به بهانه‌ی سریال Arrow

توسط : در تاریخ : یکشنبه, دسامبر 2nd, 2012

حدوداً یک سال پیش بود که برای شروع به خواندن کمیک‌های Green Arrow در گوگل جستجویی کردم و با اولین مقاله‌ای که برخورد کردم عنوانش دقیقاً همان بود که در ذهنم می‌گذشت، «از کجا شروع کنم؟»، در این مقاله در سایت Ifanboy به معرفی تعدادی از خوب‌ترین کمیک‌های Green Arrow برای طرفدران تازه این شخصیت پرداخته شده بود که گفتم بد نیست با شروع سریال Arrow و البته ترغیب طرفداران این سریال برای خواندن کمیک‌های این کاراکتر معرفی آن را با شما شریک شوم.

بد نیست تا قبل از به اشتراک‌گذاری مطلب نیم نگاهی به شکل‌گیری این کاراکتر داشته باشیم:

کماندار سبز‌ـGreen Arrow توسط «مورتون وایسینگر» و «جرج پَپ» در سال ۱۹۴۱ و در شماره‌ی ۷۳ More Fun Comics با الهام از سری تلویزیونی The Green Archer خلق شد. نام واقعی او «اولیور کوئین»، بیلیونر  و شهردار سابق شهر «استار سیتی» است. همانند رابین هود لباس می‌پوشد و کمانداری است که نوعی خاص از تیرها با قابلیت‌های ویژه نظیر تیرهای چسبی، توری، انفجاری، بمب زمانی، قلابی، گاز اشک‌آور و … را در مبارزاتش با دشمنان استفاده و اختراع کرده است. در ابتدا Green Arrow با هدف نسخه‌ای کماندار از شخصیت Batman ساخته شد اما نویسندگان DC به مرور زمان از او کاراکتری چپ‌گرا و پیشرو در امور سیاسی به دور از ویژگی‌های شخصیتی بتمن ساختند. در طول چندین سال این شخصیت اهمیت چندانی نداشت تا اینکه در اواخر سال ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ دنی اونیل تغییرات بزرگی در این شخصیت ایجاد کرد که ازجمله‌ی آن می‌توان به گرفتن ثروت او و حضور او در داستانهای Green Lantern اشاره کرد و روح تازه‌ای به این کاراکتر دمید که او را به محبوبیت زیادی نزد خوانندگان رساند. در سال ۱۹۹۰ اولیور کوئین کشته شد و پسر او «کانر هاوک» به عنوان Green Arrow دوم معرفی شد اما اولیور در سال ۲۰۰۱ توسط «کوین اسمیت» در سری داستانی «کوئین» احیا شد.


یک مرد با تنها فقط یک تیر و کمان چه کار می‌تواند کند؟ اگر استعدادش را داشته باشد خیلی کارها! خیلی وقت است که کماندار سبز دی‌سی از قالب یک انسان عادی خارج شده و تبدیل به یک ولگرد چاله‌میدانی که به تنهایی می‌تواند از پس صدها ابر انسان و مغز متفکرهای زمان خودش بربیاید گشته است. حدوداً ۷۰ سال از زمان خلق کماندار ریش بزی می‌گذرد و شاید خود او هم تا به حال نگاهی به عقب نداشته است، از این رو امروز برای درک و تحسین بهتر اولیور کوئین مواردی از داستان‌هایی که شما را درگیر دنیای او می‌کند معرفی خواهیم کرد.

 

۱- Green Arrow: Year OneGreen_Arrow_Year_One

 

 • نویسنده: Andy Diggle
 • طراح: Jock
 • سال انتشار: سپتامبر – نوامبر ۲۰۰۷
 • تعداد قسمت‌ها: ۶
در کل، داستانهای Year One دی‌سی نقطه‌ی شروع خوبی برای آشنایی با کاراکتر محبوبتان است، اما این Year One یک سروگردن از تمامی این سری بالاتر است. مورد دیگر برای کاراکترهای مختلف این قضیه است که در طول زمان پیشینه و گذشته اکثر کاراکترها چندین بار روایت می‌شود اما قبل از انتشار این سری ۶ قسمتی همچین موردی برای این کاراکتر وجود نداشت. داستانی پرمحتوا از نمایش سختی، تنهایی و مقابله با مشکلات مختلف اولیور کوئین در جزیره‌ای متروکه با نویسندگی Andy Diggle و طراحی Jock. داستانی که بخشی از سریال Arrow نیز برگرفته از آن است.


۲- Green Arrow: QuiverGreen Arrow v3 published by DC Comics.UPC 61941 22715 00111 

 • نویسنده: Kevin Smith
 • طراح: Phil Hester
 • سال انتشار: آوریل ۲۰۰۱ – ژانویه ۲۰۰۲
 • تعداد قسمت‌ها: ۱۰

 

همان‌طور که اشاره شد در اواخر دهه‌ی نود DC شخصیت کماندار سبز را کشت و پسرش کانر را وارد داستان کرد. در تجدید حیاتی حماسی و ۶ سال بعد از مرگش کوئین بازگشت و با حقایق غیبتش و اتفاقات شهرش مواجه شد. اگرچه چند سال بعد از انتشار این کمیک داستانهای کوین اسمیت به هیچ عنوان دلچسب نبود اما این آرک در غرفه‌ی یکی از برترین داستانهای Green Arrow قرار گرفت و خوانندگان را مجاب کرد نه تنها به این قهرمان بلکه به مرد پشت نقاب او هم اهمیت دهند.


۳- Green Arrow: The Longbow Hunterslongbowhunters 

 • نویسنده: Mike Grell
 • طراح: Mike Grell
 • سال انتشار: آگوست – اکتبر ۱۹۸۷
 • تعداد قسمت‌ها: ۳

 

خیلی‌ها معتقدند که این آرک داستانی شخصیت کوئین را برای اولین بار شکل داد. «مایک گرل» نویسنده و طراح داستان شخصیت کوئین را از قهرمانهای دیگر به نوعی تمایز داد و او را از قالب رابین هودی‌اش خارج کرد. اما بسیاری بر این باور بودند که گرل در این داستان از المان‌های موجود در داستان «شوالیه‌ی تاریکی بازمی‌گردد» بتمن استفاده کرده است. این داستان در سال ۱۹۸۸ کاندید بهترین داستان کوتاه جوایز آیزنر گردید، همچنین پایه‌گذار اولین خط داستانی طولانی Green Arrow برای مدت ۱۱ سال گشت.


۴- Green Arrow: Archer’s QuestGreen Arrow Archer’s Quest 

 • نویسنده: Brad Meltzer
 • طراح:  Phil Hester
 • سال انتشار:
 • تعداد قسمت‌ها: ۶

 

چند ماه بعد از آرک «کوئیور» این آرک داستانی توسط رمان‌نویس توانایی به نام «برد ملتزر» نگاشته شد که Green Arrow را در کالبد فردی بیمار و مریض که علاوه بر مشکلات زندگی باید با مشکلات بعد از بازگشت از مرگش دست و پنجه نرم کند و البته بار دیگر می‌بایست مرگ را مزه کند نمایش داد. این داستان رویارویی اُلی با بزرگترین لحظات زندگی و پیامدهای بعد از مرگش را نشان می‌دهد. طراحی این کار را نیز «فیل هستر» بر عهده گرفت.


 مهران فلاح
FantasyComic © ۲۰۱۲ All Rights Reserved