بررسی کمیک‌های هفته‌ی اول تا سوم ژانویه

توسط : در تاریخ : سه شنبه, ژانویه 29th, 2013

شروع امسال با کمیک‌هایی بسیار زیبا همراه بود و نوید سالی پربار در این صنعت را می‌دهد از این رو امروز با اولین سری از نقدهای هفتگی از سال ۲۰۱۳ در خدمت شما هستیم.


Sweet Tooth #40Sweet Tooth #40

 • نویسنده: Jeff Lemire
 • طراح: Jeff Lemire
 • ناشر: Vertigo

این یک داستان است.

داستانی در موزد جف لمیر، کسی که بعد از ۷ سال درو کردن جوایز متعدد در صنعت کمیک، از چهره ای مطرح از یک استعداد ناب کانادایی و محبوبترین نویسنده داستانهای مستقل به نویسنده ای بنیادین در دی سی بدل گشته است.

این یک داستان است، داستانی در مورد دندان شیری، پسری با شاخ‌های گوزن و مردی که از او محافظت می‌کند. بعد از ۴۰ ماه اضطراب، ترس، لحظات تلخ و شیرین، تعقیب و گریز، احساسات فرابشری و همه و همه لمیر به روایت وصف ناپذیر خود با کوبیدن میخی در مغز شما پایان می‌دهد. میخی که بعید می‌دانم تا چندین سال بتوانید آن را از ذهنتان خارج کنید. بهترین پایانی که می‌توانید در داستانی تجربه کنید در این قسمت روایت می‌شود و در نهایت خاطره‌ای فراموش نشدنی برایتان خواهد ماند. به قدری این کمیک برای من جذاب بوده است که اگر نقطه ضعفی هم داشته باشد آن را ندیده‌ام و با اطمینان کامل به آن نمره ۱۰ می‌دهم.

اگر از طرفداران جف لمیر هستید یا… چه فرقی می‌کند؟! مطمئن باشید بعد از خواندن این داستان او را پرستش می‌کنید. اگر این کتاب را نخوانید ظلم بزرگی در حق خود کرده‌اید چون بعید می‌دانم تا چند سال آینده چنین کمیکی کامل و بی نقص عرضه شود.

مهران فلاح
[rating:10/10]


Wolverine and the X-Men #23Wolverine and the X-Men 023

 • نویسنده: Jason Aaron
 • طراح: Nick Bradshaw
 • ناشر: Marvel

سال تحصیلی جدید از سال تحصیلی قبلی «مدرسه جین گری» دست کمی ندارد. شاید در طول کراس اور اونجرها علیه مردان ایکس جذابیت کار کمی کمتر شده بود ولی باز هم معلم‌ها و دانش‌آموزان (که حالا بیشتر از قبل شده‌اند) جمع شده‌اند تا مدرسه را به هم بریزند. قدرت میوتنت‌ها، فرانکنشتاین و سیرکش را به شهر کشانده و ساحره سیرک توانسته با کنترل کردن ذهن معلمان، آنها را به مجریان سیرک تبدیل کند. ولورین دلقک کتک خور است، راچل گری پیشگو است و… حالا دانش آموزان برای اولین بار سعی می کنند برای اولین بار باهم همکاری کنند و معلمان‌شان را نجات دهند.

شاید هیچ کدام از کمیک‌های مارول این همه شخصیت نداشته باشد ولی جیسون ارون باز هم مثل همیشه می‌تواند زمان را بین همه شخصیت‌ها تقسیم کند. از دختر کوسه‌ای که چند روز است وارد مدرسه شده تا خود ولورین فرصت این را دارند که خودشان را نشان بدهند. در این بین به مثلث عشقی سه دانش آموز (که یکی شان یک موجود فضایی است که شبیه موجودات فیلم بیگانه است) توجه بیشتری می شود و احتمالا با حضور یکی از شخصیت‌های منفی به مربع هم تبدیل شود. جنبه طنز کمیک کوچکترین مشکلی در جدیت موضوع ایجاد نمی کند و نویسنده توازن خوبی بین این دو برقرار می‌کند.

نیک برادشاو هم در حدود این یک سال توانسته از سبک نقاشی‌های آرتور آدامز فاصاله بگیرد و با سبکی که کاملا مناسب فضای این کمیک است، پنل های شلوغ جبسون ارون را طراحی کند.

با پایان آرک جدید و معرفی یک شخصیت منفی دیگر، که کسی جز ازازل نیست، دسته شخصیت‌های منفی همچنان در حال بزرگتر شدن است. در ضمن آرک بعدی قرار است بعد از آرک اول کمیک باشد بنابرین پنج مرد ایکسی که از گذشته آمده‌اند هم به جمع اعضای مدرسه اضافه می‌شود. باید دید جیسون ارون با این همه شخصیت چه خواهد کرد.

احمد بابایی

[rating:8/10]


Detective Comics #16Detective Comics #16

 • نویسنده: John Layman
 • طراح: Jason Fabok
 • ناشر: DC

در فانتزی کمیک چندین بار گفته‌ایم که نگاه کمیک‌های کاراگاهی به دنیای بتمن و شهر گاتهام با دیگر کمیک‌ها کاملا متفاوت است واین متفاوت بودن نگاه در این شماره به وضوح دیده می‌شود.

این روزها که با وجود آرک داستانی «مرگ خاندان» همه کمیک‌های خانواده بتمن به نبرد و درگیری بتمن و اعضای بت‌فامیلی با جوکر پرداخته‌اند. اما در کمیک‌های کاراگاهی شخص جوکر حضور چشمگیری ندارد.

برگشتن جوکر به گاتهام پیامدهای بسیاری دارد و این کمیک دقیقا در مورد همین اتفاق‌هاست. افرادی که «جوکرزده» شده و سعی می‌کنند ادای او را در بیاورند. افرادی که خود را نوچه جوکر تلقی می‌کنند و گروه‌های خلافکاری که تلاش می‌کنند کارهای خود را زیر پوشش جوکر و به نام او انجام دهند تا کمتر مورد توجه دیگران قرار بگیرند.

با خواندن این کمیک متوجه می‌شوید که یه ابرشرور چه تاثیرات بسیار زیادی میتواند بر محیط اطراف خود بگذارد و حضور یه ابرشرور صرفا برای این نیست که قهرمان داستان او را شکست دهد.

به همه اینها یک طراحی و رنگ آمیزی بسیار خوب و مناسب نیز اضافه کنید، تا متوجه شوید که چرا می‌گوییم این کمیک بعد از عوض شدن نویسنده اش در شماره ۱۳ تبدیل به یکی از بهترین کمیک های شرکت DC شده است.

پوریا تقوی مقدم
[rating:9/10]


Captain Marvel #9Captain Marvel #9

 •  نویسنده: Kelly Sue DeConnick
 • طراح: Filipe Andrade
 • ناشر: Marvel

 چرا وقتی کمیکی به نقطه‌ی اوج خود می‌رسد طراحش تغییر می‌کند و همه چیز را به هم می‌ریزد؟  به راستی این تیم تیم مناسبی برای این کمیک نیستند. طراحی‌های آندرد به درد این داستان نمی‌خورد. باور کنید این طراح داستان خوب دی کونیک را به عرصه‌ی تابودی می‌کشاند اگر این تیم در قسمت‌های بعدی نیز پابرجا باشد. البته این‌ها همه نظر شخصی من هستند چون به هیچ وجه از طراحی‌های آندرد لذت نمی‌برم. طراحی‌هایی که خیلی به یک مانگای ژاپنی نزدیک است و مناسب یک ژانر ابرقهرمانی نیست. در مجموع غیر از طراحی این قسمت نیز در نوع خودش بسیار زیبا کار شده است.

دی کونیک با داستانی متفاوت و اریجنی زیبا از کارول دانورز در این سری، کاپیتان مارولی مارول ( شگفت‌انگیز) را برای شما دارد.

مهران فلاح
[rating:7.5/10]


Animal Man #16Animal Man #16

 • نویسنده: Jeff Lemire
 • طراح: Steve Pugh, Timothy Green II, Joseph Silver
 • ناشر: DC

شماره ۱۶ام کمیک انیمال‌‎من آخرین شماره قبل از پایان کراس اور دنیای فساد است. سرنوشت این کراس اور در شماره بعدی انیمال من و سوامپ ثینگ مشخص خواهد شد، اما جف لمیر توانسته است که در این شماره چندین اتفاق هیجان انگیز را جای دهد. در این شماره همانطور که از زبان یکی از شخصیت ها می‌خوانیم: «و چنین جهان می‌میرد.» به سوال‌های بسیاری نیز پاسخ داده شده است.

اکنون هر چیزی را که باید قبل از نبرد نهایی می‌دانستیم را می‌دانیم. پس باید تا ماه بعد منتظر بنشینیم تا شاهد نبرد انیمال‌من، بلک اورکید، استیل، فرانکشتاین و لشکریانش با نیروهای فساد باشیم.

پوریا تقوی مقدم
[rating:8/10]


FURY Max #8FURY Max #8

 • نویسنده: Garth Ennis
 • طراح: Goran Parlov
 • ناشر: Marvel

 زمان زیادی از بهترین داستان سری MAX با حضور پانیشر می‌گذرد. به واقع تا چند روز پیش هم خود من از این کمیک خبر نداشتم. اما نام گارث انیس ذهن هر جانداری را مخدوش می‌کند. بی اراده سراغ داستان رفتم و در عرض ۱ ساعت بدون این که متوجه باشم بی وقفه تمام آن را خواندم. فرزاد خلیلیان همیشه می‌گوید گارث انیس هجویه نویس بزرگی است اما آیا در سری MAX که سری بزرگسال مارول به حساب می‌آید می‌توان هجو کرد؟ خب جواب این سوال مثبت است اما در میان خشونت خاص این سری دست انداختن کاراکترها به صورت مشهود نیست بلکه در دل داستان جای می‌گیرد، در داخل پنل‌ها، پرداخت‌ها.

طراحی نیز به قدر کافی خوب هست و طراح و نویسنده سالهاست که با روحیات یکدیگر اشنا هستند.

کمیکی با حضور دو شخصیت محبوب فرانک کستل و نیک فیوری آن هم با نویسندگی گارث انیس شوخی بردار نیست، این کمیک را از دست ندهید.

مهران فلاح
[rating:9/10]


The Phantom Stranger #4The Phantom Stranger #4

 • نویسنده: Dan DiDio, J.M. DeMatteis
 • طراح: Brent Anderson, Philip Tan, Rob Hunter
 • ناشر: DC

فانتوم استرنجر کمیک مهمی است. اتفاقاتی که در این کمیک می افتد سرآغازی است برای کراس اور بزرگ «ترینیتی وار». داستانش هم نوعی فانتزی دارک غلیظ است که از زمان رفتن میلیگان از جاستیس لیگ دارک شاهدش نبودیم. اما این کمیک نقطه ضعف‌های زیادی دارد.

برای مثال در قسمت قبلی کمیک فانتوم استرنجر دیالوگ‌ها بسیار بد اجرا شده بود و حضور شخصیت‌هایی مهمان از جاستیس لیگ دارک فقط برای پر کردن فضا بود.

در نهایت باید بگویم که فانتوم استرنجر کمیکی نیست که به افرادی که کم کمیک خوانده‌اند پیشنهاد دهیم. اما اگر کسی دوست دارد از اتفاقات آینده دنیای دی سی با خبر شود، لازم است که این کمیک را بخواند، حتی اگر کمیکی جذاب نباشد.

البته با آمدن نویسنده کمکی و پایانی که در این شماره شاهدش بودیم، میتوان به بهتر شدن داستان امید داشت.

اگر فانتوم استرنجر تبدیل به کمیکی شد که از نخواندنش مغبون خواهید شد، حتما شما را مطلع خواهیم کرد.

پوریا تقوی مقدم
[rating:5.5/10]


Avenging Spider-Man #16Avenging Spiderman #16

 • نویسنده: Christopher Yost
 • طراح: Paco Medina
 • ناشر: Marvel

از زمان حضور دکتر اختاپوس در این سری به کلی داستان روندی متفاوت را در پیش گرفته است دیگر خبری از پیتر پارکر نیست تا همکاری‌ای در کار باشد و این یعنی ارائه‌ی کاری متفاوت از این کمیک.

کریس یوست دقیقاً در این قسمت به سراغ اساسی ترین سوالی که در ذهن هر خواننده شکل می‌گیرد می‌رود. اگر تلپات‌های ایکس من ذهن اسپایدرمن را بخوانند و از ذات اصلی او با خبر شوند چه می‌شود؟ و این کمیک درست اسپایدرمن را در همین موقعیت قرار می‌دهد و این یکی از موضوعات جذاب این کمیک است. اگر می‌خواهید از داستان شخصیت جدید اسپایدرمن سردربیاورید لج کردن با خودتان را کنار بگذارید و به سراغ کمیک‌هایی که از او عرضه می‌شوند بروید، مطمئناً تا به حال ۳ کمیکی که داک آک در آن حضور داشته ارزش خواندن را دارد.

مهران فلاح
[rating:7/10]


Swamp Thing #16Swamp Thing #16

 • نویسنده: Scott Snyder
 • طراح: Yanick Paquette
 • ناشر: DC

 پس از خواندن سوامپ ثینگ شماره ۱۶، بیش از پیش به بتمن ایمان می‌آورید. بله. بتمن. چرا که سوامپ ثینگ به گاتهام رفته بود و آنجا چیزهایی دید که فقط از بتمن بر می آید.

از زمان شروع کراس اور دنیای فساد، همیشه برایم سوال بود که بتمنی که همیشه برای مشکلات راه حل مناسبی دارد، چرا و چطور بدون پیدا کردن راه حل مناسب از فساد شکست خورده است و در این شماره این پرسش به خوبی پاسخ داده میشود.

اما خوبی های این شماره در بتمن خلاصه نمیشود. پس از چند شماره اول دنیای فساد، کمیک سوامپ ثینگ کمی افت کرده بود و جذابیت سابق را از دست داده بود. دلیلش هم طولانی شدن مسائلی بود که به وضوح قابل حدس میبودند. اما در این شماره همه شک ها برطرف شد و کمیک با اقتدار به سمت پایان این کراس اور حرکت کرد. پایانی که احتمالا پر از ترس و وحشت خواهد بود.

پوریا تقوی مقدم
[rating:8.5/10]


All New X-Men #6All New X-Men #6

 • نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: David Marquez
 • ناشر: Marvel

 بالاخره دیوید مارکز در کمیکی غیر از اسپایدرمن در پروژه‌های مارول حاضر شد. چیزی غیر از این هم از مارول انتظار نمی‌رفت، اینکه استعدادی به این بزرگی و نوپا را از دست بدهد. قرار نیست در این بخش صحبتی از برایان بندیس شود چون به قدر کافی صحبت از این داستان نویس بزرگ و پلات فوق‌العاده‌اش در این کمیک شده است. چیزی که نسبت به قسمتهای قبل متفاوت است طراحی است. وقتی صحبت از مارکز و آیمونن می‌شود به شخصه طرح‌های آیمونن را بیشتر می‌پسندم شاید چون تجربه‌ی بیشتری دارد. در طراحی، سایه‌زنی یکی از ترفندهایی است که در پر کردن پس زمینه و جزئیات بسیار موثر است کاری که به هیچ وجه در طرح‌های دیوید مارکز وجود ندارد و شاید کوچکترین ضعف این کمیک هم همین باشد.

همان‌طور که اشاره کردم احتیاجی به تعریف ندارد و طراحی‌های مارکز به عنوان کسی که تجربه‌ی نه چندان زیادی در کارهای کمیک دارد عالی است.

این کمیک را در لیست «حتماً خوانده شود» خود قرار ندهید این کمیک را همین الان بخوانید.

مهران فلاح
[rating:8.5/10]


HELLBOY IN HELL #2HELLBOY IN HELL #2

 • نویسنده: Mike Mignola
 • طراح: Mike Mignola
 • ناشر: Dark Horse

حتی اگر از دنیای کمیک اطلاعی نداشته باشید، پس از دیدن دو فیلم سینمایی از شخصیت جذابی مانند هل بوی، به او و داستان هایش علاقه پیدا میکنید. حالا هل بوی بازگشته و پسر جهنمی در جهنم نام سری جدید کمیک های اوست.

شرکت دارک هورس در صفحه ابتدایی این کمیک، تمام اتفاقات مهمی را که قبل از این شماره افتاده و باعث شده که هلبوی در جهنم به سر برد را توضیح داده است و به همین دلیل دنبال کردن داستان برای خواننده های جدید بسیار راحت است.

هل بوی محیط و داستانی دارک ولی در عین حال شوخ و شنگ دارد. دیالوگ های جذاب پسر جهنمی و طراحی های ساده و کم جزئیات میگنولا به لطیف شدن داستان کمک زیادی میکند.

در این کمیک به داستانهای معروف ارجاع های زیادی داده میشود. برای مثلا اتفاقات نیمه دوم شماره اول و شماره دوم دقیقا مشابه داستان «سرود کریسمس» اثر چارلز دیکنز است. همینطور متن نوشته ها در جاهای مختلف دقیقا مشابه نمایشنامه هایی چون مکبث و داستان سرود کریسمس است.

در شماره دوم ادامه ماجرا های «سرود کریسمس گونه» را میبینیم و سپس به داستان تولد هل بوی میرسیم و سپس در پایان با کلیف هنگری روبرو میشویم که ما را تا ماه آینده مشتاق خواندن این کمیک نگه میدارد.

اگر از شخصیت هل بوی در فیلم هایش لذت میبردید، بد نیست که این کمیک را هم امتحان کنید.

پوریا تقوی مقدم
[rating:7.5/10]


Thor: God of Thunder #4Thor God of Thunder 004

 • نویسنده: Jason Aaron
 • طراح: Esad Ribic
 • ناشر: Marvel

در گذشته ثور جوان با موجودی به نام گور، قصاب ایزدان، روبرو می شود. ثور جوان بعد از مبارزه‌ای خون بار از دست گور فرار می‌کند ولی باز در پی پیدا کردن اوست. در زمان حال ثور در تلاش است تا گور را قبل از این که ایزدان بیشتری بمیرند پیدا کند. در آینده‌ی دور ثور پیر، شاه و تنها بازمانده‌ی آسگارد، برای آخرین بار با گور روبرو می‌شود…

جیسون ارون از آن نویسنده‌هایی است که دوست دارد داستان‌های خشن بنویسد. ویراستارهای مارول گفته‌اند که بارها از او می‌خواهند که بعضی از ایده‌هایش را حذف کند. او تا به حال نویسندگی شخصیت‌هایی از مثل گوست رایدر، ولورین و پانیشر را بر عهده داشته و کارهایش با استقبال هم روبرو شده. ثور شاید به اندازه این شخصیت خشن نباشد ولی نویسنده نشان داده که این ایزد نورسی اتفاقا پتانسیل خوبی برای خشن بودن دارد. از این موضوع که بگذریم جیسون ارون مثل همیشه در حال خلق دنیاها و موجودات جدید است و همین لذت خواندن کمیک را چندین برابر می کند. و ایساد ریبیک هم به خوبی پا به پای جیسون ارون در حال آمدن است. گاها ممکن است طراحی های جزئیات کمی داشته باشند ولی این به هیچ وجه از جذابیت کار کم نمی‌کند.

فقط یک قسمت دیگر از این آرک باقی مانده ولی اگر جیسون ارون همان جیسون ارون قدیمی باشد احتمالا قرار نیست به این زودی ها با گور و ثور در سه زمان مختلف خداحافظی کنیم.

احمد بابایی

[rating:9/10]


Demon Knights #16Demon Knights #16

 • نویسنده: Robert Venditti
 • طراح: Bernard Chang
 • ناشر: DC

شماره ۱۶ام اولین شماره ای است که وندتی (نویسنده ایکس او منووار) نوشتن شوالیه های اهریمنی را به دست گرفته است.

وندتی نویسنده بسیار خوبی است. اما شوالیه های اهریمنی کورنل عالی بود و اگر بخواهم صادق باشم، شک داشتم که وندتی بتواند داستان را به خوبی سابق ادامه دهد. اما وندتی به خوبی از پس کار بر آمد.

داستان در ۳۰ سال بعد از شماره ۱۵ام اتفاق می افتد. چیز های زیادی در این ۳۰ سال رخ داده است. چیزهایی که شما را به خواندن داستان تشویق میکنند.

یکی از جذابیت های کمیک دمون نایتس، روابط میان شخصیت ها بود و وندتی توانسته است که لحن شوالیه ها را مطابق شخصیتشان در بیاورد که این برای نویسنده ای که از وسط کار نوشتن کمیک را به دست گرفته است باید سخت باشد.

داستان دمون نایتس در شماره ۱۶ افت چندانی نسبت به قبل نداشته است و برای اینکه شما را بیشتر مشتاق کنم، باید بگویم که ابرشرور های کمیک آی ومپایر در این کمیک حضور پررنگی خواهند داشت. اگر از طرفدارن قدیمی دمون نایتس و آی ومپایر هستید، خواندن آرک جدید کمیک شوالیه های اهریمنی به نویسندگی وندتی، بر شما واجب است.

پوریا تقوی مقدم
[rating:8/10]


Frankenstein, Agent of S.H.A.D.E. #16Frankenstein, Agent of S.H.A.D.E. #16

 • نویسنده: Matt Kindt
 • طراح: Alberto Ponticelli, Wayne Faucher
 • ناشر: DC

بدرود. بدرود فرانکشتاین عزیز و دوست داشتنی.

فرانکشتان همه چیز داشت. طنز و ملودرام. شخصیت اول جذاب. اکشن و تعلیق. همه چیز داشت و تنها یک چیز نداشت. آن هم خریدار بود. و همین یک نداشته اش باعث شد که کنسل شود.

این آخرین شماره ای بود که فرانکی را در کمیک اختصاصی خودش میدیدیم. درست است که او در جاستیس لیگ دارک حضور خواهد داشت، اما خواندن کمیک فرانکشتاین مامور شید، چیز دیگری بود.

شماره ۱۵ ام فرانکشتاین، پایانی کامل و بی نقص بر داستانی بود که روایت میشد. اما شماره ۱۶ ام مرهمی بود برای خوانندگانی که برای از دست دادن این کمیک غمگین بودند.

شماره ۱۶ ام دوباره فرانکشتان و تیمش را در حال انجام ماموریت نشان میداد. همان شخصیت ها و همان اتفاقاتی که در شماره های اول داستان میدیدیم. و چقدر نوستالژیک بود. شماره ۱۶ام توانست پایان فرانکشتان را برای ما اندکی قابل تحمل تر کند.

در پایان این ریویو چیزی برای اضافه کردن باقی نمی ماند چرا که اگر فرانکشتاین را میخواندید این شماره را هم به هیچ وجه از دست نمیدهید.

پوریا تقوی مقدم
[rating:8.5/10]


BATMAN #16BATMAN #16

 • نویسنده: Scott Snyder
 • طراح: Greg Capullo, Jonathan Glapion
 • ناشر: DC

بدون شک هفته‌ای که بتمن منتشر میشود، بهترین هفته ماه برای کمیک‌خوان‌هاست.

اگر بخواهم شماره ۱۶ام کمیک بتمن را به طور خلاصه برای شما بیان کنم این میشود:

«نامه عاشقانه ای از طرف جوکر به بتمن»

البته هیچ نامه ای درکار نیست. شماره ۱۶ دقیقا از جایی شروع میشود که شماره ۱۵ام به پایان رسید. با ورود بتمن به آرکهام. و با ورود به یک تیمارستان، باید انتظار داستانی دیوانه کننده را داشته باشیم.

شماره ۱۶ بتمن بی نقص بود. پر از اکشن. پر از مونولوگ های جذاب و پر از اتفاق های باور نکردنی. و از همه مهتر فضاسازی ترسناکی که بر کمیک حکمفرما بود. در شماره ۱۶ام بتمن تعداد زیادی از دشمنان قدیمی بتمن را میبینیم که برای ادای احترام به او آمده اند. و بتمنی را میبینیم که این ابراز عشق را با بی تفاوتی پاسخ میدهد!

در این شماره جوکر یک قدم به اجرای نقشه اش نزدیک تر شد. همه چیز برای شماره بعد و پایان آرک مرگ خاندان آماده است. حالا تنها سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است: «در شماره ۱۷ بتمن چه اتفاقی خواهد افتاد؟»

حیف است که در مورد داستانی که در بک آپ ایشوی این شماره روایت شد سخنی نگوییم.این شماره و مخصوصا بک آپ آن، روابط میان ابرشرورهای دنیای بتمن را به زیبایی هر چه تمام تر به نمایش گذاشت. در بک آپ های قبلی تمرکز داستان بر پنگوئن و ریدلر بود. این بار هاروی «دو چهره» مرکز داستان بود و دیالوگ های زیبایی رد و بدل شد. دیالوگ هایی که نوع نگاه ابرشرور ها به همدیگر را توصیف میکرد.

فقط یک چیز برای گفتن باقی مانده است:

اگر بتمن را نمیخوانید، وای بر شما!

پوریا تقوی مقدم
[rating:10/10]


New Avengers #1New Avengers 001

 • نویسنده: Jonathan Hickman
 • طراح: Steve Epting, Rick Magyar
 • ناشر: Marvel

بلک پنتر در وطنش واکاندا ناگهان با موجوداتی روبرو می‌شود که ناچار می‌شود با گروهی تماس بگیرد که مدت‌ها قبل خودش از آن بیرون رفت…

اونجرهای جدید یا اگر بهتر بخواهیم بگوییم ایلومینایتی از آن گروه‌هایی است که کاملا مناسب جاناتان هیکمن است. هیکمن در کارهای قبلی اش مثل چهار شگفت انگیز، شیلد و منهتن پراجکتس نشان داده که چطور یک گروه کوچک از انسان های قوی و پرنفوذ می توانند همه چیز را به هم بریزند. انجمن برادری که حالا اگر بتوانیم اسمش را اونجرهای جدید بگذاریم گروهی از قوی‌ترین انسان های جهان است که به طور کاملا مخفیانه تشکیل شد تا از سایه‌ها دنیای ابرقهرمانان را کنترل کند. بلک پنتر از همان ابتدا مخالف این ایده بود ولی اتفاقاتی که در فصل اول این کمیک رخ داد باعث شد تا او دوباره گروه را جمع کند. البته هنوز مشخص نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده ولی احتمالا در چند شماره بعد (شاید هم خیلی بیشتر از چند شماره بعد) با همین موضوع درگیر شدیم. استیو اپتینگ که قبلا با افرادی مثل اد بروبیکر و جاناتان هیکمن همکارهای زیادی داشته مثل همیشه با سبک ساده و جدی‌اش توانایی هایش را در طراحی فضاها و انسان نشان می‌دهد.

هیکمن اونجرها را قرار است با آرک‌های کوچک ادامه دهد ولی احتمالا در این کمیک از همین ابتدا با آرکی طولانی و با خطری در مقیاس بزرگ روبرو هستیم .

احمد بابایی

[rating:7.5/10]


Higher Earth #7Higher Earth #7

 • نویسنده: Sam Humphries
 • طراح: Francesco Biagini
 • ناشر: Boom! Studios

هایر ارث کمیکی بود که اگر روند اولیه خود را حفظ میکرد، به راحتی میتوانست بین برترین کمیک‌های سال ناشران مستقل در سال ۲۰۱۲ قرار بگیرد. اما در دو شماره قبلی خود با فلش بک و فلش فوروارد زدن، روایت مستقیم داستان را از بین برد و کاری کرد که خواننده ها کمی گیج شوند. اطلاعاتی که در این شماره ها مطرح شد بسیار مهم و حیاتی بود. بسیار جذاب هم بود. اما نوع روایت بدون مقدمه اش به بدنه داستان ضربه زد. شما در اولین صفحه کمیک شماره۵ ، شخصیتی کاملا متفاوت را در دنیایی متفاوت و زمانی متفاوت میدید.

اما هایر ارث از اشتباهاتش در شماره های قبل درس گرفت و در شماره ۷ روند قدیمی خودش را دنبال کرد. داستان هایر ارث دارد به اوج باز میگردد و اگر آن دو شماره را اطلاعات لازم برای ادامه دادن داستان در نظر بگیریم، یکی از بهترین کمیک های حال حاضر از شرکت های مستقل است.

پوریا تقوی مقدم
[rating:7.5/10]


Saga #9Saga #9

 • نویسنده: Brian K. Vaughan
 • طراح: Fiona Staples
 • ناشر: Image

ساگا در شماره ۹ام خودش زیاد ساگا نبود. نه از شخصیت های اصلی داستان خبری بود و نه از هزل که داستان را به گونه ای جذاب برای ما روایت کند. اگر این ها را از ساگا بگیریم، چیزی که باقی میماند یک کمیک بسیار خوب است که میتواند امتیاز بالایی (۹) هم بگیرد، ولی دیگر ساگا نیست.

این شماره شخصیت جدیدی که وارد داستان شد را معرفی کرد و مقدمه ای بود برای اتفاقاتی که در قسمت های آینده قرار است بیوفتد.

در شماره ۹ام کمیک ساگا اتفاقات جالبی افتاد و روابط میان شخصیت ها به زیبایی شکل گرفت. اما آن روایت منحصر به فرد خودش را نداشت.

ما یک کمیک عالی نمیخواهیم. میشنوی ووگان؟ ما ساگا میخواهیم. ساگا!

پوریا تقوی مقدم
[rating:9/10]


Superior Spider-Man #1Superior Spiderman #1

 • نویسنده: Dan Slott
 • طراح: Ryan Stegman
 • ناشر: Marvel

 این قضیه که چه زمانی مارول قصد بازگرداندن پیتر پارکر را دارد به خودی خود باعث گشته تا این ناشر در هر صورت از این پروژه سود مالی را ببرد، این که مخاطبان همگی مشتاق حضور پارکر در این سری هستند، این که هر هفته برای دیدن او سری جدید را بخرند و بخوانند چه ضرر مالی می‌تواند برای مارول داشته باشد؟ البته نکته این نیست، نکته اینجاست که دکتر اختاپوس نمی‌تواند نقش یک ابرقهرمان را ایفا کند و همین نکته است که داستان را جذاب کرده است و ایده‌ی جدیدی است. آیا اصلاً یک تبهکار ظرفیت حضور در یک عنوان ابرقهرمانی و در لباس یک اسطوره‌ی فانتزی را دارد؟ این قسمت به خوبی این نکات را به نمایش می‌گذارد و از حق نگذریم روایت جذابی نیز دارد. پایان کتاب سورپرایزی هم دربر داشت اما مطمئن باشید تا مدتها خبری از پیتر پارکر نیست پس با خیال راحت این کمیک را بخوانید چون سورپرایزهای دیگری در راه است.

مهران فلاح
[rating:8/10]


Daredevil #22Daredevil #22

 • نویسنده: Mark Waid
 • طراح: Chris Samnee
 • ناشر: Marvel

داستانی خوب برای شروع سری جدید دردویل، البته با حضور اسپایدرمن. این قسمت بیشتر شبیه به یک عنوان از سری Avenging Spiderman بود تا یک عنوان مستقل برای مت ماردوک. گریزهایی هم به فاش شدن هویت اسپایدرمن زده شد و همان حس برتر مت ماردوک که نزدیک بود کار دست دکتر اختاپوس بدهد. درگیری دو کاراکتر در شروع داستان با همکاری آن‌ها در پایان خاتمه می‌یابد. مثل همیشه دیالوگ‌ها و مونولوگ‌های زیبا، جذابیت بصری بالا و صدالبته تبحر نویسندگی مارک وید این کمیک را جزء بهترین‌های این هفته قرار داد. در انتهای داستان حقیقتی شوکه‌کننده نیز در انتظار شماست.

مهران فلاح
[rating:8.5/10]


  • MEHRAN
   در پاسخ به MEHRAN

   ساگا کاور خیلی خوبی داشت، عاشقشم.
   اسپایدرمن هم بر خلاف انتظارم خیلی خوب ظاهر شد.

  • امیر
   در پاسخ به امیر

   سلام خسته نباشید نقد هایتون فایده ای نداره سطحشون بالاس در ضمن بخاطر عکس هایی که گذاشتین ممنون

   • MEHRAN
    در پاسخ به امیر

    سلام ممنونم.
    منظورتونو از این که سطحش بالا است نمیفهمم، اگه منظورتون اینه که چیزی متوجه نمیشید خب اگه کمیکهایی که نقد میشن رو بخونید متوجه میشید. هدف ما هم از این نقدها همین هست که ۴ نفر ترغیب بشن و به صورت هفتگی دنبال کنن کمیکها رو که اتقاقن خیلی هم موفق بوذه تا به حال.

   • پیشگو
    در پاسخ به امیر

    سلام.
    هرجایی رو متوجه نشدید یا در هر موردی سوالی داشتید میتونید بپرسید. خوشحال میشیم که جواب بدیم.
    این خیلی بهتر از اینه که سطح نقد ها رو پایین تر بیاریم. نه؟

  • پیشگو
   در پاسخ به پیشگو

   به نظرم باید یه بار کمیکهای به درد نخور رو هم ریویو بزنیم که مردم بدونند خوب نیستند و الکی وقتشون رو پای اونها تلف نکنند.

  • غلام
   در پاسخ به غلام

   از کجا می تونیم کمیک ها رو دنبال کنیم؟
   امکانش هست یه سایت خوب برای دانلود یا نمایش آنلاین معرفی کنید؟

   • پیشگو
    در پاسخ به غلام

    بهترین سایت (فروم) برای پیدا کردن لینک دانلود کمیکهای جدید و داغ این لینکه :
    http://www.portalcomic.com/foro/phpBB2/viewforum.php?f=29
    هر هفته کمیک های جدید رو برای دانلود قرار میده. در ضمن زبانش انگلیسی نیست ولی اصلا مشکلی ایجاد نمیکنه.

    برای پیدا کردن آرشیو ها هم یکمی توی نت بگردید میتونید لینک پیدا کنید.
    مثلا این تاپیک توی فنزین لینک های خوبی از آرشیو ها داره:
    http://fanzine.ir/viewtopic.php?f=39&t=1960

    سایتی به نام comicsall.org هم وجود داشت که متاسفانه الان لینک هاش همه از سرور نووافایل شده. ولی برای مواردی که لینک دیه ای ازش نیست استفاده داره.

    و خوب همیشه هم میشه کمیک های قدیمی رو از تورنت دریافت کرد.

    اگر همه این راه ها رو رفتید و نتیجه نگرفتید، میتونید توی تاپیکهای فنزین درخواست بدین تا مثلا لینک قسمت ۱۴ بتمن رو که پیدا نکردین، اگر دوستان وقت داشتند بگردند و براتون قرار بدن.

    موفق باشید.

  • Mehrshad
   در پاسخ به Mehrshad

   چه خوب اشاره شد
   هفته اى که بتمن منتشر میشود بهترین هفته است

  • Mehrshad
   در پاسخ به Mehrshad

   کمیک خوان ها براى دانلود کمیک هاى جدید به
   *******
   یه سرى بزنید
   از قدیمى تا جدید
   —————–
   MEHRAN: قرار دادن لینک سایت های دانلود کمیک ممنوع است! چند باری خودمون گذاشتیم اونم به اصرار کاربران بوده.

  • dracula
   در پاسخ به dracula

   لطفا بگویید death of familyرو از کجا میتونم دانلود کنم.مننون و متشکر.