بررسی کمیک‌های هفته اول و دوم ژوئن

توسط : در تاریخ : جمعه, ژوئن 22nd, 2012

در دو هفته گذشته دور اول از «اونجرها علیه مردان ایکس» پایان می‌یاید و ماه دوم ری‌بوت والیانت آغاز می‌شود. سوامپ تینگ و شوالیه‌های شیطانی هم همچنان با قدرت ادامه می‌یابند.

اگر با نحوه‌ی دریافت کمیک‌های خارجی ناآشنا هستید به تاپیک دریافت کمیک در فنزین مراجعه کنید. همچنین برای بحث در مورد کمیک‌های جدید می‌توانید به بخش کمیک فنزین سر بزنید.


Harbinger #01

 • نویسنده: Joshua Dysart
 • طراح: Khari Evans
 • ناشر: Valiant

بعد از دی سی و ری بوت تمام عیارش در سری نیو ۵۲ و اغاز کردن همه ی کمیک هایش از قسمت اول این بار نوبت والیانت است که تمامی کمیک های محبوب دهه ی نودی خود را ری بوت کرده و از شماره ی اول می آغازد.

هاربینگر حکایت جوانی است به نام پیتر. او به خاطر قدرت های ذهنی عجیب و غریب خود فراری است و برای آرام گرفتن ذهنش قرص مصرف می کند. او بعد از چندین سال فرار و در به دری حالا که به نظر می رسد به انتهای خط رسیده به زادگاه خود بر می گردد. او در آن جا با دختری که از کودکی عاشقش بوده یعنی کریس مواجه می شود. هم چنین فردی به نام تویو هارادا که دارای قدرت ذهنی مشابه اوست و اکنون صاحب تشکیلاتی عظیم است به هیبت سگی در می آید تا در خواب پیتر نفوذ کرده و با او گفتگو کند.

در کمیک فعلی جای زوج برنده ی قبلی یعنی جیم شوتر و دیوید لفم جای خود را به زوج جاشوا دیسارت و خاری ایوانز داده. زوجی که به نظر نمی رسد از نویسنده و طراح قبلی کمتر موفق باشند.

جاشوا دیسارت عمده ی شهرت خود را مدیون گرافیک نوول حالا کالت شده اش برای ورتیگو یعنی سرباز ناناخته شده است. او نامزد جایزه ی آیزنر بوده و کارهایش به خاطر موضوعات تاریک آن، ترس اومانیستی و شیدایی اش در واکاوی ریشه های خشونت شناخته شده اند.

خاری ایوانز هم با مارول و ایمیج تا به حال همکاری داشته و مشهورترین کارش کربن گری است.

چیزی که در نگاه اول توجه خواننده را به کمیک جلب می کند استایل طراحی کمیک  و حذف های روایی درست آن است. داستان خوب آغاز می شود و در همان ابتدا موفق می شود با صحنه هایی میخکوب کننده از فلش بکی از گذشته خواننده را پای کار میخکوب کند. ضمن این که در ساختن فضای غریب خود و پردازش کاراکتر ها سربلند بیرون می آید.

در کل هاربرینگر را از همین الان نوید دهنده ی این است که خواننده با کمیکی خوش خوان و جذاب مواجه خواهد بود.

نوشته‌ی فرزاد خلیلیان

[rating:7/10]


X-O Manowar #2

 • نویسنده: Robert Venditti
 • طراح: Cary Nord
 • ناشر: Valiant

شماره دوم کمیک X-O Manowar هم بالاخره آمد. این کمیک داستان جالبی دارد. یک علمی تخیلی بسیار جذاب است. بربر ها علیه فضایی ها. و (احتمالا) کمی هم ته مایه ادیسه فضایی.

شاه ارلیک و چندی از همرزمانش  توسط فضایی ها به اسارت گرفته شده اند. دوری از خانواده ، کار سخت و طاقت فرسا و آغاز برنامه فرار زندانی ها ، داستان این شماره از کمیک است.

 داستان آهسته پیش میرود. اما این آهسته بودن روند داستان ، آن را قدرتمند میکند. اجازه میدهد که شخصیت اول جوان و مغروری که در قسمت اول دیدیم ، شکسته شود. دستش را از دست بدهد و کمی پیر تر شود. و وقتی او را میبینیم که در این شرایط سخت امیدش را از دست نداده ، حس احتراممان به او تقویت میشود و در دل میگوییم : او یک پادشاه و یک جنگجوی واقعی است.

زمینه سازی و آماده کردن خواننده ها بالاخره به پایان رسید. در انتهای در این شماره داستان اصلی آغاز شد و باید در قسمت های آینده منتظر اتفاقات هیجان انگیزی باشیم.

 طراحی این کمیک نیز بسیار عالی است. صحنه های مبارزه و نبرد بسیار خوب به تصویر کشیده میشود و این باعث میشود که کمیک جذاب تر شود.

نوشته‌ی پوریا تقوی مقدم

[rating:8/10]


Pantha #1

 • نویسنده: Brandon Jerwa
 • طراح: Pow Rodrix
 • ناشر: Dynamite

پانتا نام یکی از ابرقهرمان های دی سی است که اولین حضورش به ابتدای دهه ی نود در سری کمیک های تین تایتانز بود و از آن زمان به صورت منقطع در چند تا دیگر از سری کمیک های دی سی حضور یافته است.

اما پانتای دینامیت شباهتش به پانتای دی سی به تشابه اسمی ختم می شود. این جا پانتا خدایی مصری و جاویدان است که فرصتی دوباره یافته. او دو فرم دارد. یک ببر سیاه و زنی جنگجو. او در زمان حال مشغول بررسی ناپدید شدن تعدادی از مهاجرین غیر قانونی مکزیکی است. ناپدید شدنی که به نظر می رسد با وقایع غیر طبیعی در ارتباط باشد.

از کارهای شاخص برندون جروا تعدادی از کمیک های جی آی جو و بتل استار گلکتیکا را نام برد. اون هم چنین در پنج قسمت از سری کمیک شیلد با دی سی همکاری داشته.

از کارهای طراح مجموعه، پاو رودریکس که به طرز مسرت بخشی نامش بر روی کاور کمیک با اشتباه درج شده می توان به مشت عدالت،چه می شد اگر: تهاجم مخفی، تعدادی از کمیک های ولورین و الهه ی جنگ نام برد.

اگر فکر می کنید من با کمیک هایی با ابر قهرمانان زن سوپر مدل خوش سیما و خشن که مقدار زیادی از پوست خود را برهنه باقی می گذارند مشکلی دارم سخت در اشتباهید منتها برای این که از کمیکی را یک کمیک خوب نامید معیارهای دیگری هم وجود دارد.

زمانی که شرکت های بزرگی مثل مارول و دی سی در کمیک های ابر قهرمانی خود تغییرات جدی ایجاد کرده اند و این روزها کمتر سر و کله زدن ابر قهرمان ها با یک مشت سارق بانک و یا یک مشت ابر جنایتکار دیوانه ی عاشق فتح دنیا بجنگند روی بر می گردانند یا در مواردی مثل جاستیس لیگ، نویسندگانی مثل جف جونز با رویکردی غیر متعارف با این گونه ماجراها مواجه می شوند. برخی شرکت های مستقل به کشف فرمولی جدید در این باره نایل آمده اند. فقط کافی است جای ابرقهرمانان سابق را با خدایان باستانی پر کنی و همان داستان های قدیمی را بدون کوچک ترین تغییری روایت کنی. این جاست که آدم یاد سخن آلن مور می افتد وقتی که مشکل صنعت کمیک امروز را نه در بودن در شرکتی مستقل یا بزرگ بلکه بحرانی در خلاقیت می دانست.

از این حیث قسمت اول کمیک به طرز رقت باری نا امید کننده است. طراحی های پاو رودریکس انگار مستقیماً از کمیک قبلی او الهه ی جنگ آمده اند و حداقل تصور این کمیک به عنوان کمیکی مستقل برای من دشوار است طوری که حتی استایل طراحی کاراکتر ها در دو کمیک چنان مشابه است که بیشتر پنتا را به اسپین آفی ضعیف از الهه ی جنگ شبیه کرده است.

الهه ی جنگ خود کمیک متوسطی است اما به لطف چرخش های داستانی به جای خود و شخصیت های پرداخت شده و خشونت نامتعارف گرافیکی اش( که البته در پانتا هم به طرز مضحکی تکرار شده است) حداقل کاری قابل تحمل است. چیزی که بعید به نظر می رسد پنتا به آن دست پیدا کند. خواندن این کمیک ها هیچ سودی نداشته باشد حداقل این فایده را دارند که آدم قدر کمیک هایی مثل واندر ومن برایان آزارلو و کت ومن اد بروبیکر را بیشتر بداند.

نوشته‌ی فرزاد خلیلیان

[rating:3.5/10]


Swamp Thing #10

 • نویسنده: Scott Snyder
 • طراح: Francesco Francavilla
 • ناشر: DC

بگذارید حرف آخر را ، اول کار بزنم .

توصیه من به شما این است : سوامپ ثینگ را بخوانید.

 سوامپ ثینگ از اولین عناوینی بود که از بین ۵۲ عنوان جدید شرکت DC برای خواندن انتخاب کردم ، چرا که این کمیک پیشینه بسیار درخشانی داشت و نویسنده بسیار قدرتمند DC ، اسکات اسنایدر نوشتن آن را بر عهده داشت. اما راستش را بخواهید ، بعد از خواندن شماره اول این کمیک ناامید شدم. شماره اول اصلا خوب نبود. حضور کاملا تصنعی سوپرمن هم اوضاع را بدتر کرده بود.

اما رفته رفته اوضاع بهتر شد. داستان روی غلطک افتاد و شخصیت ها شکل گرفتند. بعد از چند شماره اول ، سوامپ ثینگ توانست جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و تا این شماره در اوج باقی بماند.

 سوامپ ثینگ شماره ۱۰ یک شاهکار تمام عیار بود. اگر آن پیشینه بد ذهنی از شماره های اول برایم باقی نمانده بود ، احتمالا به آن امتیاز ۱۰ از ۱۰ میدادم. این شماره از سوامپ ثینگ داستانی جالب ، روایتی بدیع ، اتفاقاتی هیجان انگیز ، پایانی کوبنده و از همه مهمتر طراحی بسیار خوب و بی نظیری داشت.

 آلن مور ، نویسنده نام آشنای همه کمیک خوان ها ، در قسمتی از کتاب راهنمای نویسندگی اش  گفته بود : یکی از برتری های رسانه کمیک و داستانهای مصور ، نسبت به سینما این است که در کمیک خواننده میتواند داستان را با هر سرعتی که دوست دارد بخواند. میتواند گاهی به عقب برگردد و دوباره قسمتهای گذشته را نگاه کند و …

این مورد را در شماره ۱۰ سوامپ ثینگ میتوان احساس کرد. نویسنده دقیقا از این نقطه قوت رسانه کمیک استفاده کرده است. نتیجه کار هم عالی است. بعد از خواندن کمیک ذهنتان همچنان درگیر باقی خواند ماند. پس باز هم میگویم : سوامپ ثینگ را بخوانید.

نوشته‌ی پوریا تقوی مقدم

[rating:9/10]


Demon Knights #10

 • نویسنده: Paul Cornell
 • طراح: Diogenes Neves
 • ناشر: DC

آنقدر کمیک نخوانده ام که بگویم بهترین است ، ولی بدون شک شوالیه های اهریمنی یکی از بهترین مجموعه هایی است که داستان  گروهی از ابرقهرمان ها را روایت میکند.

وقتی این کمیک را میخوانید باید هر لحظه منتظر غافلگیر شدن باشید. این کمیک پراست از جنگ ، معما ، قتل ، خیانت ، شخصیت های عجیب و مرموز ، جادو و هر چیزی که تصورش را بکنید.

 شماره دهم شوالیه های اهریمنی ، کمیک خوبی بود ، اما سرعت بالایی داشت. این به خودی خود ایرادی ندارد و شاید هم خوب باشد ، ولی نه وقتی که خلاف آن عادت کرده باشیم. برای مثال وقتی نبرد در آن روستای کوچک ۵-۶ قسمت طول میکشد ، انتظار نداریم که تمام سفر دریایی و زمینی تا مقصد در یک شماره بهسر انجام برسد.

شخصا ترجیح میدادم که سفر زمینیشان کمی بیشتر طول میکشید و نبردشان با حیوانهای جنگلی تغییر شکل یافته ، بیشتر پرداخت میشد.

همانطور که در انتهای این شماره دیدیم ، به نظر میرسد که نویسنده میخواهد ما را به سرعت به قسمت های جذاب تر داستان برساند و خواننده هایش را میخکوب کند ، و به جرات میتوان گفت که با چنین پایانی ، قسمت بعدی امتیازی بالای ۹ خواهد گرفت.

نوشته‌ی پوریا تقوی مقدم

[rating:8/10]


Ultimate Comics Spider Man #11

 • نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: David Marquez
 • ناشر: Marvel

دقیقاً مثل قسمت قبل همه چیز عالی بود. من عاشق این سری و شخصیت جدید هستم. گروه ۳ نفره بندیس، مارکز و پانسر به شدت مناسب حال و هوای کار هستند.

داستان نویسی بندیس مثل همیشه خوب است و در آخر داستان همیشه چیزی در چنته دارد تا مخاطب را مشتاق دنبال کردن داستان کند. این قسمت مورالز و عمویش به سراغ رئیس خلافکارهای مکزیک یعنی “عقرب” می­روند که حالا قصد دارد نیویورک را هم زیر سلطه خود درآورد و یک درس حسابی به او می­دهند. اگرچه شاید نباید شخصیتی که طی چند قسمت قبل به خوبی پروبال گرفته بود با ورود یک شخصیت ۱۳ ساله به این راحتی از پا در می­آمد، اما همچنان داستان جذابیت و گیرایی قبل را دارد و البته با حضور دیوید مارکز که انصافاً طرح­های او یک سروگردن از سارا پیچلی بالاتر است، دو چندان شده و رنگ و لعاب بیشتری پیدا کرده است.

طرح­های مارکز به معنای واقعی کلمه فوقالعاده­اند و شاید اگر رنگ آمیزی عالی جاستین پانسر نبود ابهت این طرح­ها به چشم نمی­امد، به جرأت می­توان گفت این کمیک جزء معدود کمیک­هایی است که طرح­های داخل جلد از روی جلد زیباترند.

اسپایدر­من جدید اگرچه همانند پیتر پارکر دستگاه استفاده از تار را ندارد اما توانائی­های او بسیار جالبند و شاید هم بیشتر از چیزی که تا به حال به نمایش گذاشته شده است باشند.

نوشته­ی مهران فلاح

[rating:9/10]


Avengers VS X-Men #5

 • نویسنده: Matt Fraction
 • طراح: John Romita Jr.
 • ناشر: Marvel

تا به این قسمت به هیچ عنوان علاقه­ای به نقد این سری از کمیک­ها نداشتم اما اتفاقی در انتهای این قسمت رخ داد که اجازه نداد جلوی خودم رو بگیرم.

تا اینجای کار تمام خواننده­ها تصور می­کردند که نیروی فینیکس به دنبال بدن هُپ سامرز برای میزبانی است اما با کمال تعجب در پایان این قسمت بدن ۵ تن از اعضای اکس من را به عنوان میزبان انتخاب می کند. در قسمت بعد همه چیز تغییر خواهد کرد، از روند داستان گرفته تا دست­اندرکاران کار، دیگر خبری از جان رومیتا و طرح­های آزاردهند­ه­اش نیست و این شاید خوشحال کننده ترین موضوع باشد.

در مجموع این قسمت هم به جز تصاویر شلوغ و انفجارهای مهیب حرفی برای گفتن نداشت و به نوعی سکوی پرتابی برای قسمت بعد بود، شاید مارول به درد دل منتقدان ناراضی گوش کرده باشد، شاید هم نه! هدف از این نقد نیز پیش­نمایشی از قسمت بعد بود.

نوشته­ی مهران فلاح

[rating:5/10]


SpiderMen #1 

 •  نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: Sara Pichelli
 • ناشر: Marvel

 دوباره مینی­سری جدیدی از اسپایدرمن این بار با نام اسپایدرمن­ها! در این داستان دو شخصیت اسپایدرمن در کنار یکدیگر حضور دارند. اما چطور ؟

چند ماه پیش در سری آلتیمت اسپایدرمن آرکی آغاز شد با عنوان “مرگ اسپایدرمن” که در نهایت با مرگ اسپایدرمن خاتمه یافت و در سری جدید شخصیتی با نام مایلز مورالز (نوجوان ۱۳ ساله­ی دو رگه­ آمریکایی آفریقایی) جایگزین او شد. البته باید خاطر نشان کرد که خیلی وقت هست کشتن ابرقهرمان­ها و زنده کردن آن­ها در کمیک­ها امری مرسوم شده­ است. طولی نکشید که مارول و مخاطبان آن خیلی زود دلشان برای پیتر پارکر و توانائی­هایش تنگ شد، اما این بار مارول با حقه­ای زیباتر اقدام به بازگرداندن پیتر پارکر کرده است، یعنی تقابل دو دنیا! داستان کمیک به این صورت است که اسپایدرمن بر حسب اتفاقی و در آزمایشگاه میستریو(از دشمنان اسپایدرمن) به دنیای آلتیمت منتقل و با اسپایدرمن جدید روبرو می­شود. نویسنده داستان طبق روال اخیر برایان بندیس و طراح داستان سارا پیچلی است، جلوه­های سینمائی در طرح­ها به خوبی مشهود است و این نشان­دهنده­ی پیشرفت کاری پیچلی است، داستان جذابیت کافی را برای زمین گیرکردن مخاطب دارد و خب به دلیل کوتاه بودن در ناخودآگاه خواننده جای باز می­کند. بسیاری از سایت­های خارجی اقدام به نقد زودهنگام این قسمت و قسمت­های بعدی کمیک کرده­اند و این خود نشان از موفقیت این کار دارد.

نوشته­ی مهران فلاح

[rating:9/10]


  • داردویل
   در پاسخ به داردویل

   از اسپایدر من ها بیشتر خوشم میاد خیلی عالیع که این دو با هم رو به رو میشن.
   همیشه دنبال یه کمیک بودم که توش یه نفر باشه که قابلیت های ذهنی داشته باشه و ازش فرار کنه و هاربینگر رو الان شناختم.

  • DSaad
   در پاسخ به DSaad

   اولاً می خواستم ازتون تشکر کنم :دی واقعاٌ این بلاگ رو دوست دارم.

   دوماً می خواستم بگم , قسمت ۴ام Saga بیرون اومد و می خواستم بهتون دو سه تا کمیک پیشنهاد کنم یکی MIND MGMT , یکی دیگه Planetoid و The Massive و Higher Earth.

   • MEHRAN
    در پاسخ به DSaad

    ممنون دوست من از پیشنهادت، Saga و Higher Earth جزء نقدهای هفته های پیش هست. MIND MGMT رو قرار بود که هفته پیش من نقدش رو بنویسم که نشد و The Massive و ساگا ۴ هم چون یک هفته عقبیم جزء نقدهای هفته بعد هست.

   • پیشگوی پیر
    در پاسخ به DSaad

    خیلی ممنون و نظر لطفتونه.

    همونطور که مهران جان گفت ، ما ریویو ها رو یک هفته بعد میزنیم.
    علاوه بر ساگا ۴ ، Higher Earth #2 هم مال همین چند روز پیش بود که انشالله برای هفته بعد آماده اش میکنیم.
    Planetoid #1 هم مال همین هفته دوم ژوئنه که دیگه نقدش رو نرسیدیم بریم…
    در مورد The Massive#1 هم فکر میکنم مهران جان داره اشتباه میکنه ، جون مال خیلی وقت پیش بود…

   • DSaad
    در پاسخ به DSaad

    متشکر :دی

  • داردویل
   در پاسخ به داردویل

   راستی قسمت تماس با ما خرابه هر جور که شد زدم ولی ایرادش اون رمزست که چند تا حرف و عدد میده همه جوره زدم ولی نشد.

   • MEHRAN
    در پاسخ به داردویل

    مشکلش حل شد، قبل از اینکه تماس با ما فعال بشه در جای دیگه به شما گفته بودم که مشخصات کاملتون رو به ایمیلم بفرستید اما خب فکر کنم ندیدید، شما بی زحمت نام و نام خانوادگی، سن، سابقه فعالیت و اگر دوست داشتید یک نمونه کار هم بفرستید: [email protected]

  • فرزاد.خ
   در پاسخ به فرزاد.خ

   مسیو رو من همون موقع که اومد خوندم. کلاً قضیه اینه که من به کمیکای نظامی حساسیت دارم دی: وگرنه می رفتم. ممنونت می شه احمد بابت این حرکت.
   و ساگا هم مگه می شه نخوند. نه واقعاً کسی هست که ساگا نخونه؟ دی:

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   باسلام
   من لینک تمامی قسمت های سری۲۰۱۲کمیکTMNT(لاکپشتهای نیجا)رومیخواستم…
   باکیفیت بالاباشه لطفا(برای ترجمه میخواهم)
   راستی دوتاسوال:
   ۱-چه طورمیشه به سایتتون مقاله ارسال کرد؟
   ۲-چرالینک کمیک های نقدشده روتوی همون نقدقرارنمیدید؟

   • هادس
    در پاسخ به مرد

    لینک‌ها چون معمولا موقتا و از سایت های مختلف قابل دریافتن برای همین ما توی سایت فنزین گاها لینک می‌ذاریم و سایت‌ها رو معرفی می‌کنیم تا هر طور خواستین دریافت کنین.
    لینک همین کمیک رو هم تو فنزین درخواست کنین. شاید یتونیم پیداش کنیم.

    برای ارسال مقاله و در تماس بودن این ایمیل هست:
    [email protected]

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   یعنی باید توی اون بخش درخواست بدم تابهم لینکوبدید؟راهی نداره همینجابنویسید؟خیلی فوریه…

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   آقاواقعاتشکر
   حتما
   راستی این دوتاسوال…
   ۱-چه طورمیشه به سایتتون مقاله ارسال کرد؟
   ۲-چرالینک کمیک های نقدشده روتوی همون نقدقرارنمیدید؟

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   سوال اولتون رو هادس عزیز پاسخ دادن قبلا

   سوال دوم رو هم به خاطر جلوگیری از پیش اومدن مشکل برای سایت از قرار دادن لینک معذوریم.فکر نکنم سخت باشه به فروم فنزین مراجعه کنید

  • مرد
   در پاسخ به مرد

   بله حق باشماست…
   ولی آخه فنزین که ۴-۵تاکربرفعال بیشترنداره…
   توی انجمن آکادمی تاپیک ندارید؟

   • پیشگو
    در پاسخ به مرد

    فکر میکنم لازم باشه اطلاعاتتون رو یکمی آپدیت کنید. چون حداقل در مورد فنزین به طرز وحشتناکی غلطه.

    لطفا بقیه این روند پرسش و پاسخ را در فنزین پیگیری کنید.
    اینجا برای ارائه نظر در مورد مطالب و یا حداکثر ابراز علاقه برای همکاری است.
    از این به بعد هرگونه کامنتی که مربوط به سایت فانتزی کمیک نباشد ، به سرعت پاک خواهد شد.
    با تشکر.

    • مرد
     در پاسخ به پیشگو

     آقایکیش ۳تامدیراصلی سایتن یکی دردویل یکی هم بلزیاب شد۵تاکاربرفعال…
     راستی گفتین توآ:ادمی تاپیک ندارین؟

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   من خودم تو فنزین فعالیت میکنم. هر کمیکی خواستین تو انجمن فنزین درخواست بدید اگه موجود بود تو نت خودم براتون قرار میدم

   آکادمی هم من اطلاعی ندارم

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   خوشم میاد کم کم Valiant رو دوباره به روزهای خوش کودکی من بازمیگرده سبکش

   • پیشگو
    در پاسخ به AMIR

    امیر قراره یه مقاله اختصاصی برای والیانت برم ، البته بعد از اینکه شدومن اومد… خواستی یه مقدمه بده برای اولش که گذشته والیانت رو معرفی کنه.

  • AMIR
   در پاسخ به AMIR

   حتما. منتهی باید سعی کنم مقدمه رو کوتاهش کنم چون نوستالژی اینا هم حتما قاطیش خواهد شد. باشه از امروز روش کار میکنم