بررسی کمیک‌های هفته دوم می

توسط : در تاریخ : شنبه, می 19th, 2012

در این هفته “شب جغدها” ادامه می‌یاید و گاتهام باز هم در ترس و اضطراب فرو می‌رود. زامبی‌های مارولی دوباره قیام می‌کنند و اسپایدرمن و شی‌هالک شبی را با هم سپری می‌کنند!

اگر با نحوه‌ی دریافت کمیک‌های خارجی ناآشنا هستید به تاپیک دریافت کمیک در فنزین مراجعه کنید. همچنین برای بحث در مورد کمیک‌های جدید می‌توانید به بخش کمیک فنزین سر بزنید.


Avengers Assemble #3

 • نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: Mark Bagley
 • ناشر: Marvel

 گروهی زیرزمینی با نام زودیاک گرد آمده اند تا امپراتوری جرم و جنایت را با قدرت های مرموز خود برپا کنند. هالک با یکی از اعضای گروه با نام آکوئاریس که برای دزدیدن شیئی ناشناخته به کاروانی نظامی حمله کرده بود درگیر می شود. در این بین در یک مأموریت مخفی در لاتوریا، هاکآی، آیرون من، ثور و بلک ویدو با یکی دیگر از اعضای زودیاک با نام تاروس برخورد می کنند و موفق می شوند که جلوی دزدیده شدن سلاحی نابود کننده به نام باطل کننده نهایی را بگیرند. بعد از بازگرداندن سلاح به مقر ش.ی.ل.د، زودیاک ضد حمله ای ترتیب می دهد.

اگر چه بندیس نویسنده بزرگی است و تا به حال داستان های حماسی همجون خاندان ام، جنگ مخفی، سیج و کارهای بزرگ دیگری در کارنامه خود دارد اما در این کمیک با یک داستان کلیشه ای نبرد بین خیر و شر روبرو هستیم.

در این قسمت اتمسفر پر هست از مبارزاتی که به نوعی سعی دارند به داستان هیجان و اکشن خاصی بخشیده اما به هیچ وجه در این کار موفق نبوده است.

طراحی ها بعضاً تو ذوق می زنند(دقیقاً بلایی که سر “اونجرز مقابل ایکس-من” آمده است) و به هیچ وجه نمی تواند مخاطب را درگیر داستان کند.

این طور که به نظر می رسد مارول به شدت در روزهای اکران فیلم اونجرز سعی دارد تا با انتشار داستان هایی فرعی از این گروه محبوبیت فیلم را در بین مخاطبان افزایش دهد که در این راه موفق هم بوده است.

نوشته مهران فلاح

[rating:3/10]


Captain America #11

 • نویسنده: Ed Brubaker
 • طراح: Patch Zircher
 • ناشر:Marvel

سازمان تروریستی هایدرا با رهبری گروهی جدید و تشکیلاتی سابق با اسم رمز براوو گسترش یافته است. در تحقیقات، گروه کاپیتان آمریکا اطلاعاتی از سازمان جنایی به نام وایپر که معاوضاتی با هایدرا دارند بدست می آورد. در این بین فردی به قتل افراد خاص دولتی به منظور اجرای عدالت دست می زند. اما او کیست؟ به دنبال چیست؟ آیا هدف او کاپیتان آمریکاست؟

روایت داستان با نظم خاصی صورت می گیرد و بیشتر شبیه فیلمهای جیمز باند است! پنل ها به خوبی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در طول چند صفحه کوتاه اتفاقات مهمی رخ می دهد.

طراحی زیبای پچ زیکر (طراحی که قبلاً با نام پاتریک شناخته می شد) به خوبی به فضای تیره و مرموز داستان کمک می کند.

شروع آرک جدید روایتگر داستانی پرمحتوا و زیباست و این طور که به نظر می رسد پتانسیل بالایی در جذب مخاطب خواهد داشت.

نوشته مهران فلاح

[rating:8/10]


Avenging Spider-Man #7

 • نویسنده: Kathryne Immonen
 • طراح: Stuart Immonen
 • ناشر: Marvel

اونجینگ اسپایدر-من کمیک پرطرفداری است که در آن در هر قسمت اسپایدر-من با یکی از ابرقهرمان ها به صورت یک تیم می شوند.

نویسندگی و طراحی این قسمت بر عهده ۲ زوج کمیک استریپی ایمونن است. شروع داستان با پنلی از اسپایدرمن و شی-هالک در حال گرفتن ماهی ای عظیم الجثه اتفاق می افتد. اولین دیالوگ داستان با لحن طنز آمیز همیشگی اسپایدر-من همراه است اما نویسنده نمی تواند تعادل طنز را تا انتهای داستان حفظ کند به طوری که در میانه های داستان شوخی های داستان از حد می گذرد و مخاطب احساس بدی نسبت به آن ها پیدا می کند.

در مورد طراحی حرفی برای گفتن نیست چون به اندازه کافی داستان روندی کودکانه دارد که در طول روایت توجهی به طراحی نمی شود. همچنین در چند صفحه ای که محیط شلوغ می شود استوآرت به خوبی از پس فریب دادن مخاطب با پر کردن تصویر و بعضاً طرح های سرسری برآمده است!

در این قسمت داستانی ساده شروع و بسیار ساده تر تمام می شود. اگرچه اکثراً مخاطبان کمیک های اسپایدرمن کودکان و نوجوانان هستند اما بهتر بود بروی جلد این شماره عبارت زیر دو سال حک می شد!

نوشته مهران فلاح

[rating:5/10]


Hulk #51

 • نویسنده: Jeff Parker
 • طراح: Carlo Pagulayan
 • ناشر: Marvel

آب را… می بینم، یک سرچشمه. با شما ارتباط دارد. ویرانگری در راه است. پیدایش خواهد کرد. نابودش خواهد کرد. هیچ یک از نسل ما قادر نخواهد بود مسیری که در آن قدم گذاشته اید را دنبال کند. هرگز قادر نخواهند بود همانند “عفو شدگان” باشند.

این ها دیالوگ های آغازین معرفی قبیله خون آشام هایی به نام “عفو شدگان” است. قسمتی پر از ارواح و خون آشام ها با حضور رِد-هالک. در قسمت قبل رد-هالک توسط ارواح تعدادی از دوستان و دشمنان قدیمی خود مورد شکنجه قرار می گیرد و برای رهایی از این عذاب ها به سراغ دکتر استرنج می رود. او برای حل مشکل خود به پیشنهاد دکتر راهی دریاچه ای جادویی می شود.

در وهله اول شاید داستان کمی حماسی به نظر رسد اما پارکر بسیار سعی کرده است تا با قرار دادن اکشن های همیشگی داستان های هالک این ذهنیت را از مخاطب دور کند. حضور شخصیت های “عفو شدگان” ایده بسیار نابی به نظر می رسد و انصافاً با طراحی های غلو آمیز پگولِیان به ایجاد افکت های سینمایی کار کمک شایانی کرده است.

در این قسمت اتفاق جدیدی برای روایت نیست و صرفاً تمامی صحنه ها به مبارزات خون آشام ها با رد-هالک می پردازد. در پنل آخر به نظر می رسد نویسنده به همین حضور کوتاه خون آشامها بسنده می کند و دشمنان جدیدی را برای قسمت بعد در نظر می گیرد.

در انتها باید خاظر نشان کرد که این روزها ناشران الویت خود را به فروش بیشتر کمیک ها اختصاص می دهند تا محتوای داستانی و سعی دارند با کش دادن داستان ها فروش خود را تضمین کنند که این کمیک نیز از این قاعده مثتثنی نیست.

نوشته مهران فلاح

[rating:9/10]


 Marvel Zombies Destroy #1

 • نویسنده: Frank Marraffino
 • طراح: Mirco Pierfederici
 • ناشر: Marvel

همه ساله مارول با سری جدیدی از زامبی های مارول از راه می رسد. سری های اول و دوم نوشته رابرت کریکمن از بهترین های شروعی فوق العاده بودند و سری های ۳ و ۴ نوشته فرد ون لنته نقاط اوج این مجموعه بودند.

ولی این سری جدید، داستانی کاملا متفاوت و جدید دارد و نیازی به دانستن داستان سری های قبل نیست. تنها چیزی که باید بدانید این است که هاوارد اردک و دام دام دوگان قرار است به جهان موازی دیگری سفر کنند تا جلوی نازی های زامبی بگیرند.

اکثر شخصیت های داستان، ابرقهرمان های ته لیستی هستند که چندان هم دور از انتظار نیست. چون طبق روال این داستان ها قرار است رفته رفته کشته شوند. با این حال نویسنده سعی دارد با ایجاد روابط بین شخصیت ها، مرگ آنها را برای خواننده مهم تر بکند.

طراحی ها فضای تاریکی دارند و کاملا مناسب فضای کار هستند. گاه در مواقعی که شخصیت ها حالت های خاصی به خود می گیرند، طراحی ها خوب از آب در نمی آیند و بعضا دنبال کردن اکشن دشوار می شود.

به طور کلی این کمیک این پتانسیل را دارد که به عنوان داستانی بهتر به مجموعه زامبی های مارول اضافه شود.

نوشته احمد بابایی

[rating:7/10]


Batman and Robin #9

 •  نویسنده: Peter J Thomasi
 • طراح: Patrik Gleason
 • ناشر: DC

با توجه شب جغدها از راه رسیده به این که بت من مشکلات بزرگ تری دارد، در این شماره رابین باید بدون پدرش به ماموریت برود. پیتر تامسی هم از این فرصت استفاده می کند تا رابین خودش را بهتر نشان دهد. مشکل تای این های بت من این است که در هر کمیک نگاهی به گذشته تالون ها و اهداف آنها داریم. یعنی شخصیت هایی که قرار نیست در قسمت های بعدی حضور داشته باشند. بنابرین حجم زیادی از کمیک صرف مطالب غیر ضروری می شود. با این حال نویسنده با توجه به علاقه شدید رابین و تالون به خشونت، در غیاب بت من حمام خونی به راه می اندازد.

زمینه ها ساده است و توجهی به آن ها نشده است ولی حجم زیادی از اکشن خوش ساخت وجود دارد. همچنین در پایان کمیک رابین با توجه به گذشته تالون، به روش خودش به طرز جالبی به مبارزه پایان می دهد.

نوشته احمد بابایی

[rating:7/10]


Batman #9

 • نویسنده: Scott Snyder
 • طراح: Greg Capullo, Rafael Albuquerqe
 • ناشر: DC

در حالی که بقیه یاران بت من در حال درگیری با تالون ها هستن، خود بت من در خانه اش در حال درگیری با سیلی از تالون هاست. در این شماره اسکات اسنایدر داستان زیادی را روایت نمی کند و به گرگ کاپولو اجاره می دهد که با روش های خلاقانه به مشغول کشتن تالون ها باشد. طراح با پنل هایی که جزئیات بالایی دارند به خوبی صحنه های اکشن را به مخاطب نشان می دهد. همچنین نویسنده فقط به تجهیزات دل فریب بت من توجه نمی کند و سعی دارد نشان دهد که بت من از ذهنش نیز برای مبارزه با دشمنانش استفاده می کند.

مشکل کوچک کراس اور این است که هر از چند گاهی متذکر می شویم که شخصیت های دیگر هم در حال مبارزه هستند و برای دیدن ماجرای آنها باید مراجعه کنیم به کمیک مربوطه.

در کل اسکات اسنایدر توانسته حس اضظراب و ترس را به خوبی وارد کل گاتهام بکند و داستان ها در عین گسستگی، کراس اور بسیار خوب و قدرتتمندی را به وجود می آورند.

نوشته احمد بابایی

[rating:8/10]


Batgirl #9

 • نویسنده: Gail Simone
 • طراح: Adrian Syaf
 • ناشر: DC

گیل سیمون که یکی از معدود نویسنده های زن دی سی است توانایی بسیار خوبی در بیان احساسات ابرقهرمان های زن دارد. متاسفانه بت گرل به اندازه کارهای قبلی او قدرتمند نبوده ولی با پایان آرک اول، این تک شماره  این توانایی را دارد که قدرت نویسنده را نشان دهد. سیمون بهتر از همه نویسنده ها حس وحشت و هیجان را منتقل می کند.

فلش بک های نسبتا بی ربط داستان را جذاب تر می کنند و خواننده را بیشتر و بیشتر به شخصیت منفی نزدیک تر می کند.

همچنین صحنه پایانی که کمیک در آن کمیسر گوردن بت سیگنال را روشن می کند، حس هیجان بیشتر بیشتر تزریق می کند.

در کل بت گرل تا به حال با روایت و اکشن خوبش جالب ترین تای این شب جغد ها بوده است.

نوشته احمد بابایی

[rating:7/10]


Demon Knights #9

 • نویسنده: Paul Cornell
 • طراح: Diogenes Neves
 • ناشر: DC

شوالیه های اهریمنی یکی از بهترین عناوین در بین ۵۲ عنوان جدید شرکت دی سی است. این کمیک تمام چیزی است که از داستانی حماسی در دنیایی فانتزی انتظار دارید. نه قسمت از آن بیرون آمده ولی کیفیت آن به خوبی روزهای اول است.

در این قسمت ماجرایی جدید آغاز  و  شوالیه ها برای پویشی جدید آماده می شوند. پس اگر تا به حال این کمیک را نخوانده اید بهترین زمان برای شروع آن است. مطمئن باشید پشیمان نخواهید شد.

اسکریپت های این کمیک بسیار عالی است. هر قسمت حاوی اطلاعات بسیار زیادی است ، اما آنقدر نیست که خواننده را آزار دهد.

نقطه قوت این کمیک شخصیت های بسار قوی و دوست داشتنی آن است. هفت شوالیه عجیب و غریب که هر کدام روحیات و دلایل متفاوتی برای جنگیدن دارند. در این قسمت این هفت نفر از اول معرفی میشوند و از اطلاعات تازه ای در مورد آنها رونمایی میشود و سوال های بیشتری برای خواننده ایجاد میکند.

در این قسمت الجابری که جادوگر بودن خودش را همیشه نفی کرده ، برای اولین بار جادو میکند. شهر آلبا سروم نمایش داده میشود و با خانواده سلطنتی آشنا میشویم. همه شخصیت ها را برای اولین بار در لباس هایی متفاوت از لباس رزم میبینیم و ماموریت تازه آغاز میشود. اما در پایان این قسمت… خوب… بهتر است این را نگویم. فقط بدانید که برای اولین بار با ارباب جهنم ، لوسیفر دیدار خواهیم کرد.

نوشته پوریا تقوی مقدم

[rating:9/10]


Higher Earth #1

 • نویسنده: Sam Humphries
 • طراح: Francesco Biagini
 • ناشر: !BOOM

زمین های برتر را اشغال کنید. شما در این زمین غیر قانونی هستید. این ها جملات تبلیغاتی است که بر روی جلد کمیک زمین برتر نوشته ی سام همفریز کمیک نویس مستقل نقش بسته. کمیکی که به طرزی غیر منتظره خوب بود.

مردی که اسم او را تا آخر این جلد نمی فهمیم برای پیدا کردن دختری به نام هیدی پا به دنیایی می گذارد که گویی ویران شهری نفرین شده است. فضا مرده است اما دنیاهایی موازی با این زمین وجود دارد که برخی بسیار برتر از زمینی است که در آن قرار دارند و برخی پست تر. هیدی با مرد همراه می شود و این تازه شروع ماجرا است.

دنیای غریبی که در کمیک با آن روبرو می شویم، ریتم سریع آن و دیالوگ های چکشی بلا انقطاع کمیک نمی گذارد حتی یک لحظه هم خواندن کمیک را رها کنید. شاید جا داشت پایلوت داستان که از حد استاندارد آن کوتاه تر است کمی طولانی تر باشد اما شاید همین به نفع کمیک تمام شده و خواننده را بیشتر مشتاق خواندن فصول بعدی کمیک می کند. باید دید آیا نویسنده ی کمیک می تواند در فصول بعدی کیفیت فصل اول کار را حفظ کند یا نه؟

نوشته فرزاد خلیلیان

[rating:7/10]


#۱ Hurdcore

 • نویسنده: Robert Kirkman
 • طراح: Brian Stelfreeze
 • ناشر: Image

داستان حول محور دستگاهی می گردد که فرد می تواند با وارد کردن یه گیرنده به بصل النخاع فرد به مدت هفتاد و دو ساعت کنترل بدن شخص را بر عهده بگیرد. دریک ماموری است که از طریق تکنولوژی از این طریق برای سازمان دولتی مخفی که در آن کار می کند آدم می کشد. اما ناگهان اوضاع عوض می شود و او که الان بدن شخص دیگری را در کنترل دارد تنها هفتاد و دو ساعت برای نجات جان خود مهلت دارد وگرنه می میرد.

رابرت کیرک نویسنده ی این کمیک عمده ی شهرت خود را مدیون سری کمیک های سیاه سفید Walking Dead در ایمیج کمیکز است که با الهام از فیلم های جرج رومرو خلق شده بود. هم چنین او در نوشتن سری کمیک های مارول زامبی و تعدادی از جلد های چهار شگفت انگیز هم مشارکت داشته. او هم زمان به غیر از هسته ی سخت مشغول نگارش سه کمیک دزد دزدان، ابر دایناسور ها و لایتناهی برای ایمیچ کمیکز است.

داستان ایده ی قابل توجهی دارد و به نظر می رسد نویسنده از همین الان برای تبدیل شدن آن به یک کمیک کگالت حساب ویژه ای باز کرده است. کمیک افتتاحیه بسیار خوبی دارد که مهم ترین ویژگی آن شیرفهم کردن خواننده درباره ی مکانیسم دستگاه داستان بدون نیاز به توضیح مستقیم است. اما در نهایت باقی پایلوت آن چنان انباشته از کلیشه های رایج ژانر است که در نهایت چیزی بیشتر از یک کار متوسط نصیب خواننده نمی شود. کار به احتمال زیاد از آن کارهاست که در فصول بعدی بهتر خواهد شد. اما در مرحله ی فعلی با وجود ایده ی خوب آن کمیک چندان بالاتر از سطح یک کمیک متوسط نیست.

نوشته فرزاد خلیلیان

[rating:5.5/10]


#۱ Dancer

 • نویسنده: Nathan Edmondson
 • طراح: Nic Klein
 • ناشر: Image

یک آدمکش آمریکایی مامور سیا به نام آلن، معشوقه اش یک رقصنده ی باله در میلان، و شبح تک تیر اندازی که او را تعقیب می کند. تک تیر اندازی که هویتش حتی برای خود آلن هم رعب آور است.

رقصنده جدید ترین کار ناتان ادموندسون است. او هم اکنون مشغول نوشتن کمیک گریفتر از سری کمیک های نیو ۵۲ دی سی و همین طور نویسنده ی کمیک جک الیس کیست است.

یک تریلر جنایی با زمینه های سایبر پانک، مردان تنها و تک افتاده ای که درگیر توطئه های پیچیده ای می شوند که ممکن است به قربانی شدن همه چیزشان حتی جانشان بیانجامد، جستجو در معنای هویت و اراده ی انسانی، همه و همه از مضامین مورد علاقه ی ادموندسون هستند که در رقصنده هم تکرار می شود.

یک افتتاحیه ی خوب با دو صفحه تصویر که روی آن یک آهنگ ایتالیایی نوشته می شود. کسی که چهره اش را نمی بینیم با گلوله ی تک تیرانداز داستان ما کشته می شود. بقیه ی داستان به سبک نوآرهای فرانسوی ادامه می یابد. سبکی که تلاش آنتونی کوربین در فیلم آمریکایی را برای بازگشت به آن دیدیم. و هنوز دایره ی سرخ و سامورایی ژان پیر ملویل از بهترین های این گونه هستند. پنل های ایستا و کم دیالوگ و همین طور رنگ ها و روابط سرد شخصیت ها هم نشان از تلاش سازندگان کمیک برای نزدیک شدن به کارهای ملویل دارد. و این به جذابیت کمیک اضافه می کند. ضمن این که پایان غافل گیر کننده ی کمیک داستان را به مرحله ای دیگر وارد می کند.

با مرگبار اد بروبیکر و رقصنده ی ادموندسون به نظر می رسد طرفداران ژانر نوآر باید انتظار سال خوش آیندی برای کمیک ها داشته باشند.
نوشته فرزاد خلیلیان

[rating:7/10]