بررسی کمیک‌های هفته‌ی چهارم و پنجم ژانویه

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, ژانویه 31st, 2013

سری دوم از نقدهای ژانویه ۲۰۱۳ را همزمان با مراجع خارجی برای شما آماده کردیم تا بار دیگر نشان دهیم فانتزی کمیک اولین و تنها مرجع رسانه کمیک به زبان پارسی است.
امید می‌رود که مورد پسند قرار گیرد.


 

Talon #4Talon #4

 • نویسنده: James Tynion IV
 • طراح: Guillem March
 • ناشر:    DC

زمانی که اعلام شد کمیک تالون یکی از کمیک های موج سوم نیو۵۲ است، سر و صدای زیادی به پا شد. دلیلش هم ساده است.

اگر کمیک ها را دنبال میکنید، اسم تالون برای شما آشناست چرا که در آرک اول کمیک بتمن (دادگاه جغدها)، تالون‌ها زد و خوردهای زیادی با بتمن داشتند.

بله این همان تالون است. البته تالونی که از دست دادگاه جغدها فرار کرده است و حالا که شنیده بتمن تعداد زیادی از جغدها و تالون‌ها را از پا در آورده است، برای یکسره کردن کار دادگاه جغد ها به گاتهام برگشته است.

البته علاقه خواننده های کمیک به این سری یک دلیل دیگر هم دارد. اسکات اسنایدر نویسنده کمیک بتمن، در نوشتن این کمیک به نویسنده اصلی اش کمک میکند و این یعنی یک کمیک خوب!

تا به حال در فانتزی کمیک، تالون را به شما معرفی نکرده بودیم چون که مطمئن نبودیم داستان به کجا خواهد رسید. چرا که ممکن بود تالون تکرار و شاید تقلیدی از ۱۲ شماره اول کمیک بتمن باشد. نمیدانستیم که تالون چیز جدیدی هم برای ارائه دارد یا نه.

و حالا پس از اینکه چهار شماره از کمیک تالون خوانده ایم میتوانیم با اطمینان بگوییم که کمیک تالون ارزش خوانده شدن را دارد.

پوریا تقوی مقدم
[rating:8.5/10]


AquaMan & Justice League #16AquaMan & Justice League #16

 • نویسنده: Geoff Johns
 • طراح: Paul Pelletier, Ivan Reis
 • ناشر:    DC

این دو شماره، قسمت سوم و چهارم کراس اور جذاب «سریر آتلانتیس» را برای ما به نمایش گذاشتند. راستش نباید در این نوع کراس اورها به هر شماره جداگانه نگاه کرد و اگر این دو کمیک در یک هفته منتشر میشدند چنین کاری نیز انجام میدادیم و در کل به این دو شماره امتیاز ۸٫۵ را میدادیم. اما یک هفته انتظار خواننده ها را مجبور میکند که به عقب نگاه کنند.

شماره ۱۶ جاستیس لیگ حرف زیادی برای گفتن نداشت. صحنه های نبرد زیاد کتاب رو شلوغ و تاثیر زد و خورد ها را کم کرده بود. اما این شماره و به جرات میتوانم بگویم این آرک برای صفحه آخر جاستیس لیگ ۱۶ نوشته شده است. همه چیز به همینجا ختم میشود و اگر از اخبار شرکت دی سی اطلاع داشته ابشید، میدانید که آن صفحه چه مفهومی خواهد داشت.

شماره ۱۶ آکوامن ادامه داستان جاستیس لیگ را روایت میکرد. خیلی سخت است که بدون اسپول کردن انتهای جاستیس لیگ در مورد این شماره صحبت کنم. پس از گفتن چیزهایی که ممکن است داستان را لو دهد صرف نظر میکنم. و به پایان همین شماره میپردازم.

پس از خواندن این شماره میفهمید که همه چیز سر جای خودش است. پایان این شماره از آغاز کمیک آکوامن برنامه ریزی شده بود و همه چیزهایی که تا به حال دیدیم را به هم مربوط میکرد. حتی شماره صفر ام.

کراس اور «سریر آتلانتیس»  شاید به اندازه کراس اورهای دیگر اکشن نداشته باشد، اما حتی شما که کمیک را میخوانید هم دوست دارید که این جنگ صورت نگیرد و همه چیز به آرمای حل شود. حتی اگر دیر شده باشد.

متاسفانه برای دیدن پایان این کراس اور باید تا ماه بعد و شماره ۱۷ جاستیس لیگ منتظر بمانیم.

 پوریا تقوی مقدم
Justice League #16
[rating:7.5/10]
AquaMan #16
[rating:9/10]


Mara #۲Mara #2

 • نویسنده: Brian Wood
 • طراح: Ming Doyle
 • ناشر:    Image

در ابتدای این ریویو جمله ای از همکار عزیزم فرزاد خلیلیان در مورد نویسنده کمیک مارا برای شما نقل قول میکنم:

«برایان وود استاد این است که ایده های ساده و پیش پا افتاده ای که کلیشه هایی قدیمی هستند را تبدیل به داستانی جذاب کند.»

و در مارا هم همین را میبینیم.

ایده ساده است: ورزشکاری که محبوبیت جهانی دارد، در زمین مسابقه از خود قدرتهای فرابشری نشان میدهد. اینکه این قدرت ها از کجا آمده اند و این اتفاق چه تاثیری بر روند زندگی حرفه ای اش میگذارد داستان این دو شماره از کمیک مارا است.

کمیک مارا ظاهر جذابی دارد و طراحی های این کمیک بسیار خوب و عالی هستند.

نویسنده ای خوب و طراحی های قدرتمند. از یک کمیک دیگر چه میخواهید؟

پوریا تقوی مقدم
[rating:9/10]


Green Lantern Corps Annual #1Green Lantern Corps Annual #1

 • نویسنده: Peter J. Tomasi
 • طراح: ChrisChross
 • ناشر:    DC

اگر آرک «خیزش ارتش سوم» را نخوانده‌اید به سراغ این سالیانه نروید، نه نمی‌خواهم شما را از خواندن این کمیک منصرف کنم بلکه حرف من این است: این قسمت به قدری عالی است که باید به خاطر خواندن این کمیک هم که شده کل آرک را بخوانید یا بهتر است بگویم کل کمیک «ارتش گرین لنترنها» را بخوانید چون این کمیک هم همانند گرین لنترن جف جانز ادامه داستان اصلی را روایت می‌کند و راستش را هم بخواهید از این سری بیشتر از سری اصلی جف جانز لذت بردم با این که نام این قسمت نام آرک جدید لنترن‌ها بود اما آن را باید پایان داستان ارتش سوم به حساب آورد، پایانی که از تمام جهات یک داستان کامل را بازگو کرد و پرونده‌ی این آرک را به درستی بست. توماسی در این داستان تمام المان‌های روایت شده را در کنار یکدیگر چید و پایانی راضی کننده را رقم زد و از همه مهمتر شکل‌گیری دوباره موگو از زمان داستان «جنگ گرین لنترن‌ها» است.

کریسکراس طراحی این داستان را عهده‌دار بود و ای کاش کل طراحی این سری بر عهده او می‌بود، البته یک اشتباه کوچک در نمایش اندازه گاردنر در کنار کیلووگ وجود داشت که با وجود صحنه‌های عظیمی که به نمایش درآمد قابل چشم پوشی است.

پیشنهاد آخر: گرین لنترن‌ها دیدگاه شما را نسبت به یک اپرای فضایی و آن چه که در آن رخ می‌دهد تغییر خواهند داد آن‌ها را بخوانید.

مهران فلاح
[rating:9.5/10]


Batman: The Dark Knight #16Batman The Dark Knight #16

 • نویسنده: Gregg Hurwitz
 • طراح: Ethan Van Sciver
 • ناشر:    DC

هر وقت در این کمیک آرک جدیدی شروع میشود، خودم را به زور راضی میکنم که شماره جدیدش را هم بخوانم. و تا کنون هر بار از این کارم پشیمان شده ام.

کمیک شوالیه تاریکی کمیکی نیست که ارزش وقت و کم شدن ترافیک دانلود شما را داشته باشد. کمیک های بسیار از بتمن در بازار هستند که بسیار با ارزش تر از این کمیک هستند. اگر بتمن را میخوانید و دنبال کمیک دیگری از او هستید، دتکتیو کمیکس را از شماره ۱۳ به بعد بخوانید. گرافیک نوول های قدیمی او را بخوانید. ولی وقت و انرژی خود را پای شوالیه تاریکی هدر ندهید.

این آرک آغاز کار ابر شرور در داستان شوالیه تاریکی است. مد هتر(کلاهدوز دیوانه). مد هتر شخصیت چندان جذابی نیست و برای همین از نویسنده این کمیک تشکر میکنم. چرا که قرار نیست ابرشرور دیگری در سطح مترسک را هم با داستان خودش نابود کند.

پوریا تقوی مقدم
[rating:4.5/10]


I, Vampire #16I, Vampire #16

 • نویسنده: Joshua Hale Fialkov
 • طراح: Scott Clark
 • ناشر:    DC

با خواندن شماره های جدید کمیک آی ومپایر میتوانید به اهمیت طراحی در داستان پی ببرید.

داستان مثل همیشه عالی است. و نمره ۱۰ از ۱۰ را میگیرد. اما طراحی به قدری بد است که امتیاز نهایی این کمیک را به ۷٫۵ رسانده است.

بگذارید برایتان مثالی بزنم:

دست یکی از شخصیت ها در این قسمت کنده میشود. و این شخصت تا آخر این کمیک یک پنل در میان دست اش قطع و وصل میشود و طراح به این نکته ظریف توجه نکرده است که باید اتفاقاتی که در پنل های قبلی می افتد در ادامه کمیک هم نمایش داده شود.

آی ومپایر یکی از بهترین کمیک های نیو ۵۲ بود. از نظر داستانی هنوز هم از بهترین هاست. اما شرکت دی سی در حق این کمیک بی انصافی کرد. امیدوارم حضور طراح های متفاوت در شماره های بعدی بیشتر از این به کمیک آی ومپایر ضربه نزند.

پوریا تقوی مقدم
[rating:7.5/10]


Avengers #3Avengers #3

 • نویسنده: Jonathan Hickman
 • طراح: Jerome Opena
 • ناشر:  Marvel

«آنچه در اونجرز گذشت».

اشتباه نکنید قرار نیست آنچه که در قسمت قبل گذشت را تعریف کنم. این جمله‌ای است که در ابتدای هر قسمت کمیک در تصویر می‌‌بینید و همانند یک سریال تلویزیونی در چند پنل خلاصه قسمت قبل را بیان می‌کند. این نکته در وهله‌ی اول بسیار جالب بود و ایده‌ای زیبا. اما این قسمت قرار بود چیزی فراتر از یک سریال تلویزیونی باشد و انصافاً تا صفحه ۲۰ هم همینطور بود اما چه شد آن همه زمینه چینی برای نابودی دنیا؟ هیکمن باید معرفی کاراکترهایش را در دنیایی زمینی روایت می‌کرد نه آن همه زد و خورد در فضا آن هم با پایانی بی هدف. بی هدف هم شاید نه، شاید با هدف ارائه‌ی تیمی بزرگ در شروع کارش. اما آخر شروعی بزرگ با تیمی بزرگ از ابرقهرمانان در ۳ قسمت باید تمام می‌شد؟ آن هم به این صورت؟ به هر حال پایان این قسمت من را به هیچ وجه راضی نکرد اگرچه تا اواخر داستان همه چیز عالی بود.

طراحی کار هم دیگر چه احتیاجی به تعریف دارد؟ در برترین کمیک‌های ۲۰۱۲ «جرومی اوپینا» و «ایکس فورسش» بود که این کمیک را جزء بهترین کمیک‌ها قرار داد، حتی این کمیک نیز به مراتب از آن بهتر است و طرح‌هایش شما را شگفت‌زده خواهد کرد با آن همه قهرمان جور و واجورش.

اگر از فیلم اونجرها لذت نبردید این فیلم، ببخشید! این کمیک را دنبال کنید مطمئناً تجربه‌ی خوبی عایدتان می‌شود.

مهران فلاح
[rating:7/10]


Teen Titans #16Teen Titans #16

 • پلات: Scott Lodbell
 • دیالوگ: Fabian Nicieza
 • طراح: Brett Booth
 • ناشر: DC

اسکات لوبدل از آن نویسنده‌هایی است که گاهی خوب می‌نویسد و گاهی بد. این قسمت تین تایتانز بر خلاف ردهودش از آن خوب‌های اوست. البته قرار نیست چیز خاصی در این قسمت ببینید. جوکر جیسون تاد و تیم درک را حبس کرده و حالا آن‌ها به فکر فرار هستند. این کنار هم چیدن این ۲ شخصیت این قسمت را زیبا کرده است.

 چندین بار این جمله را گفته بودم که آیا جوکر توانایی حضور در این همه کمیک را دارد؟ آرک مرگ خاندان باعث شد تا تقریباً در تمام قسمت‌های خاندان بتمن جوکر نقش بدمن را بازی کند و به نوعی دی‌سی نویسندگان این عناوین را مجبور کرد که در این داستان‌ها هر کدام به طریقی از جوکر بهره‌مند شوند. اما اگر شما هم مثل من همگی این داستان‌ها را دنبال کرده باشید ممکن است به عارضه‌ی جوکرزدگی مبتلا شوید. این مسأله جدا از خوب بودن یک داستانی به خودی خود کمی آزاردهنده است.

این کمیک همه چیزش خوب بود و طراحی که خود خیلی در پیشبرد هر داستانی موثر است. اما به همان مشکل جوگرپروری در داستان مبتلا شد که البته باید دید با پایان این آرک هر کدام از نویسنده‌ها چگونه داستان‌هایشان را به اتمام می‌رسانند.

مهران فلاح
[rating:8/10]


Invincible #100Invincible #100

 • نویسنده: Robert Kirkman
 • طراح: Ryan Ottley
 • ناشر:    Image

بالاخره آمد، قسمت صدم را می‌گویم. همان که انتظارش را خیلی کشیدیم. همان که ۵ ماه پیش تیزرش بروی سایت رفت. اما این همان قسمت صدمی است که باید می‌بود؟ بر اساس قولی که رابرت کرکمن به طرفداران داده بود این آن قسمت جنجالی نیست. و خب قرار نیست چیزی فاش شود اما فقط این را بدانید که خبری از مرگ هیچ‌کس نیست چه برسد به همه! اما از حق که نگذریم کار آسانی نیست گسترش چنین یونیورسی بزرگی با شخصیت‌های متعدد که هر کدام پیشینه‌ی خاص خود را دارند، برای این کمیک به نقل قولی از جمله‌ی خودم  بسنده می‌کنم: «تا به اینجای کار کاراکترها به قدر کافی پروبال گرفته‌اند و به قدری کاراکتر مثبت و منفی، اصلی و فرعی در این داستان گنجانده شده که کرکمن برای ۲۰۰ قسمت دیگر هم می‌تواند این روند عالی را طی کند».

و میرویم سراغ طراحی که بسیار زیباست، رایان اوتلی که دیگر این عنوان را به صورت اختصاصی برای خودش دارد و گمان نمی‌کنم که کلاً قصد کناره‌گیری از این کمیک را داشته باشد و این یک خبر خوشحال کننده است چون کمترین یا شاید هم هیچ عنوان ابرقهرمانی را نمی‌شود پیدا کرد که نویسنده و طراحش ۱۰۰ قسمت به این خوبی در انحصارشان داشته باشند.

در جزء این قسمت راضی کننده نبود اما در کل این کمیک عالی است، کمیکی است که در کنار واکینگ دد و در ژانر یک کمیک ابرقهرمانی با ۱۰۰ قسمت راضی کننده آن هم از یک نویسنده‌ی باتجربه باید آن را تجربه کرد.

مهران فلاح
[rating:6.5/10]


Justice League Dark #16Justice League Dark #16

 • نویسنده: Jeff Lemire & Ray Fawkes
 • طراح: Mikel Janin
 • ناشر: DC

جف لمیر نویسنده خوبی است. طراح خوبی هم هست. طرفداران بسیاری هم دارد.

اما سبک او به درد نوشتن کمیک جاستیس لیگ دارک نمیخورد. جاستیس لیگ دارک فضایی تاریک نیاز دارد و جادویی که فقط چند جرقه نور نباشد. جاستیس لیگ دارک نیاز دارد که به آهستگی اما غنی و سنگین جلو برود.

اما کمیکی که لمیر مینویسد به هیچ وجه مناسب جاستیس لیگ دارک نیست. پر است از گره های پشت سر هم و اتفاق های عجیب. روندی بسیار تند دارد و پر است از رنگ های شاد و موجودات جادویی با مزه!

و این چیزی نیست که ما در کمیک جاستیس لیگ دارک نیاز داریم.

 جف لمیر یکی از نویسنده های محبوب من است و شخصیت های جاستیس لیگ دارک هم از جذاب ترین کاراکتر های دنیای دی سی هستند. اما این کمیک به جذابیت زمانی که پیتر میلیگان آن را مینوشت نیست.

من به شخصه این کمیک را ادامه خواهم داد و دراپ نخواهم کرد. اما فکر نمیکنم به این زودی ها از خواندن داستان هایش لذت ببرم.

پوریا تقوی مقدم
[rating:5/10]


Batman & Robin Annual #1 Batman & Robin Annual #1

 • نویسنده: Peter J. Tomasi
 • طراح: Ardian Syaf
 • ناشر: DC

بتمن و رابین، یا بهتر است در مورد این کمیک بر خلاف نامش این جمله را بکار ببریم، بتمن و بتمن!

پیتر توماسی در این کمیک شاید نگاهی زیرکانه به آینده دیمین وین داشت، این که اگر دیمین بزرگ شود جایگزین خوبی برای پدرش خواهد بود. بگذارید از همین اول تکلیف داستان را روشن کنم، شما با اتمسفر جدی و همیشگی کمیک‌های بتمن طرف نیستید و این بار توماسی پا را کمی فراتر گذاشته است که به سراغ داستانی فان رفته است، فان منظورم کمدی نیست داستانی سرگرم کننده با لحظاتی جذاب و برای این کار او از سه ضلع یک مثلث یعنی آلفرد، دیمین و بروس به خوبی بهره می‌گیرد.

طراحی‌ها نیز در کل ۴۰ صفحه از این شماره ویژه خیلی عالی هستند. چهره‌ی کاراکترها با موقعیتی که در آن قرار دارند و حالت القای دیالوگ‌ها با کلمات کاملاً هماهنگ هستند، تنها اشکال شاید همان رنگ زرد و قرمز تصاویر اکشن است که در این مورد خاص باید توماسی را مقصر دانست.

به غیر از رعایت نکردن جزئیات خیلی مهم و کوچک که اگر ذکر کنم داستان را لو می‌دهد این کمیک برای مدتی دور بودن از جو تاریک «مرگ خاندان» گزینه‌ی مناسبی است.

مهران فلاح
[rating:8.5/10]


Harbinger #8Harbinger #8

 • نویسنده: Joshua Dysart
 • طراح: Lee Garbett
 • ناشر: Valiant

کمیک هاربرینجر در آرک دوم، داستانی جذاب تر را ارائه میکند.

شخصیت های جدیدی که این کمیک معرفی میکند بسیار جالب هستند. نحوه به دست آورد قدرت این شخصیت ها و مونولگ های درونی آنها عالی است.

در این شماره شخصیت جدیدی معرفی شد. شخصیتی که فلج است. و تبدیل شدن چنین فردی به یک ابر قهرمان یکه بزن قسمتی از داستان این شماره است. اما در ادامه این شماره اتفاقی می افتد که نمیخواهم اسپویل کنم. خودتان شماره ۸ هاربرینجر را بخوانید تا متوجه شوید که چه خطری قهرمانهای داستان را تهدید میکند.

پوریا تقوی مقدم
[rating:8.5/10]


Green Lantern #16Green Lantern #16

 • نویسنده: Geoff Johns
 • طراح: Doug Mahnke
 • ناشر: DC

«خیزش ارتش سوم» در این قسمت به پایان رسید. به طور کامل در چند شماره کوتاه سایمون بَز معرفی شد و خود او هم با انگشتر و کاریی‌هایش آشنا شد. اما همین ارتش سوم در کمیک‌‌های موازی گرین لنترن تأثیر بیشتری داشت تا خود این کمیک. نه این که سطح این کمیک پایین بوده باشد، نه. اتفاقاً کاراکتر جدید لنترن‌ها در این قسمت قهرمان بی چون و چرای این قسمت بود و جف جانز یکی دیگر از آن داستانهای تأثیرگزارش را نقل کرد، اما آن چیزی که انتظارش می‌رفت برای پایان یک آرک با شروعی خوب این نبود. البته آن‌چه که تا به حال از جف جانز در این کمیک دیده‌ایم آرک‌های پیوسته و متصل به هم بوده است پس باید منتظر ماند و ادامه این کمیک گیرا را خواند.

این داستان با روایت اریجینی زیبا نوید اتفاقات زیباتری را می‌دهد و طبق تیزهایی که منتشر شده باید منتظر هال جوردن در لباس یک بلک لنترن بود، بلک لنترنی که در کنار یک مسلمان شاید ناجی دنیا باشند.

مهران فلاح
[rating:8/10]


Sword Of Sorcery #4Sword Of Sorcery #4

 • نویسنده: Christy Marx
 • طراح: Travis Moore, Marc Andreyko
 • ناشر: DC

Sword Of Sorcery  کمیک بدی نیست. جهان سازی بسیار خوبی دارد. جهانی که پتانسیل بالایی برای داستانهای جذاب و جدید دارد. اما در این شماره آمیتیست از دنیای زیبای «نیلا» خارج شد و داستان در زمین و با همراهی جان کنستانتین ادامه یافت.

به شخصه احساس میکنم که این شماره اجباری از طرف شرکت دی سی، برای توجیه کردن حضور موقت او در جاستیس لیگ دارک بوده است. برای همین زیاد به این شماره امتیاز پایینی نمیدهم. اما این شماره واقعا خوب نبود.

کمیک سورد آف سورسری یک نقطه قوت خیلی مهم داشت. بک ایشو آن. کمیک بیوولف. اما بک ایشوی بیوولف در شماره قبلی به پایان رسید و در این شماره با کمیک دیگری به نام استاکر جایگزین شده است. کمیکی که حداقل در شماره اول خود ، به هیچ وجه نیمی از جذابیت بیوولف را هم ندارد.

اگر در کشوری زندگی میکردیم که برای کمیک خواندن لازم بود آنها را بخریم و پول خرج کنیم، حتما به شما توصیه میکردم که این شماره را بخرید، چرا که نه جذاب است و نه تاثیری در روند داستان دارد. اما وقتی خواندن کمیک برای ما هزینه ای ندارد، خواندن این شماره هم ضرری در بر ندارد.

پوریا تقوی مقدم
[rating:6/10]


Superior Spider-Man #2Superior Spider-Man #2

 • نویسنده: Dan Slott
 • طراح: Ryan Stegman
 • ناشر: Marvel

این قسمت به نوعی شبیه آشنایی اولیه‌ی پیتر (البته دکتر اختاپوس) با مری جین بود. قسمتی که تنها و تنها هدفش همین نشان دادن شکل‌گیری دوباره روابط عاشقانه اسپایدرمن و مری جین واتسون بود و خب این وسط فقط روح پیتر پارکر بود که بازیچه‌ی دست نویسنده قرار گرفت.  پیتر پارکر همیشه در داستانهای اسپایدرمن با طنز خاص خودش به داستانها روح متفاوتی می‌بخشید، دن اسلات در این قسمت سعی کرد تا با کانون توجه قرار دادن او به خوانندگان نشان دهد که او را فراموش نکرده و به نوعی شوخ‌طبعی او را نیز به کار گیرد و با حضور او تقریباً در تمام صفحات این کمیک آن را نشان داد، اما چه حضوری و به چه قیمتی؟ حضوری که در تمام صفحات به جای اینکه خواننده را خوشحال کند او را از این کاراکتر که به نوعی حضور بیش از حدش و البته اضافیش همانند یک مگس ذهن مخاطب را موردعنایت قرار می‌دهد زده می‌کند البته اینها همه حالاتی است که در طول خواندن داستان به من منتقل شد و شاید نظر شما چیز دیگری باشد.

در مورد طراحی رایان استگمن بسیار از آن راضی هستم و نمی‌خواهم اشکالی به طراحی‌های مناسبش بگیرم.

در هر حال در اینکه این قسمت سعی داشت تا روابط اسپایدرمن جدید و مری جین را تحکیم بخشد شکی درش نیست اما بسیار بسیار بهتر می‌توانست این کار را انجام دهد.

مهران فلاح
[rating:4/10]


Nightwing #16Nightwing #16

 • نویسنده: Kyle Higgins
 • طراح: Eddy Barrows
 • ناشر: DC

نایت وینگ شخصیت مهمی در دنیای دی سی است. اولی فردی بوده که در کتاب های کمیک رشد کرده و بزرگ شده و کسی است که در بعضی از داستانهای قدیمی شرکت دی سی جانشین بتمن میشده است. و در نیو ۵۲ هم از نظر مهارت و هوش، نزدیکترین فرد بت فامیلی به بتمن است.

اما در این شماره او راحت تر از همه یاوران بتمن به دست جوکر افتاد. و این برای کسی که قدرت واقعی نایت وینگ را میشناسد و او را دوست دارد، اذیت کننده است.

در ریویو های پیشین گفته بودم که داستان مرگ خاندان برای کمیک نایتوینگ زود بود. حالا میگویم که این آرک میتواند برای نایتوینگ فاجعه بار باشد. تمام چیزهایی که در شماره های قبلی ساخته شده بود به معنای واقعی کلمه ویران شد. سیرک نابود شد. و حالا اینکه داستان نایتوینگ بعد از پایان این آرک چگونه ادامه پیدا کند جای سوال دارد. امیدواریم نویسنده این کمیک برای داستانهای آینده چیزی را برنامه ریزی کرده باشد. هر چند شک دارم.

پوریا تقوی مقدم
[rating:7.5/10]


تمامی حقوق برای فانتزی کمیک محفوظ است و استفاده از منابع و دیدگا‌ه‌ها بدون ذکر منبع و نام نویسنده مجاز نمی‌باشد.


  • پیشگو
   در پاسخ به پیشگو

   مهران دستت درد نکنه و خسته نباشی.
   هیچ وقت فکر نمیکردم تین تایتانز بتونه کمیک خوبی باشه. ولی این شماره خوب بود واقعا.
   اگه نقدت رو نمیدیدم عمرا نمیرفتم سراغش.
   البته دلیل خوب بودنش حضور ردهود بود بیشتر. و برای همین خیلی خوشحالم که نویسنده ردهود قراره عوض بشه. حتما بعد از عوض شدن نویسنده دنبالش میکنم.

  • mtm
   در پاسخ به mtm

   “در اینکه این قسمت سعی داشت تا روابط اسپایدرمن جدید و مری جین را تحکیم بخشد شکی درش نیست”

   منتقد شما انگار اصلا این شماره نخوانده و اگر هم خوانده اصلا متوجه منظور و هدف مارول و نویسنده نشده. مگه اصلا قرار بوده رابطه ای میان اسپایدرمن جدید و مری جین پیش بیاید؟! تمام هدف مارول با به تصویر کشیدن چنان coverای این بوده که به اصطلاح کمی تنش برای هواداران ایجاد کند و فروش را بالا ببرد. یعنی هواداران را به فکر بیاندازد که آیا دکتر اختاپوس میتواند بالاخره مری جین را اغوا کند و بلاخره آیا او و مری جین ……؟ منتقد میتوانست مثلا به واکنش های احمقانه دیگر کارکترهای داستان و یا به این مساله که دان اسلات دارد خاطرات خصوصی پیتر پارکر را غارت میکند اشاره کند.

   • MEHRAN
    در پاسخ به mtm

    آقای ترابی من دقیقاً از داستانهای اسپایدرمن خبر دارم و چند سالی میشه که دنبال میکنم داستان رو ولی شما منظور من رو اشتباه برداشت کردید. منظورم تحکیم روابط بود نه شکل گیری روابط. نابودی زندگی خصوصی پیتر پارکر؟! شما خیلی دیگه فن بویی به قضیه نگاه می‌کنید. در هر صورت این نقدها نظر شخصی هستن دوستان من هم به خاطر این نقد به من اشکال گرفتن ولی خوبه که به نظر بقیه احترام گذاشت. در ضمن شما تو نقد شماره ۷۰۰ گفته بودید که دیگه این داستان رو دنبال نمیکنید الان درسته که من بگم چرا خوندید؟

    • mtm
     در پاسخ به MEHRAN

     نه من نخوندم . فقط نقدهای سایت هایی مثل spidermancrawlspace رو خوندم. در ضمن من فقط نظرمو گفتم مگه گفتن نظر بی احترامیه؟!

     • پیشگو
      در پاسخ به mtm

      خیر دوست عزیز.
      گفتن نظرتون به هیچ وجه بی احترامی نیست و ما از شنیدن نظر شما خوشحال هم میشیم.
      ولی اینکه شما میفرمایید که ما کمیک ها رو نخونده نقد میکنیم بی احترامیه.
      مطمئن باشید که در فاصله یک شب تا صبح این تعداد کمیک رو خوندن و بعد نقد کردن کار ساده ای نیست. و شما دوست عزیز با گفتن این حرف که ما نخونده نقد میکنیم زحمت ما رو نادیده میگیرید و رسما هم ما رو متهم به کپی برداری از سایت های خارجی میکنید.
      اینه که بی احترامیه.
      وگرنه نظر شما کاملا محترمه.

  • mtm
   در پاسخ به mtm

   به نظرم اگر منتقد شما کمی تو این fansite ها یا forumهای خارجی بچرخه و با اوضاع و احوال و حواشی کمیک آشنا بشه هم نقدهاش دقیق تر میشه و هم از این حالت خشک خارج!
   البته این فقط نظر منه

   • MEHRAN
    در پاسخ به mtm

    نظرتون قابل احترامه، خب همون طور که پوریا گفت این نقدا سریع آماده میشه و خب کار سنگینی هست یه شبه این همه کمیک رو خوندن و نقد نوشتن، اتفاقاً من همیشه سعی میکنم که کمیک رو چند بار بخونم تا یه نقد خوب از توش دربیاد. حالا این که این نقد رو سریع خوندم یا نتونستم اون کلمه مورد نظر رو برای کنکاش کمیک پیدا کنم شکی درش نیست، ولی این که برم فن سایتا و فرومای خارجی بگردم که نقدم از خشکی درآد فکر میکنم کار یه آماتور باشه این حرکت. یعنی معیار شما برای نوشتن یه نقد خوب گشتن تو فرومای خارجیه؟
    در کل ممنون از انتقادی که داشتید همین چیزا باعث پیشرفت میشه و سعی میکنیم این دفعه نقدها رو با تأخیر بزنیم که این مشکلات دیگه پیش نیاد. شخصاً برای خودم تجربه خوبی بود.

  • Farzad
   در پاسخ به Farzad

   دوست عزیز جناب ترابی
   من نمی دونم شما روی چه حسابی می گید ما کمیک رو نخوندیم چون حداقل توی کامنت شما دلیلی پیدا نکردم که جایی رو نادیده گذاشته باشیم. این که مارول چه نقشه هایی در پشت پرده کشیده و چه قصدهایی داره خارج از حیطه ی کار منتقده. منتقد کمیک رو بر اساس خود کمیک مورد قضاوت قرار می ده نه انتظاراتی که طرفدارانش از اثر دارن. ضمن این که گرجه دقیقاً با مهران هم نظر نیستم منتها با قسمت اعظم نقدش موافقم. من نه تنها دوست دارم پیتر پارکر هر چه دیرتر بر گرده و شخصیت اکتاویوس در نقش اسپایدرمن رو به مراتب ترجیح می دم بلکه رژه رفتن روح پیتر پارکر رو یکی از بچگانه ترین و مسخره ترین کارای دن اسلات می دونم. چیزی که به خاطر جلب حمایت طرفدارا رمانس این قسمت رو رسماً خراب کرده.
   دوم. حقیقت اینه که ما دلیلی نمی بینیم که مطالب سایت های دیگه رو عیناً به عنوان نظر خودمون که در واقع نظر ما نیست بیان کنیم. قطعاً مطالب سایت های دیگه رو هم می خونیم. ولی دلیلی نداریم لزوماً هر نظری که با اون موافق نیستیم رو نقل کنیم یا بدون تفکر و منطق بپذیریم. این جا به تقریب اولین مرجع کمیک در ایران هست و ما رسالتی قائلیم برای خودمون. رسالتمون هم این هست که در درجه ی اول به خواننده ی ایرانی یاد بدیم نظر مستقل خودش رو داشته باشه و ما بر این مستقل بودن نظر تاکید داریم. هر چند نقل قول نکردن و کپی نکردن نظرات سایت ها و فاروم های دیگه دلیل بر این نیست که اونا رو نخونده باشیم.

  • وحید
   در پاسخ به وحید

   بسیار عالی . واقعا ممنون که وقت خودتون رو برای این نقد ها میزارید و مطمئنا اسون نیست دانلود و خوندن همه این کمیک ها . حقا بهترین و تنها مرجع کمیک در ایران هستید . با تشکر

  • وارونا
   در پاسخ به وارونا

   نقد خوبی است مثل همیشه.
   هر چند همیشه جاستیس لیگ دارک رو دنبال می‌کنم.

  • sepehr 2
   در پاسخ به sepehr 2

   ممنونم

  • Abolfazl3007
   در پاسخ به Abolfazl3007

   حال میکنم با این بررسی هاتون . ادامه بدین

  • ehsan
   در پاسخ به ehsan

   اقا سایتی ندارید معرفی کنید واسه دانلود کمیک؟

  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   این کمیک‌ها به لیست اضافه شدند:
   Batman & Robin Annual #1
   Green Lantern Corps Annual #1
   برای اطلاع دوستان هم بگم نقد و بررسی کمیک‌‌ها به صورت هفتگی و در روزهای پنجشنبه یا جمعه در سایت قرار می‌گیرند.

  • سعید
   در پاسخ به سعید

   خیلی عالی بود. ممنون.

  • عاشق بتمن
   در پاسخ به عاشق بتمن

   به نظر من کامىک dark knight به اشنایى بیشتر به دشمنان بتمن کمک مى کند اما داستان زیبایى ندارد و بىخودى یک داستان را طولانى مى کند اما من چون بتمنو دوست دارم تمام کامىک هاى بتمن و اعضاى خانواده ى خفاش رو مى خونم و باید بگم که اگه مى خواید با شخصیت بین تو کامیک تالون اشنا بشید detective کامیک شماره ى ١٩ رو بخونىد ممنون از سایت خوبتون