تاریخچه کاراکتر | «بین Bane»

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, ژوئن 18th, 2014

سری مقالات تاریخچه که قبلاً با نام «بیشتر بشناسیم» منتشر شده بود مقالاتی است که اولین بار توسط امیر حسین‌زاده در حدود دو سال پیش در فانتزی کمیک اجرا شد، این مقالات که جهت آشنایی بیشتر شما با کاراکترهای معروف کمیک‌بوکی تهیه شده است قرار است تا در آینده نیز تداوم داشته باشد. در این مقاله که ترجمه‌ای از وبسایت Ifanboy است به معرفی کلی شخصیت Bane و تاریخچه حضور او در کمیک‌های بتمن خواهیم پرداخت. این مقاله تاریخچه بین را تا شروع انتشار کمیک‌های جدید New 52 شرکت دی‌سی بررسی می‌کند.


بِین Bane

Baneناشر: DC

اولین حضور: شماره اول Batman: Vengeance of Bane (ژانویه ۱۹۹۳)

خلق شده توسط: چاک دیکسون، دوک موئنخ، گراهام نولان

نام اصلی: آنتونیو دیگو

توانائی‌ها:

  • قدرت بدنی بالا
  • تبدیل به یک ابرانسان از طریق تزریق ماده‌ی ونوم
  • درصد هوشی بالا
  • حافظه تصویری قوی
  • استاد استتار
  • متخصص فنون جنگی

داستان «بِین» دو سال قبل از آغاز به کار او شروع شد. در میان صفحات Batman: Legends of the Dark Knight عنوانی که داستان های گذشته بتمن مرور می‌شد. یک معتاد استرویید معرفی شد. در آن داستان بتمن خود را درگیر ماجرایی می‌بیند که قدرت  می‌تواند باعث ایجاد تفاوتی بشود که جان یک دختر کوچک را نجات دهد. عضلات بدنش  بتمن  را نا امید می‌کنند و دختر بچه می‌میرد. وقتی پدر دختر به بتمن یک مشت قرص تعارف می‌کند که میتواند در زمانی کم حجم زیادی از عضله تولید کند بتمن پیشنهاد او را قبول می‌کند.

شماره 19 Batman Legends of the Dark Knight (1991)

شماره ۱۹ (Batman Legends of the Dark Knight (1991

به زودی بتمن خود را برده دارو یافت. کم کم به آن نیاز داشت تا حال و هوای خود را تنظیم کند و شروع به استفاده از مشت و زور بازو به جای استفاده از مغز خود برای حل جرایم کرد. وقتی از قدرت تخریب دارو ها آگاه شد شروع به ترک آن کرد و از آلفرد خواست تا او را برای یک ماه در Batcave زندانی کند. بتمن از تنهایی و سکوت خود به عنوان قردی تازه متولد شده بیرون آمد (از بند اعتیاد رها شد) و دیگر  هرگز به سمت آن قرص ها که هم اکنون به نام  Venom شناخته می‌شود نرفت.

دو سال بعد خواننده ها با بین آشنا شدند. در جزایر کاراییب Santa Prisca و در زندان Pena Duro کودکی به دنیا آمد. پدر او یک شورشی علیه دولت بود و از مجازات آن ها گریخته بود. به همین دلیل پسرش با حکم او که زندگی در زندان بود به جای پدر دستگیر شد. به هر حال چون پسر آن مرد به دنیا نیامده بود بنابراین همسر حامله اش به زندان فرستاده شد. نخستین سال های کودک به همراه مادر در یک درمانگاه کم خشونت گذشت اگر چه بعد از فوت مادرش کودک نیز در بین زندانیان قرار گرفت و در آن جا به سرعت یاد گرفت که برای زنده ماندن باید به اندازه بقیه هم بندی های خود خشن و ظالم باشد.

از کمیک Batman Vengeance of Bane (1993)

از کمیک (Batman Vengeance of Bane (1993

به زودی، کودک تبدیل به بین شد و نام قدیمیش در زمان گم شد.

زندان‌بانان  تنفر را در چشم های مرد جوان دیده بودند و از آن می‌ترسیدند. برای مجازات او به خاطر کاری که با هم سلولی خود کرده بود و جلوگیری از آسیب رساندن به فردی دیگر، بین در یک سلول انفرادی زندانی شد. در آن جا او مدیتیشن را یاد گرفت و هر تعداد تمرین ورزشی که فضای کوچک سلول  اجازه می‌داد انجام داد. وقتی بعد از سال‌ها از انفرادی بیرون آمد دیگر خشم تحت کنترلش بود. دیگر زندانیان توانایی هایش را دیدند و به او کمک کردند که ذهن خود را هم همانند بدنش تقویت کند. یاد گرفت چگونه به شش زبان صحبت کند و تمامی کتاب های موجود در کتابخانه زندان را مطالعه کرد و حتی از طریق بازار سیاه کتاب های متنوع دیگری هم به دست آورد.

سرانجام، یک دکتر به Pena Duro آمد تا روی انسان ها آزمایش انجام بدهد. او فرمول قدیمی Venom را بهبود بخشیده بود. حالا به جای کپسول و قرص، Venom تبدیل به یک مایع تزریقی شده بود و همچنین ذهن را همانند عضلات بدن بهبود می‌بخشید. Bane داوطلب آزمایش شده بود و تنها زندانی بود که از آزمایش های آغازین که شامل تزریق مستقیم به گردن و جمجمه بود سالم بیرون آمد.

از کمیک Batman Vengeance of Bane شماره (1993)-2

از کمیک Batman Vengeance of Bane شماره (۱۹۹۳)-۲

خیلی زود، بین  از زندان فرار کرد. او در طول مدت زندانی بودن خود درباره گاتهام و این که آن جا خانه خطرناکترین فرد دنیا یعنی بتمن است شنیده بود. برای کنترل کابوس های خود و همچنین اثبات خود  تصمیم گرفت بتمن را نابود کند.

به دنبال هدف خود، او بخش کاملی از Arkham Asylum را با انفجار راکت تخریب کرد. تقریبا تمامی دشمنان بتمن فرار کردند و بتمن با تعقیب و دستگیری تک تک آن ها کم کم رو به خستگی و ضعف می‌رفت. بعد از گذشت روزها بدون هیچ گونه خواب و استراحت محدودیت های فیزیکی و احساسی بتمن به نقطه پایان رسید. در این زمان بود که بین با قدرت Venom از سایه ها پدیدار شد. وارد قصر Wayne شد و کمر بتمن را بر روی زانو خود شکست. حقیقتی آشکار شد. او متوجه شد که بتمن همان بروس وین است و به همین دلیل دیگر قصر وین نیز محل امنی نبود.

از سری اول کمیک Batman شماره 497 سال 1993

از سری اول کمیک Batman شماره ۴۹۷ سال ۱۹۹۳

بین هدف خود را انجام داده بود و گاتهام مال او بود. اما  خانواده بتمن را حساب نکرده بود. در مورد انزوا طلبی بتمن خیلی مبالغه شده بود( منظور این است که بتمن همچین تنها هم نبود) بروس وین نقش بتمن را به یک فدایی مذهبی که به تازگی ملاقات کرده بود به نام Jean-Paul Valley داد. با تعجب Dick Grayson و Tim Drake او تبدیل به بتمن شد و متوجه شد لباس بتمن مناسب او نیست و لباسی طراحی کرد که پاسخگو نیاز هایش باشد. در دومین رویارویی آن دو  موفق به شکست دادن بین به وسیله قطع کردن لوله Venom بین شد.

از سری اول  Batman شماره 500 سال 1993

از سری اول Batman شماره ۵۰۰ سال ۱۹۹۳

Jean-Paul بین را به کوما فرو برد. وقتی  به هوش آمد فردی شکسته شده بود. اعتیاد او به ونوم هنوز شدید بود و دپرس شدن او باعث تحلیل رفتن عضله هایش شده بود. در ندامتگاه Blackgate  خود را در یک دوراهی دید. بعد از حمله به یک زندانی  به سلول انفرادی فرستاده شد. درست همانند زمانی که جوان بود. در مدت ۶ ماه او تنها بود و بدن خود را مجددا شکل داد و خود را از اعتیاد به ونوم رها ساخت. قدرت اراده او به او اجازه داد دوباره توانایی مبارزه پیدا کند.

از سری دوم Batman Vengeance of Bane )(1995

از سری دوم (Batman Vengeance of Bane (1995

بین مجددا از زندان فرار کرد با هدفی جدید: نابودی آخرین قطعه از محصولات Venom در سراسر جهان. در ابتدا او درگیر یکی از طرح های Ras Al Ghul شد. Ras قصد داشت یک ویروس بسیار خطرناک به نام Clench را در گاتهام رها کند که می‌توانست شهر را نابود کند. او همچنین نقشه‌ای برای تالیا نیز داشت. در مبارزه بعدی بین بتمن و بین نشان داد که بتمن اگر در بهترین وضعیت خود باشد میتواند بین را شکست دهد. در سال بعد بین به برخی از کارهای ناتمام پرداخت. هنوز از Jean-Paul به خاطر شکست دادن او بعد از شکست بروس وین ناراحت بود. او یک مبارزه دیگر با بتمن جایگزین که اکنون خود را Azrael می‌خواند داشت. بین Azrael را اسیر کرد و مقدار زیادی از ونوم را به او تزریق کرد. بعد از نجات یافتن از عوارض جانبی دارو  به درون سر بین رفت و او را در یک مبارزه پا یا پای شکست داد.

از سری اول Azrael شماره 39 سال 1998

از سری اول Azrael شماره ۳۹ سال ۱۹۹۸

او به زودی شروع به پیدا کردن پدر خود کرد. کسی که همسر خود را مجبور کرد که به جای او تاوان جنایت هایش بدهد. او دریافت که پدر ش یکی از چهار مردی است که یکی از آن ها یک پزشک آمریکایی بوده.

از شماره اول Batman Bane of the Demon (1998)

از شماره اول (Batman Bane of the Demon (1998

یک انحراف در نقشه بین برای نگاه به گذشته خود بود و آن No Man’s Land بود. بعد از یک زمین لرزه بزرگ در گاتهام، کمپانی های مختلف شروع به استفاده از موقعیت کردند. Lex Luthor میخواست که بیش ترین تبلیغ مربوط به املاک و مستغلات را قبل از این که دیگران اقدامی کنند داشته باشد. او مجبور بود که طوری رفتار کند که کسی متوجه نشود مالک آن ها کیست. برای تحقق این هدف او بین را استخدام کرد تا تالار افتخارات شهر را با یک بمب نابود کند تا لوتر بتواند زمین های خود را در این شهر نا امیدی به فروش برساند.

از سری اول Detective Comics شماره 738 (1999)

از سری اول Detective Comics شماره ۷۳۸ (۱۹۹۹)

بین به زودی بعد از شرکت در No Man’s Land به رد گیری پدر خود برگشت. تحقیقات بیشتر نشان داد که دکتر Thomas Wayne زمانی را در آن جزیره در زمانی که مادر او باردار شده بود گذرانده است. همچنین مشخص شد که دکتر وین مادرش را ملاقات کرده بود. بین به گاتهام بازگشت تا با بتمن درباره احتمال برادر ناتنی بودن همدیگر صحبت کند. در این زمان بین مطیع شده بود و دیگر آن خشم ملاقات های قبلی خود با بتمن را نداشت. او بتمن را در یک پرونده کمک کرد و DNA این دو نفر  سرانجام با هم مقایسه شد.

از شماره 34 Batman Gotham Knights (2002)

از شماره ۳۴ (Batman Gotham Knights (2002

جواب آزمایش منفی بود. Thomas Wayne پدر بین نبود. اگر چه این بین را برای گشتن درباره والدین خود ناامید نکرد. با کمک خاندان خفاش او متوجه شد که پدر واقعی‌اش King Snake بوده. دشمن اصلی رابین و یکی از سردمداران هنرهای رزمی جهان. بعد از پیدا کردن محل زندگی پدرش در یک رشته کوه بالاخره پدر خود را ملاقات کرد. یک مبارزه بین Bane, King Snake, , Batman با مرگ King Snake به پایان رسید. بین در جریان مبارزه به طرز مرگباری زخمی شد و جانش توسط بتمن به کمک یک Lazarus Pit در همان نزدیکی ها نجات یافت. او به زندگی برگشت و به نظر می‌رسید که زندگی جدیدی را شروع کرده است.

از شماره 49 Batman Gotham Knights (2002)

از شماره ۴۹ (Batman Gotham Knights (2002

خیلی طول نکشید. دوسال بعد بین دوباره در تعقیب عضو JSA یعنی (Hourman(Rick Tyler برگشت.  ادعا میکرد که دوباره معتاد ونوم شده است به خاطر گروهی که در Santa Prisca زندگی می‌کردند. ادعا میکرد که او برای چند سال در آن کشور زندگی می‌کرده تا تجارت ونوم را نابود کند که دوباره معتاد شده است. همه این ها دروغی بود برای پرت کردن حواس Rick وقتی او به دنبال Rex Tyler یعنی پدر ریک و Hourman اصلی بود.

از شماره 18 JSA Classified (2004)

از شماره ۱۸ (JSA Classified (2004

به نظر می‌رسید که Miraclo یعنی ماده شیمیایی که Hourmen های مختلف استفاده می‌کردند تا برای یک ساعت قدرت به دست بیاورند مشتق شده از ونوم بوده است. بین حالا مشغول پاک کردن اثار ونوم از روی کره زمین بود و برای این کار مجبور بود Miraclo را نابود کند. Rex و Rick موفق شدند با همکاری همدیگر بین را قبل از اجرای کامل نقشه‌اش شکست بدهند اما نقشه بین نزدیک به موفقیت کامل بود.

بعد از این مبارزه بین سراغ جنبه شرور بودن رفت. او چند مبارزه با خانواده Judomaster بعد از کشتن Judomaster در جریان داستان Infinite Crisis داشت. اقدامات او توجه Amanda Waller یعنی رهبر Suicide Squad را برانگیخت. او موفق شد بین را در Belle Reve زندانی کند. جایی که مقر اصلی Suicide Squad به شمار می آمد و در آن جا بین مجبور به پیوستن به گروه شد.

از شماره 8 Suicide Squad Raise the Flag (2004)

از شماره ۸ (Suicide Squad Raise the Flag (2004

یکی از اولین ماموریت های او کمک به انتقال گروهی از ابر شرور های به یک سیاره زندان مانند بود. در اخرین لحظات Waller به گروه خیانت کرد و آن ها را جزو جمعیت آن سیاره به شمار آورد.بعد از این که همگی با حیله گری Lex Luthor به زمین برگشتند. بین تلاش کرد تا از دسترس Waller دور بماند. و به زودی  به عضویت گروهی دیگر به نام Secret Six در آمد. در زمانی که با گروه بود. خوی بین آرامتر به نظر میامد و تصمیمات او خیلی خودسرانه تر از زمان های اولیه شد. شاید یکی از دلایل این امر حضور Scandal Savage دختر Vandal Savage بود. بین خود را همچون یک پدر برای او تصور می‌کرد.

از سری سوم Secret Six شماره 4 (2008)

از سری سوم Secret Six شماره ۴ (۲۰۰۸)

با گذشت زمان بین از رکورد برد/باخت گروه خسته شد. آن ها یک گروه بدون سازمان دهی بودند که نقشه هایشان از همان زمان طرح ریزی بلااستفاده بود. با وجود این که او Scandal را دوست داشت اما به این نتیجه رسید که او یک رهبر ضعیف است. بعد از یک ماموریت بد، بین خود را به عنوان رهبر گروه معرفی کرد و عده کمی با او مخالفت کردند.

از سری سوم Secret Six شماره 14 (2008)

از سری سوم Secret Six شماره ۱۴ (۲۰۰۸)

 

قبل از این که Flashpoint همه چیز را به هم بریزد او یک مکاشفه داشت و متوجه شد که تبدیل به فردی نرم خو شده است. شکست های مکرر به دست بتمن او را از نظر ذهنی ضعیف کرده است. او به دیگران اهمیت می‌داد و این یعنی این که اهمیت دادنش می‌توانست علیه او استفاده بشود. برای سرسخت شدن خود و گروه. او تصمیم گرفت Batman Family را نابود کند. اما قبل از این که نقشه او کامل اجرا شود، گروه DCU گروه Six را پیدا کردند. گروه شروع به استفاده از مقداری از کپسول های ونوم کردند و حمله تهاجمی را شروع کردند. این یکی از معدود موقعیت هایی بود که بین از کپسول های ونوم بعد از اولین مبارزه با بتمن استفاده میکرد. البته گروه چون با افرادی همچون Batman, Superman, و Green Lanterns مبارزه می‌کردند به سرعت شکست خوردند. اگرچه بین قبل از شروع New 52 به مبارزه ادامه داد.

از سری دوم Batman The Dark Knight شماره 7 (2012)

از سری دوم Batman The Dark Knight شماره ۷ (۲۰۱۲)

در New 52 بین شبیه کاریکاتوری از نسخه قبلی خود هست. دوباره به ونوم معتاد شده. او برگشته تا دوباره عظیم و بزرگ باشد و همچنین برگشته تا دوباره آن لوله های ضعف به جمجمه‌ش وصل باشد.


امیر حسین زاده
کپی‌رایت © ۲۰۱۲ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.