بررسی کمیک‌های هفته سوم می

توسط : در تاریخ : شنبه, می 26th, 2012

اونجرها علیه مردان ایکس قوی‌تر می‌شود. شب جغدها ادامه می‌یابد. انجمن عدالت دشمن جدیدی پیدا می‌کند و ساگا همچنان با تمام قدرت جلو می‌رود.

اگر با نحوه‌ی دریافت کمیک‌های خارجی ناآشنا هستید به تاپیک دریافت کمیک در فنزین مراجعه کنید. همچنین برای بحث در مورد کمیک‌های جدید می‌توانید به بخش کمیک فنزین سر بزنید.Saga 003Saga #3

 • نویسنده: Brian K. Vaughan
 • طراح: Fiona Staples
 • ناشر: Image

شماره سوم کمیک ساگا نیز فوق العاده بود. کیفیت بالای ساگا مثل شماره اولش است و افت نکرده. تنها سه شماره از این کمیک بیرون آمده و توانسته طرفدارهای دو آتشه زیادی برای خود دست و پا کند. یکی‌اش من !

 در حالی که کاراکتر‌های قبلی بیشتر و بیشتر پرداخته می‌شوند و در دل خواننده جا باز می‌کنند ، برایان وگان‌، نویسنده این کمیک ، شخصیت‌های جدیدی را وارد داستان می‌کند. حتی استاک هم بعد از آن تماس تلفنی‌، تبدیل به شخصیتی دوست داشتنی می‌شود.

 طراحی‌های ساگا عالی است. هم شخصیت‌ها و هم پس‌زمینه. اما چیزی که ساگا از دیگر کمیک‌ها جدا می‌کند ، نشان دادن صحنه‌های عادی است. صحنه‌هایی مثل جایی که آلانا (شخصیت اول زن کمیک) برای نگهداری از دخترش دچار مشکل می‌شود.

 در ساگا شماره سه‌، مثل قبل‌، چندین خط روایی وجود دارد اما همه این‌ها به خوبی در کنار هم قرار می‌گیرند. طوری که تمرکز ما روی شخصیت های محوری داستان باقی می‌ماند.

نمیتوان از شخصیت محبوبی مثل پرنس روبات و یا ویل چشم پوشید. مخصوصا پرنس روبات که در شماره این هفته‌، در هنگام بازجویی کردن از آن زندانی‌، درخشش خیره کننده‌ای داشت.

 ساگا ثابت کرده که راوی ای منحصر به فرد دارد. هزل‌، نوزاد کوچک‌، هنگام روایت داستان از مثال‌های بسیار زیبایی استفاده می‌کند. مثال‌هایی ملموس‌، اما در عین حال دور از فضای داستان. مثالهایی که در دنیایی عادی اتفاق می‌افتند ، نه در دنیایی سرشار از جنگ‌های میان سیاره‌ای.

 ساگا کمیکی است که بیشتر بر عواطف و احساسات انسانی توجه دارد. پایان این شماره از ساگا هم گواه بر همین حرف است. در پایان این شماره نه مثل شماره اول با نبردی سهمگین به پایان رسید و نه مانند شماره دوم با موجودی غریب و ناشناخته روبرو می‌شویم. در این شماره خواننده‌ها چیزی متفاوت برای نگرانی خواهند داشت. جان شخصیت‌های محبوب‌شان را چیزی تهدید نمی‌کند‌، اما رابطه‌شان در خطر است. د‌ر پایان این شماره ضربه‌ای سهمگین به خواننده‌ها وارد شد و تنها چیزی که برایشان در این دنیای پرآشوب قطعی به نظر میرسید را به لرزه انداخت.

آیا همه مردها -حتی اگر فضایی باشند- از یک کرباس‌اند ؟ برای یافتن پاسخ این سوال باید تا شماره بعدی این کمیک منتظر بمانیم.

نوشته پوریا تقوی مقدم

[rating:9.5/10]125584_s0Dan the Unharmable #1

 • نویسنده: David Lapham
 • طراح: Rafael Ortiz
 • ناشر: Avatar

دن صدمه ناپذیر آخرین کار دیوید لفم نوآرنویس افسانه ای دنیای کمیک است.

جسد مثله شده ی زنی در نقطه ای دورافتاده پیدا می شود که بی شباهت به نحوه ی جنایت معروف کوکب سیاه نیست. این زن صاحب چهار فرزند است. در ادامه با قهرمان کلبی مسلک، لا ابالی و آس و پاس داستان، دن روبرو می شویم. چیزی در دنیا نیست که بتواند به بدن او صدمه بزند. او با استفاده از همین توانایی خود مشغول انجام خرده کاری های دیگران و پول به دست آوردن است. در ادامه او با دختر آن زن روبرو می شود و می فهمد او فرزند نامشروعش از آن است. الان دن بر خلاف میل باطنی اش از خانواده ی ناخواسته ی خود محافظت کند.

دیو لفم نویسنده ی این کمیک تقریباً برای هر انتشاراتی کار کرده. از دی سی، مارول، وایلد استورم و ورتیگو گرفته تا والیانت، تاپ کاو و دارک هورس. از کارهای او می توان به نگارش بخشی از فصول افسانه های نشر ورتیگو اشاره کرد.

دن آسیب ناپذیر هجویه ای است بر داستان هایی با محوریت یک قهرمان یکه بزن. کاری که رابرت رودریگوئز در هجویه ی خود ماشته به خوبی نتوانست انجام دهد را به نظر می رسد دیوید لفم به خوبی انجام داده است. هر چند روایت دیوید لفم کمی آشفته است اما می توان این را به بامزگی تد و جذاب بودن داستان بخشید.

نوشته فرزاد خلیلیان

[rating:7.5/10]


Incredible Hulk 007.1Incredible Hulk #7.1

 • نویسنده: Jason Aaron
 • طراح: Jefte Palo
 • ناشر: Marvel

با وجود این که سری جدید کمیک هالک چند ماه بیشتر نیست که شروع شده، مارول با یک کمیک پوینت وان قصد دارد مخاطبان جدیدتر جذب بکند. این شماره که در حقیقت مقدمه ای برای آرک بعدی است تمام آن چیزهایی که یک پوینت وان لازم دارد را داراست. فضایی نسبتا دوستانه تر، ارائه خلاصه ای از آرک قبلی برای مخاطبان جدید و داستانی مجزا و جذاب.

به ظاهر، در آرک قبلی بروس بنر به دست هالک کشته شد و حالا هالک قصد دارد مدتی را تنها سپری کند. قضیه با پیدا شدن شی هالک قرمز و یکی از ضدقهرمان های ته لیستی مارول جالب تر می شود و جنبه طنز که در آرک اول خبری از آن نبود وارد کمیک می شود. حال این که واقعا چه بلایی سر بروس بنر آمده است سوالی است که قرار نیست در این شماره به آن جواب داده شود.

جیسون ارون کارهای خواندنی در کمیک های مردان ایکس، ولورین و پانیشر داشته است. هالک تا به حال کمیکی نسبتا خوبی بوده ولی احتمالا در آرک بعدی شاهد داستانی بهتر و پیچیده تر باشیم.

نوشته احمد بابایی

[rating:7/10]Fantastic Four 605.1Fantastic Four #605.1

 • نویسنده: Jonathan Hickman
 • طراح: Mike Choi
 • ناشر: Marvel

این کمیک به هیچ عنوان پوینت وان نیست. نه خلاصه ای است از گذشته و نه مقدمه ای است به آینده. حتی روابز بین شخصیت های اصلی هم توضیح داده نمی شود. اصولا در یک جهان موازی دیگر است. این شماره از کمیک داستان مستقلی است درباره ی چهار شگفت انگیز در یک جهان موازی دیگر که رید ریچاردز در آن یک نازی است. این شماره هم مانند بقیه کارهای جاناتان هیکمن روند جذابی برای مخاطبان جدید و قدیم دارد که شاید همین برای پوینت وان بودن کافی است.

داستان کمیک همان داستان تشکیل گروه چهار شگفت انگیز است. با این تفاوت که رید ریچاردز یه نازی نابغه و از نزدیکان هیتلر است که رفتاری سرد و جاه طلبانه دارد. تفاوت ها و شباهت های شخصیت های این جهان با جهان اصلی باعث جالب تر شدن کمیک شده و جاناتان هیکمن حتی یک لحظه از سرعت کمیک نمی کاهد.

این کمیک بیشتر شبیه داستانی است که مدت ها قبل باید گفته می شد و شاید ربطی به حوادث آینده نداشته باشد ولی با این حال آرک بعدی چهار شگفت انگیز در راه است و باز هم باید منتظر کولاک کردن هیکمن باشیم.

نوشته احمد بابایی

[rating:8/10]Takio 01Takio #1

 • نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: Michael Avon Oeming
 • ناشر: Icon

با جدی تر شدن کمیک های ابرقهرمانی و بالا رفتن سن ابرقهرمان ها، امروزه کمتر کمیکی پیدا می شود که مخاطبانش کودکان باشند. کمیک جدید برایان بندیس که در حقیقت ادامه ای بر نوول گرافیکی قبلی اوست، داستان دو خواهر است که توانایی هایی به دست می آورند و طبق روال همیشگی این گونه کمیک ها تصمیم می گیرند که ابرقهرمان بشوند.

داستان اصولا چیز جدیدی برای ارائه دادن ندارد. تکرار همان مطالبی است که بارها در کمیک های دیگر گفته شده است. اما چیزی که باعث می شود این کمیک نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم جالب باشد روابط بین شخصیت ها، دیالوگ های قوی و طنز قوی حاکم بر داستان است که تنها از دست برایان بندیس بر می آید. با طراحی های ساده و نسبتا شلخته اومینگ همه این جنبه ها قوی تر می شوند. داستان این دو خواهر دردسرساز قطعا ارزش دنبال کردن را دارد.

نوشته احمد بابایی

[rating:7.5/10]


Wonder Woman #9

 • نویسنده: Brian Azzarello
 • طراح: Cliff Chiang
 • ناشر: DC

هرا از خیانت زئوس باخبر شده و می خواهد بچه و مادرش را بکشد. هرمس زولا، مادر پسر زئوس را فراری می دهد و وظیفه ی نگه داری از زولا را بر عهده ی دایانا یا همان واندر ومن می سپارد. دایانا به جزیره ی زادگاهش و به پیش مادرش هیپولیتا ملکه ی آمازون ها می رود و حقیقتی درباره ی گذشته ی او آشکار می شود.

در این مرحله از کمیک بعد از اتفاقاتی که افتاد هادس می خواهد دایانا را به اجبار به عقد خود در آورد. آیا دایانا می تواند از این پیوند بگریزد.

برایان آزارلو یکی از نویسندگان بزرگ دی سی است. او عمده ی شهرت خود را مدیون نگارش کمیک جنایی صد گلوله است. او هم چنین برای هل بلیزر، سوپرمن و بتمن هم قسمت هایی به نگارش در آورده او هم چنین در نوشتن دو کمیک از مجموعه ی مهم سال آینده ی دی سی، پیش از نگهبانان یعنی رورشاخ و کمدین نقش دارد..

کلیف چیانگ طراح این مجموعه پیش از این در دی سی به عنوان دستیار کار می کرده است و می شود گفت که واندر ومن اولین کار مهم او به شمار می رود.

واندر ومن از قدیمی ترین شخصیت های دی سی است و به عنوان تنها عضو مونث جاستیس لیگ، شاخص ترین ابر قهرمان زن دنیای دی سی به شمار می رود. بر اساس این کاراکتر چندین مجموعه ی تلویزیونی و انیمیشن ساخته شده است.

در مجموعه ی ۵۲ جدید وظیفه ی نگارش واندر ومن بر عهده ی آزارلو قرار دارد. او هم با الهام از اساطیر یونان، فضایی تاریک و درخور این کمیک آفریده است. تا به حال یک آرک از کمیک عرضه شده و ما در اواسط آرک دوم آن هستیم.

کمیک شروعی کم رمق دارد. لحن چند پاره است و همین طور نویسنده به لحنی مناسب برای دایانا دست نیافته. اما با ادامه یافتن مجموعه و تسلط نویسنده بر داستان کمیک کم کم جان می گیرد همین طور طراحی ها هم هر شماره پیشرفته قابل ملاحظه ای نسبت به شماره های قبل تر دارد.

داستان شخصیت های جذابی دارد و همین طور چهره ی گروتسکی که از خدایان یونان درست کرده سیمای جذابی به کمیک بخشیده. هم چنین آزارلو با داستان پیچیده ی خود به خوبی از پس غافل گیر کردن خواننده بر آمده. واندر ومن یکی از غافل گیر ترین کمیک های سری نیو ۵۲ است.

نوشته فرزاد خلیلیان

[rating:7/10]


Venom #18

 • نویسنده: Rick Remender و Cullen BunnVenom18
 • طراح: Lan Medina
 • ناشر: Marvel

کرایم-مستر شخصیت واقعی ونوم را می­داند، هم اکنون خانواده، آشنایان و نزدیکان فلش تامپسون در خطرند و از همه مهمتر عشق او بتی. جک لانترن، تاکسین و مگاتک(رباتی که از پشت تلفن می­تواند حمله کند!) به دنبال بتی هستند و ونوم باید علاوه بر اینکه اعتماد بتی را جلب می­کند از او در مقابل این شخصیت­ها محافظت کند.

شاید اعتقاد به این ضرب­المثل که “آشپز اگه دو تا بشه، آش یا شوره یا بی­نمک” در مورد این کمیک کمی خرافاتی به نظر برسد اما رمندر و بان، دو نویسنده‌­ی این داستان ثابت کردند که این مثل قطعاً خرافاتی بیش نیست!

 همیشه نکته قابل توجه در مورد کمیک­های ونوم بیان داستان و شیوه­‌ی روایت‌­گونه­‌ی اتفاقات از زبان خود شخصیت تامپسون و مونولوگ‌هایی ویژه است که حس خاصی به خواننده می­‌بخشد. اگرچه طراحی خشک مبارزات و تصاویر لن مدینا کمی از چاشنی کار کم می­کند اما مطمئن باشید از خواندن این داستان پشیمان نخواهید شد.

آرک جدید از همین قسمت شروع می‌­شود و احتیاجی به دانستن داستان قسمتهای قبل و حتی پیشینه‌­ی شخصیت ونوم نیست پس تا دیر نشده و خیل عظیم داستان روی هم انبار نشده است از هم اکنون شروع به خواندن کمیک کنید.

نوشته مهران فلاح

[rating:7.5/10]


Secret Service #1

 • نویسنده: Mark MillarThe-Secret-Service_1_Full
 • طراح: Dave Gibbons
 • ناشر: Icon

سرویس مخفی با نویسندگی مارک میلار (کیک-اس) و طراحی دیو گیبنز (نگهبانان)، کمیک بوکی که قبل از عرضه جنجال زیادی به پا کرده بود چند وقتی که وارد بازار شده است. شاید خود من چندین بار به این موضوع فکر کرده بودم که اگر این دو هنرمند کار مشترکی را شروع کنند قطعاً شاهکار بزرگی خلق خواهد شد، خود مارک میلار هم در مصاحبه‌­هایی که داشته است همکاری با طراح بزرگترین کمیک بوک تاریخ یعنی نگهبانان را یک معجزه می­داند. البته این هفته قسمت دوم این کمیک عرضه شده اما تصمیم گرفتم تا از قسمت اول نقد را شروع کنم.

داستان: دقیقاً همانند همان سوالی که در کیک-اس مطرح شد به نوعی دیگر در این داستان مطرح است: “چه اتفاقی می­افتاد اگه مردم عادی تبدیل به یه جاسوس حرفه‌­ای می­شدن؟” در صحنه اول افرادی در سوئیس اقدام به ربودن فردی به نام مارک هامیل کرده‌­اند. در حین صحبت رئیس باند با هامیل جاسوسی وارد صحنه شده و تمام افراد را با یک گلوله نقش زمین می­کند. هامیل و جاسوس با جت اسکی­ای از محل گریخته و تعدادی از آدم بدهای داستان از در و دیوار  وارد صحنه شده و آن­ها را تعقیب می­کنند، در آخرین پنل بخش اولیه هامیل و جاسوس از پرتگاهی با چتر پریده (اشاره به فیلم جاسوسی که عاشقم بود با بازی سر راجر مور در نقش جیمز باند) اما چتر درست عمل نکرده و هر دو متلاشی می‌ش­وند. این­ها مقدمه‌­ی آغازین داستان در این قسمت بود. اولین چیزی که کمی آزاردهندست تأکید بیش از حد میلار مثل همیشه روی خشونت است. چطور ممکن است یه طناب بتواند سر چندین نفر را قطع کند؟! میلار همیشه نوعی متفاوت از روایت خشونت را در کارهایش دارد نوعی خاص از خشونت که همواره داستان­هایش معضلات و مشکلات جامعه امروزی را همراه با بزرگ­نمایی خاصی به تصویر می­کشد.

طراحی: طراحی­ها آدم را یاد طرح­های کمیک بوک­های اوایل دهه نودی می­اندازد که به درستی واقع گرایانه تصویر شده‌­اند، حسی خاص از بازگشت نگهبانان این‌‌بار در قاب خشن مارک میلار شاید امروزه این طرح­ها زیاد طرفدار نداشته باشد اما نباید فراموش کرد که دیو گیبونز یک اسطوره در طراحی دنیای کمیک است.

سرویس مخفی نوید یک عنوان جاسوسی خوب را می­‌دهد، باید منتظر ماند و دید پایان داستان چگونه رقم خواهد خورد؟

نوشته مهران فلاح

[rating:8/10]


Amazing Spider-Man: Ends of the Earth #1

 • نویسنده: Rob Williams و Brian Clevinger2345840-prev_img_super
 • طراح: Thony Silas
 • ناشر: Marvel

اسپایدر-من شگفت انگیز: پایان زمین کمیک تک قسمتی است که رابط خط داستانی اسپایدر-من با همین نام است. داستان کمیک همکاری گروه “مقاومت جهانی اسپایدی” را در هنگام مواجه اسپایدر-من با دکتر اختاپوس روایت می­کند. دکتر اختاپوس سعی در نابود کردن دنیا دارد، برای جلوگیری از این کار توسط موشک­های ماهواره­ای، اسپایدر-من از تعدادی ابرقهرمان از چند کشور درخواست کمک می­کند. آن­ها نیز با کمال میل پذیرفته و مثل آب خوردن جلوی این کار را می­گیرند!

داستان به دو بخش مجزا تقسیم بندی می­شود که نویسندگی بخش اول را راب ویلیامز عهده دار است و بخش دوم بر عهده­ی برایان کلوینگر است. بخش اول در استرالیا، روسیه، اسرائیل و بریتانیا رخ می­دهد و بخش دوم مختص ژاپن است.

 در کل اتفاق مهمی در این داستان رخ نمی­دهد و می­شد کل کمیک را در ۲ یا ۳ پنل خلاصه کرد اما از آنجایی که این روزها مارول سعی دارد تا با خرابکاری­های اخیرش که بر سر شخصیت اسپایدی آورده است (چه در کمیک­ها، چه در انیمیشن و شاید هم در فیلم اخیر اسپایدر-من) دین خود را نسبت به این شخصیت بپردازد، همچین کمیکی دور از انتظار نبود.

نوشته مهران فلاح

[rating:2/10]


AVX: VS. #2

 • نویسنده: Steve McNiven و Kieron GillenAvXvs1-674x1024
 • طراح: Steve McNiven و Salvador Larroca
 • ناشر: Marvel

کمیک بوکی که در هر قسمت مبارزه­‌ی دو تا از شخصیت­های ایکس-من و اونجرز را به نمایش می­گذارد. کافیه کلمه­ی Marvel VS Capcom (بازی مبارزه­ای که در سال ۱۹۹۰ توسط استودیوی کپکام با همکاری مارول ساخته شد) در مورد این کمیک به کار برده بشه تا ذهنیتی کامل از حس و حال کمیک به دست بیاد.

در مجموع داستان هیچ هدف خاصی را ئنبال نمی­کند و کاراکترها دو به دو به سبک و سیاق بازی­های فایتینگ با یکدیگر به مبارزه می­پردازند. در آخر اسم برنده روی صفحه حک می­شود و تمام!

این ایده برای طرفداران مارول (از جمله خود من) ایده بسیار خوبی است که شخصیت­های مورد علاقه روبروی هم قرار می­گیرند اما برای یک مخاطب غیر طرفدار شاید چندان هم جالب به نظر نیاید. این قسمت مبارزه­ی کاپیتان آمریکا و گمبیت در بخش اول با نویسندگی و طراحی استیو مک نیون (طراح داستان جنگ داخلی) و اسپایدر-من مقابل کلاسس با نویسندگی کیاِرون گیلن و طراحی سالوادور لاروکا را دربرمی­گیرد. به شخصه از مبارزه­ی اول بسیار لذت بردم چون حس نوستالژیک کمیک­های جنگ داخلی را برای من زنده کرد. کمیک­های AVX:VS صرفاً جنبه­ی یک سرگرمی کوتاه مدت را دارند و ارزش یک بار خواندن را دارند.

نوشته مهران فلاح

[rating:5/10]


کپی‌رایت © ۲۰۱۲ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.