بررسی کمیک‌های هفته دوم تا پنجم اکتبر + هفته اول نوامبر

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, نوامبر 13th, 2014

به‌روزرسانی: نقد شماره ۲ کمیک آکادمی گاتهام Gotham Academy #2 نوشته کامیاب قربان‌پور اضافه شد. برای مطالعه به انتهای مطلب مراجعه کنید.

در این هفته ها قسمت پایانی سوپرمن رسته از بند، شروع آرک جهان اسپایدر، قسمت اول عمارت آرکام، قسمت اول سری جدید گناه سه‌گانه و تعدادی از کمیک‌های مطرح دیگر را مورد بررسی قرار داده‌ایم.


Trinity of Sin #1

 • نویسنده: J. Dematteis
 • طراح: Yvel Guichet
 • ناشر: DC
اولین قسمت «سه‌تن گناهکار» اینجاست. فانتوم استرنجر، کوئسشن و پاندورا. همانطور که می‌دانید فانتوم استرنجر و پاندورا قبلاً عناوین شخصی خود را دارا بودند و حتی در کراس‌اور بزرگ «جنگ تثلیث» نیز نقش داشتند، ولی به دلیل فروش و کیفیت کم دی‌سی تصمیم به کنسل کردن این دو عنوان زد. حالا این دو نفر به همراه کوئسشن در یک عنوان مشترک بازگشته‌اند.
از آنجایی که قبلاً فانتوم استرنجر و پاندورا عناوین دلچسبی نبودند و رابطه‌ی نزدیکی با «انجمن عدالت تاریک» – که آن هم دچار افت شده بود – داشتند، چندان تمایلی به خواندن این کمیک نداشتم. تنها چیزی که باعث خواندن من شد حضور کاراکتر کوئسشن بود. حالا اولین قسمت چطور بود؟ آیا ارزش خواندن دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که تاحدودی بله و تا حدودی خیر. قسمت اول واقعاً چیز خاصی ارائه نمی‌کند ولی آنقدر بد نیست که نتوان آن را خواند. در این قسمت به هر سه نفر حمله می‌شود، تلفاتی بر جا می‌ماند و حالا هر سه نفر به دنبال مسئولان این حمله هستند هرچند کوئسشن از کمک کردن به فانتوم استرنجر و پاندورا سر باز می‌زند. حملات انجام شده بی‌دلیل و تا حدی مضحک به نظر می‌رسند. شخصی که پشت این قضایا قرار دارد هنوز تمام و کمال خود را نشان نداده است و قصد و غرضش هنوز مشخص نیست.
نویسنده‌ی این عنوان جی. دی‌ماتیس قبلاً نویسنده‌ی «فانتوم استرنجر» بوده و در حال حاضر نیز بر روی کمیک «انجمن عدالت تاریک» کار می‌کند. دی‌ماتیس در این قسمت مقدمه‌ی داستانش را پایه ریزی می‌کند، هرچند کارش کلیشه‌ای است و کشتن نزدیکان شخصیت‌ها دیگر امری تکراری شده و به غیر از آن چقدر سطحی به این موضوع پرداخته می‌شود. وجود سه شخصیت اصلی در کمیک دست و پای نویسنده را بسته است و او نمی‌تواند به درستی به هر شخصیت بپردازد و مجبور است پس از مدتی از روی هر کدام بپرد.
قسمت اول این کمیک شروع چندان قوی‌ای نبود برای این مجموعه ولی هنوز زود است که بخواهیم نظر بدهیم و باید صبر کنیم چند قسمت دیگر نیز بیاید تا نظر نهایی خود را درباره‌ی این مجموعه‌ی جدید بگوییم.

فرزان رحمانی
۶ از ۱۰


Arkham Manor #1

 • نویسنده : GerryDuggan
 • طراح : Shawn Crystal
 • ناشر : DC

کمیک عمارت آرکام را اگر بخواهیم در یک کلام خلاصه کنیم ، کمیک بدی نیست!

سوژه ی این کمیک جالب است. بتمن در عمارت خود زندگی نمی‌کند و آن عمارت قرار است تیمارستان آرکام جدیدی باشد، بروس وین خودش را بی خانمان نشان می‎دهد و نام Jack Shaw را برای خود انتخاب میکند و…

تم کمیک هم چیز جالبی است و تا حدودی یک فضای نوآر دارد و در کل به خط داستانی می‌خورد، اما من معمولاً در نقد هایم زیاد به طراحی کمیک اشاره خاصی نمی‌کنم، اما یکی از ضعیف ترین اجزاء این کمیک همین طراحی های آن است، طراحی ها بطور بدی شلخته هستند و حتی در یک صفحه بتمن را مانند شرور های کارتون های کودکانه نشان میدهند ، در صفحات این کمیک هم خلاقیت های زیادی بکار رفته مانند نشان دادن دوران کودکی ، نوجوانی و جوانی بروس وین در اتاقش در عمارت وین در یک پلن، اما با طراحی های فاجعه این کمیک چهره بروس وین در دوران جوانی درست مانند پیرمرد های ١٧٠ ساله و چروکیده است، طرح ها کاملاً نشان میدهند که طراح علاقه شدیدی به تکنیک “سایه زدن” داشته است.

کمیک عمارت آرکام همانطور که در ابتدا هم گفتم کمیک بدی نیست ، ولی اگر طراح آن عوض شود میتواند با این داستان ناب و خلاقیت های درونش به حد یک کمیک درجه یک هم برسد!

امیرعلی آصفی
۶٫۵ از ۱۰


Avengers & X-Men Axis #4

 • نویسنده : Rick Remender
 • طراح : Leinil Francis Yu
 • ناشر : Marvel

یادم هست که اعتقاد داشتم برای رویداد اکسیس بذر مناسبی پاشیده شده است ولی خب تا قسمت ۳ و پرده اول کمیک که خبری از محصول آن نبود. کم کم از خواندن این سری نامید شده بودم که در قسمت ۴ و شروع پرده دوم اوضاع تا حدی تغییر کرد. ۳ قسمت ابتدایی داستان تمام ابرقهرمانان را در مبارزه با ابرشرور اصلی جمجمه سرخ به نمایش گذاشت که در قسمت ۳ ابرشروران نیز به داخل گود برای کمک به قهرمانان داستان آمدند و به هیچ وجه پلات داستانی از نوع امداد غیبی که رمندر از آن استفاده کرد رضایت بخش نبود.

حالا پرده دوم با نام وارونگی آغاز شده است و رمندر تا حدی به وعده‌هایش عمل کرده. در این قسمت تهدید بزرگ نابودی دنیا در بند اونجرهاست، وارونگی دقیقا از همین‌جا آغاز می‌شود. رفتار سم ویلسون و اونجرها، افراد اکس، تونی استارک همگی تغییر کرده است، کارنیج به یک ناجی تبدیل شده، هالک آن روی وارونه‌اش  (KLUH)را نمایان می‌سازد و اتفاقاتی که نشان می‌دهد می‌شود به داستان امید داشت.

به لطف شروع پرده دوم خبری هم از طراحی‌های نه چندان جذاب آدام کیوبرت نیست. البته مارول یک قسمت زودتر فهمید که باید فرد دیگری جایگزین کیوبرت شود و از قسمت ۳ لنیل یو وارد بازی شد. این قسمت را حتا یو بهتر از قسمت پرجزئیات و شلوغ قبلی کار کرده است، اوج تبحر یو در خلق کاراکتر KLUH است، شخصیت‌پردازی کاراکترهای یو در این قسمت عالی است، کاراکترهایی که به گفته این طراح فیلیپینی با سبک «شبه-رئالیسم پویا» شخصیت‌پردازی شده‌اند.

اکسیس تا قبل از این قسمت به هیچ وجه راضی کننده ظاهر نشد اما خیلی راحت می‌شود از پرده اول چشم‌پوشی کرد، می‌شود با قاطعیت گفت که داستان واقعی رویداد اکسیس از همین شماره شروع می‌کند، شماره‌ای با داستانی متمرکز و پرداخت خوب شخصیت‌ها.  ویروس وارونگی به زیر پوست کاراکترها تزریق شده، چقدر طول می‌کشد تا به مرز جنون کشیده شوند؟

مهران فلاح
۷ از ۱۰


Rocket Racoon #5

 • نویسنده : Skottie Young
 • طراح : Skottie Young, Jake Parker
 • ناشر : Marvel

خاطرتان هست برای قسمت سوم این کمیک در نقدهای تصویری صفحه‌ای را به اشتراک گذاشتم که گفتم جالب است با اینکه گروت تمام چیزی که می‌گوید «من گروت هستم I am Groot» است اما راکت باز هم حرف‌هایش را متوجه می‌شود؟ (اگر یادتان نیست این‌جا را ببینید).

خب در این قسمت این شمایید که باید زبان گروت و باقی کاراکترها را تشخیص دهید! راکت در شروع کمیک داستانی را برای تعدادی کودک از خاطراتش با گروت نقل می‌کند که تمام داستان با دیالوگ «من گروت هستم» روایت می‌شود. تمام دیالوگ‌ها از زبان تمامی کاراکترها همین جمله است. واقعا باید دست اسکوتی یانگ را برای بکارگیری چنین خلاقیتی بوسید. به قدری از خواندن این داستان لذت خواهید برد که در انتها حسرت می‌خورید که چرا اینقدر سریع تمام می‌شود. به شخصه با خواندن این قسمت از خنده اشک از چشمانم جاری شد. یانگ حتا طراحی این داستان را به جیک پارکر می‌سپارد و اجازه می‌دهد طراحان دیگری نیز در کار او درخشان ظاهر شوند. به هیچ وجه دوست ندارم اگر ضعفی در طراحی (قطعا داستان هیچ نقصی ندارد، با یک ایده ساده روده‌برتان می‌کند) هم هست به آن اشاره‌ای کنم. در ضمن با توئیست آخرین پنل نیز نقش زمین می‌شوید.

راکت راکون اسکوتی یانگ یکی از بهترین کمیک‌های فان عرضه‌شده در کمیک‌های اخیر است، در جواب دوستانی که بدون اطلاع و از تعصب فقط می‌گویند در حال حاضر کمیک‌هایی که دی‌سی چاپ می‌کند بهتر از مارول است باید بگویم راکت راکون اسکوتی یانگ یکی از دهها کمیک برتر مارول در بین تمامی عناوین حال حاضر است. خالق است که مخلوقی کامل می‌سازد نه نام و برند یک کمپانی.

مهران فلاح
۹٫۵ از ۱۰


Superman Unchained #9

 • نویسنده : Scott Snyder
 • طراح : Jim Lee, Dustin Nguyen
 • ناشر : DC

دو سال و ۹ قسمت. از نظر تأخیر در انتشار، سوپرمن رسته از بند بعد از کمیک اسپایدرمن/بلک‌کت کوین اسمیت در مارول که در ۳ سال ۶ قسمت ارائه کرد رکورددار است ولی خب در نهایت قسمت آخرش هم عرضه کرد. لازم به ذکر است قسمت اول همزمان با بروی پرده رفتن فیلم مردپولادین منتشر شد!

سوپرمن اسنایدر برچسب کارهای اسنایدر را دارد. ابرشروران خوبی دارد، روایت داستانی و رسیدن به اوج کار آرام و با حوصله صورت می‌گیرد که البته گاهی با توئیستی خوب کیفیت کار به یکباره بالا می‌رود و گاهی اسنایدر نمی‌داند چطور آن کیفیت را حفظ کند، راستش تابحال کارهایی که از اسنایدر خوانده‌ام حد متوسط نداشته، یا خیلی خوب است(سریع بتمن به ذهنمان می‌آید) یا خیلی بد است(نمونه‌اش آرکی که برای سوامپ ثینگ نوشت). این سری در مجموعش خوب است اما بعضی از کاراکترهایش به کار نمی‌آید. برای مثال پتانسیل خوبی که برای جیمی اولسن و لکس لوثر نوشته می‌شود عملا بی‌استفاده می‌ماند. از طرفی کاراکترهایی چون ریث Wraith کاراکتری چند لایه است که در نهایت نیز خودش را قربانی شخصیت خوب برتر می کند و به واقع همان چیزی است که نامش است.

به لطف جیم لی طراحی پا به پای داستان حرف اول را می‌زند. اگرچه طراحی‌های پرزرق و برق جیم لی کمی فریبنده است اما همیشه محبوبیت بالایی در روایت داستانی داشته اما فلش‌بک‌هایی که داستین نگوین کشیده را یکی از نقاط قوت هم داستان‌سرایی و هم طراحی می‌دانم. متأسفانه همیشه بخشی از داستان‌های سوپرمن باید پاسخ دادن به این سوال باشد که چرا این کاراکتر نماد اخلاقی است و این موضوع حتا اگر با پیچش‌های اسنایدر هم همراه باشد باز هم آزاردهنده است.

سوپرمن رسته از بند کمیک کاملی نیست اما نام اسنایدر و جیم لی بروی طرح جلد کافیست تا این کمیک در قفسه باید خواندها قرار گیرد.

بخشی از متن کتاب:
“اون فقط یه انسانه که تو طول زندگیش دچار لغزش می‎شه. اون یه نور راهنمای بزرگ نیست، شاید فقط یه شمعه، شمعی که نهایتش راه جلوی خودش رو روشن می‌کنه. همون‌طور که هممون می‌دونیم، در نهایت…
…شمع‌ها خاموش می‌شن.”

مهران فلاح
۸ از ۱۰


Amazing Spider-Man #9

 • نویسنده : Dan Slott
 • طراح : Olivier Coipel
 • ناشر : Marvel

بعد از ماه‌ها مقدمه و معرفی شخصیت‌های مختلف جهان عنکبوتی آغاز شد و دقیقا این جهان جهانی است با انواع و اقسام مردان و زنان عنکبوتی که تا بحال اسمشان هم به گوشتان نخورده (اصلا متوجه حضور رورشاک عنکبوتی در دنیای واچمن در بک‌آپ استوری این قسمت شدید؟).

کمیک با مرگ پیتر پارکر آغاز می‌شود و در دو صفحه سریعترین توئیست ممکن در کمیک‌های اخیر را می‌بینیم، این پیتر پارکر دنیای اصلی نیست. پایه کار این کمیک بر همین اساس است. خیال اسلات از بابت ارائه چنین توئیست‌هایی راحت است. به قدری دست او در نمایش هزاران عنکبوت یونیورس‌های عجیب و غریب باز است که هر قسمت هم به مرگ هر کدام پرداخته شود باز هم یک ران طولانی پرفروش در آستینش دارد. اگر چه این داستان به لطف طراحی بسیار خوب الیور کویپل و رنگ‌زنی پانسر یک سر و گردن بالاتر از سطح جهانی است که اسلات مدت زیادی است در سطح بسیار پایینی دارد می‌سازد (البته عملکرد نویسنده‌های دیگر در این دنیاسازی قابل تحسین است). اما واقعا تعدد کاراکتر آن هم از نوع عنکبوتی هیچ پیرنگ ماندگاری ارائه نمی‌کند. جذابیت کار دیدن تصاویری است که کویپل از کاراکترها می‌کشد، یا حداقل می‌شود بی‌توجه به این‌که چه در سر اسلات است به کشف Easter Eggهای گنجانده شده در بک‌آپ استوری‌ای که یک نمونه‌اش را در ابتدای نقد اشاره کردم پرداخت.

چند سالی هست که اسلات بر سر عنوان اسپایدرمن است، دنیاهای بد و آرک‌های ضعیفی از نظر فنی ارائه داده اما در فروش این سری کمیک‌ها عملکرد خوبی داشته و همین است که برای کمپانی مارول اهمیت دارد. مارول با برنامه‌هایی که برای تابستان ۲۰۱۵ دارد اگر بخواهد دست اسلات را همه جوره باز بگذارد احتمال می‌دهم در پایان اتفاق خاصی نیافتد جر این که همه مردان و زنان عنکبوتی دنیاهای دیگر در این داستان نابود خواهند شد چون ظاهرا مارول می خواهد یک دنیای واحد بسازد.

مهران فلاح
۵٫۵ از ۱۰


Teenage Mutant Ninja Turtles #39

 • نویسنده : Tom Waltz, Kevin Eastman
 • طراح : Mateus Santolouco
 • ناشر : IDW

خواندن شماره ۳۹ از کمیک لاک پشت های نینجای جهش یافته نوجوان درست بعد از دیدن فیلم لاک پشت های نینجای جهش یافته نوجوان جاناتان لیبرمن حس خوشایندی دارد. مخصوصا اگر هر دو بدجوری به دلتان نشسته باشد(از ضعف‌های فیلم لیبرمن در این مورد خاص فاکتور بگیرید چون حداقل کار خوبی که می‌کند لاک‌پشت‌های جذابی نمایش می‌دهد). راستش قصد تعریف و تمجید از فیلم لیبرمن را ندارم چون قسمت اعظمی از هیجان نوشتن این متن به کار تحسین برانگیز تام والتز و متیوس سانتولوکو ربط دارد اگرچه اعتراف می‌کنم هیجان بعد از دیدن فیلم کم تأثیر در امتیاز خوبی که قرار است به این قسمت بدهم نیست.

بعد از اتمام آرک «سقوط شهر» که انصافا عملکرد بسیار خوبی داشت کمیک لاک‌پشت‌های نینجا در حال آماده‌سازی نبردی بزرگ بین حیوانات جهش‌یافته و انسان‌هاست. مرز بین دوست و دشمن مشخص می‌شود. جهش‌یافته‌های جدیدی خیلی آرام و با احتیاط معرفی شده و خواهند شد و چقدر سه کاراکتری (به خصوص پیت کبوتر) کهتا به این لحظه معرفی شده‌اند شخصیت‌پردازی فوق‌العاده‌ای دارند.

سانتولوکو تقریبا به طراح اصلی این سری تبدیل شده، مدتی در استراحت بود تا برای آرک جدید آماده شود حالا که بازگشته آرامشی قبل از طوفان است منتظر خلق اکشن‌های همیشه نفس‌گیر او در این جنگ بزرگ باشید.

کمیکی که تا بحال محتاطانه با تمام امکانات و کاراکترهایی که داشته داستانش را روایت کرده مشخص است که از حالا سعی در ساخت و معرفی کاراکترهایی منحصر به فرد را دارد. لاک‌پشت‌های نینجا در آرک جدید یک قدم از چهارچوب خود پا را فراتر گذاشته و در ساخت یونیورسی مستقل ریسک بزرگی را پذیرفته. کمی صبور باشید چون من آینده خوبی برای دنیای کمیک‌بوکی و شاید سینمایی این سری می‌بینم، حتما این عنوان را دنبال کنید.

مهران فلاح
۷٫۵ از ۱۰


Father’s Day #1

 • نویسنده : Mike Richardson
 • طراح : Gabriel Guzmán
 • ناشر : Dark Horse

معمولاً در روز پدر فرزندان به پدرانشان کلمه هایی مثل “روزت مبارک پدر!” یا “دوست دارم پدر!” می‌گویند اما در کمیک روز پدر “دنایز” با خشونت تمام با پدرش برخورد میکند و بجای دو عبارت بالا یا معادل های آن یک مشت به پدرش هدیه میدهد.

ماجرای این کمیک از این قرار است که پدر دنایز او و مادرش را در کودکی اش ترک کرده و البته این کار را برای امنیت آن‌ها انجام می‌دهد زیرا او یک قاتل حرفه ای بوده و چیزهایی می‌داند که باید کشته شود…

موضوع کمیک تا حد زیادی کلیشه ای شده زیرا دست کم چند فیلم سینمایی با این ایده ساخته شده است، دیالوگ هایی که بین دنایز و پدرش رد و بدل می‌شوند بی روح و نخ نماست و در نتیجه در داستان این کمیک خلاقیت خاصی دیده نمی‌شود.

اما طراحی‌ها تا حد خوبی اکشن پویایی بالایی دارند، پنل‌بندی‌های کمیک تا حدودی هوشمندانه است و به کمیک این چنین پویا می‌خورد ولی در آن شوی میدان شخصیت های کمیک هم تا حدود زیادی خسته کننده هستند، طراحی های چهره، صورت، زبان بدن و حرکات کاراکترها کار قبولی از آب درآمده، با این حال اگرDark horse بخواهد فیلم هایی مانند Taken را به صورت کمیک دربیاورد بهتر است طراح های خود را برای طراحی فیلم های هالیوودی خسته نکند.

امیرعلی آصفی
۴ از ۱۰


Gotham Academy #2

 • نویسنده : Becky Cloonan, Brenden Fletcher
 • طراح : Karl Kerschl
 • ناشر : DC


“آکادمی گاتهام” یکی از کمیک های جدید دی‌سی‌کمیکز با مضمون گاتهام است. این آرک در قیاس با دیگر کارهایی که مرتبط به دنیای گاتهام و بتمن هستند بسیار متفاوت پرداخته شده. چه از نظر روایت داستانی و چه از نظر طراحی و ویژگی های بصری کار.

“آکادمی گاتهام” داستان زندگی دو دختر نوجوان با نام های اولیو سیلورلاک و ماپس مزاگچی را روایت میکند. محوریت اصلی کمیک بر روی اولیو میچرخد به طور خلاصه، اولیو راوی داستان است.
در ظاهر ما با یک کار تینجیری که سعی دارد مضامین عاشقانه را با ماجراهای عجیب ترکیب کند و در نهایت دل نوجوانان را بدست آورد، روبرو هستیم اما واقعیت این است که “آکادمی گاتهام” حرف های بیشتری برای گفتن دارد.

شماره ی اول کمیک قبل از هرچیز سعی دارد تم لوکیشن ها و بطور کلی کار را به شما نشان دهد. همانطور که ذکر کردم با کار متفاوتی روبرو هستیم. “آکادمی گاتهام” از نظر طراحی و تم بسیار خاص به تصویر کشیده شده. مدرسه ای عظیم الجثه و پر از ماجرا که در قلب شهری مملو از جنون واقع شده.

“آکادمی گاتهام” بر روی چند عنصر خاص استوار است که میتوان آنها را ستون های کمیک خواند. اولین و مهم ترین عنصر کار شخصیت پردازی اولیو است. داستان سعی دارد ماجرای شکل گیری، تکامل و اوج گرفتن یک نوجوان منحصر بفرد را روایت کند. اولیو بواسطه ی رابطه ی شکست خورده و مبهمی که پشت سر گذاشته، دچار اختلال اسکیزوئید شده و از نظر اجتماعی ضعف های فراوانی دارد. رابطه ی بین اولیو و ماپس اطلاعات زیادی از هر دو کرکتر به ما میدهد و از همه مهمتر دیدن ترکیب این دو کرکتر بعنوان دو فاز کاملاً متفاوت، تصویر بغایت زیبایی را تداعی میکند.

از دیگر عناصر “آکادمی گاتهام” باید به ماجرای روح و داستان های غریب آکادمی اشاره کنم. اتفاقاتی که تمام این عناصر را به هم پیوند میدهند و در نهایت یک عصاره ی حماسی از دل زندگی ساده ی اولیو بیرون میکشد.

در کل “آکادمی گاتهام” آغاز بسیار خوبی داشته و با شماره ی دومش به اوج خود رسید. واقعاً محصولیست از تمام نکات مثبتی که کاری در این سبک میتواند داشته باشد و حس میکنم دقیقاً مطابق با چیزی‌ست که خود بکی کلونان و برندن فلچر انتظار داشتند.

کامیاب قربان‌پور
۸ از ۱۰کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.


  • arkham knight
   در پاسخ به arkham knight

   عالی

  • THE CROW
   در پاسخ به THE CROW

   دستتون درد نکنه.
   برای شروعTeenage Mutant Ninja Turtles چه جلدی رو توصیه میکنید؟؟
   سوپرمن بلاخره تموم شد ولی عجب تمومی شد.
   امتیاز گاتهام آکادمی بیشتر از چیزی شد که انتظار داشتم هنوز که چیزی معلوم نشده.
   کاش کمیکای بیشتری از ناشرای دیگه بود.

   • MEHRAN
    در پاسخ به THE CROW

    از قسمت ۳۳ آرک جدید شروع شده و برای خوندن خوبه. توصیه که از قسمت اول هست تا تو دنیایی که خلق می شه درگیر بشی.
    پ.ن: ببخشید دیر جواب دادم اتفاقی دیدم و واقعا یه سری کامنتا رو به قدری دیر می بینم که جواب دادن بهش فایده نداره.

  • ممنون خیلی خوب بود

   اگ میشه این ها رو واسه دانلود قرار بدید

  • مهدی
   در پاسخ به مهدی

   سلام
   من تازه میخوام برم تو کار کمیک بوک
   خیلی وقته دلم میخواد شروع کنم به خوندن کمیک ها ولی مرجع قوی و درست حسابی پیدا نمیکنم!
   بعد اونهایی که هست هم نمیدونم شماره بندیش چطوریه و بعضی کمیک ها چند مدل داره ونمیدونم کدومو بخونم!
   مثلا تو یکی از مطالبتون زده بودین
   آرک۱ – ۲ …
   آرک چی هست؟
   بعدا زده بودید آرک ۵ : شماره ۱۱۵ – شماره ۱۱۶ …
   این چیه؟

   و اگه میشه یه مرجع کامل انگلیسی معرفی کنید برای خرید یا دانلود رایگان کمیک هایی مثل گرین ارو – فلش – واکینگ دد – بتمن – سپایدر من –

   • MEHRAN
    در پاسخ به مهدی

    سلام.
    خب الان یعنی شما به جز فانتزی کمیک مرجع دیگه ای می شناسید؟ ما همیشه تو نقدای هفتگی یه سری عنوان هم برای خوانندگان تازه می ذاریم(که معمولا عناوین کوتاه یا عنوانهای تازه منتشر شده یا آرکهای جدید هست) شما از همونا شروع کنید.
    آرک هم به مجموعه های داستانی در عناوین ادامه دار می گن. هر آرک معمولا یا داستان جدا داره(گاهی اوقات با تیم طراحی و نویسندگی متفاوت) گاهی هم به آرک قبلی یا بعدی مرتبط هست.
    هیچ مرجع انگلیسی کمیک ها را بصورت رایگان با لینک مستقیم برای دانلود نمی ذاره. بهترین چیز برای دانلود کمیک بصورت مجموعه یا قسمتی تورنت هست. اسم کمیک رو در سایتهای تورنت جستجو کنید یا تو گوگل با اضافه کردن کلمه تورنت به آخر عنوان کمیک لینکهاش رو پیدا کنید.