بررسی کمیک‌های هفته دوم و سوم جولای ۲۰۱۶

توسط : در تاریخ : جمعه, جولای 22nd, 2016

نقدهای هفتگی را دوباره از سر گرفته‌ایم. این بار با تیمی جدید و کمیک هایی متفاوت.

The Shadow The Death of Margo Lane #2The Shadow: The Death of Margo Lane #2

 • نویسنده: Matt Wagner
 • طراح: Matt Wagner
 • ناشر: Dynamite Entertainment

قطعا بهترین عنوان در میان عناوین این هفته برای من قسمت دوم سایه: مرگ مارگو لین بود. البته وقتی مارک وگنر افسانه ای داستانی را برای محبوب ترین شخصیتش بنویسد و طراحی کند انتظاری جز این نمیتوان داشت همیچنین این ران واگنر برای سایه در مجموع ۵ جلد بیشتر ندارد و تا به حال ۲ شماره از ان منتشر شده است.

داستان از جایی شروع می شود که سایه که در حال ردگیری امپراطریس سرخ است ناگاه در تله ی دار و دسته ی چینی ها می افتد و خود را در سلولی در کنار انبوهی از دینامیت می بینید که برای آتش بازی سال نوی چینی ها کافی است و در نهایت اتفاقی که در دنیای سایه را تا مرکز آن میلرزاند.

شیوه ی روایی داستان و تکنیک وگنر ستودنیست؛ اتمسفر داستان در تمام مدت شما را برای اتفاقی ناگوار اماده میکند و این بعد در نوع خود بی نظیر است از طرفی دیگر وراجی های جالب شخصیت های منفی که شاید اندکی کلیشه نما باشد ولی به خاطر فضاسازی بینظیر به چشم نمی آیند و از سویی دیگر داستان سرایی راوی درون داستان به شدت لذت بخش است. وقتی نویسنده خود نقش طراح هم دارد نتیجه ای که بدست می آید چیزی جز هماهنگی و پیام رسانی کامل در میان تصویر و داستان به عمل نمی آید.

رنگ آمیزی داستان که حاصل کار برنان وگنر است با طراحی ها به طور بی نقصی هماهنگ شده است و نقشی پررنگ در غرق کردن شما در دنیای سایه دارد.

این جلد از سایه اثری بسیار خواندنی و زیباست و خواندن آن نیز بر تمامی تازه واردها و آشنایان با دنیای سایه توصیه می شود.

کسری اشرفی
۹ از ۱۰

———————————–

Rough Riders #4Rough Riders #4

 • نویسنده: Adam Glass
 • طراح: Pat Oliffe
 • ناشر: Aftershock Comics

اثری نوآورانه و بسیار خاص؛ جلد ۴ از کمیک  Rough Riders در حالی شروع می‌شود که انی تیر خورده و هودینی و جانسون نیز توسط راسپوتین روسی گروگان گرفته شده اند و تدی رزولت  در کنار ادیسون گیر  کرده است و نه تنها نمی تواند به او اعتماد کند بلکه متکی بودن به او نیز ناممکن است.

داستان اکشن فانتزی تاریخی بسیار زیبایی که شخصیت های معروف تاریخی را در خود جای داده است و با هنرمندی هرچه تمام تر توسط ادم گلس روایت شده. تقریبا در هر ۳ صفحه ی این اثر سوپرایز یا پیچش داستانی زیبایی دیده می شود که در کمال تعجب نه تنها اثر خود را به علت استفاده ی مکرر از دست نمی دهد بلکه بیش از پیش باعث افزایش ضربان قلب شما می شود. رفرنس های تاریخی جالب، طنز بسیار نو و شخصیت پردازی های عالی این عنوان را به یکی از خواندنی ترین عناوین در حال انتشار تبدیل کرده است.

طراحی های آلیف به استناد های تاریخی از صورت افراد شبیه هست ولی شیرین کاری های شخصی طراح جنبه ای زیبایی به اثر بخشیده است، شایان ذکر است که آلیف در نشان دادن حالات و احساسات به طرزی بی نظیر در این ران عمل کرده است.

هر جلد از این عنوان بی نهایت مفرح و سرگرم کننده است و خواندن آن مفرح ذات!

کسری اشرفی
۸ از ۱۰

———————————–

Wonder Woman #2Wonder Woman #2

 • نویسنده: Greg Rucka
 • طراح: Nicola Scott
 • ناشر: DC Comics

دومین شماره از واندرومن و شروع آرک سال اول است و با قلم متفاوت گرگ روکا که تحسین بسیاری را برانگیخت  نوشته شده است. شاید یکی از بهترین ویژگی های این مجلد این باشد که بدون ذره ای اکشن یا درگیری داستانی بسیار زیبا و هیجان انگیز را روایت می کند. روکا در این شماره سعی دارد دو داستان مجزا که اکثر خوانندگان می دانند که در نهایت به کجا ختم می شود را بیان کند. داستان تبدیل شدن پرنسس دایانا به ناجی دنیای مردها، داستان زندگی ای آرام و شاد و درنهایت احساس خلعی در زندگی و کنجکاوی برای دنیای مردان و در نهایت داستان مردی ارتشی که درست مانند دایانا همه چیز دارد ولی احساس خلع در زندگی سرانجام او را نیز طعمه می سازد و گرگ روکویی که به زیبایی این داستان ها را به هم می رساند.

شماره ی ۲ واندرومن با طراحی فانتزی خانم نیکولا اسکات به مناظر جذابی چنگ می زند و شما را درون خود میکشد و اگر اشکالاتی مثل داستانی تکراری نبود میتوانست یه یکی از موفق ترین عناوین تولد مجدد تبدیل شود ولی چیزی که مشخص است روکا برای واندرومن برنامه های بلند مدتی دارد و خواندن این عنوان نیز به اکثر طرفداران کمیک توصیه می شود.

کسری اشرفی
۷ از ۱۰

———————————–

The Hellblazer Rebirth #1The Hellblazer Rebirth #1

 • نویسنده: Simon Oliver
 • طراح: Moritat, Andre Szymanowicz
 • ناشر: DC Comics

به نظر می رسد که دی سی هنوز که هنوزه به دنبال راهی برای وقف دادن کنستانتین ورتیگو با دنیای خودش است. شاید سال پیش با انتشار سری DC You که با نام Constantine: The Hellblazer منتشر شد این راه پیدا شد اما این سری هم پر افت و خیز ظاهر شد و با وجود شایستگی هایی که داشت ادامه نیافت در نهایت جان کنستانتین هم به قطار Rebirth پیوست!

شماره‌ی ۱ این کمیک که با نام Hellblazer: Rebirth #1. به نویسندگی سیمون اولیور که سابقه کار بر روی سری ماندگار Hellblazer هم داشته، منتشر شد. اولیور سعی کرده در اولین شماره کنستانتین را به ریشه‌های اصلی خودش برگرداند و تا حدی موفق بوده و شما در داستان حس بریتیش تری را نسبت به سری نیو ۵۲ و حتی سری DC You احساس می‌کنید.

طراحی و رنگ زنی‌های این سری هم نسبتا خوب بوده و موریتات سعی کرد است که این کمیک را به طراحی‌های کنستانتین ورتیگو نزدیک و حس کلاسیک را به مخاطب القا کند. اما حاصل همه‌ی این‌ها یک کار متوسط است که لایق شخصیت بزرگی مثل کنستانتین نیست و سوال اصلی اینجاست که آیا واقعا کنستانتین نیازی به ریبرث داشت؟!

جان کنستانتین هم مثل اکثر شخصیت های دی سی شاهد تولدی دوباره بود اما برخلاف آن ها واقعا نیازی به آن نداشت حتی با وجود اینکه به اصل و ریشه های خود نزدیک شده است. امیدواریم که در ادامه شاهد داستان های بهتری از این سری باشیم چرا که این سری حتی میتواند تداعی کننده ی هلبلیزر معروف باشد!

علیرضا شهروی
۷ از ۱۰

———————————–

New Avengers #13New Avengers #13

 • نویسنده: Al Ewing
 • طراح: Paco Medina
 • ناشر: Marvel Comics

یکی از عناوین قابل قبول مارول در این هفته شماره ی ۱۳ از کمیک انتقامجویان جوان بود. زمانی که در بحبحه ی جنگ داخلی ((میکر)) بلاخره نقشه اش برای دنیای مارول را برملا میکند. در همین بین نیروی های A.I.M از دست ماموران شیلد در حال فرارند و از سویی دیگر سانگ برد که باید با مشکلاتی دست و پنجه نرم کند.

شاید بهترین بخش کار ال اوینگ روایت های جداگانه‌ای باشد که به زیبایی در کار نهاده شده اند و یا شاید بهترین بخش شخصیت پردازی های تیمی این چنین باشد. شایان ذکر است که لذت همه ی آیتم های نام برده شده توسط عاملی به نام خسته کنندگی سیر داستانی اندکی از بین می رود. در طول داستان شما می دانید قرار است اتفاق بزرگی بیفتد ولی در نهایت وقتی میفهمید که در این جلد اتفاقی نمی افتد که شما انتظارش را داشتید و در اصل این جلد حکم آماده سازی برای جلد های بعد را دارد کمی سرخورده می شوید و کمی خوشحال(برای جلدهای بعد!).

اما در نهایت قلم اوینگ و هنر مدینا دست در دست هم نهاده اند تا اثری لذت بخش را برای شما به ارمغان بیاورند.

کسری اشرفی
۶٫۵ از ۱۰

———————————–

Green Lanterns #2Green Lanterns #2

 • نویسنده: Sam Humphries
 • طراح: Jay Leisten, Robson Rocha
 • ناشر: DC Comics

ادامه ی آرک سیاره ی خشم بر عنوانی که هم اکنون توسط دو فانوس جوان و آماتور که مجبور به همکاری با هم شده اند هدایت می شود…

داستان این مجلد ادامه ی ماجراهای سایمون بز و جسیکا کروز را که به تازگی با یکدیگر همکار شده اند و هم اکنون محافظان سیاره ی زمین هستند را در مقابله با انقلاب فانوس های قرمز و آتروکیتوس و فانوس های قرمزش که منتظر طلوع قرمز هستند روایت می کند.

سیر روایی داستان قابل قبول است و سم هامفرایز به زیبایی بر روی رابطه ی جسیکا و خواهرش، سارا، مانور داده است تا بخشی از شخصیت این فانوس جوان و جامعه گریز را به مردم بشناساند و به زیبایی پتانسیل نهفته در شخصیت را استخراج کرده است؛ اگرچه دقیقا بر خلاف جسیکا کروز، نویسنده تمامی پتانسیل سایمون بز را هدر داده است و شخصیتی که در داستان نشان داده می شود با سایمون بزی که جف جانز به ما معرفی کرده از زمین تا آسمان تفاوت دارد و بیشتر شبیه نسخه ی ناقص گای گاردنر است. اگرچه تعامل این دو شخصیت هنوز رنگ نباخته و نویسنده همچنان رابطه ی پیچیده و از سر اجبار کروز و بز را به شما نشان میدهد.

طراحی اثر ولی بسیار چشم نواز است. مهارت لیستن درخلق صحنه های آرام و هارمونی زیبای آنها با صفحات اسپلش و پنل های اکشن که تخصص لیستن هستند پلان های زیبایی را رقم زده اند. همچنین طراحی فانوس های قرمز در این اثر یکی از بهترین تصویرسازی های فانوس های قرمز تا به حال بوده است.

فانوس های سبز شماره ۲ اثری خوب از لحاظ روایی و اثری خیلی خوب از لحاظ طراحی و رنگ آمیزی تلقی می شود.

کسری اشرفی
۶ از ۱۰

———————————–

Flash #2Flash #2

 • نویسنده: Joshua Williamson
 • طراح: Carmine Di Giandomenico
 • ناشر: DC Comics

کمیک های فلش بعد از تولد مجدد به طور کامل دگرگون شد و از فضای خسته کننده ی اواخر نیو ۵۲ بیرون آمد. شاید بخشی از آن به خاطر معرفی شروری جدید به نام خدای سرعت باشد و شاید بخشی دیگر از آن به خاطر نقش مهم فلش در واقعه ی تولد دوباره باشد.

ویلیامسون در این کمیک چندین داستان را کلید زده که در نهایت قول آینده ی امیدوارکننده ای را برای شماره های بعدی فلش می دهد. از طرفی آموزش اسپیدستری تازه کار و از سوی دیگر روابط او با آیریس و مهم تر از همه رابطه ی بری الن با اسپیدفورس؛ همه و همه دست به دست هم داده اند تا چند شماره ی آینده ی فلش را بسیار جذاب وعده دهند.

اما اگر داستان در بعضی اوقات خسته کننده نمی شد یا دیالوگ ها بی هدف نمی نمودند این اثر پتانسیل واقعی خود را نشان می داد.

در سخنی دیگر طراحی کارماین دی جیاندومنیکو به زیبایی تصویر را در ذهن جا می اندازد و همه ی فضاهای اطراف فلش حتی در حالت متوقف بودن زمان (هنگامی که فلش در حال دویدن است) و یا صاعقه های اسپیدسترها، همگی به زیبایی و با دقت بالا طراحی شده اند.

این شماره از فلش شاید به اندازه ی کافی  از لحاظ داستانی جذاب نباشد ولی با توجه به صفحه ی آخر میتوان نوید آینده ای درخشان را برای این آرک داد.

کسری اشرفی
۶٫۵ از ۱۰

———————————–

Batman #2Batman #2

 • نویسنده: Tom King
  طراح: David Finch, Matt Batt Banning
 • ناشر: DC Comics

 

بهترین عنوان هفته ی اخیر دی سی کامیکز…

جلد ۲ بتمن به زیبایی و با ضرب آهنگی مناسب آغاز می شود و به راحتی در ۲-۳ صفحه ی اول شما را مجذوب و غرق در داستان می کند. تیم تام کینگ و دیوید فینچ به راستی جایگزین هایی مناسب برای اسنایدر و کاپولو هستند و تام کینگ نیز داستانی زیبا و اریجینال را روایت میکند. داستانی که او راوی آن است فقط پیرامون بتمن نیست؛ کینگ با هوشمندی تمام روابط و پتانسیل های تک تک کاراکترهای موجود را نشان داده و سپس به هم ربط می دهد. جدای از بتمن او که نشانه هایی از بتمن اسنایدر و حتی میلر در آن یافت می شود، آلفرد و گوردون تام کینگ نیز به طرز اریجینالی کلاسیک و دلنشین هستند.

اما روایت داستان تنها بخش نیست…

دیوید فینچ طراح قهرمان اصلی در پدید آمدن این اثر است. چندی پیش فینچ در طی مصاحبه ای اعلام کرد که به اعماق مغزش رجوع کرده و جنبه های جدیدی از خلاقیت را برای طراحی بتمن استفاده کرده؛ در این شماره صحت حرف او معلوم شد و با اینکه فینچ طراح بسیار خوبیست، این کار تقریبا با تمامی کارهایش فرق داشت و یک سر و گردن بالاتر بود. بتمن بی نقص، فضاهای کامل و پرجزئیات، اکشن های خارق العاده مدارکی بر صحت این ادعاست. حتی آناتومی که در کارهای قبلی فینچ حکم پاشنه ی آشیل را داشت در این اثر به شکل زیبایی طراحی شده.

شماره ی دوم بتمن تام کینگ و دیوید فینچ یک اثر دلنشین با طراحی خاص و روایتی منسجم محسوب می شود و خواندن آن را به تمامی شما عزیزان پیشنهاد میکنیم.

کسری اشرفی
۸٫۵ از ۱۰

———————————–

Aquaman #2Aquaman #2

 • نویسنده: Dan Abnett
 • طراح: Brad Walker, Andrew Hennessy
 • ناشر: DC Comics

داستان این شماره از جایی ادامه پیدا میکند که صلح و تعامل بین خشکی و دریا در معرض نزدیک شدن است و آرتور نیز از این بابت خوشحال است ولی در ادامه درگیر کین خواهی بلک مانتا برای قتل پدرش می شود.

سری آکوامن از زمانی که به دست دن ابنت رسید به شدت افول کرد و تا به الان نیز با موفقیت(!) همین روند را طی کرده است. آکوامن ابنت هیچ ایده ی تازه ای در درون ندارد و پر شده است از ایده های مضخرف قدیمی و کلیشه ای. داستان دقیقا از جایی شروع می شود که جلد قبلی به پایان رسیده بود یعنی نبرد اکوامن و بلک مانتا؛ شایان ذکر است که شاید همین نبرد تنها بخش جذاب داستان باشد و ادامه ی آن پر است از فلش بک های تکراری و گریزهای بلاهت وار. و اما شاید خسته کننده ترین و کلیشه ای ترین قسمت داستان پایان نبرد باشد که به دلیل لوث شدن داستان از ذکر آن معذوریم.

طراحی های واکر نیز چنگی به دل نمیزند ولی حداقل روی داستان ابنت خوابیده اند. در پایان  میتوان گفت ابنت آکوامنی معمولی در این ران ارائه داده است و تنها دلیل شما برای خواندن آن می تواند پر کردن وقت یا امید داشتن به بهتر شدن آن باشد.

کسری اشرفی
۳ از ۱۰

———————————–

The Fix #4The Fix #4

 • نویسنده: Nick Spencer
 • طراح: Steve Lieber
 • ناشر: Image Comics

«بهتون دروغ نمی گم…

این که این روزا یه جنایتکار باشی، مزخرفه. برای همینه که من وارد اداره پلیس شدم.»

داستان جدید نیک اسپنسر و استیو لیبر، تیمی که کار تحسین شده‌ی «دشمنان برتر اسپایدرمن» را در کارنامه خود دارند در مورد دو پلیس شریر به نام‌های روی و مک است که از قضا در گروه جنایتکاران نیز فعالیت می‌کنند.

اسپنسر در این کمیک رویه‌ای از تمجید جانیان و توصیف دنیای پیچیده پلیس‌ها را پیش گرفته است. عکس العمل پروتاگونیست‌های داستان در موقعیت‌های بغرنج و مقابله با آنتاگونیست کمیک ستودنی است. مونولوگ‌های فوق العاده «روی» و تصویر او از کاراکترهای پشتیبان داستان یک اثر فان و جذاب را خلق کرده است و همین کیفیت تا قسمت چهارم کار حفظ می‌شود.

پنل بندی تخت و کلاسیک لیبر و همچنین طراحی چهره کاراکترها و شاید کمی چاشنی سورئال کمک بزرگی در پیشبرد داستان خوش خوان اسپنسر کرده است.

اسپنسر و لیبر سبکی منحصر به فرد را در این کمیک پیاده کرده‌اند، کمیکی با کلاه‌بردارانی که به زیبایی پرداخت شده‌اند و دو کاراکتر اصلی دوست داشتنی احمق و احمق‌تر!

مهران فلاح
۹٫۵ از ۱۰

———————————–

The Hunt #1The Hunt #1

 • نویسنده: Colin Lorimer
 • طراح: Colin Lorimer
 • ناشر: Image Comics

کمیک کالین لوریمر نویسنده و طراحی مستقلی که سابقه کار بروی کمیک Harvest را نیز دارد این هفته منتشر شد. هانت روایتگر یک فولکلور ایراندی اسکاتلندی در مورد ساحره‌های شیطانی با نام اسلاث است که از جهنم و بهشت طرد شده‌اند و از ارواح انسان‌های مرده تغذیه می‌کنند.

داستان این کمیک از جایی آغاز می‌شود که اورلا شخصیت اصلی داستان در کودکی و در حالی که بالای بستر پدر مرده‌اش است با این جن‌ها مواجه می‌شود.

ساختار کلی داستان به خصوص طراحی‌های کار فضایی مطابق با این داستان تاریخی را رقم زده است اما چیزی که در ابتدای کار سردرگمتان می‌کند روایت کاملا به هم ریخته از فضایی که کاراکتر اصلی و شخصیت‌های فرعی در آن قرار گرفته‌اند است. کات کردن‌های گسسته لوریمر و نمایش غیر منسجمی که او دارد از یک داستان جذاب کاری یکنواخت می‌سازد.

قسمت اول این کمیک نه چندان درخشان و متوسط ظاهر می‌شود البته در صفحات پایانی داستان روزنه‌ی امیدی برای ادامه این داستان پدیدار می‌گردد که کلیف هنگری قوی را برای قسمت دوم می‌سازد، بهتر است قضاوت کلی در مورد مجموعه را به شماره‌های بعدی بسپاریم.

مهران فلاح
۵٫۵ از ۱۰


  • magnus
   در پاسخ به magnus

   خیلی خوب بود ممون ولی جای شماره سوم سیویل واردو که بیشک بهترین کمیک این چندوقتی بود بشدت حس میشه. نمیخوام بحث مقایسه مارول و دی سی رو پیش بکشم ولی واقعا تبعیض احساس میشه چون فقط یه کمیک از مارول تقد کردید. بازم تشکر نقدهاتون عالی بود.

   • Nerd
    در پاسخ به magnus

    شماره سه سیویل وار محشر بود؟ ign بهش ۵.۵ داد! میانگین نمراتش از سایتای مختلف ۵.٨ بود!

    • magnus
     در پاسخ به Nerd

     دوست عزیز بنظرتون ادم باید با عقلش تصمیم بگیره و به کمیک نمره بده یا از رو ignقضاوت کنه. Ign
     کم لطفی کرده واقعا داستان پیچیده و عالی ایه و نمیشه شاهکار برایان بندیس رو نادیده گرفت. من اگه به شماره دوم بتمن ۹ بدم به شماره سوم سیویل وار دو ۱۰ میدم چون فوق العادست شما هم اگه فکر میکنی بده دلایلتو بگو .

     • Nerd
      در پاسخ به magnus

      Civil War II looks every bit as good as you’d expect from Marvel’s flagship event comic. Unfortunately, this series doesn’t have nearly enough to offer beneath that gorgeous exterior. There’s too much dialogue and exposition and not enough progress or dramatic weight to the story. Civil War II is exploring some interesting ideas, but it’s going to have to do more than that over the remaining four
      chapters.
      این خلاصه نقد ای جی ان، مشکل اصلی کمیک درجا زدنه، چهار قسمت(با صفر) ما داریم یک ایده تکراری رو فقط با شکل های مختلف میبینیم، همین! در مقابل سری أولی که چه قدر خوب بود و ویتم داستان خوب پیش میرفت معلومه اثر متوسطی جلوه میکنه

      • magnus
       در پاسخ به Nerd

       Ign داره میگه کمیک بار دراماتیکی نداره و فقط دیالوگای خسته کننده رو شامل میشه ابا این درسته؟ نبض داستان دست دیالوگاست و داستان پرهیجان و غیرقابل پیشبینیه. هر شماره هم اتفاق غیر منتظره ای میافته و در کل پرفروشترین کمیک ماهه. شماره سوم هم با مرگ هالک همراه بود و واقعا غمناک بود دلایل تونی و کارول هم به خوبی قابل درکه و بنظر من برایان بندیس حتی میتونه داستانی بهتر از سیویل وار یک تحویلمون بده اینها رو هم بخاطر این نمیگم که مارول فنم بلکه منطقم بهم اجازه نمیده کمیک فن ها در ذهنیت اشتباه بسر ببرند خدایی سیویل وار ۲ تونست از کل دی سی ریبرث ها بهتر باشه. شما هم دلایلتون قانع کننده نیست و میگید سیویل وار یک بهتره و حرفای ای جی ان هم از رو تعصب گفته میشه و قانع کننده نیست لطفا دلیلی بیارید که بشه حرف منو تکذیب کرد. تو سایت ما(اسپایدی ) که همه خوششون اومده بود و نقدهاشون حاکی از رضایتشون نسبت به این کمیک بود نمیدونم شما چرا خوشتون نیومده؟

       • Nerd
        در پاسخ به magnus

        یعنی فقط با کشتن میشه بار دراماتیک به داستان داد؟ متاسفانه به مرگ هالک اونقدر که باید و شاید پرداخت نشده و واقعا اون تاثیر عمیقا رو که باید بزاره رو نمیتونه عملی کنه و متاسفانه نصف دیالوگا تکرار همون چیزایی که قبل گفته شده، یعنی بیشتر این قسمت اشباع شده از تکرار ها بوده. از اون بدتر شخصیت پردازشگی کارول هستش که الان سه تن از دوستاش مردن و هیچوقت از خودش تا حالا نپرسیده که “ایا کاری که دارم میکنم واقعا درسته؟”
        و حالا اصلا قبول ign متعصب ایا newsarama که به قول مدیر همون سایتی که شما نام بردین”جز سه سایت برتر کمیک بوکی “اونجا هم متعصبه که به این کمیک نمره ۶ رو داده؟
        http://www.newsarama.com/30099-best-shots-review-civil-war-ii-3.html
        در فن بحث کردن استفاده از منابع معتبر و یا همون”بر روی شانه غول ها ایستادن”یک تکنیک کاملا درستی هستش نه اینکه نظرات کسانی که منتقد حرفه ای نیستن رو ملاک قرار بدن، خیلی از مردم از ایونت همگرایی خوششون اومده بود یعنی همگرایی کمیک خوبی بود؟ نه!

        • Nerd
         در پاسخ به Nerd

         در مورد اینکه چرا مرگو تاثیر گذار نیست بیشتر توضیح میدم
         مرگ اون قهرمانه تو سری اول سیویل وار که بزرگ میشد(شرمنده اسماشو بلد نیستم) با اینکه شخصیت مهم و درجه یک مارول نبود ولی چه قدر دراماتیک بود و رو کل خط داستانی تاثیر داشت، ولی نه تنها این مرگ به اندازه اون غم انگیز و تاثیر گذار نبود، بلکه فقط باعث به وجود اومدن چند دیالوگ محدود شد و حتی کارول یک بار از خودش نپرسید”ایا من دارم کار درستی رو انجام میدم؟”

        • magnus
         در پاسخ به Nerd

         اگه بخوایم بعنوان یه کمیک تک قسمتی حساب کنیم اره ولی اینجور کمیکا پیوسته اند رو باید کلی حساب کرد چون با شماره های قبلی و بعدی مطابقت داره و داره نشون میده پیشبینی های ئولیسس موجب مرگ رودی و بنر شده که مرگ بنر دلخراش بود و منو تحت تاثیر قرار داد درضمن شی هالک نمرده زخمیه.در کل این سری از جنگ داخلی فوق العادن الان هن بحثی ندارم که ای جی ان و نبوساراما بدن فقط مبگم این کمیک فوق العاده بود. در ضمن تجدید دیالوگا تو دادگاه لازم بود. بعد کانتینیوس عالیرهم داشت که دراخرش نشون میده تونی قراره بفهمخ که مغز یولیسس چزور رویاپردازی میکنه و اسم اونی هم که توسط گلون ثور تو سیویل وار یک مرد گولیاث یا همان جالوث بود که رقیب سنتی هنک پبم بحساب می آمد.

         • Nerd
          در پاسخ به magnus

          دوست عزیز یک کمیک دنباله دار نه تنها باید به صورت پیوسته عالی باشه بلکه باید هر قسمت به خوندی خود خوب باشه! این چه توجیهی هست که این سری و لازم نیست همش خوب باشه؟ بله سیویل وار ٠ و ١ عالی بود ولی ٢ و ٣ ضعیف بوده
          تجدید دیالوگهایی که دو شماره بلکه سه شماره تکرار شدن چرا دوباره لازمه؟ احساس میکنم یک طرح رو دوباره تکرار میکنن به این میگن پر کردن کمیک و که دار کردن بی خود
          مرگ هالک اصلا به اندازه اون مثالی که من اوردم دلخراش نبود و حتی پیامداشم اونقدر نبود(کما اینکه مرگ وار ماشین هم خیلی گذار بود!)
          ابکی ترین سریال های تلویزیون هم جوری تموم میشن که برای قسمت بعدی مشتاق بشیم
          در کل اگه شما از این کمیک خوشتون اومده بله حق دارید نظر شخصیتونه و محترمه ولی به هیچ وجه نمیشه گفت”شاهکار” و از تمام عناوین ریبرث بهتره

          • magnus
           در پاسخ به Nerd

           ببینید نظر شما هم محترمه ولی با تنهادجای حرفتون که موافقم اینه که از سیویل وار یک ضعیفتره. سیویل وار یک شاهکار بدد و با مرگ دلخراش کاپیتان به سرانجام رسید . منم بلدم خوبی های عناوین دی سی ریبرث رو تکذیب کنم بخصوص مال بتنو اتفاقا از بتمن زیاد خوشم نیومد چون بغیر از درگیری با سالامون گراندی صحنه اکشن زیاد نداشت و دیالوگای خسته کننده داشت ولی از اونجایی که با شماره قبلی تناسب داشت و به خوبی ریتینگ کار رو حفظ کرده بود منم بهش نمره۸٫۵ رو میدم. شما هم تا اخرش صبر کن ببین چه شاهکاری میشه سیویل وار درضمن همه میگن سایت ما متعصبه به اسپایدرمنه ولی اینطور نیست من خودم تو یکی از مقالات تاپ تنم تو اسپایدی بتمن رو رتبه یک گذاشته بودم حالا من نه کلا تو سایت ما راجع دی سی زیاد مقاله هست. من هم در کامنتای پایین از اکوامن ریبرث حمایت کردم تا به یه عده ( شما رو نمیگم ) بفهمونیم ما مارول فنا با منطق حرف میزنیم نه تعصب.

           • Nerd
            در پاسخ به magnus

            أین امر متاسفانه همیشه هست که وقتی یک دنباله در کار باشه با سری قبلی خودش مقایسه میشه
            در کل سیویل وار شماره ٠ و یک خوب بودن ولی دو سه بد، ولی تو دو سه زمینه چینی انجام شد پس میتونیم شاهد پیشرفتش باشیم
            من خودم یکی از اعضای اون سایتم و اصلا حرفم هم رو متعصب بودن نبودن نیست،

    • پارسا
     در پاسخ به Nerd

     یعنی ت واقعا نمیدونی ign با مارول مشکل داره!!!!!!

     • Nerd
      در پاسخ به پارسا

      شما هم حرفای میزنینا! شما برو تو نظرات سایتign مربوط به کمیک ها همه به اونا میگن طرفدار ماروله! یک ماه پیش یک مقاله نوشته بود و کلی از کمیک های مارول تعریف کرده بود و و تو سر دیسی کوبیدن بود! واقعا که حتی نمیرید نگاه کنید یک چیزی چون فقط توی یک لیست دی سی بالاتر بوده و به یک کمیک بد نمره داده کلا میزنید زیر همه چی! نه داداش ign کاملا جای منصفیه اگه هم اینطور نیست با “مدرک” بهم ثابت کن

      • پارسا
       در پاسخ به Nerd

       البته از یه ign فن معلومه همینو میگه
       یکی ign حرفاش با دلیلو مدرکه یکی احمدی نژاد

       • The Joker
        در پاسخ به پارسا

        بعله بعله ign با مارول مشکل داره همه دنیا هم اینو قبول کردن، کوسه ها هم پرواز میکنن.گابلین از جوکر بهتره (:D) منم فن اسپایدرمنم.اینجا هم یه سایت دیسی فنه متعصبه که از کرکترای مارول بد میگه که دیسی رو خوب جا بندازه.همیشه هم تاپ تن میزنه که بتمن تو همه چی اوله مرگ جیسون تادم مهم ترین اتفاق کل تاریخه 😀

       • Nerd
        در پاسخ به پارسا

        دوست عزیز تا مدرکی برای اثبات مدعاتون ندید حرفاتون أرزوی نداره
        میگید ign دیسی فنه من میگم چرا؟ درحالی که در کامنت های اون سایت همه به مارول فن بودن متهمش میکنن!
        پس اگه میتونید ثابت کنید.

      • magnus
       در پاسخ به Nerd

       من هم با قیاس بین جلدهای پیوسته مخالفم.درضمن گفتم که بحثم روی تعصب با شما نیست و با عده دیگست. میشه اگه اشکال نداره بگید نام کاربریتون اونجا چیه؟ ( البته اگه محرمانه نیست )

  • Nerd
   در پاسخ به Nerd

   بعد خوندن نقد بتمن نابود شدم
   ازش این همه تعریف کردین حداقل یه ٩.۵ بهش میدادید:دی

  • Constantine
   در پاسخ به Constantine

   مرسی از آقایان شهروی و فلاح بابت نقد های خوبشون
   البته آقای فلاح قبلا منصف تر نمره میدادن اونم نسبت به عنوان های غیر مارول و دی سی
   اما انصافا The Fix لایق این نمره بود
   با اینکه از توئیست اسپنسر برای کاپ خوشم نمیاد اما این سری The Fix واقعا عالیه

  • otime
   در پاسخ به otime

   بتمن رو خوندم ، فوق العاده عالی بود ، تازه تیکه های فان خیلی خوبی داشت ، مخصوصا الفرد و گوردون
   و اینکه یه سوال کل ذهنتو مشغول می کنه که اون فرد ناشناس که ١٠ سال رو دزدیده ، چه بلاهایی سر دنیا قهرمانان اورده
   باید منتظر موند و دید قراره چی بشه 😑😬

  • Poria
   در پاسخ به Poria

   اقای otime اون شخص دکتر منهتن یکی از عضای واچمن هستش و ۱۰ سال را دزدید و دنیا را دارک کرد مثلا بسیاری از قهرمانان با هم دشمن شدند

  • پارسا
   در پاسخ به پارسا

   ببخشید دو سوال:یک چرا civill war3 رو نقد نکردین؟دو چرا به کسایی که به سایت های مختلف توهین میکنن وهمچنین به کاربرایی که نظرشون برخلاف نظر اوناس توهی گیر میدن تذکر نمیدین یا یه کاره دیگه ۰ون شورشو در اوردن

  • Shahrooz Ghasemi
   در پاسخ به Shahrooz Ghasemi

   خیلی خوب بود
   ولی واقعا حیفه ک هلبلیزر و کنستانتین اینقد افت کردن و بدتر از همه کمیکای آکوامن ریبرث که واقعا ضعیف بودن

   • پارسا
    در پاسخ به Shahrooz Ghasemi

    ملاحظه کردین قشنگ اون بالا توهین ها رو دیدید هیچ برخوردی هم نمیشه واقعا اینقدر سایتتون بی درو پیکر شده که ادم هرچی دلش میخواد میگه تو این سایت به بقیه مخصوصا جناب آقا (فکر نکنم اصن ارزش گفتن آقا رو هم داشته باشن)thejoker وiman که کلا تو این سایت جز توهین ببخشیداببخشید هیچ غلط دیگه ای نمیکنن

  • امیر
   در پاسخ به امیر

   کمیک های خوبی رو نقد کردید.
   ولی واقعا حق بتمن این نمره نبود!
   یاد بتمن اسنایدر میفتم، چقدر فوقالعاده بود!
   این اصلا برای من جالب نیست، در واقع چندان مثل قبلی یک شخصیت پردازی جامع و یک داستان پرپیج ارائه نمیده. التبه شاید شماره سوم رو خوندم. این بحث رو تغییر داد.
   یسیویل وار سه کاملا از نظر من برعکس نقد هاش بود!
   یه شاهکار به تمام معنا! چندین وقت بود کمیکی بدون یک ذره اکشن نخونده بودم که احساساتم رو برانگیزه.
   ما که حال کردیم.

  • arkham knight
   در پاسخ به arkham knight

   با تشکر از آقای اشرفی و فلاح…. نقد های آقای اشرفیو کاملا دوست داشتم، هر چند به نظرم نمره ای که به آکوامن دادن زیاد تر از حقش بود….
   سری گرین لنترنزم که تقریبا نابوده…

   • magnus
    در پاسخ به arkham knight

    بله حق با شماست بنظرم مبارزه بلک مانتا و اکوامنوخودش حداقل ۵ نمره ارزش داشت. اون فلش بکی هم که ارتور پدر بلک مانتا رو کشت لازم بود و بقول خود اقای اشرفی انگیزه مانتا کاملا معلوم بود و در آخر هم اکوامن روش بهتری انتخاب کرد و عصاش رو داد بهدمانتا تا بکشتش و مانتا هم که فهمید در پوچی انتقام شک و تردیدی نیست خودشو تسلیم میکنه. این کمیک حداقل لیافت ۶ رو داشت.

  • lordmm
   در پاسخ به lordmm

   سلام خیلی خوشحالم که سایتتون دوباره فعال شده
   با قدرت تر قبل ادامه بدید ادمینای خوب و با تجربه ی جدید و قدیمی زیادی دارین!

  • Amir 2814.1
   در پاسخ به Amir 2814.1

   ممنون نقد ها خوب و منصفانه بود… بهتر بود از مارول کمیک های بیشتری رو نقد میکردین…
   و این که خوشحالم که فانتزی کمیک دوباره فعال شده امیدوارم روز به روز پیشرفت کنین و موفق باشید

  • Bruce Wayne
   در پاسخ به Bruce Wayne

   چیزی که توی روایت داستان سه شماره ی اول بتمن نظر منو جلب کرده اینه که تام کینگ میخواد نشون بده, چجوری بتمن تونسته این همه سال از شهر گاتهام محافظت کنه در حالیکه گاتهام و گاتهام گرل توی یک هفته هم نتونستن انجامش بدن. سبک خاص بتمن برای مشکلات, بدجوری توی کمیک های تام کینگ دیده میشه. اوریجین گاتهام و گاتهام گرل هم که بالاخره روایت شد! آلفرد خیلی تیکه های خوبی میندازه و جیمزگوردون هم نقش خوبی توی داستان داره. نه خیلی زیاد نه خیلی کم. در کل با نمره ی ۸٫۵ موافقم.
   اکوامن واقعا ۳ حقش بود! به نظر من درگیری اکوامن و بلک مانتا خیلی کلیشه ای بود! من دقیقا نفعمیدم فاز بلک مانتا چیه! الان که فهمید بعد از انتقام هیچی نمیشه, قراره چکار کنه؟ آدم خوبی میشه؟ اینکه نمیخواد آکوامن رو بکشه اصلا چرا میخواست با آکوامن مبارزه کنه؟ لابد یکم بگذره میگه که من و تو یه نفریم. من نمیخوام تورو بکشم! مگه جوکره؟:دی
   در کل اینکه هرچقدر سعی کردم نتونستم با بلک مانتا همذات پنداری کنم. اصلا نتونستم!

  • Marshall
   در پاسخ به Marshall

   دوستان من یه سوال دارم خواهشا جواب بدین
   کمیک ها رو که دیگه اینجا نمیذارید!من از کدوم …ببخشید! از کدوم سایت دانلود کنم که ویلچر هم نباشه!!

  • Gotham
   در پاسخ به Gotham

   Magnus دوست عزیز من نمی دونم با چه منطقی میگی اسپایدرمن برترین شخصیت کمیک بوکیه.تو لیست ign که درباره برترین ابرقهرمانای کمیکه:۱-سوپرمن۲-بتمن۳-اسپایدرمن البته به نظر من سوپرمن چون اولین قهرمان کمیکه به همین خاطر اوله وگرنه بتمن باید اول میبود.بهتر بود تو نظری که داده بودی از کلمه ی به نظرم استفاده میکردی به جای فن بازی من خودم با کمیکای ابرقهرمانی بزرگ شدم و هم کمیکای اسپایدرمنو خوندم هم بتمن و میتونم بگم بار معنایی کمیکای بتمن یه سر و گردن از همه شخصیتا حتی اسپایدرمن بالاتره و بنظر من کمیکای بتمن در حد رمان قوین.به نظر من بتمن بهترین شخصیت کمیک بوکیه و اینو همینطوری نمیگم هم از سایتای معتبر مختلف بررسی کردم و هم نظر و عقیده شخصیم بر اساس تجربیاتمه.همچنین ویلنای بتمن یه سر و گردن از اسپایدرمن بالاترن.از نظر داستانای کمیک بوکیم باهات مخالفم به نظرم بتمن داستاناش بهتره البته این فقط عقیده شخصی من نیست اگه خودت تو اینترنت برترین کمیک بوکای تاریخ کمیکو سرچ کنی اکثرن مال بتمنن.یه چیز دیگه:بتمن محبوب ترین ابرقهرمان کمیکه تو اگه میزان فروش کمیکا رو نگاه کنی بتمن همیشه۴ ،۵تا یا حداقل سه تا کمیک تو ۱۰ نا کمیک پرفروش داره درحالیکه اسپایدرمن به زور ۱، ۲تا کمیک تو تاپ تن داره حتی بعضی وقتا هم اصلن تو تاپ تن نیست.پس بهتره اطلاعات کمیک بوکیتو بیشتر کنی به خصوص درمورد بتمن.

   • magnus
    در پاسخ به Gotham

    باز خوبه یه نفر دوتا دلیل مدرک میاره نه مثل اون جناب albert که اصلا حرفی واسه گفتن نداره. دلایل شما سطحبن دارید ign رو نثال میزنی. ببینید مردعنکبوتی با تمام معضلات زندگی دست و پنجه نرم میکنه بخاطر هنین سختیا بیشتر میشه باهاش همذات پنداری کرد. تو ارک های داستانی هم بگم که شما بجای اینکه بگی اسپایدرمن یکی دوتا داستان خوب داره برید کمیکاشو بخونید تا بفهمید فراتر از این حرفاست. من خودم خیلی از کمیکای بتمنو دوست دارم ولی مال اسپایدی چیز دیگرین. اگر هم الان فکر میکنید داستانای بتمن بهترینن چند تا داستان بتمن رو بگید.

    • magnus
     در پاسخ به magnus

     ببخشید اینو یادم رفت بگم شما چند تا داستان برتر بتمنو بگید تا با مال اسپایدی مقایسه کنیم.
     شاید داستانای بتمن زیبا باشن مثل لانگ هالووین یا بتمن گاتیک ولی مالداسپایدی کاملا ذات و جوهره شخصیتو جلوی چشمان ادم میزاره و ادم میتونه خودشو جای قهرمان ااستان بزاره در ضمن من تا حالا از بتمن زیاد کمیک خوندم ولی مال اسپایدی منو تحت تاثیر قراردادن بعد حرفی که میزنم هم فن بازی نیست یه حقیقته که باید قبولش کنید. درضمن من تو دی سی هال جوردن رو خیلی دوست دارم به حدی که جز چند قهرمان محبوبمه ولی شخصیت بتمن و سوپرمن رو زیاد دوست ندارم. البته داستانهاشون رو خیلی دوست دارم.

    • scarecrow
     در پاسخ به magnus

     ببخشید که من جواب میدم ولى من همزاد پندارى بیشترى با بتمن میکنم تا با اسپایدرمن چون بتمن یکى از ماست کاملا یک انسانه با ضعف ها و نقطه قوت هاى رایج انسان ها و اسپایدرمن چى؟ همزاد پندارى با کسى که مثل آب خوردن از درو دیوار بالا میره و میتونه تمام خطراتى که تهدیدش میکنن رو حس میکنه سخته
     در نهایت یه سوال از شما میپرسم:
     شما با یه انسان معمولى ولى ملیاردر بیشتر همزاد پندارى میکنید یا با یه اسپایدرمن؟

     • magnus
      در پاسخ به scarecrow

      تجهیزاتی که بتمن داره باعث میشه از یه میوتانت هم قدرتمندتر شه.مردعنکبوتی انسان فقیریه که بزور با پول عکسایی که از مبارزاتش میگیره خرج بیمارستان زنعموی مریضشو میده ولی بتمن یه خرپول بود که با استفاده از دارایی پدرش رفت کلی تجهیرات خرید و امورش هاب رزمی دید. بنظرم با بتمن هم میشه همذات پنداری کرد ولی بقول دوستمونsherlock سلیقه ایه ولی درکل با اسپایدرمندبیشتر میشه همذات پنداری کرد چون غرق معضلات زندگیه ولی بتمن فقط شبا با جنایتکترایی مثل جوکر میجنگه.در ضمن شما یه جور حرف میزنید انگار پیترپارکر حیوون یا رباطه و انسان نیست! نه اونم انسانه ففط قدرت های مافوق بشری داره. به هر حال من از نظر قدرت، سبک مبارزه، شخصیت های مکمل، داستان پردازی بهتر و شخصیت پردازی قویتر بهتره ولی بتمن دشمنان جذابتری داره منظورم جوکر نیست. منظورم ادمایی مثل ریدلر و دوچهرن که به معنای واقهی سمپاتیکن بخصوص دوچهره و من از هیچکدوم دشمنان مردعنکبوتی(بغیر از گرین گابلین ) خوشم نمیاد.

    • Sherlock
     در پاسخ به magnus

     اقای مگنوس.قبول داشته باشید که نظراتتون سطحین.هم شما و هم اقای گاتهام.شایدم خانم.درهر صورت بزارید بگم که اینجور مسایل سلیقه ای اند و درضمن یعنی شما میگید نمیشه با بروس وین همدردی کرد؟بروس وین هم مشکلات زیادی داره.اما خب با چند بخش از نظرتون موافقم.ign مفت نمی ارزه.لامصب به همه ی فیلم ها و کمیک ها نمره خوب میده حتی اگه چرت باشن.
     اما شما هم قبول کن که مارول و دی سی مثل دوتا ماشین مسابقه اند.گاهی اوقات مارول جلو گاهی اوقات دی سی.

    • Gotham
     در پاسخ به magnus

     Batman hush-batman and the monster men-batman the black mirror-the last arkham-batman ego-the eye of the beholder-the court of owls

    • Gotham
     در پاسخ به magnus

     و بالاخره تاپ ۵ کمیکای بتمن:۵-the long halloween

    • Gotham
     در پاسخ به magnus

     ۴-arkham asylum:a serious house on a serious earth

    • Gotham
     در پاسخ به magnus

     ۱-the dark knight returns.طراحی کمیک تیمارستان آرکام فوق العاده است وقتی میخونیش با نگاه به طراحیش یه حس ترس به آدم القا میکنه.

    • امیر
     در پاسخ به magnus

     اووومم
     هرکسی نظر داره
     ولی خب اگر بخوایم بر اساس مدرکم بگیم
     اسپایدرمن آیزنرم برده!
     https://en.wikipedia.org/wiki/1988_in_comics
     تقریبا از نظر آیزنر که معتبر ترین جایزه کمیک بوکیه هم بگیریم، این دوتا شخصیت یه جورایی پا به پای هم پیش میرن.
     راستش من خودمم بتمن خیلی دوست دارم، ولی وقتی یاد آرک هایی مثل کامینگ هوم، سنسنشیال اسپایدرمن ، شخصیت فوقالعاده مایلز مورالز میفتم، میبینم که اگر مردعنکبوتی سر تر از بتمن نباشه(بتمنم خوندم و میتونم بگم دادگاه جغد ها جزو بهترین داستان های کمیک بوکیه.) قطعا پایین تر از او نیست.(از نظر من.)
     گرچه بحث سلیقه هم هست، من به سلیقه شما احترام میذارم. این نرد و نرد بازی ها هم واس خنده و حال کردنه. و گرنه خب شما اونو دوست داری، نوکر سلیقتم هستم.
     ولی من یه چیز دیگه رو دوست دارم.
     نظرتون محترمه به شدت.

     • magnus
      در پاسخ به امیر

      ممنون نظر شما هم محترمه و دلایلتون خوبه. بله هر کس سلیقه ای داره و حق داره کاراکتریو به عنوان قهرمان محبوبش انتخاب کنه و ما نمیتونیم این حقو از دیگران بگیریم و اونا رو نسبت به سوپرهیدو محبوبشون بدبین کنیم منم فقط دلایلمو برای دوست داشتن اسپایدی گفتم. بتمن هم شخصیت جذابی و قهرمان بچگیامه که کودکیمو با گیم ها و انیمه هاش گذروندم.

   • Sherlock
    در پاسخ به Gotham

    ببین دوست عزیز من خودم طرفدار بتمنم و به نظرم بهترین کاراکتر کمیک بوکیه.اما بعضی از چیزایی که داری میگی خداییش الکی ان.درسته که بتمن عناوین زیادی داره و معمولا قشنگ هستن اما اگر یادت باشه پرفروشترین کمیک قرن اسپایدرمن شگفت انگیز ۱ هستش.شما بهتره نظرت رو اینطوری مطرح کنی:بتمن داستان های خوب زیاد داره اما اسپایدرمن هم کم نداره.درهر صورت این جور چیزا همش از روی سلیقه ست.به نظر من به جای این حرف ها از دنیای کمیک لذت ببرید.

    • magnus
     در پاسخ به Sherlock

     نظرتون محترمه و نمیشه نقضش کرد. ببینید مارول و دی سی تو عرصه کمیک بوک تو یه سطحن ولی از نظر من مارول یکم بهتره و شخصیت هاش خاکیترن گرچه یونیورس دی سی پیچیده تره. الان هم تو دنیای سینمایی مارول چند سروگردن بالاتر از دی سیه ولی بنظر من این بحثا بجایی نمیرسه.

   • Bruce Wayne
    در پاسخ به Gotham

    واقعا این پست موضوعش چی بود و بحث به کجا کشیده شد!
    به نظر من اسپایدرمن از بتمن بهتره فقط و فقط به یک دلیل. و دلیلم هم اینه که پیتر پارکر از بروس وین جذابتره.
    اگه میبینید عروسکای اسپایدرمن بیشتر میفروشه بخاطر اینه که اسپایدرمن بخاطر لباس رنگارنگش و شوخی هاش بین بچه ها طرفدارای بیشتری نسبت به بتمن داره.
    هر دوتا کاراکتر به یک اندازه پتانسیل برای یه داستان خوب دارن. داستان های عالی بتمن هم محفل جغدها, هالووین طولانی, بازگشت شوالیه تاریکی, گاتیک و… هستن.
    اگه اسپایدرمن داستان فوق العاده زیاد داشته شک نکنید که بتمن هم همینطور بوده.
    یکی از برتری های بتمن نسبت به اسپایدرمن اینه که فوق العاده تو دنیای دیسی تاثیرگذار بوده. شما ایونت سیویل وار دو یا سیویل وار یک یا سیکرت وارز رو ببینید, اسپایدرمن توی کدوم داستان نقش کلیدی داشت؟ بتمن توی ایونت فلشپوینت و مطمئنم توی همین ریبرث نقش کلیدی داره. میتونم به جرات بگم که هیچ قهرمانی از لحاظ تاکتیک به بتمن نمی رسه. اینا جذابیت های بتمنه:
    ۱- تاثیرگذر بودن تو دنیای دیسی
    ۲- استراتژی برای حل کردن مشکلاتش. جوری که حتی سوپرمن هم نمیتونه جلوش شاخ بازی دربیاره.
    ۳- ویلین
    ۴- بت فمیلی
    این چهار تا دلیل برتری بتمن نسبت به اسپایدرمنه. ولی اسپایدرمن از لحاظ شخصیت های مکمل بهتره و همونطور که بالاتر گفتم پیتر پارکر از بروس وین خیلی جذابتره.
    توی کامنتم طرف هیچکس رو نگرفتم. اگه اسپایدرمن از بعضی لحاظ از بتمن بهتره شک نکنید که بتمن هم خیلی برتری ها داره. فکر میکنید ملت فقط بخاطر دارک بودن بتمن طرفدارشن؟ نه
    پس چرا ملت طرفدار مون نایت نیستن؟

  • Gotham
   در پاسخ به Gotham

   Batman prey-batman and robin:batman reborn-whatever happened to caped crusader-batman:black and white-the man who laughs-strange apparitions-a death in the family-dark victory-batman the cult-

   • magnus
    در پاسخ به Gotham

    اینا داستانای خوبی هستن ولی خدایی امیزینگ ها و اسپکتاکیولرهای مردعنکبوتی چیز دیگرین. الان هم کمیک های اسپایدی و امیزینگی که بدست دن اسلات نوشتع میشه زیاد قوی نیستن ولی انصافا داستانایی که تا حالا داشته بینظیر و تکرار نشدنین.

  • Gotham
   در پاسخ به Gotham

   ۳-batman the killing joke

  • Gotham
   در پاسخ به Gotham

   ۲-batman year one

  • امیر
   در پاسخ به امیر

   سلام، آقا این نظر منو میشه پاک کنید؟ راجع به آیزنر نظر دادم. به نظرم حرفم اشتباه داشت.
   ممنون یاعلی