بررسی قسمت ۳۸ کمیک Batman

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, ژانویه 29th, 2015

«این دیگه شبیه داستان بتمن نیست، نه؟ برای این‌که درباره بتمن نیست. درباره اوناست. درباره حاملان. و گاتام.»

اسکات اسنایدر- بتمن ۳۸

Batman #38Batman #38

 • نویسنده: Scott Snyder
 • طراح: Greg Capullo
 • جوهرزن: Danny Miki
 • رنگ‌زن: FCO Plascensia
 • ناشر: DC Comics

جوکر بازگشته اما این‌بار با ویروسی که قابل درمان نیست. ویروسی که تمام شهر را به زامبی تبدیل کرده و از عنوان بتمن یک واکینگ دد با نویسندگی اسنایدر ساخته. خیلی جالب نیست بتمن را در موقعیتی پست آپوکالیپتیک ببینیم که به دنبال علاج ویروسی است که تمام شهر را جوکریزه کرده. خیلی جالب نیست در این بین مردمانی را ببینیم که از پشت در همانند زامبی‌های ژانر وحشت برای وارد شدن تقلا می‌کنند یا از در و دیوار آویزانند، خیلی جالب نیست که اسنایدر در عنوان بتمنش مدام افسانه‌سرایی می‌کند، خیلی جالب نیست که این افسانه‌ها به جوکر ربط پیدا کند، خیلی جالب نیست پای جغدها به این آرک باز شود و اصلا جالب نیست که همه این‌ها را در عنوان بتمن ببینیم.

خوشبختانه همیشه گرگ کاپولو، دنی میکی و پلاسینسیا هستند که خیلی ایرادات را نادیده گرفت. حس ترس و تاریکی خیلی خوب در تمام صفحات منتقل می‌شود. بر خلاف آرک قبلی که از رنگ‌های روشن استفاده شده بود حضور جوکر و فضایی که بوجود آورده تاریکی مطلق است.

مشخص نیست داستان تا کجا پیش می‌رود یا چگونه به پایان می‌رسد اما با این قسمت نه چندان خوب باید گفت:

آقای اسنایدر بتمن شما در حال سقوط است، لطفا جوکرش را کم کنید!

مهران فلاح
۵٫۵ از ۱۰


 کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد 


  • endless
   در پاسخ به endless

   شاید حق با شما باشه ولی با این حال من بازم همه جوره طرفدارشم هم اسنایدر هم بتمنش (و خوب راستش طرفدار سریال واکینگ دد هم هستم) و از این که شبه ادغام این دو رو میبینم خوشحالم اگرچه شخصا هنوز نخوندمش ولی خوب……..به هر حال ممنون از نقدتون

  • amin
   در پاسخ به amin

   من هر چی گشتم لینک دانلود این قسمتو پیدا نکردم لطفا تو کامنتا لینک دانلودشو بزارید

  • dark knight
   در پاسخ به dark knight

   سلام دوستان عزیز من هرچی گشتم لینک دانلود این کامیک رو ندیدم میشه لینکش رو قرار بدین؟

  • Fear
   در پاسخ به Fear

   اره منم پیدا نکردم.

  • Fear
   در پاسخ به Fear

   جوکرش زیاده خخخخخخخخ

  • Strix
   در پاسخ به Strix

   داستانش تکراری بود !
   فکر کنم تو اواخر دهه هشتاد با تولد دوران زامبیها یه آرک خیلی کوتاه با اکشن بی مخ از دی سی بیرون اومده بود!
   البته این عمق داستانیه بیشتری داشت!

  • the dark knight r
   در پاسخ به the dark knight r

   لینک دانلودشو بزارید لطفا

  • Stewie
   در پاسخ به Stewie

   کاش از یه منتقد موافق هم در کنارش استفاده میکردین.
   با عرض احترام به نظرم این متن بیشتر ابراز ناراحتی از نپسندیدن موضوع تا نقد.امیدوارم ناراحت نشید

   • MEHRAN
    در پاسخ به Stewie

    در مورد قسمت قبلی با اینکه خودم نظرم همین چیزی بود که نوشتم ولی از نقد مثبت استفاده کردیم: http://fantasycomic.ir/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D9%85%DB%8C%DA%A9%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%B3%D9%88%D9%85-%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D8%A7%DB%8C/ قطعا خوندین اون نقد رو دیگه؟
    در مورد این که یه سری استانداردهای خیلی خوب داره کمیک بتمن همیشه و تو تمام نقدامون صحبت کردیم ولی یه موقع نویسنده از یه سری ترفندا استفاده می کنه که دیگه جواب نمی ده. اولیش هم همین استفاده دوباره از جوکر بود. و واقعیتش هم اینه که بتمن اسنایدر دیگه اون جذابیت سابق رو نداره حتا اگه دست به دامن جوکر هم بشه من واقعا نمی دونم سایتهای خارجی بر اساس چه استدلالی خیلی راحت به همه قسمت های بتمن نمره بالا می دن.
    بعد تعریف شما از نقد چیه؟

    • Stewie
     در پاسخ به MEHRAN

     بله خوندم.منظورم استفاده از دو نقد کنار هم بود چون بتمن جزو کمیکای خیلی مهمه و خوبه نظر مخالف و موافق رو کنار هم داشته باشیم.یه پیشنهاد بود بیشتر 😉
     اسپویل نمیکنم چرا،فقط بگم به نظر من حرف شما درست و منم خوشم نمیاد از این آرک البته کتمان نمیکنم که به لحاظ استاندارها کار خیلی خوبی و اینجا بیشتر بحث سلیقست شاید.به نظرم این بخش صحبتای شما خیلی بهتر از متن بود چون من متوجه شدم چرا ناراضی بودید.نقد به نظرم باید متنی باشه که اگه بدی یا خوبی رو میگه دلیلش رو هم بگه

     • MEHRAN
      در پاسخ به Stewie

      خب همون طور که بتمن مهمه از اون طرف هم ولورین و اسپایدرمن و کاپیتان آمریکا مهمن ولی این دلیل نمی‌شه که کار همیشه چیز خوبی از آب دربیاد. ببینید وقتی برای یه شخصیتی داستان می نویسی باید یه سری چارچوبا رو رعایت کنی. این که وقتی از جوکر یه نامیرا می سازی مسخره است به همون مسخرگی که بیای از ددپول جوکر بسازی. یا به نظر من مسخره است که مردم همه با ویروس جوکر آلوده شدن و عین زامبی دارن تو شهر می چرخن و وقتی بتمن رو می بینن حمله می برن سمتش یا برای نابود کردنش تانک میارن. من به شدت به اسنایدر و کمیک هایی که می نویسه علاقه دارم و اتفاقا دقیقا می دونم چجوری می نویسه. برای این برای شخص من این آرک جذاب نیست چون دیگه لحن داستان سرایی اسنایدر برام تکراری شده. اسنایدر رو با یه ذره کنکاش می شه فهمید چی رو از کجا برداشته. بر خلاف ظاهر گول زننده ای که متن هاش داره اصلا پیچیده نیست، انگار قبل نوشتن کمیک هاش می شینه یه سری چیزا رو گوگل می کنه میاره تو کمیک. این اصلا هم بد نیست چون خیلی هم تا حالا جواب داده ولی یه موقعهایی دیگه برات جذاب نیست. من اتفاقا تو نقد قسمت ۳۶ هم گفتم خیلی توئیست بازگشت جوکر تو آرکام رو دوست داشتم.

      • Stewie
       در پاسخ به MEHRAN

       کاملا درسته که دلیل نمیشه کار خوبی از آب در بیاد ولی فکر کنم یه کم از بحث خارج شدیم 😉
       بحث من بیشتر این بود که خیلی خوب بیشتر روی این کمیکا که خیلی ازشون تعریف میشه یا اون دست از کمیکا که خیلی کوبیده میشن هم منتقد موافق باشه هم مخالف چون درک بیشتری به خواننده میده و کمک میکنه که سلیقه ی مخاطب بهتر بشه.فکر کنم من درست بیانش نکردم.البته این یه پیشنهاد بود فقط و شاید خیلی مهم نیست.
       دقیقا نظر شما درباره ی جوکر عقیده ی منه.امیدوارم این وضعیت مقطعی باشه و احتمالا هم هست.عمده دلیلی که نپسندیدم این آرک رو جوکرش.هر چند این زامبی-جوکر ها هم تاثیر دارن.به نظرم دیگه خیلی چیپ شده این قضیه.
       به عقیده ی من اسنایدر ایده پرداز خیلی خوبی و نویسنده ی خوبی هم هست و البته خوب گوگلینگ :)) میکنه رو یه کم موافقم ولی در کل چیزایی که شما گفتید رو نمی دونم حقیقتش،هم میتونه عیب باشه هم نه.نظری ندارم در واقع.زمان ثابت میکنه که حق با شماست یا نه.زمان یه جنتلمن.

   • Farzan
    در پاسخ به Stewie

    جدا از موضوع نچندان جالبش اینو هم اضافه کنیم که عملاً تو این قسمت هیچ اتفاق خاصی نیفتاد. یعنی بتمن تو کل این قسمت داشت ناله می‌کرد که دیگه کم آوردم و دیگه نمی دونم چیکار کنم و از اینا. اسنایدر هم فقط داره جوکرو بزرگ میکنه. اینقدر که خودشم نمیدونه چیکار کنه باهاش. انگار میخواد تبدیلش کنه به یه خدا.

    • Stewie
     در پاسخ به Farzan

     گفتید هیچ اتفاق خاصی نیفتاد یاد اینجاستیس افتادم.خدا پدرشون رو بیامرزه نویسنده رو عوض کردن :))
     دقیقا عمده مشکل من جوکر.فکر میکنم به اندازه ی کافی جوکر خطرناک بود و اون میزان خطرناکی و جنونش مناسب و به جا بود.این کارایی که اسنایدر کرده به نظرم مصداق بارز شورشو در آوردن.البته اینا نظر منه.

  • S.i.S
   در پاسخ به S.i.S

   مهران جان باهات مخالفم در خصوص اینکه جوکرش زیاد شده، داستان داره خیلی خوب پیش میره این چپتر هم از نظر من به موفقیت چپتر قبلی بود چیزی کم نداشت.

   • MEHRAN
    در پاسخ به S.i.S

    خیلی خوبه که مخالفی. اصلا کسی که یه چیزی می نویسه دوست داره مخالف پیدا بشه تا باهاش بحث کنه 😀 حالا تو این قسمت چی برات جذاب بود؟

    • S.i.S
     در پاسخ به MEHRAN

     تازه فهمیدم مشکل اصلی از سمت داستان برای شما :دی من خدایش داستان رو دوست داشتم اولش خیلی خوب شروع شد شاید تو اوسط داستان نتونست کاری بکنه ولی خوب تونست تا آخر داستان جلو ببره تقابل بتمن و جوکر خوب در اومده بود شاید از نظر شما شبیه TWD شده باشه ولی خوب راستیتش یه بار اشک بتمن در بیاد و جوکر جلوتر بیفته مگه بده :دی

     • MEHRAN
      در پاسخ به S.i.S

      نه آخه مسئله این جاست که مطمئنم اصلا اشک بتمن درنخواهد آمد و مثل همیشه هیچ اتفاقی نمی افته:دی
      دیگه بدتر از اون بلایی که تو هزارتوی جغدا تو آرک اول سرش اومد که این جا نمی خواد بیاد.

     • MEHRAN
      در پاسخ به S.i.S

      البته تو متن هم گفتم فضاسازی و طراحی خوبه، مشکلی با اینا ندارم خیلی هم لذت داره دیدنشون.

  • detective
   در پاسخ به detective

   همونطور که قبلا گفته شده بود انگار اسنایدر میخواد از سری بتمن بیرون بیاد. لابد خستش شده.
   ولی باهاتون موافقم آقا مهران، این داستان زیاد بتمنی نیست. ولی بازم بد نیست .یه جورایی حالت داستانهای زامبی به فضای گاتهام دادن برا اولین بار(فقط این داستان کوتاه صفحه های آخرش خیلی حوصله سربره. من به زور میخونم.)

   • Farzad
    در پاسخ به detective

    آقا ضمن مرسی از ریویوی مهران.
    ماجرا اینه که از قضا بتمن آرک زامبی زیاد داره و یه آرک زامبی خوب داره مث آرک شهر جنایت که دیوید لفم برای دتکتیو کمیکز نوشته. که البته کم پنل به پنل و دیالوگ از روی دست دیوید لفم عالیجناب اسنایدر کپی نکردن تو بتمناش مخصوصاً تو این آخریه.
    و خب فاز اینه که شهر جنایت به مراتب بهتره از مثلاً بازی آخر. یا حتی مرگ خانواده ی خود اسنایدر خیلی جوکر تر و تمیز تر و کول تری داره نسبت به این آرک.
    آقا تو همین ران اسنایدر یه قسمت تر و تمیزی داره مث اون بالا رفتن از تیمارستان آرخام تو آرک مرگ خانواده. یا مثلاً اون قسمت هزارتوی محفل جغدا. و خب من نمی فهمم چطور ممکنه خواننده چیزایی با اون کیفیت رو خونده و حس انزجار بهش دست نده از این آرک اخیر
    و آقا من یاد ران دتکتیو کمیک اسنایدر قبل نیو ۵۲ می افتم زمانی که دیک گریسون هنوز بتمن بود. یه شخصیت جدید معرفی می کنه که یحتمل کسایی که بت گرل بعد نیو ۵۲ خوندن می دونن کیه یعنی جیم گوردون جونیور. بعد چند تا آرک واقعاً خوب می نویسه من جمله آرک اولش آینه ی تاریک که با جاک کار کرده. منتها پایان ران دتکتیو کمیکز هم همین جوری تموم می شه. یعنی یهو جیم گوردون جونیور تبدیل می شه به یه شرور فوق العاده خفن که همه چی رو از پشت پرده داشته کنترل می کرده. اون جا هم یه قرص روان درمانی داریم که به طرز ضایعی حرکتی مشابه همین آرک آخر جیم گوردون روش می زنه و در نهایت به احمقانه ترین شکل ممکن کارش ساخته می شه و همه چی به خوبی و خوشی تموم می شه دی:
    پ.ن: بک ایشو ها رو من می خونم. یکی در میون خوبه و این قسمت آخر خیلی خوب بود علی الخصوص طراحی سام کیت برای این بک ایشوی آخر. شاید هم به نظرم خوب اومده جون طرفدار کارای سام کیتم علی الخصوص مکس: مکسیمایزد که فوق العاده دوستش دارم.

  • ُSoMeOnE
   در پاسخ به ُSoMeOnE

   من اومدم برای دفاع از این قسمت^_^
   اول خیلی از حرفا توی این متن (که انصافا هم خوب نوشته)ذکر شده
   http://batman-news.com/2015/01/28/batman-38-review/
   میدونید من به نظرم اشتباه شما تو نقدها اینه که کار های خودشو دارین با عالی ترین کارهاش مقایسه میکنید!یعنی نمیاد یک معیار برای خوب بودن تعریف کنید و با اون بسنجید بلکه میاید میگید”اره این از اشنایدر بعیده که همچین کمیکی بده این اصلا شبیه محفل جغد ها نیست”خوب این کلا کار غلطیه اون یک شاهکار ولی کلا فازش فرق داره…
   در واقع در تمام این نقد من احساس میکنم منتقد محترم کاملا یک گارد دربرابر تغییرات داره،به بیان ساده تر اون میخواد کلیشه ها حفظ بشه و منتظر جواب سوال ها نمونه که مثلا چرا جوکر تیر خورد و نمرد و …. و از طرفی اصلا خوشش نمیاد که کمیک بتمن یک مقدار سبک وحشت اور به خودش بگیره در صورتکی که این سبک حداقال برای یک ارک سبک عالی و میتونه کمی خواننده رو سر شوق بیاره
   خوب اینم اغاز کننده بحث!امیدوارم بتونیم بحث خوبی رو با هم داشته باشیم^_^

   • MEHRAN
    در پاسخ به ُSoMeOnE

    خب شروع بحثتون اصلا اشتباهه که جایی برای ادامه بحث نمی ذاره 😀
    شاید هم من نتوستم منظور رو برسونم. این جا اصلا هیچ مقایسه ای با هیچ کدوم از آرکای بتمن اسنایدر نشد. این جا روایت ضعیفیه که اسنایدر داره و راستش فکر کنم جواب این که جوکر تیر خورد و نمرد هم داده شد یه جورایی. جوکر رو اسنایدر داره به داستانای فولکلور و نژادهای نامیرا و این حرفا ربط می ده که جالب نیست (آخر کمیک هم بتمن برای همین می ره سراغ جغدا که به جواب سوالش برسه). البته شاید همون طور که می گه همش یه حقه باشه و خب اصلا مشکل من با فضای تاریک و ترسناک کمیک هم نیست.
    بعد انصافا به جز تعریف و تمجید چه نکته ای تو اون نقدی که لینک دادین بود؟ دو تا جمله اولش تو انتهای نقد که چرا پیشنهاد کرده کمیک رو اینه:
    ۱- قلبتون درست کار می کنه.
    ۲- اگر دوست دارید هوش از سرتون بپره!
    درسته ما هم تو نقدامون یه موقعهایی اغراق می کنیم ولی دیگه نکات مثبت و منفی رو سعی می کنیم در کنار هم بیاریم.
    بالا هم عرض کردم نمی دونم چرا همه نقدای خارجی فقط تعریف کردن از کمیک و خب واقعا این دلیلش این نیست که کمیک رو همه باید دوست داشته باشن. مشکل ما همینه که وقتی می بینیم همه از یه چیزی تعریف می کنن فکر می کنیم که حتما خوبه که تعریف می کنن پس بذار منم بگم خوبه و البته تمام حرفم اینه که من از این آرک به اندازه آرکای قبلی راضی نیستم، نه اینکه دارم مقایسه می کنم، اصلا چطور می شه مقایسه کرد؟ ولی خب خیلی ها دوست دارن و از خوندنش لذت می برن چون اولا کمیک بتمنه دوما آنتاگونیست اصلی بتمن تو این آرکه و از همه مهم تر یکی از بهترین طراحها گرگ کاپولو داره روایت تصویری می کنه.