بررسی کمیک‌های هفته اول مارس

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, مارس 7th, 2013

در این هفته کمیک‌های جدید زیادی عرضه شد. کراس اور عظیم دنیای مارول، «عصر آلترون» آغاز شد و کراس اور «دنیای فساد» به پایان رسید.

متاسفانه به دلیل دیرآمدن لینک‌های دانلود کمیک‌ها، کمبود نیرو و تلاش برای سریع آماده کردن نقد‌های این هفته، نتوانستیم تمام شماره‌های اول کمیک‌های جدید را  بررسی کنیم. در ماه‌های آینده و با کمک شما دوستان عزیز، این کمیک‌ها را پوشش خواهیم داد.


معمولا روال بر این است که ابتدا بهترین کمیک هر هفته را نقد کنیم، اما بگذارید این بار از بدترین کمیک این هفته آغاز کنیم:

Swamp Thing #18Swamp-Thing_18

 • نویسنده : Scott Snyder
 • طراح: Yanick Paquette
 • ناشر: DC

بله. اشتباه نخونده اید. اسکات اسنایدری که برای کمیک بتمن اش امتیازی کمتر از ۹ نگرفته است، در سوامپ ثینگ بسیار بد عمل کرده است.

نمیدانم زمانی که اسنایدر این شماره را می‌نوشته، پیش خودش چه فکری می‌کرده است. این شماره یک فاجعه تمام عیار است. به زبان بهتر این شماره یک فیلم هندی است!

من قبل از خواندن این شماره، انتظار انواع و اقسام پایان های بد را داشتم. انتظار داشتم آلک هولند فراموشی بگیرد و همه چیز را از یا ببرد. انتظار داشتم او یا ابیگیل بمیرند. و حتی انتظار داشتم خودش را قربانی کند و بعد پارلمان سبز او را دوباره زنده کند. اما پایانی که اسنایدر برای این شماره رقم زد، بسیار بدتر از اینها بود. بدترین پایان ممکن بود.

گاهی این سوال پیش می‌آید که حتی ریویونویس‎های سایت‌های معتبری مانند IGN، آیا کمیک را می‎‌خوانند و سپس نقد می‌کند؟ آیا موقع نوشتن نقد در هپروت به سر میبرند که به کمیک‌هایی چون سوامپ ثینگ و جی ال دی امتیازهای بالا می‌دهند؟ یا صرفا مرعوب شهرت نویسند هستند و نمی‌خواهند در هیچ شرایطی از نویسنده ای که به بتمن‌اش نمره کامل داده اند، بد بگویند.

طراحی های کمیک با بازگشت طراح سابقش جان تازه ای به خود گرفتند و اگر به خاطر طراحی های زیبای این کمیک نبود، امتیاز این شماره چیزی بیش از یک نمی‌بود.

در پایان این مطلب باید بگویم که مایه خشنودی است که این شماره، آخرین شماره ای بود که اسنایدر برای سوامپ ثینگ مینویسد.

پوریا تقوی مقدم

[rating:3/10]


Cable and X-Force #5Cable and the X-Force 05

 • نویسنده: Dennis Hopeless
 • طراح: Salvador Larroca
 • ناشر:  Marvel

 

این کمیک از شروع انتشارش سعی داشت تا نشان دهد بیشتر بر رابطه Cable و Hope تأکید دارد و اعضای دیگر اکس فورس فقط در داستان گنجانده شده بودند تا کمیک خالی نباشد، تا به قسمت ۴ ضعف روایت در همین بود، بعضاً کاراکترهای فرعی نمایش داده می‌شدند، دیالوگ‌های بی ارزش و فاقد محتوا ردوبدل می‌شد تا زمینه برای ۲کاراکتر اصلی مهیا شود، اما در ۲ قسمت پیش داستان از این باتلاق رهایی پیدا کرد، کمی به کاراکتر کلاسس پرداخته شد تا همه چیز برای تصویر پایانی این قسمت آماده شود. بر خلاف طرح جلد این کمیک کمترین تمرکز بروی ۲ شخصیت مذکور بود، بعد از ۵ قسمت گروه اکس فورس تازه شکلی به خود گرفته‌اند، کیبل تازه به فکر منظم کردن تیمش برآمده و قسمت بعدی قطعاً قسمت خوبی خواهد بود. اما باز هم این قسمت قربانی شد تا برای قسمت بعدی مقدمه شود، البته اگر مقدمه بخواهد مثل قسمت پیش برای این قسمت آماده شود باید باز هم منتظر به حاشیه رفتن داستان بود.

نکته مهم سری‌های جدید مارول ارتباطی است که بعضی از عناوین با یکدیگر دارند، شاید مارول دارد برای کراس اوری بزرگ در این عناوین برنامه‌ریزی می‌کند، فعلاً هیچ چیز مشخص نیست.

در طراحی‌های لاروکا کمی نوسان دیده می‌شود، نوسان در سایه‌زنی، جزئیات ضعیف، چهره‌های بعضاً غریب. اما این مشکلات با جزءبینی خود را نمایان می‌کنند، در کل طراحی مشکلی ندارد.

اگر به دنبال چیز جدیدی در این داستان هستید باید بگویم که اشتباه گرفته‌اید، این کمیک را باید صرفاً خواند تا دید چه می‌شود، ‌درست است که این کمیک رایگان در ایران در دسترس قرار می‌گیرد اما پرداخت ۴ دلار برایش به هیچ وجه ارزش ندارد.

مهران فلاح
[rating:5/10]


 Detective Comics #18Detective-Comics_18

 • نویسنده: John Layman
 • طراح: Jason Fabok
 • ناشر: DC

بگذارید قبل از این که این موج آغاز شود این را از من بشنوید:

«در ماه‌های آینده کمیک‌های مرتبط با بتمن و خانواده‌اش آن‌قدر به مرگ دامیان می‌پردازند که خسته شود!»

خوشبختانه در دتکتیو کمیکس این هفته، مرگ دامیان پر رنگ نبود. نوینسده این کمیک چه در زمان کراس اور «مرگ خاندان» و چه اکنون، سعی دارد که نگذارد اتفاقهایی که در سایر کمیک ها می افتند، بر روند داستان او تاثیر بگذارند.

و به نظر من، این تصمیمی کاملا عاقلانه است.

قسمتی از داستان «کمیک‌های کاراگاهی» تبدیل به جدال گروه‌های مافیایی شده است. در یک سمت این جدال امپراطور پنگوئن قرار دارد و در سمت دیگر امپراطور پنگوئن جدید!

اوگیلوی شخصیت بسیار جذابی دارد. گوشه‌ای از شخصیت او را در کمیک کوتاه تست هوش دیدم. اون هر روز دارد تبدیل به شخصیت جالب تری میشود. و با اتفاقی که در آخرین صفحه این کمیک افتناد، تنها سوالی که در ذهن ما نقش می گیرد این است که اوگیلوی تا کجا پیش خواهد رفت؟ آیا می‌تواند تبدیل به یکی از جالب‌ترین ابرشرور های دنیای بتمن شود؟

در کنار این ماجرا‌ها بتمن داستان خودش را ادامه می‌دهد و و شخصیت جدید بسیار جذابی معرفی میشود که قرار است تا زمانی که اوگیلوی برنامه‌های خودش را اجرا کند، روند داستانی با این شخصیت ادامه پیدا کند.

بک ایشوهای  دتکتیو کمیکس یکی از نقات قوت این کمیک است. این ضمیمه‌ها عالی هستند. نگاهی کوتاه به درون ذهن یک ضدقهرمان و ادامه روند داستان و پر کردن حفره‌های خالی. از یک بک ایشو بیش از این چه می‌خواهیم؟

در مورد «کمیک‌های کاراگاهی» حرف برای گفتن بسیار است. شما تا همینجایش را از ما بپذیرید.

پوریا تقوی مقدم

[rating:9/10]


Age of Ultron #1Age of Ultron 001

 • نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: Bryan Hitch
 • ناشر:  Marvel

تاریخچه: آلترون روباتی بود که توسط دکتر هنری پیم خلق شد. در پی اختلالاتی که بوجود آمد به موجودی سرکش تبدیل شد. آلترون بعدها توانست گروه شروری را با نام اربابان شیطان تشکیل دهد و با اونجرز به مبارزه برخواست، او توانست در چندین مرحله خود را آپگرید کند و در آپگرید پنجم و آلترون ۵ و انسانی‌تر بود که اونجرز با او روبرو شدند. آلترون در داستانهای زیادی با ورژن‌ها و آپگریدهای بالاتر و در مقابل اونجرها ظاهر شده، چنیدن بار شکست خورده اما باز هم بازگشته.

این کمیک بازگشت دوباره آلترون برای نابودی زمین و اونجرهاست، ۵ ماه از آرک بزرگ اونجرها علیه اکس من گذشته و باز هم مارول با میجر آرکی دیگر،  به نقل از جوئی اسپوزیتو: «به عصر آلترون خوش آمدید.»

داستان از میدان جنگ شروع می‌شود: نیویورک سیتی، امروز.

نیویورکی که در شرف نابودی است، تعدادی از سربازان عادی برای رهایی از این وضعیت با سربازان آلترون عهد کرده‌اند اگر اونجرها را تحویلشان دهد اوضاع به حالت عادی بازگردد، اسپایدرمن در بند آن‌هاست و هاکای برای نجاتش دست به خطر زده است. روایت عالی بندیس مثل همیشه، جالب است با اینکه این روزها اینقدر سرش شلوغ است اما همیشه در فراپس ذهنش ایده‌ای نو دارد.

طراحی بریان هیچ مثل همیشه عالی و حتی بهتر از همیشه است، جزئیاتی بسیار دقیق، میدان جنگی پرهیاهو.

اگر با داستانهای مارول آشنایی نداشته باشید قسمت اول کمیک کمی گنگ است، اما همه چیز درست می‌شود این بیگ آرک را باید دنبال کرد، چاره‌ی دیگری نیست. عصر آلترون نوید بلاک‌باستری موفق است.

مهران فلاح
[rating:9.5/10]


 Green Arrow #18Green-Arrow_18

 • نویسنده:  Jeff Lemire
 • طراح: Andrea Sorrentino
 • ناشر: DC

این شماره دومین شماره ای بود که تیم جدید گرین ارو نوشته اند و به نظر میرسد نقاط قوت و ضعف این کمیک تا کنون مشخص شده باشند.

در مورد طراحی‌های سورنتینو حرفی برای گفتن باقی نمانده است. بارها در فانتزی کمیک درمورد او صحبت کرده ایم. او طراحی فوق العاده است. طراحی که سبکی منحصر به فرد دارد. تنها نقطه ضعفش عدم توانایی در کشیدن چهره هاست. صورت هایی که این طراح میکشد، بسیار کم جزئیات هستند. در مواردی شخصیت‌های کمیک گرین ارو شبیه به شخصیت‌های کمیک آی ومپایر هستند و این برای فردی که هر دو کمیک را خوانده، اذیت کننده است.

نظر دادن در مورد اینکه هنر نویسندگی لمیر برای این کمیک خاص مناسب است یا نه، هنوز کمی زود است. با اتفاق هایی که در این شماره ها افتاده است، کمیک گرین ارو، به صورت همزمان توانایی تبدیل شدن به کمیکی بسیار عالی و یا بسیار بد را دارد.

روند اصلی داستان کلیشه است و حتی بعضی از دیالوگ ها هم از نخ نماترین کلیشه های موجود هستند:

«تو کی هستی؟»

این که من کی هستم مهم نیست. مهم اینه که تو بفهمی کی هستی.»

حالا باید صبر کنیم و ببینیم که آیا لمیر میتواند از این کلیشه ها، داستانی خلاقانه بیرون بکشد یا خیر؟

لمیر نویسنده سویت توث و جی ال دی است. می‌دانیم که توانایی هر دو کار را دارد…

پوریا تقوی مقدم

[rating:7/10]


Avengers #7Avengers v5 007

 • نویسنده: Jonathan Hickman
 • طراح: Dustin Weaver
 • ناشر:  Marvel

این قسمت بالاخره حرفی برای گفتن داشت، نه اینکه قسمت‌های پیشین بد بوده باشد نه، اما بعد از پایان آرک اول داستان همگی در پیشینه‌هایی تک‌قسمتی روایت شد که انصافاً روایت عالی‌ای داشتند، اما این قسمت به روایت اصلی و البته با نام کلیشه‌ای پایان زمین بازگشت. زمانی که میانه‌های داستان رسیدم در شرف دراپ کردن کمیک بودم که هیکمن با توئیستی فوق‌العاده نشان داد که همیشه باید تا پایان یک داستان را خواند و بعد در موردش قضاوت کرد، صفحات پایانی شما را مجاب می‌کند که دوباره به اول کمیک بازگردید و پنل‌هایی که کوچکترین توجهی به آن نکردید را مرور کنید، پنل‌هایی که پیامی طعنه‌آمیز از هیکمن دارند که: «دیدی حواست جمع نبود!»

طراح جدید و باز هم مشکلات جدید، ویور طراحی‌اش بسیار بهتر از آدام کیوبرت است اما به این معنی نیست که بی‌نقص باشد، تنها و تنها نقص طرح‌ها کشیدگی بدن کاراکترهاست، تمامی اعضای داستان از بالا تا پائین جزئیات بدنشان خیلی بی‌مورد استرج است.  اما مطمئناً چهره‌ی آن‌ها شما را راضی خواهد کرد. رنگ‌آمیزی نیز جای خود را دارد و فوق‌العاده است.

این داستان شروع اتفاقی سفید در مقیاسی سیاه بود، از این قسمت به بعد باید اونجرز را جدی گرفت.

مهران فلاح
[rating:9.5/10]


 HELHEIM #1HELHEIM #1

 • نویسنده: Cullen Bunn
 • طراح: Joelle Jones
 • ناشر: ONI PRESS. INC.

 بگذارید از همین ابتدا، حرف آخر را بزنم. اگر مشکل خاصی با داستان‌های ماورایی قرون وسطایی و کمیک‌های خشن ندارید، پس هل هییم باید در لیست دانلود کمیک‌های این هفته شما قرار بگیرد!

این کمیک بسیار خوب شروع شد و بسیار عالی هم تمام شد.

طراحی این کمیک خیلی خوب است. نوع طراحی و پنل بندی‌ها، سرعت و هیجان را به خوبی به خواننده منتقل می‌کند. در این کمیک مبارزات جذاب و خونینی مشاهده خواهید کرد و با پایانی غافلگیر کننده روبرو هستیم. پایانی که ما را برای خواندن شماره های بعدی مشتاق می کند.

تنها مشکلی که شاید وجود داشته باشد، این است که هنوز چیزی از روند کلی داستان معلوم نیست. اما با چیزهایی که معرفی شد و اتفاقهایی که افتاد، میتوان به آینده این کمیک بسیار امیدوار بود.

[rating:8/10]

پوریا تقوی مقدم


The Superior Spider-Man #5SuperiorSpiderMan_5

 • نویسنده: Dan Slott
 • طراح: Giuseppe Camuncoli
 • ناشر: Marvel

Massacreـقتل عام کننده کاراکتری بود که در قسمت ۶۵۵ اسپایدرمن شگفت‌انگیز توسط خود دن اسلات خلق شد. کاراکتری با نام مارکوس لایمن که توسط یک انفجار همسرش را از دست می‌دهد و خودش بخشی از مغزش دچار آسیب می‌شود. در قسمت پیشین دن اسلات دوباره از این کاراکتر بهره جست و او را وارد کمیک اسپایدرمن برتر کرد.

این قسمت قسمت عجیبی بود، چقدر در چند قسمت اخیر بعد از نمایش آن اسپایدرسیگنال این کمیک به داستانهای بتمن نزدیک شد، هم کشت و کشتاری که مسکر آغاز کرد و هم جو کاراگاهی داک آک با آن تجهیزات بروس ‌وینی‌اش. این قسمت کمی پا را فراتر از حد گذاشت و نشان داد که اختاپوس نمی‌تواند جای پیتر را بگیرد، فقط در این میان نمی‌توانم فلسفه وجودی روح پیتر را درک کنم، حضور او نه تنها مفید نیست بلکه بسیار آزاردهنده است. دکتر اختاپوس در این کمیک نام اسپایدرمن را برای همیشه لکه‌دار کرد تا ثابت کند که اسپایدرمن برتر است. بلاشک ابرشرور این داستان مسکر نیست بلکه خود اسپایدرمن است، اسپایدی بی‌رحم و مجنون، درست همان‌طور که دن اسلات می‌خواست.

طراحی این قسمت بسیار بهتر از قسمت پیشین بود، صحنه‌های پایانی هیجان داستان را دوچندان کرد و به راحتی با نوع آناتومی خاصی که برای اسپایدرمن طراحی شده بود هر کس می‌توانست حدس بزند که کسی که در زیر لباس است پیتر پارکر نیست.

مشخص نیست دن اسلات چه بلایی می‌خواهد بر سر اسپایدرمن بیاورد، هر چه که هست جای بحث بسیار دارد اما جدای از این مسائل این قسمت بسیار عالی بود، به شدت پسشنهاد می‌شود.

مهران فلاح
[rating:8/10]


All New X-Men #8All-New X-Men 008

 • نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: David Marquez
 • ناشر: Marvel

این کمیک مدتی است که در حال درجا زدن است، اکس‌من‌های گذشته هنوز هم در دنیای حال هستند و با روند کندی که بندیس در نظر گرفته در هر قسمت به طور شخصی مشکلات کاراکترها در دنیای امروزی نمایش داده می‌شود، با خود امروزی‌شان روبرو می‌شوند و داستان با پرداختی درست به اتمام می‌رسد، البته منظور من از درجا زدن این است که از شروع طوفانی‌اش دور شده است، خیلی وقت است که به گروه اسکات پرداخته نمی‌شود، البته مشخص است که بندیس با ترفندی خاص منتظر بازگشت طراح اصلی این سری است تا ورق آسش را رو کند. این داستان به کاراکتر انجل پرداخته شد که دیدن هایدرا و اونجرز آن هم با طراحی مارکز خالی از لطف نبود.

قطعاً اگر طراحی‌های مارکز نبود ۳ قسمت اخیر چیزی از یک داستان عادی فراتر نمی‌رفت، در کمیک‌های آلتیمت اسپایدرمن به اندازه‌ی کافی راجع به طرح‌های او صحبت کرده‌ام، پس چیزی نمی‌گویم و شما را به آن نقدها ارجاع می‌دهم.

با تمام این تفاسیر اتفاق مهمی در این کمیک رخ می‌دهد که نمی‌شود آن را از دست داد.

مهران فلاح
[rating:7/10]