکل آنجلو صحبت میکرد،Cam Clarke که یک دوبلور انیمه های ژاپنی بود نقش لئوناردو را بر عهده گرفت و صدای دوناتلو نیز Barry Gordon بود.

همچنین بازیگر معروف سریال محبوب fresh prince یعنی James Avery نیز صدای شردر را برعهده گرفته بود.

مجری برنامه Howdy Doody Show یعنی Buffalo Bob Smith از ایستمن و لیرد شکایت کرد و تقاضای پنج میلیون دلار غرامت نمود. او ادعا میکرد که آن ها از کلمه محبوب “Cowabunga!” که در برنامه او استفاده میشد بدون اجازه استفاده کرده اند. این کلمه در ابتدا توسط یکی از شخصیت های سرخ پوست به نام Chief Thunderthud برای خوش آمدگویی استفاده میشد تا این که در سال ۱۹۶۰ توسط لاک پشت ها استفاده شد. بعد از چندین ماه مذاکرات قانونی باب اسمیت مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ کمپانی ۴Kids Entertainment نیز سریالی از این شخصیت ها تولید کرد. پیتر لیرد در تولید این سریال نقش داشت بنابراین این سریال بسیار به کمیک های اصلی و آن چه که مدنظر خالقان این شخصیت ها بود نزدیک بود.

درسال ۲۰۰۰ ایستمن سهم خود را به لیرد فروخت و لیرد نیز در سال ۲۰۰۹ تمامی حقوق را به کمپانی Viacom فروخت. در سال ۲۰۱۲ کمپانی ویاکام از طریق شرکت زیرمجموعه خود یعنی Nickelodeon سریالی CGI از لاک پشت ها را منتشر کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرقت و جزو ۵ سریال برتر کودکان سن ۲-۱۱سال قرار گرفته است.

در این سریال جدید Jason Biggs برای لئوناردو،Sean Astin برای رافائل،Rob Paulsen(که زمانی نقش رافائل را داشت) این بار برای دوناتلو،Greg Cripes نیز نقش مایکل آنجلو را بر عهده دارد

سری سال ۱۹۸۷ یکی از معروف ترین سری های تاریخ لاک پشت های نینجا بود و تا مدتی پیش نیز لقب طولانی ترین سریال انیمیشنی تاریخ آمریکا را یدک میکشید که البته این رکورد توسط سریال سیمپسون ها شکسته شد.
لوگوی سریال 1987

اسم این سری نیز Teenage Mutant Ninja Turtles بود که در برخی از کشورها به خاطر خشونتی که اعلام میکردن این سری دارد به نام Teenage Mutant Hero Turtles پخش میشد. ذر حقیقت این سری بود که باعث شد این شخصیت ها محبوبیت بسیار زیادی به دست آورند و انواع اکشن فیگور، خوراکی های صبحانه و بسیاری از لوازم دیگر در زمان پخش این سریال به فروش بالایی دست پیدا کردند.در زمان این سریال هر ماه و هر نسخه از سری کمیک ها حدود۱۲۵۰۰۰ نسخه به فروش میرفتند که رقم بالایی است.

داستان این سری با کمیک های اصلی تفاوت داشت ودلیلی آن هم احتمالا این بوده که برای خانواده ها مناسب باشد. در این سریال اسپلینتر در اصل استاد نینجایی به نام Hamato Yoshi بود که به خاطر پاپوشی که برای وی ایجاد میشود از گروه Foot Clan طرد میشود. او به نیویورک نقل مکان میکند و در فاضلاب نیویورک مشغول زندگی مخفیانه میشود. تا این که روزی او چهار لاک پشت را پیدا میکند که توسط کودکی بدون اسن از یک فروشگاه خریداری شده بودند اما اتفاقی به درون فاضلاب افتاده بودند. بعد از چندین روز و وقتی یوشی به آن ها مجددا سر میزند متوجه میشود که آن ها درون ماده ای غوطه ور هستند. این ماده باعث میشود که لاک پشت ها تبدیل به لاکپشت هایی انسان نما و اسپلینتر نیز به سبب دوستی و نزدیکی با موش ها به موشی انسان نما تبدیل بشود. این تنها داستانی است که در آن اسپلینتر انسان است و بعد به موش تبدیل میشود. در داستان اصلی و سایر فیلم و سریال ها او در واقع موش دست آموز یوشی است که به درون فاضلاب میفتد.

ادامه دارد…


امیر حسین‌زاده

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.

 


  • اشکان
   در پاسخ به اشکان

   مقاله عالی , یه انیمیشین هم چند وقت پیش شبکه ۲ از اینا نشون میداد که خیلی خوب بود , شریدرش شرور بود واقعا و داستان هاش هم به نظرم خیلی کودکانه نبود
   موسیقی تیتراژ خیلی باحالی هم داشت 😀
   اونو خیلی دوست داشتم + بازی میکرو لاک پشت های نینجا 😡

  • Amir.h
   در پاسخ به Amir.h

   دستتون درد نکنه
   این مقاله هاتون جدا ایول داره

  • حسین
   در پاسخ به حسین

   باریک!

   واقعا عالی بود! 🙂

  • اميرعلي
   در پاسخ به اميرعلي

   عالی ، امیر داری میترکونیا ، بزار بقیت سایتا هم یه خودی نشون بدن ، به رگبار بستیشون با این مقاله هات به خدا:D

  • THE CROW
   در پاسخ به THE CROW

   عالی و خیلی جامع بود.
   من شخصا عاشق دردویلم ولی تا حالا این نکته ها رو نمیدونستم.
   یاد اون سریال کارتوتیم بخیر .
   منتظر ادامه هستم.

  • detective
   در پاسخ به detective

   اولین باری که لاک پشت های نینجا رو دیدم، فیلم ۲ش مال سری قدیمیش بود. سریال کارتونی ۲۰۰۳ش که اومد اصن اصل لاک پشتها بود. این سریال قدیمیش نمیدونم چیه که هنوز هم آهنگ و صحنه هاشو تو سریال ۲۰۱۲ش تقلید میکنن. خیلی پچگونه بود. بخدا اگه بخوان اون کرنگ رو تو فیلم ۲ش بیارن، من خودم پارامونت رو آتیش میزنم.

  • آرش
   در پاسخ به آرش

   مرسی امیر جان وقعا عالی بود!

  • SOPER BOY
   در پاسخ به SOPER BOY

   لعنت به اون کسی که مجموعه یکارتونی ۲۰۰۲ رو کنسل کرد برای این مجموعه ی ۲۰۱۲

  • cinema
   در پاسخ به cinema

   لاکپشت های نینجا….واقعا حیف که این مجموعه ۲۰۱۲ اومد.چقدر باهاشو خاطره دارم

  • General
   در پاسخ به General

   اون سریالی که تلوزیون خودمون نشون میداد همینه که اینجا دربارش صحبت شده؟

  • KillingJOKE
   در پاسخ به KillingJOKE

   من وقتی که هنوز مدرسه نمیرفتم از طریق بازی معروف لاک پشتهای نینجای کنسول sega genesis به این موجودات دوست داشتنی علاقه مند شدم و اون موقع کارتون و کمیکی ازش تو ایران نبود که بشه داستانش رو فهمید و حتی انگلیسی هم خب اون موقع مسلما بلد نبودم که همون چند خط دیالوگ بازی ۸بیتی رو بخونم ببینم آپریل کیه و اسپلینتر چیه ولی مطمئن بودم که این داستان عجیب خیلی قشنگتر از چیزیه که فکر میکنم و برای من یک جورایی اولین قهرمانان کمیکی محسوب میشن که فن شون شدم (تو بچگی. که بعدش بت من و robo cop بودن) برای همین واقعا زمانی که انیمیشن ۲۰۰۳-۲۰۰۹ رو که میدیدم یک ذوق خاصی داشتم چون که داشتم تازه با تاریخچه لاک پشتها و دلیل کارهایی که میکنن اشنا میشدم و خیلی هم طراحی خوبی داشت…و اما این انیمیشن ۲۰۱۲ …دیگه خیلی بچه گانه ست ولی بجز این مورد داستانش مربوط میشه به یک دوره زمانی قبل از سری ۲۰۰۳ و کاملا معلومه که تو سری ۲۰۰۳ لاک پشتها بزرگسال بودن و لی تو سری جدید داره داستانهای اولیه که کسی زیاد راجع بهشون چیزی نمیدونه رو نشون میده که حداقل این مورد بد نیست…البته دوست دارم که Karai زودتر تبدیل به انسان شه! اینجوری صحیحتره!

   • به تو چه رفیق
    در پاسخ به KillingJOKE

    به نظر من مجموعه ۲۰۱۲ عالیه ، صحنه هاش میدونم بچگونه هس ولی داستانش و بعضی تیکه هاش واقعا ایول داره ، بیشتر جاهاش از ۲۰۰۳ نه بد تره نه بهتر ، ولی خداییش قبول کنین بعضی جاهاش بهتره

  • آرام احسانی
   در پاسخ به آرام احسانی

   فقط میتونم بگم:وای ‌ همه چی در مورد لاکپشتا این جا نوشته خداییش این همه مطلبو از کجا میا رین؟

  • آرام احسانی
   در پاسخ به آرام احسانی

   فقط میتونم بگم:وای ‌خداییش این همه مطلبو از کجا میا رین؟

  • tmnt
   در پاسخ به tmnt

   سری ۲۰۰۳ بهترین سریشه تمام